H 1 1 I Onze Oost heeft hartelijk meegeleefd O M De residentie in feestroes HM DE KONINGIN ZEER VERMOEID DE P WÊÈm v Radio-ontvangst was uitstekend VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per vreek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20347 Mil WÈB De huwelijksstoet passeert na de plechtigheden het Plein 1813. De foto geeft een prachtig overzicht van het escorte om de Gouden Koets en de eerewacht, welke langs de geheele route in dubbele rij stond opgesteld Op het moment van de huwelijks voltrekking donderden in geheel Indië de voorgeschreven saluutschoten Sware regenbui bracht ontijdig einde Plechtige kerkdienst Binnenkort eenigen tijd naar het buitenland Prins Bern hard zelf aan het stuur Het eere-escorte. dat den vorstelijken stoet op zijn tocht door de residentie begc leidde F eestvreugde allerwegen Weinig werk voor G. G.D. De bruidsbouquet Oranje-vreugde in Orange De drukte in de binnenstad was Donderdagavond nog groot er dan de voorafgaande dagen Uittocht der bezoekers Vertrek der troepen Het groote oogenblik van het vorstelijk huwelijk in de St. Jacobskerk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, lager mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. cssti^ BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). De ontvangst Van de radio-uitzending uit Holland was "rtstekend. Overal waren luidsprekers op gesteld, in de hotels, restaurants en sociëtei- kn, waar men in grooten getale met de Uootsche gebeurtenis meeleefde. In Batavia waren bovendien op het ter- 'e'n van den Pasar Gambir krachtige luid- brekers opgesteld, waardoor practisch ieder- in de gelegenheid was mee te luisteren, daarvan natuurlijk een zeer druk gebruik *®rd gemaakt. Jartuner was het, dat een plotselinge, zware fegenbui, nadat het bijna den geheelen dag 8oed weer was geweest, een ontijdig einde maakte de viering buitenshuis. °°k elders leefde men het geheele verloop Vatl het huwelijksfeest in de residentie mede, barbij uiteraard de huwelijksvoltrekking ten ®tadhuize en de kerkelijke plechtigheid een zeer 'ePen indruk maakten. °P het moment, waarop in de residentie **et huwelijk werd voltrokken, donderden in Geheel Indië de voorgeschreven saluut- bhoten. Batavia werd dit eerbewijs gebracht door j 11 batterij van de gemotoriseerde veldartil- t ti€. welke op het Koningsplein was opgesteld, rVijl in Tandjong-Priok waar alle schepen Pavoiseerd waren Hr. Ms. „Java" door de vuurmonden de heuglijke gebeurtenis daverend afkondigde. m alle gewestelijke hoofdplaatsen in geheel Indië ontvingen de bestuurshoofden in open baar gehoor, dan wel namen op andere wijze de gelukwenschen van alle bevolkingsgroepen in ontvangst. De feestelijkheden te Batavia werden voort gezet met volksconcerten. De Japansche ingezetenen hielden een feë- rieken optocht voor den Gouverneur-Generaal. Te Semarang werd de „Gysbreght van Aem- stel" met zeer veel succes opgevoerd. In Medan gaf men het openluchtspel „Van Juliana tot Juliana". Des avonds is een fakkel optocht gehouden voor den resident, waarbij de sultan van Deli in den stoet liep. De dienst in de Portugeesche buitenkerk was een officieele feestdienst, die een bij zonder feestelijk, doch stemmig karakter droeg. Het interieur van de kerk was versierd met vlaggedoek, lauwerkransen en wapenschilden en leverde een scherp contrast met de, in het zwart gekleede, bezoekers. De gala-uniformen van vele autoriteiten en leden van het consu laire corps, alsmede de fraaie toiletten van de dames, verhoogden den feestelijken aanblik. Het corps van hoofdambtenaren was vrijwel volledig aanwezig, evenals alle militaire autoriteiten en prominente figuren uit de handelswereld. Klokslag half tien kondigde klokkengelui de komst van den Gouverneur-Generaal aan, waarop op het orgel het „Wilhelmus" Naar wij vernemen is H. M. de Koningin zeer vermoeid van de feestdrukte der laat ste dagen. Na haar verblijf op Het Loo zal zij eenigen tijd in 't buitenland rust nemen. Naar wij vernemen zal de hu welijksreis van het jonge paar zeer eenvoudig zijn. Het groot ste gedeelte van de reis zal per auto worden afgelegd, terwijl Prins Bernhard zelf zal sturen. Donderdagavond liepen te Apel doorn hardnekkige geruchten, dat het jonge paar op Het Loo was aangekomen. Deze geruchten werden echter gelogenstraft door de stellige ontkenning ten paleize. Er was geen personeel aanwezig, daar allen waren opgeroepen om dienst te Den Haag te doen. werd ingezet, waarbij de orgelmuziek ge steund werd door bazuinen. Alle aanwezigen zongen het Volkslied uit volle borst mede, onder het aangeven van melodie en zang door de Bataviasche Oratoriumvereeni- ging. Ds. De Vreede hield een rede, waarin hij er op wees, hoezeer deze dag in de eerste plaats is een heerlijke dag, een hoogtij van Prinses en Prins en hoezeer thans een nieuw leven ons uit de portretten van Prinses en Prins tegen- blikt, waarvan de weerschijn ook bij onze ge liefde Koningin valt te ontwaren, die opleeft in het geluk van haar kind en persoonlijk alle zorgen aan den dag legde, de versieringen van het paleis ontwierp en bij de voorbereidingen voor het feest tot in kleinigheden voor alles zorg droeg. Ook voor Haar is dit een dag van heerlijkheid. Hoe kan die heerlijkheid bewaard blijven? Het eenige wat bruid en bruidegom kunnen doen om zeker te zijn van een blijvend geluk is: dit geluk bergen bij God. Wij zijn hier allen tezamen voor het vorstelijk bruidspaar. Doch dit is niet enkel hun feest, doch ook ons feest, een feest van het Nederlandsche volk, waarbij het groote allesbeheerschende op den voorgrond treedt en waarop het heele volk als één man reageert. Na deze toespraak, welke diepen indruk maak te op de aanwezigen en die door de radio over geheel Indië werd verspreid, werd besloten met den zang „Wo du hingehst, da will auch ich hingehen" en daarna geëindigd met gebed. Hiermede was een van de vele plechtigheden van deze feestdagen ten einde. Uit tal van plaatsen des lands ontvingen wij nog berichten over uitnemend geslaagde fees telijkheden en bijeenkomsten, die Donderdag naar aanleiding van het Prinselijk huwelijk waren georganiseerd. De groote organisatie, welke de gemeentelijke geneeskundige dienst te Den Haag, in samen werking met andere lichamen, voor Donderdag op touw had gezet, heeft gelukkig weinig dienst behoeven te doen. Slechts enkele flauwgevallen personen meerendeels dames heeft men te verzorgen gehad. De bruidsruiker van Prinses Juliana bestond uit witte orchideeën en was met kant afge werkt De twaalf ruikers van de bruidsmeisjes waren uit zacht-rose anjers samengesteld, met flu- weelen linten in dezelfde tint als de ceintuur, behoorende bij de japon. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana heeft men te Orange (Pr.) overal de Nederlandsche en de Pransche vlag uitgestoken. De vele tienduizenden, die Donderdag naar Den Haag waren gekomen ter bij woning van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, trokken in den namiddag, toen de officieele plechtigheden waren afgeloopen, in dichte drommen de stad in. Slechts een betrekkelijk gering deel der be zoekers maakte aanvankelijk gebruik van de ge legenheid, die de Nederlandsche Spoorwegen boden om op gemakkelijke wijze Den Haag te verlaten. Slechts zij, die nog een verre reis voor den boeg hadden, bezoekers uit het Noorden en de Limburgers, vertrokken uit Den Haag van Staatsspoor en Hollandsche Spoor. De electri- sche treinen, die met tusschenpoozen van 10 a 15 minuten in de richtingen Amsterdam en Rotterdam vertrokken, waren nog slechts matig bezet. De meeste feestgangers immers, die nog niet eerder in de afgeloopen weken in de residentie waren geweest, bleven wachten tot nè. het val len van de duisternis, om dan de feestverlich ting te gaan bekijken. En zoo was het dan laat in den middag en des avonds weer een ongekende drukte in de binnenstad, waar het zelfs in de afgeloopen dagen niet zoo vol is geweest als gisteren. Voller dan alle vorige dagen waren de café's en restaurants, die soms geruimen tijd gedwon gen waren wegens plaatsgebrek hun deuren te sluiten, waarop het publiek geduldig in een lange rij bleef wachten, tot anderen plaats had den gemaakt. In het algemeen heerschte er ook in de stad en in de café's meer stemming dan in de voor afgaande bruidsdagen. In vele café's speelde de muziek het Wilhelmus, dat staande door de bezoekers werd meegezongen. Er werd in de café's gezongen en gedanst'en af en toe hosten groepen jongelui, vaak getooid in vreemdsoor tige costumes of met grijnzende maskers, door de straten. Tot wanordelijkheden kwam het niet, want de feestelijke stemming was goed en bleef goed. Later in den avond begon het bij de stations drukker te worden. Steeds talrijker werd de menigte, die uit de Hofstad naar haar woon steden wilde terugkeeren. Voor het station Hol landsche Spoor had men den wijzen maatregel genomen het publiek met behulp van paaltjes in twee verschillende richtingen te leiden voor de treinen naar Amsterdam en naar Rotterdam. Vele groepen soldaten, die men in den na middag zonder uitrusting onder leiding van onderofficieren en vergezeld door manschappen van het Haagsche garnizoen door de stad had zien wandelen ter bezichtiging van de versie ring, trokken in marschtempo, weer model be pakt en bewapend, onder commando van hun officieren onder de tonen der trompetten of op de maat van de trommels naar de stations, waar op de goederenemplacementen de voor de militaire transporten bestemde treinen gereed stonden en geleidelijk naar het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land vertrokken. Evenals Donderdagmorgen bij de aankomst van troepen en publiek, liep ook thans bij het vertrek alles in volmaakte orde en vrijwel vol gens de vastgestelde regeling, dank zij de per fecte organisatie der spoorwegen. Tot laat in den avond duurde de feestvreugde voort, die men in de residentie in de komende tijden zeker niet licht zal vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1