Haarlem, 6 Jan. MARIA-STiCHTING Kort en volledig Keil goed Restaurant Hitier „leider van het Duitsche rijk" Het offensief bij Madrid WOENSDAG 6 JANUARI 1937 AGENDA CONDUCTRICES BIJ DE N.Z.H. Bezuiniging is noodzakelijk PLOTSELING DE!N WEG OVERGESTOKEN Kind aangereden HET RIJDEND WEGGEVAAR 17 tons auto met slechte remmen DOOR ROOD STOPLICHT GEREDEN Meisje gewond Voor het Mgr. Mutsaers-oord Muziek in café's Sint Josephsgezellenvereeniging Haarlem I Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 7 Jan. Giften voor Patèr W. de Rooy S.M.A. Badhuizen Witte Kruis Wie is de éigenaar van de fiets? Feestelijkheden te Santpoort De versiering op het Emoplein Lichtstoet op Donderdag 7 Jan. UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK DRIEHUIS BEVERWIJK Fietsendief gesnapt HEEMSTEDE De feestelijkheden te Heemstede HAARLEMMERMEER LISSE HILLEGOM VELSEN ZANDVOORT Bioscopen 7 Januari Bioscopen INSTELLINGEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Goering zou benoemd worden tot leider der Duitsche regeering" Groote verliezen zouden door de regeeringstroepen zijn geleden STAD uws In het „Rechte Spoor", orgaan van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, vinden wij nog het volgende over het voornemen van de directie der N. Z. H. om conductrices te benoemen: Tegenover onze bezwaren tegen het voorne men zélf en tegen de gevolgen daarvan stelde de Directie de noodzaak om tot verlaging der uit gaven te komen. Zij is zelf ook geen bewonderaarster van deze proef, zooals zij ook in 1934 bij de tewerkstelling van de opstapjongens betoogde. De uitkomsten van het bedrijf, welke over 1936 een aanmer kelijke vermindering van het exploitatie-over schot geven, noodzaken op de uitgaven te bezui nigen. Waar deze voor 20 pCt. uit stroomkosten en voor 60 pCt. uit personeelkosten bestaan, moet daar de vermindering gezocht worden. Het noodige om tot verlaging der stroomkosten te komen, is reeds en niet geheel zonder succes gedaan. Ten opzichte van de personeelkosten kan ver mindering gevonden worden door loonsverla ging, vermindering van personeel (o.a. door ver dere éénmansbediening) of goedkoopere arbeids krachten. Een poging daartoe was de tewerkstel ling van opstapjongens. Nu deze proef niet heeft voldaan, zal in na volging van hetgeen bij de Geldersche Tram tot tevredenheid werkt, d.i. tewerkstelling van con ductrices, worden overgegaan. De directie acht onze bezwaren tegen de te- Werkstelling van vrouwen niet zoodanig, dat in deze omstandigheden daarom van het voor nemen kan worden afgezien. Vaders van ge zinnen of personen die een huisgezin willen stichten, worden door dezen maatregel niet ge troffen. De aanstelling van opstapjongens, die géén perspectief bij de N.Z.H. hebben, is zelfs minder gewenscht te noemen. Het ligt boven dien in het voornemen de conductrices alleen op de motorwagens dienst te laten doen. Als gevolg van onze reeds schriftelijk geuite bezwaren werd medegedeeld, dat geen eigenlijke arbeidsreserve zal worden gevormd. Er wordt een nieuwe rouleering gemaakt, waarin de con ductrices en ook de remisebeambten (voor Voorburg moet de mogelijkheid nog worden na gegaan) worden opgenomen. In de rouleering worden dan de noodige reservediensten opge nomen, welke de vrije en ziekte-dagen en ook de verlofdagen zullen vervangen. Bij deze op 31 December toegezegde tegemoetkoming t.o.v. de gevolgen van de tewerkstelling der conductrices behoort de verlofregeling, waarbij het verlof over het geheele jaar volgens rooster wordt gegeven. Dinsdagmiddag om kwart voor 6 stonden twee meisjes op den rand van den asphaltweg van den Rijksstraatweg bij de Borkistraat te wachten om den weg over te steken. Een motor rijder naderde met matige snelheid en juist toen hij anderhalven meter van de meisjes ver wijderd was, stak er een, de 10-jarige M. K. uit de Sillenstraat, den weg over. De motorrijder week nog naar links uit, doch kon een aanrij ding niet meer voorkomen, zoodat het kind werd aangereden. Het werd tegen den grond ge smakt, brak het rechteronderbeen en scheurde de onderlip. Een dokter verleende de eerste hulp, waarna het meisje per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis is overgebracht. Den Motorrijder treft geen schuld. De remmen waren In orde. De toestand van het kind is niet zorg wekkend. De Haarlemcshe politie heeft een 8-wieligen Vrachtauto uit Amsterdam, een tractor met oplegger tot een gezamenlijk gewicht van 17.500 K.G. aangehouden, waarvan de remmen biet bepaald in orde waren. De voetrem had bij een snelheid van 35 K.M. Per uur „maar" 36 meter noodig om het ge vaarte tot stilstand te brengen. De handrem Maakte een nog slechtere beurt. De remweg Was 54 meter bij een snelheid van 27 K.M. Per uur. Prettig rijden! De wagen moest naar een garage gebracht Worden. Dinsdagmiddag om half 2 is in de Gierstraat bij het Verwulft een 20-jarige voetgangster door een motorrijder aangereden. De voetgangster viel en werd aan de linker knie gewond, terwijl haar mantel beschadigd werd. De motorrijder kreeg een proces-verbaal om dat hij te snel gereden heeft en bovendien het foode stoplicht heeft gepasseerd. Op 8, 9, 10 en 11 Januari wordt ten bate van bet R. K. Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers'' een groote bazar gehouden in gebouw St. Bavo. Het Comité, dat samengesteld is uit R. K. spoor- en trammannen, heeft alles in het werk gesteld om dezen bazar te doen slagen. Allerlei vermakelijkheden zullen worden op gesteld. Het zal zeker de moeite loonen daar eens een kijkje te gaan nemen. De openingsplechtigheden zullen verricht wor den Vrijdag 8 Januari 's avonds 8.30 uur, door Plebaan Filbry. De burgemeester heeft bepeaald, dat er tij dens de feestdagen in de café's muziek gemaakt Mag worden tot des nachts één uur. Voor 7 Januari is dit uur echter nog nader Vastgesteld op des nachts kwart voor twee. Al degenen, die zich voor den lichtstoet van a.s. Honderdag hebben opgegeven, worden er aan herinnerd, dat zij om vier uur aanwezig zijn op het Florapark. Daar zal P. Emans hun verschil- «hde inlichtingen verschaffen, De praalwagen komt klaar! H.et Gezellenhuis is den geheelen dag voor Gezelen gesloten. De zelatrieen- vergadering is verzet van 7 Jan. op Dinsdag 12 Jan. a.s. om kwart voor negen. Alle zelatricen gelieven aanwezig te zijn. Maandag 10 Januari a.s. om 8.30 commissa- i'iaatsvergadering. We rekenen op de aanwezigheid van het geheele bestuur. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 9.50 Parijs Radio; 11.05 London Regional; 12.05 Parijs Radio; 12.35 Pa rijs Radio; 1.05 Brussel Vlaamsch; 1.15 Brussel Vlaamsch; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.50 Brussel Vlaamsch; 2.00 Brussel Vlaamsch; 2.20 London Regional; 2.50 London Regional; 3.50 London Regional; 4.35 London Regional; 5.20 Keulen; 6.20 London Regional; 7.00 Diversen; 7.20 Brussel Vlaamsch; 7.50 Ber lijn; 9.20 Rome; 10.05 Parijs Radio; 11.05 Pa rijs Radio; 11.20 Parijs Radio; 11.50 Parijs Ra dio. Programma IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brussel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brussel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35 Nat. Programma; 10.50 Nat. Programma; 11.05 Nat. Programma; 11.20 Nat. Programma; 12.40 Nat. Programma; 1.05 Nat. Programma; 1.35 Nat. Programma; 2.35 Nat. Programma; 3.10 Nat. Frogramma; 3.30 Nat. Programma; 3.35 Nat. Programma; 5.05 Nat. Programma; 5.35 Nat. Programma; 7.00 Nat. Programma; 7.35 Nat. Programma; 8.00 Nat. Programma; 9.00 Nat. Programma; 9.40 Brussel Fransch; 10.20 Nat. Programma; 10.40 Nat. -Programma; 11.20 Nat. Programma; 11.50 Nat. Programma. Programma V: 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diver- sen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1 Taptoe der Koninklijke Nederlandsche Marine; 2 Defileermarsch der Kon. Ned. Marine; 3 Tidworth Tattoo; 4 Hollands Vlag, jij bent m'n glorie; 5 Groot Rotterdam; 6 o schitte rende kleuren van Nederlands Vlag; 7 Mijn Holland; 8 Leve het Regiment; 9 Lippe Det- mold Marsch; 10 Marschmuziek; 8.0012.00 Diversen. Vorig bedrag N. N. Mej. K. N. N. Mevr. N. K. Gez. Sp. N. N. Mej. M. T. N. N. Een Parochiaan Kinderspaarpot B. N. n. N. N. N. N. N. N. Voor een genezing Fam. v. T. v. B„ Haarlem-N. v. d. P. 184.90 1— 10— 1— 3.— 1.50 1.50 L- 2.50 10 0.75 1— 1— 1— 2— 1— 1— 1.- Totaal 226.15 Beste dank aan de milde gevers. Bijna is nu het derde deel van het benoodigde reisgeld bij elkaar. O. L. Heer, Die zoo reikhalzend uit ziet naar de bekeering van alle volkeren, kan deze nobele daad niet. onbeloond laten en zal u zegenen in uw gezin, in uw kinderen, in uw ondernemingen! Gisterenavond werd in de Leonarduszaal aan de Leidschezijstraat b.d. Westergracht een avond georganiseerd ten bate van Pater de Rooy, om hem te helpen aan de bestrijding der kosten voor tropenuitzet en reis naar zijn a.s. Missiegebied Beneden Volta (W.A.). Het was een avond vol afwisseling. The Green Band had zich belangeloos beschikbaar gesteld en slaagde er ten volle in, de vroolijke stemming te schep pen en tot het einde toe te bewaren. Ook de heer J. Overtoom, die zich belast had met de leiding van dezen avond, wist met eenige voordrachten, doch ook met het door hem ge maakte lied van: „Haal op Pater Pater haal op; De 700.bij elkaar; als klein cadeautje in het Nieuwe Jaar", de stemming nog aanmer kelijk te verhoogen. Ten slotte „het rad van avontuur"! Er werd volop medegeholpen en menige aanwezige mocht door het rad van avontuur een of meerdere prijzen bekomen, welke welwillend door verschil lende winkeliers en particulieren waren beschik baar gesteld. Ook gaf Pater de Rooij zelf in den loop van den avond een korte beschrijving van z'n a.s. Missiegebied en schetste o.a. de moeilijkheden waarmede de Paters voorheen doch ook nu te kampen hebben. Maar deze feestavond heeft nog geen volledig succes opgeleverd. Mogen er nog vele giften bin nenkomen. Gisterenavond had ook de trekking plaats van de loterij waarbij de hoofdprijzen vielen op de volgende nummers: 335, 590, 364, 445 en 810. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand December was: Badhuis Koudenhorn 806 mannen, 377 vrou wen, 151 werkloozen, totaal 1334 baden; Bad huis Leidscheplein 1108 mannen, 661 vrouwen, 523 schoolbaden, 256 werkloozen, totaal 2548 baden; Badhuis Schotersingel 1290 mannen, 876 vrouwen, 912 schoolbaden, 306 werkloozen, totaal 3384 baden; Badhuis Hofdijkplein 1298 mannen, 528 vrouwen, 742 schoolbaden, 433 werkloozen, totaal 3001 bad; Badhuis van Egmondstraat 1602 mannen, 878 vrouwen, 826 schoolbaden, 677 werkloozen totaal 3983 baden. Door de politie is in Beverwijk een man aan gehouden, die in 't bezit was van een gestolen fiets. Volgens opgave van den man is de fiets gestolen op 4 Januari om half 12 bij een stem pellokaal. Daar geen aangifte van diefstal van deze fiets is gedaan, verzoekt de politie den eigenaar zich bij het politiebureau in de Smede- straat aan te melden. Ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk heeft het bestuur der voetbalvereeniging „R.C. Brederode" eenige feestelijkheden op haar ter rein georganiseerd. Om 12.45 uur wordt vanaf het Café-Restau rant ,,De Viersprong" aan den Rijksweg afge marcheerd naar het feestelijk versierde terrein aan den Terrasweg te Santpoort Aan dezen opmarsch wordt o. a. deelgenomen door het Muziekcorps „Wilhelmina", Vlaggen- groep, bestuur der organiseerende vereeniging, gecostumeerde elftallen, leden en donateurs. Van 2 tot 3 uur wordt er een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. De heer G. de Jonge, voorzitter der vereeniging „Koninginnedag", zal den aftrap voor dezen wedstrijd verrichten. Hierna wordt een korfbalwedstrijd gespeeld van 3 tot 4 uur door de Korfbalvereenigingen „Santpoort" en „Watervliet", Haarlem. Gedurende deze wedstrijden zal een en ander worden opgeluisterd met muziek. Toegang is vrij. Het Emoplein in het Bavodorp in de Am- sterdamsche Buurt is omgetooverd in een een voudige maar keurige versiering, ter eere van het prinselijk bruidspaar. Het leuke van deze versiering is, dat zij geheel gemaakt is door de kinderen, onder leiding van iiet comité. Het geheel zal 's avonds verlicht zijn met oranje lampions en opgeluisterd worden met muziek. Het is de moeite waard, dit mooie kinderwerk te bezichtigen. Het getuigt van liefde voor het Oranjehuis. De R.K. Jeugd- en Sportvereenigingen, die aan den lichtstoet deelnemen, worden verzocht om 4 uur aanwezig "te zijn op het Florapark; de hoofdleiders en hoofdleidsters van de diverse groepen, worden reeds om 3.30 op het Florapark verwacht, om daar van den Zeer- eerwaarden heer J. van Zon, districts-directeur, de instructies, die voor een goed verloop noodig zijn, te ontvangen. De commandant van de Vrijwillige Burger wacht verzoekt hen, die deelnemen aan den lichtstoet op 7 Januari, zich om kwart over drie in de Infanterie-Kazerne te verzamelen, van waar om half vier naar de Dreef zal worden afgemarcheerd. Dr. H. Groot zal voor den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring Vrijdag 15 Januari om 8.15 uur in het gebouw Ged. Oude Gracht 104 spreken over „De voorwaarden van bewoon baarheid der planeten". Voor de leden van de Haarl. Amateur-Foto grafen Ver. zal de heer Dick Boer Vrijdag 8 Ja nuari spreken over „Fotografische mogelijkhe den in Engeland", begeleid door projectie van lantaarnplaatjes en filmband. De vergadering vindt plaats Ged. Oude Gracht 104. Voor den Haarlemschen Chemischen Kring spreekt Maandag 11 Januari de heer Dr. A. Ko- revaar, bibliothecaris der Technische Hooge- schooi te Delft, over „Het Systeem der Weten schappen". De voordracht heeft plaats in het gebouw der 2de H.B.S. aan het Santpoorterplein om 8.15 uur. Het aantal werkloozen bedroeg de vorige week 6680, tegenover 6734 een week te voren. Er worden er thans 204 minder geteld dan ver leden jaar in dezelfde week. Men verzoekt ons te willen melden, dat voor den toegang tot de zwemwedstrijden in Stoops Bad het bezit van een officieel feestprogramma van Bloemendaal voldoende is. FAILLISSEMENT AUTOMOBIELBEDRIJF „BLOEMENDAAL" N.V. Wij maakten melding van het faillissement van het Automobielbedrijf „Bloemendaal", N.V., Dr. Dirk Bakkerlaan, alhier. De gebrs. Wiersma, de houders der garage, verzoeken ons, mede te deelen, dat niet zij fail liet zijn, maar de vroegere houders van het Automobielbedrijf „Bloemendaal". De zwemwedstrijden in Stoop's Bad De zwemwedstrijden in Stoop's Bad, onderdeel van het feestprogramma op 7 Januari, zullen aan vangen om half 4. De zaal wordt om 3 uur ge opend. Burgemeester ontsteekt vreugdevuur Mor genavond om 8 uur zal de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, het vreugdevuur aan de Vin- kebaan te Bloemendaal ontsteken. Daarna zul len te gelijkertijd alle vreugdevuren in den om trek ontstoken worden. Nederland en Oranje Prof. R. Casimir heeft een rede gehouden in het Jeugdhuis te Bloemendaal en in „Domi" te Overveen, over Nederland en Oranje. Aansluiten Nederland en Oranje Overveen of Bloemendaal. De feestavond werd opgeluisterd door mooien zang van mej. Ans Stroink, alt, die plotseling moest invallen voor mevr. Jo BosVincent, en door het Overveens Dameskoor, waarvoor wel clementie was gevraagd door den voorzitter griep! doch dat die clementie niet noodig had want het voerde zeer schoon eenige liederen uit. De twee laatste liedjes „Al is ons prinsesje nog zoo klein" en „In 't Voorhout" moesten zelis gebisseerd worden! Aan de dames werden bloemen geoffreerd. Burgerlijke Stand Geboren: A. M. van AmersfoortBottenheft, dochter; C. M. van AltenaVan Tilburg, dochter; B. J. Spek Van Brammen, dochter (levenloos). Getrouwd: C. M. J. A. Kouwenhoven en D. J. M. E. Terheijden, G. H. Vertregt en A. ter Gast; P. A. Laarhoven en P. van de Merwe. Overleden: J. H.. Leeflang, 76 jaar; Ch. D. M. Lohman, 78 jaar, echtgenoote van L. j. Lim burg. Opdracht Aan de firma Bakker alhier is opgedragen het bouwen van een bloembollen- schuur met pakplaats, kantoren, narcissenlood en bijkomende werken, voor rekening van den heer W. Dekker te Hillegom en onder architec tuur van den heer W. Kuitems te Hillegom. OranjeVereeniging De Oranjevereeniging „Driehuis" kwam Dinsdagavond in feestverga- dering bijeen in de groote zaal van het missie huis. Notaris J. H. M. A. Anten, voorzitter, open de met een bijzonder woord van welkom aan den pater overste, den gastheer van dezen avond, die de zaal voor deze bijzondere gelegenheid belangloos beschikbaar had gesteld. Ook de heer Weijburg, commissaris van politie van Velsen een voorzitter van het Centraal Oranjecomité Velsen, deelde in dit bijzonder welkom, vooral waar U STEG-EMAN'S Geldersche krijgt, de Rookworst met den fijnen, zachten rooksmaak nu hti eens niet naar Driehuis kwam om een serie inbraken op te helderen. Voorts een wel kom aan pastoor de Jong, de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria", het duo de Laat en de vele genoodigden. Spr. wees op de groote genegen heid voor H. K. H. Juliana als een der eerste oorzaken van de algeheele feestvreugde, ook het voortbestaan van ons Oranjehuis en de deel neming van de overzeesche gewesten in de feest viering stemt vreugdevol. „Soli Deo Gloria" speelde hierna het „Wilhelmus" dat spontaan werd medegezongen. Voorts bracht zij enkele nieuwe marschjes, waarvan een als potpouri van vaderlandsche liederen. Het duo de Laat trad op met een voor Driehuis nieuw program ma en oogstte zeer veel bijval. De zaal was keu rig versierd en naast het tooneel waren de por tretten der vorstelijke personen opgesteld. In Santpoort concerteerde de fanfare „Wil helmina" in „Zomerlust" en trad de K.J.C. met gym.-oefeningen op. In „De Weijman" liet de gemengde zangver- eeniging „Vox Humana" zich hooren, afgewis seld met oefeningen van de turnvereeniging „Santpoort". Tijdens de pauze vertrok „Vox" naar „Zomer lust" en werd vervangen door „Wilhelmina". Beide zalen waren flink bezet en er werd volop genoten. De politie te Beverwijk heeft een jongeman aangehouden, die trachtte een fiets te verkoo- pen voor den civielen prijs van vier gulden. Spoedig bleek, dat de fiets te Haarlem was ontvreemd. De jeugdige fietsendief gaf aan vankelijk een valschen naam op, doch bij on derzoek kwam vast te staan, dat hij was ont vlucht uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort. waarnaar de politie hem weer heeft doen overbrengen. Bij stroomenden regen zijn hier de feesten ingezet. Om 8 uur trokken 2 herauten te paard door de gemeente, om door bazuingeschal te ver kondigen, dat de feestdag is aangebroken. Sa men trokken ze langs de wegen, deden hun plicht, zonder ook maar in het minst met eenig enthousiasme te worden verwelkomd. De Nic. Beetsschool was door de jeugd zelf feestelijk versierd. Buiten was een aardige eere poort gebouwd, terwijl de gymnastiekzaal fees telijk was gepavoiseerd met zelf vervaardigde vlaggetjes en slingers van groen. Op alle scho len werden naar keuze van de hoofden der scho len aardige films vertoond. Verder werden zij onthaald op versnaperingen en ontvingen een gedenkbordje. Om half 10 had er een wijdingsdienst plaats in de Ned. Herv. Kerk, waaraan medewerkten mej. Guus Max, alt, de heer Ed. Biele, violon cellist, en de organist Aart Smink. Hierbij waren o. m. vertegenwoordigd het gemeentebestuur, de Commissie Koninginnedag en de Heemsteed- sche Kunstkring. Gisterenavond hebben de verschillende ver lichtingen proefgebrand. Het Raadhuis trekt weer ieders belangstelling. De poort op de Julianalaan met haar verlichting doet het prachtig'. De laan van Meer en Bosch straalde in een zee van lichtjes met aan beide uiteinden de felverlichte oranje-poorten. Ook de Emraa- kliniek, met schijnwerpers hel verlicht in den donkeren avond, trekt bijzondere aandacht. Op den watertoren stralen weer over de heele ge meente de letters J en B. Ook het kerkje aan het Wilheminaplein is met schijnwerpers be schenen en geeft een bijzonder mooi effect. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: J. v. d. Hulst, Voorweg 21, paar regenpijpen; Petterson, Kerklaan 37, polsband- horloge; A. D. d. Heet, Franz Schubertlaan 28, portemonnaie met inhoud; Kapellen, Spiegel- burgerlaan la, Aerdenhout, hond (Schotsche terrier)Verzijlberg, Sumatrastraat 34, vlag met stok; Neeskens, Iepenlaan 14, zakmesje; J. P. v. d. Drift, Berkenlaan 22, paar regenpijpen; A. Treffers, Bankastraat 93, gouden oorbel; S. Si mons. Koninginneweg 10, gouden ringetje met steentje; J. B. v. d. Blom, Bankastraat 108, rij- wielbelastingmerk; Kramer, Kerklaan 115, bei tel en hondenhalsband; Bureau van politie: huissleutel no. 22252; de Klerk, Achterweg 12, handwarmer; Bureau van politie, handschoen; K. v. d. Putten, Kerklaan 13, vulpotlood; Bureau van politie, sleutel van melkbus; Goemans, Borneostraat 54, paar blauwe dameshandschoe nen; C. Sumatrastraat 9, lederen handschoen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: O. Th. Bijker en G. van Tilburg. Geboren: P. J. TesselaarLeuven, d. G. MulderAdema, d. E. PescharStaalman, z. E. Stolwijk-—v. d. Maden z. Overleden: L. A. Roozen 50 jaar geh. ORANJEFEESTEN Onder begunstiging van goed weder hadden Dinsdag op verschillende plaatsen in Haarlem mermeer feestelijkheden plaats ter eere van 't Vorstelijk Bruidspaar. HOOFDDORP, 's Morgens en 's middags wer den in Beurs en De Landbouw filmvoorstellingen gegeven voor alle leerlingen van de verschillen de openbare en bijzondere lagere scholen. Tij dens de vertooning in de Beurs werd aan de kinderen een tractatie uitgereikt, 's Avonds was er filmvoorstelling in de Beurs voor volwasse nen met medewerking van de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" en de Gem. Zang- vereeniging Hoofddorp. Het dorp stak in een kleurig feestkleed. NIEUW-VENNEP. Ook in dit dorp was het in den waren zin des woords „een Kinderdag". De honderden kinderen werden op de verschil- ende scholen getrakteerd en hebben zich met een goochelaar en een poppenkast kostelijk ver maakt, terwijl een Oranjefilm werd vertoond, 's Avonds was voor de ingezetenen in het rayon Nieuw-Vennep gelegenheid om in de zaak van den heer Nijssen te genieten van de filmvoor stelling, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Ook hier leverde de prachtige verlich ting een recht gezelligen en feestelijken aan blik op. BADHOEVEDORP. In de daartoe feestelijk ingerichte groote lokaliteit aan den Sloterweg werd onder groote belangstelling een herden kingsavond gehouden, waarin door een drietal sprekers een feestrede werd gehouden en ter afwisseling muziek- en zangnummers ten ge- hoore werden gebracht, met medewerking van het Harmoniekorps „Eensgezindheid" en de Chr. Gem. Zangvereeniging „Zingt den Heere Het was een mooie avond. De aangebrachte ver siering en verlichting mag er ook zijn. ZWANENBURG-HALFWEG. 's Morgens en 's middags was er filmvoorstelling voor de leer lingen van alle scholen uit Zwanenburg en Halfweg, na afloop waarvan de kinderen wer den onthaald en een blijvend aandenken werd aangeboden, 's Avonds van 8 tot 9 uur waren op het Emmaplein te Halfweg honderden belang stellenden aanwezig om te genieten van den massa-zang, onder leiding van den heer Bleij en met medewerking van de muziekvereeniging .Eensgezindheid". Hierna werd een optocht met lampions en fakkels gehouden door Zwanenburg en Halfweg, opgeluisterd door muziek. Dat hier voor van de zijde van het publiek een groote belangstelling aan den dag werd gelegd, be hoeft geen nader betoog. Er heerschte ook hier een prettige en opgewekte stemming, terwijl de aangebrachte mooie versieringen en verlich tingen het feestelijk aanzien verhoogden. VIJFHUIZEN. Het bestuur van de Oranje vereeniging heeft Dinsdagavond besloten ook in Vijfhuizen een filmvoorstelling, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, te doen ver- toonen en wel op Zaterdagmiddag 9 Januari voor de kinderen en op Zaterdagavond voor de grooteren. Ook zullen de kinderen in de ver schillende scholen worden onthaald. Met het oog op de beperkte geldmiddelen kon het bestuur tot zijn spijt geen grooter feest programma samenstellen. In het dorp werden ook enkele versieringen aangebracht, hetgeen met moeilijkheden gepaard ging, omdat de bal dadige jeugd er gauw bij was om weer naar beneden te halen hetgeen met zooveel moeite en zorg was aangebracht. De huwelijksfeesten. Maandagavond zou het geheele dorp geïllumineerd worden, doch wegens de minder gunstige weersomstandig heden regen en wind bleven de lampions en vetpotjes als verlichting uit. Enkel de Grachtweg, die electrisch was verlicht, alsmede de Haven, schitterden in een zee van licht. Het aanzien werd nog aanzienlijk verhoogd door een schitterend electrisch verlicht en gepavoi seerd schip van de fa N.V. W. van der Linden en een verlichte fontein in werking. In het H. B. G.-gebouw stelde zich om 7 uur een lichtstoet op, die om 7.30 uur de straten en wegen van de gemeente door trok. Na dezen lichtstoet, waarbij de buurtschap „de Engel" zich had aangesloten met zijn af- deeling, togen vele kijkers door de straten om de versiering en de electri6che gevelverlichtin gen in oogenschouw te nemen. Opvallend mooi waren verlicht het gemeentehuis en het ge bouw van de N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S, Andere personen vermaakten zich door een kijkje te gaan nemen in de z.g. Oranjehal, waar gelegenheid tot dansen was en men kon genie ten van eenige bands, die aldaar speelden. Den eersten dag is het feest voortreffelijk ge- loopen en naar wij hebben vernomen is alles in de volmaaktste orde gegaan. Dinsdagmorgen begon het feest met een groote kinderaubade, aangeboden aan den Burgemeester in het H. B. G.-gebouw. Hier wa ren eenige duizenden kinderen vereenigd, die toegesproken werden door den Burgemeester Baron van Wijnbergen. Met een leve de Prinses, leve de Prins en leve ons Vorstenhuis besloot spreker de toe spraak tot de kinderen. Ongeveer 1200 kinderen stelden zich thans op een podium op in de rijk versierde H. B. G.- Hallen, die onder leiding van den heer C. J. van Zeis eenige liederen ten gehoore brachten. Deze massale zang viel bij 't in grooten getale aanwezige publiek zeer in den smaak en werd met applaus bekroond. Vanuit de H. B. G. werd daarna de te plan ten Prins Bernhardboom (een zilver-den) op een versierden wagen gelegd en door school kinderen getrokken naar het plantsoen hoek Veldhorststraatvan Lyndenstraat, alwaar de boom geplant werd. De Burgemeester herinnerde hier aan het symbool, dat ten grondslag ligt by deze plan ting. De scholen zijn door twee kinderen van elke school vertegenwoordigd en de planting door deze kinderen symboliseert de verknocht heid der Lissesche schooljeugd aan het Prin selijk Paar. De beteekenis hiervan werd door spr. met eenige woorden verduidelijkt. Nadat de planting door de schoolkinderen was ver richt werd deze plechtigheid besloten door het zingen van het „Lang zullen zij leven", waar aan de geheele menschenmassa deelnam, die hiervan getuige was geweest. Bij de Kinder-aubade en boomplanting waren de leden van het Oranje-Comité tegenwoordig. In den namiddag werd er een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld door de elftallen van R.K.V.V. „Lisse" en L.R.C., de beide plaatse lijke vereenigingen. Deze wedstrijd werd door een record aantal bezoekers bijgewoond. In den middag werden de Kinderfeesten in de Hobaho voor alle kinderen van de 5de tot en met de M.U.L.O.-klassen voortgezet, met het zelfde programma van den vorigen dag. In de Veilingzaal van de Habaho werd ge durende den geheelen dag de Oranjefilm ver toond. I'Amitié. Deze Hillegomsche Tooneelveree- niging gaf in Hotel Flora haar 132ste uitvoe ring. De voorzitter heette voor den aanvang de belangstellenden welkom en bood namens de vereeniging z'n beste wenschen aan voor het nieuwe jaar. Daarna begon de opvoering van „De Lijf rente", blijspel in 4 bedrijven door G. von Mo- ser. Dit aardige stuk werd heel goed gespeeld. Had 't eerste bedrijf niet zulk een grooten in vloed, 't tweede was oneindig beter en ook drie en vier vroegen veel van speelsters en spelers. Wij kunnen alle elf medespelers (speelsters) niet afzonderlijk behandelen, dat is ook niet noodig. Maar wel verdienen heel bijzondere vermelding Schmoll (Theo van Leeuwen), Willem van Stokkum (André Beijersbergen) en Zippe (Wim Jansen). Daarmee bedoelen we geenszins, dat de overigen zich niet uitnemend van hun taak kweten. Aan allen gaarne lof. Costuums en décors waren uitnemend ver zorgd en de muziek van „The Roto Colour Players" hield er de feeststemming volledig in. Na de uitvoering bleef men nog een poos ge zellig bijeen. De historische optocht De route van den hislorischen optocht op 9 Januari a.s. luidt als volgt: Kleedlokaal: R. K. School aan de Schaep- manlaan te Driehuis. Aankomst aan den stei ger der Alkmaar Packet te IJmuiden plm. 1 uur n.m. Daarna opstelling van den stoet en vertrek om pl.m. 1.30 uur n.m. langs de volgen de route: Oranjestraat, Kon. Wilhelminakade, Kennemerlaan, Houtmanstraat, Wijk a. Zeeër- weg, Kalverstraat, Stationsweg, Tiberiusplein, Platanenstraat, Eschdoornstraat, Zeeweg, Drie- huizerkerkweg, Kleedlokaal. Officieele ontvangst door het gemeentebe stuur van Velsen, 'op het Tiberiusplein, na aan komst aldaar. Zandvoort teert in! Aan het postkantoor Zandvoort werd gedurende de maand December ingelegd ƒ16.717.14 en terugbetaald ƒ28.333,38, zoodat de terugbetalingen met 11.616.24 de in lagen overtroffen. Diefstal opgehelderd Door de politie alhier is te Haarlem aangehouden en naar hier over gebracht een 31-jarige Haarlemmer, verdacht van diefstal van een groote hoeveelheid ijzeren onderleg-platen ten nadeele van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij. De dader, die be kende het feit te hebben gepleegd, is na verhoor voorloopig vrijgelaten. Werkloosheid Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg, volgens opgave van het arbeidsbemiddelingsbureau 634, waaronder. 435 gezinshoofden, 16 kostwinners, 26 kostgangers en 157 inwonende gezinsleden. Gebouw „St. Bavo": Franciscaansche ontwik kel ingsa vonden 8.15 uur; Proza, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Oranje-feestelijkheden in Haarlem en Omgeving. Rembrandt Theater: „Oranje Hein", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Cinema: Palace-Filmac 115 uur; „Inter mezzo", 7 uur en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Escapade", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Luxor Theater: „Zigeunerprinses" (geprolon geerd), 2.30, 7 uur en 9.15. Veilinggebouw Kleine Houtweg, Oranjefeesten, 8 uur. Gem. Concertgebouw, Oranjefeesten, 8 uur. Feestelijkheden in Haarlem en Omgeving. Rembrandt Theater: „Oranje Hein", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Cinema: Palace-Filmac 115 uur; „Inter mezzo", 7 uur en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Escapade", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Luxor Theater: „Zigeunerprinses" (geprolon geerd), 2.30, 7 uur en 9.15. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van '105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. BERLIJN, 5 Jan. (Havas) In zekere na- tionaal-socialistische kringen doet het ge rucht de ronde, dat Hitier op 30 Januari, den vierden verjaardag van het nationaal- socialistische bewind, een proclamatie tot het volk zal richten, waarin hij zou mede- deelen> dat hij slechts het „hoofd van den staat" blijft en aftreedt als leider der re geering. Hij zou den titel „leider van het Duitsche rijk" dragen. Goering zou tot leider der regeering benoemd worden. Men durft nog niet te zeggen, of hü ook kanselier zou heeten. Dit gerucht put eenige waarschijnlijkheid uit het feit, dat Goering sedert verscheidene maanden „minister-president" en niet „minis ter-president van Pruisen" genoemd wordt. AVILA, 5 Jan. (Havas) Een bijzondere cor respondent meldt: Het offensief der rechtschen is in den loop van den dag voortgezet. De felste gevechten ontsponnen zich in Las Rosas voor de „Bar Anita" en voor „Casa Mahou", bij alle Madri- lenen goed bekend. De verliezen der regeeringstroepen zijn belangrijker dan in den aanvang scheen. Tusschen Majadahonda en de eerste huizen van Las Rosas vielen ruim 400 dooden. Zooals altijd werden de troepen op het oogenblik van terugtrekken het ergst ge teisterd. Het hoofdkwartier van de legers in het Noor den is van meening, dat in den loop der laatste dagen bijna alleen de internationale bataillons in actie zijn gekomen en verliezen hebben ge leden van naar schatting 2000 dooden en ge wonden. Men doet opmerken, dat de verdedi ging door deze bataillons minder verbeten is geweest dan gebruikelijk. Als u zoo n rooden driehoek mei punt naar beneden passevt, nadert u 'n voorrangsweg waarop ook *t van links naderende verkeer den voorrang heelt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5