Godsdienstige herleving in Engeland De groote dag is aangebroken HET AVONTUUR ROND SYLVIA T-antaias-kw.oMütg' OEVERVERBINDING IN DE MAASSTAD REACTIE OP DE JONGSTE GEBEURTENISSEN DONDERDAG 7 JANUARI 1937 Generaal Röell ook onderscheiden Lente in Januari Margarine wordt niet duurder Heiliging van het Kroningsjaar De film van de huwelijksplechtig heid zal reeds hedenavond worden vertoond Batavia in feesttooi In onze West Geschenk van koningin Elisabeth Gelukwensch van Hitier Geschenk van Rijks bestuurder Horthy De radioreportage Godsd ienstoefeningen Indische vorsten dineer en ten paleize Viering te Londen Uitzending door Luxemburg Engelsch bezoek aan het Mauritshuis Lunch voor vreemde journalisten H.M. DE KONINGIN NAAR HET LOO DRIEKONINGEN-AVOND TE DEN BOSCH Eieren naar Duitschland 36 jaren trouwe dienst Paramount 25 jaar Rotterdam Lloyd Rapide Radiotelefonie met Ned.-Indië Minister Deckers roemde de werk lust der Aalsmeersche kweekers Receptie KAMERVERKIEZINGEN De lijstaanvoerder in den kies kring Den Bosch ORANJE-COMITÉ BESTOLEN Ingebroken bij den penning meester Taxegedeelte consumptiemelk Het z.g. Kleine tunnelplan door den Raad met algemeene stemmen aanvaard De accijns wordt verlaagd omdat de grondstoffen duurder worden GRIEP OP AMELAND Feestelijkheden uitgesteld Contingenteeringen De Aartsbisschop van Canterbury doet een beroep op het volk den godsdienst beter te beleven DOOR RIJDENDEN TREIN MEEGESLEURD Onvoorzichtige reiziger miste de treeplank UIT DE STAATSCOURANT Krijgsraad Notariaat Onder leiding van den directeur van den Ne- üerlandschen Bioscoopbond, den heer A. de Hoop, hebben Woensdagmiddag de binnen- en buitenlandsche film-operateurs de plaatsen in Ogenschouw genomen, welke hun door de po litie ter beschikking zijn gesteld. Na wekenlange besprekingen tusschen de directie van den Nederlandschen Bioscoopbond en de politie-autoriteiten is een zoodanige re geling tot stand gekomen, dat van den bruids stoet langs de geheele route uitnemende film opnamen zullen kunnen worden gemaakt. Zelfs is genoemde bond erin geslaagd om toestemming te verkrijgen tot het maken van f:lm-opnamen van de huwelijks-inzegening in de kerk. Uit het buitenland zijn eenige tientallen ope rateurs naar Den Haag gekomen om de huwe lijksplechtigheden op het celluloid vast te leg gen, terwijl dank zij getroffen regelingen met binnen- en buitenlandsche autoriteiten, de Ne- derlandsche film-journaal-fabrikanten Poly goon, Profilti en de filmfabriek „Holland" reeds hedenavond in Nederland en enkele dagen later ih het buitenland de film van de huwelijks plechtigheden kunnen doen vertoonen. BATAVIA, 6 Januari (Aneta). De feestver- dchting van de hoofdstad van Ned.-Indië ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk is al lerschitterendst geslaagd. De hoofdstraten en Pleinen bieden een fantastischen aanblik aan. Niet alleen de groote gebouwen, doch ook tal rijke particuliere woningen zijn geïllumineerd, baarbij van de meest uiteenloopende middelen gebruik gemaakt is. Aan de auto-karavaan namen honderden fbotorrij tuigen van alle soorten deel. De stoet, "elke door heel Batavia is getrokken, besloeg een lengte van verschillende kilometers. PARAMARIBO, 6 Januari (Aneta). Na een steeds toenemende belangstelling is de voor avond van het huwelijksfeest reeds enthou siast gevierd. Geheel Paramaribo is versierd en be openbare en particuliere gebouwen vertoon den een feestelijke illuminatie, zooals totnutoe hooit was aanschouwd. Koningin Elisabeth van België heeft H.K.H. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar hu welijk een waaier van schildpad, versierd met diamanten geschonken. Rijkskanselier Hitier heeft H. M. Koningin tVilhelmina telegrafisch gelukgewenscht ter ge legenheid van het huwelijk van Haar dochter. De Hongaarsche zaakgelastigde dr. Stefan Praub, heeft ten paleize Kneuterdijk te Den Haag overhandigd het geschenk van den Hon- gaarschen rijksbestuurder Horthy aan Prinses «Uliana. Dit geschenk bestaat uit 26 prachtige porse- Jeinfiguren, voorstellende standbeelden te Boe dapest, vervaardigd in de beroemde porseleinfa briek te Herend. De radioreportage van het huwelijk van Prin ts Juliana en Prins Bernhard vangt heden ®eds te 10.15 uur v.m. aan inplaats van om l0-30 uur. De reportage opent met een inleiding en een aPpèl over de ooggetuigeposten. Verschillende kerkdiensten zijn Woensdag ge houden. Zoo is in alle R.K. kerken van 't deke naat 'sGravenhage een plechtige H. Mis opge dragen tot intentie van het vorstelijk bruids par. Bovendien is in de middag- of avond godsdienstoefeningen de lofzang Te Deum ge- ongen. Aan het diner, dat Woensdagavond ten pa- foize te 's-Gravenhage gegeven werd, hebben hiede aangezeten de Indische vorsten en vorste- Uke delegaties met den kapitein van het In- ische leger W. J. B Houbolt en den controleur an binnenlandsch bestuur A. Jonkers, die hun wens hun verblijf hier te lande zijn toe- Sevoegd, j^er gelegenheid van het huwelijk van H. K. J*- Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bern- eard zal heden namiddag om 1 uur korte dienst worden gehouden in de Hol- ahdsche kerk, Austin Friars, te Londen. Vanavond zal in de Portman Rooms, Baker mat W. I. een feestavond worden gehouden,. waarop zoowel een concert als een cabaret wordt aangeboden, waarvoor verschillende ar- tisten zijn aangenomen, terwijl in de balzaal gelegènheid zal zijn om te dansen. De kanselier van H. M.'s gezantschap te Lon den, Jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos zal een feestrede uitspreken. De plechtigheden van het huwelijk zullen om 11 uur worden uitgezonden door Radio-Luxem burg. De Hertog van Kent, Prinses Alice en de Graaf van Athlone, Lady May Abel Smith en Major Abel Smith hebben een bezoek aan het Maurits huis gebracht. De Engelsche gasten van de Koningin werden door den directeur van het museum, prof. dr. W. Martin, rondgeleid. Het bezoek duurde ruim een uur. De hooge gasten plaatsten hun hand- teekening in het daarvoor bestemde gulden boek en kregen den nieuwen geïllustreerde Fran- schen catalogus ten geschenke. Het comité voor de persbelangen heeft in ho tel De Wittebrug een lunch aangeboden aan de journalisten uit het buitenland en uit de pro vincie, die voor het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bemhard naar de residentie zijn overgekomen. De voorzitter van dit comité, mr. J. J. van Bolhuis, heeft dit déjeuner geopend met feestdronk op de staatshoofden van alle landen, die door dagbladschrijvers aan dendisch vertegenwoordigd waren. H.M. de Koningin heeft luitenant-gene raal jhr. W. Röell, commandant van het Veldleger, benoemd tot Groot-Kruis in de Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin wordt Zaterdag a.s. op Het Loo verwacht, waar zij voorloopig verblijf zal houden. De Driekoningen-avond te Den Bosch is on danks storm en regen dit jaar buitengewoon verloopen. Het was dit jaar zelfs drukker op straat dan andere jaren. Bijzonder veel opgang maakten de nieuwe lampions met de afbeeldin gen van het vorstelijk bruidspaar. Het geldcontingent voor den uitvoer van eieren naar Duitschland is voor de maand Ja nuari verloopig vastgesteld op 25 pot. van het Decembercontingent. Woensdag is aan den heer J. Hermanssen, adjudant-onderofficier-administrateur van de school voor reserve-officieren te Ede, de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitge reikt- Hollywood maakt zich op, het zilveren Para mount-jubileum te gaan vieren. Donderdag 7 Januari wordt de president van deze maatschappij zestig jaar en de maatschap pij zelf zal dien dag vijf en twintig jaar be staan. Zukor viert nog een ander feest dan zijn verjaardag. Hij is n.l. Donderdag even lang pre sident van de Paramount als de maatschappij bestaat. De Paramount Studio Club zal den jubilaris een feestmaal aanbieden, dat door alle leidende figuren van de filmindustrie bijgewoond zal worden. Op het diner zal Zukor een handteekeningen- boek worden aangeboden en de redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Het vertrek van den Rotterdam Lloyd Ra. pide, rijdende in aansluiting op het d.d. 9 dezer van Marseille naar Ned. Indië vertrekkende mailschip „Indrapoera," zal Vrijdag 8 Januari as. om 16 uur van Den Haag (H.S.M.), 16.25 uur van Rotterdam (D.P.) en 17.22 uur van Roosendaal plaats vinden. Ter aanvulling van het reeds medegedeelde kan worden bericht, dat ook met Benkoelen radiotelefonisch verkeer mogelijk is. By de opening van de bloemententoonstelling Lente in Januari te Aalsmeer heeft de minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, allereerst het bestuur der C.A.V. gecomplimenteerd met het 25-jarig bestaan en vervolgens schetste hij de beteeke- nis van de veiling voor het bedrijfsleven en voor de kweekers. Z. Exc. roemde den werklust en den ijver van de Aalsmeersche kweekers, die in dezen tijd niet bij de pakken neer bleven zitten, doch het hoofd fier omhoog hielden. Spr. ging achtereenvolgens de ontwikkeling na van de visscherij en den land- en tuinbouw, waarin de bevolking van Aalsmeer een bestaan heeft gevonden. Met betrekking tot de moeilijke toestanden in den tuinbouw merkte de minister op, dat men de internationale crisis tenslotte niet kan opheffen met den nationalen regeeringssteun. Spr. spoorde de kweekers aan met moed en volharding door te blijven gaan, dat zal men zeker, met de hulp der regeering en achter de leiders van het bedrijf, door de duisternis in het licht komen. De minister verklaarde vervolgens de ten toonstelling geopend. Het bestuur van de Centrale Aalsmeersche Veiling te Aalsmeer stelt zich voor op Maan dag 11 Januari a.s. des n.m. van 3 tot 5 uur receptie te houden in het gebouw der vereeni- ging. In Den Bosch werd Woensdag een belang rijke vergadering gehouden van de R. K. Sta- tenkieskring-organisatie Den Bosch. Als spreker trad in déze vergadering op de heer M. Bajetto, gep. generaal-majoor te Nij. megen, die door de Partijleiding als lijstaan voerder in den kring Den Bosch was aangewe zen. Bij de rondvraag bleek, dat het bestuurslid, de heer Jos. Meyring, het met deze keuze niet eens is. Na een uitvoerig betoog deelde de voorzitter mede, dat het bestuur te Den Haag een on derhoud heeft gehad met mr. Geseling, waar bij deze mededeelde, dat er nieuw bloed in de Kamer moest komen en dat daarvoor een offer gebracht moest worden. Tenslotte deelde de vergadering* de meening van den voorzitter en sloot zich volkomen aan bij de woorden van den heer Goseling. Te 's-Hertogenbosch is ingebroken in de wo ning van den penningmeester van een der Oranje-comité's, die voor de versiering van de stad had gezorgd. Ongeveer achthonderd gul den wordt vermist. Nederlandsche Zuiveicentrale, 10 Januari t.m. 16 Januari 1937 consumptiemelk, regeerings- contract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimum- prijs 5 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. Een kenner van de bokssport. „Wat, hierl hier!, ik zal jullie helpen, elkaar nu al langer dan tien minuten neer te slaan!" JE ZULT WEL DENKEN: WAT ZlT JE TOCH "IN OlE KRANT TE ri£UZ.EN.~ |riAA« IK ZOEK NAAR HET WEEtfGERlOHT, rn55C.HIE.rS KOMT E.R'N piJNE t>T0KM ,p TE NAALDWIJK VERSIERDE MEN EEH STRAAT MET BOEEEN- KOOL EM WORST De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich Dinsdag en Woensdag bezig gehouden met de plannen voor een tweede oeververbinding over de Maas tusschen het Park en Charlois, waar bij drie plannen in het geding waren, t.w. dat voor een tunnel voor vierbanig autoverkeer en voor verkeer van wielrijders en voetgangers, waarvan de kosten in totaal f 15.000.000 bedra gen; voorts, dat voor een tunnel, voor vierbanig autoverkeer, waarvan voorloopig de helft wordt ingericht voor verkeer van wielrijders en voet gangers, kostend f 13.330.000 eri tenslotte dat voor een 60 M. hooge brug voor vierbanig auto verkeer en tevens voor voetgangers en wielrij ders, kostend f 14.470.000. B. en W. hadden oorspronkelijk den Raad voorgesteld het goedkoopste plan te laten uit voeren en daarvoor steun te vragen bij het Rijk, welke in Mei 1935 reeds in principe is toegezegd. In den loop van de behandeling, toen bleek, dat vele raadsleden voorstanders van het groo- tere tunnelplan waren, hebben B. en W. hun voorstel aangevuld, in dien zin, dat, behoudens indien bij nader overleg met de regeering mocht blijken, dat de Regeering bereid zou zijn de hoogere kosten van het grootere tunnelplan voor haar rekening te nemen, tot uitvoering van het geheele plan met de minste capaciteit behoort te worden overgegaan en voorgesteld het college te machtigen in ver band met den uitslag van dat over leg het noodige te doen opdat de gunning vóór 3 Februari a.s. het verstrijken van den ter mijn, die den inschrijver bindt zal kunnen geschieden. Dit aldus aangevulde voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. De crisisheffing op margarine is met ongeveer 8 pCt. verlaagd. Die op vermengde margarine is daardoor gekomen van 39.30 op 35.90 cent per kg., waarbij dan nog komt 8.50 cent heffing op de verplicht bijgemengde 10 pCt. boter. De totale heffing op dit volksvoedsel is dus ver laagd van 47.80 op 44.40 cent of zeven procent. De accijns op onvermengde margarine, be stemd voor mengers, is verlaagd van 43.70 tot 39.90 cent, die op plantaardige en ritueele van 49 op 45% cent. Deze verlagingen zijn ingevoerd, aldus meldt het Handelsblad, om, ondanks de prijsstijging der grondstoffen, den margarineprijs op het zelfde peil te kunnen handhaven. Niet de con sument, doch het Landbouwcrisisfonds bemerkt er dus de financieele gevolgen van. Op Ameland eischt de griep steeds meer slachtoffers. In Nes zijn huis aan huis zieken en in vele gezinnen liggen alle huisgenooten ziek. Ook te Hollum heeft het aantal griep gevallen zich uitgebreid. In verband met deze ziektegevallen zijn voor geheel Ameland alle bijeenkomsten en feeste lijkheden, welke Woensdag en heden zouden worden gehouden, uitgesteld. De contingenteering van vleesch zal per 16 Januari as. worden verlengd. De contingenteering van schapen zal, na af loop van de huidige contingenteeringsperiode op 16 Januari a.s., niet worden voortgezet. (Van onzen Londenschen correspondent) De Engelschen zelf spotten vaak met dat gene wat zü hun periodieke aanvallen van deugdzaamheid en moraliteit noemen. Tal van groote en machtige bewegingen zijn hiervan het gevolg geweest. Men denke aan de kracht en overtuiging waarmede dit volk dat, blijkens zijn positie in de wereld, toch geenszins het materieele veronachtzaamt, in zijn geheel kan opkomen voor een „goede zaak", wanneer eenmaal het nationaal ge weten wakker geschud is. Hoe werd een jaar geleden niet Sir Samuel Hoare als minister van Buitenlandsche Zaken weggevaagd doordat het volksgeweten zich niet vereenigen kon met wat het als een verzaking van de Abessiniërs en van de Volkenbonds beginselen beschouwde. Toch was een ieder overtuigd van de buitengewone bekwaamheid van Sir Samuel, en nauwelijks had deze het kabinet verlaten of men miste hem zoozeer dat Mr. Baldwin hem, eveneens onder den drang der openbare meening, eenige maanden later opnieuw een zeer belangrijken post in de Re geering opdroeg. 4 Merkwaardig is het, dat die vlagen van deugd zaamheid en moraliteit gewoed hebben op bijna elk gebied, maar niet op dat van den gods dienst. Het jaar 1936 eindigde met een nieuwe en machtige poging tot organisatie van deugd zaamheid en moraliteit maar ditmaal geldt de beweging, aan welker hoofd de Aartsbisschop van Canterbury staat, den godsdienst zelf. En dit is een feit van het allergrootste be lang. Wij, katholieken in Engeland, hebben reeds lang gebroken met den niet zeer fraaien en zeker valschen waan dat het verval der Angli- kaansche en protestantsche kerken onze kerk ten goede zou kunnen komen. Afval in den vorm van onverschilligheid is vaak niet het gevolg van de fouten die een kerk aankleven, doch juist van het goede dat zij heeft. Aangezien nu onze kerk dat goede in veel hooger mate, en zelfs tot in volkomenheid bezit, kunnen wij niet verwachten dat menschen, die de staats kerk verlaten, omdat zij hun te goed is, zich tot de kerk van Rome, die oneindig veel beter is, aangetrokken zullen voelen. Wij spreken hier niet van de ernstige zoekers, maar van die groote massa die alles belangrijker acht dan geloof en godsdienst. Zij kan met dikke woor den verklaren dat de kerk haar geen bevredi ging schenkt, maar hiermee bedoelt zij dat de kerken geen Amerikaansche sensatiefilms ver toonen of gelegenheid tot dansen geven. De katholieke kerk in Engeland heeft veel te verwachten van die niet-katholieken die vroom van zin zijn en met overtuiging een dwaalleer aanhangen. Zij heeft niets te verwachten van diegenen die een godsdienst, hoe vol van dwa lingen ook, verwerpen omdat de wereld hun zooveel biedt dat hen, intellectueel of zinnelijk, meer aantrekt. Er zijn geen redenen tot groote tevreden heid over de ontwikkeling der katholieke kerk in Engeland sinds den oorlog. Nume riek handhaaft zij zich, maar zij wint geen terrein. Het aantal jaarlijksche bekeeringen is ongeveer stationnair. Het zou zelfs bevre digend genoemd mogen worden indien er geen afval tegenover stond, die niet min der omvangrijk is. De oorzaak hiervan is, althans voor een zeer groot deel, hierin gelegen, dat de toenemen de nationale neiging tot veronachtzaming van het geloof is als een besmettelijke ziekte waar aan ook de katholieken, die immers ten volle deel hebben in het nationale leven, niet ont komen. Vandaar dat wij ook van enger katholiek standpunt (indien zulk een standpunt eng kor. zijn) bezien, alle redenen hebben de „recall" van den Aartsbisschop van Canterbury tot den godsdienst van harte toe te juichen. Wij bezigen het Engelsche woord, omdat het alleen door middel van een omschrijving ver taald zou kunnen worden. Het zelfstandig naamwoord „recall" beteekent het „zich op nieuw in het geheugen brengen". Wü zouden kunnen spreken van een „terugkeer" tot den godsdienst, maar dit is niet wat de Aarts bisschop bedoelt, want naar zijn overtuiging heeft de groote massa den godsdienst niet op zettelijk en doelbewust verzaakt; zij heeft hem vergeten. Het godsdienstig instinct is bewaard gebleven, maar in de overijling van het over volle moderne leven, met al zijn afleiding en ontspanning, is God als het ware verdrongen. De radio-toespraak, welke de Aartsbisschop dezer dagen tot de volken van het Britsche Rijk hield, was een oproep aan de Christenen zich te herinneren dat zij Christenen zijn, en zich- zelven in het Kroningsjaar opnieuw op te dra gen aan God. Deze oproep leidt een beweging in, welke niet alleen gesteund wordt door heel de Anglikaan- sche kerk, maar ook door de leiders der andere Protestantsche gemeenschappen. Volgens een medtdeeling van den Aartsbisschop zou ook de Paus welwillend kennis genomen hebben van een mededeeling, hem in verband hiermede toe gezonden, maar het is duidelijk dat de katho lieke kerk in Engeland niet deel kan en zal nemen aan een beweging, -die haar oorzaak feitelijk hierin vindt dat de leiders van andere kerken zich bewust zijn geworden van de ge volgen hunner eigen nalatigheid. De Aartsbisschop heeft zijn oproep gedaan op een zeer gunstig oogenblik. De abdicatie crisis in de eerste helft der maand ging ge paard aan een vloedgolf van nationale deugd zaamheid en moraliteit. Hiertegen was zelfs de populariteit van Edward VIII niet bestand. Daar is ternauwernood eenig verzet ge weest tegen zijn abdicatie. Ondanks de hiertoe van sommige zijden aangewende pogingen is geen machtige nationale bewe ging ontketend ten gunste van zijn persoon. Men liet hem, ondanks zijn groot verleden als prins van Wales, eenvoudig gaan en de harde waarheid moet gezegd worden men was blij dat hij ging. Niet ontkend kan worden dat aan die blijd schap of laat ons zeggen: aan dit gevoel van verluchting ook het instinctief besef ten grondslag lag dat een koning, die in verband met een persoonlijke aangelegenheid zulk een geweldige crisis veroorzaken kon, geen „veilig" koning was. Men had reeds opgemerkt, dat Edward VIII de strenge godsdienstige begrippen van zijn vader niet deelde; dat hij Zondags-zeer vaak niet naar de kerk ging. Bisschop Blunt van Bradford had hierop in zijn beroemd geworden rede duidelijk gezinspeeld. Maar de koning ver zaakte niet alleen de uiterlijke vormen; het hu welijk dat hij sluiten wilde, de omgang dien hij had met een gehuwde vrouw, bewezen dat hij ook het wezen van den godsdienst, volgens de Anglikaansche geloofsartikelen, verzaakte. Nu sloeg het volk de schrik om het hart. Het verweet zijn koning niets, maar het verweet zichzelf alles. Plotseling zag het hoe dicht het bij den afgrond stond en hoe onpeilbaar diep die afgrond was. De moreele beteekenis van de groote crisis is geweest, dat het Engelsche volk, doodelijk ontsteld, tot inkeer kwam. De Aartsbisschop had zijn actie tot „heiliging" van het kroningsjaar reeds voorbereid vóór de crisis uitbrak. Hij wist hoezeer dit noodig was onder Edward VIII. Maar thans weet ook het volk het. En dit schenkt hoop voor de toe komst. Dinsdagavond te ruim tien uur wilde de Roo- zendaalsche reiziger J. M. Rademakers op het station D.P., te Rotterdam, den reeds vertrek- kenden trein naar het Zuiden nog halen. De man kreeg evenwel alleen de handgrepen van het betreffende rijtuig te pakken, doch miste de treeplank. Hij werd ongeveer 50 meter mee gesleurd. In den trein zittende reizigers be merkten het ongeval en trokken aan de nood rem, waarop de trein tot stilstand werd ge bracht. De man had wonderlijk genoeg geen letsel bekomen. Hij heeft met een volgenden trein zijn reis voortgezet. Aan mr. W. de Sitter is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag ver leend uit zijne betrekkingen van president van den Krijgsraad voor de zeemacht binnen het rijk in Europa te Den Helder en kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Den Helder, onder dankbetuiging voor de door hem in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. De aan notaris D. Muurling aangewezen standplaats de gemeente Uithoorn, is op zijn verzoek veranderd in de gemeente Nieuwer- Amstel. Ik nam afscheid en toen ik me voor 5|et laatst nog eens omdraaide om mijn hoed af te nemen, zag ik hoe hij, met komiek heerschersgebaar zijn arm bood aan meisje, maar hoe zij zich beslist terugtrok, s°f ze van zulk een gemeenzaamheid niet ®ediend was. En toen de lamp in de hal haar ®elaat een oogenblik geheel verlichtte, zag ik Taarop een uitdrukking als van een verschrikt kind. TVe wandelden een tijdje zwijgend naast el- kknder voort en ik kon het angstige gelaat van meisje niet uit mijn gedachten bannen. »U bent waarschijnlijk te veel links afgesla- Eeh," zei hij. „Ik heb den weg beter geleerd." -Bent u hier dan allang geweest?" kon ik "iet nalaten te vragen. Hij dacht weer even na. „Een paar weken", hij, „ik logeer liever in een hotel dan in ®en gewoon huis, ziet u, maar er zijn omstan- ^'Sheden, die iemand een gewoon huis doen erkiezen." ^."°h!dus.... die dame. waarover u «Prak..,,» „Zeker, u hebt dat al dadelijk heel goed gezienMiss Lovell zal het evenwicht helpen herstellen." Ik mompelde eenige woorden van geluk wensch, maar vroeg me intusschen af, waarom hij toch met me meewandelde. Ik keek onwil lekeurig eens om, terwijl wij een weide over staken en weer was er tegen den donkeren avondhemel een nog donkerder gedaante bo ven op een hek, waardoor we zoo juist ook waren gekomen. Werden we dan weer gevolgd? Ik bleef staan en me omwendend, staarde ik in de duisternis. Mijn metgezel keek me op lettend aan. „Gek toch" zei ik, als om mijn gedrag te verklaren, „zooeven op den heenweg kwam er ook al iemand achter me aan „Zoozei hij, „liep u soms niet op het padging u soms dwars een veld door?" „Ik liep in den blinde weg," antwoordde ik. „Dan zal die man „Ja.... hij stelde blijkbaar nogal belang in me." ,,'t Kan best een landlooper zijn." „Mogelijk!maar ik houd niet van raad seltjesik zou wel eens willen weten, wat voor een kerel het is". Hij gaf me geen antwoord, doch wachtte blijkbaar, wat ik doen zou. Ik klom over het hek heen, dat naar den weg leidde en ver borg me opzij daarvan in de heg. Hij kwam naast me staan en we stonden zwijgend te luisteren. Over het veld naderden voetstappen en na eenigen tijd hoorden we iemand bij het hek. Een donkere gedaante klom ertegen op en sprong er lenig af, maar op hetzelfde oogenblik stak ik mijn wandelstok uit en de man strui kelde erover en viel met vooruitgestoken han den op den grond. Ik kwam uit mijn schuil plaats te voorschijn en hielp hem op de been. „Hallo.... te haastig met overspringen ge weest?" vroeg ik joviaal. Hij krabbelde overeind en in het halfduister kon ik zijn gelaat toch nog onderscheiden. Het was de magere pokdalige man van den schoe ner. Hij mompelde iets, dat op een dankbe tuiging geleek en haastte zich weg. Nu eerst kwam Alston, die onbeweeglijk tegen de heg- was blijven staan, te voorschijn. „En wat was het.... een landlooper of een zakkenroller?" Ik raapte mijn stok op. „Geen van beiden," zei ik. Hij scheen meer uitleg te verwachten en dat was net, wat ik bedoelde. Ik nam mijn hoed af en liet de zwoele avondkoelte door mijn haren spelen. „Toch heb ik dien kerel meer gezien," zei ik, alsof ik in mezelf praatte. „Ik denk, dat hij tot de bemanning van dat jacht hoort...." Het duurde weer eenigen tijd, voordat hij op merkte: „Nouals het een Amerikaan is, zal hij u niets doen, hoor". „Oh, daar maak ik me ook niet ongerust over," zei ik op luchthartigen toon. „En nu ik den weg weer heb, mag ik niet van uwe goedheid vorderen, nog verder mee te gaan.... ik kan het nu zelf wel vinden." „Dat was ik u in ieder geval toch wel ver schuldigd na uw vriendelijkheid met dat te legramik had u er eigenlijk heelemaal niet over moeten lastig vallen." „Goed, maar zaken." „Zaken!" onderbrak hij me lachend, „ik ben hier voor heel wat betersen ik had best tot morgen kunnen wachten, ik moet toch mijn motor halen.... allicht zie ik u dan nog, mijn heer Kerslake." Na een tijdje voegde hij er zon der eenigen samenhang aan toe: „Dat was een slimme streek van u.... met dien stok..., u bent werkelijk vindingrijk." „Ik ben maar een heel gewoon zee-officier," zei ik bescheiden. Hij wenschte me goeden nacht en ging terug. En ik overdacht onderweg, hoe vreemd het was, dat hij heel den namiddag vermeden had, in het hotel te komen, terwijl hij van plan was, er den volgenden morgen te verschijnen. Trou wens, de heele geschiedenis kwam me vrij raad selachtig voor. HOOFDSTUK III De tweede man Den volgenden morgen ontbeet ik vroeg en ging, na eenige orders omtrent het brengen van mijn bagage naar het station, te hebben gegeven, naar de rookkamer, om de kranten in te kijken onder het genot van een sigaar. De ramen stonden open en de zee bruiste tegen het strand in een helderen zonneschijn. Ik zat nauwelijks te lezen, toen ik mijn naam hoorde noemen en Alston zag aankomen. Hij zag er op gewekt en vroolijk uit en nam met zijn gewone gemak van beweging tegenover mij plaats met de opmerking, dat hij hoopte, mij niet te sto ren. We maakte onder het doorbladeren van onze kranten enkele opmerkingen, totdat hij plotseling zijn blad neerlegde en opstond. „Nee maarWilson Rudgwickjij hier?" riep hij vriendschappelijk. Ik draaide me om en zag den man, die een dag te voren met den schoener was aangekomen. „Hé! Alston!" zei deze grinnekend en reikte hem de hand. „Ga zitten, kerel!" zei Alston. „Mag ik u voor stellen, mijn vriend Wilson Rudgwick, die weer eens de oude wereld bekijken komtLuite nant Kerslake!Jij bent hier vrij goed be kend, niet waar Wilson?" „Geboren in Lancashire!" zei de aangespro kene kortweg en nu herkende ik ook het eigen aardig accent van die streek in zijn stem. „En hoe gaat het met de zaken?" vroeg Alston. „Iets beter.... daarom zit ik dan ook hier." „Bent u hier voor uw plezier?" vroeg ik be leefd. „Zoo'n beetje!" was het korte antwoord. „Hij combineert het, ziet u," legde Alston uit, „Wilson weigert nooit zaken te doen. zelfs hier niet, wat jij?" „Als het de moeite waard is, hier net zoo goed als ergens anders," gaf Wilson toe. „Maar vertel eens, Alston, wat voer jij hier eigenlijk uit? Ik dacht, dat je in Montana zat." Alston schudde ziin hoofd. ..Ik heb Montana op het oogenblik niet noodig. Montana is uit stekend, maar je kunt er wel eens genoeg van krijgen. Ik ben hier net, waarom jij hier bent." „Om je geld kwijt te raken," zei Rudgwick. „We zijn groote gekken, maar de dollar staat nogal hoogen zoodoende haal ik er mijn reiskosten nog wel uitZeg, blijf je hier nog lang?" Alston sloeg zijn beenen over elkaar. „Net zoolang, tot het me verveelt!" gaf hij ten ant woord. Hij scheen me niet zoo mededeelzaam als gewoonlijk, ofschoon volkomen op zijn ge mak. „Je had zaken met me moeten doen in Chi cago", zei Rudgwick. „Je zou met onze firma goed verdiend hebben." „Och," zei de andere glimlachend. „Ik ben er zoo happig niet op. Ik kan wachten, zie je, Wilson, sommige menschen moeten altijd za ken doen, zoolang ze dollars er in zien. En dol lars worden wel eens wat al te hoog aangeslagen. Het gaat er maar over, wat je ermee koopen kunt en als ik mijn gezondheid of veertien da gen vacantie opgeef, om tienduizend dollar te krijgen, dan moet ik toch berekenen, of ze me dat waard zijn." Tot mijn verwondering begon Rudgwick harte lijk te lachen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3