De zorgen van het Episcopaat Duitsche Amerikaansch embargo tegen Spanje te wachten 7% A if De aanval stokt in den mist Het nieuws van heden Kwijtschelding van straffen EEN NIEUW HERDERLIJK SCHRIJVEN Het vraagstuk der vrijwilligers HET CONGRES HAAST ZICH DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 6 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20344 De bisschoppen zijn bevreesd dat na de vernietiging van het bolsjewisme het katho licisme aan de beurt komt Aansporing de Kerk trouw te blijven De non-interventie-commissie zet haar arbeid voort Morgen antwoord? In alle katholieke kerken van Engeland worden gebeden gestort voor het herstel van Z. H. den Paus. In de groote kathedraal in Westminster werd een plechtige Hoogmis voor den H. Vader opgedragen, die door een groot aantal katholieken werd bijgewoond Fransche stakingen ten einde Na hun overwinning vonden de nationalisten 627 gesneuvel den der linkschen op het slagveld Een Fransch-Britsche blokkade? Geen Italianen in Spanje! Noorsche nota aan Franco Een razende passagier in den trein Na ontsnapt te zijn, verwondde h\j twaalf personen Het accoord tusschen Italië en Engeland Voldoening in Tsjecho-Slowakije Geloofsafval in Baden De hoofdgebouwen der Fordfabrieken te Detroit in Amerika, waar men in verband met de dreigende staking spannende dagen beleeft Het wapenembargo zou ook van terugwerkende kracht zijn Een spannende wedloop Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ANTHRACIET-EIERKOLEN DE SPAARNESTAD" n Mededeeling aan onze post-abonné's DE DIRECTIE. Het officieele bericht omtrent de amnestie bij het Prinselijk huwelijk Grensincidenten in Mands joekwo DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Oostenrijksch consulaat te Addis Abeba £2 rc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Op Zondag 3 Januari is in alle Katho lieke kerken van Duitschland een nieuw Herderlijk Schrijven van het geheele Duit sche Episcopaat voorgelezen, over de hulp van de Kerk in den strijd tegen het bolsje wisme, doch waarin tevens de ernstige be zorgdheid der Duitsche bisschoppen tot uit drukking komt, als zou na het bolsjewisme het Katholicisme in het Derde Rijk vernie tigd moeten worden. Wij laten hieronder een samenvatting van den Herderlijken Brief, die zes kolom druks beslaat, volgen. In den aanvang verklaren de Duitsche Bis schoppen „dat iedereen, die de teekenen des tijds verstaat begrijpen moet dat het bolsje wisme vanuit Rusland den opmarsch naar de Europeesche landen begonnen is. Overal waar bet bolsjewisme zich kan uitvieren, zal het de maatschappelijke orde omver werpen, de volks welvaart verwoesten en ieder godsdienstig leven Vernietigen. Adolf Hitler heeft den opmarsch van het bolsjewisme reeds van verre zien aankomen en steeds getracht dit gevaar van het Duitsche volk af te weren. De Duitsche bisschoppen be schouwen het als hun plicht om den Führer met alle middelen, die hun ten dienste staan, bij dezen afweerkamp te steunen. Het Episco paat vestigt er echter de aandacht op, dat de Kerk reeds eerder tegen het bolsjewistisch gevaar gewaarschuwd heeft, reeds lang voor dat Hitier aan de macht kwam. Toen in de pers de Katholieken telkens opnieuw verdacht werden gemaakt dat zij in het geheim relaties onderhielden met de bolsjewisten, hebben de Duitsche bisschop- Pen herhaaldelijk dit bericht gesignaleerd als een grove onwaarheid en openlijk ver klaard, dat alle pogingen van Moskou, om een bondgenootschap te sluiten met de Ka tholieken, op de meest besliste wijze zouden Worden afgewezen. Jammer genoeg staan den Duitschen Bisschop- bmi geen kranten en geen radiozender ter be- ^bikking om dergelijken laster ten opzichte van Katholieken in het openbaar te weerleggen. E>e Kerk zal des te krachtdadiger het Duit se Rijk in den wereldhistorischen afweerstrijd tegen het bolsjewisme kunnen ondersteunen, baarmate zij op eigen terrein die vrijheid ge- hiet die haar volgens het Goddelijk Recht en °°k overeenkomstig het Rijksconcordaat ge waarborgd is. Wij moeten echter met groote z°rg toezien, dat er een voortdurend wantrou wen tegen ons wordt gezaaid, dat iedere Katho- bek, die gehecht blijft aan zijn Kerk als een verkapte vijand van den Staat beschouwd wordt eh dat men zelfs in een Maria-congregatie een genootschap van samenzweerders ziet. Dat moe, m het volk de vreugde om mede te werken ver gallen. Met groote zorg beschouwen wij de op dringerige propaganda voor de z.g. Duitsche geloof.sbeweging, die het geloof in Christus en het Christendom zelf, uit het openbare leven van ons volk wil uitroeien, om in de plaats van bet christendom een uit vleesch en bloed ge boren natuurgodsdienst te stellen." Deze geloofsbeweging heeft in den laatsten tijd bij haar propaganda en perscampagne en bij haar aanval op het Christendom in zeer Veel plaatsen meer vrijheid en meer bescher ming der autoriteiten ondervonden dan de Kerkelijke instanties bij de verdediging van het Christendom. Wij zijn met zorg vervuld over. den school- btrijd, waardoor men de Bijzondere School en de religieuze opleidingsscholen, die in het Con cordaat gewaarborgd zijn, wil omzetten in een neutrale school. De gewetensdwang op gebied van onder wijs heeft in veel plaatsen ondraaglijke af metingen aangenomen. Wij, Bisschoppen, kunnen nooit een godsdienstonderwijs er kennen, waarbij uit het jeugdig kinderhart bet geloof aan Christus meer wordt uitge roeid dan ingeplant, en dat door een onder wijzer gegeven wordt, die zelf niet op den bodem der Katholieke geloof- en zedeleer staat. Wij beschouwen met groote zorg dat de op roeiende jeugd vervreemd wordt van zielzorger eh Kerk en dat de jongens en meisjes in vele ®rbeidsdienstkampen niet eens hun Zondags- Wicht kunnen vervullen, zonder aan den spot hunner kameraden te worden prijsgegeven. Wij 2Ün met groote zorgen vervuld als wij zien hoe be eerbied voor den Christelijken godsdienst Vernietigd wordt, hoe godslastering en bespot- ~hg van de Katholieke geloofsleer en inrich- 'Wg der Kerk verspreid worden, hoe in open bare toespraken een toon domineert, die voor b®' opbouwend werk van den Führer geen hulp beteekent en den Duitschen naam geen eer aan doet. Wij zijn vervuld met zorg als wü consta teren hoe stelselmatig opgehitst wordt om het bdrnaatschap van de Kerk op te zeggen, hoe vooral ambtenaren met alle middelen, zelfs met broodroof worden beïnvloed om hun kinderen van be bijzondere school weg te nemen en zelf uit be Kerk te treden en zoo verraders te worden v®n hun Doopbeloften. Wij begrijpen niet waar- 0la aan de uitoefening van den godsdienst, de zielzorg, het predikambt, het recht van ver gaderen en de vrijheid der drukpers beperkin gen moeten worden opgelegd. Wij, Katholieken, zijn bereid, om ondanks het wantrouwen, waarmede men ons bejegent, den Staat te geven wat hem toekomt, den Führer te helpen bij het volvoeren van zijn taak. Wü moeten er echter met klem tegen protesteeren, dat de jeugd en het volk reeds thans wordt wijsgemaakt en voorgepraat, dat na de overwinning van het bolsjewisme als staatsvüand no. 1, de Katholieke Kerk als staatsvijand no. 2 aan de beurt komt. Met een aansporing om trouw te blüven aan de Kerk en ook niet voor het oog der wereld uit de Kerk te treden, maar de Christe lijke leer in de praktijk te brengen, besluiten de Duitsche Bisschoppen dit Herderlijk Schre ven. LONDEN, 6 Januari. (Reuter). In een com muniqué van de subcommissie van de non-in terventie-commissie wordt o.a. gezegd, dat de voorzitter de subcommissie er van in kennis heeft gesteld, dat geen enkele vertegenwoordi ger voor 1 Januari schriftelijk heeft verzocht te wachten met het zenden naar de beide par tijen in Spanje van gedetailleerde voorstellen ten aanzien van het plan tot bewaking van de Spaansche grenzen te land en ter zee en dat de voorzitter bijgevolg den Engelschen minis ter van Buitenlandsche Zaken op 1 Januari heeft verzocht, over te gaan tot het indienen van bedoelde voorstellen, en de beide partüen te verzoeken binnen 10 dagen na ontvangst hiervan te antwoorden. De subcommissie besloot, den vertegenwoor digers van de regeeringen, die nog niet hun houding bepaald hebben ten aanzien van den financieelen kant van het bewakingsplan, te verzoeken, dit alsnog zoo spoedig mogebjk te doen. De subcommissie is er van in kennis gesteld, dat binnen een paar dagen de rapporten zul len worden onderteekend van de consultatieve en technische subcommissies, omtrent de vraagstukken der aanwerving van buitenland sche staatsburgers voor dienst in Spanje en der verschillende vormen van financieele hulp. Deze rapporten zullen onverwijld aan de verschillende regeeringen worden voorgelegd, met het verzoek hun meening omtrent de con clusies der rapporten kenbaar te maken. Het Duitsche antwoord op de Fransch- Britsche démarche zal waarschünlük niet he den worden overhandigd. Volgens aanwüzingen uit politieke kringen zou het eerst morgen ter hand gesteld worden, op denzelfden tijd als het antwoord der Italiaansche regeering. Het antwoord der Portugeesche regeering op den Fransch-Britschen stap ten aanzien van het vraagstuk der vrüwilligers is Dinsdagmid dag op het departement van Buitenlandsche Zaken te Parijs ontvangen. Volgens mededee lingen uit betrouwbare bron zou het antwoord geen weigering inhouden. PARIJS, '6 Jan. (Havas). De arbeiders en technici in het Sambrebekken hebben eenstem mig besloten, het werk in alle fabrieken te her vatten ,op grond van de met de werkgevers te Maubeuge bereikte overeenstemming. De ontruiming der fabrieken heeft gister avond een aanvang genomen; Donderdag zul len 16.000 arbeiders weder aan het werk gaan. AVILA, 6 Jan. (Havas.) De militaire ope raties werden gisteren ernstig gehinderd door den mist. zy werden dan ook stop gezet, toen de rechtsche troepen den berg Cumbre op den rechteroever van de Gua- darrama bezetten, de sterkste stelling van dezen sector. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat in den sector van Villa Real en San Pedro verscheiden® aanvallen wer den afgeslagen. In den sector van Madrid vonden de rechtsche troepen na de gevechten van gis teren 627 gesneuvelden, van wie de meesten vreemdelingen, op het slagveld. Tal van soldaten melden zich nog aan bij de rechtsche linies. Dinsdag alleen waren het meer dan 250. De linkschen deden hiertegenover mededee- ling, dat zij in Guadarrama en bij Madrid aan vallen der nationalisten hebben afgeslagen en daarna belangrijke stellingen bezet. De radioclub te Teneriffe meldt, dat overste Sandino in de versterking Montjuich is opge sloten, daar hü geprobeerd zou hebben zich naar Frankrijk te begeven, in navolging van kapitein Mena, die onder het voorwendsel in het buitenland wapens te zullen koopen, over de grens ging met 7 millioen peseta's en niet meer in Spanje terugkeerde. De regeering van Burgos heeft per radio categorisch ontkend, dat een contingent Italiaansche vrijwilligers te Cadix zou zijn ontscheept. Peri schrijft in de „Humanité", dat volgens hem geloofwaardige kringen zeggen, dat de Britsche minister van Oorlog, Duff Cooper, die op het oogenblik in Parüs vertoeft, met zün Franschen collega Daladier de militaire gevol gen van een eventueele Duitsche invasie in Spanje bespreekt. De Engelsche ministerraad zou zelfs van plan zün een Fransch-Britsche blokkade van de Spaansche kusten voor te stellen. Het Sovjet-Russische vrachtschip „Komiles" heeft draadloos gemeld, dat het,'na 24 uur te zün vastgehouden, door de autoriteiten der op standelingen te Ceuta is vrijgegeven. Radio-Salamanca meldt, dat schilderijen van Velasquez, Murillo, Goya e. a., welke een groote waarde vertegenwoordigen, zich op het oogen blik verpakt op het stationsemplacement van Valencia bevinden, klaar om naar het Duiten- land te worden verscheept. De regeering te Burgos zal bij de Fransche en Britsche regee ring stappen ondernemen, om te voorkomen, dat deze nationale plundering doorgaat. De Noorsche regeering heeft den vertegen woordiger van generaal Franco in Lissabon er van in kennis gesteld, dat Noorwegen de mijn- versperringen, die door de nationalisten gelegd zijn voor de groote havens, die in handen der regeering zün, als een onwettigen maatregel be schouwt en dat zü de nationalisten verantwoor- dehjk stelt voor alle ongelukkige gevolgen, die deze maatregel kan hebben voor Noorsche koop vaardijschepen. WEENEN, 6 Jan. (D.N.B.) In den D-trein WeenenMünchen kreeg een pas sagier een aanval van razernij. Hü sloeg de ruiten in, viel zijn mede-reizigers aan, trok vervolgens aan de noodrem, en eerst na veel moeite kon men hem overmeesteren. Hij werd geboeid, en in Linz werd hü per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Op onverklaarbare wijze wist hij echter uit het ziekenhuis te ontsnappen. Gewapend met een mes rende hij door de straten en verwondde twaalf personen, van wie er drie zwaar gekwtetst werden. Met groote moeite wist men hem ten tweeden male te overmeesteren^ waarop hü in een geïsoleerde cel in het ziekenhuis werd opgesloten. PRAAG, 6 Januari (Stefani) De correspon dent van Stefani heeft een vraaggesprek gehad met den Tsjechischen minister van Buitenland sche Zaken, Krofta, over het Britsch-Italiaan- sche accoord. Krofta verklaarde voldaan te zün over deze overeenkomst, daar Tsjecho-Slowakije belang heeft bij een samenwerking zoowel met Italië als met Engeland. Nu de vrede in de Middel- landsche Zee verzekerd is, aldus Krofta, hebben wij hoop, dat Italië bereid is zich bezig te hou den met de vraagstukken van Midden-Europa en dat in een geest van nuttige economische en politieke samenwerking met de Kleine Entente. Een gunstig teeken in dat opzicht is de onmis kenbare verbetering der betrekkingen tqsschen Praag en Budapest. Krofta deelde ten slotte mede, dat zün regee ring voornemens is een consulaat te Addis Abeba te vestigen. Dat zou het erkennen zün van een duidelijk geworden toestand. Niet minder dan 53 vooraanstaande ambte naren en hun vrouwen van de regeering te Baden, met den Rüksstadhouder en zün echt- genoote aan het hoofd, zün uit de zerk ge treden. Dit uittreden betreft zoowel de katho lieke als de evangelische kerk; het gezin van den Rüksstadhouder alleen betreft de beide kerken. Met het oog op de gevolgen, die dit „voor beeld" zou kunnen hebben, heeft de Aartsbis schop Z. H. Exc. Mgr. C. Gröber een persoon- lük schrqven tot den Rüksstadhouder en zijn vrouw gericht. Het eerste gevolg van deze bis schoppelijke vermaning was, dat het ministerie van Baden bepaalde, dat in het vervolg bü uit treden uit de kerk de kerkelijke belasting nog maar een kwartaal doorloopt, terwijl zü vroeger eerst bü het einde van het kalenderjaar ophield. Gisteren heeft het nieuwe Congres zijn eerste zitting gehouden, waarin allereerst de kwestie van de uitbreiding van de neu- traliteitswet in behandeling is genomen in verband met den ernstigen toestand in Spanje. Men bestudeert een ontwerp, dat men in den kortst mogelijken tijd door het Congres wil laten aannemen en dat een embargo op oorlogsmateriaal naar Spanje, misschien zelfs ook naar Duitschland, bevat. De permanente neutraliteitswet, waarover de Congresleden thans discussieeren, zal op bree der basis berusten dan de thans van kracht zünde tüdelijke wetgeving. Er zal een uitvoer verbod worden gelegd op wapenen en een ver bod zal worden gegeven van financieelen steun aan degenen, die in verzet zün tegen een ge vestigde en erkende regeering. Een dergelük em bargo is onder de huidige wet niet mogelijk en de regeering beschikt enkel over moreele pres sie om te beletten, dat credieten worden ver leend aan of wapens en vliegtuigen worden uit gevoerd naar de anti-regeeringsstrüdkrachten in Spanje. De wet zou van terugwerkende kracht zyn. Den president zullen uitgebreide volmach ten worden verleend om het embargo eventueel weer op te heffen. Intusschen is het Congres gisteren als het ware 'n spannenden wedloop begonnen met den tüd. In de haven van New-York ligt namelijk t Spaansche regeeringsschip „Mar Cantabrico" dat op het punt staat met een lading oorlogs materiaal naar Spanje te vertrekken. De Ame- rikaansche regeering heeft, zooals boven ge meld, krachtens de thans geldende wet, niet t recht het vertrek van 't schip te verbieden, ten zij de voorgestelde aanvulling op de wettelijke maatregelen door beide Huizen nog bijtijds er door wordt gehamerd. De bootwerkers hebben den geheelen nacht doorgewerkt om 18 vliegtuigen aan boord te brengen "an het vrachtschip. Het betreft een zending van bijna 2.800.000 dollar aan goederen, welke voor de Spaansche regeering bestemd zijn. Zoodra de expediteur vernam, dat Washington maatregelen nam om de zending te verhinde ren, nam hij nieuwe ploegen aan. De tolbeamb ten kunnen zich niet in de zaak mengen, daar aan de formaliteiten voldaan was. Te middernacht werden de werkzaamheden aan boord van de „Mar Cantabrico" echter plotseling stopgezet. Het verluidde, dat uit Washington bericht was ontvangen, dat de vliegtuigen niet mochten worden verscheept, doch een mededeeling is ter zake niet gepubli ceerd. Op het oogenblik schijnen de kansen van het Congres er dus goed voor te staan, zoodat waar schijnlijk het schip niet zal kunnen vertrekken. Opmerkelijk is, dat het Congres aanvankelijk geenszins van plan was de neutraliteitswet al lereerst te behandelen. Er staan namelük nog vüf andere belangrüke punten op het program van het Congres, waaronder de wetten betref fende de New Deal, die of aanzienlijk zullen moeten worden gewijzigd of een natuurlijken dood moeten sterven. Verwachting: aanvankelijk krachtige, later matige, Zuid-Westelijke tot Weste- lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog re- genbuien, iets zachter. Hoogste barometerstand 775.2 te Toulouse Laagste barometerstand 719.9 te Ingö jE Zon op 8.09 - onder 16.03 - Licht op 16.33 =E Maan op 2.21 onder 11.30 12 Januari N. M. ïïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 Den abonné's, die ons blad gere geld denzelfden dag per post ont vangen zij medegedeeld, dat de postbestelling van morgenmiddag en -avond vervalt. Dien dag zal ons blad dus niet denzelfden avond bij onze post-abonné's worden besteld, doch eerst den volgenden ochtend. Bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. de Prinses der Neder landen met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld is, zooals ook vroeger bij dergelijke heuglijke fei ten geschied is, aan onderscheidene veroordeelden gratie verleend. Meerendeels betreft dit veroordee lingen tot, in den regel geringe, geldboeten. Daarnaast is, op den voet van den jaarlijkschen afslag en het ontslag aan een aantal tot vrijheidsstraf ver oordeelden afslag of kwijtschelding van straf gegeven. Voorts hebben bij deze gelegen heid de veroordeelden wegens de muiterij aan boord van De Zeven Pro vinciën, voor zoover dezen hun straf nog niet ondergaan hadden, of kwijt schelding gekregen van het nog on vervuld gedeelte hunner vrijheidsstraf, of een zoodanigen afslag, dat de mo gelijkheid geschapen is, hen voor waardelijk in vrijheid te stellen. De maatregelen daartoe te geraken, worden spoedig getroffen. TOKIO, 6 Jan. (DNB) Volgens berichten uit Hsinking hebben zich nieuwe grensincidenten voorgedaan. Eind December werden, aldus deze mededeelingen uit Mandsjoekwosche bron, Ja- pansche soldaten door Russen beschoten, even als op 2 en 4 Januari. Ten Zuiden van Soei- Fenho, de plaats van een der incidenten, wer den twee Russen neergeschoten. Bij den Rus- sischen consul te Charbin is een protest inge diend. Ook Oostenrük zal een consulaat oprichten te Addis Abeba. Bij grensincidenten in Mands joekwo twee Russen doodgeschoten. werden De non.interventie-commissie zet haar arbeid voort. Portugal antwoordde op het Fransch. Britsche bemiddelingsvoorstelDuitschland en Italië zullen zich morgen uitspreken. Kleine schermutselingen om Madrid in den mist, deden den toestand niet wüzigen. Geruchten over een Fransch-Britsch blokkade-plan om de Spaansche kusten. Men hoopt door besprekingen een algemeene staking bij de General Motors te voorkomen. Bandjir bij Djember beneemt negen personen het leven. Prof. Huizinga aangezocht als getuige bü het Prinselijk huwelük. WEENEN, 6 Januari. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Oostenrüksche regeering het voornemen heeft binnenkort een consulaat te Addis Abeba te vestigen. t iwuvmiimii m li li i jij j j j j a r-n -XD Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 748.8 Vorige stand: 752.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1