Het gesloten concordaat met Joego-Slavië zd Hoort* ASPIRIN Lente in Januari Spierpijn? Sloan's Liniment ONJUISTE HOUDING ORTHODOX VERZET VREUGDE IN INDIË I GEWOON GELUK WOENSDAG 6 JANUARI 1937 BUITEN LANDSCH OVERZICHT Moeilijkheden in het parlement Niettegenstaande het regenseizoen, staan steden en dorpen klaar om het huwelijksfeest te vieren Feesten te Batavia Giften van den landvoogd SECRETARIS VAN WEHL VEROORDEELD Het vonnis in hooger beroep bevestigd Amnestie in Indië Strafvermindering van twee tot zes maanden Minister Deckers opent de groote jubileumtentoonstelling te Aalsmeer Groothertog Adolph Friedrich be zoekt het graf van Prins Hendrik Sloan's aanwenden! Niet wrij ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting! Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van frisch bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prys 80 ct. - doodt pijnt Ook Prins Bernhard bij de hooge gasten Het 25 -jarig bestaan der Aals- meersche Veiling was opnieuw een aanleiding om door een te houden tentoonstelling de aandacht te vesti gen op dit bloemencentrum. Groote ledenwinst HOE LANG IS UW REMWEG? helpt snel en zeker iet op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 tabl. - 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent Jo Buziau Vrijdag zestig jaar BELGISCHE TREILER NAAR ROTTERDAM De Oceaan heeft het vaartuig op sleeptouw genomen Grijsaard overreden CONVERSIE-LEEN ING ORANJE NASSAU MIJNEN Joego-Slavië of Zuid-Slavië (zoo heet het land in Nederlandsche vertaling), is een kunstmatig gewrocht ontstaan uit de ineenstorting der Donaumonarehie na den we reldoorlog. In 1918 ontstond dit Koninkrijk on der de Servische dynastie der Karageorgewitz en onder suprematie van het overwonnen heb bende Servië, als Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen. Deze naam duidde de innerlijke verdeeldheid van het nieuwe rijk te duidelijk aan en werd dan ook in den loop der jaren veranderd in bovengenoemde namen. In den laatsten tijd komt er eenige kente ring in den nationaliteitenstrijd in dit land. En de vraag is gewettigd: gaat Joego-Slavië zóó zullen we het land voorloopig blijven noemen de genezing tegemoet van de oude wonde, waaraan het sinds zijn geboorte lijdt en die zich in achttien jaar nog niet heeft willen sluiten. Zal nu de wond werkelijk zóó worden gereinigd dat zij dicht blijft, wanneer men haar voor de zooveelste maal hecht? Dat is de groote vraag, die men zich thans in Joego- Slavië stelt, het levens-probleem, waarvan niet alleen de inwendige consolidatie afhangt maar waarvan de oplossing automatisch een verval len van het autoritaire regime en den terug keer naar de democratie tot gevolg zal moeten hebben. Want door teveel op de boomen te let ten, zou men bijna het bosch vergeten. Het was het schijnbaar onoplosbare Kroatische vraagstuk, dat wijlen koning Alexander naar de dictatuur deed grijpen of dat hem, wanneer men wil, hiertoe de welkome aanleiding bood. Een nieuwe, dictatoriaal opgelegde grondwet en een nieuwe staatsindeeling moesten toen im mers het Kroatische probleem „definitief op lossen" tot men zou inzien, dat men verder van een oplossing af was, dan ooit te voren. Voor een oplossing is het autoritaire regime cp zichzelf evenmin een beletsel als een demo cratisch bewind automatisch een oplossing zou moeten meebrengen. Het gaat hier immers om een kwestie van nationaliteiten-, doch niet van partijpolitiek. Is er echter een oplossing gevon den, dan verliest de dictatuur de reden welke zij voor haar bestaan sinds 1929, weliswaar met steeds minder overtuiging en ten slotte slechts zuiver formeel, opgaf. Het Kroatische probleem is nog steeds niet opgelost. De voor het overgroote gedeelte Roomsch-Katholieke Kroaten wenschen en eischen zelfbestuur, zij willen niet in alles afhankelijk zijn van de centrale regeering te Belgrado, die op kerkelijk gebied sterk onder den invloed staat der Grieksche orthodoxie. De tegenwoordige leider der Kroa ten, dr. Matsjek, formuleerde onlangs kort en krachtig het standpunt van zijn volk: „Wij verlangen een nieuwe democratische kieswet. Hoe deze wet tot stand komt onder de tegen woordige dictatuur, komt er niet op aan, als zij maar deugt. Wij wollen dus feitelijk terug naar 1918, naar den datum der stichting van den staat. Van dien staat willen wij, vóór wij met Servië een accoord aangaan, de gemeen schappelijke grenzen en de dynastie Karageor gewitz erkennen, méér echter niet." De toestand is nu pas weer verscherpt door het feit, dat de tegenwoordige minister-presi dent Stojadinowitz, die welwillend staat tegen over de Katholieke Kroaten, een concordaat heeft gesloten met den H. Stoel. Dit concordaat moet worden goedgekeurd door het parlement, het Skoepsjtina, hoewel het onder de dictatuur geen factor van beteekenis is, daar de regee ring geen verantwoording schuldig is aan het parlement, maar alléén aan den Regentschaps- raad, maar het moet voor den vorm toch ge beuren. Stojadinowitz had nu gehoopt in het parlement op geen moeilijkheden aangaande de ratificatie van het concordaat te stuiten, maar hij is bedrogen uitgekomen. De Servische or thodoxie verzet zich. En daardoor heeft het oorspronkelijk zuiver godsdienstige vraagstuk een sterken, zelfs overwegenden nationalen kant gekregen. De orthodoxe Serviërs zijn voor de zooveelste maal weer opgestaan tegen de overwe gend Katholieke Kroaten en Slovenen. De na tionale wond is weer opengereten. De hoofdzaak van het Orthodoxe verzet betreft de confessioneele school, wier stichting door het gesloten concordaat mogelijk wordt. De Balkan-correspondent van de N. R. C. wijst er op, dat de Katholieken aan leiding en middelen hebben om tot stichten van bijzondere scholen over te gaan en de ortho doxe Serviërs niet. Hij schrijft: Bij zijn gods dienstige indifferentie zal de Serviër nooit een bijzonderen drang bespeuren, om zijn kinderen naar een orthodoxe school te sturen, waardoor deze al bij voorbaat haar bestaansrecht komt te missen nog daargelaten dat de orthodoxe kerk ook geen onderwijzers ter beschikking heeft. Door het concordaat zou de katholieke kerk dus een steunpuntenreeks krijgen, waar van de orthodoxe kerk bij voorbaat verstoken moet blijven. De Servisch-orthodoxe kerk. bang op die wij ze op den achtergrond te worden geschoven, heeft dadelijk een absoluut afwijzend stand punt tegenover de wet ingenomen. Zij verklaart, dat de katholieke kerk rechten zal verkrijgen, die de Servisch-orthodoxe zelfs niet bezat toen zij nog staatskerk was. Het gevaar dat bij deze onverzoenlijke houding een cultureel conflict zal ontstaan, dat ook op de bevolking zal over slaan is allerminst denkbeeldig: de gevolgen zouden met name in die gebieden, waar Kroaten en Serviërs gemengd zijn, fataal kunnen wor den. Dezer dagen heeft de orthodoxe synode vergaderd, om de betrekkingen tusschen kerk en staat te bespreken. Behalve dat eenige ty- pisch-katholieke programpunten worden over genomen, zooals de bevordering van het coöpe ratiewezen, kondigt het na afloop verschenen communiqué een fel verzet tegen de concor daatplannen aan. Het is niet te voorzien, hoe Stojadinowitz zich uit de moeilijkheden zal redden. Er is sprake van, dat hij een commissie naar Rome wil zenden, om nog eens te onderhandelen. Nieuwe onderhandelingen over een reeds ge sloten concordaat, en vooral op zulk een vitaal punt als de bijzondere school, zijn echter niet wel mogelijk. Het episcopaat heeft zich reeds in dien zin geuit en verklaard, dat de regeering zich aan het gesloten concordaat moet houden. Hoe scherp de Orthodoxie optreedt, blijkt uit het feit, dat de Synode gedreigd heeft met de excommunicatie der Servische afgevaardigden, die voor de ratificatie van het concordaat zul len stemmen. Daardoor is het thans twijfelach tig, of de regeering een meerderheid zal weten te vinden. Maar tenslotte stoort de dictatuur zich niet aan het parlement. Het zou echter onder alle omstandigheden beter zijn, wanneer er een parlementaire meerderheid voor de ra tificatie aanwezig was. BATAVIA, 6 Januari. (Aneta). Hoewel juist gedurende de laatste dagen voor de huwelijksfeesten de regentijd met volle kracht inzette, en uit het grijze wolkendek, dat over stad en land hangt, het hemel water meedoogenloos neerplenst, waardoor het typisch tropisch accent van een zon doorstraalde blauwe lucht ontbreekt, ver mag niets een domper te zetten op de blij de feeststemming waarmede geheel Indië den huwelijksdag verbeidt. Stellig niet alleen in de groote steden, doch ook op alle kleinere plaatsen in Java het bin nenland en in de buitengewesten tot in de ver ste dorpen en op de meest-afgelegen posten toe, is de geheele bevolking ongeacht den land aard gereed met het vorstenhuis en het moederland het heuglijke feest samen te vie ren. Terwijl in de groote steden zeer uitvoerige feestprogramma's waarin optochten, historische vaderlandsche feestspelen, aubades enz. zijn op genomen, zijn de kleinérë plaatsen niet achter gebleven. Naar beste krachten heeft men daar feestelijkheden georganiseerd, waarbij een dankbaar gebruik gemaakt is van de plaatselij ke mogelijkheden en waarbij geput is uit den schat van folkloristische eigendommelijkheden, welke nog in zoo vele deelen van den Indischen archipel liggen opgetast. In vele plaatsen van Java's typischen Oost hoek bijv. vormen de Madoereesche stierenren- nen karapans een voornaam onderdeel van de feestprogramma's. De feesten te Batavia zijn gisteravond in den vooravond schitterend ingezet met de uitvoering van een oranje-cantate in het gebouw van den Bataviaschen kunstkring, waarmede de Ju- liana-tentoonstelling op zeer waardige wijze is besloten. In den na-avond werd in de groote zaal van den dierentuin de première van Kaat Mossel opgevoerd. Aan het feestkleed, waarin Batavia is gesto ken, is de finishing touch aangebracht door de versiering van vele particuliere woningen, waar van verrassend veel werk is gemaakt. Heel Indië staat thans gereed, om met klok gelui, reveilles en militair vertoon den eigen lijken feestdag in te zetten. BATAVIA, 6 Januari. (Aneta). Ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana schonk de Gouverneur-Generaal een som van duizend gulden aan het algemeen steuncomi té voor inheemsche behoeftigen en eveneens duzend gulden aan het centraal steuncomité. plllllllllllllllllllllllllHlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllH Eenigen tijd geleden is voor de Rechtbank te Arnhem behandeld de zaak tegen den gemeen te-secretaris van Wehl, die terecht stond, om dat hij een huwelijksacte had onderteekend, terwijl hij bij de voltrekking van't huwelijk niet aanwezig was geweest. Een andere ambtenaar had voor beambte van den Burgerlijken Stand gefungeerd en later had de gemeente-secretaris de acte onderteekend. De Rechtbank veroordeelde hem tot een geld boete van 100 gulden, subs, een maand hech tenis, doch de Officier van Justitie was in hoo ger beroep gegaan. Het Gerechtshof te Am- hem heeft heden het vonnis der Rechtbank bevestigd. Vlaggen wapp'ren, klokken luiden, Feest is 't in heel Nederland, In de steden, in de dorpen, Van de Oostgrens tot aan 't strand; In het nietigste gehutfitje Is er nog een comité, Ouden, jongen, grooten, kleinen, Allen vieren 't feest thans mee. Bij het naderen van den datum s Laait de vreugde feller uit, Want 't is feest in de f amili e: Ons prinsesje is de bruid! Van de verste wereldstreken Stroomen zelfs geschenken toe, s Neerland juicht, en blijft aan 't juichen, Wordt het juichen niet meer moe. 't Is slechts vreugd, en dl moet wijken Voor het eene, groote feit: ij Dat een volk, met groote blijdschap, Zijn prinses ter bruiloft leidt H Maar hoe ook fanfares schallen, S En hoe luid ook klinkt ons lied, s Hoe het feestgedruisch ook opstijgt, i EE Wij vergeten het toch niet: s Dat er niet zóó'n vreugd zou wezen, s Als men niet zoo stellig wist: De Prinses heeft zich heel zeker In haar keuze niet vergist. Oofc al komt er nu een Maybach, s Wie nog terugdenkt aan die Ford he Weet heel goed dat zulk een paartje =j Héél „gewoon"gelukkig wordt! HERMAN KRAMER illHlllllllllllllllllllllillllllllllilllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli BUITENZORG, 6 Januari. (Aneta). De Gouverneur-Generaal verleende ter gele genheid van het huwelijk der Prinses aan een zeer groot aantal veroordeelden hier te lande strafvermindering van twee a zes maanden, terwijl van straffen van korte- ren duur (restantstraffen) en geldboeten aan vele veroordeelden kwijtschelding verleend. is Groothertog Adolph Friedrich von Meckelen- burg heeft vanochtend om negen uur in ge zelschap van jhr. Laman Trip, adjudant van wijlen Prins Hendrik, een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. Vergezeld van den burgemeester, mr. G. van Baren, vertoefde de groothertog eenigen tijd in den koninklijken grafkelder, waar hij een tak witte seringen legde op de kist van zijn broe der, Prins Hendrik. Dat "t den Aalsmeerschen kweekers niet ontbreekt aan moed, durf en on dernemingsgeest is bekend. Ook deze bloemententoonstelling getuigt daarvan en tevens van een optimisme, dat geenszins is gedoofd, doch gestand blijft ondanks de moei lijkheden, die zich in het bloemkwee- kersbedrijf hebben doen gevoelen. Met onvermoeiden werklust en vol harding blijft men in Aalsmeer er naar streven de producten tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren om aan de wereld te toonen, wat Aalsmeer vermag te bereiken. Het gebouw der C. A. V. is in een bloemen- paleis herschapen met collectieve inzendingen van handelskweekers en speciale persoonlijke inzendingen van bloemisten. Het geheel biedt een sprookjesachtigen aan blik van kleurschakeeringen in prachtige va riaties. Azalea's, cyclamen, seringen en rozen in diverse variëteiten wisselen elkander af en vormen een schoon geheel. Een vijver met fontein is omgeven door een rijkdom van bloemen en planten, die door het aanbrengen van een spiegelwand een onafzien bare tuin lijkt in schitterende kleurenpracht. Daar zijn ook mooie verzamelingen cacteeën in zeldzame varianten en soorten en evenzoo orchideeën in vreemde kleuren en variëteiten. Ook de kweekers van potplanten hebben zich niet onbetuigd gelaten en voor fraaie inzen dingen gezorgd. Gedurende de dagen der tentoonstelling van 6 tot 11 Januari heeft de C. A. V. een eigen postkantoor met eigen poststempel, waarnaast te zien is een Oud-Aalsmeersche huiskamer met schouw en heugel uit de jaren 18401850 Een vuurscherm dateert uit 1696, een wieg van meer dan honderd jaar geleden en een schrijf kamer met perkamenten folianten behooren tot de bezienswaardigheden. Voorts zijn er eenige standen van firma's, die in verband staan met dc levering aan boom- en bloemkweekers. Ook de plantenkundige dienst heeft eén merkwaardige verzameling ingrediënten tot bestrijding van plantenziekten. Dit alles maakt de tentoonstelling tot een bezienswaardigheid, die noopt tot een bezichti ging en ongetwijfeld zal het bezoek aan de tentoonstelling in deze dagen wederom over weldigend zijn, evenals bij vroegere tentoon stellingen. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard en van de gasten van H. M. de Koningin, die ter gele genheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard in Den Haag vertoeven, alsmede een groot aantal genoodig- den, waaronder talrijke vooraan staande personen uit den Nederland- schen tuinbouw, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, hedenmiddag de ju bileumtentoonstelling officieel ge opend. Te dezer gelegenheid was een plechtige bij eenkomst belegd, waar de heer W. Maarse Jzn., voorzitter der tentoonstellingscommissie, de gasten verwelkomde en in het kort een en ander vermeldde uit de geschiedenis der veiling. Voorts bracht de heer Maarse dank aan H. M. de Ko ningin, wie het behaagde Beschermvrouwe de- 30km V---- 9m Uw remmen moeten in staat zijn uw auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengén binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur 4 meter Bij 30 km per uur 9 meter Bij 40 km per uur 16 meter Bij 50 km per uur 25 meter Bij 80 km per uur 64 meter R.K. Staatspartij De propaganda voor de a-s. algemee- ne verkiezingen wordt door de R. K. Staatspartij groot ingescheept. Het Haagsche Schaepmanhuis is een centrum in volle actie, de eerste strooibiljetten zijn in de brievenbussen, het huisbezoek vangt aan, de propaganda bestrijkt stad en land en reeds komen de eerstelingen van den oogst binnen. De ledenwinst bedroeg in de Afdeeling Bergen op Zoom 300, te Hoeven nog 57, te Hooglander veen 134, te Monster nog 93 en 54 aspirantle den, te Arnhem nog 125 in het geheel 325 nieuwe leden te Blerick 260, te Teteringen 150, te Kloosterburen 12, te Hedel 60, te Leiden 140, te Vught 201, te Nuenen ruim 100, te Bu- del 40, te Boerdonk 20, te Asten 97, te Zed- dam 207, te Zuiddorpe 100, te Hillegom 450, te Boskoop 60, te Bladel 125 deze Afdeeling telt thans 800 leden, nog wordt de ledenwer vingsactie voortgezet te Geldrop 125, te Rot terdam (parochie van den H. Nicolaas) 77, te Reeuwijk 28 aspirantleden, te Halsterseheweg (Bergen op Zoom) 40, te Alkmaar 300 en 20 aspirantleden, te Zierikzee 33, te Oss 175, te Reuver 108, te Bavel 170, te Haanrade 80, te Blerick 420, te Schiebroek 100, te Reutum 161 hier steeg het ledental van 80 tot 241, en te Zwolle 50. Te Breda werden in enkele dagen 135 nieuwe leden gewonnen, in twee maanden werden 535 nieuwelingen ingeschreven. De Af deeling Alphen a. d. Rijn is de 200 nieuwe le den reeds gepasseerd, de Afdeeling Kerkrade- kom, is de 500 nieuwe leden al voorbij. De Afdeeling Wintelre moet, evenals de Afdeeling Valkenburg haar actie stopzettenalle Katho lieke Kiesgerechtigden zijn lid der R. K. Staats partij., Te 's-Gravenhage wordt de ledenwer vingscampagne nog steeds krachtig voortgezet. In November en December zijn ongeveer 1175 leden ingeschreven, alleen in December 756. De Afdeeling Roosendaal spant met de Afdeeling Nijmegen nog de kroon met een ledenwinst van 2000 in iedere Afdeeling. Dan volgt de Afdee ling Tilburg met 1200 nieuwe leden. Deze aan tallen zullen nog belangrijk worden opgevoerd Te Schinveld steeg het leden-tal van 80 tot 312, te Zeilberg van 195 tot 465. In de Lier zijn 125 van de 150 stemgerechtigden lid der Partij. Te Schin op Geul telt de pas opgerichte Af deeling thans 221 leden. Te Bergen (L.) zijn 90 pCt. van de Katholieke kiezers lid van de nieuwe Afdeeling der R. K. Staatspartij al daar (400 leden). De Kring Limburg meldt, dat in pl.m. 25 Afdeelingen een ledenwinst is behaald van 70 tot 80 pCt. Redelijke verwachtingen zijn gericht op een toename in dezen Kring van 10.000 leden. Het groote succes van de wervingscampagne is voor vele afdeelingen aanleiding ook in Ja nuari met man en macht voort te varen. Welke katholiek zou zich in dezen ernstigen tijd nog afzijdig kunnen houden van de actie, die de ge zamenlijke inspanning van allen vraagt? Al leen op de beginselvastheid van de R.K. Staats partij kunnen wij ons in de verwarring van de politieke partijen en het hierheen of daarheen verlaten. De Katholieke Staatspartij voorkwam in 1918 een roode revolutie. Nü zal zij land en volk beschermen tegen communisme en heiden dom. De Katholieke Staatspartij nam het ini tiatief en was de steun van onze sociale wetge ving en alle werken voor het volk. Nü gaat zij onzen Staat ombouwen naar de richtlijnen van „Quadragesimo Anno". Het gezin, volk, geloof beschermen kan men niet als eenling. De Ka tholieke Staatsparty zij uw leger. Als u zegt, dat u geen tyranny wenscht, zyn dat slechts woor den. Als u het godloozendom verfoeit, zyn dat slechts gevoelens. Als u het modern heidendom afwijst, is dat slechts een gebaar. Als u be zorgd is om de ziel Van uw kind, is dat slechts een zorg. Als u zegt, dat u een betere maat schappij wenscht, zyn pok dat slechts woorden! Als u denkt, dat dit alles zoo maar in orde komt, vergist u zich. Harde stryd, fel verweer is geboden. Daarom: sluit u aan als lid der R. K. Staatsparty. Alleen samen zyn, wij sterk! n°u zer tentoonstelling te zijn, en tevens aan de le den van het Vorstelijk Huis, die door het schen ken van medailles van Hare Hooge belangstel ling blyk gaven, benevens aan allen, die tot wel slagen dezer tentoonstelling op een of andere wijze hebben meegewerkt. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. Kastelein, burgemeester van Aalsmeer, die hulde bracht aan de Aalsmeerder bloemen- kweekers voor hun energie en doorzettingsver mogen, waardoor deze expositie tot stand kon worden gebracht en waardoor ook de moeilyk- heden van de toekomst zullen worden overwon nen. Hierna opende de minister van Landbouw en Visscherij, Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, de ten toonstelling. Vrijdag 8 Januari hoopt de bekende revue ster Jo Buziau zyn 60sten verjaardag te her denken. Zyn ouders waren beiden in het vak. Reeds op jeugdigen leeftyd legde Buziau een byzondere interesse aan den dag voor alles, wat met tooneel had uit te staan. Hij knutsel de een marionetten-theater in elkaar en bouwde op 18-jarigen leeftyd al een heuschelijk tooneel, waar zijn vriendjes naar kwamen kij ken, maar het moest heel stilletjes gebeuren, want zyn ouders waren er erg tegen. Zijn vader wilde, dat hij muziek 'leerde. Op 17-ja- ligen leeftyd trad hy voor het eerst op, bij Victoria in de Nes. Hier wps het, dat hy voor het eerst Ter Hall ontmoette. In 1895 speel de hij zyn eerste goede nummer met zyn ouders in het variété van Fritz van Haarlem, dat toen in de „Harmonie" in Groningen speelde. Verder heeft Buziau voor den oorlog altyd in het buitenland gespeeld. Hy maakte tournée cp tournée, kwam in alle groote plaatsen van Europa, en trad zelfs in Tunis op. Toen kwam de groote oorlog, was het uit met de pret? Neen, toch niet. Ter Hall schreef hem en toen Buziau naar Haarlem overkwam, vroeg Ter Hall hem, om den volgenden dag een rol te spelen. Buziau nam het aan en van dien tijd af bleef hij bij Ter Hall, totdat diens gezel schap in 1928 werd ontbonden. Sindsdien is Buziau verbonden by de Bouwmeester-revue. Omtrent het op de Noordzee in moeilykheden verkeerende Belgische visschersvaartuig kan nader worden gemeld, dat het schip zich Dins dagochtend om 10.50 uur bevond op 52 graden 40 minuten Noorderbreedte en 3 graden 52 mi nuten Oosterlengte. Het dreef hulpeloos rond, doordat de motor was gebroken. Een Duitsch vrachtschip, dat zich in de nabyheid bevond, heeft draadloos om assistentie verzocht. Daar op zyn de sleepbooten „Oceaan" te IJmuiden en „Witte Zee" te Hoek van Holland uitge varen. De „Oceaan" bereikte het schip Dinsdagavond om half zeven. Men bleek te doen te hebben met den kleinen logger „Dolfijn" uit Oostende, gemerkt O. 36. De „Oceaan" heeft onmiddellijk vastgemaakt en daarna koers gezet naar Rotterdam, waar getracht zal worden de schade te herstellen, terwyi daar voorts de lading zal worden gelost. De groote gala-avond in het Ge bouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag, georgani seerd door het Comité tot luisterrijke viering van het prinselijk huwelijk, is niet zonder eenige moeilijkheden kun nen gehouden worden en dit is te meer te betreuren, daar dit het gevolg is ge weest van onjuiste inzichten en opvat tingen van enkelen, die aan dezen gala avond hun medewerking zouden ver leunen. Dat op het laatste oogenblik eerst het A.B.C.-cabaret werd aangezegd, dat de opneming van het schetsje „Ja lousie internationale" door dit gezelschap niet op prijs zou worden gesteld, is in zooverre onbegrijpelijk, dat deze mede- deeling niet tijdiger werd gedaan. Im mers volgens „Het Volk" zou in dit schetsje een Engelsche, Fransche en Duitsche echtgenoot ten tooneele worden vertoond, die, overigens volkomen ten onrechte, meenen door hun respec tievelijke vrouwen bedrogen te worden. Indien dit werkelijk de inhoud van dit schetsje is, kan men zich alleen maar over het gebrek aan goeden smaak en kieschheid verbazen bij hen, die meen den, dat een dergelijke vertooning, hoe kluchtig en betrekkelijk luchtig zij op zichzelf misschien ook moge zijn, voor deze bijzondere gelegenheid „ermee door kon". Het kan toch moeilijk bijdragen tot de luisterrijke viering van het prinse lijk huwelijk een scène te vertoonen, waarin in ieder geval een weinig ver heffende kant van sommige huwelijken wordt geaccentueerd. Het is gelukKig, dat men, zij het dan ook op het laatste nippertje, heeft ingezien, dat de Engel- schen, Franschen en Duitschers, die dezen gala-avond bijwoonden, allerminst gecharmeerd zouden kunnen zijn over een tooneel van, zij het ook ongemo tiveerde, echtelijke jaloezie, waarin hun verschillende nationaliteiten min of meer zouden worden „getypeerd", en dat men het prinselijk paar op den vooravond van zijn huwelijk dit spel beter kon besparen. Een andere onjuistheid is begaan door den dirigent van het Residen tie-orkest Dr. Peter van Anrooy en een aantal leden van het Residentie orkest, die weigerden om ter eere van de Duitsche gasten van H. M. de Ko ningin het Duitsche nationale volkslied, zooals dat na de overwinning van het nationaal-socialisme in Duitschland ge vormd is uit een couplet van het Deutschland-lied en een couplet van het Horst Wessel-lied, te spelen, zoodat zij tijdelijk door andere krachten moes ten worden vervangen. Het gold hier im mers officieel eer te bewijzen aan Engel schen en Duitschers, en waar die eer. aan de Engelschen gebracht werd op de officieele Engelsche nationale wijze, moesten de Duitschers eveneens op de officieele Duitsche wijze worden geëerd. Dat de dirigent en een aantal leden van het Residentie-orkest wel bereid waren de Engelschen, maar niet de Duitschers officieel te huldigen, is een inconsequen tie, welke te ernstiger is, nu de zgn. vlaggen- en volksliederen-incidenten en de daarop gevolgde hoogst onbehoorlijke Duitsche perscampagne het stadium van algeheele liquidatie naderen. Het is in dit geval volkomen correct geweest, dat ter eere van de Rijksduitschers het Rijksduitsche volkslied op den gala avond is gespeeld, en het getuigt van een slecht onderscheidingsvermogen bij een aantal heeren musici, dat zij heb ben gemeend daaraan niet te moeten meewerken. Vanmorgen is de 87-jarige heer Van den B., by het oversteken van den drukken Ryksstraat- weg te Sassenheim, onder een auto gekomen. De heer Van den B. is doof, zoodat hij de sigriSlen, welke de bestuurder van den wagen gaf, niet heeft gehoord. Na verbonden te zyn is het slachtoffer naar het St. Bernardusgesticht te Sassenheim over gebracht. Zyn toestand is zorgwekkend. De Amsterdamsche Bank en Mendelssohn Co. Amsterdam berichten, dat de inschryving op f 10.000.000 nominaal 4 pCt. Eerste Hyp. Oblig. in stukken van f 1000, deel uitmakende van een uitgifte van f 20 mill, nominaal 4 pCt. Eerste Hyp. Oblig. (conversieleening) ten laste van de N.V. My. tot Exploitatie van Limburg- sche Steenkolenmijnen, genaamd Oranje-Nassau Mijnen, zal zijn opengesteld op 12 Januari a.s. tot. den koers van 95 pCt., vermeerderd met 25 dagen rente a 4 pCt. tot den dag van betaling, totaal f 952.78 per obligatie van f 1000. Houders van obligatiën van de per 15 April 1937 aflosbaar gestelde 5 pCt. Eerste hypothe caire leening van 1916 en van de 5 y, pCt. Eer ste hypothecaire leening 1919 ten laste van de bovengenoemde my. en van de 6 pCt. gewaar borgde leening van 1925 ten laste van de N.V. Import- en Exportmaatschappij „Oranje-Nas sau" genieten recht van voorkeur. Houders, die van het recht van voorkeur ge bruik maken, zullen een extra-uitkeering van yK pCt. over 't nominaal bedrag der op hun be voorrechte inschryvingen toegewezen stukken ontvangen. De betaling der toegewezen obligatiën moet plaats hebben op 26 Januari a.s. ten kantore van inschryving. Houders van 5 pCt. oblig. 1916 en 5% pCt. oblig. 1919 ten laste van de Mij. tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen genaamd Oranje-Nassau Mijnen en houders van 6 pCt. oblig. 1925 ten laste van de Imp. en Exp. My. Oranje-Nassau ontvangen by inlevering per obligatie van f 1000 een voordeelig verschil van resp. f59.40, f79.20 en f82.66. Rente en aflossing van de leening zyn gega randeerd door de N.V. Import- en Export- maatschappy „Oranje-Nassau" te 's Graven- hage. De leening is niet vóór 1 Januari 1943 aflosbaar. Coupons zyn betaalbaar 1 Januari en 1 Juli. Tot trustee der leening is benoemd de My. tot Beheer van het Administratiekan toor, opgericht door Hubrecht, Van Harencar- spei Vas Visser N.V., te Amsterdam. De obligatiën zyn voorzien van halfjaarlyk- sche coupons, vervallende op 1 Januari en 1 Juli. De eerste coupon vervalt op 1 Juli 1937. Te rekenen van 1 Januari 1943 tot en met 1 Januari 1972 zal de geldleening door 30 annuï-» teiten a pari worden afgelost. Vervroegde ge heele of gedeeltelijke aflossing der leening is vóór 1 Januari 1943 niet toegestaan, tenzy in geval van geheele of gedeeltelijke realisatie van het onderpand. De debitrice behoudt zich het recht voor om van 1 Januari 1943 af te allen tijde een gedeelte of alle in omloop zynde obligatiën pari vervroegd af te lossen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2