We luisteren naar. FINANCIËN De weerstoestand MAANDAG 4 JANUARI 1937 Het Prinselijk huwelijk Familieleden van wijlen Prins Hendrik aangekomen Prinses Sophie van Saksen- Weimar-Eisenach is verhinderd Prins Bernhard wordt Prins der Nederlanden Huwelijkscadeau van ex-geïnterneerden Britsche officieren uiten hun waar deering jegens Nederland Prins Bernhard bij de Ned. Handel Mij. HET Z.G. VLAGINCIDENT Berichten niet afkomstig van Prins Bernhard W. P. F. VAN DEVENTER OVERLEDEN Plotselinge dood van den directeur van Vreemdelingenverkeer Reserve-vliegers voor het leger Plannen tot stichting van een opleid i ngsfond s HET PLAN VAN SIR HENRY De betrokkenen wachten af SPOORWEGONTVANGSTEN IN 1936 In de eerste negen maanden f 5 millioen nadeelig verschil, ver geleken bij 1935 DEN NEUS AFGEBETEN Rotterdamsche rechtbank ixeroor- deelt dader tot twee jaar LIJDT VARENSGEZEL AAN FANTASIE? Amsterdamsche politie gelooft niet meer dat er iemand in het water geworpen is ANDERHALF JAAR VOOR ZWERVER Kapper bedreigd en burgemeester mishandeld Drie huizen afgebrand Brandweer te Medemblik kon niets uitrichten Meisje door trein ver morzeld Het verminkte lijk tusschen de rails gevonden bij het zoe ken naar een hoed DE R.K. STAATSPARTIJ Roosendaal slaat het record! VIER GEWONDEN BIJ ANTO-ONGEVAL Bestuurder was oververmoeid DE SEARAMBLER VLOT Opgevaren naar Rotterdam Kerkelijk leven BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem HOOGE BELANGSTELLING Bij het feest der Broeders van Huybergen PRIESTERFEEST PASTOOR C. A. A. KROFT De kerkelyke viering PRIESTERJUBILEA Dinsdag 5 Januari HET WElER IN HET BUITENLAND MATIGE WAARDEERING Te water geraakt en verdronken 473ste STAATSLOTERIJ Dagfilm 69-JARIGE MAN OVERREDEN EN GEDOOD MARKT NIEUWS Einde maximum snelheid Dat er hedenochtend met den nachttrein uit Duitschand voorname gasten voor het huwelijk van Prinses Juliana aan het Staatsspoorstation te Den Haag zouden aankomen, was ook niet-in- gewijden bekend. Dit bleek wel uit de groote be langstelling op het eerste perron en op straat in de naaste omgeving van de koninklijke wacht kamer. Even voor 10 uur kwam H. M. de Konin gin, vergezeld van de hertogin Thyra von Meck lenburg, een van de bruidsmeisjes bij het prin selijk huwelijk, per auto bij het station aan. De Koningin begaf zich met de hertogin en Ha- rer Majesieits adjudant, luit. ter zee 1ste klasse, jhr. Van Holthe naar de koninklijke wachtka mer, waar aanwezig waren: luit.-generaal W. Röell, gouverneur van de residentie; prof. ir. C. L. van der Bilt, loco-burgemeester; kolonel titu lair buiten dienst jhr. W. Laman Trip, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, toegevoegd aan Z. H. hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg tijdens diens verblijf hier ter stede; jkvr. A. R. A. H. M. D. baronesse van Heeckeren van Keil, hofdame honoraire van H. M. de Koningin en toegevoegd aan H. H. de hertogin Adolf Frie drich von Mecklenburg tijdens haar verblijf in Den Haag en jkvr. A. M. de Brauw, hofdame van H. K. H. Prinses Juliana en bruidsmeisje bij het prinselijk huwelijk. Uit de hoedanigheden van enkele leden van dit gezelschap reeds viel af te leiden, dat, naar alle waarschijnlijkheid, de hertog en hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg verwacht mochten worden. Beiden zijn hier te lande geen onbekenden, de hertog is immers een broeder van wijlen Prins Hendrik. Hertogin Thyra is de dochter van het hertogelijk paar en was reeds eerder hier aangekomen. Omstreeks tien minuten over tien stoomde de Duitsche nachttrein onder de overkapping van het station door en betraden de Koningin en haar gezelschap het perron. Uit den achtersten wagon stapten weldra hertog Adolf en zijn ge malin, die door H. M. en daarna door hun doch ter zeer hartelijk begroet werden. De overige aanwezigen begroetten vervolgens harer Ma- jestelts gasten, waarna het gezelschap, na nog enkele minuten in de koninklijke wachtkamer vertoefd te hebben, in auto's onder luide toe- Juichingen van de belangstellenden wogreed. De Koningin had in den eersten auto plaats genomen met de aangekomen gasten en hun dochter. Naar wij vernemen, is H. H. Prinses Sophie van Saksen-Weimar-Eisenach, die als bruids meisje bij het huwelijk van Prinses Juliana te genwoordig zou zijn, verhinderd de plechtigheid bij te wonen. In haar plaats zal als bruidsmeisje fungeeren de hofdame honoraire van H. M. de Koningin, jonkvrouwe mr. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil. Naar het Handelsblad verneemt, kan zeer bin nenkort een Koninklijk Besluit worden tege moet gezien, waarbij aan Z. D. H. Prins Bern hard de titel van Prins der Nederlanden zal worden verleend. Britsche officieren, die gedurende de oorlogs jaren in Nederland geïnterneerd waren, hebben uit waardeering voor de van de Nederlanders ontvangen bejegening, gelden bijeengebracht voor een schitterend vroeg-achttiende-eeuwsch En- gelsch speeltafeltje, dat als huwelijksgeschenk zal worden aangeboden aan H. K. H. Prinses Juliana. Op verzoek van Prins Bernhard wordt in het kantoor van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij te Amsterdam, het vertrek, waar de Prins eenigen tijd heeft gearbeid, te Zijner be schikking gehouden, meldt de Telegraaf. Het was 's Prinsen bijzondere wensch, dat het portret van H. K. H. Prinses Juliana op dezelfde plaats zou blijven, waar het zich gedurende Zijn aan wezigheid daar bevond. Zoodra de huwelijks feesten en de huwelijksreis voorbij zijn, wenscht de Prins Zijn informatieve werkzaamheden te hervatten. In verband met berichten, in de Fransche en Engelsche bladen over het z.g. vlag-inci- dent, welke den indruk zouden kunnen wek ken, dat zij zijn uitgegaan van Prins Bern hard, wordt van gezaghebbende zijde mede gedeeld, dat Z. D. H. noch direct noch in direct inlichtingen ter zake aan deze bladen heeft verstrekt. In den afgeloopen nacht is tengevolge van een hartaandoening plotseling overleden de directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, W. P. F. van Deventer. Wilhelmus Petrus Franciscus van Deventer genoot als directeur van de A. N. V. V. be kendheid in het geheele land en een populari teit, die wel verdiend was door zijn groote ac tiviteit, zijn karakter en zijn charmante per soonlijkheid. 25 April 1879 werd hij te Leeuwarden gebo ren. Van 18961917 was hij in dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, aanvankelijk als surnumerair, later als commies. In 1917 werd hij adjunct-directeur van de A. N. V. V. en in 1920 directeur van deze organisatie, die hij tot zeer grooten bloei wist te brengen en te maken tot het vertegen woordigende lichaam tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland. Onder zijn leiding werd ook voor het eerst op krachtige en doeltreffende wijze de propaganda voor het toerisme in ons land in het buitenland ter hand genomen. Vele geschriften en artikelen zijn van zijn hand over het vreemdelingenverkeer en het toerisme verschenen. In deze dagen van zeer druk bezoek aan Den Haag en ook aan ons land was hij zeer druk aan het werk en tot Zondagochtend was hij nog op zijn bureau werkzaam. In de reeks voordrachten voor Ned.-Indië over aangelegenheden van nationaal belang, die door de Phohi voor de Indische luisteraars wordt uitgezonden, heeft Z. Exc. mr. W. J. R. Thorbecke, oud-gezant in China, in zijn functie van bestuurslid der Vereeniging voor Nationale Veiligheid over het streven dezer vereeniging gesproken. Mr. Thorbecke vermeldde in zijn toespraak, dat de vereeniging het plan heeft tot het stich ten van een fonds, uit welks inkomsten jonge lieden uit alle lagen der bevolking in staat zul len worden gesteld het militaire vliegbrevet te behalen, opdat Nederland in geval van nood over een behoorlijke reserve aan vliegers kan beschikken. Wij hebben bij verschillende vooraanstaande menschen in West-Friesland op land- en tuin bouwgebied geïnformeerd naar hun meening over het plan van Sir Henry Deterding om het overschot der producten naar Duitschland te exporteeren buiten de clearing om. De diverse kopstukken willen zich echter op geen enkele wijze over dit plan uiten. Wel wordt zoowel de lof als critiek zeer voorbarig geacht, aangezien het tot nu toe onmogelijk is, ook na de verschillende mededeelingen van Sir Henry eenig gefundeerd oordeel over de gevol gen en resultaten van het plan weer te geven. Ook de régeeringscommissaris, de heer Val- star, heeft zich tot heden op geen enkele wijze over het initiatief van Deterding uitgelaten. Echter heerscht er in het algemeen een getem perd optimisme, aangezien men gaarne zou zien, hoe de Duitsche officieele instanties op het gebaar van Deterding reageeren. In het algemeen vindt men de houding van Duitschland in dit opzicht nog te vaag om zich over de gevolgen van den Nederlandschen land en tuinbouw uit te laten. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor wegen bedroegen over September 1936 ƒ7.970.620 of 529.260 minder dan in September 1935. De ontvangsten uit het reizigersvervoer droegen tot dit nadeelig verschil 191.546 bij (vorig jaar rond 194.000), die uit het goederenvervoer 320.345 (vorig jaar rond 576.000.. In totaal was er van Januari tot en met September 1936 een nadeelig verschil van 5.261.330 tegen rond 9 millioen over het zelfde tijdvak van 1935 ten opzichte van 1934. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 34- jarigen L. J. K., die 29 September 1936 bij een woordenwisseling op de Kruiskade te Rotter dam mej. C. den neus afbeet, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eisch luidde drie jaar. De Amsterdamsche politie van het bureau Linnaeusstraat heeft nog steeds den 34-jarigen Duitschen varensgezel in arrest, die zich Zater dagavond aanmeldde met de mededeeling, dat hij een man in het water had geworpen na een vechtpartij. Zondag is de man nog eenige keeren aan een verhoor onderworpen. Doch men krijgt hoe langer hoe meer den indruk, dat de man over een groote dosis fantasie beschikt en men gelooft van het geheele verhaal ook bitter wei nig meer. Het verleden van den man, waarnaar men een onderzoek heeft ingesteld, is ook niet zoo gunstig. Aan het bureau heeft zich tot op heden nie mand gemeld, die getuige zou zijn geweest van het voorval. Niet onwaarschijnlijk is, dat de man het verhaal heeft opgedischt om aan onder dak te komen. De commissaris zal heden beslissing nemen, of men hem op vrije voeten zal stellen. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen zwerver J. C. van der L., die 5 October van het vorig jaar te Waddinxveen den kapper L. J. Schalk wijk in diens scheersalon met een mes had bedreigd en daarna den burgemeester van Wad dinxveen, die op het lawaai kwam toesnellen, een vuistslag in het gelaat had toegediend en zich bij zijn arrestatie tegen den veldwachter had verzet. De rechtbank veroordeelde den verdachte overeenkomstig den eisch tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. In den afgeloopen nacht om één uur is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van de familie De Vries aan de Krom- houtsteeg te Medemblik. De bewoners waren afwezig. De brand werd door de buren ontdekt, die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Toen deze ter plaat se arriveerde, stond de woning reeds in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken en in korten tijd sloeg het vuur over naar twee aan grenzende perceelen. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook deze twee huizen een prooi der vlammen werden. Zij moest zich ten slotte bepalen tot het nathouden van de in de nabijheid staande lak- en verfwarenfabriek van de firma Kool en Co. De schade, welke aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Bij de halte Zenderen is de 19-jarige Mej. A. Lippers uit Enschedé door een trein ge grepen en gedood. Een tweetal meisjes uit Enschedé, n.l. de 23-jarige Mej S. en bovengenoemd meisje, had den een bezoek gebracht aan het Retraitehuis te Zenderen en wilden met den trein van 8.40 naar huis terugkeeren. Omdat ze in de duis ternis den weg niet konden vinden had een meisje uit het Retraitehuis haar naar een halte vergezeld. Met haar drieën hadden ze in het wachthuisje eenige oogenblikken met den haltewachter zitten praten, tot deze laatste aankondigde, dat de trein in aantocht was. De trein kwam evenwel uit de richting Hengelo, doch door de waarschuwing van den halte wachter meenden de meisjes dat dit de goede trein was. Zij staken daarom de rails over en probeerden in den trein te komen. Bemerkende dat zij aan den verkeerden kant instapten, wil den zij zich achter den trein om naar het tweede perron begeven. Op hetzelfde moment naderde evenwel de trein uit de richting Al melo. Mej. S. had de tegenwoordigheid van geest tusschen beide treinen te blijven staan en zich daardoor het leven te redden. Haar vriendin, de 19-jarige A. Lippers werd evenwel door den trein gegrepen en op slag gedood. Aanvankelijk had men dit niet bemerkt en was men van meening dat Mej. L. in den eerst aangekomen trein was gestapt. Door den voorbijsnellenden trein uit Almelo was de hoed van Mej. S. afgewaaid en toen men dezen met een lantaarn ging zoeken, vond men het deerlijk verminkte lijk tusschen de rails liggen. Dr. Panhuyzen uit Borne kon slechts den dood constateeren. Door een onmiddellijk ge- waarschuwden geestelijke van het Retraitehuis te Zenderen werd het slachtoffer nog het H. Oliesel toegediend. Dank zij de intensieve en krachtige actie, wel ke te Roosendaal onder hoofdleiding van het afdeelingsbestuur der R. K. Staatspartij, in sa menwerking met de daartoe ingestelde parochi- eele propaganda-comité gedurende de laatste weken werd gevoerd, werden aldaar ruim 2000 nieuwe leden voor de R. K. Staatspartij aangeworven, waarmede door Roosendaal voor zoover thans bekend is het record van geheel het land werd behaald. Deze afdeeling, welke tot dusver 12 a 1300 le den telde, heeft alzoo een aanwinst te boeken gehad van 160 tot 170 pet. van haar ledenaantal. Op den Amsterdamschen weg nabij Arnhem heeft Zaterdagavond wederom een ernstig auto ongeluk plaats gevonden. De familie Kr. uit Nij megen, had in Den Haag de verlichting bezich tigd, welke aldaar in verband met het a.s. vor stelijk huwelijk is aangebracht en keerde per auto huiswaarts. Op den Amsterdamschen weg nabij het Planken Wambuis raakte de heer Kr die den auto bestuurde, door oververmoeidheid aldus luidt de mededeeling van de politie Inzicht in onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. de macht over het stuur kwijt en de wagen bots te tegen 'n tweetal boomen, slingerde vervolgens over den weg en kwam aan de overzijde tot stil stand. De inzittenden de heer en mevr. Kr,, een tien-jarig dochtertje en de heer Kr. en zijn verloofde mej. A., allen uit Nijmegen afkomstig, bekwamen een hersenschudding, terwijl allen min of meer ernstige verwondingen aan armen en beenen of snijwonden opliepen. Met een tweetal ziekenauto's, inmiddels uit Arnhem gerequireerd, werden de gewonden naar het gemeenteziekenhuis aldaar overgebracht. De zwaar beschadigde auto der familie Kr. werd later door den kraanwagen weggesleept. Bij informatie bleek Zondagavond de toestand der patiënten redelijk wel. Het Engelsche vrachtschip Searambler, dat Woensdag j.l. voor den Nieuwen Waterweg aan den grond liep, is Zondagavond om zes uur tij dens den vloed vlot gebracht door de sleepbooten Oostzee, Ganges, Maas en Hoek van Holland van L. Smit en Co. Het schip is met sleepboot-assistentie naar Rotterdam opgevaren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Oeconoom van het Seminarie Hageveld te Heemstede: den Weleerw. Zeergel. Heer J. P. de Jong, thans Leeraar van het zelfde Seminarie; tot Rector van de St. Joan nes de Deo-stichting te Amsterdam: den Wel eerw. Heer W. Q. Versteegen, te Amsterdam. Bij de intieme viering in huiselijken kring van het zilveren ambtsjubilé van Br. Sylves ter, Algemeen Overste der Broeders van Huy bergen, ontving deze uit Rome het volgende telegram Vaticaanstad, 30 Dec. 1936. Bij gelegenheid van den 25en verjaardag van de verkiezing van den Algemeen Overste van de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis te Huybergen, zendt de H. Vader U van gan- scher harte Zijn Vaderlijken gelukwensch en Zijn Apostolischen Zegen. w.g. Kardinaal PACELLI. Van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans kwam de volgende telegrafische gelukwensch voor den Jubilaris binnen: Feestvierende Jubilaris en Broeders, Hartelijke Gelukwensch. Na Pauselijken ook Bisschoppelijken Zegen voor Jubilaris, Broeders en Congregatie. Mgr. HOPMANS. Beide gelukwenschen werden met telegram men van dank en betuiging van kinderlijke gehoorzaamheid en onderwerping beantwoord. J.l. Zondagmorgen werd door den jubileeren den pastoor C. A. A. Kroft van de parochie St. Jeroen te 's-Gravenhage, te half elf een Plech tige Hoogmis opgedragen met assistentie van Prof. J. L. Bouman en de parochie-kapelaans. Op het priesterkoor dat op stemmige wijze met bloemen versierd was, hadden mede plaats genomen Mgr. J. M. van der Tuyn, Deken van Den Haag, Pastoor J. S. van Buchem en Ka pelaan J. W. Verkleij, beiden van de buur-pa- rochie St. Bonifacius, te Rijswijk. Des middags te half drie had een door velen bezochte receptie plaats, in het gymnastiek lokaal van de meisjesschool, waarna de viering van dit zilveren priesterfeest besloten werd met een door den Pastoor te 4 uur opgedragen plechtig danklof, met assistentie van de kape laans der parochie. In het Aartsbisdom Utrecht zullen 15 Augus tus nog hun 40-jarig priesterfeest vieren pastoor M. R. Aridriessen te DriebergenRijsenburg en pastoor B. F. Moekate te Saasveld. cbckciackckciacJocbcbcbckctocbckckckciDcbckckcfcckckciDcfeckcfccfcckckckckjDciDcfccbckckckcbciickcbcfci ckcbcfecbckcfccfccLcbefeebcbclbcbcLcLd •6 HILVERSUM I. 1875 M. (AVRO-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 9.00 Jetty Can tor's ensemble. 10.00 Morgenwijding Gram.pl. 10.30 Vervolg, van 9.00. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' or kest. 12.15 Wiener Gitarre-Kammermu- zik-Trio. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Gram.- pl. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.0C Knipcursus. 4.00 Pianorecital. 4.30 Radio- kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinde ren. 5.30 Omroeporkest en Baarnsch Meisjeskoor. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Juliana van Stolberg op den Dillenburg. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 AVRO's Bonte Din3dagavondtrein. 10.00 Meteorologische causerie. 10.15 Eere-avond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.CO Berichten ANP. Hier na tot 12.00 AVRO-Dansorkest. IILVERSUM II, 301 M. (KRO-UITZEN- MNG) 8.0O—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-Melodisten. solist en gram.pl. 2.0C Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO- Orkest en gram.pl. (Om 5.45 Felicitatie- bezoek). 6.30 Gram.pl. 6.40 Esperanto- cursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Driekoningen. 7.35 Sporthalfuur 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram.pl. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solisten. 10.15 Eere-avond in het Ge bouw van K. en w. te Den Haag. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gram.pl. 12.05 Orkest van het Royal Theatre te Birmingham. 12.50 Jack Wilson's kwintet. 1.40 Het Blyth L. N. E. R. Prize orkest en bariton. 2.35 BBC- Empire-orkest 3.35 Gram.pl. 4.4o He1 Carlton-Hotel-orkest. 5.10 Gram.pl. 5.3E Het Krish Septet. 6.45 Orgelspel. 7.30 Het WUIoughby strijkkwartet. 8.10 Cabaret programma. 8.50 Van Phillips en zijn twee orkesten. 9.20 Berichten. 9.40 BBC- orkest en cello. 11.00 Billy Cotton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gram.-pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Parijsch Kamerorkest. 2.50 Gram.pl. 4.50 dito. 5.5o Poulet-lcamerorkest. 9.05 Opera-uitzending. 12.0512.35 Pascal- dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Saarbrücker Amu sementsorkest. 11.20 Fabrieksorkestcon- cert. 12.35 Omroep-Amusementsorkest 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroep-Amu sementsorkest. 4.20 Kamermuziek. 5.2C Gram.pl. 6.00 Omroepkleinorkest. 8.2C Gram.pl. 10.0511.2q Omroepdansorkest. Omroepkoor en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Om roepkleinorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Salonorkest en zang. 9.20 Omroepdans orkest, Mandolinemuziek en zang. 10.30 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroep kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 2.20 Gram.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.25 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroepsytnphonie- orkest. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.3C La Bohème, Puccini. 9.2o Berichten. 9.50 Oude muziek. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.).' ■iHiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiim In het Zuidoosten van het waarnemingsgebied blijft de hooge luchtdruk stand houden. Het Noordelijk deel blijft onder invloed van depres sies, waarvan een secundaire de Iersche kust nadert. Als gevolg van deze luchtdrukverdeeling waaien over het grootste gedeelte van het waar nemingsgebied krachtige tot matige winden uit richtingen, gelegen tusschen West en Zuid. De lucht is hierbij zwaar bewolkt of betrokken, met plaatselijk regen. De regenval was in het afgeloopen etmaal zwaar in Ierland en langs de Noorsche kust. Blacksod had 22 mm., Nordyan 13 m.m. De temperatuur Is als gevolg van deze warme Zuid westelijke strooming vrijwel overal aanmerkelijk boven normaal. In afwijking van het bovenstaande is het in Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsch- land over het algemeen windstil met plaatselijk nevel; de temperatuur is hier om het vries punt. De bergstations in de Alpen melden mooi helder weer met zwakken wind en temperatu ren van enkele graden onder het vriespunt. In Midden-Zweden nam de vorst toe. Ook daar is het windstil of waaien zwakke win den. VEILIG VOOR GRIEP EN De antiseptische tandpasta Ivorol zui vert den mond van bacteriën en ver mindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van grieo en verkoudheden Te 's-Gravenzande is een Oranje-optocht ge houden, waarin een imitatie „prinselijk bruids paar" meereed; ook andere vorstelijke personen waren geïmiteerd. Het bleek, dat de bevolking deze nabootsing slechts matig kon waardeeren, want toejuichin gen klonken slechts sporadisch. In den Oudejaarsnacht was de vijftigjarige smid M. C. Bek, wonende aan den Nieuwen Singel te Schoonhoven, niet thuisgekomen. B. woonde samen met zijn broer, die de politie Zaterdagmiddag van de vermissing in kennis stelde. Zondag is het lijk uit de Singelgracht opgehaald. De man moet door de duisternis te water zijn geraakt. dacbcfccbcbcbcfecjDckcbckckclDcbcfctkckckcbcbckckckcbcbcfccbcbcbcfecbcbcbclocbcb&cbcbcbcbcbcbcb cbcfecbcbdacbcfcicbcbcbcbdscbcbcbckcl: (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 4 Januari 193'' Hooge Prijzen 1500.— 17247 1000— 1462 15358 200— 9050 100— 2828 4506 6412 7389 7976 11625 15499 Prijzen van f 65. 61 64 108 114 163 226 247 268 269 304 328 383 412 474 511 514 549 624 666 721 784 793 796 809 950 954 999 1024 1042 1077 1121 1130 1149 1154 1163 1164 1166 1187 1223 1292 1403 1539 1569 1603 1610 1642 1643 1688 1698 1729 1785 1790 1815 1832 1840 1878 1883 1887 1948 2008 2027 2028 2131 2147 2157 2176 2224 2303 2328 2438 2462 2466 2483 2518 2548 2557 2646 2649 2669 2672 2698 2700 2702 2737 2743 2775 2784 2852 2882 2917 2921 2948 2980 3000 3083 3111 3132 3139 3146 3178 3183 3185 3200 3206 3210 3224 3283 3301 3308 3320 3348 3425 3438 3527 3649 3697 3709 3721 3723 3739 3740 3760 3768 3769 3771 3796 3833 3841 3844 3856 3862 3945 3960 4002 4036 4061 4066 4084 4119 4152 4214 4224 4241 4254 4267 4272 4278 4314 4327 4358 4393 4494 4590 4643 4664 4709 4746 4761 4763 4858 4880 4886 4930 4965 4966 4983 4684 5021 5029 5035 5036 5065 5073 5087 5144 5193 5209 5212 5220 5231 5285 5313 5326 5361 5376 5393 5489 5492 5521 5524 5547 5567 5702 5703 5711 5766 5787 5808 5829 5844 5893 5898 5918 5924 5978 5987 5994 6056 6061 6073 6101 6142 6144 6153 6190 6211 6247 6252 6255 6323 6356 6372 6377 6420 6446 6451 6472 6474 6553 6572 6620 6737 6753 6784 6800 6852 6906 7001 7020 7052 7092 7109 7121 7172 7232 7270 7294 7301 7307 7310 7339 7388 7499 7520 7587 7592 7621 7667 7708 7773 7804 7839 7855 7877 7879 7891 7902 7930 7939 7974 7986 8000 8051 8124 8161 8171 8240 8245 8250 8283 8304 8367 8393 8426 8522 8542 8560 8575 8581 8600 8615 8658 8670 8687 8806 8813 8845 8947 8963 8867 8980 8984 9006 9007 9054 9086 9106 9176 9182 9211 9244 9247 9287 9304 9308 9324 9339 9416 9450 9457 9487 9488 9503 9540 9544 9570 9582 9591 9617 9635 9650 9672 9709 9769 9774 9822 9834 9880 9923 9945 10002 10007 10101 10140 10145 10161 10169 10177 10188 10239 10290 10304 10323 10331 10355 10429 10440 10441 10471 10477 10497 10523 10660 10718 10726 10737 10807 10883 10909 10925 11003 11026 11100 11130 11135 11140 11168 11216 11251 11255 11286 11305 11318 11319 11336 11350 11470 11506 11541 11561 11569 11574 11618 U621 11641 11649 11658 11659 11663 11720 11726 11751 11754 11766 11771 11779 11788 11827 11856 11885 12044 12052 12117 12145 12167 12202 12221 12233 12258 12262 12282 12293 12375 12428 12430 12442 12465 12501 12525 12611 12619 12623 12633 12647 12669' 12707 12747 12759 12764 12731 12805 12812 12859 12884 12901 12938 13020 13061 13063 13067 13068 13095 13097 13105 13145 13165 13203 13226 13236 13238 13256 13274 13287 13297 13342 13374 13376 13426 13498 13512 13542 13569 13579 13624 13672 13678 13692 13758 13800 13807 13817 13838 13944 13951 13987 14048 14148 14206 14215 14222 14234 14265 14270 14302 14303 14312 14352 14416 14424 14470 14498 14510 14547 14585 14602 14616 14623 14734 14736 14782 14799 14809 14813 14815 14822 14827 14909 14928 14936 14933 14950 14963 14964 14983 15011 15039 15049 15090 15121 15139 15156 15168 15218 15222 15229 15293 15306 15444 15469 15472 15477 15561 15585 15597 15609 15679 15684 15689 15718 15745 15779 15784 15813 15816 15859 15874 15927 15964 15996 16013 16067 16070 16075 16087 16105 16137 16162 16192 16199 16301 16309 16338 16343 16412 16429 16434 16512 16515 16589 16610 16651 16652 16653 16657 16709 16752 16762 16893 16923 16952 16958 16979 16982 16983 17023 17043 17049 17110 17117 17119 17120 17135 17203 17223 17243 17288 17305 17336 17345 17383 17431 17454 17464 17500 17503 17504 17596 17608 17612 17652 17692 17720 17727 17764 17820 17839 17847 17885 17888 17889 17918 17925 17995 18020 18021 18034 18110 18129 18131 18150 18152 18159 18261 18263 18293 18303 18305 18313 18318 18379 18388 18389 18415 18419 18451 18486 18521 18531 18532 18620 18642 18722 18755 18766 18782 18823 18824 18846 18889 18906 18923 19008 19040 19050 19128 19208 19234 19236 19259 19291 19331 19349 19362 19367 19376 19403 19408 19523 19572 19591 19665 19704 19730 19751 19797 19823 19828 19922 19935 19948 19950 19957 20048 20054 20067 20080 20091 20096 20098 20108 20176 20179 20219 20225 20229 20254 20272 20290 20300 20325 20332 20359 20382 20438 20458 20464 20508 20554 20581 20594 20801 20615 20635 20641 20714 20722 20774 20918 20979 J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonder neming behaalde in het boekjaar per 30 September een bruto-winst van f 381.844 tegen 186.375 in het vorig boekjaar. Zij is voornemens een dividend uit te keeren van 5 pCt. tegen nihil het vorig jaar. Het nieu we boekjaar toont een belangrijke stijging van den omzet. De Nivas verkocht 6000 ton bruine suiker aan Hongkong en 2000 ton witte suiker en 1100 ton bruine suiker voor consumptie. Hierna 500 ton superieur voor export en 964 ton superieur voor consumptie. Over de resultaten van de Nederl. Gist en Spiritus Fabrieken in 1936 deelde de president-directeur aan het personeel me de, dat, hoewel de verkoopsprijzen gedu rende het geheele jaar gemiddeld lager wa ren dan in 1935, er factoren waren, die de resultaten gunstig hebben beïnvloed, zoo dat verwacht mag worden, dat de eindre- kening niet onbelangrijk van die van het vorig boekjaar zal verschillen. In overeenstemming met het decreet van den president van Brazilië dato 5 Februari 1934 zullen de coupons per 1 Januari 1937 van de 6 pCt. buitenlandsche Sterlinglee- ning Staat San Paulo betaald worden met 25 pCt. van het op de coupons genoemde Sierlingbedragtegen een dagelijks vast te stellen koers, na welke betaling de coupons cis geheel voldaan moeten worden be schouwd. In zeven tot de General Motors behoo- rende fabrieken staken thans 15.000 arbei ders. Buitendien worden vijf andere fabrie ken wegens gebrek aan onderdeden door de beweging indirect getroffen, zoodat to taal 34.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. De directie der General Motors weigert met de vertegenwoordigers der stakers besprekingen te voeren, zoolang de fabrieken bezet blijven. In Washington vreest men, dat de beweging zich tot ruin- een millioen arbeiders zal uitbreiden. Een volledige sluiting van alle fabrieken der General Motors staat te wachten. Hier bij zijn 211.000 arbeiders betrokken. De Union Pacific behaalde in 1936, naar raming, een bedrijfswinst van 22.90 mil lioen tegen 18.61 millioen in 1935. De uitgiften van aandeden in Am er ik- gedurende December bedroegen S 33.570.00' tegen 24.420.000 in November j.l. De dividend- en interestbetalingen i Amerika voor Jan. bedragen 556.300.00 tegen 1.017.900.000 in December j.l. De president van Mexico Cardenas ver klaarde, dat de metaalreserve 314.840.000 Pesos bedraagt en de betaling op eenige leeningen zal hervatten. De economische vooruitgang maakt het mogelijk, 5 mil lioen in de Vereen. Staten te leenen en 5C millioen Pesos ixw n» Svoorwegen. Uit Londen wordt gemeld, dat het inter nationaal rubber-restrictie comité een be langrijken stap zou ondernemen ter verlich ting van het bestaande tekort aan ruwe rubber voor onmiddellijke levering. Groo- tere verschepingen zullen worden bevor derd. Het gevolg hiervan zou zijn dat dc uitvoer in de eerstvolgende drie maande waarschijnlijk zal worden verhoogd va 75 pCt. tot 77% pCt Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.968.97 (vorii slot 8.96V.de Dollar op 1.82%—1.82% vo rig slot 1.82%)de Frank op 8.528.53 (vorig slot 8.52'A); de Belga op 30.7530.80 (vorig slot 30.76) en de Zioitsersche Fran' op 41792%—41.97 Vt 'vorig slot 41-96). Op de aandeelhoudersvergadering var Frank Rijsdijk's Industr. Ondernemingen komt o.m. het voorstel aan de orde tot kapitaalsverlaging door afstempeling var aandeelen van f 750 tot f 250. Hedenmorgen is op de Enschedeschestraat te Haaksbergen de 69-jarige G. Westdam dooi een vrachtauto overreden en gedood. Het slachtoffer, beter bekend onder den naam van Kielgraats, heeft jaren geleefd in een hut in het Haaksbergerveen. Een half jaar geleden is hij wegens erge verwaarloozing opgenomen in het ziekenhuis te Haaksbergen. Hedenmorgen maakte hij een korte wandeling en geraakte daarbij op onverklaarbare wijze onder een pas- seerenden auto. De oude man was op slag dooc!. ROTTERDAM, 4 Januari. Aanvoer totaal 2432 stuks: vette runderen 595, vette kalveren 249, nuchtere kalveren 6, schapen en lammeren 1020, varkens 652. Vette koeien le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 40 47; vette ossen 59, 53, 4448; vette kalveren 95, 85, 6575; varkens (levend gewicht) 47, 43, 44; schapen 45, 38, 29; lammeren 48, 39, 28; schapen 24, 16, 12; lammeren 20, 17, 10. Aanvoer: vette koeien en ossen grooter; vet te kalveren ruimer; schapen en lammeren iets ruimer; varkens grooter; er werden tamelijk veel schapen voor export verkocht. Handel: vette koeien en ossen lui; vette kal veren tamelijk; schapen en lammeren vlug; varkens willig. Prijzen: vette koeien en ossen als vorige week Dinsdag, prima koe 66, os 63; vette kal veren als vorige week Maandag, 3e kwaliteit iets duurder, prima os 1.65; schapen en lam meren hooger dan Maandag j.l.; varkens hoo- ger. ROTTERDAM, 4 Jan. Aardappelmarkt Vlas- markt. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 1.802.10, Zeeuwsche Eigenheimer 1.801.90, Zeeuwsche Bonte 2.2.25, Zeeuwsche Blauwe 2.2.25, Eigenheimers Blauwe 1.601.70; Po ters 1.401.60, Bonte en Blauwe Poters 1.20 1.30, Bevelanders 1.701.80 per HJj.; Westl. ronde zand 34 ct. per K.G.; idem kleine 2 3 cent per K.G. tamelijken aanvoer, kalmeren handel. Vlas-aanvoer10.200 K.G. blauw, schoon 68 78 per K.G., 1000 K.G. wit Zeeuwsch 6578 per K.G., 3000 K.G. Groningsch 65—75 per K.G., 3200 K.G. Hollandsch Geel 6578 per K.G., 150) K.G;. Dauwroot 5560 per K.G. Er was voldoende kooplust en de prijzen wa ren onveranderd; het beste vlas geniet nog steeds de meeste voorkeur; dauwroot was ver laten, tenslotte werd alles verkocht. £en grijs bord met schuine i zwarte streep geeft aan, waar de maximumsnelheids- bepalingen eindigen. 4-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6