batava tempe De Haagsche Groote Kerk Indrukwekkend vaderwoord Het huis, waar de Prinses uit trouwt „St. Jacob"en Oranje Door Marie Koenen WOENSDAG 6 JANUARI 1937 De vier gemalinnen van Willem den Zwij Charlotte de Bourbon en Louise ter: Anna van Buren, Anna van Saksen, de Coligny zie artikel pag. 4) Maar ook de Raadpensionaris en de Prin- fflnitniTOiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Het hart van Nederland en heel het Rijk sal 7 Januari de Groote of St. Jacobskerk te 's Graven hage zijn De St. Jacobskerk, waar Donderdag het Prinselijk huwelijk voltrokken wordt, naar een afbeelding, dateer end uit het jaar 1735 Van hoe groote maatschappelijke, registratieve beteekenis het bur gerlijk huwelijk, ten stadhuize gesloten, ook moge zijn, voor den Waren Christen gaat de beteekenis van het voor God in de kerk ingezegend huwelijk er even hoog boven uit als de Hemel verheven is boven de aarde. Daarom zal op den zevenden Januari de huwelijksplechtigheid, waarbij Prin ses Juliana en Prins Bernhard hun in- hig menschelijk, maar tevens geestelijk gesublimeerd verbond sluiten, het luis terrijke culminatiepunt vormen der gansche feestviering. Geen wonder dan ook, dat rondom de kerk, waarin dit levensverbond aan gegaan zal worden tot naar wij ho pen nog eeuwenlange verheugenis ha ons, zich de blijde belangstelling concentreert van heel Nederland. ii In den loop der eeuwen heeft de residentie tal van vorstelijke hu welijken zien sluiten. Zij waren een bron van geluk, vaak echter ook van teleurstelling. De voornaamste Europeesche hoven achtten het steeds een eer zich door een huwe lijk aan het Huis van Oranje-Nassau te verbinden "p\ e vierdubbele rijen linden, die Keizer Ka- rel V tijdens zijn kort verblijf in den Haag omstreeks 1536 op het Voorhout liet plan- Waren in de tweede helft der 17e eeuw tot ei^enboomen gegroeid. Ze belommerden de reede rijwegen te weerszijden en het afgepaal- grasperk in het midden, waarheen de groo twereld der Hofstad zich dagelijks op weg eSaf, om er haar mode-rit of wandeltoer te ft°uden. Na noenmaal en siësta, zoo tegen drie uur öen namiddag, begon het druk te worden op et Voorhout. Al wie wenschten te zien of ge- te worden, verzamelden er zich op z'n ?®°ist uitgedost. Vanzelf was het een cosmo- ?°!itisch gezelschap, door de buitenlandsche ge- r"itschappen met hun doorgaans grooten aan- r*nS van ambtenaren en officieren, door de 'Jke voorname emigré's, door de Duitsche en e Engelsche hovelingen en bloedverwanten nn de prinses-grootmoeder Amalia van Solms j? prinses-weduwe Mary Stuart, die den' in deze jaren huisvestte. kennismaking, toenadering, minnespel en in- rjgue werden hier aangeknoopt; de laatste 'k'Schandaaltjes uitgerafeld; geruchten uit 'n ,'Jdere wereld besproken, oorlogsgevaar, poli- jeke verwikkelingen, kansen en mogelijkheden. zal er tusschen de zwierige jonkers en °ofsihe juffers wel nooit anders dan een lucht- Jh"tige toon zijn aangeslagen. Men kwam hier zich te verpoozen, om de aandacht te trek- door rijk vertoon, door z'n equipage en équipement. Constantijn Huygens, de groote en gevierde Hagenaar, hoveling en poëet, wiens dichtwerk niet alleen, maar wiens geheele verschijning een zoo typeerend spiegelbeeld is van den Holland- schen geest in die dagen, hangt in zijn Bata va Tempe bonte tafereelen op van het leven, dat zich op het Voorhout placht af te spelen. Als grand-seigneur houdt hij er zich zelf bui ten, staat hij er hoog genoeg boven om er snaaks den spot mee te drijven, een wereld wijs en critisch toeschouwer. Mindere goden uit den toenmaligen Haag- schen dichter-Olympos, zooals de Cretzer en Van der Does, halen echt hun hart op aan de pracht en praal, zwelgen in de weelde en de voornaamheid, daar in de wandeluren ten toon gespreid. Teekenend voor den tijd is het wel, dat het niet altoos bleef bij wat flirten en paradeeren. Soms kwam het tot botsingen, die opeens den waren aard verrieden van de schitterende groo te heeren. Eerzucht, naijver, afgunst konden on verhoeds aanleiding geven tot hoogloopenden twist. Zelfs liep het uit op een bloedig gevecht, toen de Gezant van Engeland en de Hertog van Holstein, ieder tronend in z'n karos en om stuwd door heel een lijfwacht van knechten en knapen, tegen elkaar in reden, zonder dat de een voor den ander een duimbreed wilde uit wijken. De uitgestreken respectieve Britsche en Duit sche palfreniers en lakeien waren al duchtig on derling aan 't plukharen, toen Johan de Witt, de albeschikkende raadpensionaris, en de Heer van Duivenvoorde als scheidsrechters op daagden. Dezen vonden de verstandige oplossing ieder één van de beide trotsche stijfhoofden den arm aan te bieden, en hen met hoofsche plicht plegingen van het slagveld weg te leiden. Bij een dergelijke botsing tusschen den Fran- schen Ambassadeur, de Thon, en den Spaan- schen, de Gamarra, kwam het tot een volle- digen veldslag, omdat de Hagenaars onder het publiek partü kozen voor den Spanjaard en Later zijn er drie kinderen van Prins Willem V ten doop gehouden: Prinses Frederica (op 19 December 1770); Erfprins Willem Frederik (17 September 1772), die in 1813 als Koning Willem I uit Engeland naar ons land zou terugkeeren, en (op 3 Maart 1774) Prins Willem, die in 1799 aan zijn in Oostenrijkschen krijgsdienst op het slagveld opgeloopen verwondingen te Padua stierf. Een tweede in deze kerk ingezegend Oranje- huwelijk was dat tusschen Prinses Frederica van Oranje en Erfprins Karei van Bronswijk Wolfenbüttel, met groote plechtigheid voltrok ken op 14 October 1790. Erfprins Willem van Oranje, de latere Koning Willem n, werd hier gedoopt op 28 December 1792. Nog werden er gedoopt: Prins Willem Alexander, de tweede zoon van den toenmaligen Prins van Oranje (24 Augustus 1818)en Prinses Wilhelmina (op 4 Mei 1824), die op 8 October 1842 in het huwelijk trad met den Hertog van Saxen-Weimar-Eisenach. Verder vallen er in deze kerk geen bijzondere gebeurtenissen, verband houdende met het Oranjehuis, te vermelden; in latere jaren ge schiedden de huwelijks- en doopplechtigheden meestal in het Paleis of in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout, aan de Willemskerk is het voorrecht beschoren geweest, den doop van Prinses Wilhelmina, Onze geëerbiedigde Ko ningin, op 12 October 1880 voltrokken te zien worden binnen haar muren. Ongetwijfeld zal de inzegening van het hu welijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bem- hard de luisterrijkste en de historisch-belang- rijkste plechtigheid zijn, welke er binnen deze tempelwanden ooit heeft plaats gevonden; van dit kerkelijke huwelijk zullen de eeuwen blijven gewagen! de talrijk aanwezige Fransche capitaines en cadetten het voor den gezant van hun Ko ning opnamen. Ditmaal zag Johan de Witt zich genoodzaakt er de heele Hofwacht op af te sturen om de orde te herstellen. Omdat het al laat in den avond was geworden, bleef er niets anders over, dan het staketsel weg te breken, dat het midden-gazon van den rijweg afsloot. Na dit ruim-baan maken, kon de Fransche karos en kon de Spaansche karos onderscheidenlijk elk haars weegs gaan. Een derde verkeers-incident op het Haagsche Voorhout is bij onze Vaderlandsche Geschiede nis een typeerende illustratie, een moment-op name, maar van het soort dat boekdeelen spreekt over de karakters en de onderlinge ver houdingen van enkele der merkwaardigste per soonlijkheden op een bepaald tijdstip. Het was begin Mei 1660. Den Haa'g haalde z'n hart op aan de kermis. Voor alle standen „het" groote feest! Op het Voorhout was het gewoel nog veel drukker dan gewoonlijk. Een wereld van koorddansers, potsenmakers, acrobaten, goochelaars, Polen met dansende be ren, Savoyaards met marmotten, doedelzak-bla zers, kaartlegsters verdringen er elkaar tus schen de tenten en kramen op de gazons, met tot middelpunt een „perspectiefspel", waar „door kijkglaasjes vreemde landen te bezichti gen zijn." Daar komt in z'n koets, naast z'n gouverneur, de 10-jarige Prins van Oranje, de latere Wil lem III, van den eenen kant aanrijden, en van de tegenovergestelde zijde le Maréchal d'Estra- des, ambassadeur van Frankrijk. Aan uitwijken denkt geen van beiden. De paarden staan met de koppen tegeneen. De gezant van den Fran- schen Koning verwaardigt zich niet op zij te gaan voor een kind van tien jaar, dit tien jarig knaapje evenwel weet zich de zoon van een Hoila^dschen stadhouder en een Engelsche koningsdochter, en wil niet onderdoen voor een Prins Bernhard, de bruidegom van onze Kroonprinses, werd opgevoed, de indruk wekkende toespraak, welke zijn vader tot hem hield tijdens den maaltijd na de plechtigheid van 's Prinsen belijdenis: „In het leven van iederen Christen", zoo sprak de vader tot zijn zoon, „komen uren en dagen voor, waarop hij tot zichzelf inkeert en zich de vraag stelt: wie ben je en wat zal er verder uit je worden? Zoo'n dag van inkeer, lieve jongen, is het heden voor jou, nu jij je belijdenis hebt gedaan. Maar ook voor ons, je ouders, die in de eerste plaats de verantwoordelijkheid dragen voor den weg, dien je ging om levenswaarden deelachtig te worden. Ook voor ons, zeg ik, wordt op de zen dag een periode afgesloten en wij stellen onszelf de vraag: tot wat is ons lieve kind opgegroeid en wat zal er verder uit hem wor den? Gode zij dank! Wij hebben reden de toekomst vol vertrouwen en hoopvol tegemoet te zien. Van kindsbeen af was je door liefde omringd, vooral door die eenige, onuitputtelijke liefde van je moeder, die je, toen je leven door een ernstige ziekte werd bedreigd, vol toewijding maandenlang, dag en nacht heeft verpleegd en zoo je leven uit God's hand heeft teruggewon nen. Ja, beste jongen, God heeft je tweemaal het leven geschonken. En heden staan wij we derom met je voor den Almachtigen God en smeeken Hem, dat Hij je ziel evenzeer moge be hoeden en lelden als Hij het tot nu toe je lichaam heeft gedaan. De dag der belijdenis! Een dag vol diepen zin voor ons, Evangelische Christenen, die ons Gods kinderen mogen noemen en die in het eeuwigheidsverlangen van het goddelijke in ons, aan onze ziel een doel zien gesteld, namelijk het vervullen van onzen aardschen plicht en het betrachten der liefde om haar zoo voor te be reiden op den terugkeer in de eeuwigheid. Van daag heb je voor God de gelofte afgelegd, dat je zelf de verantwoording op je wilt nemen voor een nieuwen, Christelijken, reinen levenswan del. Vergeet dat nooit, mijn jongen, en weet, dat alleen een rotsvast geloof ons in dagen van ver dienaar, zij het dan een gezondene van den Ko ning van Frankrijk. Het volk loopt reeds te hoop. Meteen begrijpt het, dat het hier geen alledaagsche verkeers stremming geldt, maar een netelig geval, waar zich heel wat vaii het verleden, het heden en de toekomst in mengt. Gelukkig herinneren zich de besten onder de menigte de rol door den Raadpensionaris bij dergelijke botsingen wel eens gespeeld. Johan de Witt dient te worden gewaarschuwd! Het Huis van den Raadpensionaris, vlakbij op den Kneuterdijk, is spoedig bereikt. Maar de wijze diplomaat vindt het minder geschikt zich, zonder meer, persoonlijk naar het tooneel van het geschil te begeven. De Witt vertrouwt op z'n overredingskracht en op den invloed, dien hjj heeft maar hij dan ook maar uit zonderlijk en alleen hier in Holland, op de even hooghartige als lichtzinnige Princesse Royale, jongen Willem's Engelsche moeder. Vooral na den ontijdigen dood van haar ge maal heeft de dochter der Stuarts zich even misplaatst gevoeld in de Republiek, die haar zoon de opvolging in de vaderlijke waardighe den onthoudt, als ze zich miskend waant aan het Haagsche Hof. Hier houdt Amalia van Solms, Willem's groot moeder, naar geest en hart zoo uitgesproken haar meerdere, het heft in handen, fier en waardig zich welbewust: „geheel alleen Oranje en zijn fortuin te d r a g e n." Mary Stuart beschouwt den Haag als een bal- lings-oord, en zint er alleen nog maar over, hoe het voorgoed den rug toe te keeren. Tij delijk is haar dit reeds eenige malen gelukt, maar dan in gezelschap van haar broer Ka- rel II, wiens ballingschap eerst kort geleden ge ëindigd is. Bij den frivolen Karei met zijn jo lig gevolg, die na z'n langdurig verblijf in den Haag zelf, dan eens te Spa, dan weer te Keu len en veel in Brugge en Antwerpen heeft ver toefd, voelde zij zich oneindig veel beter op haar plaats, dan onder het strenge schoon- moederlijke toezicht. Zoo heel lang is 't nog niet geleden, dat de Princesse-Royale haar broer naar Parijs vergezelde voor een bezoek aan het Fransche Hof, waarbij ze beiden hun vorstelijkheid meenden hoog te houden door veel uiterlijk vertoon. Zou een fijnzinnig di plomaat als de Witt de heimelijke bedoelin gen zelfs van een vrouw als deze niet door zien? Er is trouwens niet al te bedekt ge fluisterd, hoe Mary bij dat bezoek in Parijs de hoop koesterde de aandacht te trekken van den jongen Louis XIVEn le Maréchal d'Estrades, voor wien haar parman tig zoontje niet op zij wil gaan, is immers de afgezant van dien zelfden jongen Louis XIV, le Roi Soleil in z'n opgang Mijnheer de Raadpensionaris heeft het pleit bij de Princesse-Royale dan ook meteen gewonnen. Geenszins behoeft zij zich lang te bedenken. Op initiatief van den kalmen be middelaar laat zij zich op haar beurt naar het Voorhout rijden. Daar aangekomen zendt ze een van haar hovelingen naar haar zoon, om hem te ver zoeken zich bij haar te voegen en haar op haar wandelrit te vergezellen. De jonge prins kan niet ander* dan aan den wensch van z'n moeder voldoen. Hij stijgt uit. Dwars door den oploop heen be geeft hij zich, achter den hoveling aan, naar het rijtuig van de Princesse-Royale, neemt naast haar plaats en zet zoo z'n rijtoer voort. Z'n eigen koets keert om en gaat den leer meester hofwaarts terugbrengen. Dit wil even wel allerminst zeggen, dat de baan nu vrij is voor de karos van den Ambassadeur van Frankrijk, 't Is thans het Haagsche volk, dat haar den weg verspert en niet wijken wil, ver bitterd door de beleediging hun „prinsje" aan gedaan. Zelfs nadat d'Estrades eindelijk een goed heenkomen heeft gevonden, blijft de menigte zich zoo onrustbarend voor z'n huis ophoo- pen, dat het door een gewapende macht moet worden afgezet. ."irraimiwin»Wil 1!i~wjraTmrrmrw11 n btii ti i i tipttt rrnnTnTirTMrmTTïïnT TTT Ti n Eerbiedwaardige getuige van Prinselijk Huwelijksverbond cesse-Royale komen er zoo gemakkelijk niet af, na hun doortastenden en toch ook tacti- schen maatregel. Er volgen aanmerkingen van Engelschen kant. Waarom is er niet behoorlijk voldoening geëischt voor den smaad een zoon van de Stuarts aangedaan, den oomzegger van den Engelschen Koning? De Witt heeft denkelijk wel een diploma tisch antwoord gereed gehad. Het antwoord van de Haagsche Magistraat was het voor schrift, dat op het Voorhout voortaan iedere voetganger en elk voertuig zich van de linker- naar de rechterzijde behoorde voort te be wegen. Een eerste verkeersregeling! MARIE KOENEN. Speciaal voor dit bijvoegsel schreef Marie Koenen een historische bijdrage Het koninklijk paleis te 's.Gravenhage, waar de Prinses uit trouwt, werd in 1533 gebouwd als particuliere woning en in 1584, na den dood van prins Willem van Oranje, gekocht door de Staten van Holland als verblijf voor prinses Louise de Coligny en haar kinderen. In 1609 werd het gebouw door schenking haar eigen dom. Prins Frederik Hendrik liet het aanzien lijk uitbreiden en verfraaien. Hij en na hem zijn weduwe, prinses Amalia van Solms, hiel den er een schitterend hof. Na den dood van prins Willem III in 1702 geraakte het door ver erving een tijdlang in het bezit van den ko ning van Pruisen, van wien prinses, Anna van Hannover, gemalin van stadhouder Willem IV, het in 1754 terugkocht. Zij en Willem V woon. den er, de latere koning Willem I werd er ge boren. Het paleis is thans staatseigendom, toe gewezen als woning aan de regeerende vorsten. In 1909 werd hier prinses Juliana geboren; van hier hoopt zij zich straks ten huwelijk te begeven. Het paleis is dus wél saamgeweven met de historie van Oranje en Nederland, een bij uitstek nationaal monument. Sterker dan een reeks van feiten en op sommingen spreekt voor den geest, waarin zoeking over de klippen van het aardsche be staan vermag heen te voeren. Lees iederen dag in je Bijbel. Hij is de bron van alle waarheid en wijsheid. Je hebt voor alle liefde jou bewezen een ont vankelijk en dankbaar hart betoond en haar met wederliefde vergolden. Heb dank daarvoor! Alle menschelijke liefde is echter slechts een zwakke weerglans van de liefde Gods, zooals die vandaag bij het altaar op roerende wijze is geopenbaard en jou op je levensweg medege geven. Verlaat je op den Heiland en blijf Hem trouw, zooals je hebt beloofd, tot aan den dood. En nog iets, liefste zoon, zie in ons niet alleen je ouders, maar ook je trouwste vrienden. Wees openhartig jegens ons en schenk ons je volste vertrouwen. Daar zul je nooit spijt van hebben. Je trouw zal met gelijke trouw worden vergol den. Als twijfel in je rijpt, als de verzoeking te sterk wordt, ook als je verkeerd hebt gehan deld, kom dan bij je vader, bij wien je altijd, wat er ook gebeurt, een hart vol begrijpende liefde zult vinden en die de eenige onder de menschen is, die je met zijn hulp ter zijde kan staan. Hoed je voor ijdelheid, hoogmoed en eigen waan; wees eerlijk, heb eerbied voor de vrou wen, treed iedereen open en eerlijk tegemoet en toon hun, ook den geringste, altijd een vriendelijk gelaat. Beoefen voor alles de zelf tucht, want zij alleen maakt den mensch tot een waren Christen! Twee heerlijke gaven Gods zijn je op je le vensweg meegegeven, mijn kind: je hart van goud en je helder verstand! Niet in uiterlijken welstand, neen slechts in innerlijke tevreden heid zul je bevrediging vinden. Maak van je hart en verstand een goed gebruik en je zult den rechten weg niet missen, je plichten ken nen en vervullen en opgewassen zijn tegen elke moeilijkheid des levens. Ik vat alles samen in dit ééne: word een ridderlijk Duitscher en Christen! Met dezen wensch ledig ik mijn glas op je welzijn!" oob" of zooals de eerste naam geluid heeft moet er omstreeks 1300 of nog vroeger reeds als parochiekerk gestaan hebben; uit een schepen brief van 1311 blijkt: „dat broeder Hughen, Parochiepaap in die Haghe, vermeit, dat Heyne van Loon aan die kereke in die Haghe 5 schel lingen jaerlicks maekte"; volgens dit stuk moet er dus reeds in 1311 de eerste parochiekerk in Den Haag zijn met aan het hoofd een „parochie paap", een heelemaal niet kwaadaardig be doelde benaming voor een.... pastoor! Waarschijnlijk was die eerste kerk slechts van hout; in een later handvest, dateerend van 1344, komt zij officieel voor 't eerst voor onder den naam van St. Jacobskerk; in 1372 werd er Hertog Albrecht's dochtertje door den abt van Egmond gedoopt, bij welke feestelijke plech tigheden zich volgens de kroniekschrijvers vele „pijpers en vedelaars" lieten hooren; de pastoor had zijn verblijf in het Parochie-Papen- hof, de Whrande genoemd, die een tamelijk aanzienlijken omvang gehad moet hebben en een ruim jachtveld bezat; de naam Pastoors warande leeft in de Haagsche stratennamen nog voort. werkt om de Groote Kerk tot een luisterrijk monument van godsvrucht te doen worden. In de zestiende eeuw zijn natuurlijk bange tjjden voor deze katholieke kerk aangebroken: in 1528 werd zij geplunderd bij een inval van Maarten van Rossum; en ook bij den beelden storm van 1566 kreeg de St. Jacobskerk ruim schoots haar deel; aanvankelijk bleef de kerk nog aan de katholieken, maar in 1574, na de opbreking van Leidens beleg, werd zij aan de Gereformeerden overgegeven. Menige kerkelijke plechtigheid, waar bij ons vorstelijk Stamhuis betrok ken was, heeft in de Groote JKerk plaats gevonden. Op 1 Juli 1626 werd er gedoopt de Prins van Oranje, de latere Stadhouder Willem H, zoon van Frederik Hendrik. In deze kerk ook was het dat op 15 Ja nuari 1651 gedoopt werd Prins Willem, die als Stadhouder Willem III zelfs den mach tigen Franschen koning Lodewijk XIV res pect zou afdwingen en in 1688 na zijn schoonvader Jacobus II van Engeland ver jaagd te hebben den Engelschen troon beklom; deze doop vormde meer een treu rige dan een blijde plechtigheid, daar toch het Hof nog in diepen rouw gedompeld was door het overlijden van Stadhouder Willem II, na wiens dood eerst de jonge prins het levenslicht aanschouwde. De Haagsche Groote Kerk oftewel „Sint Jacob" is de algemeene belangstelling, ook afgezien van haar functie in de allernieuwste Geschiedenis van Oranje, overwiaard. Wel hebben de graven van Holland tusschen 1200 en 1250 reeds een hofkapel „die Maria- ^Pelle" gesticht op hun Binnenhof-slot, on- geveer halverwege langs den Vijver, ter plaat- waar zich thans nog de graven van de Holiandsche graven en gravinnen en van Van Dldenbameveldt bevinden, maar deze bede- Maats was aanvankelijk heel klein en boven ga geen algemeen kerkgebouw; „Sint Ja- Hertog Albrecht van Beieren zou de eigen lijke stichter geweest zijn van het later zoo vermaard geworden kerkgebouw, d. w. z. door zijn goede zorgen zou omstreeks het jaar 1400 het monumentale steenen gods huis ontstaan zijn, dat in den loop der eeuwen herhaaldelijk door brand geteisterd werd, doch telkens weer grooter en schooner de tijden daar- nè. trotseerde; Jacoba van Beieren en Philips van Bourgondië getroostten zich groote uitgaven voor de kerk en door een van hoogerhand voor geschreven buitengewone heffing heeft héél Den Haag in die verre vijftiende eeuw samenge- Niet alleen de kerk en het kerkhof, maar ook de doopvont was bij deze gelegenheid met zwart laken bekleed; bij den doop waren o. a. aan wezig Amalia van Solms, de koningin van Bo- hemen, Graaf Maurits, de Hertog van York, de h'eer van Brederode. Op 11 April 1748 werd er vervolgens gedoopt de jonge erfprins, zoon van erfstadhouder Wil lem Friso, de Prins, die onder den naam van Willem V de laatste Stadhouder zou zijn— De eerste vorstelijke huwelijksplechtigheid, ter eere van hl Oranjetelg in deze kerk gevierd, vinden wij vermeld op 5 Maart 1760: toen traden hier in het huwelijk Prinses Carolina van Oranje en Nassau en Prins van Nassau-Weil- burg; bijna een jaar later werd er een uit dat huwelijk geboren prinsje gedoopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13