Terugblik over het jaar 1936 Winkeldieveggen staan terecht Stelende schoenmaker en hoorder Zegeldiefstal uit registratiekantoor NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER EEN FEIT UIT VEL E PAS OP DIE JAS! WOENSDAG 6 JANUARI 1937 GEMEENTERAAD HAARLEM Een eventueel gunstig omslaan der conjunctuur zal voor de ge meente toch niet direct merkbaar zijn Eensgezind het nieuwe jaar tegemoet Geldleening Hamerpunten Uitbreidingsplan Noord Rioleering Tuindorp I ndustrieterrein Verbetering Brouwersvaart ALS Hr. Ms. „DE RUYTER" VERTREKT De Stadhuisvleugel De autobuskwestie Burgerlijke stand De versierde marinestad verwacht veel bezoekers Japonnen uit modehuis gestolen Meisjes voor de rechtbank Honderden artikelen stalen zij, vooral uit warenhuizen Moeder zette dochters tot stelen aan Nogmaals een penningmeester, die van zijn positie misbruik maakte Zware straffen geëischt Valschhei<L in geschrifte Drie helers van de zegels voor de rechtbank Laakbare houding van advocaat De toestand van Z.H. den Paus Het Dinsdagmiddag ingetreden herstel houdt aan De staking in de V.S. ZAANDAM De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee in openbare vergadering «een onder voorzitterschap van burgemeester Maarschalk van Egmond en Rinnegom. opening hield de burgemeester zijn Nieuw jaarsrede. Bij een terugblik op het jaar, dat van ons is heengegaan kan ik, aldus spr., wat betreft het gemeentelijk leven en den algemeenen economi eën toestand hier ier stede, tot mijn leed- ezen ook thans op grond van duidelijk spreken de cijfers nog niet gewag maken van een posi- 'eve wending ten goede. Integendeel, als crisis jaar heeft 1936 zich niet van de zes voorgaan de onderscheiden, behalve dan in zooverre dat 't Ich als een der tot dusverre moeilijkste jaren -eeft doen kennen, waarmede een toeneming r budgetaire zorgen van de gemeente gepaard ging. Dit neemt niet weg, dat 1936 ongetwijfeld in menig opzicht ook in onze annalen als een jaar *an zeer bijzondere beteekenis kan en zal ge boekstaafd worden. Niet alleen, omdat zich in den loop van dit Jaar op het gebied van handel en industrie in °hs land meer hoopvolle teekenen van algemeene opleving voordeden, waardoor een kentering in de vooruitzichten kwam. Bovenal was het afgeloopen jaar van beteeke- ms door het voorvallen van enkele gebeurtenis sen, die eenerzijds ons maatschappelijk leven mep hebben beroerd, anderzijds het economisch 'even in het derde kwartaal sterk beïnvloed hebben. denk hier aan een tweetal feiten, beide oorgevallen in de maand'September, welke ook o de toekomst ongetwijfeld zullen blijken hun tempel op 1936 te hebben gedrukt. Allereerst wil ik hier dan memoreeren de 'reugdevolle tijding betreffende de verloving H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins ^ernhard. Wij staan heden zelfs reeds aan den ooravond van den dag, waarop deze zoowel l°°r het Oranje Huis als voor het Nederland- sche volk zoo gelukkige verbintenis bezegeld zal borden. Het algemeen medeleven, zeker ook in Haar lem met deze heuglijke gebeurtenis heeft op "effende wijze geleid tot een niet te miskennen groote eensgezindheid onder de verschillende deelen der burgerij, waarvan zeker op menig terrein een blijvenden invloed ten goede mag borden verwacht. Wij dragen onze eerbiedige en hartelijke ge- ukwenschen op aan onze geliefde Prinses en Ohzeri alom reeds zoo populairen Prins in het vaste vertrouwen, dat hun echtverbintenis zal strekken tot geluk van ons Oranje Huis en tot 2egen van ons land en volk. Daarnevens maak ik hier melding van de voor °hs land ingrijpende gebeurtenis op monetair gebied, met name de onvermijdelijk gebleken Aanpassing, welke onze munteenheid heeft on dergaan. Al is de draagwijdte van dit feit op dit oogen- hlik nog niet te overzien, toch schijnt deze maat- egel in verschillende gevallen het proces van conornisch herstel, dat reeds gaande was, te ebben ondersteund. Hopelijk zal de geschiedenis leeren, dat ook eze gebeurtenis in 1936 van doorslaggevende eteekenis is geweest. Betten wij alleen op de directe gevolgen er- ar> voor de overheidsorganen, dan mag voor lig in eik geval op zijn creditzijde worden geboekt een merkbare ontspanning van de ka- Pdaalmarkt en een belangrijke daling van den "mtevoet. Wanneer wij hierbij niet te maken hebben met een verschijnsel van slechts voorbijgaanden aard, kan zeker ook Haarlem daarvan aan stonds de vruchten plukken. Het probleem, ^'aarvoor de gemeente staat, heeft echter ook °g verschillende andere zijden, waarvan he- aas alleen een meer geleidelijke oplossing kan w°rden verwacht. Nu op het oogenblik in gezaghebbende krin gen wordt verklaard, dat het Nederlandsch be drijfsleven er over het geheel genomen thans deter voorstaat dan een jaar geleden, mag wel- ~Waar ook hier een iets bemoedigender toon pinken, doch wij zullen ons toch nog ten deze voor oogen hebben te houden, dat ook bij een Positief omslaan der conjunctuur, de gunstige terugslag daarvan op de gemeenten nog niet direct merkbaar zal zijn. Al moge dus voor ons land misschien het diepste punt der depressie zijn overschreden, v°or het gemeentelijk leven in dezen kring zal 'hen, bedriegen de voorteekenen niet, nog op ®en zeer moeilijk, zoo niet het moeilijkste jaar ber crisis, hebben te rekenen. In het gunstigste geval zal 1937 ons mis- tohien een daling der totale werkloosheidsuitga- Veh kunnen brengen in zooverre in de cijfers de eerste aanwijzingen zijn te vinden, omdat het aantal werkloozen op 1 Januari j.l. bij een to- taal van nog ruim 6600 ongeveer 200 lager was an een jaar geleden. Een ruimer vloeien der gemeentelijke inkom sten mag echter nog slechts in een meer ver wijderde toekomst worden verwacht, wanneer ingetreden verbetering eenigen tijd heeft binnen doorwerken. Mogen wij dus eenerzijds het nieuwe jaar, nat zich onder zooveel gelukkiger omstandig heden aandient in het algemeen met meer ver trouwen tegemoet treden, anderzijds zullen wij °hs wat de allernaaste toekomst betreft, nog y°or een ongemotiveerd optimisme hebben te hoeden. Baat mij daarom besluiten met den wensch, dat de groote eensgezindheid, waarvan wij in deze dagen getuigen hebben kunnen zijn, in het komende jaar ook in deze zaal bij voortdu ring aan den dag moge treden, zoodat wij, in dachtig aan de spreuk: eendracht maakt macht, dh't de te Haarlem nog restende moeilijkheden zullen weten te overwinnen. De heer De Braai, nestor van den raad, ^enschte wederkeerig den burgemeester een Gelukkig nieuwjaar en dankte hem voor de uit gesproken wenschen. Moge door eensgezindheid van den raad veel tot stand gebracht worden. Den heer S. de Vries werd op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Gem. Avondschool voor handelsonderwijs. Besloten werd een geldleening aan te gaan twee millioen gulden op onderhandsche schuldbekentenis a pari tegen een rente van 3% pet. en met een looptijd van 10 jaar. Voor straat bestemde grond aan de Vogel- koopsteeg werd aanvaard. Grond werd verkocht aan den Spaarndam- scheweg (Bataafsche Petr. Mij.), aan de Fre- drik Hendriklaan (Peereboom). B. en W. stellen voor aan J Bousema, gewe zen zaalknecht bij het Concertgebouw voor 1937 opnieuw een uitkeering toe te kennen van 500, ten laste van het Gem. Pensioenfonds. Aldus besloten. B. en W. stellen voor aan de Speeltuinver. „Het Westerkwartier" een renteloos voorschot te verstrekken van 500 voor eenige verbeterin gen en anderszins. Aldus besloten. B. en W. vragen een crediet van ƒ1600 voor het aanschaffen van 2 motorrijwielen' voor de politie. Aldus besloten. Door een wijziging in de verordening voor de leveling van duinwater wordt voor het herope nen van de hoofdkraan voortaan een bedrag van ƒ1.50 gevraagd. (Voorheen 2.50). Bij de vaststelling van een nieuwe wijziging in het uitbreidingsplan „Noord" waren bezwaar schriften ingekomen van de N. V. Bouw en Ad ministratie Mij. „Hulshorst" te Overveen, van o'en heer Vink te Haarlem-Noord en van de Neder Duitsch Herv. Gem. te Haarlem. B. en W. stellen echter voor deze bezwaren voor ken nisgeving aan te nemen. Aidus besloten. B. en W. stellen voor een voorschot van ƒ20.000 van het Werkfonds te aanvaarden voor het maken van een afvoerriool van het z.g. Tuin dorp naar de Houtvaart. Alous besloten. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een uitbreidingsplan vast te stellen voor de gronden gelegen tus- schen de spoorbaan Haarlem-Amsterdam, .Waarder- en Veerpolder" en het Noorder- Spaarne. Deze gronden moeten dienen voor het vestigen van industrieën. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de Brouwersvaart te verbeteren en o.a. een nieuwen walmuur te ma ken. De kosten zijn geraamd op ƒ27.500. Aldus besloten. De heer KLEIN SCHIPHORST (R. K.) pleit te ervoor om het geheele werk aan te besteden, ook de vernieuwing van de bestrating. Door aanbesteding zullen de bewoners ter plaatse niet noodeloos in den rommel zitten, doch wordt het werk vlug achter elkaar afgewerkt. Wethouder REINALDA (S. D. A. P.) zette uil een, dat de organisatie van het werk niets te maken heeft met wie het werk uitvoert. Zoowel bij eigen beheer als bij aanbesteding zal ge zorgd worden, dat de bewoners zoo weinig mo gelijk last Van het werk zullen ondervinden. Aanbesteding van de bestrating zou slechts beteekenen, dat voor de gemeente alleen het loon aanbesteed moet worden. Dat is niet noodig. De heer KLEIN SCHIPHORST handhaafde zijn bezwaar wat de overlast betreft der be woners ter plaatse. Spr. stelde voor het geheele werk aan te besteden. Wethouder REINALDA (S.D.A.P.) wees het voorstel af. Het voorstel-Klein Schiphorst werd verwor pen met 21 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd z. h.st. aangenomen. J. J. Knijnsberg, 31 Altenastraat. C. W. van Bogget-Blankwater, 72 j., Drossestraat. P. J. van Wunnik, 54 j., Annsterdamstraat, J. J. Huyer, 73 j., Plataanstraat. Ph. van Dalen, 65 j., Schoterveenstraat. M., 7 j., d. v. W. Schuur, Hazepaterslaan. W. A. Vreden- daal, 87 j., Hagestraat. G. P. Koopen, 58 j., Karei van Manderstraat. E. M. Koopen-van Tongeren. 62 j., Karei v. Manderstraat. D. Horsmeier, 61 j., Gierstraat. J. W., 9 mnd., z. v. H. Vink, Emostraat. B. en W. deelen aan den raad mede, dat zij voornemens zijn het maken van een nieuwen Stadhuisvleugel op te dragen aan architect A. J. v. d. Steur te Amsterdam. De heer VISSER (C.H.) bracht hulde aan B. en W. en aan de deelnemers van de prijs vraag. De raad heeft met belangstelling kennis genomen van de ontwerpen. Met groote be kwaamheid zijn de ontwerpen opgezet. In het bijzonder komt hulde toe aan de twee archi tecten Eschauzier en Holt voor hun perspectief- teekeningen. Spr. betreurde, dat de andere ar chitecten zoo'n teekening niet hebben ingediend. Er zijn pogingen gedaan om het plan-Krop holler een nadere beschouwing waardig te keu ren, doch voor den raad bestaat geen aanlei ding van de jury-beslissing af te wijken. Ook de VOORZITTER uitte zijn waardeering voor de ontwerpen en de commissie. (Applaus). De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) sloot zich bij deze woorden aan, doch wilde ook hul de brengen aan de niet uitgenoodigde ontwer pers. Er zijn heel goede plannen bij. Eijzonder verheugde spr. zich erover, dat er twee ambte naren van O.W. bij zijn. (Applaus). Wethouder REINALDA (S.D.A.P.) was erken telijk voor de woorden van den heer Klein Schiphorst en sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan. (Applaus). Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. B. en W. stellen voor de concessie voor het exploiteeren van autobussen van de Haarlem- sche Brockway-Bus Mij. te verlengen tot 1 Juli 1945, mits voor 1 December 1937 nog 11 nieuwe autobussen in gebruik zullen worden genomen. In dit verband kwam mede ter tafel een adres van de N.Z.H.T.M., waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid om het autobusverkeer in de stad in één hand te brengen. De heer VAN ENGELEN (K.D.P.) meent, dat het gemeentebelang in hooge mate met dit voor stel gemoeid is. (De vergadering duurt voort) Ondertrouwd: 6 Januari 1937 J. A. Wullings en D. G. van Santen. J. C. Molenaar en K. Muc. A. H. van der Sluis en M. P. Wielart. F. J. Dargatz en M. J. Smit. J. F. Uü ten- hout en J. C. Hendrikse. J. van der Mark en K. A. Straatman. D. Stolker en M. Neder- koorn. Getrouwd: 6 Januari 1937 J. E. Goedemans en E. J. Duineveld. A. M. Jansen en P. Zeg waard. F. H. Gaarthuis en W. Dankaart. S. W. Veen en J. Eidler. K. Bakker en J. A. M. Derogee. P. J. Bon en A. van Slooten. J. M. Blankendaal en E. Kraakman. J. Bergmann en M. C. J. Zwelphennig. J. C. van Leeuwen en T. N. J. Kaldenbach. Geboren: d. van L. Angenent-Visser. d. van G. Gerrits-Nijboer. d. van J. Commandeur- Mijnen. d. van C. M. A. Felix-Olthoff. z. van J. M. Draaisma-Dekker. z. van J. M. Paap-Eerhart. Overleden; E. Kool-Tak, 52 j., Bromostraat. Den Helder staat in feesttooi. Als men met den trein in de Marinestad aan komt, behoeft men maar uit het raampje te kijken om het te aanschouwen: de Spoorstraat, een der groote winkelstraten van de bekende K.S.K.-city vertoont zich het eerst aan de rei zigers als een proeve van de feestversiering in de stad. Behalve tal van openbare gebouwen, die ver sierd en des avonds feestelijk verlicht zijn, zijn er niet minder dan 45 straten en buurten, die door ijverige handen in de voorbije weken m feestdos zijn gestoken met dundoek en denne- groen. De Oranjevereenigingen gaven een 24 blad zijden groot feestprogramma uit, waarin de verschillende gebeurtenissen van deze week zijn vermeld. Het carillon op het Monument voor het Ned. Reddingwezen wordt bijna eiken dag driemaal bespeeld; de marine-stafmuziek hield gisterenavond een taptoe en de vier andere plaatselijke muziekcorpsen zullen zich in den loop der week meermalen op meerdere punten van de stad doen hooren. Maar als deze feestweek voorbij is, zal de versiering nog niet direct verdwijnen. Den Hel der verwacht veel en groot bezoek als de volgen de week Dinsdag de nieuwe kruiser Hr. Ms. „De Ruyter" de haven van Nieuwediep zal gaan ver laten voor zijn groote reis naar Indië. Het is niet de eerste en ook niet de laatste maal, dat er een oorlogsschip van Holland naar de tropen vertrekt, doch waar de laatste jaren meer dan voorheen naar voren komt, dat Ne derland en Indië één zijn, is het toch de Ma- rine, die als trait d'union het vaderland aan zijn koloniën bindt. Reeds heeft onze nieuwe kruiser 'n triomf tocht gemaakt langs de steden van ons land, die het schip een plaatsje in de haven konden aanbieden en vele honderden, duizenden heb ben daar de nieuwe aanwinst van onze Marine gezien en bewonderd. Maar als straks, Dinsdag 12 Januari, de De Ruijter de haven van. Nieuwediep zal verlaten, zullen daar niet alleen de Nieuwediepers staan om dit stukje vaderlandschen bodem te zien ver trekken; Den Helder verwacht nog vele honder den uit het land, die belang stellen in het wel en wee van de Marine, die dit feit als een na tionale gebeurtenis zien. De Amsterdammers, de Rotterdammers en de Hagenaars, de oud-Marine-menschen uit zoovele andere plaatsen, zij worden in de versierde Ma rinestad verwacht; zij zullen daar komen too- nen, dat zij begrijpen de groote taak van onze Marine. De leden van Onze Vloot, van het N.J.V., de Princevlag, de Burgerwacht, de reserve-officie ren, de oud-gedienden bij de Marine, zij allen moesten ditmaal naar Den Helder komen, om daar hun gezond Nationalisme te demonstree- ren en te bewijzen, dat Holland zijn helden als een de Ruyter niet vergeet. werd nu eerst de zaak verder behandeld. Dit geschiedde bij verstek, omdat de verdachte niet ter rechtszitting verschenen was. De vertegenwoordigster der R. K. Beclassee- ringsvereeniging, die als getuige moest optre den, was ziek, doch de getuige had een aan' vullend rapport ingestuurd, hetwelk gunstig luidde en waarin get. tot de slotsom kwam dat reclasseering bij deze verdachte succes ten ge volge zou hebben. Reo,uisitoir nemend eischte de Officier van Justitie drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde haar voor dezen tijd voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de R. K. Reclasseeringsver- eeniging. Ook de volgende verdachte, de 18-jarige Cl. v. E. te Westbroek, werd wegens diefstal van een japon bij C. en A. berecht en ook deze zaak was uitgesteld, doch thans in verband met het feit, dat het meisje een "totaal andere lezing van het geval had gegeven dan zij voor de politie had afgelegd. Zij vertelde het verhaal nogmaals en nu gaf zij weer een andere voorstelling van zaken. Haar zuster, als getuige optredend, deed weer een ander verhaal, dat niet klopte met het proces-verbaal, noch met haar eigen verklaring al eerder afgelegd, noch met die van haar zus ter, de verdachte. Zij verklaarde dat haar zuster in de paskamer de japon in de tasch deed. Intusschen bleek vast te staan, dat de verdachte na het stelen van de japon nog een van deze japonnen aan paste en die kocht. Deze jurk betaalde zij wel, doch de eerste niet. Die had haar zuster (nu de getuige) inmiddels in de tasch medegeno men Daar bij C. en A. het verdwijnen van een japon onmiddellijk wordt opgemerkt, werd het meisje in den winkel reeds aangehouden. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte drie maanden gevangenisstraf. Mr. Schuurmans-Stekhoven pleitte vrijspraak; de Politierechter zal de volgende week schrif telijk vonnis wijzen. Maandagmiddag behandelde de Utrechtsche Politierechter twee gevallen van diefstal van japonnen uit het Modehuis C. en A. Reeds eenigen tijd geleden had de 18-jarige M. M. S. uit Maarssen voor dit feit terecht ge staan, doch aangezien de Politierechter nadere inlichtingen omtrent haar wilde inwinnen, Voor de Utrechtsche Rechtbank stond Dinsdag een moeder met haar beide dochters terecht, wegen diefstallen meermalen gepleegd uit warenhuizen, t.w. C. A., Hema, V. D. en Gal. Mod. Gezamenlijk hebben zij talrijke artikelen gestolen, zooals klokjes en horloges, handtasschen, muziekinstrumenten, sieraden, galanterieën, parapluies, etui's met diverse gar nituren, dassen, hoeden, handschoenen, kousen, zakdoeken, sokken, japonnen," parfum, lippen stiften enz. enz. Ook op de markt ontvreemd den' zij artikelen. Onder een stortvloed van tranen vertelde de moeder, een gescheiden vrouw, dat zij haar dochters waarschuwde niet meer. te stelen. „Dat is niet waar, moeder," zei een der doch ters, een 22-jarig meisje, „u zeide dikwijls: breng nog eens wat kousen mee!" Het was een heele lijst, die de president der Rechtbank, mr. D. Kaars Sypestein, voorlas. En al die artikelen werden bij huiszoeking ge vonden, toen een der dochters gearresteerd werd in den winkel van C. A. De uitgebrachte rapporten bleken vol te staan van uitlatingen als: de moeder is slor dig, lui en onverschillig. Zij heeft herhaaldelijk ruzie met haar beide dochters, om een kwar tier later met ze uit wandelen te gaan. De oudste dochter ('t 22-jarige meisje) werd gekwalificeerd als: „een furie, die zich dikwijls gedraagt als een dronken bootwerker. Zij slaat haar moeder en tiranniseert het heele gezin". J. E„ schoenmaker en E, J. W., boorder, bei den te Hengelo (O.) en thans gedetineerd, wor den beschuldigd van ten lste: dat zij te Hen gelo (O.) op 13 October 1936 hebben weggeno men een gouden dameshorloge, een hoeveelheid sigaren en sigaretten, een zilveren dameshor loge, een zilveren beursje en een gouden ring. toebehoorende aan J. A. Zwartkamp; en ten 2de: op 2 November 1936 vier weckflesschen, ge vuld met vruchten, een gouden heerenhorloge en een bedrag aan geld van 20 cent, toebehoo rende aan G. H. Ruijvekamp, te hebben wegge nomen. De zaak werd Dinsdag voor de Almelosche Rechtbank behandeld. Verdachten bekennen het hun ten laste ge legde, waarop de president de zaken met hen nagaat en daarbij opmerkt dat de officier maar een greep gedaan heeft en dat deze ook wel 10 feiten, inbraken en diefstallen ten laste had kunnen leggen. Verdachten geven dat toe. Verdachte E. geeft de schuld van zijn misdrijven aan de vrouw van W. die hem tot stelen aanzette, terwijl de ge stolen goederen ook bij haar gebracht werden. Verdachte W. zegt dat hij door zijn medever dachte E. tot zijn misdaden gekomen is. Nadat getuigen waren gehoord n.l. J. A. Zwartkamp en G. H. Ruijvekamp, de eigenaars van de gestolen goederen, waarbij het ten laste gelegde komt vast te staan, terwijl laatstge noemde nog opmerkt, dat de dieven de radio hadden aangezet, die lustig speelde toen hij thuis kwam en direct den diefstal bemerkte, eischt de officier van Justitie, die hier een stren ge straf op haar plaats acht, tegen E. cwee jaar en tegen W. een jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van preventief. De verdediger mr. van Rhijn pleit clementie voor zijn beide cliënten en vraagt voor hen beiden een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Verdachte E. zegt nogmaals dat de vrouw van W. de oorzaak van alles is; hij breekt nog een lans voor W., die, naar hij zegt, niet slecht is. Verdachte W. daarentegen zegt nogmaals, dat Zijn vrouw nergens mee uit te staan heeft. Uitspraak over 8 dagen. Tusschen 1 Januari en 24 October 1936 was M. Fr., textielarbeider te Enschede, penning meester van de afd. Enschede van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders. Hij is thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Almelo wegens het feit dat hij in dien tijd voornoemd, valschelijk op een controle- en uitkeeringsstaai van de werkloozenkas van gedeeltelijk werkloo zen, telkens geldig voor een week, namen en hancteekeningen heeft gesteld van personen, die niet werkloos waren en waaronder er ook waren, die bovendien geen lid van genoemde Federatie waren. Door een en ander heeft hij ambtenaren van het Bureau voor Steunverlee- ning aldaar bewogen tot afgifte aan hem van verschillende bedragen voor steun. Uit het verhoor van verdachte blijkt dat hij in Januari 1936 tweede penningmeester is ge worden en dat toen S. S. Pieperiet eerste pen ningmeester was. Het geld kwam van het hoofd bestuur van de Landelijke Federatie. De president: Voor dat u tweede penning meester was, u was toen assistent-penningmees ter, was u al aan 't knoeien en dat heeft u later voortgezet. Verdachte beaamt dat. De president: Voor hoeveel hebt u de ge meenschap bedrogen? Verdachte kan zich dat niet herinneren. De president: Waar is dat geld gebleven? Verdachte: Opgemaakt en ik heb er schulden van betaald, ik had het armoedig. De pres.: U kreeg anders door deze knoeie rijen nog ongeveer 12 in de week, behalve de steungelden. Na getuigenverhoor, waaruit blijkt dat bij verschillende vakvereenigingen naar aanleiding van de gepleegde fraudes controle uitgeoefend is en dat alleen bij den Politiek Onafhankeiy- ken Bond van Textielarbeiders en bij de Lan delijke Federatie onregelmatigheden ontdekt zijn, merkt de president op, dat het dan toe vallig is dat deze feiten alleen in Twente zün voorgekomen. De officier van Justitie acht door de volledige bekentenis van verdachte het hem ten laste gelegde bewezen en eischt 8 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De verdediger mr. Meerburg, pleit clementie voor verdachte en wijst daarbij op de onvol doende ontwikkeling van dezen en op de tevens onvoldoende controle op dergelijke functiona rissen uitgeoefend, zoodat ook hier de gelegen heid den dief maakt. De geleden schade is door de Federatie aan de betrekkelijke instanties ver goed, zegt pleiter, die nog wijst op het gunstige reclasseeringsrapport van zijn cliënt, dien hij genoeg gestraft acht door zijn preventieve hech tenis. Uitspraak over 8 dagen. Het rapport omtrent de andere dochter (een meisje van 19 jaar) was in iets minder bonte termen gesteld, doch kwam qua inhoud vrijwel overeen met dat over haar zuster. Requisitoir nemend eischte de officier van Justitie tegen de moeder een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen elk der beide dochters eischte de offi cier tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Maria en mr. Ter Laan, de verdedigers, wezen er beiden op, dat het totaal onbegrij pelijk is, dat de Voogdijraad hier niet is op getreden. De desolate toestand in dit gezin be staat al veertien jaren en nooit heeft de Voogdijraad iets gedaan. En de politie wist toch reeds alles af van dit gezin. Dat is toch wel gebleken uit de drie uitgebrachte rapporten. Uit het feit dat een der meisjes rond uit gezegd heeft: wij willen geen reclasseering, want als we uit de gevangenis komen, zijn we weer vrij, daaruit spreekt voldoende hoe ver het met hen al is. Beide pleiters zeiden, er van overtuigd te zijn, dat alle drie de verdachten geen voor waardelijke straf verdienen, maar het zou beter zijn, toch een gecombineerde straf op te leg gen, daar zulks een beveiligende maatregel zou zijn voor de maatschappij. Uitspraak over veertien dagen. Eenigen tijd geleden werd te Utrecht in het gebouw van de Registratie ingebroken en een groote party plakzegels gestolen. De da der werd spoedig gearresteerd en is inmiddels door de Rechtbank veroordeeld. Een vriend van den inbreker, een monteur, had aan een pensionhoudster geld geleend om hem te doen verdedigen. Dit deed hy in de hoop, dat hy het geld naderhand zou terug krygen. Waar hij hierover echter geen ze kerheid kreeg, ging hü naar de pensionhoud ster toe en vroeg in plaats van geld een deel van de gevonden zegels. Zij bewaarde een ge deelte van de zegels, om dat deel eventueel later aan de politie te toonen, als zünde ge vonden op de kamer van den inbreker. De monteur begaf zich met de zegels naar Den Haag. Daar verkocht hij voor enkele gul dens aan zegels en werd byna terstond ge arresteerd. Ook een monteur uit 's-Gravenhage verkocht een gedeelte van de zegels en ook hij werd ge arresteerd. De pensionhoudster uit Utrecht vond de zegels en vroeg aan den verdediger van den inbreker wat zy er mee moest doen. Deze antwoordde: „Als u ze aan de politie geeft, kan ik niets van myn verdediging ma ken." Terzake van heling moesten deze drie ver dachten Dinsdag voor de Utrechtsche Recht bank verschy'nen. De twee monteurs bleken gedetineerd te zijn in het Huis van Bewaring. Daar uitte de president, mr. D. Kaars Seype- stein zijn verontwaardiging over 't feit, dat de verdediger van den inbreker, mr. v. 't K<. St. gezegd zou hebben, de zegels achter te houden. Mr. Flieringa, de verdediger van de pension houdster, was hierover ten zeerste ontstemd en stelde den Utrechtschen monteur eenige vra gen. Uit dit vraaggesprek bleek, dat deze ver dachte telkens weer een ander verhaal deed, waarop de verdediger zeide: „Ik heb dezen verdachte niets meer te vragen, zoo is het hope loos licht in deze zaak te brengen." De pensionhoudster ontkende zegels te heb ben achter gehouden, om de politie te mislei den. Dan werd een rechercheur gehoord, die verklaringen aflegde omtrent de arrestatie van den inbreker. Waarna de inbreker als getuige werd gehoord. Hy zit thans zy'n straf uit (2 jaar). Requisitoir nemend achtte de Officier van Justitie, jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Nog laakte spr. het gedrag van den verde diger van den inbreker, die op de meest pathe tische wyze over de onschuld van den inbre ker heeft staan oreeren voor de Rechtbank, terwijl hij zelf den raad gegeven had, de zegels achter te houden. HU wist dus, dat V. gestolen had en hielp dus zelfs mede die daad te ver bergen. Tenslotte eischte de Officier van Justitie 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen de pensionhoudster eischte spr. 5 maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Flieringa pleitte clementie en mr. Emmelot eveneens. Uitspraak over 14 dagen. VATICAANSTAD, 6 Jan. (Havas). Het lichte herstel, dat in den toestand van Z. H. den Paus na de verslechtering van Dinsdag intrad, houdt aan. De H. Vader bracht den nacht rustig door en ontving hedenmorgen de H. Communie. Het gerucht betreffende een consult met spe cialisten mist allen grond. De eetlust van den H. Vader is uitstekend, en Zyn spysvertering is geheel in orde. Z. H. liet Zich de officieele communiqué's over zyn gezondheidstoestand voorleggen en Hij volgt met belangstelling de berichten over den internationalen toestand. Het Eucharistisch Congres te Manilla zal naar den oorspronkelijken opzet in zijn geheel gehouden worden, ondanks den toestand van Z. H. den Paus. In verband hiermede wordt herinnerd aan canon 268 van den Codex, die bepaalt, dat de zending van den Pauseiyken Legaat niet ophoudt bij het vaceeren van den H. Stoel. De H. Vader ontving Mgr. Ottavini en Mgr. Domenico Tardini, substituut-secretaris van den Vaticaanschen Staat. WASHINGTON, 6 Januari (A.N.P.) De Minister van Arbeid, Francis Perkins, heeft nedegedeeld dat de directie van de General Motors zich bereid heeft verklaard met de lei ders van de werklieden het conflict te bespre ken. Men hoopt een staking van 135.000 man af te wenden. Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn?!) De huwelijksfeesten. De huweiyksfeesten verloopen tot nu toe naar wensch, behalve dan dat het weer zoo nu en dan den domper er tracht op te zetten. Zaterdag was het de dag voor de ouden van dagen. Des namiddags werden de gestichts oudjes in auto's rondgereden, om hun de ver sieringen en later de verlichting van de stad tc laten zien. Na den rondrit werden allen onthaald in het gebouw van Christeiyke Belangen, waar tevens een oranje-filmvoorstelling werd gegeven. Ook de zieken werden nog in de feeststem ming betrokken. Op Nieuwjaarsdag heeft een kinderkoor on der leiding van Netty ter - Haaste een concei i in het gemeente-ziekenhuis gegeven, terwijl hetzelfde plaats had op Zondag ln het St. Jan-ziekenhuis, waar Frans Ale met zyn kinderkoor een programma uitvoerde. Bij beide gelegenheden werden de zieken van de zyde van de oranjevereenigingen onthaald. De zieken in de wijk, tezamen 270, werden allen verrast met e?n keurig bakje fruit. De dirigenten kregen als bewys van waar deering voor him medewerking een Oranje bord, terwijl de kleine zangeresjes en zangers een zakje bruidssuikers ten geschenke ontvingen. Zaterdagavond heeft de eerste feestvoorstei- ling plaats gehad in de tent op den Burcht, met de Zaansche Bruiloft als glansnummer. Er was voor deze opvoering veel belang stelt. Na de afwerking van het bij-programma, be staande uit muziek-, zang- en gymnastieknum- mers, kwamen na de pauze de bruiloftsgasten de arena binnen. Met onverdeelde aandacht hebben de toe schouwers de verhandeling gevolgd. Het was een allergezelligst feest. Byzonder mooi waren de oude dansen, de Menuetto en de Gavotte, die op allerkeurigste wyze werden uitgevoerd. Dansen konden onze voorouders toch heel wat beter dan het tegenwoordige geslacht. Het is een succesnummer, waarmede èn de spelers èn de leider, de heer Peter van Hulzen, veel eer inleggen. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Cornells, z. van C. P. de Jong en C. M. Smit, Nicolaas, z. van C. Davids en K. C. Slooves; Martha, d. van J. van Dalsem en G. Roos; Hendrik Pieter, z. van F. C. Nieuwpoort en A. Plomp; Hermanus Johannes, z. van J. N. Schleeper en J. Schilder; Annie, d. van S. Karton en M. van den Broek; Adolf Francis- cus, z. van F. J. T. Westorveld en M. C. Mul der; Jacob, z. van J. H. Verdonk en A. Hotten tot; Gerrit, z. van G. Kerkhoven en M. Beun der; Antonia Mara, d. van A. Koopmanschap en G. Heuveünk; Jacob, z. van A. P. Stevens en M. Saam; Hendrika Maria, a. van A. P. Baijards en D. M. A. Siemer. Ondertrouwd: J. Vis en. M. van Saane. Gehuwd: J. Korver en S. de Wilde. Overleden; IJsbrand Brandenburg, oud 73 j., weduwnaar van A. Groot; Comelis Kuijken, oud 72 j., geh. met A. Fris (won. te Zaandyk); Aaltje Stam, oud 72 j„ geh. met J. Hooüschuur; Maartje Pos, oud 70 j., ongehuwd; Tete Offen- berg, oud 89 j., weduwnaar van A. Blees; Jan Husslage oud 59 j., geh. met G. Mooij; Meine Buitstra, oud 44. geh. met H. Haveman; Maria Kruidenberg, oud 84 j., weduwe van H. Boerse; Maria Elisabeth de Vries, oud 86 j., weduwe van M. van der Zee: Elisabeth Bak ker, oud 68 j., geh. met P. Riet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7