racia iOd Ritmeester We luisteren naar... AKKERTJES FINANCIËN Griep, Influenza. ^er„D,SÏ De weerstoestand Sport en spel Dagfilm WOENSDAG 6 JANUARI 1937 Het Prinselijk huwelijk Prof. Huizinga treedt als getuige op Verzoek van generaal Röell Gewijzigde treinenloop Fransche waardeering Geschenk uit Boedapest Kruisvaarders als gidsen Hulde van de Russische emigranten Diplomatieke diners Gebrandschilderd raam Geschenk der Ned. Heide Maatschappij Feestviering te Weenen De roofoverval op Wieringen De twee andere daders gearresteerd Huizen door het water bedolven Bandjir beneemt negen personen het leven Laffe overval Twee dronken kerels vallen met messen een gezelschap aan HEERENHUIS TE VEUR UITGEBRAND Prins Bernhard op Schiphol Op weg naar Aalsmeer met de gasten van H. M. de Koningin LEENING R.K. VROUWEN KLINIEK „BETHLEHEM" Kwaliteit evenredig aan kwantiteit. Pittig en toch f r i s c h. De sigaar voor n flinken rooker. srgarefi BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71e jaargang no. 15 Donderdag 7 Januari Kerkelijk leven Mgr. Prof. Dr. Hoogveld Benoemd tot Huisprelaat van Z. H. den Paus VOORLOOPIG OPKLAREND WEER Doch nieuwe depressies naderen l.V.C.B. LIMBURG—ZWALUWEN Zondag a.s. wedstrijd te Blerick WIELRENNEN DE NACHT VAN MUENSTER Schoen-Pellenaars winnen IJSHOCKEY WERELDKAMPIOENSCHAP PEN TE LONDEN Reeds twaalf inschrijvingen r Naar het Handelsblad verneemt, is prof. J. Huizinga aangezocht als getuige op te treden bij het huwelijk van Prinses Juliana, ter vervanging van den prins van Wied, die, zooals bekend, verhinderd is de plech tigheid bij te wonen. De luitenant-generaal, gouverneur der resi dentie, W. Röell, verzoekt ons opname van net volgende: Het is mij aangenaam, mij in deze gelukkige dagen wederom te wenden tot het publiek, dat 7 Januari den koninklijken bruidsstoet wil ga deslaan in 't bijzonder ook tot hen, die van heinde en verre zullen overkomen cm an dermaal medewerking te vragen, ten einde het den troepen mogelijk te doen zijn, de vervulling van hunne door H.M. de Koningin aangege ven eeretaak zonder ingrijpen te volbrengen. Zooals ik in mijn beide korte radio-redevoe ringen heb uiteengezet, is die taak in de eerste plaats eerbetoon aan het Koninklijk Huis, mi litair en dus Nederlandsch eerbetoon, want de troepen bestaan in hoofdzaak uit hen, wien de eer toevalt, uitgekozen te zijn om in de weer macht te mogen dienen voor 's lands veilig heid. Daarnaast zorgen zij voor een vrijen en on- gestcorrisn doortocht van den Koninklijken Bruidsstoet, hetgeen indien noodig in eene afsluiting kan overgaan. Ik heb bevelen gegeven, dat het op straat staande publiek langs en tusschen de eerc- posten meet kunnen doorzien en ik vertrouw, dat ook weder deze maal de troepen, die alle samengenomen voor de meesten bijna gedu rende een etmaal in dienst zullen zijn, op de volle publieke medewerking zullen mogen reke nen, zoowel gedurende het tijdvak van het voorbijtrekken, als ook tevoren en bovenal daarna. Naar wij vernemen zijn nog de volgende wij zigingen in de gewone spoorwegdienstregeting gebracht op 7 Januari: Trein no. 508 EM Arnhem-Utrecht (V. 5.58), zal op 7 Januari reeds van af Nijmegen begin nen te loopen als volgt: Nijmegen V. 532, Eist V. 5.41, Arnhem A. 5.53. Trein no. 3144 Gorinchem-Dordrecht (V. 6.27), zal op 7 Januari reeds vanaf Leerda* loopen als volgt: Leerdam V. 6.07, Arkel V. 6.18, Go- rinchem A. 6.25, V. 6.27. Trein 3191 Dordrecht-Gorinchem (A. 23.55), loopt op 7 Januari naar Leerdam door op de volgende dienstregeling: Gorinchem V. 23.57, Arkel V. 0.05, Leerdam A. 0.14. De treinen 4666 Nijmegen-Oss (V. 14.24) en 5524 Nijmegen-Oss (V. 17.07) en trein no. 9017 Nijmegen-Boxmeer (V. 16.12), zullen op 7 Ja nuari niet loopen. De vice-president van de Fransche Kamer, de heer Soulie, heeft naar aanleiding van het prinselijk huwelijk, een waardeerend artikel in het geïllustreerd blad „Vu" aan het Prinselijk Bruidspaar gewijd, waarin de sympathie voor ons Vorstenhuis duidelijk tot uiting komt. De schrijver biedt aan Prinse.s Juliana en Prins Bernhard, wier eenvoud en voorkomendheid geprezen worden, zijn oprechte gelukwenschen aan. De onderwijzeressen van de eerste Nederland- sche Christelijke school de „Juliana-school", ge legen aan de Wilhelminalaan te Boedapest, heb ben aan H. K, H. Prinses Juiiana ter gelegenheid van haar huwelijk een fraai theekleed aange boden, vervaardigd van witte tule met Hon- gaarsche kant bewerkt. De secretaresse van het Nederlandsche comité voor de school, mej. C. M. E. Kuiper, heeft het geschenk ten paleize aangeboden. De districtleiding Den Haag van de R.K. mannelijke jeugdvereeniging „De Kruisvaart" deelt ons het volgende mede: Nabij de stations H.S.M. en S.S. zullen op 7 Januari circa honderd kruisvaarders zijn ge posteerd, alsmede op de voornaamste kruispun ten in de omgeving dezer stations, om als gidsen hun diensten aan te bieden. Aan deze jongens met donkergroene uniformen en schuine mut sen zullen de aankomende reizigers inlichtingen kunnen vragen over tramverbindingen en de beste wegen om gewenschte plaatsen langs de route, tribunes of andere kijkplaatsen te be reiken. Hierdoor kan wellicht de taak van po litie en andere ambtenaren worden verlicht. Door de Russische emigranten-vereeniging te 's-Gravenhage is namens alle Russische uitge wekenen wonende in Nederland aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard aangeboden een oor konde in het Russisch gesteld van den volgen den inhoud: Koninklijke Hoogheid: De Russische uitgewekenen, die door den wil des Heeren hun vaderland hebben moe ten verlaten en in het gastvrije Nederland een tehuis hebben gevonden, sluiten zich op den dag van Uw huwelijk van ganscher harte aan bij de vreugde van het Neder landsche volk en verzoeken Uwe Koninklij ke Hoogheid en Z. D. H. onze oprechte ge lukwenschen te willen aanvaarden. Moge de Heere God Uwe Koninklijke Hoogheid en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard een lang leven van voor spoed en geluk schenken tot welzijn en vreugde van uw volk. Deze oorkonde werd vervaardgd door Wladi- mir Bielkine in oud-Slavisch schrift en gebon den in wit Afrikaansch leer met Russische lin ten. Deze hulde werd aangeboden door den voor zitter der Russische emigranten-vereeniging, den heer P. Loujetzkt, mejuffrouw Kira Kli- menko en vader Nicolaj Scherbowitch-Wetchor, pastor der Russische orthodoxe gemeente te Amsterdam. 11 Donderdagavond zal de Dultsche gezant een diner geven ter eere van de Dultsche gasten, die in verband met het huwelijk van Prinses Juliana naar ons land zijn gekomen. Ook de minister-president, dr. Colijn, zal hier aan deelnemen. De Engelsche gezant zal dien avond een diner geven ter eere van de aanwezigheid van den Hertog van Kent en de overige Engelsche gasten. Wij vernemen, dat de rijksacademie van beel dende kunsten te Amsterdam het voornemen heeft, bij te dragen tot het nationaal huwelijks geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana door het ontwerpen en uitvoeren in de klasse voor monumentale en versierende schilderkunst van een gebrandschilderd raam, dat geplaatst zal worden in de traphal van het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat modern zal worden inge richt. De keuze van het Prinselijk Bruidspaar tus schen de twee schilderijen van den kunst schilder L. W. R. Wenckebach, aangeboden door de Nederlandsche Heide Maatschappij, is ge vallen op het riviergezicht: „De Rijn bij Ren- kum". Het bedoelde schilderij is aan het Koninklijk paleis Kneuterdijk afgeleverd. Het genootschap OostenrijkNederland heeft Dinsdag ter viering van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana in het gebouw van de Ween. sche Kamer van Koophandel een feestelijke bij eenkomst georganiseerd, welke o.a. werd bijge woond door den Nederlandschen gezant, Van Hoorn en als vertegenwoordiger van den staats secretaris van Buitenlandsche Zaken Schmidt, door graaf Orsini Rosenberg. De voorzitter van het genootschap, baron Beek, prof. Strigl en de vice-voorzitter, Braum hielden redevoeringen, waarin zij herinnerden aan de hartelijke betrekkingen, welke tusschen Oostenrijk en Nederland op het gebied van kunsten en wetenschappen bestaan, alsmede aan het onvergetelijke liefdewerk, dat het Nederlandsche volk In de eerste jaren na den oorlog voor de Oostenrijksche kinderen heeft verricht, terwijl zij uiting gaven aan hun vreug de over het a.s. huwelijk van de Nederlandsche troonopvolgster. De vergadering besloot aan Kroonprinses Juliana een hartelijk huldigings- en felicitatie- telegram te zenden. te nerstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 6 cent; doos 45 cent. Bij Uw Drogist. In verband met den roofoverval op den landbouwer J. Snooy te Hippolytushoef zijn twee mannen aangehouden, n.l. de 33-jarige gehuwde H. G. L. en de 31-jarige gehuwde M. L. Zij werden met den heer Snooy gecon fronteerd, die hen als de daders herkende. Beide mannen zijn ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Alkmaar. Zooals bekend is een der drie daders reeds den volgenden moi£3n aangehouden en in arrest gesteld. In den afgeloopen nacht hebben zware band jirs plaats gehad nabij Soekowono en Kalisat. In de dessa's Rowosari en Randoeagoeng in het onderdistrict Soemberdjambe zijn negen huizen met de bewoners bedolven, waardoor negen menschen den dood vonden. In de kali Beda- doeng is een bruggehoofd in den weg Ardjasa Kotok verwoest. Het asverkeer langs dezen weg Is gestremd en eveneens het wegverkeer van Ka lisat naar Soekowono. Het algemeen steuncomité voor inheemsche behoeftigen verleent hulp. Toen de gebroeders Op het V. in gezelschap van enkele meisjes des avonds laat te Pey-Echt huiswaarts keerden, werden ze onverhoeds in den rug aangevallen door twee personen van 21 en 19 jaren, R. M. en J. M., die per rijwiel langzaam waren gevolgd. De aanvallers trokken het mes, sloegen en staken waar mogelijk. Zoo goed en kwaad het ging, pareerden de aange vallenen de slagen. De aanvallers, die dronken waren, verdwenen in het nachtelijk duister. De gebroeders Op het V. bleken ernstig gewond. Zij werden in de nabijgelegen woning gebracht, waar een geneesheer spoedig aanwezig was. Een hunner had een diepen steek in de borst ter hoogte van het hart; in het geheel hadden ze een 12-tal messteken opgeloopen. De marechaussee heeft de daders van hun bed gelicht en later ter beschikking van de Justitie gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Veur een hevige brand uitgebroken in een hee renhuis staande aan den Veurschestraatweg, bewoond door den koopman A. van der G. Toen deze den brand ontdekte heeft hij eenige om wonenden gewaarschuwd, daarna zijn auto uit de garage gehaald en daarmede zijn echtgenoo- te, waarmede hij slechts kort is gehuwd, naar familie in Den Haag gebracht, om daarna weer op het terrein van den brand weer te keeren. Nadat met drie stralen gedurende ruim twee uur was water gegeven, was men het vuur mees ter. Een groot deel van het huis stortte in, van den linkervleugel van het pand bleef slechts een benedenkamer voor het vuur gespaard. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand is een onderzoek ingesteld. Toen de bruiloftsgasten bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard die in den namiddag een bezoek zouden bren gen aan de bloemententoonstelling „Lente in Januari" te Aalsmeer vanmiddag twaalf uur in autobussen en eenige particuliere wa gens oo Schiphol aankwamen, bevond zich in het gezelschap, tot aller verrassing, ook Prins Bernhard. Onder de zes en zeventig bruiloftsgasten wa ren o.a. Prinses Kyra van Rusland, de Prin sessen Woizlawa en Thyra van Mecklenburg, de Prinsessen Siegiinde en Elisabeth zur Lippe, twee Prinsen zur Lippe, twee baronnen von Cramm en de bruidsmeisjes-studiegenooten van Prinses Juliana. Voor de lunch bezichtigden de gasten, die zich in vijf autobussen in even zoovele groepen ver deelden het vliegveld onder leiding van de hee ren A. Plesman en P. Guilonard, directeuren der K.L.M., U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol, A. S. Thomson, stationschef en G. Spit, chef van den lijndienst. In verband met het stormweer werd afgezien van een demonstratie, welke kapitein van Weerden Poelman met de J.A.V.A. zou hebben gegeven. De K.L.M. had in loods B een kleine tentoon stelling ingericht van vliegtuigonderdeelen en van de radio-uitrusting van haar toestellen, waarvoor het gezelschap veel belangstelling toonde. In een andere loods stonden verschil lende typen van vliegtuigen ter bezichtiging, zooals de oude Fokker-machine „Spin", de F36 „Arend", de moderne D.C.3 „Ibis" en een D.C. 2 in Europeesche en een in Indische uit rusting. De gasten bezichtigden nog de stationsgebou wen en de motorenafdeeling en vereenigden zich te ongeveer één uur aan een lunch in de ver sierde bovenzaal van het restaurant. Tegen twee uur begaf het gezelschap zich naar Aalsmeer. Inschrijvingen en aanmeldingen tot conversie op de 4 pCt. Obligatieleening groot 350.000 ten laste der R. K. Vrouwenkliniek „Bethlehem" te 's Gravenhage, tot den koers van 99 pCt., worden aangenomen door de firma Truffino en Co. te 's Gravenhage. Houders van niet uitgelote obligatiën der 5 pCt. leeningen 1926 en 1931 ten laste van de R. K. Vrouwenkliniek „Bethlehem" hebben recht van voorkeur op hun inschrijvingen, zoo als nader in het prospectus d.d. heden is om schreven. De toewijzing zal geschieden zoolang de voor- raad strekt, naar volgorde van binnenkomst der inschrijvingen en aanmeldingen voor con versie. De storting resp. omwisseling zal plaats hebben op Vrijdag 15 Januari, ten kantore van inschrijving, tegen afgifte der toegewezen obli gatiën en onder verrekening van het koers verschil en de loopende rente tot 15 Jan. 1937. Deze leening wordt aangegaan ter conversie en aflossing van de 5 pCt. obligatieleening 1926, oorspronkelijk groot 130.000, de 5 pCt. obli gatieleening 1931, oorspronkelijk groot 150.000, alsmede van een onderhandsche geldlèening. Coupons 2 Januari en 1 Juli. Uitloting ge schiedt voor het eerst in November 1941. Op de voorpagina van dit nieuwe nummer prijken de portretten van het prinselijk paar, dat spreekt vanzelf. In het midden van het blad wordt in kleuren, waarbij het oranje do mineert, een allegorische schilderij van Herman Meerkerk weergegeven, eveneens in betrekking tot het vorstelijk huwelijk. Het fraaie tafereel is getiteld ,,De Zonnebruid", en Wim Snitker schreef er een vloeiend gedicht bij. Aan de toekomstige woning van het Paar, Soestdijk, zijn twee blad zijden met mooie foto's en een historische be schouwing gewijd. Ook een opwekking voor het nationale hart is de bijzondere serie foto's van de nieuwe Moerdijkbrug. Pater Geurtjens, de bekende missionaris, vertelt van natuurmen. schen in Nederlandsch Nieuw-Guinea; een in teressant bezoek aan aartshertog Joseph van Habsburg verraadt iets van den merkwaardigen geest in het eenmaal monarchale Hongarije; aan de laatste postkoets en aan een vermaarde chansonnière wordt aandacht geschonken; De venter wordt in woord en beeld aardig gety peerd; de film, de sport, de actualiteiten, alles krijgt een goede beurt, de preek en het Heili genleven zijn present, en voor de dames wordt een keur van onderwerpen behandeld. Dit nummer is rijk aan verhalen. Ch. van Brussel heeft een boeiende vertelling; Het Sprookjeshuis; F. J. Weinrich, een schets uit Rusland: De Reliquie; Wolfgang Kellermann een ware historie; Tien uur tusschen de haaien; Mark Bellinger een short story; Een kwestie van geld. Daarnaast lezen we het belangwek kende begin van een nieuwen roman: „Niemand speelt Klavervrouw", door Quentin Patrick. Verder geeft De Narrenkap nog twee vertel lingen: „Vergissing", door C Friso, en „De Verzoening" door Jan Verheijen, zoodat we wel van een overvloed mogen spreken. HET VOLLE LEVEN TEGE MOET, door dr. Joh. H. Scheu- rer. Een boek voor de Christe lijke Jeugd. Uitg.: J. Ploeg- sma Zeist. Ofschoon schrijver, zich richtend tot de rij pende jeugd, in bescheidenheid meent, dat dit boek geen studie en beschouwingen bevat ten gebruike van opvoeders en leiders (blz. 9) mag toch zeker de leerzaamheid er van ook voor hen met nadruk worden vastgesteld. Dit is een mooi, rijp boek, vol opvoedkundige levenswijs heid op geloovig-christelijken grondslag, dat aan hen, die op weg zijn naar de volwassenheid ver heven waarheden op vertrouwelijke en toch ook voorname, men kan haast zeggen zelfs eerbie dige wijze ter overweging voorhoudt. Het is een boek om te lezen en te herlezen en opnieuw na te slaan; daarom voelt men het ontbreken van een uitvoerig zaakregister als een werkelijk te kort. De herhaalde aansporing tot degelijke studie van den Bijbel kan juist van katholiek standpunt niet genoeg toegejuicht worden, om dat deze den aandachtig zoekenden geest zon der twijfel attent moet maken op het duidelijke feit, dat Christus slechts één zichtbare ge meente gesticht heeft, waarvan Hij het bestuur opdroeg aan den eenen Petrus, bijgestaan door speciaal uitgekozen Apostelen, die van Christus zelf zending tot prediking ontvingen en belofte van bijstand tot aan het einde der dagen. Den eerlijk zoekenden geest zal het dan ook moeten opvallen, dat Christus tot die zelfde Apostelen heel exclusief gezegd heeft: „Wie u hoort, hoort Mij, wie u versmaadt, versmaadt Mij". Ook, dat Christus aan die Apostelen aan menschen dus de werkelijke macht heeft ge geven om zonden te vergeven of uitdrukkelijk met te vergeven: „Wier zonden gij zult ver geven, hun zijn ze vergeven; wier zonden gij zult houden, hun zijn ze gehouden." Wanneer die zoekende geesten dit alles en nog zooveel meer in den Bijbel zullen gevonden hebben en bovendien uit de ernstige studie van de geschie denis te weten zijn gekomen, dat dit alles sedert 19 eeuwen, in zijn geheel uitsluitend verwer kelijkt en belichaamd is in die zichtbare ge meente met de wettige opvolgers van den éénen Petrus en van de Apostelen, welke gemeente genoemd wordt de Katholieke Kerk met den Paus van Rome aan het hoofd dan is het niet uitgesloten, dat zij door dit nieuw gewon nen inzicht en met Gods genade zullen gaan meewerken aan de vervulling van Christus' uit- drukkelijksten wensch, in den Bijbel voor ons bewaard, „dat het één Schaapstal en één Her der moge worden." M. J. cfc<£)c4>cf3cbci>c4Kiockc!>ct>cbclDckci3fi>ckcbcbci3cj3ct3<£ict3ckcfccbcl>cb<fecfcc£>ct3ct>ct>cfcet>ct3ct3ctick!4>ckcb ct>cj>clic?Det>ct>ct>ckckckcÏ3<tïcl>ckcj><&ci: HILVERSUM I. 1875 M. (8.002.00 AVRO, K. R.O.. N.C.R.V. en VARA. 2.00—13.00 AVR O.). Het programma van 8.002.00 uur wordt verzorgd door de gezamenlijke vier Nederl. Omroepvereenigingen (Voor dé tails zie Progr. HILVERSUM II). 2.00 De clamatie en Orgelspel. 3.15 Gram.pl. 3.30 Voor zieken en thuiszittenden. 4.00 Gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Kovacs Lajos' orkest. 6.00 De groote dag in Indië. 6.20 AVRO-Dansorkest. 7.00 Het Omroeporkest, gem. koer en solis ten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin- gen. 8.15 Herhaling Uitzending der Hu welijksplechtigheden. 9.30 Concert m.m. v. h. Concertgebouw-orkest, Rotterdam. Gem. koor Kinderkoor Zanglust en so listen. 10.0012.00 AVRO-Dansorkest, Kovacs Lajos' orkest en Feestklanken uit Den Haag. HILVERSUM II. 301 M. (8.00—2.00 AVRO, KRO, NCRV en VARA. 2.0012.00 NC R.V.). Het programma van 8.002.00 wordt verzorgd door de gezamenlijke vier Nederl. Omroepvereenigingen. 8.00 Uur slag Kon. Paleis. 8.02 Carillonspel. 8.10 Koorconcert. 8.25 Gram.pl. 8.3o Carillon- spel, Harmonie Soli Deo Glora en Ba zuinblazers. 8.40 Gram.pl. 9.00 Kinder koor Zanglust en Orkest. 9.30 Gram.pl. 9.40 Oud-Holland zingt en danst. 9.55 Gram.pl. 10.00 Gram.pl. 10.30 Reportage van de Huwelijksplechtigheid en den of- ficieelen rijtoer door Den Haag. 2.00 Gram.pl. 3.00 Orgelspel. 4.00 Bijbel lezing. 5.00 Gram.pl. 5.30 Amsterd. Sa lonorkest. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Herhaling van de ge- deelt. uitzending der huweliiksplechtig- heden. 9.30 Berichten ANP. 9.45 NCRV- avond m.m.v. NCRV-orkest en solisten. 10.4512.00 Gram.pl. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Reportage v. d. huwelijksplechtigheid in Den Haag. 12 40 Gram.pl. 1.05 Sopraan en Bariton. 1.35 H. Fawcett's orkest. 2.35 Gram.pl. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gram.pl. 5.35 Jack Harris' Band. 7.00 BBC-Harmonie-orkest. 7.35 Pianorecital. 8.00 Revue-programma. 9.20 Berichten, 9.40 Het Willoughby Strijkkwartet. 10.40 Het Orchestre Raymonde. 11.20 BBC- Dansorkest. 11.SO—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO-PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 3.20 Zang. 3,35 Gram.pl. 4.50 dito. 5.20 Radiotooneel. 8.20 Koorconcert. 9.05 Om- roepkwintet. 10.05 Omroeporkest. 11.20 12.35 Pascal-Dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.00 Omroepkleinor- kest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Keulsch Philh. orkest. 12.35 Kurhessisch Landesorkest. 1.35 Omroepkwintet. 3.20 Omroeporkest. 4.40 Zang. 5.20 Militair concert. 7.30 Omroepkleinorkest, vocaal sextet en solisten. 10.3511.20 Omroep orkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.5o Salonorkest en Cabaret. 1.30 Omroeporkest en Cabaret. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroepsym- phonieorkest. 10.3011.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Fluitrecltal. 6.50 Salonorkest. 7.20 Gram. pl. 8.20 Omroepkleinorkest en Gram.pl. 10.00 Kamermuziek. 10.3011.20 Popu lair concert. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.50 Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Blaaskwintet. 10.2011.20 Dansmu ziek (Gr.pl.), tpcp^cpcpcp ^pcp.p qS et:-.pepepep CR:pcr;cj;cpc'5^cp:j)cj:q; De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met Volgens recept van Apotheker Dumant AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Het heeft Z. H. den Paus behaagd tot Huisprelaat van Zijne Heiligheid te benoe men: Mgr. Prof. Dr. J. H. E. J. Hoogveld en tot Geheim Kamerheer Prof. Dr. Fr. A. M. van Welie. MsiiiiiiiiiiiifiiniiifiiiifiniiitniiiiiiiiiiiuuimiiiiiiMitNfiimimoitimitii Het hoogedrukgebied in het Zuidoosten trok zich, onder invloed van -de zich Oostwaarts ver plaatsende depressie terug; in het Zuidwesten herstelde zich de hoogedruk. Als gevolg van deze gewijzigde luchtdrukverdeeling werd de warme Zuidwestelijke luchtstrooming over West-Europa vervangen door een koudere strooming uit rich tingen gelegen tusschen West en Noordwest. De temperatuur daalde, terwijl de lueht op klaarde. In Midden- en Oost-Europa is de wind nog Zuidwest met betrokken lucht en plaat selijk regen. De Alpenstations boven 2000 M. m.slden mooi helder weer, de lager gelegen berg- stations liggen in de wolken. Scandinavië is nog geheel onder den invloed van de depressie, de temperatuur is in Midden-Zweden belangrijk gestegen, plaatselijk valt regen of sneeuw. In Groenland en in het Westen op den Oceaan kondigen sterke luchtdrukdalingen nieuwe de pressies aan. Voorloopig is echter opklarend weer te wachten. Voor den wedstrijd, welken het Limburgsche elftal Zondag 10 Januari a.s. op het S.V.B.- terrein te Blerick tegen de R.K.F.-Zwaluwen zal spelen, zijn de volgende elftallen samenge steld Limburg: Nlessen, S.V.B., doel; Everaerdts, S.V.B. en Pfennings, Sitt. Boys, achter; Ger- rits, S.V.B.Jurgens, Laura en Büner, R. K. V.V.L., midden; Hol, V.V.H., Geyselaers, Valken burg, van Elswijck, Venl. Boys, Geybels, Wil- helmina en Scheffers, Wilhelmina, voor. Zwaluwen; W. Alsemgeest, D.H.L., doel; van Bree, Kolping en Broos, Roosendaal, achter; Smits, Lachapelle, Gerrits, Santpoort en Aarts, Gilze, midden; Seykens, Kolping, Trines, Bra- bantia, Beerenschot, Lachapelle, C. Alsemgeest, D.H.L. en Koning, Volendam, voor. In de Muensterland-hal te Muenster werd in den nacht van Dinsdag op Woensdag een vier- uurs-koppelwedstrijd gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Vrijwel voortdurend werd er gejaagd en wan neer het veld op een gegeven moment tot rust kwam, demarreerde een der koppels opnieuw, zoodat de jacht kon worden hervat. In het eerste uur werden niet minder dan 49.9 K.M. afgelegd en na twee uur waren het 96.6 K.M. geworden. In het derde uur lagen de Duitschers GoebelPuetzfeld steeds aan den kop, doch in het laatste gedeelte van den wedstrijd waren choenBellenaars bijzonder op dreef, evenals van Schijndel—van den Broek. Met een ronde voorsprong wst het Duitsch-Nederlandsche kop pel den wedstrijd te winnen. Het resultaat was: 1. SchoenPel.lenaa.js 26 punten, afgelegd 186 K.M. Met een ronde achterstand: 2 Van Schijndel van den Broek 46 punten. Met twee rojiden achterstand: 3 Walthour Crossley 41 punten; 4 EhmerHoffmann 35 punten; 5 ZimsKuester 34 punten. Met vijf ironden achterstand: 6 Gcettel Puetzfeld 27 punten. Voor de wedstrijden om het wereldkampioen schap ijshockey, die van 1727 Februari a.s. te Londen worden gehouden, zijn reeds twaalf Inschrijvingen binnengekomen. Naast Engeland zullen ook Canada, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, Noorwegen, Zweden, Oos tenrijk, Nederland, Zwitserland, Roemenië, Polen en Duitschland deelnemen. Inzicht in onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. De „Goudasche Courant" verneemt van „De Producent" (Coöp. georganiseerde pro ducenten), dat aan de lasthebbers van Sir Henry Detering de aankoop van 1.6 mill. K.G. kaas is opgedragen, tegen de geldende prijzen. De directie van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot Exploitatie van petroleumbronnen in Nederl. Indië deelt mede, dat over 1936 een interim-dividend zal worden uitgekeerd van 5 pCt. tegen nihil over 1935. Over 1935 werd totaal 10M pCt. dividend in ééns uitgekeerd. Het thans aangekondigde interim-dividend is de eer ste interim-uitkeering sedert 1930, toen een totaal-dividend van 17 pCt. werd uitgekeerd. Het Britsche plan, inzake een grooteren rubberuitvoer in de eerste drie maanden van 1937 stuit op verzet. De „Exchange Te legraph" meldt uit Singapore, dat Europee sche plantagebezitters op Malakka het voor stel van het Internationale Rubber Restric tie Comité van de hand wijzen. De rubber- prijs te Londen herstelde van 9%9V. d. tot 10 1/16 d. Het Internationaal Tinkartel heeft in de vergadering te Brussel, waaraan de Neder- landsch-Indische gedelegeerden deelnamen, het nieuwe accoord betreffende de verlen ging van het kartel tot einde 1941 onder teekend. Het export-quotum voor het eer ste kwartaal 1937, dat reeds is vastgesteld op 100 pCt. van de nieuwe standaard-ton nage, werd bekrachtigd. Op 5 Maart a.s. zul len te Parijs de quota voor 't tweede kwar taal worden vastgesteld. Op 12 Januari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 10.000.000 4 pCt. eerste hypotheek-obligatiën tot den koers van 95 pCt. ten laste van de Oranje-Nassau Mij nen. Houders van 5 pCt. obligatiën 1916 en 5Vi pCt. obligatiën 1919, alsmede de hou ders van 6 pCt. obligatiën 1925 ten laste van de Import en Export Mij. Oranje-Nassau, genieten recht van voorkeur. Ter regeling van de Mexicaansche schul den is te New York een overeenkomst tot stand gekomen, welke tusschen 15 en 26 Januari zal worden onderteekend. Het to tale bedrag van 275 millioen zal in 275 millioen Pesos wórden geconverteerd, het geen bij de tegenwoordige valuta een ver mindering beteekent met 25 pCt. De schuld zal binnen 40 jaren worden geliquideerd en de rente zal 4 pCt. bedragen. De Shell Transport and Trading Co. keert een interim-dividend uit van 7Vs pCt. Dit is het eerste interim-dividend sedert 1929. toen 10 pCt. werd gedeclareerd. Tevens zal uit de reserve een aandeelenbonus worden uitgegeven. Het Algem. Handelsblad hee/t zich naar aanleiding hiervan tot de direc tie gewend met de vraag, of wellicht de Koninklijke tot uitgifte van bonus-aandee- len zou overgaan. Hierop kwam het ant- v>oord, dat dit niet het geval is, De Associated Gas and Electric heeft mei haar dochtermijen in het jaar per 30 No vember een bruto-winst behaald van 35.83 millioen tegen 33.18 millioen het vorig jaar. De United Automobile Workers of Ame rika, die bij het „Comité voor Industrieele Organisatie" zijn aangesloten hebben aan den president van de General Motors Sloan medegedeeld, dat hij de arbeiderseischen moet aannemen, aangezien anders een al- gemeene staking bij de General Motors zal uitbreken. De Amerikaansche minister van Arbeid Miss Perkins verklaarde, dat zij bij Roose velt op onmiddellijke maatregelen tot be ëindiging van de staking in de automobiel industrie niet heeft aangedrongen, maar veeleer nog een middel zal trachten te vin den, om liet probleem het beste op te los sen. Aan de functionarissen van de Ge neral Motors en aan de United Automobile Workers heeft zij reeds niet-officieele voor stellen gedaan. Wallstreet verwacht, dat Roosevelt zich zal zien genoodzaakt, aan de activiteit van den leider in de automobielstaking Lewis een halt toe te roepen. Men bedenkt, dat Lewis geenszins de meerderheid van de ar beiders achter zich heeft. De American Water Works behaalde in het jaar per 30 November 1936 een winst van 4.88 millioen of 1.68 per gewoon aandeel tegen 3.32 millioen of 1.22 per aandeel het vorig jaar. De Continental Oil en andere mijen heb ben den prijs voor Mid-Continentale ruwe- olie met 0.17 per vat verhoogd, ingaande 5 Januari j.l. De voorraden ruwe en geraffineerde petroleum-producten in Amerika, zijn mo menteel zóó klein, dat een verdere prijs- verhooging van mid-continentale ruwe-olie waarschijnlijk wordt geacht. De Interstate Commerce Commission constateert de moeilijkheden van de Ame rikaansche Spoorwegen onder de Revenue Act van 1936 en adviseert, deze wet te wij zigen, vooral ten aanzien van het goederen vervoer. De New York Telephone, de grootste dochtermaatschappij van de American Tel. and Tel., boekte in December een stijging van 14.011 aansluitingen tegen een stijging van 5603 aansluitingen in December 1935 en een vermindering van 34 stuks in De cember 1934. Het aantal wagonverladingen in Amerika was in het afgeloopen jaar 14.5 pCt. grooter dan in het vorig jaar en tevens het grootst sedert 1931. De Kansas City Southern Rrd boekte naar raming in 1936 38Vz pCt. hoogere bruto- ontvangsten. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der vorige week 36.078.000 vaten tegen 34.755.000 vaten in de voorafgaande week. De voorraden benzine en stookolie 106.330.000 vaten tegen 106.889.000 vaten. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.97—8.98 (vorig slot 8.98Yk); de Dollar op 1.82V.i1.82% (vo rig slot 1.83%); de Frank op 8.53—8.54 (vorig slot 8.54Vz); de Belga op 30.80 30.87% (vorig slot 30.87) en de Zwitser- sche Frank op 41.95—42.00 (vorig slot 42.00). De Java-suikerproductie is voor 1938-op 1.200.000 ton vastgesteld tegen 1.400.000 ton het vorig jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6