m 4 EEN GOED BEGIN Passen in beslag genomen Oj De Indië-vlucht der Ibis Man in het water geslagen DE INZET VAN HET NIEUWE JAAR is een »ezm VERKEERSREGELING OP 7 JANUARI ZONDAG 3 JANUARI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Duitsche prinsessen, bruidsmeisjes bij Prinses Juliana's huwelijk, konden niet afreizen Papieren zijn later terug gegeven Aankomst van prinses Sieg linde van Lippe DE BElSTUURSHERVORMING IN INDIË Een derde regeeringscommissaris Regenten benoemd wiihiii—UI 4 V". i" i i1 Op zeer voorspoedige wijze is de reis heen en terug naar Batavia volbracht Groote belangstelling onderweg PROF. VAN EMBDEN TEGEN COMMUNISME Uit het Comité van Waakzaam heid getreden VIJFTIG JAAR BIJ DE BELASTINGEN De heer W. Rovers te Roosendaal gehuldigd Aan een der politiebureaux te Amsterdam is een 34-jarige man een vreemd verhaal komen vertellen Voorloopig is hij in arrest gesteld De departementen gesloten Voor het traject Sassenheim 's Gravenhage De Klokkengieter Antoon Coolen's nieuwste tooneelspel TARWEPRIJZEN De aangekondigde Katholiekendag voor het jaar 1937, welks bestuur nauw con tact zal houden met de leiding van het comité van actie „Voor God", belooft vlak voor de beslissende Kamerverkiezingen, die ophanden zijn, een krachtige manifestatie te worden van Nederlandsche katholieke solidariteit. De volle dige rijkdom onzer organisaties zal vertegen woordigd zijn en aandacht wijden aan het kern probleem van den nieuwen tijd: het religieuze vraagstuk van het Godsbesef in de moderne wereld. Men voelt, dat de stembus-beslissing niet meer uitsluitend het karakter zal krijgen van een politieke machtsverhouding, en dat deze maal niet alleen de vruchten, doch de beginselen van de katholieke emancipatie op het spel staan. Dringt dit bewustzijn voldoende door tot de katholieke massa, dan mag van de actie, die in 1937 wordt ontplooid, wel iets meer worden verwacht dan het tijdelijke succes van een gunstigen verkiezings-uitslag. Er moet een aanvang gemaakt worden, in het openbare leven, met de verwerkelijking van de verlangens der katholieke voormannen uit dezen tijd, n.l. met de herleving van het katholicisme zelf. De katholieke geest moet in de wereld hersteld worden, allereerst bij de katholieken zelf. Dit is geen zaak van politiek, ofschoon zulk een herstel der katholieke levenswaarden ten zeer ste zou belemmerd worden, indien de Neder landsche katholieken, misleid door de zooge naamde anti-bolschewistische propaganda van de nazi's, hun staatkundige vrijheden van ge ringer waarde zouden achten dan hun zucht tot aansluiting bij wat zich op een „positief chris tendom" beroept. Twee groote gevaren bedrei gen de christenvrijheid en het is te vreezen, dat de angst voor het communistische gevaar zijn invloed laat gelden ten koste der katho lieke zelfstandigheid. Voor den katholiek is het nationaal-socialisme geen bondgenoot, omdat het de rechtstreeksche ontkenning inhoudt van het liefdes-evangelie. Te strijden voor God, het is een krachtig en veelomvattend ideaal, waaraan een ieder kan deelnemen, en in welks verwerkelijking aan elk individu, aan iedere organisatie een eigen plaats kan worden aangewezen. Maar het moet dan ook werkelijk een strijd voor God zijn, die uit sluitend gevoerd wordt met de gedachte, dat het evangelie ons gegeven is, opdat wij het in de wereld realiseeren zouden. Het propageeren van het katholicisme is in ons land, waar de Roomschen door het verloop der vaderlandsche geschiedenis vaak tot een defensieve of apo logetische houding werden gedwongen, wel eens wat te eng opgevat. Te vaak is deze propaganda eenzijdig vereenzelvigd met den strijd voor de erkenning van Roomsch recht in politiek en maatschappij. Er werd uitgerekend, hoeveel van onze geloofsgenooten toegelaten werden tot openbare functies, en indien dit aantal te gering bleek wat doorgaans inderdaad het geval was werd er met groote pennekracht geful mineerd, hetgeen begrijpelijk en geenszins over bodig is, doch slechts een miniem onderdeel van de waarachtige katholieke propaganda. Allerlei bezwaren van buitenstaanders tegen de inrichting en de geschiedenis van de Roomsch Katholieke Kerk werden met groot talent en bewonderenswaardige helderheid weerlegd door een staf van deskundige apologeten. Onze eigen organen werden met bewonderenswaardige vast houdendheid opgebouwd en hun noodzakelijk heid werd aangetoond in klemmende betoogen, die de katholieke massa overtuigden, en die dan ook hun uitwerking niet misten. De offer- Vaardigheid, waarmede de Nederlandsche ka tholieken hun eigen school, hun eigen pers, hun eigen omroep steunen, is over de heele wereld bekend en werd bij herhaling geprezen. Al deze dingen, die in ons voordeel pleiten, en die inderdaad van de beste orde zijn, mogen ons echter niet verblinden voor de werkelijkheid. 2e wordt door dit gunstige beeld niet volledig weergegeven. Er zijn ook zwakke plekken in het Nederlandsche katholieke leven, en een vrucht bare actie kan niet beginnen, indien men schroomt, deze zwakheden onder de oogen te zien. Juist het feit, dat wij eeuwen lang hardnekkig gevochten hebben en moesten vechten voor de erkenning van ons uitwendig aanzien en van onze openbare rechten, heeft ons wat eenzijdig georiënteerd naar het bezetten van onze rechtmatige plaats in het nationale Ne derlandsche bestel, terwijl het ons minder ge voelig maakte voor de innerlijke weelde van het katholicisme als evangelische liefdeleer en mystieken liefdeband der belijders van den Ver losser. Op zichzelf is 't niet verschrikkelijk, indien wij het tekort maar inzien en den achterstand in halen door een krachtdadige katholieke actie, Welke zich niet buiten het spoor laat leiden. Dit moet een actie zijn voor de verwerkelijking Van het evangelie. Onze eerste plicht is niet, te stijgen in aanzien en macht. Onze eerste plicht is zelfs niet, de menschen te winnen Voor het uitwendige lidmaatschap van de Roomsch Katholieke Kerk. Onze eerste plicht is, het evangelie te verbreiden. Te vaak wordt de indruk gewekt, dat wij het bestaande met alle middelen willen behou den, en dat wij doodsbenauwd zijn voor elke vernieuwing. Speciaal de bestaande sociale en economische verhoudingen achten wij door de Voorzienigheid toevertrouwd aan onze hoede, terwijl in werkelijkheid het onze plicht is, deze verhoudingen om te wentelen tot overeenkom stigheid met de groote evangelische begrippen van vrijheid, rechtvaardigheid en liefde. Onze defensieve instelling op het leven misleidt ons daarbij wel eens tot de gedachte, dat wij krach tig ageeren, indien wij maar heel erg scherp de Waarheid zeggen over communisten en natio- naal-socialisten, en dat de katholieke propa ganda te vereenzelvigen zou zijn met ons op treden tegen politieke of andere groepeeringen en met de kenbaarmaking van onzen afschuw jegens de stelselmatige goddeloosheid en het perfide nieuwe heidendom. Wederom is het niet overbodig, strijd te voeren tegen dreigende ge varen en het katholieke standpunt kenbaar te maken, maar ook dit is een onderdeel. Het is niet het wezen van de katholieke actie. In vorige jaren is het instituut van den Katholiekendag geleidelijk aan, en onder invloed van velerlei samenwerkende factoren, verloopen. Men kon zich niet ontveinzen, dat de laatste landelijke Katholiekendagen slechts diegenen bijeenbrachten, die ambtshalve niet konden weg blijven. Anders waren ook zij er niet geweest, zoo werd ondeugend gefluisterd. Nu 1937 een grootsch-opgezetten Katholieken dag in het vooruitzicht stelt, is het te hopen, dat van de nieuwe organisaties als het Comité voor God en de Sint Adalbertus-vereeniging een levenwekkende actie uitgaat, die bezielend in werkt op de bestaande organismen en die in derdaad zal leiden tot de hoognoodige, aan al het andere voorafgaande hernieuwing van den katholieken geest. Verblindheid in eigen ver diensten worde met zorg vermeden. Men be- seffe de tragische zijde van de crisis, waarin het christendom verkeert. Praatjes voor den vaak, die het geweten sussen met de mededeeling, dat alles in orde is, kunnen niets anders uitwerken dan slaperigheid. Beweringen over de voortref felijkheid van al wat de katholieken deden of doen, zijn uit den booze, zoolang men niet aller eerst zich bezint op hetgeen de katholieken (hoe voortreffelijk ze dan ook waren) hier en elders, b.v. in Spanje, nalieten. Heeft men de vrijmoedigheid, die noodig is tot de erkenning en verbetering van tekortkomingen, zoo beschikt men over een grooter kracht dan wanneer men zich tevreden stelt met een misleidend zelfge voel. Indien men van dit inzicht uitgaat, be looft de Katholiekendag van 1937 een kentering te worden in het katholieke leven. A. v. D. Volgens de „Daily Express'' heeft de Gestapo de passen in beslag genomen van drie Duitsche prinsessen, die Donderdag als bruidsmeisjes zullen fungeeren bij het hu. wclijk van Prinses Juliana. Het zijn de prinsessen Sieglinde van Lippe-Detmold, Elisabeth van Lippe-Detmold en Sophie van Saksen-Weimar, nichten van Prins Bern- hard, die Vrijdag 1 Januari te Den Haag zouden aankomen. Het Engelsche blad merkt op, dat de houding van de Duitsche autoriteiten, die niet zal na laten de publieke opinie in Nederland onaan. genaam te beïnvloeden, is veroorzaakt dooreen felle perscampagne tegen Prins Bemhard. De Duitsche pers beschuldigt Z.D.H. er van, dat hij zijn vaderland zou hebben verraden, omdat hij zou hebben toegelaten, dat het hakenkruis en het Duitsche volkslied bespot zijn van Nederlandsche zijde. Prins Bernhard, die voor hij het Nederland sche staatsburgerschap verwierf, lid was van Hitiers lijfwacht, heeft onmiddellijk per spe ciale zending aan Hitier gevraagd, de noodige maatregelen te willen treffen, dat de in be slaggenomen passen aan de eigenaressen zou den worden teruggegeven en tevens, dat de kranten verontschuldigingen zouden aanbieden voor de heftige aanvallen, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. In bedoeld schrijven herinnert de Prins met nadruk er aan, dat hij persoonlijk het feit, waarop de Duitsche bladen toespelingen hebben gemaakt, onderzocht heeft. Daarbij is Z.D.H. gebleken, dat van een incident feitelijk niet kan worden gesproken en dat op haar minst geno men de zaaki vrij sterk overdreven is. Reuter berichtte later uit Berlijn, dat de in beslag genomen passen, aan de Duitsche prinsessen zijn teruggegeven. De prinsessen zijn later naar Nederland vertrokken. Met den trein van 8.02 uit Duitschland is Zaterdagavond in Den Haag aan het station Staatsspoor aangekomen Prinses Sieglinde van Lippe, die bij het huwelijk van Prinses Juliana bruidsmeisje zal zijn. Het perron was met twee ijzeren kettingen afgezet, waardoor de vele nieuwsgierigen, die waren toegestroomd, op den noodigen afstand werden gehouden. Prinses Sieglinde werd verwelkomd door freu le Van Heemstra en gezamenlijk ging men per hofauto naar de woning van baronesse Van Lijnden, waar Prinses Sieglinde gedurende de feestdagen haar intrek zal nemen. BATAVIA, 2 Januari. (Aneta) Naar de „Java- bode" verneemt, is de regeering voornemens naast die voor Sumatra en voor de Groote Oost nog een derden regeeringscommissaris te benoe men, die in Batavia zal zetelen, en met de beide anderen contact zal onderhouden. Volgens dit blad zullen benoemd worden voor Sumatra de heer Spit, resident van Sumatra's Westkust, voor de Groote Oost de heer Hazewin- kelman en voor het centraal contact te Bata via de heer De Waal, onder-directeur van het binnenlandsch bestuur. BUITENZORG, 2 Jan. (Aneta) Benoemd is tot regent van Patjitan raden Soerjoaditjokro, thans patih van Malang, en tot regent van Ngandjoek mas Prawirowidjojo, thans patih van Kediri. Eerstgenoemde is de ambtstitel van toemenggoeng toegekend, en den tweeden ge noemde de adellijke titel van raden, benevens de ambtstitel van toemenggoeng. v.. IX' J 9 I I L. V* I e Nu de Ibis, de eerste DC 3 van de vloot, wel ke met ingang van 15 Mei 1937 de huidige vloot \'an Douglas DC 2 vliegtuigen op de Indië- route zal vervangen, op zeer voorspoedige wijze de reis heen en terug naar Batavia heeft vol bracht, is het van belang een vergelijking te maken met de vliegtuigen, die tot de invoe ring van den halfweekschen dienst op 12 Juni H35, dus slechts anderhalf jaar geleden, de luchtverbinding tusschen Nederland en Indië hebben onderhouden. Deze vliegtuigen, de F 18, hadden even eens een bemanning van vier koppen, te weten: gezagvoerder, tweeden bestuurder, marconist en werktuigkundige, doch, verge lijkt men de DC 3 met de F 18, dan blijkt uit de cijfers, dat de DC 3 op de reis heen en terug 5 pCt. minder brandstof gebruikt en 27 pCt. minder vliegtijd behoeft, daar entegen 35 pCt. meer snelheid ontwikkelt en daarbij 73 pCt. meer laadvermogen bezit. Deze cijfers toonen wel duidelijk hoeveel economischer dit vliegtuig is en welk een reusachtige vooruitgang er ligt in de spanne van amper twee jaren, n.l. tusschen 12 Juni 1935 en 15 Mei 1937. Naast de veel grootere zuinigheid van het vliegtuig, treden andere belangrijke hoedanig heden naar voren, zooals het grootere gerief voor reizigers en bemanning en de aanzienlijk aangenamere vliegeigenschappen, waarbij de bemanning nog de beschikking heeft over de nieuwste instrumenten en o.m. over de auto matische besturing, waardoor, vooral bij slecht weer, de inspanning van den bestuurder aan zienlijk vermindert en grooter aandacht aan een zuivere navigatie kan worden besteed. Zoowel uit- als thuisreis zijn geheel volgens de vaststaande winterdienstregeling uitgevoerd, echter met deze uitzondering, dat het laatste traject RomeAmsterdam rechtstreeks werd gevlogen zonder tusschenlanding te Marseille. Dc gezagvoerder hoopte op deze wijze de Nieuw- jaarspost, waarop zoovelen in Nederland zaten te wachten, nog enkele uren vroeger in de be stelling te krijgen. Zoowel op uit- als op thuisreis is de bezet ting van het vliegtuig zeer hoog geweest. Over de verschillende trajecten werden op de heen reis 22 passagiers vervoerd, tezamen vertegen woordigend ruim 90.000 pass./km„ terwijl op de thuisreis, korte en lange trajecten dooreen, 15 passagiers werden vervoerd, vertegenwoor digend ruim 100.000 pass./km. Alle passagiers zijn uitermate tevreden over het groote gerief aan boord en stelden het zeer op prijs, dat ook een afzonderlijke steward voor deze reis was medegenomen. De postlading is ook op uit- en thuisreis aanzienlijk grooter geweest dan normaal en bedroeg op de uitreis bij vertrek van Amster dam reeds 450 kg., zoodat bij vertrek uit Athene de hoeveelheid post zeker tot omstreeks 550 kg. was gestegen. De hoeveelheid post op de thuis reis bedroeg 300 kg. Onderweg heeft het vliegtuig overal groote belangstelling ondervonden. Te Rome was 't de directeur van de burgerluchtvaart, te Athene de kroonprins van Griekenland, te Gaza de di recteur van de luchtvaart, te Jodhpoer de ma- haradja, die van hun belangstelling blijk ga ven, terwijl ook in de andere luchthavens alle overheden en particulieren, die belang stelden in dit middel van vervoer, dat gaandeweg zulk een groote rol is gaan spelen voor hen, die in het Verre Oosten wonen, de aankomst van de Ibis hebben afgewacht en blijk gaven van hun bewondering voor dit nieuwe vliegtuig, dat weer zulk een belangrijke mijlpaal beteekent in de snelle verbinding tusschen Europa en het Verre Oosten, met name tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Prof. Van Embden heeft aan Het Volk mee gedeeld, dat hij onder de aandacht van het be stuur van het Comité van Waakzaamheid ge bracht heeft, dat het streven, onze geestelijke vrijheid te verdedigen tegen nationaal-socialis- tische of fascistische kneveling, aan gezag in boet, indien men daarbij den steun aanvaardt van communistisch gezinde personen, hoe wei nig talrijk ook, in wier staatsbestel de geeste lijke vrijheid evenzeer onderdrukt wordt. Nu het bestuur niet bereid blijkt, laatstbe doelde richting uit het comité te doen treden, heeft prof. Van Embden zijn lidmaatschap daarvan opgezegd. Onder enorm veel blijken van belangstelling heeft op Nieuwjaarsdag de heer W. Rovers, adjunct-commies bij de Rijks-Directe Belastin gen te Roosendaal, bij welken dienst hij' alreeds meer dan 20 jaren is belast met de functie van kassier, den dag herdacht, waarop hij een halve eeuw geleden als 12-jarige knaap zijn loopbaan in dienst van het Rijk is aangevangen. Deze heuglijke feestdag werd begonnen met een gezongen H. Mis des morgens te half 9 in de St. Jansparochiekerk. In het middaguur werd door den jubilaris te zijnen huize receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was en waarbij verschillende ge schenken en tal van bloemstukken werden aan geboden. Onder de zeer vele telegrammen, welke de jubilaris mocht ontvangen, was er behalve van verschillende uitstedige superieu ren en oud-superieuren ook een persoonlijk telegram van gelukwensch van Z.Exc. den mi nister van Financiën, mr. Oud, terwijl burge meester Prinsen, die uitstedig was, den jubila ris een felicitatiebrief had toegezonden. Tijdens de receptie, welke ook door eenige wethouders, namens het gemeentebestuur werd bezocht, werd de jubilaris in tegenwoordigheid van een aantal collega's door zijn onmiddellijken chef, den heer Weve, ontvanger der Belastingen ge huldigd. Op het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam is een 34-jarige man ko men vertellen, dat hij bij een vecht partij op Nieuwjaarsdag aan de Weesperzijde een man in het water geslagen zou hebben, die dientenge volge verdronken zou zijn. Hjj is in arrest gesteld. Aan den wachtcommandant deed hij het vol gende verhaal: Nieuwjaarsdag zou hij zich 's avonds omstreeks middernacht op de Wees perzijde bevonden hebben nabij de Marcus- straat. Hij vertelde, dat hij een pleizierigen Nieuw jaarsdag' had meegemaakt en onder den in vloed van alcohol verkeerde. Of hij ernstig aan geschoten was, kon hij zich niet herinneren. Hij liep op het voetpad aan de Amstelzijde. Van den tegenovergestelden kant naderde een onbekende man, die volgens verklaringen van den verteller dronken was. Deze botste tegen hem aan en er ontstond tusschen beiden een woordenwisseling, waarna men tot handgemeen overging. Bij de vecht partij zou hij den man in het water hebben ge slagen. Hij had hem er duidelijk zien inval len en had kunnen constateeren, dat de man niet meer boven kwam. Het vreemde verhaal deed hij nog eens te genover den inspecteur van den justitieelen dienst en deze stelde zich onmiddellijk met Commissaris Staal in verbinding, waarna de inspecteur het hoofdbureau van een en ander op de hoogte stelde. Oogenblikkelijk voer een politieboot uit en men heeft den Amstel op de aangegeven hoogte eenige uren, echter zonder resultaat, afgedregd. Als het verhaal werkelijk waar is, is de kans niet uitgesloten, dat het lijk door de sterke strooming reeds ver is afgedre ven en is de kans op vinden aldaar al heel ge ring. Eigenaardig is dat Vrijdag aan geen der bureaux een bericht van vermissing is ingeko men. In verband met deze geschiedenis verzoekt de commissaris van politie van de zevende sectie te Amsterdam aan hen, die mogelijk getuigen zijn geweest, zich ten spoedigste aan zijn bu reau te willen melden. In verband met het feit, dat deze Zaterdag tusschen twee feestdagen valt, waren de depar tementen zooïjls gebruikelijk gesloten. De procureur-generaal bij het Haagsch Ge rechtshof, fungeerend directeur van politie te 's Gravenhage heeft in overleg met Ged. Staten van Zuid-Holland, wegens het op 7 Januari te verwachten zeer veelvuldig verkeer op het tra ject Sassenheim's Gravenhage de volgende verkeersregeling getroffen. Van des voormiddags 4 uur tot 12 uur des middags: Op den grooten rijksweg wordt van Sassen heim tot den Deyl uitsluitend verkeer toegelaten van Noord naar Zuid van alle voertuigen, uit gezonderd rijwielen. Verkeer uit de richting 's Gravenhage in de richting naar Sassenheim wordt bij den Deyl linksaf omgeleid over Katwijk en Noordwijk. Verkeer uit dezelfde richting in de richting naar Leiden wordt bij den Deyl omgeleid rechtsaf over Voorschoten. Van des middags 12 uur tot des nachts twee uur: Op den grooten rijksweg wordt verkeer van alle voertuigen, uitgezonderd rijwielen, uitslui tend toegestaan van Zuid naar Noord. Verkeer uit de richting Sassenheim in de richting naar 's Gravenhage wordt te Sassen heim rechtsaf omgeleid linksaf over Noordwijk en Katwijk. Verkeer uit de richting Leiden naar 's Gravenhage wordt omgeleid linksaf bij Hoo- gemorsch over Voorschoten. Vanaf de op den rijksweg uitmondende zij wegen mag zich geen verkeer op den rijksweg begeven dan in de richting van het plaatsvin dend eenrichtingsverkeer. Een en ander wordt aangegeven door op den weg te plaatsen borden en door de dienstdoende politie. In de gemeente 's Gravenhage zal verkeer van alle voertuigen, met uitzondering van rijwielen, over den Benoordenhoutscheweg vanaf 8 uur des voormiddags tot 12 uur 's middags vanaf de Waalsdorperlaan bij Boschhek tot aan de stad uitsluitend worden toegelaten uit de richting Wassenaar. Een ieder wordt aangemaand, zich in het be lang van eigen en anderer veiligheid stipt te houden aan bovenstaande regeling en zich te gedragen naar de aanwijzingen der dienst doende politie. Ongehoorzaamheid kan tot strafrechtelijke gevolgen leiden. Het nieuwe tooneelspel van Antoon Coolen, „De Klokkengieter", dat wij kort geleden reeds aankondigden, is thans gereed gekomen en zal zeer binnenkort door Het Nieuw-Schouwtooneel, onder artistieke leiding van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester, in studie worden genomen. Dit stuk is, evenmin als „De Vreemdeling" dit was, een Brabantsch stuk. Het staat geheel los van een bepaalde streek en van een bepaalden tijd, maar het roept voortdurend herinneringen wakker aan de bloeiperiode van het gilde-we zen. Daardoor krijgt het verhaal een geheet eigen sfeer en een ongemeene bekoring. De hoofdpersoon in deze geschiedenis is de klokkengieter Meester Andreas de Koninck, die er zich van bewust is, dat niemand zulke prach tige klokken giet als hij. Zijn grootste voldoe ning vindt hij in het scheppen van nieuwe klanken uit het brons, die een lied van schoon heid zingen. Maar er is één diep gemis in zijn leven: zijn huwelijk is kinderloos gebleven. En het is juist een zoon, die zijn werk moet voort zetten, waarnaar de Koninck verlangt. Op een herfstavond, wanneer voor de eerste maal de dorpsklok zijn nieuwste meester stuk luidt, komt een uitgeputte vrouw, ge trokken door de wonderlijke klokkenmuziek, naar de woning van Meester Andreas en wan neer zij haar kind onder zijn veilige hoede heeft gesteld, sterft zij. De opname van de kleine Maria in het gezin doet den klokkengieter nog meer verlangen naar een zoon. Hij bidt vuriger en God verhoort zijn gebed. Doch zijn geluk wordt duur gekocht, want het nieuwe leven beteekent de dood van zijn vrouw. In het eerzame huis groeien nu de kinderen Maria en Paul onder de moederlijke zorgen van een huishoudster op. Meester Andreas intus- schen is zich steeds meer gaan hechten aan zijn arbeid en zoo groot is zijn trots op zijn kunst geworden, dat hij in zijn zoon geen op volger meer ziet, maar een rivaal, die hem eens van zijn troon zal stooten. Hij dringt zich in de idylle, die ontstaan is tusschen zijn zoon en zijn pleegdochter en hij droomt van een Maria-klok, die hij gieten zal voor de kathedraal en die hij den klank wil geven van de stem van het meisje. Daarom wil hij een einde maken aan de wederzijdsche ge negenheid van de jonge menschen, want Paul is zijn concurrent in alles. En dan besluit de zoon, die steeds door zijn vader is tegengewerkt, zelf een klok te gieten. Hij heeft de groote talenten van Mieester An dreas en hij wil een kunstwerk scheppen. Ge holpen door den meestergezel begint hij zijn arbeid en als het groote moment van het gie ten is aangebroken, is de zoon den vader voor. Meester Andreas hoort de gezellen bidden: „Heer, zegen den jongen meester en dit huis," het gebed dat aan het gieten der klok vooraf gaat. en in woede ontstoken stormt hij de werk plaats binnen en duwt den jongen zóó wild opzij, dat deze met zijn handen in de gloeiende klokkespijs voorover stort. Zoo geschiedt het dan, dat een der handen van den zoon moet worden geamputeerd, de zelfde handen, die eens voor het werk door den vader hadden moeten worden gezegend. Eerst nu ziet Meester Andreas in, hoe hij is ten onder gegaan in ijdele zelfverheffing en hij acht zich niet langer waardig klokken te gieten, die zingen voor God. Gebroken laat hij het werk over aan zijn invaliden zoon, die liefdevol zal worden bijge staan door het meisje Maria. En het is op een winterdag, dat de klokkengieter, in het volle besef van zijn schuld, heen gaat in een sneeuw storm, om in de eenzaamheid te luisteren naar de louterende stem van zijn geweten. De première van „De Klokkengieter" kan worden tegemoetgezien op Vrijdag 22 Januari as. in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de bonificatie op tarwebloem a, met ingang van 4 Januari a.s. bepaald op een vast bedrag van f 1.15 per 100 Kg.; tevens wordt de speciale prijs van t.'c. tarwe met ingang van 4 Januari a.s. gebracht van f8 op f9 per 100 Kg.; de boni ficatie op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aangepast. De bonificatie per 100 Kg. tarwe bloem b is met ingang van 4 Januari as. be paald op het verschil tusschen het totale ip,- voer-monopolie-prijsverschil op tarwebloem b en i 2.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5