De verbetering van 's Pausen toestand De Vrijmetselarij en nog iets New-Yorksche Beurs Het nieuws van heden Kerkelijk leven - VRIJDAG 8 JANUARI 1937 Duitsche perscampagne tegen Tsjecho-Slowakije Roovers overvallen Syrische herders Duitsche belangen in Griekenland De griep in Engeland Korte berichten Het Weer Een brutale oplichter geknipt Hij gaf zich uit voor Joodschen vluchteling PERSRECEPTIE IN DE RIDDERZAAL Dr. Colijn onder de genoodigden SCHAKEN TOURNOOI TE HASTINGS De eindstanden in de reserve- groepen VANDALENWERK BENOEMING In het bisdom Haarlem STOOMVAARTLIJNEN la7s MARKTNIEUWS AMERIK. GOEDERENMARKT WISSELKOERSEN Onmiddellijk benut de H. Vader deze gunstige wending om intensiever te arbeiden VATICAANSTAD, 7 Jan. (Stefani/. De verbetering in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus houdt aan. Hedenochtend heeft de Paus wederom Kar dinaal-staatssecretaris Pacelli in audiëntie ontvangen en met hem de loopende kerkelijke zaken besproken. De Osservatore Romano deelt mede: De toe stand van den H. Vader verbetert steeds, zij het ook zeer langzaam, ondanks de pijnen, die nu en dan nog hevig zijn. Deze verbetering ver oorlooft den H. Vader nochtans toe te geven aan zijn grootste en voortdurend verlangen, Zich meer te kunnen wijden aan Zijn arbeid met die groote activiteit en die verwonderlijke vasthou dendheid, welke tot de beste eigenschappen van den Opperherder behooren. Z. H. de Paus, deelt Stefanl mede, ver heugt Zich ten zeerste over de verbetering van Zijn toestand. „Het is de schoonste gave", zeide de H. Vader, „welke de Wijze Koningen konden schenken ter gelegenheid van het Driekoningenfeest." De H. Vader klaagt er het meest over, dat Hij tijdens de ernstige dagen van Zijn ziekte niet zóó heeft kunnen werken, als Hij dat verlangde te doen en zooals Hij dat tot Zijn ziekte steefis had kunnen doen. Kardinaal Pacelli bleef hedenmorgen dan ook langer dan gewoonlijk bij den H. Vader. Als een opmerkelijke bijzonderheid vermeldt Stefani nog, dat Z. H. de Paus sedert het begin van Zijn ziekte een speciale aandacht toonde voor het leven van de beroemdste Pausen der H. Kerk en zich daarover voortdurend liet voor lezen, o.a. de biografieën van Paus Nicolaas V, Gregorius XV en Clemens VIII. BERLIJN, 7 Jan. (Havas). De campagne in de Duitsche pers tegen Tsjecho-Slowakije wordt krachtig hervat. De Voelkische Beobachter verklaart, dat Tsjecho-Slowakije onder de be velen van Moskou staat en legt den nadruk op zekere beweringen van de Magyarsag, welke tot strekking hebben te bewijzen, dat het Tsjecho- Slowaaksche leger onder controle staat van deskundigen en vertrouwensmannen van Mos kou, dat zijn invloed uitbreidt in de Tsjecho- Slowaaksche industrie. De Voelkische Beobach ter verklaart verder „Officieele kringen in Praag kunnen slechts met klakkelooze beschul digingen antwoorden op deze inlichtingen, die zeer nauwkeurige feiten vermelden betreffende toenemende bolsjewiseering van Tsjecho-Slowa kijezij bewaren het stilzwijgen over alle feiten, die vermeld worden betreffende het drij ven van de bolsjewisten van de Komintern, wel ke bij hen zonder belemmering optreden en zwijgen eveneens over de militaire samenwer king met de Sowjets". JERUZALEM, 7 Jan. (D. N. B.) Nabij Safed zijn zeven Syrische herders, die met hun kudden de Palestijnsche grens waren overgestoken, door een rooversbende overvallen. De herders bo den evenwel krachtigen tegenstand en doodden één der roovers. ATHENE, 7 Jan. (Reuter). Nadat kortgeleden reeds besloten was blik uit Duitschland te im porteeren, in plaats van uit Engeland, hebben de Britsche exporteurs en scheepvaartmaat schappijen thans wederom een slag gekregen door het besluit potasch en koolzure soda uit Duitschland in te voeren, terwijl deze import tot dusverre uitsluitend uit Engeland betrokken werd. LONDEN, 7 Jan. (Reuter) De griepepidemie, die sinds eenigen tijd hier heerscht, heeft in de afgeloopen week in Londen en andere grocte steden van Engeland en Wales 325 sterfgeval len veroorzaakt, terwijl dit aantal in de vooraf gaande week 97 was. In Londen zelf zijn de vorige week 128 personen overleden aan griep, 119 aan bronchitis en 215 aan longontsteking. Het gerucht doet de ronde, dat de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, eind Januari of begin Februari een reis naar de Vereenigde Staten zou maken. Het reddingswerk op de Kaspische zee wordt nog steeds voortgezet. lederen dag cirkelen vliegtuigen over de zee en steeds worden nieu we vastgevroren visschersschepen ontdekt. De vliegeniers werpen levensmiddelen en klee- dingstukken omlaag om de in nood verkeerende visschers zooveel mogelijk te helpen. De Mohammedaansche autoriteiten hebben besloten op te treden tegen de oneenigheld, die bij de laatste gebeurtenissen te Beyroeth aan den dag is getreden tusschen de Moham medaansche en Christelijke Arabieren, tenein de solidariteit tusschen de Arabieren tot stand te brengen. De Moefti heeft besloten verschei dene meetings te presideeren, die een Moham- medaansch-Christelijke vereeniging ten doel hebben. Koning Gustaaf van Zweden zal van twee tot drie Februari een bezoek brengen aan Ko ning Leopold te Brussel. De Koning zal verge zeld worden door den minister van buitenland sche zaken, Sandler. Verwachting: Stormachtige tot krach- Sj tigen, later afnemende Noordwestelijke §1 wind, gedeeltelijk bewolkt met kans op regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Afnemend buiig. iilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllll De politie te Rotterdam heeft een Duitscher, die hier te lande zijn slag sloeg en reeds eenige slachtoffers maakte, wegens oplichting aange houden en in arrest gesteld. De man ging zeer brutaal te werk en wist het vertrouwen te winnen van velen, met het gevolg, dat hij vrij gemakkelijk een bedrag van bijna honderd gul den in handen kreeg. Dinsdagavond even na kantoortijd, kwam, zoo vertelt Het Volk, een Duitscher bij de „Ameri can Express" aan den Coolsingel en vertelde daar, dat hij een Joodsche vluchteling was. In verband met een deviezen-quaestie had hij overhaast de vlucht moeten nemen. Per auto was hij naar de grens gekomen. Daar hadden de ambtenaren hem alle papieren voor zijn auto en zijn pas afgenomen, met het gevolg, dat de Duitscher, die voorgaf J. Frank te hee- ten, zijn wagen niet kon invoeren. Hij was er in geslaagd, om op Nederlandsch gebied te komen en Rotterdam te bereiken. De bezoeker deelde verder mee, dat hij op banken in Stockholm en Malmö groote conti had staan. In eerstgenoemde plaats 20.000 pond sterling en in Malmö 100.000 Zweedsche kronen en 100.000 Zwitsersche franks. Hij wilde deze saldi laten overschrijven naar de American Express. De kassier, die hem te woora stond, stelde den vreemdeling in de gelegen heid brieven te schrijven aan de banken, waar hij zijn geld had gedeponeerd en zorgde ei bovendien voor, dat de brieven getypt en pei vliegpost werden verzonden. Nadat dit alles was gebeurd verzocht dt Duitscher den kassier R. om een adres van een deskundig raadsman, die hem zou kunnen bij staan in de diviezenquaestie. De kassier belde mr. S. aan 't Haringvliet op en dize verklaar de zich bereid, den Duitscher na kantoortijd te ontvangen. Hierna verzocht de Duitscher aan R. hem te helpen, aangezien hij door zijn over haaste vlucht zonder middelen was. De flair waarmee de Duitscher optrad en de wijzt, waarop hij de brieven aan de banken zona, hadden vertrouwen bij den kassier gewekt en hij maakte daarom geen enkel bezwaar om den Duitscher een voorschot te geven. F. kreeg f 45.en zou vertrekken. Maar eerst werd nog een pension opgebeld. Woensdagmorgen om half negen stond de Duitsche vluchteling al weer bij de American Express en vroeg den kassier nog een voor. schot van f 50.Maar nu ging R. er niet op in en hij .sprak met den Duitscher ar, dat deze om tien uur zou komen, tegelijkertijd met nu. S. De rechtskundige verscheen, maar de Duit scher liet zich wachten. Bovendien vernam at kassier, dat mr. S. al f 50.aan den vreem deling had ter hand gesteld. Nu rees bij den kassier wantrouwen en hij deed van het ge beurde aangifte bij de politie. Intusschen haa R. vernomen, waar de man zijn pension had gekozen en daarom begaf de kassier zich naar den Schiedamschen singel om te trachten hem te treffen. Spoediger dan hij verwacht had, kwam de gezochte opdagen. Want nauwelijks was de kassier binnen, of de Duitscher verscheen ln een taxi voor het pension. Niets kwaads vei. moedend stapte hij binnen en begaf zich naar zijn appertement. Veel tijd werd hem daar niet gegund, want de kassier had de politie gewaar schuwd en weldra verschenen enkele recher cheurs. Toen zij zich als „Kriminalpollzei" bekend maakten begreep de Duitscher dat hij in de val zat. Hi) verzette zich wel tegen zijn arres tatie, maar werd toch overgebraent naar het bureau Witte de Withstraat. Daar bleek, dat de vreemdeling al enkele maanden in ons land „werkte", want ln het „Algemeen Politieblad" van de tweede helft van November 1936 .stond hij gesignaleerd voor Amsterdam en Venlo, waar hij zich ook aan soortgelijke practijken had schuldig gemaakt. Gebleken is, dat de zich noemende Frank in 1892 in Beieren geboren is en dat hij waar schijnlijk het laatst in de AugsDurgerstrasse te Berlijn heeft gewoond. Het onaerzoek wordt thans voortgezet naar den juisten naam van den vreemdeling. In de Ridderzaal hebben Donderdagavond de chef van den regeeringspersdienst en me vrouw Lievegoed een receptie aangeboden ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bemhard aan de te Den Haag aanwezige buitenlandsche journalisten, ver tegenwoordigers van binnenlandsche journalis ten-organisaties, de buitenlandsche persvereeni- ging enz. De receptie was druk bezocht: velen waren vergezeld van hun dames. Onder de genoodig den bevonden zich o.a. de minister-president dr Colijn en de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs, de heer P. Visser, zoomede verschil lende persattaché's bij gezantschappen. Er heerschte een buitengewoon opgewekte stemming, waartoe een strijkje mede bijdroeg. De eindstanden in de reservegroepen van het schaaktournooi te Hastings waren Recervegroep A: 1. Prins 7 pnt.; 2. De Grot 6'A pnt.; 3. Winser 5pnt.; 4. Sergeant 5 pnt.; 5. Graaf Sacconi 4'/. pnt.; 6. Ritson Morry 5 pnt.; 7. en 8. Sonja Graf en Sapira ieder 3 <4 pnt.; Colo 3 pnt.; 10. Collins 2% pnt, Reservegroep B: 1. Landau 7 pnt.; 2. Van Be ters 6)4 pnt.; 3. en 4. Devos en Michell ieder 5)4 pnt.; 5. Kitto 4)4 pnt.; 6. Bowen 4 pnt.; 7. en 8. Scheffers en Jackson ieder 3)4 pnt.; 9. Eva 3 pnt.; 10. Gibaud 2 pnt. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Rome heeft in den loop der tijden de vrij metselarij veroordeeld. Het heeft dit herhaal delijk gedaan en ondubbelzinnig. O.a. deed het Leo XIII in zijn encycliek „Humanum genus", die in 1884 het licht zag. Met deze herhaalde veroordeelingen is de zaak voor ons katholieken beslist. De Magon- nerie is voor ons een verboden organisatie, van welker loges wij geen leden kunnen, noch mo gen zijn. En met de kerkelijke Overheid staan wij in 't geweer, om haar aanvallen af te slaan en haar ondergrondsche strevingen te bestrijden. Dat die strevingen in het eene land duidelijker en scherper tot uiting komen, dan in het an dere, doet daaraan niets af. En dit geldt na tuurlijk ook voor ons land, waar het geheim genootschap evenzeer het anti-clericalisme cul tiveert, als elders, en zijn optreden naar binnen en naar buiten daarmee in overeenstemming brengt. De ouderen onder ons zullen zich bijv. herinneren, dat, toen bij de grondwetsherzie ning van 1887 een felle strijd tusschen Rechter- en Linkerzijde ontbrandde over het onderwijs artikel 194 (later 192) van de leiding der vrij metselarij een z.g. Teekenplank uitging, waar van de strekking was te voorkomen, dat de confessioneele school gelijkstelling zou kunnen krijgen met de openbare, of neutrale. Onze houding ten aanzien der vrijmetselarij is dus bepaald. Zij behoeft geen verdere toe lichting, noch motiveering. Maar juist, wijl dit zoo is, en deze houding moet worden gehand haafd met al den ernst, welken zij verdient, wake men tegen excessen, die daaraan slechts afbreuk zouden kunnen doen. Dat er reden is voor zulk een waarschuwing leert de ervaring. En had men er zich immer naar gedragen, dan zou ons tweeërlei verschijnsel zijn bespaard ge bleven. Eerstens, dat, in de Romaansche landen vooral, de katholieken wel heel druk gebaarden, spraken en schreven over de magonnerie en daaraan een groot deel van hun tijd en inspan ning ten koste legden, maar intusschen ver zuimden de hand aan 't werk te slaan voor een opbouwende actie, waardoor zij de vrijmetse larij zouden hebben belet haar invloed steeds meer uit te breiden. En vervolgens, dat op schaamtelooze wijze door bedriegers en schot schrijvers misbruik kon worden gemaakt van veler meer dan naïeve lichtgeloovigheid, waar door de zotste verhalen over de Loge voor echte munt werden aangenomen en de strijd tegen de magonnerie in een bespottelijk daglicht werd gesteld. Wie heugenis heeft aan den be- ruchten Taxil-zwendel, van eenige tientallen jaren geleden, zal weten, wat wij bedoelen. Zel den heeft zich zulk een bedroevende en be schamende historie afgespeeld, een ergerlijk schandaal, dat tal van katholieken, leeken en priesters, tot dupe maakte, en, uit Frankrijk tot ons gekomen, ook hier te lande zijn slacht offers vond. Daar kwam dan nog iets bij. Door iemand klakkeloos en zonder meer het etiket „vrij metselaar" op te plakken, maakte men hem, dikwijls voorgoed, verdacht of zelfs onmogelijk. Vooral in Frankrijk ging men zich hieraan meermalen te buiten. Wie onder katholieken en tegenstander wilde verpletteren, noemde hem een vrijmetselaar, een trawant der Loge, of in sinueerde, dat hij op de een of andere wijze tot het geheim genootschap in relatie stond. Met zijn reputatie was het dan bij zijne ge- loofsgenooten meestal gedaan, hij mocht pro testeeren zooveel hij wilde. De ergelijkste dingen hebben zich op dit punt voorgedaan, waarbij niemand werd ontzien, priesters zoo min als leeken, zelfs kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders niet. Een Fransch prelaat, kardinaal Mathieu, deelde daaromtrent een geval mee, dat men zou weigeren te gelooven, wanneer het niet van zoo eerbiedwaardige zijde was ver haald. Toen indertijd kardinaal Lavigerie de Fransehe katholieken aanspoorde hun vruchfë- looze kanonnades tegen de Republiek te staken en zich op constitutioneel terrein aaneen te sluiten ter verdediging hunner beginselen, wekte dit in hevige mate den toorn op van vele royalisten en imperialisten. Daar moest iets ach ter schuilen! Daar zat bepaald de Loge achter! Spoèdig bleek, dat de Aartsbisschop van Car thago in overeenstemming met den H. Stoel had gehandeld en toen keerde zich de woede, daar men niet rechtstreeks den Paus, Leo XIII, kon aanvallen, met des te grooter felheid tegen den Staatssecretaris, 't Is verbijsterend, welke invectieven men zich aan diens adres durfde veroorloven. Een Fransch echtpaar aldus de bovengenoemde prelaat dat zich op de hu welijksreis te Rome bevond, ging den Sint Pie- ter binnen op een morgen, dat daar een groote godsdienstige plechtigheid zou plaats hebben. Aan een priester vroegen zij, wie de Kardinaal was, die zou celebreeren. Toen hij den naam hoorde, sloeg de echtgenoot als met afgrijzen een gat in de lucht en haastte hij zich zijn vrouw toe te voegen: „Laten we gauw heen gaan, liefste. Het schijnt, dat de vrijmetselaar de Mis gaat opdragen!" Die „vrijmetselaar" was niemand anders en niemand minder dan Ziine Eminentie Kardinaal Rampolla, staatssecretaris van Paus Leo XIII, en die in 1903 naar alle waarschijnlijkheid (den Pauselijken Stoel zou hebben bestegen, indien Oostenrijks souverein daartegen geen bezwaar had gemaakt!.... Waar zulke onzinnigheden zich konden voor doen, is het eenigermate te begrijpen hoe onverklaarbaar het overigens moge zijn dat later de schandelijkste een meest ongerijmde verzinsels van een Taxil en anderen bij een deel der katholieken geloof vonden. Waarom wij dat alles memoreeren? Om kracht bij te zetten aan de nog steeds niet overbodige waarschuwing zich ook in den strijd tegen de magonnerie van excessen te ont houden en niet tot dwaasheden en onrechtvaar digheden te vervallen. De reclame, indertijd door sommigen of velen In al te kinderlijke goede trouw voor de geschriften van Taxil c.s. ge maakt ze vonden ook naar Nederland hun weg had ten gevolge, dat eenerzijds tal van eenvoudige menschen lectuur in handen kregen, die gewoonweg tot de prikkellectuur behoorde, en dat anderzijds degelijke en deugdelijke ver handelingen over de Loge en haar werk onver kocht en ongelezen bleven. Zoo sneed het mes naar twee kanten verkeerd, ten voordeele alleen van hen, die uit deze zwendel-affaire ruime profijten trokken. Gelukkig is dit jammerlijk gebeuren een uni cum gebleven. Het heeft zich niet herhaald, al thans niet in dezen groven, ongegeneerden vorm. Maar het gesol met de vrijmetselarij men denke aan Spanje duurt ook in onzen tijd nog voort, en maar al te dikwijls komt het voor, dat de katholieken met name in z.g. katholieke landen hun eigen laksheid en ge mis aan initiatief bewust of onbewust camou- fleeren met een veel geruchtmakend fulmineeren tegen de Loge. De magonnerie is doorgaans de eenige schuldige, wanneer in een katholiek ge- heeten land het anti-clericalisme triomfeert en hatelijke maatregelen treft tegen de Kerk. Maar wanneer men dan de Hollandsch nuchtere vraag stelt, hoe het mogelijk is, dat in zulk een land de Loge een zoo grooten invloed kan uitoefenen, krijgt men géén antwoord Onze Nederlandsche geloofsgenooten het zij tot hun eer gezegd toornen wat minder luidruchtig tegen de vrijmetselarij en zoeken haar ook niet overal „achter". Liever slaan zij de hand aan de ploeg, stellen zij daden en organiseeren zij zich tot een krachtig geheel, hetgeen den besten waarborg oplevert voor de verdediging hunner beginselen en de verzekering hunner belangen. P. S. Donderdagnacht hebben onbekenden het huis van den voorzitter der soc.-dem. Kamerfractie ir. J. W. Albarda te Den Haag, besmeerd met oranjeverf. Zoover men van den beganen grond af reiken kon, heeft men, aldus bericht het Volk, den muur. de ruiten en de deur volgesmeerd. Donderdagochtend is het geval ontdekt. De politie werd gewaarschuwd en al spoedig ver scheen een schilder, die den gevel weer schoon maakte. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer A. V. M. Eijckelhof, kapelaan te Wormerveer, benoemd tot leeraar op het Semi narie „Hageveld" te Heemstede. Pastoor L. Poell Te Gemert ls overleden de zeereerw. heer L. J. J. M. Poell, pastoor der parochie van Sint Jans Onthoofding aldaar. Pastoor Poell werd 23 Maart 1872 te Den Bosch geboren. Na zijn H. Priesterwijding be gon hij te Tilburg zijn socialen arbeid. Hij stichtte later „Het Hoog-Ambacht", gaf bro chures uit en hield tal van spreekbeurten. Ka pelaan Poell was indertijd een der meest vooraanstaande priesters van het Bossche diocees. Na zijn benoeming tot Pastoor te Gemert bepaalde de thans ontslapene zich meer tot de parochiale zielzorg. binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 7 Jan.: Triton, p., Va lencia. Aangekomen 7 Jan.: Wasaborg, s., Rochester (voor Velsen); Phrontis, s., Java; Hontestroom, s., Londen; Sif, s., Zweuen. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Jan.: Triton, Va lencia, stukgoed, Surlnamekade, Verg. Carga- dorskantoor. Vertrokken 7 Jan.: Bennekom, s., Hamburg. Aangekomen 7 Jan.: Phrontis, Java. stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s, Scheepv. Mij.; Sif, Zweden, cellulose, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Hontestroom', Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. MIJ. OCEAAN PHRONTIS. 7 Jan. van Java te Amst. DOLIUS, Java naar Amst., 6 Jan. van Padang. HOLLAND-AMERIKA LIJN BROMMERSDIJK, 7 Jan. van R'dam naar New- York. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALWAKI, 7 Jan. van Hamburg te R'dam. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN. 7 Jan. van Nartlk te Vlaardingen. STAD AMSTERDAM. 7 Jan. van Sfax te Vlaar dingen. ROZENBURG, Vlaardingen' naar Bagnoli, 7 Jan. uit den N. Waterweg. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, thuisreis, 7 Jan. van Londen. KON. NED. SipOMB. MIJ. BENNEDOM, 7 Jan. van Amst. n. Hamburg. TRITON. 7 Jan. van Valencia te Amst. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKEE.K, uitreis, pass. 6 Jan. Gibraltar. GROOTEKKRK, uitreis, 7 Jan. te Singapore. DIVERSE SCHEPEN MAAS, Susak n. R'dam, pass. 7 Jan. Gibraltar. ROTTERDAM, tank, 7 Jan. van Killingholme te Galveston. WILLEMSPLEIN, R'dam naar Melilla, pass. 6 Jan. Gibraltar. MIDSLAND, 5 Jan. van Grangemouth n. Losyth. Opening goed prijshoudend later stegen de koersen in snel tempo NEW YORK, 7 Jan. (Part.) De beurs opende heden na het weifelende verloop van de laatste dagen al direct in een goed prijshoudende stemming, welke spoedig tot een bepaald vaste tendenz uitgroeide als gevolg van het feit, dat het uitblijven van groote liquidaties onder in vloed van de arbeidssituatie zeer gunstig werd opgenomen, daar men hieruit concludeert, dat zoodra deze moeilijkheden zullen zijn opgelost, zich opnieuw een gunstige tendenz zal baan- breken. De koersen kwamen dientengevolge on der leiding van staalwaarden, automobielaan- deelen en sporen reeds spoedig aanzienlijk bo ven de vorige slotprijzen te liggen. De markt werd door het gunstige nieuws uit het bedrijfs leven daarenboven gestimuleerd. Het feit dat de staalindustrie het hooge bedrijvigheidspeil van de vorige week heeft kunnen handhaven, maakte vooral een zeer gunstigen indruk. Daar naast werd bekend, dat de aansluitingen van het Bell-systeem in December met 93.000 waren toegenomen vergeleken met een toeneming van slechts 48.000 in dezelfde maand van het vo rige jaar. Ook de record-omzetten van Sears Roebuck in de vier weken tot 31 December ten beloope van niet mindét dan ruim 59 millioen. waarmede het totaal voor de eerste 11 maanden van het boekjaar reeds bijna 500 millioen heeft bereikt, droeg tot de vaste stemming bij. Automobielwaarden werden in het bijzonder ge steund door de verwachting, dat in het ar beidsconflict thans spoedig onderhandelingen tusschen de beide partijen zullen worden aan gevangen, in welke meening men versterkt werd door het feit, dat de gouverneur van den Staat Michigan er in geslaagd is een onderhoud te bewerkstelligen tusschen den vice-president van de General Motors en een afgevaardigde van de arbeidersorganisatie. Een en ander leidde tot baisse-dekkingen op vrij omvangrijke schaal en de omzetten waren dan ook den geheelen dag groot. Na de stijging in het eerste uur trad even een lichte weifeling in, doch deze werd spoedig overwonnen, mede op de overweging, dat uit de rede die Roosevelt gisteren voor het Congres heeft gehouden, niets definitiefs gebleken is omtrent te nemen drastische maatregelen, die het bedrijfsleven zouden kunnen beïnfluencee- ren. In de laatste beursuren werd de koersstijging in snel tempo voortgezet bij stijgende omzetten. In het laatste uur werden niet minder dan 890.000 shares verhandeld, waarmede het totaal voor den geheelen dag op 3.060.000 shares kwam. Het slot kwam vrijwel overal op het hoogste punt van den dag en de koerswinsten varieerden van 1 tot 4 punten. De berichten over nieuwe sluitingen van fabrieken vermoch ten de markt niet te deprimeerenj daar de over tuiging bestaat, dat desondanks het conflict spoedig zal zijn geëindigd. Sporen waren vast op de verwachting, dat de wagonverladingen een groote toeneming te zien zullen geven. De koerswinsten bedroegen dooreen 2 punten. Norfolk Western stegen zelfs 4 punten. E<ni uitzondering vormden Union Pacific, die iets luier waren. Autowaarden waren zeer vast. Ge neral Motors sloten 3 punten hooger, Chrysler 3 7/8 hooger en Mack Truck 2 5/8 hooger. Ook staalwaarden boekten aanzienlijle koerswin sten. U. S. Steel avanceerden 2Bethlehem Steel 1 7/8 en National Steel 2 punten. Koner waarden waren van 1)4 tot 2 3/8 punt hooger. dit laatste voor Anaconda, mede onder invloed van de stijging van de binnenlandsche koper- prijzen. Groote koerswinsten werden ook ge boekt door chemische fondsen, aandeelen van warenhuisondernemingen en petroleumwaar- den, terwijl ook utilities algemeen op hooger koerspeil kwamen. A.T.T. stegen 21/8 punt op de hierboven reeds genoemde sterke stijsring van de aansluitingen. Spoorweg-equinment- waarden, canning-shares, natte waarden als mede aandeelen van electriciteitsfabrieken wa ren goed prijshoudend. Slotkoersen Jan. 7 6 5 4 Allied Chemical 231 230V, 227s/, 225% American Can Co. l19V/o 1187/b 118% 116 Am. Car. F.dry 61 VA 597/8 58 56% Am. Smelt. Ref. 963/s 93% 93 92V Am. Tel. Tel. 186% lR43/8 183% I «41/4 Am. Tobacco B. 98 96V, 97 961 ft Am. Waterworks 27 26% 26% 251/4 Anaconda Copper 547e 531/4 53% 54% Atchison Topeka 737/p 731/4 7IV4, 7OV4 Baltimore Ohio 213/4 207/g 211/4 207/g Bethlehem Steel 763/s 74% 753/, 733/s Canadian Pacific 155/s 14% MS/, 147/8 Case Treshing 150 146 145 141 Chase National B. 49 48% 48% 48 Ches. Ohio 67 66% 663/4 66S/4 Chicago Rock Isl. 2V4 2V4 21/4 2% Crvsler Motor 1191/8 1151/4 1133/4 1123/g Cities Service 4% 4V4 4% 41/4 Conso) Gas N.Y. 453/4 441/4 44 433/4 Continental Oil 45 44 43% 43 7 Dawesl. 29 27% 287/8 6% Young 22 20% 21% Deleware Huds 451/4 43% 423/4 421/4 Douglas Aircraft 713/8 693/4 697/8 70 Dupont de Nem. 1741/2 170 172% 169S/4 Eastman Kodak 174 173 173 173% El. Bond Sh. 25% 237/8 227/g 221/4 General Electric 551/2 535 53% 537/g General Motors 663/4 633/4 63 61% Good Year 291/4 28% 28 277/8 Hudson Motor 197/e 183/4 187/g 18% Illinois Centra) 241/4 23% 233/g 223/4 Intern Harvester 1041/4 1031/2 1043/4 1043/4 Intern. Nickel 63V8 623/8 627/8 623/4 Intern. Tel. Tel. 131/s 121/e 12% 12% Kennecott Copper 621/4 611/s 62 61% Missouri Pacific 31/b 308 3 3 Idem Dref- 71/2 7% 7 7 Montgomery Ward 553/4 54% 543/4 543/g Nat. City Bank 42 41% 411/0 41 Nat. Dairy Prod. 24 23% 233/g 23% New York Central 425/a 413/8 403/4 401/4 North. Amer. Co. 327s 31% 303/4 303/g Norfolk Western 268 264 2ol 261 Pennsylvania 407/g 40 40 401/4 Phllllns Oil 52 515/s a0% 50% Proctor Gamble 263/4 OO1/2 00% o5% Publ. Serv. N. J. 50-/4 49 48% 48% Radio Corpoiution 111/2 107/g 11 11 Sears Roebuck 84% 82% 83 81 Shell Union Oil 29% z9 29»/* z77/g Socony Vacuum 17 17 17% 16% .Southern Pacific 467/g 451/4 447/g 433/g Southern Railway 2S7/8 251/6 zol/4 441/4 Standard Brands 15% 133/8 133/g Stand. Oil ot N.-J. o&7/8 681/4 u8'% 083/g Tidewater Ass. Oil 2l3/8 21 21% 21 Union Pacific 1281/4 129 127% i267/8 United Aircraft 26% *7% *8 4/% United Corp A. 7% 7 7s ö7/g 6% U. i. Leather 7 6V2 6I/2 6% U. S. Rubber 47% 461/4 461/4 4o U. S. Steel '9% 763/g 71/4 '5% Western Union 80 791/4 791/2 '73/4 Westingb. Elecu 148 1 lO'/2 i46 140 Woolworth liuii. 03 0441 0 2 72 021/2 Gedaan en laten, i bieden. s - ex-div. is ex coupon. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 7 Jan. Tarwe. Maart 8/11; Mei 8/10%; Juli 8/9%, Na het feest Elk feest diende het begin te zijn van een nieuw geluk. En voor de direct betrokkenen is een waarach tig levensfestijn dan ook de aanvang voor een nieuwe schoonheid in het leven. Maar voor de feestgenoten? Zij, die ter bruiloft kwamen één van geest en één in blijheid zijn vaak den volgenden morgen alreeds de ver broedering van den vorigen dag ver geten. Bij het feest, dat we allen gis teren vierden mag dit niet zoo zijn. Het geluk der Kroonprinses was te vens de jubel onzer saamhoorigheid en de les der eenheid van gansch een volk, welke we gisteren hebben ge leerd, moet vrucht dragen voor de komende tijden. Na het feest begint weer het gewone leven weliswaar, maar dit „gewone" leven behoeft niet te zijn en mag ook niet zijn precies als voorheen. Het moet beter zijn door het beleven der les van den dag van gisteren: één volk rond Oranje. Slotk. Jan. 7 6 5 4 Brussel 16.86s/, 16.87 16.88% 16.90 Rome 5.26% 5.26% 5.26% 5.261/4 Madrid 7.60 7.60 7.75 7.75 Bern 22.98% 22.98s/, 22.983/4 22.98%, Wf'T 18.70 18.70 18.70 18.70 Oslo 24.67% 24.70 24.70 24.671/2 A'dam 54.76 54.76 54.76 54.76 Lonci" 4-91% 4-91% 4.91% 4.91% Parijs 4-67% 4 67% 4.673/& 4.671/8 Berlijn 40.26 40.23% 40.23 40.24 7 Jan. 6 Jan. NEW YORK, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Suiker Oct. 2.96-98 Jan. 2.93-95 Mrt 2.96-97 Mei 2.96-97 Rubber Standaard Jan. 22.00- - Mrt 22.04-- Mei 21.89-- 2.98-99 2.95-96 2.97-98 2.98-99 Juli Nov. Dec. Sept 2.96-98 2.99-300 2.96-- 2 99-- 3.02-- 3.03-- 21.60-- Juli 21.76-+ 21.45-- 21.67-- Sept 21.70- 20.35-1 21.45-- Oct. 21.66-- 21.34-- Dec. 21.66-- 21.34-- Katoen Oct. 12 36 Jan. 12.47-48 Mrt 12.35 - 12.37-38 Mei 12.2512.15- 12.36-— Oct. 11.90-- 11.74- 12.23-24 Dec. 11.90- - 11.76* Tin Loco 51.40 51.00 Termijn 51.35 50.90 Koffie (Rio - Nieuw contract) De huwelijksreis van het Prinselijk Paar zal grootendeels per auto worden gemaakt; Prins Bemhard zal zelf sturen. Geheel Indië heeft met de nationale gebeurtenis meegeleefd. H. M. de Koningin gaat eenigen tijd in het buitenland rust nemen. De verbetering in den toestand van Z. H. den Paus houdt aan. Duitschland antwoordt op de Britsch-Fransehe voorstellen en stelt voorwaarden; ook Italië heeft thans z(jn antwoord overhandigd. De greep om Madrid wordt steeds nauwer; ver schillende dorpen om de hoofdstad veroverd; de Madrileensche bladen publiceeren een oproep de stad te verlaten. In Belgische kringen wordt de houding der Ita liaansche regeering, inzake het toestaan van een radio-uitzending van een rede door den rexist Degrelle, onvriendelijk geacht. Nieuwe moeilijkheden zouden zijn ontstaan in Sjensi,- reeds gevechten bij Sianfoe. Mr. J. H. Telders, oud-landsadvocaat te Den Haag overleden. Beurs van New York: Opening goed prijshou dend, slot op het hoogste punt van den dag. NEW YORK, 7 Jan. (Santos) Dec. 7.20-21 Dec. 10.44-- 10.35 Mrt 7.28- - 7!l0-- Mrt 10.45-46 10.36 Mel 7.33-- 7.18 - - Mei 10.45-- 10.34 Juli 7.36- - ,.21-- Juli 10.39-- 10.29 Kept 7.23- - Sept 10.43-- 10.32 7 Jan. 6 Jan. CHICAGO, 7 Jan- 7 Jan. 6 Jan- Tarwe Haver Mei l33Vs-Ve 131 Vs-'A Mei 533/g-- 52s/8 Jul) 1 17%-% 116-153/4 Juli 47 -- 46 Sept.114 - 11 27b-V4 Sept.455/8 - - 437/8 - Mais Rogge Mei ÏCÖ'A- 105 - - Mei 114 - 112s/*' Juli 102 - IOOV2-- Juli 106%-% Nieuw contract Mei 110%- Juli 1j63/8- Sept.102%- Reuzel Oct. -- Dec. - Jan. 14.021/2 109%- IO51/4- 101 -- 13.85 105 Sept. 9874.1/2 971/2— 105 1017/g 7 Jan. 6 Jan. Mrt. 14.20 Mei 14.45 Juli 14.621/2 WINNIPEG, 7 Jan 7 Jan. 6 Jan 14.05 14.2/1/3 14.42% Tarwe Oct. - - Dec i285/8 -- Juli 123% Gerst I20S/4 Oct. - Dec.- 12178 ■- Mei 81% - Juli 716/8 - - Lijnzaad - Dec. Mei 173 Juli 173 IO8V2 1041/8 Rogge UtL - - - Mei 1087/s - - Juli 1041/2 - - Haver Dct - 53 Dec. S478 - - gedaan en laten t bieden S nominaal 793/g 70% - 171 Va*" - 170 - JuliS13/8.- 501/2*" Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stopped!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2