yn Triomf van Smaak! - Haarlem, 8 Jan. Wie doodde I Marco Graffi? B Kort en volledig De toestand van den H. Vader VRIJDAG 8 JANUARI 1937 pater Dr. beaufort o.f.m. AGENDA De Sandsjak-kwestie IO* VIRGINIA CIGARETTES EN DE TWEEDE KAMER «ui, Bazar „Mgr. Mutsaersoord" DE K.R.O.-TROUBADOURS KOMEN! Verlaagde toegangsprijs voor onze abonné's SCHOENMAKERSPATROONS Vergadering der Haarl. Federatie Verborgen krachten gm. NOORSCHE OH MEDICINALE LEVERTRAAN FEESTEN IN DE OMGEVING Herinneringsboom geplant te Bloemendaal NU WEER DE BROODPRIJS OMHOOG! Damclub Haarlem VAN ONZE RECHTBANK Huisknecht stal BURGERLIJKE STAND Bollen gestolen Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 9 Januari Gevonden voorwerpen en dieren Met H.B.C. naar Loosduinen BloemendaalE.D.O. H.R.C. Excelsior DE VISSCHERIJ IN 1936 Omzet een ton gedaald 9 Januari Bioscopen INSTELLINGEN Z. H. mag eenige uren het bed verlaten Geen Turksche troepenconcen tratie aan de grens STAAT VAN BESOMMINGEN li® TRIUMPH STAD Herhaaldelijk wordt in den laatsten tijd de naam van Pater Mr. Dr. D. Beaufort O.F.M. Benoemd in verband met de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal. ergissen wij ons niet, dan zou diens candi- aatstelling zelfs in niet-katholieke kringen oldoening wekken. Om den persoon van pater eaufort en om het feit deze wtenschelijkheid ordt vooral in katholieke kringen gevoeld at daarmede de kans wordt geschapen weder om een priester in de Staten-Generaal zitting doen nemen. Sedert het verscheiden van wijlen Mgr. dr. H. Nolens, schreef onlangs het dagblad De Mld, bleef onze Partij het gemis van een Ka merlid uit den clerus gevoelen. Het zou een aanvulling onzer Fractie zijn die immers een "'spiegeling van het katholieke openbare leven indien aaarin weer een theoloog werd op domen, die tegelijk door zijn staatkundige udiën, een onmiddellijke raadgever voor zijn edeleden zou kunnen wezen, vooral in vraag- 1 ukken, die den wortel van het beginsel raken. ■Nog op de jongste vergadering van den Par- Jraad, waar hij onder acclamatie in de com missie voor de candidaatstelling werd opgeno men, was men het er over eens, dat pater Beau- 0rt de voor practische Staatkunde geëigende saven in zich vereenigt. Na de wijsgeerige en godgeleerde studiën der iinderbroeders Franciscanen, haalde hij in 20 het doctoraat in de rechtswetenschappen j^n de Amsterdamsche Universiteit. In het ijzonder legde hij zich nog op de Staatsweten- ciiappen toe. Het Doorluchtig Episcopaat be- °emde dan ook den rechten man op de rechte Plaats, toen het pater mr. Beaufort leeraar d de ethica zes jaar geleden benoemde tot directeur ter voorbereiding van een Ontwik- felingscentrale van het R. K. Werkliedenver- Sedert 1930 te Utrecht gevestigd, geldt pater de Beaufort daar als een onzer beste so- ale juristen. De meest actueele problemen Padden zijn aandacht. Hij was een der hoofd machten bij de voorbereiding van het program d de rapporten der R. K. Staatspartij o.a. dat Ver het militaire vraagstuk. Ook als hoofdbe- UUrder van den Vredesbond en van tal van °oiale instellingen w'erden zijn bekwame ad- 'ezen geprezen. Van de publicaties, welke van dd hand verschenen, noemt De Tijd „Econo- misch Pacifisme" in Stud. Cathol 1925; „Alfon- ds a Castro als bron voor Hugo de Groot's are Liberum"; 1927. „De moreeie zijde van et militaire vraagstuk", 1927 („La guerre com- •Jm instrument de secours ou de punition", QI«sertatie 1933. Mocht de Z. Eerw. pater de Beaufort inder- aad op de Candidatenlijst worden gebracht, j 11 zou een wensch van de geheele Staatspartij vervulling gaan. Nu de R. K. kiezers in de voorbereiding der e!'kiezingen in het belangrijk stadium dgr oorloopige aanwijzing van candidaten zijn ge nuien (vóór 20 Januari a.s. hebben de afdee- dgen der R. K. Staatspartij gelegenheid can- mdaten op te geven en dus zullen de daartoe Poodige vergaderingen in de eerstvolgende veer- ^n dagen gehouden moeten worden) komt de raag naar voren of en door wie de blijkbaar algemeen gewenschte candidatuur van pater ■beaufort zal worden bevorderd. Wij gelooven, dat de R. K. kiezers in den 'eskring Haarlem hier een prettige taak te ervullen hebben. Zooals bekend, is pater Beaufort een Haar- ®mmer van geboorte. Wij mogen hem dus be- aive goed Nederlander, op bijzondere gronden .en der onzen noemen en, zonder ook maar tekort te doen aan de populariteit van ons ^■arnerlid, den heer Ch. v. d. Bilt, of aan de ^diensten van de heeren Groen en Stumpel, twee andere R. K. vertegenwoordigers van Kieskringen Haarlem—Den Helder, mogen t;IJ vastleggen, dat de naam van Pater Beaufort 2e aantrekkelijkheid van onze candidatenlijst m zou verhoogen. a!pet gaat in de eerstvolgende veertien dagen g ,een nog maar om het noemen van namen, d '5 de toestemming van den betrokkene is ^«arvoor niet noodig. De indeeling en volgorde de candidaten op de candidatenlijsten komen Jjf later aan de orde en daarbij spreekt dan de hoogere leiding van onze Partij een ij^ordje mede. Maar het staat wel vast, dat, 'dien blijkt uit de candidaatstelling van pa- v Beaufort in zoo goed als alle locale kies verenigingen van dezen kieskring, deze een gewilde candidaat is, de leiding met dezen •'gesproken wensch rekening zal houden, zoo- de kans dan groot is, dat pater Beaufort j?* inderdaad in den Kieskring Haarlem ge- j, e'd zal worden. Voor zooveel noodig herinne- Zin W'' er aan' dat de eerstvolgende verkie- j,nBen voor de Tweede Kamer de Kieskring ""i'lem niet meer alleen met Den Helder zal Jla gecombineerd, maar dat er een nieuwe uws n. XAiWCCCi Wi OOU H1CUVU j.'"'binatie gevormd zal worden, die de kies- uigen Haarlem, Den Helder, Leiden, Dor- Van echt en Middelburg zal omvatten. Er is dus e gelegenheid voor het opgeven van namen candidaten Men verzocht ons opneming van het vol gende Nauwelijks zijn de feestdagen van Kerstmis P Nieuwjaar en de luisterrrijke viering van het PWeijjjj van onze prinses voorbij, of Uw aan hol1' wordt wederom gevraagd voor bovenge- j^ucpiden bazar. Het doel van dezen bazar is, om ij Hoofdbestuur van het herstellingsoord bij te 10-jarig bestaan in Augustus een gift v kunnen overhandigen, teneinde de lasten te PPnen verlichten. Katholiek Haarlem en om- v'Pg, hoewel de tijdsomstandigheden moei lijk zijn, vertrouwen wij op Uw offervaardig heidszin. Komt dezer dagen naar het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Men vindt er gezel ligheid, muziek en een keur van nieuwe attrac ties. Steunt het goede doel en stelt het comité in staat een flinke som te kunnen afdragen. De bazar is geopend op 8, 9, 10 en 11 Januari, tel kens van 3 tot 11 uur. Hij wordt hedenavond geopend door den zeereerw. heer Plebaan, om half negen. De triomftocht, welken de K. R. O. enkele maanden geleden begon, wordt nog steeds voort gezet. In alle plaatsen hebben volle zalen zich la ten meesleepen in het enthousiasme en de uitgelatenheid, die de K. R. O.-troubadours met het niet minder bekende duo Tholen en van Lier en het radio-trio „The Twinking Three", op hun tournée door ons land hebben teweeg gebracht. Het met zorg samengestelde repertoire der K. R. O.-troubadours en de schetsen en pa rodieën van Tholen en van Lier, al dan niet in samenwerking met het ensemble, zorgden voor een amusement van goede soort. Per eigen K. R. O.-touringcar en daaraan verbonden vrachtwagen, zullen de troubadours met Tholen en van Lier ons komen vergasten op een programma van groote verscheiden heid, veel vroolijkheid en beschaafd amuse ment. Alle zorg is besteed aan de prachtige dé cors, die het geheel tot iets bijzonders maken. Maandag, 11 Januari a.s., zal de K. R. O.- trein Haarlem aandoen en in de Gemeentelijke Concertzaal stoppen om een uitvoering te ge ven. In overleg met de directie van den K. R. O. hebben wij voor de abonné's van onze krant re ductie weten te bedingen op de toegangsprijzen. Deze zijn le rang f 1.2e rang f 0.75; 3e rang f 0.50 en op deze prijzen krijgen onze abonné's op vertoon van hun laatst betaalde abonne- mentsquitantie een reductie van twintig pro eent, zoodat voor hen de eerste rang f 0.80 kost; de tweede rapg f 0.60; en de derde rang f 0.40. De toegangsbewijzen voor onze abonné's zijn verkrijgbaar bij onze administratie, Nassau- laan 51, Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer H. Pre- nen hield de Haarlemsche Federatie van Schoen makerspatroons een vergadering. De heer Jon ker, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond, be sprak de enquête, welke gehouden wordt om te onderzoeken hoe het den schoenmaker in het algemeen gaat. Het resultaat zal den Minister worden gezonden met de bedoeling, dat een einde zal komen aan de te lage prijzen, die de kosten niet dekken. Spr. verklaarde, dat er van de 16000 schoenmakers in Nederland niet eens 1000 zijn, die het praedikaat van schoenmakers patroon mogen voeren. Er dient een einde ge maakt te worden aan de voortdurende verla ging van het peil van het ambacht, het publiek moet er van doordrongen worden, dat alle zolen en hakken nog geen zolen en hakken zijn. Le vering beneden kostprijs, uit vrees voor con currentie, brengt het vak naar den afgrond Spr. drong er op aan de lijsten goed in te vullen. Dan was het woord aan den heer Bergers hoofdbestuurslid van den R. K. Bond van Schoenmakerspatroons, die vooral wees op de noodzakelijkheid van organiseeren. Het leder- contröle-station is daardoor in het leven ge roepen en zoo zijn er meer zaken, waarop een niet-georganiseerde parasiteert. Spr. was ervan overtuigd, dat de enquête in Haarlem goed ver- loopen zal, omdat de samenwerking daar goed is. Ook de ongeorganiseerden moeten de lijsten invullen. Hierna werd een comité van uitvoering be noemd, waarin zitting namen het Federatie bestuur en twee ongeorganiseerden. Medewer king werd toegezegd door vertegenwoordigers van IJmuiden, Santpoort, Zandvoort, Hillegom, Heemstede, etc. is een bekende uitdrukking. U kunt zich ook op een eenvoudige en goedkoope manier «verborgen krachten» verschaffen, welke hun nut bewijzen, indien zij ter be« schikking staan wanneer gij wer» kelijkhet uiterste moet presteeren. Neemt gij dagelijks Noorsche Medicinale Levertraan in, zoo verschaft U zich een reservefonds, daar Noorsche Medicinale Lever» traan het organisme sterkt en Uwe krachten daardoor toenemen. wereldbekend om hare goede kwaliteit. Ook te Bloemendaal had het Centraal-Co- miité voor viering van Oranje-feesten een keurig programma samengesteld. Reeds vroeg in den morgen werd een aubade gebracht aan den burgemeester, Jhr. mr. C. I. A. Den Tex. Onder de vroolijke muziek van de corpsen „Euphonia" en „Sursum" marcheerden hon derden schoolkinderen van de lagere scholen in onze gemeente naar het plantsoen aan den Terhofstedeweg. Burgemeester Den Tex sprak de kinderen toe. Hij besloot met een driewerf hoera op ons koningshuis, waarmede de kinderen luide in stemden. Daarna beklom de heer P. de Nobel het podium, onder wiens leiding de kinderen achtereenvolgens ten gehoore brachten: het Wilhelpius, Hollands Vlag en Alle man van Neerlands stam. Hierna volgde de boomplan ting. Door de Kon. Nederl. Vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Bloemen daal en omstreken, is aan het gemeentebe stuur aangeboden een quercus palustris (moeras-eik) om als herinneringsboom geplant te worden. De voorzitter dezer vereeniging, mr. J. D. van der Plaats, sprak de hoop uit, dat waar steeds van eeuwenoude eiken gesproken wordt, ook deze eik eeuwenoud mocht worden. Vier meisjes traden daarop naar voren, ge tooid met witte sjerpen, waarop de naam van elk der buurtschappen, jkvr. A. G. W. den Tex voor de gemeente, Agnes Tonino (Duinlust park), Liduina Kraetzer (Overveen), Mieke Theijse (Bloemendaal), Charlotte Prinsen Geerligs (Aerdenhout-Bentveldt) en Coba Wilson (Vogelenzang). Na het planten van den boom hieven de kinderen het Wilhelmus aan, dat door alle aanwezigen werd medege zongen. Tot slot beklom de heer J. H. Hij- mans het podium en dankte voor de groote belangstelling, zoowel van officieele zijde als van de zijde der kinderen en ouderen. Des middags culmineerde de feestvreugde zich in Stoop's Bad, waar een zwemfeest plaats vond. Ei' heerschte een zeer gezellige stem ming, die nog verhoogd werd dooi\ de pittige marschmuziek, uitgevoerd door het Corps „Euphonia." De avondfeestelijkheden begonnen met het ontsteken van vier vreugdevuren op een vier tal punten in onze gemeente. Daarna nam het avondfeest een aanvang, waarbij de grootste drukte zich samentrok op den Bloemendaal- scheweg, ter hoogte der Dr. Dirk Bakkerlaan, waar een openlucht-filmvoorstelling werd ge geven en op het feestelijk verlichte en ver sierde Dorpsplein te Overveen, waar een bal champêtre zou worden gehouden. De regen fungeerde echter eenigszins als spelbreker, waarom de pret gedeeltelijk in de zalen van „Vanouds het Raadhuis", „Roozendaal" en „Vreeburg" werd voortgezet. Zoowel op het plein als binnenshuis heerschte een zeer opge wekte stemming, die tot laat in den avond duurde. De Haarlemsche bakkerijen zijn, wegens de hooge meelprijzen, verplicht den broodprijs met ingang van Maandag a.s. een halven cent, te verhoogen. Woensdagavond werden voor de wedstrijden om het clubkampioenschap 1936—1937 van de Damclub Haarlem een aantal partijen gespeeld, waarvan de resultaten luiden: Hoofdklasse: H. A. van Abs—F. Mollema 1—1; P. Mollema Sr.—A. P. de Zwart 2—0; C. Dikke- boom—P. van Wamel 1—1; Th. van Wamel—G. P. Roet 02; P. van WamelC. v. d. Werff 11. Een 19-jarige loswerkman was bij een 44- jarigen broodventer in dienst als huisknecht. Op 23 November kwam een vriend den knecht halen om samen uit té gaan. De knecht wilde eerst zijn haar invetten en daarom ging hij naar de kamer van een kostganger van zijn baas, omdat hij wist dat daar zoo'n potje met haarvet was. Hij vond er echter ook een portemonnaie met 5 liggen, toebehoorende aan den kost ganger, een 25-jarigen loswerkman. Toevallig had de kostganger deze in zijn kamer achter gelaten. Blijkbaar omdat hij wist dat hij dief stal pleegde en het spel nu toch verloren was, besloot de huisknecht onder invloed van zijn vriend nog maar iets anders te stelen, n.l. een horlogeketting uit de linnenkast van zijn baas. Om te doen voorkomen alsof er 'n inbraak was gebeurd, werd een ruitje ingedrukt. Zelfs heeft hij nog aangifte bij de politie van deze „in braak" gedaan. Niettemin werd hij gesnapt, evenals zijn vriend, en beiden stonden Vrijdagmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De huis knecht was reeds tweemaal wegens diefstal ver oordeeld, doch zijn patroon gaf een zeer goed getuigenis van zijn gedrag. De officier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. B. w. Stomps verzocht als verdediger een gedeeltelijk voorwaardelijke straf om het „nog eens met verdachte te kunnen probeeren". Tegen den vriend, een 21-jarigen loswerkman uit Den Helder, die wegens heling terecht stona en eveneens gedetineerd was, werd ook 6 maan den gevangenisstraf geëischt. Mr. L. G. v. Dam vond dat de heler een veel mindere rol dan de steler had gespeeld en verzocht daarom ook een mindere straf voor zijn cliënt. Uitspraak 21 Januari a.s. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Verzoek programma Draaien, Omdat ik zooveel van je hou, uit de film „De Jantjes"; Josef Schmidt: Tiritomba, Lisetta, Ein Stern fallt vom Him- mel, Mandulinata di Napoli; Willy Derby: Dich ter en Boer; Joe Peterson: A Portrait of a Lady, It 's my mothers Birthday today, Daddy. Just a little gray haired Lady; Costa Milona: Parel- vi.sscher.s_ Die Afrikanerin; Scott Wood: The Apache Dance, La Paloma; Odeon Orkest: Rheinlander Potpourri; 8.00 tot 12.00 Diver-sen. Geboren: T. P. A. Walbeek—Sarlet, d. J. M. Kuiper —Botter, d. Z. Hoeben—Sassen, d. M. C. Rienstra—Verhagen, z. M. G. Weijers—Prins, d. W. M. TholenRan, d. D. Engelhardvan Dek- ken, z. J. FolkersmaNeuriesser, z. Overleden: M. Angrick, 20 Kamperlaan. J. S. Staalde Kat, 49 j., Neptunusstraat. M. ZalmBrujjn, 88 j., Jansstraat. H. Schornagel, 87 j., Westerhoutpark. J. A. Klaasse, 45 j., Jo- han van Vlietstraat. B. C. Uilken—van Riet, 58 j., Padangstraat. P. Uitgeest, 42 j., Hazepater- laan. G. van MierloWijnhoud, 72 j., Rozen- prieelstraat. H. J. Krijger, 90 j., Hagestraat. Een 32-jarige koopman uit Hillegom was op 25 November eenige malen des avonds gegaan naar een schuurtje van een anderen Hillegom- mer, een 41-jarigen bloemkweeker, had het slot van de deur verbroken en telkens een zak bloembollen weggehaald om deze te verkoopen. Armoede zou de drijfveer tot deze daad zijn. De Officier van Justitie eischte tegen hem, die reeds meer veroordeeld is, zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. B. Slingenberg, pleitte cle mentie. Uitspraak 21 Januari. Preigr. 1: Hilversum I (Huizen). Trogr. II: Hilversum II. rrogr. ui: a.OO Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 9.50 Deutschlandsender; 10.20 Keulen; 11.05 London; 12.05 London; 12.35 Keulen; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.35 Keulen; 2.35 Brussel Fransch; 3.20 Keulen; 4.20 Brussel Vlaamsch; 4.50 Brussel Fransch; 6.50 Brussel Vlaamsch; 7.05 Brussel Fransch; 7.30 Keulen; 9.10 London Regional; 9.15 London Regional; 9.55 Berlijn; 11.20 Berlijn. l'rogr. IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brus sel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brussel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch'; 9.20 Diversen; 10.35 Nat. programma; 10.50 Nat. programma; 11.05 Nat. programma; 11.20 Nat. programma; 11.50 Nat. programma; 12.50 Nat. programma; 1.20 Nat. programma; 2.20 Nat. programma;' 3.20 Nat. programma; 3.50 Nat. programma; 4.20 Nat. programma; 5.35 Nat. programma; 6.20 Nat. programma; 7.05 Nat. programma; 8.20 Nat. programma; 9.05 Nat. programma; 9.20 Nat. programma; 9.40 Nat. programma; 10.45 Lon don Regional; 11.20 Nat. programma; 11.50 Nat. programma; 12.50 Nat. programma. Pro gr. V: 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen; Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestr. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr.; Beurs met inhoud, Blokland, Rijks straatweg 232; Bril, de Zwart, le Hoogerwoerd- dwarsstr. 28; Duif, Koelemeijer, Siriusstr. 23; Dop van auto, Schouten, Nagtzaamplein 71; Etui met inhoud, Politiebureau Smedestraat; Hond, Lenpen, Eindenhoutstr. 61; Hond, de Jong, Jacobijnestraat lOrd; Handbeschermer, Bekkers, Dr. Leijdenstr.123; Dameshorloge, van Doorn, Spaansche Vaartstr. 64; Dameshorloge, de Boer, Voorhelmstr. 37; Deukhoed, Schenk, Meidoornplein 21; Kinderjasje, de Vries, Tuge- lastr. 20; Jekker, Ferwerda, Accaciastr. 14; Kat, de Vos, Thomsonlaan 88; Kinderkousen, Visser, Leidscheplein 27rd; Lorgnet, v. Asten, Hagenstr. 39; Zakmes, v. Alphen, Brouwerstr. 23; Kinder muts, Bergman, P. Maritzstr. 16; Kindermuts, Terstal, Saenredamstr. 46rd; Muziekbladhouder, Politiebureau Smedestr.; Punthaak, Politiepost huis Rijkstraatweg; Heerenportemonnaie met inh., Weijsman, Linschoterstr. 72; Parapluie, Wesseling, Voorhelmstr. 30; Jongensriem, Ko ning, Bosch en Hovenstr. 7; Padvindersriem, Ferwerda, Accaciastr. 14; Hondenriem, v. d. Hart, Bosch en Hovenstr. 7; Sjaal, Vroom en Dreasman, Gr. Houtstr.; Sjaal, v. Kleef, Gr. Houtstr. 154rd; Sjaal, v. d. Woert, Hagestr. 49zw.; Sleutel, Vroom en Dreesman, Gr. Hout straat; Tasch met inhoud, Vroom en Drees man, Gr. Houtstr.; Tasch met inhoud, Jalink, Reigerstr. 117; Tasch met inhoud, Weijers, Gr. Willemstr. 48; Tasch met inhoud, v. d. Ham, Gr. Houtstr., 148; Tasch met inhoud, Kiosk in de Tempeliérstr.; Oranje wimpel, Wierstra, Rol- landstr. 76. Zondag organiseert de Supportersvereeniging van HBC een autotocht naar Loosduinen, waar HBC I moet spelen tegen GDA. Na afloop trekt men door het verlichte Den Haag. Het vertrek is bepaald op 12.15 vanaf de IJzeren Brug. Men verzekere zich vooraf van een plaats, daar de deelname zeer groot belooft te zijn. Zondag komt Bloemendaal in dezen belang rijken wedstrijd met het onderstaande elftal uit: de Haas v. d. Bijl, v. d. Mey v. d. Linde, H. Beijk, de Waard Hartmann, Immer, Kesting, Leemhuis, Noordhof. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag een wedstrijd over ongeveer 35 K.M. Voor het schriftelijk gedeelte van het eind examen van het Nederlandsch Genootschap voor heilgymnastiek en massage is geslaagd de heer J. E. van Gogh Jr., Bloemendaal. In den ouderdom van 83 jaar is alhier over leden de heer C. J. Schravendijk, oprichter van de Engelsche en Amerikaansche magazijnen in Amsterdam en Haarlem. Dat in Amsterdam werd in 1882 gesticht, dat in Haarlem, Groote Hout straat 51, in 1894. Morgen heeft de teraarde bestelling plaats op de begraafplaats aan de Kleverlaan. De nieuwe bioscoop, die aan de Groote Markt 25 verrijzen zal en waarin smalfilms zullen wor den vertoond, is reeds zoover gereed, dat binnen een dag of veertien de opening kan plaats heb ben. De naam zal zijn het Cineone-theater. Het op te richten gemengd koor, dat onder leiding zal komen van den heer Henri Pielage en dat voornamelijk de werken van wijlen Phi lip Loots zal beoefenen en uitvoeren zal voor 't eerst repeteeren en officieel opgericht worden op Maandagavond 11 Januari des avonds te 8.30 uur in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De omzet van den Rijksvischafslag te IJmui den bedroeg voor de maand December f 642.536 tegen f 727.498.67 over dezelfde maand van 1935. In totaal is in 1936 omgezet voor een bedrag van f 6.230.231 tegen f 6.338.264 in 1935. De gedetailleerde cijfers over 1936 luiden als volgt: Treil- en zeevischzegen. (1775) 1737 Ned. stoom- en motortr. f 3.766.601.85 (f 3.766.254.09); (2404) 2186 Ned. motorloggers f 1.123.291.14 (f 1.234.929.56); (4237) 6399 Ned. motorkustvis- schersv. f 549.736.34 (f 310.841.12); (407) 360 Ned. open booten f 6.200.49 (f 1.792.66); (1) Ned. stoomkustvisschersv. (f 27.74); (3) Ned. zeilkotters (f 115.35); 2 Ned. zeilkustvisschersv. f 10.20 (12) 10 Duit- sche stoomtreilers f 26.920.96 (f 39.287.68); 1 Engelsche motortreiler f 356.13 (171) 84 Deensche motorkotters f59.266.(112.004.08); 1 Engelsche motorkotter f 389.50 1 Duitsche motorkotter f 300.20 (17) 6 Belgische motorkotters f 898.41 (8.886. 12 Zweedsche motorkotters f 9.328.83 Drijfnet. (134) 31 Ned. stoomloggers f 41.113.68 (f 90.351.12); (710) 405 Ned. motorloggers f 391.102.38 (541.601.78); (1) 1 Poolsche motor- logger f 1.011.35 (f 1.429.20); (68) 57 Engelsche drifters f 57.562.56 (f 77.216.85). Beug. (1) IJslandsche stoombeuger (f 3.765.73)(1) 1 IJslandsche motorbeuger f 2.343.93 (f 4.193.30); (33) 53 Ned. Stoombeugers f 45.977.06 (f 33.837.84). Consignatiezendingen f 147.820.32 (f 111.730.07). Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1935. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Best. Metaalbewerkers 8 uur; Bazar Mgr. Mutsaertsoord 8 uur. Stadsschouwburg: R. K. Vereeniging Geloof en Wetenschap; De Amst. Tooneelver voert op: Een Midzomernachtdroom, kwart over 8. Raadhuis: Stichting Haarlems Bloei, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur; Bazar Mgr. Mutsaerts oord" 311 uur. Stadsschouwburg ABC Cabaret „Klanken parade", kwart over 8. Frans Hals-rheater: Film-reportage, 102 uur, „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater; Joan Crawford in „Durf te leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater; Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema - palacePalace Filmac, 11—5 uur. „Waar de leeuwerik zingt" (met Martha Eg- gerth), 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- iaan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. VATICAANSTAD, 8 Jan. (Havas) De vooruitgang in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus houdt aan. De H. Va- der zal eenige uren het bed mogen verlaten; hedenmorgen reeds is Z. H. eenigen tijd opgestaan. Zijn helderheid van geest is, on danks Zijn ziekte, volkomen dezelfde geble- Vanmorgen ontving de H. Vader bezoek van Kardinaal Pacelli. Morgen zal Hij waarschijn lijk audiëntie verleenen aan Z. Em. Kardinaal Tisserand, secretaris van de H. Congregatie der Oostersche Kerk. Verkrijgbaar bij apothekers en drogistena f 0.75 p. flacon LONDEN, 8 Januari. Reuter meldt uit Ankara, dat gezaghebbende Turksche kringen hebben medegedeeld, dat het gerucht, dat Turk sche troepen aan de Turksch-Syrische grens zouden zijn geconcentreerd, ongegrond is. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Amstelstroom 70 manden f 1240, Penelope 45 manden f 1560, Julie Strijff 50 manden f 1500, Dolfijn 50 manden f 2020. LOGGER KW 18 f 460. LOGGERS MET VERSCHE HARING Sch. 19 f 730, Sch. 210 f 380, Sch. 261 f 890. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 9 Januari 1937. 12.48 v.m., 1.18 n.m. Vloedc 5e Mijnheer Christenbury werd, welsprekend, over- 'bigend, bijna pathetisch smeekend, op haar los gelaten, toen mijnheer Kenrick's poging mislukt Maar hij had het er niet beter afgebracht, pttlia geeft toe, dat ze alles weet. Wat meer is, ze "elooft aldoor, dat ze, als het oogenblik geko- •••en is, alles zal vertellen, maar vóór dat oogen blik zal men geen woord uit haar krijgen. En bet helpt allemaal niets, dat Kenrick en •phrisenbury haar duidelijk trachten te maken, bat het gewoonte is, dateer van de verklaringen, blo door een getuige af zullen gelegd worden, al bota wordt genomen, voor het eigenlijk al zoover •s- Ottilia weet niets af van rechtsgedingen, en be ernst van procesvormen laat haar volkomen «0Ud. Als het oogenblik gekomen is, zal ze spreken, tot dan moet men haar met rust laten, bPdat ze zich er op voor zal kunnen bereiden, de gaarheid te vertellen. Zoolang heeft ze zich teruggetrokken in een klooster. Ze zal wel komen, zegt ze. als het uur slaat, waarin ze baar verklaring af zal moeten leggen. Ten laatste heeft dit uur-geslagen. De menigte in de zaal gelooft al niet meer, dat er nog iets voor Lady Wargrave aan te doen' is. Of het zou moeten zijn, dat die geheimzin nige getuige iets belangrijks te vertellen heeft. Al het overige is al voorbij. Lady Wargrave heeft haar verklaring afgelegd en heeft herhaald, wat ze gezegd heeft in Bow Street. Iedereen bewon dert haar schoonheid en enkelen gelooven haar onopgesmukt verhaal. Maar nu is het oogenblik gekomen, waarop er iets zou moeten gebeuren. Zou het waar zijn? „Laat Ottilia Morro binnenkomen." Er heerscht een groote spanning in de zaal, als de getuige van uit de kamer, waar ze heeft zitten wachten, door de dichte menigte heen, naar voren wordt geleid. Er zit iets onwezen lijks, iets ascetisch in haar sobere dracht. Nog veel ascetischer is haar bleek gelaat, dat ze nu dapper en moedig naar de volle zaal toekeert. De menschen met goede oogen vinden haar gezicht mager en bleek. En mager en bleek zijn zeker haar zenuwachtige vingers. Ja, ze is zenuwachtig, erg zenuwachtig besluiten de kriti sche toeschouwers. En dus, concludeeren ze, zal, wat ze te vertellen heeft, wel erg gewichtig zljh. Mijnheer Chrisenbury, die dpstaat,, verraadt ook teekenen van misschien wel geen zenuwen, maar dan toch van onzekerheid. Hij kijkt een beetje verlegen naar den rechter. „Ik sta tegenover deze getuige in een eenigs zins vreemde positie, Mylord," zegt Chrisenbury, „We gelooven, dat ze een zeer waardevolle ge tuige a décharge is, maar wat ze nu eigenlijk zal verklaren, weten we niet. Om een of andere reden heeft de getuige pertinent geweigerd om ons te vertellen, wat voor verklaring zij af zal leggen. Zij heeft alleen beloofd het te zullen doen. Ze geeft toe, dat ze alles van deze zaak afweet dat ze alles zal ophelderen. Zooals ik al zei, Mylord, ik weet niet. De rechter lost snel het probleem op. „Laten we eerst de identiteit van de getuige vaststellen," zegt hij. „En dan kan ze ons daarna, in haar eigen woorden, vertellen wat ze wil. Ik geloof, dat ze zeer goed Engelsch spreekt." Mijnheer Chrisenbury trekt eens aan zijn toga, kijkt eens over een paar blaadjes met aanteekeningen heen, en wendt zich dan tot de getuige. „U bent Zuster Ignatia Dolores en u leeft als ziekenverpleegster in Rome in het St. Lucia gasthuis?" „Ja." „Maar uw werkelijke naam is Ottilia Morro?" „Neen." „Neen? Hoe is die dan?" „Dien naam heb ik wel gedragen, en ook een tooneelnaam.Maar mijn werkelijke naam is Ottilia Di Spada." „Bent u een familielid van de twee Di Spada's, die in deze zaak een rol hebben ge speeld?" „Ja. Maar Stefano, mijn neef, had ik nog nooit van mijn leven gezien, voordat ze me drie weken geleden in Genua zijn lijk toonden." „Maar Lucien kende u toch?" „Lucien bracht me negen jaar geleden mee naar Londen." „Zoo! Mag ik vragen, waarom hij u naar Londen bracht, en waar vandaan?" „Hij nam me mee uit Corsica. We zijn Corsi- canen. Ik kwam met hem mee, ik ben zijn zuster Onder het lichte gemompel, dat bij deze ver klaring in de zaal oprijst, fluistert Chrisenbury Kenrick iets toe, en Kenrick antwoordt iets. En Chrisenbury schijnt zich weer meer op zijn ge mak te voelen. „Dan zult u zeker wel met de geheimen van Lucien Di Spada op de hoogte geweest zijn? Als hij er tenminste had. Schonk hij u zijn volle ver trouwen?" „Dat meende ik." Mijnheer Chrisenbury zwijgt. Hij schijnt ge wichtige dingen te overdenken. Als hij weer naar dfe getuige opkijkt, doet hij zeer vriendelijk en voorkomend. „Nu wilt u zeker wel doen, zooals de rechter heeft voorgesteld, en ons alles vertellen, wat u van deze zaak afweet. U hebt toegegeven, dat u iets weet over den' moord op Marco Graffi. Wat is dat dan?" „Ik geloof, dat ik er alles van weet en ook van den moord op Carlo Cafferata in Soho." Het wordt zeer rumoerig in de zaal als zij dit zegt. Maar men hoort de stem van den rech ter er duidelijk bovenuit, als hij tot de getuige zegt: „Vertel ons uw verhaal op uw eigen manier." Ottilia begint. Haar stem beeft. Maar het is zoo stil in de zaal, dat alles wat ze zegt, tot in de uiterste hoeken verstaan wordt. „Toen ik al een maand of achttien in Londen woonde, leerde ik de Graffi's kennen. En ik be gon al heel gauw erg veel van Gemma te hou den. Ze voelde zich ongelukkig ze wilde graag naar Italië terug. Ze had het land aan Londen en ik zelf wilde er ook liefst weg. Ik had ge merkt, dat Lucien niet goed oppaste. Om mijn bezorgdheid en raadgevingen lachte hij. En toen begonnen Gemma en ik plannen te maken om weg te loopen. Zij wist niets van mijn familie verhoudingen. Ze wist zelfs niet, dat Lucien mijn broer was. Ik werkte zoo'n beetje in Soho. En zij dacht dat ik daarmee mezelf onderhield. We waren van plan naar het vasteland te vluchten, en dan door zingen onzen kost te ver dienen. We hadden allebei goede stemmen. En we kwamen dikwijls bij elkaar om er over te praten. Ik maakte de laatste voorbereidingen voor onze vlucht en ik wist op den avond van den dikken mist het Austeriitzgebouw binnen te sluipen. Ik was, om kort te gaan, al in Gemma's kamer verborgen, toen zij en haar grootvader met dr. Graye binnenkwamen. Zoodra ze in de kamer kwan)> vertelde ik haar mijn plannen. En toen alles rustig was, zijn we zachtjes het huis uit, naar de kamers van een vriendin van me gegaan. Daar vermomden we ons, en vertrokken dan naar het vasteland. Eerst later vernam ik, dat mijn broer in den nacht van onze vlucht Marco Graffi had vermoord, uit bloedwraak, want Graffi heette Cafferata. Vandaar dat ook Carlo Cafferata als offer van de Vendetta viel. Wij trokken van plaats tot plaats en verdien den den kost met zingen, totdat Gemma Sir Robert ontmoette en met hem trouwde. En toen heb ik toen Gemma me niet meer noodig had, toen heb ik me uit de wereld teruggetrokken." Zij zweeg, keek verlegen rond, en boog naar den rechter. „Dat is alles," zei ze. Er zijn jury's, die snel genoeg een besluit weten te nemen. En Ottilia Morro was dan ook nog niet lang voor de oogen van de opgewon den menschen in de zaal verdwenen, toen de niet minder bewogen menigte buiten al hoorde dat Lady Wargrave was vrijgesproken, en ze haar in gezelschap van Adrian Graye zag weg rijden. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5