De zee bij Spanje onveilig Binnenkort een consistorie? New-Yorksche Beurs HET AVONTUUR ROND SYLVIA WITTEN MELDEN RUST BIJ MADRID D. W. BRAND - MAKELAARS IN EFFECTEN KERKELIJKE LEENINGEN ZONDAG 3 JANUARI 1937 De Baskische en Spaansche regee ringen kondigen scherpe maatregelen aan Rechtschen vallen een Fransch schip aan Fransch schip beschoten ThëLlmann krijgt zonder vonnis levenslang Tor gier propagandist van het nationaal-socialisme „Opmerking" duur betaald De regeeringstroepen beweren echter successen behaald te hebben De arrestaties te Danzig Hun aantal nog niet bekend Een artikel van de Rauschning De gebeurtenissen in Stiermarken Nieuwe benoemingen blijven zonder uitwerking Mgr. Pizzardo en Mgr. Piazza zouden tot Kardinaal benoemd worden Een Congregatie voor de Katholieke Actie? Het nieuwe vluchtoord van Trotski Heeft de Mexicaansche regeering nu al spijt? Het Fransche bagno gaat verdwijnen failliet van de straf-kolonisatie geregistreerd" F. J. BERNHARD - C. M. W. BERNHARD Het Middellandsche- Zee-accoord Methylalcohol eischt slachtoffers MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Stemming traag. 690.00 shares. Omzetten WISSELKOERSEN FAILLISSEMENTEN BERLIJN, 2 Jan. (Reuter) Het ministerie van Propaganda heeft tegenover den correspon dent van Reuter bevestigd, dat er nabij Spanje twee incidenten zijn voorgevallen: Ten eerste het vuren op het s.s. „Soton'' door den kruiser „Koenigsberg" en het stranden van de Soton", en ten tweede het opbrengen van een Spaansch schip, naar men meent de „Aragon", door den pantserkruiser „Graf Spee". Men meent, dat dit laatste incident zich heeft voorgedaan in de Zuidelijke Spaansche wateren. Het inlichtingen-bureau te Parijs van de Bas kische regeering deelt mede: De Baskische regeering heeft in overeen stemming met de regeering der republiek, den regeeringen der bevriende landen doen weten, dat zij haar vlootstrijdkrachten bevel heeft gegeven tot het gebruiken van de meest energieke middelen, ter verzekering van de bescherming der koopvaardijschepen in de territoriale wateren van Euskarië (Baskenland). Tevens stelt dezelfde regee ring er van in kennis, dat verscheidene een heden der Duitsche oorlogsvloot zich op het oogenblik in de haven Guetaria bevinden. De Baskische regeering zal niet de minste inbreuk dulden op de regels van het interna tionale recht ten aanzien van de scheepvaart. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan het departement van Buitenlandsche Zaken aldaar, met betrekking tot het incident met de „Soton". De Spaansche ambassade publiceert een ver klaring, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Spaansche ambassadeur persoonlijk op het foreign office een rapport van de Spaansche regeering heeft overhandigd, betreffende de agressie van de „Koenigsberg" op het s.s. Soton in Spaansche wateren. De tweede offi cier van de „Soton" werd gedwongen een ver klaring te teekenen aan boord van de „Koe nigsberg"; twee granaten werden naar het Spaansche stoomschip afgevuurd en dit was gedwongen Santona binnen te loopen, waar het strandde. Het stoomschip bevindt zich thans te Santona en is in staat zee te kiezen. De Duitsche kruisers „Koenigsberg" en „Koeln" zijn ter plaatse aangekomen. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft doen opmerken, dat door het incident een ernstige toestand is ontstaan. Tenein de den toestand te redden heeft de Spaansche regeering zich verplicht gezien haar vloot opdracht te geven de Spaansche koopvaardij vloot te beschermen met een maximum van doeltreffendheid en te vuren op schepen, wanneer die trachten aan te vallen. Een Fransch schip, dat op ongeveer 5 mijl van Elanchove voer, Is door drie schepen der nationalisten achtervolgd en door hen met ruim 20 kanonschoten bestookt. De regeeringsluchtmacht, die gewaarschuwd werd, is onmiddellijk vertrokken op zoek naar de schepen der rechtschen. Volgens de Daily Telegraph" zal de vroegere Duitsche communistenleider, Thalmann, niet te recht staan, maar zonder dat een vonnis over hem is geveld, voor goed worden opgesloten. Thalmann, die onlangs van de Moabit-gevan- genis naar een concentratiekamp In Saksen werd overgebracht, bevindt zich thans weer in Moabit. De communist Torgler, die zich reeds eemgen tijd op vrije voeten bevindt en over wien meer dan eens geruchten in omloop zijn geweest, dat hij zich tot het nat.-socialisme zou hebben be keerd, heeft zich thans, aldus meldt de „Daily Telegraph", aangesloten bij de anti-Komintern beweging. Hij zou van plan zijn een boek ten gunste van het nat.-socialisme te schrijven, waarmee het afzweren van zijn vroegere denk beelden een voldongen feit zou zijn geworden. Begin October liet een Duitscher, Franz Reyersbach uit Oldenburg, aldus de Londensche „Times", aan een vriend een uitknipsel van de „Times" lezen, betreffende de Duitsche inter ventie in Spanje. Reyersbach maakte daarbij eenige opmerkin gen. Dit werd aan de autoriteiten overgebracht, met het gevolg, dat Reyersbach werd gearres teerd en naar het concentratiekamp Sachsen- heim gebracht. Eenige dagen geleden werd de familie meege deeld, dat hy zelfmoord had gepleegd. De begrafenis werd aan de familie overge laten. RABAT, 2 Jan. (Havas). Radio-Sevilla meldde dat de situatie in den sector Toledo nog altijd onveranderd is. In den sector Madrid bombardeerde de regeeringsartillerie Fozuela, Casa del Campo en de Universi- teitswijk. De artillerie der rechtschen legde haar evenwel het zwijgen op. Een aanval der linkschen op Pozuela werd afgeslagen, waarbij de marxisten gevoelige verliezen leden. Volgens mededeelingen van linksche zijde hebben aan het front van Guadalajara de -re geeringstroepen de dorpen Ablanque, Alguer en Mirabueno bezet. De Madrileensche bladen spreken in verband hiermede over een op- marsch van verscheidene kilometers, en zij leg gen den nadruk op het belang van deze ver overing. Na den aanval, die de regeeringstroe pen in het bezit bracht van genoemde dorpen, ontketenden de rechtschen een tegenaanval van groote felheid, die echter werd afgeslagen. Generaal Franco heeft, bij gelegenheid van de jaarwisseling, aan zeventig ter dood veroor deelde communisten gratie verleend. Dit is ook reeds, naar het D.N.B. meldt, in honderden an dere gevallen gebeurd, daar het hier politiek misleiden betrof. Naar eerst thans uit Washington bekend wordt heeft de regeering der V.S. reeds eenige weken geleden instructie gegeven, dat aan Amerikaansche onderdanen alleen nog paspoor ten mogen worden uitgereikt met uitdrukke lijke aanteekening: „ongeldig voor Spanje". Voorts worden de houders der passen er op. merkzaam op gemaakt, dat zij op geenerlei bescherming kunnen rekenen, wanneer zij des ondanks naar Spanje gaan. WARSCHAU 2 Jan. (Havas) Het aantal arrestaties van nat. soc. militieleden te Danzig voor de feestdagen is nog niet bekend. Wel wordt uit Danzig gemeld, dat de arfestajies.njet: verricht ^tjn door de politieke politie, maar door de speciale garde van de nat. soc. partij, en dat de beklaagden eerst gebracht zijn naar twee kazernes van S.A.-afdeelingen, vanwaar een aantal hunner later naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht. De voormalige president van den nat. soc. Se naat van Danzig, dr. Rauschning, schrijft in het Duitsch-Poolsche Katholieke orgaan ,,Der Deut sche in Polen" een artikel over Danzig, waarin hij o.m. zegt: „De toestand in de vrije stad wordt gekenmerkt door aan den eenen kant de ontegenzeglijke werkeloosheid van den Volken bond, en aan den anderen kant de nieuwe en buitengewoon krachtige positie, die door Duitschland is veroverd." Rauschning vraagt Duitschland duidelijk te verklaren, of een aaneensluiting van Danzig bij Duitschland nog steeds deel uitmaakt van zijn program van eischen. Ten slotte meent dr. Rauschning de oprichting te kunnen aankondi gen van een Danzigsche party, die onder ge meenschappelijke Poolsche en Danzigsche lei ding zou staan. WEENEN, 2 Jan. (D.N.B.) De Bondskan selier heeft de gisteren tot stand gebrachte re organisatie van de Stiermarkensche landsregee- ring in strijd met de grondwet verklaard en der halve niet erkend. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen de Stiermarkensche lands-stadhouder, graaf Stuergk, evenals de Landeshauptmann dr. Stephan in functie blijven, zoodat ook de gis teren door den Landeshauptmann uitgevoerde nieuwe benoemingen voor de landsregeering zonder effect biyven. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Januari: Volgens een gerucht, waarvan geen beves tiging is verkregen, zou de H. Vader voor nemens zijn een consistorie te houden, dat in Zijn ziekenkamer zal moeten bijeenko men. Het doel van dit consistorie zou zijn de benoeming van een tweetal nieuwe Kardi nalen en wel Mgr. G. Pizzardo, secretaris van de Congregatie voor buitengewone Ker kelijke aangelegenheden, en den Patriarch van Venetië, Mgr. Piazza. De kardinaalsbenoeming van Mgr. Pizzardo zou samengaan met de stichting van een Con gregatie voor de Katholieke Actie. Zooals ge zegd geven wij echter dit bericht onder streng voorbehoud. Zeker is, dat de stichting van een Congrega tie voor de Katholieke Actie reeds sinds gerui- men tyd een onderwerp van studie uitmaakt. Het Noorsche blad „Aftenposten" meldt, dat Trotski in Mexico zal geïnterneerd worden op een goed „geïsoleerde" plaats in het binnenland, zoover verwijderd van een station of een tele graafkantoor, dat hy geen verbinding zal kun nen krijgen met de buitenwereld. Hij zal al dus lezen wij in het Hbl. zorgvuldig worden bewaakt, maar overigens zal hij het zoo goed hebben als iemand met redelijkheid kan ver langen. President Cardenas zal persoonlijk het huis uitzoeken, waar Trotski zal wonen. Gezien de oppositie tegen zijn komst by de communistische arbeiders rekent men op een zeer gemengde ontvangst als hij voet aan wal zet. Voorloopig wordt de naam geheim gehouden van de stad waar het Noorsche schip waarmee hij de reis maakt, hem aan land zal zetten, maar het geheim zal vroeg of laat wel uitlekken en de kleine groep Trotskiïsten in Mexico zal dan wel verschijnen om haar ideaal te verdedigen. Nu reeds wordt verteld, dat er troepen in gereedheid worden gehouden om botsingen te voorkomen. pe Mexicaansche regeering doet het officieel voorkomen of Trotski's aanwezigheid geenerlei 'politieke beteekenis heeft, maar het is geen ge heim dat men al groote spijt heeft van de licht vaardige uitnoodiging. De bladen in Mexico hebben een telegram uit Oslo gepubliceerd volgens hetwelk Trotski twee voorwaarden zou hebben gesteld voor zijn ver laten van Noorwegen. De eerste was, dat hij verlof zou krijgen om zich te wapenen, de twee de dat hy het recht zou hebben om gedurende den overtocht gebruik te maken van de draad- looze installatie van het schip. Het heet dat de eerste voorwaarde werd ingewilligd. PARIJS, 2 Jan. (Havas). Het Fransche mi nisterie van Justitie heeft een communiqué ge publiceerd met betrekking tot het wetsontwerp inzake de hervorming van het op dwangarbei ders toegepast regime. In dit communiqué wordt o. a. gezegd dat „het failliet van de straf-kolonisatie kan worden geregistreerd" daar deze noch tot een sociale bescherming te gen gevaarlijke misdadigers noch tot verbete ring van schuldigen heeft geleid. Het ontwerp bepaalt o. a. dat de tot dwang arbeid veroordeelden voortaan zullen worden opgesloten in een tuchthuis en aan een vol strekt cellulair isolement van ten hoogste drie jaar zullen worden onderworpen, vervolgens aan een gemeenschappelyk leven met een re- gelmatigen en verheffenden arbeid, nochtans met een isolement gedurende den nacht tijdens den geheelen duur der straf. Bij het einde van zijn straf zal de vrijheid van den veroordeelde onderworpen worden aan een reeks proeven, welke zijn bestemd om zyn reclasseering te be gunstigen. Het bagno van Guyana zal door uitsterving verdwynen, want zy, die er op het oogenblik vertoeven, zullen er blyven. AMSTERDAM KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 LIJNEN) Firmanten SPECIALE AFDEELING VOOR HET VERHANDELEN VAN LONDEN, 2 Jan. (Reuter.) De tekst van de Britsch-Italiaansche overeenkomst zal morgen avond tegelykertijd te Rome en Londen gepu bliceerd worden. De inhoud van het accoord is heden aan Corbin ter hand gesteld, als een hoffelijkheid tegenover Frankrijk, dat een der mogendheden is, die groot belang hebben bij de Middellandsche Zee. BOEDAPEST, 2 Jan. (Stefani.) Tijdens een nieuwjaarsfeest is bij vergissing methyl-alcohol geschonken, in plaats van likeur. Het gevolg was, dat 14 personen een vergiftiging opliepen. Twee van hen zijn inmiddels overleden, de twaalf overigen zijn stervend. Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Makelaars in Effecten, Keizers gracht 215, Amsterdam, verhandeld de volgende fondsen OBLIGATIëN Amsterdam 1935 (kl. cp.) 4 98 Amsterdam 1931 IV (kl. cp.) 4 98%% Amsterdam 1916 (kl. cp.) 4 98 Amsterdam 1911 (kl. cp.) 4 98%% Enschede 1931 (kl. cp.) 4 99 Karlsruhe 1928 8 Cert23%% Keulen 7 Cert23%% Limburg (kl. cp.) 3% 97%% Middelburg 1927 4% 100 Roemenië 1929 7 18 Rotterdam 1926/3o (kl. cp.) 4% 98 97%% Rotterdam 1915 (kl. cp.) 4% 98 Wiesbaden 1928 8 23%% Amsterdamsche Stadsschouwburg Maat schappij (kl. cp.) 2 72 Ardiredjo Cultuur Maatschappij (2e Hyp. Obl.) 6 70 Bank voor Onroerende Zaken 5 (Rece- pissen) 93% 94 95 96 Batoe Djamoes Cultuur Maatschappij 7 101 Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Putters- hoek (kl. cp.) 4 98 Coöp. Woningvereenlging „Gemeenschap pelijk Belang" (f 10O.—4 65 Eerste Nederlandsche Cement Industrie 7 99 Eerste Nederl. Coöp. Kunstmestfabriek 6 102 Fransch Nederlandsch Koloniale Cultuur Maatschappij 6 106 Groninger Lokaalspoorweg Maatschappij 3% 70 Hotel des Indes te Batavia 6 100 Internationale Gewapend Beton Maat schappij 6 98 Lotisico 3 45 Maatschappij voor den Werkenden Stand 2% 47%% Memiofonds Stichting (f 100.3 90 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den, enz. (kl. cp.) 5 45 Nederlandsche Coöp. Spaar- en Crediet- bank voor Ambtenaren en Beambten 5 27 Nederlandsch Israëlietisch Meisjes Wees huis 2% 60 Petroleum Royalty Maatschappij. Ink. Obl. 2%% Stoomtram Maatschappij Antwerpen Bergen-op-ZoomTholen 4 75 Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij 4%. 37%% R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Congr. O. L. Vrouw te Tegelen 4 60 E.E. Zusters Franciscanessen te Heer 5% 93% Katholieke Kinderuitzending in het Bis dom Haarlem (f 1000.5% 65 Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl 1929 5 45 R.K. Par. v. d. H. Agnes te Amsterdam 5% 95 R.K. Par. v. d. H. Augustinus te Amster dam 5 70 R.K. Par. van den H. Engelmundus te Velsen 4% 72%% R.K. Par. v. d. H. Familie te 's-Graven- liage 4 73 R.K. Par. v. d. H. Hildegardis te Rotter dam 4 70 R.K. Par. v. d. H. ügnatuis te Nymegen 3 75 R.K. Par. van O. L. Vrouw van Altijddu- renden Bijstand te Bussum 4% 98%% R.K. Par. van O. \L. Vrouw Koningin des Vredes te Amsterdam 5 80 R.K. Par. V. d. H. Thomas van Aquino Amsterdam 4 63 Rotterdamsche Vereeniging voor Katho liek Onderwijs 5 90 St. Joseph Weeshuis te Gouda 5 98 R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Barmhartige Broeders van den H. Johan nes de Deo Graz 5 62 Bisdom Osnabrück 7 16 Congr. Zusters van den Allerh. Verlossei te Bühl 8 14 Congr. Zusters van den Allerh. Verlosser Würzburg 7 23%% Congr. Zusters Dochters van Liefde van den H. Vincentius A Paulo Freiburg 7 17% E.E. P.P. Palottiner te Limburg a. d. Lahn 8 16 E.E. Z.Z. Augustinessen te Keulen 8 10 Katholisches Studienheim Freiburg 14 Orde der E.E. P.P. Dominicanen te Ant werpen 3 70 Priesters van het H. Hart van Jezus te Düsseldorf 5 10 Ziekenhuis Confraternitat te Weenen 8 44 PANDBRIEVEN Berliner Hypothekenbank 4% 24 Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 99%% Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 5 96%% Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 98 Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 99%% Holland Canada Hypotheekbank (kl. cp.) 5 38 Hypotheekbank voor Amerika (kl cp.5 9 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 5 94 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 4% 90 Noord-Amerikaansche Hypotheekbank (kl. cp.) 6 2 Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 6 77%% Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 72%% Rotterdamsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 95%% Rotterdamsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 90 Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4% 98% 99 Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 49% 50 53 54 Westlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 99 AANDEELEN Administratiekantoor voor Gem. Fondsen Mrs. Vierssen Trip Feith 35 Anlm Sand Cultuur Maatschappij 115 116% 117 117% 118% Artana Cultuur Maatschappij 197%% Balong Bendo Cultuur Maatschappij 62 65 68 Bangdoengsche Kininefabriek 410 Batavia Arak Maatschappij 95 Betonfabriek De Meteoor 25 Djolondoro Cultuur Maatschappij 125 130 135 Goenoeng Hedjo Cultuur Maatschappij 190 Grand Bazar de la Palx 6 Grint Maatschappij te Arnhem 31%% Groote Schouwburg 25 Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee 19 Johannes Kerkhovenpolder UI Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 11 U%% Kon. lVderlandsche Beiersch Bierbrou werij 11 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 108 Melattie Landbouw Maatschappij, Pref. 165 Nationale Bank voor Belaste Waarden 27%% Ngelom Cultuur Maatschappij 75 Pandjie en Tandjoongsarie Cultuur Maat schappij 70 73 76 78 79 80 Perbawatie Landbouw Maatschappij 137%% Petoeng Omboh Cultuur Maatschappij 64 69 Straatweg en Vaart van Gouda naar Bo degraven 40 Stroohoedenveem 47 49 Teulings' Koninklijke Drukkerijen Pref. 10 Teulings' Koninklijke Drukkerijen Pref. Winstd8 Utrechtsche Bankvereeniging (kl. cp.) 22 Vereenigd Bezit van Indische Fondsen (f 250.—) 163%% Vitrite Works 70 Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij (f 500.1 ZutphenEmmerik Tramweg Maatschap pij 1%% NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Algemeene Friesche Hypotheekbank 10 gestort nihil Algcffteene Waarborg Maatschappij 10 gestort nihil Amsterdamsche Maatschappij van Le vensverzekering 10 gestort 250 260 Arnhemsche Hypotheekbank 10 gestort 25 15 Assurantie Compagnie te Amsterdam van 1771 25 gestort 71 Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845. 50 gestort 292%'% Dordrechtsche Hypotheekbank 20 gé- stort nihil Nederlandsche Bankinstelling voor Waar den enz. 20 gestort f 260toe. Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort 10 OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Belgisch-Javasche Cultuur Maatschap pij f 40.— Aifeemeene Norit Maatschappij f 192.50. Amsterdamsche Hypotheekbank f 3600. Amsterdamsche Scheepsverband Bank f 80. Banda, Crediet- en Handelsvereeniging f 30. Insulinde Cultuur Syndicaat f 230f 235. Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 2. f 2.50 Javhsche Cultuur Maatschappij f 190.f 195. f 200.f 210.—, f 215.— Linkungan Borneo Rubber Cultuur Maatschap pij f 2— Moesi Ilir Petroleum Maatschappij f 7.50, f 9. Nationale Bank voor Belaste Waarden f 100. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij f 2400 Salatri Plantations Cultuur Maatschappij f 225. Singkep Tin Maatschappij f 40.f 42.50 TJiboeni Tjipongpok Rubber Cultuur Maatschap pij f 120.—, f 135.—, f 140.—, f 150.— WINSTBEWIJZEN AmsterdamTapanoell Cultuur Maatschappij f 7.50, f 12.50 Amsterdam Thee Cultuur Maatschappij f 6. f 7.— Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 1440. f 1460.—, f 1470.—, f 1525.— Nederlandsch-Indlsche Cultuur Maatschappij f 60.— Rotterdamsche Cultuur Maatschappij f 550. f 560.— DIVERSEN Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij Bew. V. Deelger. f 225.f 275. Stadhouderslaan, Mij. tot Expl. van Onr. Goede ren, Restantbew. f 35. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken Res tantbew. f 24.— Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken Restantbew. 1 1%% LOTEN Lotisico Doorl. f 45. Rotterdamsche Schouwburg f 15.f 6.75 TOEVOEGINGEN Deutsche Bank und Diskonto Gesellschaft (kl. cp.) 25 Hypothecaire Beleggings Bank Volgest. 26%% Kali Djompo Cultuur Maatschappij 200 205 Oldamt-Pekela Stoomtram Maatschappij, Prior Aand3 Nederlandsche Maatschappij van Brand verzekering te Tiel (f 900.10 gestort 225 Slotk. Dec./Jan. 2 31 30 29 Allied Chemica) 225 226% 225 222 American Can Co. 117 1161/ 118 116 Am. Car. F.dry 58 59% 601/ 59 Am. Smelt. Ref. 933/4 9?3/. 043/ 94 Am. Tel. Tel. 1R5 1 «47/ 1?6 1848/ Am. Tobacco B. 97V„ 96% 95 941/ Am. Waterworks 251/. 26 258/ 25% Anaconda Copper 533/g 53% 537/ 537/ Atchison Topeka 707/ 72 72% 701/ Baltimore Ohio 21% 21% 213/ 203/ Bethlehem Steel 747/ 751/ 773/ 75% Canadian Pacific 143/ 147/ 14% 15 Case Treshing 143 143 145 140% Chase National B. 48 48 471/ 46 Ches. Ohio 667/8 67% 67% 64% Chicago Rock Tsl. 33/a 2% 2% 2 Crysler Motor 113% 1153/4 117 116% Cities Service 41/ 43/ 4% 4% Consol Gas N.Y. 44 443/ 443/ 43 Continental Oil 43 44% 44% 433/ 7 Dawesl. 283/ 287/ 26% 26% 5 V? Young 21.1/ 2IV4 203/ 20 Deleware Huds. 421/ 43% 43% 423/ Douglas Aircraft 69% 703/4 717/ 70 Dupont de Nem. 1701/ 173 174 171 Eastman Kodak 174 174 172 1703/ El. Bond Sh. 22 221/ 22% 203/ General Electric 533/ 543/; 547/ 53 General Motors 651/ 63% 643/ 648/ Good Year 28 28% 29% 283/ Hudson Motor 183/ 183/4 193/ 183/ Illinois Central 23 23% 23% 223/8 Intern. Harvester 105% 105 103% 99% Intern. Nickel 63 63% 64% 641/ Intern. Tel. Tel. 12 12 12 113/ Kennecott Copper 61 60% 62 61% Missouri Pacific 3 27/ 27/ 23/4 Idem pref. 71/ 71/4 67/ 56% 6% Montgomery Ward 55% 563/ 54% Nat. City Bank 391/2 391/2 37% 37% Nat. Dairy Prod. 233/ 237/ 23% 23% New York Central 401/s 41% 41% 40% North. Amer. Co. 301/2 31 30% 297/8 Norfolk Western 260 266 266 260 Pennsylvania 40% 40% 40% 393/g Phillips Oil 51 517/ 52% 511/ Proctor Gamble 551/2 SS3/ 55% 53% Publ. Serv. N. J. 483/4 473/4 481/ 48% Radio Corporation ll1/ 11% ll3/ 107/g Sears Roebuck 82 83% 843/ 83 Shell Union Oil 28% 281/ 273/ 27 iSocony Vacuum 17 167/ 17 16% Southern Pacific 43% 44% 443/g 253/8 44% Southern Railway 24°/ 25 24% Standard Brands 15% 15% 15% 15% Stand. Oil of N.-J. 68^/2 683/ 997/ 683/ Tidewater Ass. Oil 207/ 213/ 213/ 203/ Union Pacific 1267/ 127 126% 124 United Aircraft 27% 2 81/2 28% 277/g United Corp A. 63/ 67/ 63/ 63/8 U. Leather 61/4 6% 6 6 U. S. Rubber 45% 473/4 487/ 47% U. S. Steel 76% 78 79% 773/ Western Union 773/4 791/4 79% 781/s Westingh. Electr. 1451/4 147% 147% 14o3/ Woolworth BuiJümg 63 63 ö27/8 62 Gedaan en laten, t bieden. 8 ex-div. is ex coupon. NEW YORK, 2 Jan. Slotk. Dec./Jan. 2 31 30 29 Brusse] Rome Madrid 16 85 5.261/ 7.75 16.85 5.26% 7.75 16.86 5.26% 7.75 16.868/ 5.261/4 7.75 Bern Ween Oslo A'dam 22.98 18.70 24.671/ 54.76 22.98 18.78 24.67/. 54.76 22.98 18.70 24.67% 54.76 22.99 18.70 24.67% 54.76 Londe Parijs Berlijn 4.90% 4.67 40.24 4-91% 467 40.24 4-91% 4.671/ 40.24 4.91% 4.671/4 40.24 Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Aan de N.V. Koninklijke Fabriek van Meyer's Suikerwerken, gevestigd en kantoorhoudende te Amsterdam, is d-d. 31 Dec. '36 voorloopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder mr. W. J. Ph. de Lille Hogerwaard. Amsterdam, Wetering schans 124. Verhoor is bepaald op Donderdag, 21 Jan. 1937 des middags te 12 uur In Raad kamer van het Palels van Justitie aan' de Prin sengracht, Amsterdam. (Proe. mr. A. J. Herzberg, Amsterdam Uitgesproken: 30 Dec. G. van Wezel, kleermaker, Rotterdam, Henegouwerlaan 53a. Jacob Blok, vischwinkeller, Rotterdam', Kruiskade 83. C. P. den Braber, puttenboorder, zeven huizen. W. Sot, depothouder, Gouda, Gouwe 140. Wed. G. StoutDe Kloe, handelende onder de firma H. Stout. Alblasserdam. 31 Dec.: J. A. Jakma, Arnhem, St. P:'terlaan 20. J. H. Furman, handelende onder de firma Furman, winkelier in kruidenierswaren, Ra- venswaay gem. Maurik. B. Vermeulen. Arnhem. Weerdjesstraat 120. A. J. Geerts. kleermaker, Ulft gem. Gen- dringen. Ettenscheweg 551. Wed. W. Bisschoff—Van Mechelen, graan handel, Slmpelveld. Elfriede Bruckhaus, Kerkrade, Hoofdstraat 6. J. H. Niël, kapper, Maastricht, Tongersche- straat 76a. Isjak Hoogland, schilderspatroon, Amster dam, Zeeburgerpad 3 A I. E. J. E. Sonneman. gescheiden echtgenoote van W. L. Cornelius, Amsterdam, Prinsengracht 486 I. Opgehjevens wegens gebrek aan actief de fail lissementen van J. van der Meijden, Valkens- waard; K. Hofland, Utrecht; J. Hoetmer, Den Hoef gem. Mijdrecht. Vernietigd op grond van verzet het faillisse ment van F. A. Bergmann, Wilp gem. Voorst. In de week van 28 Dec. tot met 2 Jan. 1937 werd enin Nederland 83 faillissementen uitge sproken. 1 HOOFDSTUK I De eerste kennismaking Mijn eerste ontmoeting met Miss Lovell viel op een zomeravond tegen een uur of zes. Ik was van Portsmouth naar Ryde overgestoken, en had het kleine loc aaltreintje tot Bembridge genomen, om daar wat golf te gaan spelen. In mijn diensttijd bij de artillerie had ik dit reeds meermalen gedaan, hoewel ik dan meestal naar Hayling Island overgestoken was. Maar de banen te St. Helen zijn erg prettig gelegen en niet al te moeilijk voor een beginner en daarbij kwam, dat het dien dag snikheet was, iets, wat ook tot mijn besluit had bij gedragen. Terwijl het in Portsmouth heet en stoffig was, wcei een frisch briesje over het water en op de oostkust van het eiland wapperden de vlag gen lustig in den wind, die over de zee kwam aangewaaid met een aan onze zuidkust on gekende koelte. Juist die wind werd oorzaak, dat Miss Lovell mijn opmerkzaamheid trok. Ik was vroeg klaar met mijn ronde en omdat ik geen lust had, verder te spelen, liet ik me de haven van Brading overzetten naar Bembridge. De haven lag vol met de schilderachtige boot jes van de zeilvereeniging en ook enkele groo. tere schepen staken donker af tegen het zo- mersche groen der hellingen rondom de haven. Toen ik buiten Bembridge gekomen was sloeg ik een weg in over de heuvels naar de uitge strekte weidegronden. Tusschen Bembridge en Sandown, ten zuiden ervan, strekken zich de kalkrotsen uit tot aan de zee met zachte glooiingen. Dat was de plaats, waar ik Miss Lovell ontmoette. Toen ik die plek bereikt had, was de wind intusschen aangewakkerd tot een stevige bries, die van zee uit met vrij veel kracht over de klippen joeg. Witte koppen stonden op de gol ven, zeevogels krijschten en vlogen tusschen de klippen en het water heen en weer, een klein stoomschip, dat van Shanklin scheen te komen, baande zich hobbelend 'n weg door het woelige water. Op mijn gemak verder slenterend, nam ik zoo mijn omgeving op, totdat ik me op een gegeven oogenblik omwendde en Miss Lovell zag. Ze stond op den rand van de rotsen, een honderd meter van me af en scheen mijn aan wezigheid volstrekt niet te bemerken. De eeni ge indruk, dien ik van haar kreeg, was die van een wit figuurtje met waaiend rokje, afste. kend tegen de diep blauwe lucht, vol jeugd en frischheid. En toch lag er iets zoo bekoorlijks over, dat ik bijna onwillekeurig haar richting insloeg, onschuldig nieuwsgierig, zooals iemand zijn kan, die in een vreemde plaats op vacan- tie is. Ik was nog nauwelijks een tiental schreden van haar verwijderd, toen zij zich omwendde, om heen te gaan. Toen zag ik haar goed. Ze was van meer dan gewone lengte, jong als de lente, had heldere oogen en een frissche kleur. Toen onze oogen elkander ontmoetten, .scheen het me toe, dat ze glimlachte als een tevreden kind. En dat dit werkelijk zoo was, werd be wezen door het feit, dat ze zich zelve terstond daarop bedwong en me voorbijging met strak, bijna ernstig gelaat. Maar de wind kwam me te hulp en spelend met de dunne zijden shawl, die ze droeg, sloeg hij haar die als 'n sluier om 't gelaat heen. Ze boog haar hoofd opzij om er vrij van te komen en trachtte met één hand zich te bevrijden, maar de windvlaag hield aan en ze wendde zich om met haar rug naar mij toe en liep eenige stappen achteruit. Ze deed het zonder nadenken en het zou ook niets ge hinderd hebben, als ze niet over een steen was gestruikeld en bijna achterover gevallen. Ze trachtte zich nog in evenwicht te houden, maar ik was reeds toegesneld en greep haar bij den arm. Evenals ik was ze er blijkbaar van over tuigd, dat ze anders zeker zou zijn gevallen. „Dank u vriendelijk", zei ze, nog steeds met haar shawl kampend, om vrij te komen. „Wat was dat dom van me!" „De wind was er de schuld van!" zei ik ga lant. De blos op haar ovale gezichtje werd dieper. ,,Ik vond het zoo heerlijk in den wind" zei ze, alsof ze uitleg wilde geven, waarom ze daar was. Het was een volkomen overbodige opmer king, maar de mijne was dat niet minder, toen ik zei: ,,'t is hier ook zoo mooi!" We waren nog geen vier stappen samen ge gaan, toen ze er zich van bewust scheen te worden, dat ze met een vreemdeling liep en dat dit wel wat ongewoon was, ook al had hij haar dan voor een val gered, en ze zei vriende lijk: ,JVCag ik u nog eens bedankenengoe den avond Ik groette haar terug en hervatte mijn wan deling, bleef haar nazien, tot ze over een hel ling heen verdwenen was en keerde daarna naar Bembridge terug. Haar gelaat, haar stem, haar manieren hadden me bijzonder aantrek kelijk geschenen. Maar ze was nu weg, waar heen wist ik niet, en mijn diensttijd was om. Over een week zou ik Portsmouth verlaten. Maar er was geen enkele reden, waarom ik dien avond nog uit Bembridge heen zou gaan. Het sprak dan ook vanzelf, dat ik na het diner een afspraak maakte voor een partij golf den volgenden morgen. Ik ben wel geen eerste klas speler, zelfs nu nog niet, maar ik houd toch wel zooveel van het spel, dat ik het graag speel met iemand, die me niet al te erg de baas is. Mijn tegenstander van dien volgenden morgen was nu juist niet zooveel sterker dan ik en ik nam mij voor, hem te verslaan. In dienst stond ik bekend als een, die iets niet gauw opgaf. In de rookkamer van het hotel bevonden zich meerdere leden van de golfclub op het eiland en eenige vreemde gasten en het gesprek liep natuurlijk meest over het spel. Ik luisterde maar half en keek tegelijk een geïllustreerd blad door, toen mijn aandacht plotseling ge trokken werd door een nieuw geluid. De stem was blijkbaar die van een Amerikaan en dus .nog al goed te onderscheiden van de andere stemmen in het vertrek. Ik keek het vertrek rond en op dat oogenblik trad Herbert Fordyce Alston in mijn leven. Hij was groot en nogal slank gebouwd, be halve, dat me zijn hoofd wat te groot toescheen in verhouding tot zijn lichaam. Hij had borste lige wenkbrauwen en dik haar met een schei ding in het midden. Aan de hand, waarin hij zijn sigaar hield, droeg hij drie met juweelen bezette ringen. Als hij ophield met spreken, keek hij rond met een gezicht, alsof hij een tegenstander het zwijgen voorgoed had opge legd. Ofschoon hij mij aanzag met een vrien. delijken glimlach, als wilde 'hij me uitnoodigen aan het gesprek deel te nemen, deed ik dit toch niet, omdat ik moe was en naar bed ver langde. Toen ik het raam van mijn kamer openwierp, alvorens te gaan slapen, hoorde ik op de bin nenplaats van het hotel een motor aanzetten. Ik keek naar buiten en zag een motorfiets langzaam in het duister verdwynen. Ik dacht den volgenden dag niet meer aan Alston, voordat ik hem op de golfbaan ont moette en ook daar maakte hij weer den in druk op mij, een zeer resolute persoonlijkheid te zyn. Hij keek aandachtig toe, terwijl ik een vrij goeden bal maakte en toen ik daarna op hem toekwam, groette hü me uiterst beleefd. „Dat was een heel mooie bal," zei hij, met zyn Amerikaansch accent. We speelden de partij verder gewoon af met de gebruikelijke opmerkingen en beleefdheden. Aan de lunch werden we wat kameraadschap- pelijker. Hij maakte heel eigenaardige en be langwekkende opmerkingen over het eiland Wight en over Engeland in het algemeen, wel ke hij met goedmoedig sarcasme ten beste gaf. Hij toonde, goed bekend te zijn in Europa en scheen zelf afkomstig ergens uit Californië. Het viel me toen reeds op, dat deze man, die zoo mededeelzaam was, niets losliet over den aard zyner bezigheden. Hij sprak verschillende talen en zijn ontwikkeling en beschaving scheen me niet geringer toe dan de mijne. Hij maakte den indruk van veel vertrouwen in zyn mede- menschen te stellen en dat, gevoegd bij zijn vriendelijken blik en aangenaam blozend uiter lijk, maakte hem tot een aantrekkelyk man. Zijn behendigheid in het golfspel was nu juist niet bijzonder groot, wat hem blijkbaar niet veel sehelen kon en hy vertelde dan ook rond weg, dat hy alleen speelde, om zyn tijd door te komen. „Ziet u, luitenant Kerslake," zei hy met een knipoogje, „ik heb hier een veel gewichtiger bezigheid. Eentje, die zakelijk kan afgewikkeld worden, maar toch veel belangrijker is dan gewone zaken, 't Is er al net mee, als met wat we op school leerden. Je hebt spel.... dat is de stellende; en je hebt zakendat is de vergrootende; en je hebt het huwelyk.... en dat is de overtreffende trap!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2