Omroepers komen in 80.000 gezinnen een V.fö - CoASet 0-e VJiCncL JS.u& STOFZUIGERS GOOSENS De 3paarnestad ZIJLWEG 22 A. J. DE GRAAF J oh. van W unnik giiiniiniiiniiiiiimt!iiiiiii!ii!immmnnininiimiiiinniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiini!iiiii!ii!iiiiiiiiiiiii!iiiniiii| ZONDAG 3 JANUARI 1937 NUTRI Cl A'S „CHOCOMEL" DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK NUTRICIA - ZOETERMEER 3 Coutos Haast vCkacji! Schriftverbetering INST. REIBER-NAN Voor hen die omhoog willen Boekh. (alleExamens) Handelscorr. (Prakt.- Ex.) - Steno in 8 lessen Typen - Dipl. Alg.- Particulier Secretaresse (éénig in Haarlem) PHILIPSRADIO ROSEHAGHE BRUILOFT GR. HOUTSTRAAT 135 TELEFOON 15499 Mijn reclame-campagne? Een enorm succes, mijnheer! Maar al mijn drukwerk is ook van drukkerij J. G. KAASENBROOD Het is heel goed mogelijk, dat de radio-distributie U vóór 7 Januari a.s. niet meer kan aansluiten. Neem geen risico en bet Tammer op voor de nieuwe Erres of Philips. Die krijgt U zeker en nog wel vanaf 4.per maand DE CONSEQUENTIES Wintersport in Zwitser land. Ski-joring op het bevroren meer van Arosa. Op den achter grond de prachtige met sneeuw bedekte berg toppen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Drinkt het thuis en vraagt het in café's en sportgelegenheden IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD rijk, Polen, Hongarije en Roemenië, waar mil- lioenen Joden wonen, krachtiger. De drang tot emigratie neemt toe. Kleiner worden de moge lijkheden. Anti-semietisme, crisis, de toestand der arbeidsmarkt spelen een rol, wanneer de staten hun grenzen sluiten voor dezen stroom. Waarheen zullen de honderdduizend Joden moeten trekken, die in de komende vijf jaren Duitschland zullen verlaten? Anders dan in 1933, toen velen hals over kop Duitschland verlieten en zonder overleg naar de naburige staten vluchtten, bereiden nu de Duit- sche Joden hun emigratie zorgvuldig voor. Nog slechts weinigen wijken derhalve uit naar de Europeesche staten. Men schat het aantal Duitsche Joden, dat in de komende vijf jaren de Vereenigde Staten, Zuid-Amerika en Zuid- Afrika jaarlijks zullen toelaten, voor de Veree nigde Staten op 4.500, voor Zuid-Amerika op 2.000 en eveneens op 4.000 voor Zuid-Afrika. In deze staten is in de z.g. vrije beroepen heel weinig plaats. Naar van Zionistische zijde verzekerd wordt, zal Palestina in de volgende jaren jaarlijks tienduizend Duitsche Joden kunnen opnemen. Ook Christenen verlaten Duitschland. De principes van het nationaal-socialisme, bloed, bodem, ras het sacrament kent geen ras dwongen ook vele Christenen Duitschland te verlaten. In deze is vooral de rasverheerlij king een groote factor. De leer van een Noor delijk Bloed richt zich niet alleen tegen de Jo den. Steunend op deze these worden ook het Christendom en de Christelijke cultuur ge- qualificeerd als in wezen Joodsche beginselen. Meer dan 15.000 Christenen, Katholieken en Protestanten, weken op grond van hun reli gieuze en politieke overtuiging uit. Onder hen bevonden zich vele en vooraanstaande Katho lieken. Wij noemen hier slechts de namen der oud-rijkskanseliers Brüning en Wirth. Ook hen, van wie velen in ellende leven, tracht de Volkenbond te helpen. Zooals bekend is, is voor Holland in Utrecht een Katholiek Comité gevestigd, dat de gevluchte Katholieken bij staat. Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. VOOR VOLWASSENEN Kleine Houtweg 8 - Anno 1899 - Haarlem HET INSTITUUT v. 1917 MET DE DUIZENDEN GESLAAGDEN opent de afd. Haarlem: MONDELINGE OPLEIDINGEN in het speciaal ingericht Pand: Wacht met uwe Inschr. voor tot U onze Prospecti met de Adressen der DUIZEN DEN GESLAAGDEN hebt bestudeerd! Bureau dagel. open. Aanv. Opl. in JAN. a.s. vanaf 90 cent per week Zonder vooruitbetaling. Aanleg gratis. RADIO TECHNISCH BUREAU ZAANENSTRAAT 41, TEL. 13343 HET BESTE ADRES voor Behang- en Stoffeerwerk Pieter Kiesstraat 31 Teief. 15847 Complete Woninginrichting VOOR OW Idea3' zijn coupe en pasvorm van Door specialiseering en ervaring, kunnen wij U dit voortreffelijk product aanbieden S p e c i a a 11 idtes voor MATRASSEN en BEDDEN: SCHAGCHELSTRAAT 13 TEL. 10286 Repareeren en Bijvullen van Bedden en Matrassen in één dag retour Wij maken veeren bedden 3 - d e e i i g Haarlem Telefoon 13866 In ieders bereik. Een prima le klas machine voor 0.50 per week. Na 2 jaar Uw eigendom. AI het onderhoud 2 jaar voor onze rekening. Telefoon 10271 Groote Houtstraat 131 - hoek Comelissteeg En wat een geweldige voordeelen ook daarna! U zult Uw besluit nog jaren later een der beste van Uw leven noemen. TAMMER, onafhankelijk radiohandelaar, hoofdkantoor Kleverlaan 176, Haarlem, Tel. 14753; Bloemen.daalscheweg 119, Bloemendaal, Tel. 23937 en bijkantoor Dietsveld 5, Haarlem-Noord, Tel. 23812. (Speciale correspondentie.) De mededeelingen, welke de Volkenbonds commissaris voor Duitsche vluchtelingen, sir Neill Malcolm, kort geleden de pers beeft gedaan betreffende zijn werkzaamheden en den nood der uitgewekenen vestigen onze aandacht op de emigratie uit Duitschland, als gevolg van de wisseling In een politiek régime. De sterke sensaties, die wij in deze onrustige tijden eiken dag ondergaan verhinderen dezen vluchtelingen een belangstelling te wyden, wel ke beantwoordt aan de innerlijke kracht, waar mede zij hun dikwijls hard lot dragen en aan de inspanning, met welke zij hierin een veran dering ten gunste probeeren te brengen. De, Volkenbond en de Duitsche vluchtelingen. Op voorstel van Minister de Graeff heeft de Volkenbond reeds bij het begin der emigratie uit Duitschland financieel steun geboden en een Hoogen Commissaris aangesteld om hulp te ver- leenen. Zijn taak is niet zich bezig te houden met de politieke oorzaken der emigratie of het verschaffen van ondersteuning op langen termijn aan hen, die nog dagelijks emigreeren; zijn op gave is beperkt tot een tijdelijken bijstand aan hen. die reeds geëmigreerd zijn en een aanmoe digen van het particulier initiatief. De uit gewekenen hebben echter niet slechts te kam pen met materieele, maar eveneens met juridi sche moeilijkheden. Te trachten deze laatste door internationaal overleg tot een oplossing te brengen heeft zich de Volkenbondscommissaris eveneens ten doel gesteld. Juli j.l. kwam op een regeeringsconferentie, waaraan ook Nederland deelnam, een conventie tot stand, waarin ten aanzien van eenige dezer kwesties een voorloo- pige regeling werd getroffen. Het is voor de emigré's in de verschillende landen van groot belang, dat hun een oponthoudsvergunning wordt gegeven en deze onder zekere voorwaar den telkens verlengd wordt. In de situatie van hen, aan wie het staatsburgerschap werd ont nomen of door de Duitsche autoriteiten een pas geweigerd is, komt groote verlichting, wan neer hun door het uitreiken van gunstpassen of identiteitsbewijzen zoowel rust als bewegings vrijheid geschonken worden. De volgende re geeringsconferentie zal zich bezig houden met de economische en sociale toestanden der Duit sche emigranten. Deze probeeren te bereiken, dat hun in het algemeen een arbeidsvergun ning zal worden toegestaan: de mogelijkheid geld te verdienen zou hun althans juridisch dan gegeven zijn. De vergunning daartoe verkrijgen zij in de Europeesche landen niet steeds, daar begrijpelijkerwijze elke regeering erop bedacht is iedere arbeidsgelegenheid zooveel mogelijk den eigen onderdanen ten goede te doen komen. Slechts Frankrijk heeft den daar gevestigden vluchtelingen in ruime mate de arbeidskaart toegezegd. Volgens de mededeelingen van sir Neill Malcolm hebben 25000 vluchtelingen nog geen duurzame vestigingsmogelijkheid gevonden en lijden 15000 nog steeds grooten nood. Verval van het Duitsche Jodendom. Het gebied, waarop vooral in Duitschland de Joden in het economische leven zich mogen be wegen, wordt steeds enger. Volgens berichten van recenten datum zullen de Joden ook hun posities in het verzekerings- en bankbedrijf moeten opgeven. Als gevolg van deze politiek houdt de emigratie onafgebroken aan. Lang zaam gaan de Joodsche gemeenten in de pro vinciesteden hun ondergang tegemoet. In som mige districten zijn alle gemeenten opgeheven, In andere woont geen enkele Jood meer. De vroegere bewoners zijn binnen Duitschland ver huisd naar plaatsen waar het antisemietisme minder hevig is; zeer velen echter hebben de grenzen overschreden. Ruim 100.000 Joden hebben sinds 1933 Duitschland verlaten. In de komende 5 jaren zullen nogmaals 100.000 weg trekken. De emigranten bestaan voor het groot ste deel uit personen van jongen en middelbaren leeftijd. Het zijn de ouderen, die er niet meer toe kunnen komen, te breken met het verleden. In 1933 woonden in Duitschland 520.000 Joden, 0.77 pet. der bevolking. En door de emigratie èn door de omstandigheid, dat van de in Duitschland geblevenen het sterftecijfer dat der geboorten aanzienlijk zal overtreffen, zal in 1941 het aantal Joden verminderd zijn tot 275.000, een teruggang van 45 pet. in 8 jaren tijds. Zes tig procent van hen zal ouder zijn dan 45 jaar. In 35 Joodsche gemeenten in het district Hes sen treft men reeds nu geen Joodsche personen beneden 20 jaar meer aan. De nationaal-socialistische vervolging viel met een tragische situatie der Joden in Duitsch land te samen: in een tijd, waarin zij om biolo gische redenen uitsterven (zij vormen een re gressief bevolkingstype) en dit statistisch zicht baar wordt, treden mechanische maatregelen tot hun verdrijving in werking. In zooverre is er eenige analogie met de situatie in Holland, daar ook hier de stroomingen tegen de Joden in kracht toenemen bij den aanvang eener periode waarin zij (zooals kort geleden in „De Tijd" is uiteengezet) in getal sterk dalen. De immigratielanden. De Duitsche Joden waarheen zijn zij ge gaan? In de verschillende Europeesche landen (met uitzondering van Oost-Europa) vestigden zich aanvankelijk 40.000. Hun werd meestal toe gestaan zich daar metterwoon neer te laten. De economische omstandigheden in deze staten waren echter van dien aard, dat een groot deel er niet In slaagde een arbeidsvergunning te ver krijgen. Derhalve ontbrak hun de mogelijkheid zich een nieuw bestaan te scheppen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat van deze groep on geveer de helft nogmaals emigreeren moest en Europa heeft verlaten en dat zij, die gebleven zijn, zich in hun nieuwe omgeving dikwijls niet hebben kunnen inburgeren. Twintig duizend Joden staan voor hun derde emigratie. Het betreft hier de z.g. Oost-Joden, die voor en na den wereldoorlog vanuit de Sla vische landen naar Duitschland waren getrok ken. Nadat het nationaal-socialisme aan het bewind gekomen was, gingen zij naar Oost- Europa terug. Daar in deze staten de positie der Joden in het bijzonder in economicis zeer slecht is, besteden zij hun tijd en kracht niet aan het verdienen van het dagelijksch brood, maar aan de zorgen voor een nieuwen emigratie, die tot nu toe de derde in hun leven zal zijn. De meesten van hen, die sinds 1933 naar Holland zijn uitgeweken, hebben het land weer verlaten. Nederland was voor hen slechts een doorgangsland, hun verblijf hier te lande een eerste stadium in hun emigratie. In 1934 was Holland de eenige Europeesche mogendheid, die in eigen land de arbeidsmarkt nog niet had beschermd tegen vreemde werk krachten. Tengevolge daarvan ontbrak de re geering ook de mogelijkheid druk uit te oefenen op buitenlandsehe mogendheden ten gunste van die Nederlanders, die in den vreemde werkzaam waren en door xenophobie in hun positie wer den bedreigd. Einde 1934 werd de arbeid in loondienst van buitenlanders aan beperkende bepalingen onderworpen. Zij hebben daartoe een vergunning noodig, die aan diegenen, die eerst in de laatste jaren naar Nederland zijn gekomen, slechts zelden gegeven wordt. Binnenkort zal een dergelijke maatregel wor den genomen ten aanzien van de werkzaamheid van buitenlanders als zelfstandigen. Een desbe treffend wetsontwerp is ingediend. Wat betreft de handhaving van het recht van asyl, hierin neemt Nederland, als steeds, onder de Europeesche landen een eereplaats in. Door de Joodsche emigranten of met hun hulp, zijn een aantal industrieele ondernemin gen opgericht, welke ten deele artikelen produ- ceeren, die Holland tevoren moest invoeren. In Nederlandsch-Indië kon slechts een en kele emigrant worden toegelaten. Naar Zuid-Afrika (waarheen tegenwoordig ook vele Hollanders zich begeven) gingen plm. 3800 Duitsche Joden. De Vereenigde Staten en Zuid-Amerika namen resp. 10.500 en 11.000 op. Zij, die zich in deze landen hebben gevestigd, konden zich over 't algemeen snel aanpassen en de meesten zijn erin geslaagd zich een nieuwe levensbasis te scheppen. Hetzelfde kan worden gezegd van hen, die zich naar Palestina hebben begeven (plm. 35.000). Waarheen in de toekomst? Een emigratie van Joden is ook in de nieuw ste geschiedenis geen novum, al trok die uit Duitschland zeer de aandacht. Eeuwen lang moest Ahasverus trekken en zwerven. Eenzelfde lot viel zijn rasverwanten ten deel. Altijd op nieuw. Drie en een half millioen Joden trokken in de jaren 18801936 uit Oost-Europa weg. Andere millioenen aldaar wenschten vurig nen te volgen. De geschiedenis van deze Joodsche emigraties en in den jongsten tijd die der Rus sen en Syrische Christenen, belichtten scherp de bezwaren, die dergelijke verhuizingen inhaerent zijn. Waarheen? In den vooroorlogschen tijd werden kolonisatiegebieden gezocht op Cyprus, in Texas en Mesopotanie, in latere jaren o.p. in Portugeesch West-Afrika, Britsch Oost-Afrika, in Peru en in Hollandsch Suriname. De uitvoe ring dezer plannen is steeds mislukt. De anti- Joodsche stroomingen worden ook in Oosten- De molen op het Oostplein te Rotter- üfiss Vera Menchik tijdens haar partij tegen Sir G. A. Het tweede bataljon van het Royal Sussex Regiment is na 17 jaar dienst in de koloniën op Engelschen i i dam is geïllumineerd Thomas op het internationaal schaaktournooi te Hastings bodem teruggekeerd. De ontplooide vaandels worden te Southampton van boord gehaald _LJC ICMZÏCtIjlC S kt~ lOOftStCf" Een triest beeld van den Spaanschen burgeroorlog. Met het weinige lijfgoed dat zij nog wisten te red den, verlaten vluchtelingen te Talavera hun verwoeste huizen na een luchtbom bardement Het interieur van de Groote Kerk te Alkmaar, die in vervallen toestand verkeert, waarbij gevaar voor instorting niet denkbeeldig is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4