Meer dan een uur regent het bommen boven Madrid Bandjir eischt slachtoffers Het nieuws van heden Het Amerikaansch wapenembargo KRANSLEGGING NAMENS HET BRUIDSPAAR Weinig of geen regen verwacht EEN MONTAGEWAGEN OMGESLAGEN Léon Degrelle naar Italië Groote verwarring onder de bevolking DE BAROMETER VLIEGVERBOD TUSSCHEN ODER EN POLEN vvvwwv VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 7 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD 8UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN yoor Haarlem en Agentschappen per yeek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20345 IMMIGRATIE IN DE V.S. HET BURGERRECHT VERLOREN Van de een en twintig vermiste personen zijn er later elf levenloos teruggevonden Treinverkeer gestremd NIET ONGUNSTIG WEERBERICHT VOOR HEDEN De Senaat aanvaardt het voorstel met overweldigende meerderheid Het tramverkeer tusschen Halfweg en Amsterdam ondervond enorme stagnatie De Congresboodschap van Roosevelt Hij zou voor de r exist en spreken over de zenders van Turijn en Triest Na den opstand te Sianfoe De troepen krijgen hun soldij Salarissen afgestaan voor bewapening De opbouw van een Egyptische luchtvloot De Mar Cantabrico kiest zee De trams bleven niettegenstaande de overal neerstortende steenen doorrijden Belangrijke schade op verscheidene plaatsen De Köln lost de Königs berg af Vergunning noodig voor mayonnaise Duitschland en Italië kennen geen haast Hoogtij Een besluit, dat een zeer bepaald militair doel zou hebben NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Schepen van de kustwacht en een vlieg- tu'e hebben echter de Mar Cantabrico aan gehouden buiten Sandy Hook en het schip gedwongen terug te keeren naar Brooklyn. Het aantal visa voor immigratie in de Ver- !*nigde Staten heeft in 1936 41.202 bedragen eeh 34;146 in 1935, „Arriba Espana" juichten de vrijwïlligers-troepen, die te Badajoz poerden gevormd,, toen de „peettante", in het Spaansch, Mandrina geheeten, der soldaten hun. aanvoerder, een nieuw vaandel had overgereikt DJEMBER, 6 Januari (Aneta). In aan sluiting op ons bericht over de zware band jirs, die hebben plaats gehad nabij Soeko- wono en Kalisat vernemen wij, dat ook de dessa Ardjasa, in het onderdistrict Soeko- wono ernstig is geteisterd. Een en twintig personen werden vermijt, van wie er later elf dood zjjn teruggevon den. DJOCJA, 6 Januari AnetaJ. De spoor baan tusschen Klaten en Prambanan is door bandjirs op verschillende plaatsen weg geslagen, waardoor het treinverkeer is ge stremd. Naar wij vernemen, zal de secretaris van Prins Bernhard, jhr. ir. W. G. Röell, hedenochtend om acht uur in de Nieuwe Kerk in Delft in opdracht van Prinses Juliana en Prins Bernhard een krans leggen op de graven van de Oranjes. Jhr Röell zal bij den ingang der kerk ont vangen worden door den commissaris van den Koninklijken grafkelder, mr. Van Baren, burge meester van Delft. Verwachting: Krachtige tot ma tigen, meest Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Aanvan kelijk weinig verandering. Storm waarschuwingsdienst Geseind van de Bilt Woensdag avond om 19.45 uur aan alle postenStormsein neerhalen. Blijft op uw hoede. Madrid werd gistermiddag gedurende meer dan een uur hevig gebombardeerd; de Duitsche kruiser Königsberg door de Köln afgelost De Amerikaansche senaat aanvaardt het voor stel tot een wapenembargo met overweldigende meerderheid. De Duitsche regeering kondigt een vliegverbod tusschen de Oder en de Poolsche grens af. Turksche politieke kringen zijn bevreesd voor een conflict met Frankrijk inzake de aangele genheid betreffende Alexandrette. Spaansche nota's betreffende de Duitsche represailles en de vrijwilligerskwestie te Genève en Londen. De zware bandjirs bij Djember eischen elf dooden. De commandant van het veldleger, luit.-generaal jlir. W. Röell, benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. Het voorstel inzake de tweede oeververbinding door den Rotterdamschen Raad aanvaard. Dr. Aljechin wint het schaaktournooi te Has tings; de Nederlanders Landau en Prins win naars der reserve-groepen. Beurs van New York: Na vaste opening volgde koersdaling; slot verdeeld. O Overeenkomstig een beslissing van het cen traal uitvoerend comité der Sovjet-Unie zijn Ipatief en Tsjitsjibabin, de beide leden van de academie van wetenschappen der Sovjet-Unie, die geweigerd hebben naar Sovjet-Rusland te rug te keeren, van het burgerrecht vervallen verklaard. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 746.8 Vorige stand 748.8 WASHINGTON, 6 Januari (Reuter) De Senaat heeft de resolutie betreffen de een embargo op wapenen met over weldigende meerderheid aangenomen na een kort debat. De resolutie komt neer op hetgeen Pitt- man gisteren reeds verklaard heeft. Zij stelt strenge straffen in voor de overtre ders en maakt een toespeling op het Spaansche conflict, als op een oorlog van ongewone woestheid, die dreigt zich uit te breiden over de Spaansche grenzen De resolutie zal van kracht worden, zoodra zij is aangenomen door het Congres en ge- teekend door den president. Roosevelt heeft hedenmiddag een boodschap aah het Congres voorgelezen, waarin hij o.m. bet volgende zeide: De omstandigheden ver- Plichten mij u te verzoeken een toevoeging te bestudeeren voor de thans van kracht zijnde beutraliteitswet, teneinde daarin eenige punten °P te nemen, die zich hebben voorgedaan in Verband met den betreurenswaardigen strijd in ®Panje. Behalve de neutraliteit, verzoekt spr. het Congres onmiddellijk maatregelen in bestudee- ring te nemen, waardoor zekere machtigingen ^°°r zekere bestuurslichamen, die binnen enke- Weken afloopen, verlengd worden. Ook vraagt president het Congres aanvullende credie- ten, vermoedelijk met het doei nieuwe fondsen J® verschaffen aan den strijd tegen de werk loosheid. Het bedrag zal deze week genoemd Worden. Voortgaande gaf de president een overzicht °yer het tijdens zijn eerste bestuursperiode ver achte werk, waarbij hij o.m. zeide: Onze taak was aan te toonen, dat men de democratie kan doen functionneeren in de te genwoordige wereld, op even doeltreffende wijze als in de eenvoudiger wereld van een eeuw ge- oden. Het herstel, dat wij zochten, moest niet onkel tijdelijk zijn, maar een herstel, dat veilig was voor de oorzaken van de voorafgaandé r8mpspoeden. sPr. vermeed het nader uitgewerkte wetge- vende aanbevelingen te doen, maar gaf in groote bjnen de volgende problemen aan voor het d'euwe Congres: R een uitgebreide herziening van de ma- chinerie van het bestuur; 2- een landbouwprogramma, opruiming van °tten en woningbouw; 3- financieele bijstand voor pachters en huur ders; 4' oen verstandige ontwikkeling van het sy- Op den Haarlemmerweg, tusschen Sloter- dijk en Halfweg is Woensdagmiddag om streeks drie nun een montagewagen van de Haarlemsche tram omgeslagen. De wagen kwam terecht tegen een mast van het eiectrische net, waardoor deze brak en er tevens een draad van het net afknapte. De omgevallen wagen versperde het tram verkeer, hetgeen een enorme stagnatie met zich bracht, welke uren dnnrde. Door het breken van den draad moest het voedingsnet stroomloos worden gemaakt, ten einde den draad te kunnen repareeren. On middellijk weruen maatregelen genomen een anderen dienst in te schakelen. Men besloot de Haarlemsche tram van de Spuistraat tot Sloterdijk te doen rijden, vandaar een autobus in te leggen tot Halfweg, vanwaar de tram ver der weer haar diensten zou kunnen doen tot het eindpunt Haarlem. De abonnementskaarten van de N.Z.H.T.M. werden geldig gemaakt voor de Nederlandsche spoorwegen, zoodat de foren sen voor Haarlem van den trein gebruik konden maken. In den laten avonö, nadat de montagewagen van de baan was gezet, is de stagnatie opge heven en kon het tramverkeer weer normaal doorgang vinden. Prins Bernhard met eenige bruiloftsgasten in loods B op Schiphol, waar het gezelschap met veel belangstelling een kleine tentoonstelling in oogenschouw nam s(®em terrni van sociale veiligheid en een op langen nijn gevoerde politiek tegen de werkloosheid, eyenals passende hulp aan behoeftigen en ^erkloozen. Overproductie, onderproductie en speculatie, 'dus vervolgde Roosevelt, zijn drie sinistere dsters, die kwellingen puren uit de ongezonde 'latie en de rampspoedige deflatie. Het is in D belang van de natie, dat de regeering de artieuiiere ondernemingen helpt gezonde alge- ypeene Pr'jsniveaux te verzekeren en deze ni- SchUX *e beschermen tegen krachtige periodieke ommelingen. De groote doeleinden van de -R.A. waren gezond; wij weten thans, dat de Oeilijkheden haar oorsprong vonden in het dat de N.R.a. trachtte te veel te doen. Verb-iSta''UU'' van N.R.A. is ongrondwettig Sestekfrd' rnaar het ProWeem blijft voor ons Uit het vervolg van zijn boodschap kreeg "ten den indruk, dat president Roosevelt de &®dachte aan een grondwetshervorming op Srond van de beslissingen van het hoog gerechtshof verwierp. Veeleer stelde hij voor middelen te zoeken om etl juridischen vorm en de wetsinterpretatie aad te passen aan de huidige nationale be hoeften. BRUSSEL, 6 Jan. (Havas') Het rexis. tische blad Pays Réel deelt mede, dat de leider der rexisten, Leon Degrelle naar Italië is vertrokken om via de radiozenders Turijn en Triëst te spreken. De rexisten organiseeren openbare vergade ringen om naar deze rede te luisteren. In hoeverre het mogelijk zal zijn vla een Italiaanschen radiozender een voor Belgische luisteraars bestemde politieke redevoering te houden, moet nochtans worden afgewacht. SJANGHAI, 6 Jan. (Havas) Ter completee ring van de maatregelen ter reorganisatie der legers van Tsjang Soe Liang heeft de execu tieve Joean besloten, dat deze troepen de voor de revolte vastgestelde soldij zullen ontvangen. Zooals men weet, was de achterstalligheid der soldij een der oorzaken van de rebellie onder den generalen staf van Tsjang Soe Liang, die daarin een teeken van kwaadwilligheid zag. KAIRO, 6 Jan. (DNB) Voor den opbouw van de Egyptische luchtvloot, die op groote schaal ten uitvoer zal worden gelegd, hebben alle mi nisters een volle maahd salaris ter beschikking gesteld. De hoogere ambtenaren zullen dit voorbeeld volgen. Bovendien zijn reeds belang rijke schikkingen getroffen. ^Eveneens bracht de president de conferentie een enos Aires ter sPrake> die> naar zeide, .jiin voorbeeld heeft gegeven, dat weldadig moet m geweest voor de rest van de wereld. Wer- v hk, zoo zeide de president, de conferentie Buenos Aires heeft uit naam van alje de- t^tieën ter wereld een boodschap gëricïit alle naties, die een ander regime hebben. s regeeringen van die andere naties zijn mis- d« theatraler, maar het is hoog tijd, dat de •hoeratie zich doet gelden. Het Spaansche stoomschip Mar Canta brico, geladen met wapens voor Spanje, is °m 13 uur 45, New-Yorkschen tijd, in zee Res token, nog vóór het Congres de resolutie betreffende het wapenembargo had kunnen aannemen. Slechts één kist losse stukken v^as niet aan boord genomen. Bovendien wordt opgemerkt, dat de verorde ning op 30 December 1936 gedateerd is en pas vandaag, een dag na de rede van Beek, open baar gemaakt is. MADRID, 6 Jan. Tengevolge van den zwaren mist, welke tot den middag bleef hangen, wer den door de infanterie geen operaties uitge voerd. Het artiilerie-vuur duurde echter aan weerszijden met alle heftigheid voort, vooral van de zijde der nationalisten, die de verdedi- gingsstellingen bü Madrid onophoudelijk zwaar bestoken. surero, Carabanchel en Quatro Vientos aan te vallen, waar niets geschiedde, daar alleen aan het linkerfront gestreden werd. Het Ministerie van marine te Berlijn be vestigt, dat de kruiser Köln naar de Spaan sche wateren ve:trokken is om de Königs berg' af te lossen. In bevoegde kringen legt men er den nadruk op, dat deze aflossing- op normale wijze geschiedt. In den namiddag, ongeveer kwart voor vier, werd een nieuw uiterst hevig luchtbombardement op Madrid begonnen. Bommen van' groot kaliber vielen achtereen volgens in de wijken van de Puerta del Sol, de „Telefonica" en in de omgeving daarvan. Het gebouw Telefonica werd tusschen het begin van het bombardement en vanmiddag vijf uur tien getroffen door een tiental bommen, die de muren doorboorden en belangrijke schade aan richtten. Tevens hebben veertien bombardementsvlieg tuigen, die door verscheidene jagers begeleid werden, kleine bommen laten vallen op de wijk Villaverde in het Westen van Madrid en op andere districten tot aan Quatro Caminos. De bevolking verliet inderhaast de straten. Een tweede eskader, bestaande uit dertien toestellen verscheen boven de wijk Tetoean de las Victo rias. Er heerschte groote verwarring in de straten der bedreigde wijken, maar er ont stond toch geen paniek. De trams bleven rijden, ondanks de vaak neerregenende steenen. Om vijf uur werd het weer rustig en hernam het leven zijn gewonen loop. Uit Talavera meldt een speciale correspon dent: Terwijl het offensief der rechtschen gericht werd op den sector van Castillo de Villafranca en Las Rosas, begrijpt men niet, waarom de Russische batterijen een 800-tal granaten af vuurden op de stellingen van het rechterfront, zonder daarna den sector van Villavente, Ba- Koning Carol van Roemenië heeft op het koninklijk slot te Boekarest de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie gehouden. De koning in gesprek met den Franschen gezant Thierry BERLIJN, 6 Jan. Volgens een nieuwe bepa ling van de Regeeringscentrale voor Oliën en Vetten mogen de fabrikanten van voedings middelen, waarbij plantaardige of dierlijke vet ten verwerkt worden, geen olie of vet meer voor hun producten gebruiken, dan met een speciale vergunning van de bevoegde autoriteiten. Tevens wordt er aan herinnerd, dat het toe bereiden van salade, visch en vleesch, alsmede van alle soorten van mayonnaise uitsluitend is toegestaan aan de instellingen van de „Fisch- writschaft". Er zijn slechts enkele dagen in het leven van een mensch en van een volk, die in waarheid hoogtij-dagen zijn. Zulk een dag beleven we heden. Twee menschen hebben het geluk huns levens in elkander gevonden en bidden nu Gods zegen af over hun echtverbond. Heel een natie bidt mee omdat de Kroonprinses een beminne lijk menschenkind en als Oranjetelg de hope onzer toekomst is. Nederland en Oranje zijn een. We leven met het geluk van ons Vorstenhuis mede. Daarenboven geldt het een aan elk menschenhart zoo sympathiek geluk van twee ongekunstelde jongelieden. Hoogtij is het voor Oranje, hoogtij is het voor ons allen. Hoe de barometer ook moge draaien: de geestdrift van ons volk wijst naar het schoonste weder. Niets kan onze stemming ver troebelen, want deze dag is voor ons een symbool en een daad tevens. Symbool van eenheid en eendracht, daad van met elkander samenvieren der nationale verblijding. Met God heeft het Bruidspaar de niemve le venstaak aanvaard, met God ver blijden we ons over beiden in open baar vreugdebetoon. Hoogtij! De verordening zegt, dat het verbod niet geldt voor militaire vliegtuigen en dat alle vliegtuigen, die van Polen komen of zich daarheen begeven, om het gebied heen moeten vliegen. Het ministerie van Luchtvaart heeft nog nooit een dergelijk verbod van langen duur voor een zóó groot gebied afgekondigd. Men gelooft, dat de maatregel een zeer bepaald militair doel heeft, wellicht heeft hij betrek king op den aanleg van versterkingen in het boschrijke en heuvelachtige terrein tusschen de Oder en de Poolsche grens. LONDEN, 6 Jan. (Havas) Hedenochtend hebben de ambassadeurs van Engeland te Rome en Berlijn opnieuw stappen gedaan bij de Duit sche en Italiaansche regeering inzake het ant woord op de Britsche démarche. Zij overhandigden geen nota's, doch richtten mondelinge vertoogen tot de beide ministers van buitenlandsche zaken. Men gelooft, dat de Britsche regeering de beide ambassadeurs vrij heeft gelaten in de woordkeuze om deze aan te passen aan de om standigheden. BERLIJN, 6 Jan. (Havas). Het ministerie van Luchtvaart heeft tot nader order het vliegen boven een gebied, gelegen tusschen de Odei en de Poolsche grens, verboden. Het verboden gebied wordt in het Noorden begrenst door de Warthe, tusschen Landsberg en een punt op eenige kilometers afstand van de Poolsche grens, in het Zuiden door de Oder tusschen de stadjes Crossen en Tschi-Cherzig, in het Westen door een lijn, getrokken tusschen Landsberg en Crossen, in het Oosten door een lijn, evenwijdig aan de Poolsche grens getrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1