Feestende Nederlanders in den vreemde Bij Griep Dampo. Doos 30 ct. We luisteren naar ■vrccji FINANCIËN Tandem-Puzzle voor het misdeelde kind VREUGDE IN INDIË GOUDEN GEDENKPENNING VAN HET VATIC AAN Oplossing Gevormde woorden De weerstoestand Sport en spel heffdrzoojml?! Dagfilm VRIJDAG 8 JANUARI 1937 Onze landgenooten in Rome heb ben het Prinselijk huwelijk feestelijk gevierd Officieele receptie te Tokio De viering te Rome Het feest te Tokio Gala-diner te Rijswijk Heel Singapore vlagt De viering te Shanghai Speciaal exemplaar voor Prinses Juliana Gelukwensch uit Argentinië Telegrammen uit Indië Telegram van Miklas Het feest te Hongkong (Ingezonden Mededeeling Kinderkou is Dubbel Gevaarlijk na de GRIEP VORSTELIJKE GASTEN VERTROKKEN Van het station Staatsspoor te Den Haag De Hertog van Kent vertrokken TELEFUNKEN IN HUIS Twee prachtige apparaten Door de oplossing dezer Tandem-puzzle in te zenden, steunt men het Misdeelde Kind. misdeelde kind, iedereen, staat, oplossingen, porto, niet, steunt, duizenden, met, zegels, duizenden, allen, zorgen, houdt, mooie. Zaterdag 9 Januari Het weer in het buiten land In ons land is lichte vorst te wachten SCHAATSENRIJDEN ZAL SCHAEFER NIET MEER IN WEDSTRIJDEN UITKOMEN? Een tournée naar de Ver. Staten IJSHOCKEY Kimberley Dynamiters te Praag I kolonie, een bouquet van Italiaanschen oranje bloesem had aanvaard om deze als corsage by Haar bruidstoilet te dragen. Batavia, 8 Jan. (Aneta.) In aansluiting op berichten, reeds omtrent de viering van het Trinselijk huwelijk geseind, valt nog het vol gende te vermelden over de feestvreugde, welke ®Ver den geheelen Indischen Archipel dien dag ö®erschte. Te Hadioen is onder groote belangstelling van de burgery en in aanwezigheid van alle amb tenaren van het binnenlandsch bestuur, op het voorerf van het raadhuis een Juliana-fontein onthuld. ■Medan, de hoofdplaats van de Oostkust van Sumatra, was op schitterende wijze geïllumi- n®erd. Aan den optocht naar het huis van den ^sident nam geheel Medan en de omgeving deel. Alle rassen en standen waren in dezen st°et opgesteld. Namens de bui-gerij verzocht de burgemeester het hoofd van het plaatselijk be duur hulde te willen overbrengen aan het bruidspaar. In dezen optocht liepen duizend fakkeldragers eh negen muziekkorpsen luisterden onder vroo- bjke marschen den stoet op. Ook te Padang maakte de illuminatie een Ui posanten indruk. Helaas viel hier op dien dag eel regen. Straten waren versierd en gouver nementsgebouwen en kantoren passend gedeco- e®rd en geïllumineerd. Ook van de versiering an winkels en particuliere woningen was veel erk gemaakt. Te zeven uur in den morgen defileerden de roepen, hetgeen door de autoriteiten en veel PUbliek werd aanschouwd. Verder werden dien- ten gehouden in diverse kerken, waarna fees- ®njkheden van verschillenden aard werden af- 8e^erkt. Van Madoera meldt men dat hier het feest k>m werd gevierd. Overal hingen vlaggen. Te ^°emenep en te Bankalan waren veel versie- 'Ugen en eerepoorten aangebracht en in Pame- 8asan prijkten de woning van den resident, u® Kaboepaten, de woning van den regent en ].G kazerne van de Barisan-troepen in feeste- Uke verlichting. Een optocht van voertuigen gehouden, waaraan de bevWking in grooten j.etale deelnam. In den morgen vingen de feeste- 'Jkheden aan met een militanren marsch, waar na sportfeesten voor de scholen werden gehou- ®®n. Helaas was ook hier de regen de spel- jU'sker, zoodat de sportfeesten en andere fees- telijkheden, die zouden worden afgewerkt, zijn afgelast. Ook te Semarang en te Soerabaja was een e®r uitgebreid feestprogramma opgesteld. In erstgenoemde plaats dreigde voortdurend re- 8®n, doch gelukkig bleef het droog, zoodat ieder b groote opgewektheid aan de vreugde deel nam. Ook te Bandoeng zijn op uitgebreide schaal anjefeesten gehouden. Te Tjimahi verliepen alle feestelijkheden ge- ®el volgens het programma, daar alles door 80®d weer werd begunstigd. Te Bandoeng waren veral eerepoorten opgericht en illuminaties en ^rsieringen aangebracht. Er heerschte een ont- attende drukte en de politie had handen vol ®rk. Een troepenrevue trok enorme publieke bela; j^angstelling en de diensten, in de verschil- bygewoond. L.uue kerken opgedragen, werden door talloozen Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. Januari: De Nederlandsche kolonie te Rome heeft a®n nationalen feestdag gisteren op buiten gewoon geslaagde wijze medegevierd. Ter wijl in Rome een Nederlandsche vereeniging ontbreekt, had het persoonlijk initiatief van be voornaamste leden der kolonie een feestviering gearrangeerd en tot een groot sUcccs gemaakt. Oes voormiddags verzamelde de kolonie zich Tijwei volledig in een prachtige en smaakvol Trsierde zaal van het Nederlandsch College op ®n Aventijn, waar de Italiaansche Philips voor eeU tweetal radio-apparaten had gezorgd. gansche uitzending kwam uitstekend over be Nederlanders in den vreemde konden hier biet tT-i] zonder ontroering het ja-woord van hun Uses beluisteren, p tijdelijke zaakgelastigde, jhr. w. E. van abhuys, las den tekst voor van een geluk- ^®hsch, welke in naam van de Nederlandsche °'°nie telegrafisch aan het Prinseiyk Paar 6rb gezonden. Na de groote plechtigheid te hebben mede- helfd' zon§en allen met geestdrift het Wil mus, waarna Mgr. B. Eras een enthousiaste e sPraak hield en een heildronk op Nederland tg. Oranje uitbracht, die door allen met tin- ®nde champagne werd beklonken. ja u deze feeststemming bleef het gezelschap twetl tijd byeen, elkander gelukwenschend t het nationale feest. 5^ Nederlandsch College toonde zich bij de- ko] ge.le8enheid een waar middelpunt van ds v ome en de rector oogstte aller waardeering r zyn gastvrijheid en het brillante feest. Oes avonds bood de tijdelijke zaakgelastig- b® Jhr. W. E. van Panhuys in hotel Lon- dra een feestmaaltijd aan, waaraan ruim testig Nederlanders aanzaten. sabber de aanwezigen bevonden zich de con- ge Or. d. Pennington de Jongh, dr. G. J. Hoo- 0l ®m, dr. Van Rijn, ir. De Jongh, Mgr. J. oVev Smit, Mgr. B. Eras, pater W. Govaert, Ijl rste de? priesters van het H. Hart, pater Jos. ji 'htjes S. j., pater dr. Jac. v. d. Veldt O. 'J*1- en dr. P. Rutten O. S. Cr. she Van Panhuys bracht in een gevoelige ih !C'1 de diepe gehechtheid der Nederlanders uen - - vreemde aan het vaderland en het Oran- 6j^uis tot uiting. L maaltijd verliep in zeer feestelijke stem- terwijl de muziek oude en nieuwe Ne- gahdsche liederen ten gehoore bracht, ^l) Zonder applaus ontlokte de mededeeling, «ter K" H- Prinses Juliana als een bijzon- keschenk van de dames der Nederlandsche Na het diner bleef het gezelschap nog langen tijd bijeen in de gastvrije woning van den heer en mevrouw Dubinski, die als oud-Indisch offi cier van gezondheid, een merkwaardige collectie Indische voorwerpen bezit, welke aan de vertrek ken een koloniaal karakter geven. Zoo kwam in deze Nederlandsche feestviering zeer toevallig ook de koloniale kleur tot haar recht. Het Nederlandsch Historisch Instituut heeft bij deze gelegenheid een tentoonstelling van documenten en portretten van het Oranjehuis ingericht, welke Woensdag door den zaakgelas tigde en den directeur, dr. Hoogewerf, is ge opend en een week geopend zal blijven. Mede door belangryke bijdragen uit de verzameling van jhr. Quarles van Ufford, is hier een zeer interessante expositie byeen gebracht, waarop wy nog terug komen. Onder de in Japan woonachtige Nederlan ders bestaat groote geestdrift in verband met het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Te Cobe is een driedaagsch feest georgani seerd. Te Tokio heeft in den voormiddag van den huwelijksdag een ontvangst in de Tokio-club plaats gehad, waarbij de Nederlanders als gast- heeren optraden. Op deze ontvangst verschenen de leden van het corps-diplomatique, vooraan staande Japanners en buitenlanders. Redevoe ringen werden gehouden door den Nederland- schen gezant te Tokio, den heer J. C. Pabst, en den Belgischen ambassadeur, die sprak namens het corps-diplomatique. In den namiddag gaf de Nederlandsche ge zant in het gezantschapsgebouw voor de in Tokio wonende Nederlandsche onderdanen, o. w. ook Indonesiërs en Chineezen, gelegenheid gelukwenschen aan te bieden. De avond werd doorgebracht in intiemen kring. Er werd ten huize van den secretaris van het Nederlandsche gezantschap, dr. J. K. van Royen, geluisterd naar de radio-uitzendingen van de huwelijksplechtigheid. Te Charbin heeft de Nederlandsche con sul, de heer L. van der Hoeven, een avondfeest georganiseerd, dat druk bezocht was. BATAVIA, 8 Jan. (Aneta) Ten paleize te Rijswijk is door den Gouverneur-Generaal een gala-diner aangeboden, dat door circa 140 genoodigden, onder wie vele hoofdamb tenaren en officieren, in groot ambtenaars- costuum en groot tenue, werd by gewoond. De tafels waren met oranje-bloemen ver sierd. Bij den aanvang van het diner stelde de Gou verneur-Generaal een dronk in op H. M. de Koningin en op het prinselijk echtpaar, waarop alle aanwezigen het Wilhelmus uit volle borst meezongen. Na afloop van het diner onder hielden de Gouverneur-Generaal en mevrouw Starkenborgh zich nog geruimen tyd met de gasten. Den geheelen avond heerschte er een zeer geanimeerde stemming. By de voortzetting van de feestviering he denmorgen was in de hoofdstad allereerst het woord aan de jeugd. Veertigduizend leerlingen van lagere scholen maakten een stadwandeling en vulden de straten met een vroolyke en kleu rige menigte. Te tien uur werden op verschillende punten in de stad Juliana-boomen geplant, waarbij lui de hoera's op het welzijn van het bruidspaar werden uitgebracht. Een aardige noot in het programma vormde het loslaten van hon derden ballonnetjes op het moment waarop de boomen in den grond werden geplant. In de benedenstad (de handelswijk in welker omge ving ook de meeste Arabieren en Chineezen zyn gevestigd) zouden Arabische dansen worden ge houden, doch deze werden wegens de weersom standigheden afgelast. Hoezeer ook de inheemsche bevolking met het feest medeleeft, blijkt uit de tallooze eerepoor ten over geheel Java voor inlandsche woningen en by toegangen van kampongs aan de groote weger, opgericht. SINGAPORE, 8 Januari (Aneta) De con sul-generaal der Nederlanden te Singapore hield gisterenmorgen een toespraak voor de kinderen van de Hollandsche school. De heer Daniëls, de consul-generaal, zette hierin de belangryk- heid van de gebeurtenis van gister uiteen. Hierna ontvingen de kinderen een gedenk penning. Des avonds bood de consul-generaal Daniëls de Nederlandsche kolonie een diner aan. Tweehonderd gasten zaten hierbij aan. De eet zaal was versierd met oranje en rood-wit-blauw. De consul-generaal bracht een dronk uit op Prinses Juliana en de agent van de Nederland sche Handel-My. de heer van Rossum op Prins Bernhard. Heden houdt de corfsul-generaal een officieele receptie, die ook zal worden bijgewoond door den gouverneur van de straits-settlements en zijn echtgenoote en door den sultan en sul tane van Johore. Morgen zullen in de Hollandsche club te Sin gapore de grootste feesten plaats hebben, welke deze club ooit gekend heeft. Die feestelijkheden zullen besloten worden met een gala-bal. In geheel Singapore waait de Hollandsche vlag. SHANGHAI, 8 Januari (Aneta) De Neder landsche kolonie te Shanghai heeft ten volle meegeleefd met de viering van het prinselyk huweiyk in het moederland. Gisterenavond recipieerden consul-generaal Boissevain en zyn echtgenoote in de Cercle Sportive, welke receptie werd bijgewoond door meer dan duizend personen onder wie vele Chineesche en andere buitenlandsche autori teiten en vooraanstaanden uit het particuliere leven. De fraaie damestoiletten en de schitte rende uniformen van militaire en marine auto riteiten en diplomaten van bijna twintig landen gaven een uiterst fleurigen aanblik aan het ge heel. Voor hedenavond heeft de Nederlandsche ko lonie een groot bal gearrangeerd. Voor morgen staat een grootsch kinderfeest op het program ma. Vele Nederlanders kwamen uit de omstre- Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 Januari: De Heilige Vader, die aan den Pauselijken in ternuntius te Den Haag opdracht gegeven had om Zijn gelukwenschen aan H. M. de Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana over te brengen, heeft daarbij ook opdracht gegeven een geschenk te overhandigen in den vorm van een gouden gedenkpenning van de Internatio nale Perstentoonstelling in het Vaticaan. Deze gedenkpenning is het eenige exemplaar, dat in goud geslagen is. Naar ik verneem, is de verzending van dit geschenk door de douane omstandigheden ietwat vertraagd. des avonds 'n diner aan in het Hongkong-ho tel, waarbij de geheele Nederlandsche kolonie en alle passagiers van de, in de haven liggen de, Nederlandsche schepen aanzaten. De con sul-generaal stelde een dronk in op het vorste lijk paar waarmede alle aanwezigen hartelijk instemden. ken naar Shanghai om aan de festiviteiten deel te nemen. President Justo van Argentinië heeft zyn ge lukwenschen gezonden aan H. M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van het huweiyk van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern hard. BATAVIA, 8 Januari (Aneta). De Gouver neur Generaal van Ned. Indië en de voorzitter van den Volksraad zonden ter gelegenheid van het vorstelijk huweiyk zeer hartelijke telegram men met gelukwenschen aan H. M. de Konin gin en het Bruidspaar. De Bondspresident van Oostenrijk Miklas heeft telegrafisch Koningin Wilhelmina geluk- gewenscht en het Prinselijk Paar zyn beste wenschen voor een gelukkige toekomst aange boden. HONGKONG, 8 Jan. (Aneta) Onder zeer groot enthousiasme vierden de Nederlanders te Hongkong gisteravond het huwelijksfeest. Alle Nederlandsche schepen, die in de haven lagen, waren gepavoiseerd en de Nederlandsche driekleur met den oranjewimpel wapperde van alle kantoren en gebouwen. De consul-generaal, de heer Byvanck, bood Dokters zyn van meening, dat het grootste gevaar van die epidemie schuilt in den tijd na de influenza. Meer dan anders kunnen verkoudheden, die het verzwakte weerstands vermogen aangrijpen, dan leiden tot bronchitis of een nieuwen en ernstiger griepaanval. Dit geldt vooral voor kinderen. De griep brengt byna altijd de maag in den war. Daarom moet inwendig medicijn-gebruik liefst vermeden worden, aangezien het dikwijls de spijsvertering nog verder stoort en aldus vol komen herstel tegenwerkt. Maar laat een kind niet onverzorgd den nacht ingaan wanneer een nieuwe kou op komst is. Wrijf alleen maar Vicks VapoRub op keel en borst, wanneer het naar bed gaat. Om dat het uitwendig gebruikt wordt, mag Vicks zelfs by het kleinste kind rijkelijk aangewend Worden zonder vrees voor maagbederven. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25). Uitsl. verkrijgbaar by Apothekers en Drogisten. Met den Duitschen trein van 9.30 uur zijn Vrijdag van het station Staatsspoor te Den Haag eenige van de vorstelijke gasten vertrok ken, die bij het huwelijk van Prinses Juliana aanwezig zijn geweest. Het waren de vorst van Lippe met de vorstin van Lippe en prins Armin van Lippe en prinses Carola zur Lippe, die naar Hannover reisden; de vorst van Waldeck, die naar Munster ver trok en de erfgroothertog van Oldenburg met de erfgroothertogin en hertogin Eilika van Ol denburg, die zich naar Hamburg begaven. Ten afscheid waren op het perron aanwezig de dames en heeren, die den eeredienst van deze vorstelijke gasten gedurende de bruids dagen hadden gevormd, alsmede de gouverneur van de residentie jhr. W. Röell. Met het privé-vliegtuig van zijn broer den Hertog van Windsor is de Hertog van Kent uit de residentie naar Engeland teruggekeerd. Aangezien de verwachting bestond, dat de Engelsche prins reeds tegen 10 uur zou vertrek ken, stonden reeds toen verscheidene belang stellenden voor hotel Paulez te wachten, en dit aantal groeide snel aan toen tegen kwart voor elf eenige hofauto's voorreden. Eenige politie mannen moesten toen zelfs zorgen, dat het trottoir voor den hotelingang en de rijweg vrij bleven. Pas te ongeveer kwart over elf werd het ge duld der wachtenden beloond. Uit het hotel kwam schout-by-nacht jhr. J. C. T. von Müh- len, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, die den hertog van Kent was toegevoegd tij dens diens verblijf hier te lande, en onmid dellijk daarna verscheen de hertog zelf, die zich blijkbaar in een groote populariteit in ons lar.d mag verheugen, want evenals by vorige gele genheden, wanneer hij hier in het publiek ver scheen, ging er een luid gejuich op, waarvoor de hooge gast vriendelijk met een handgebaar dankte. Vervolgens nam hij afscheid van luitenant- generaal jhr. W, Röell, die uit het hotel naar buiten was gekomen, en onder het gejuich der wachtenden reed de auto, waarin prins George met jhr. von Mühlen had plaats genomen, weg in de richting van het vliegveld Ypenburg. Om half twaalf is de hertog van Kent van het vliegveld Ypenburg vertrokken naar Hen don. Nadat de piloot, captain Pielden, de motoren van de roodblauwe De Havilland-Dragon Rapide even had laten draaien, nam de hertog van allen, die hem uitgeleide deden, afscheid. Ook de hofchauffeur, die den hertog gedu rende zyn kort verblijf in de residentie gereden heeft, kreeg een handdruk. De hertog dankte hem voor de bewezen diensten en schonk hem als herinnering een gouden dasspeld, waarin een G is aangebracht en de spreuk: Honni soit qui mal y pense. Een onzer redacteuren schrijft ons: Ik heb een brief gekregen van de Siemens- werken. Of ik een Telefunken-toestel van de laatste lichting een paar weken in myn huis wilde hebben. Op proef. Ter recensie. Nu dacht ik bij het lezen van dat briefje: wat zal zoo'n Telefunken beter muziek geven dan dat ding met die zwarte knoppen en die witte streepjes en cijfertjes, dat ik een paar jaar geleden heb gekocht en waarvan ik altijd aan mijn vrouw moet vragen: hoe krijg ik Hilversum ook weer: 60-70 of 70-60 of is dat Kalundborg? Een HILVERSUM I 1875 M. (Vara-ultzending). 8.00 Gram.pl. 10.20 Melody Circle. 12.03 Gram.pl. 1.30 De Flierefluiters en zang. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 Vervolg De Flierefluiters. 2.20 De Ramblers. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest, sopraan en cello. 4.50 Vervolg orkestconcert. 6.00 Orgelspel. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, 8.15 VARA-Groot-orkest. 8.45 Re portage. 9.15 VARA-Groot-orkest. 9.45 Sportreportage. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.00 Berich ten. 11.0512.00 Gram.pl. HILVERSUM III. 301 M. (KRO-nitzendtng). 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-orkest en grampl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kin deruur. 4.00 Gram.pl. 4.10 KRO-Melo- disten, zang en gram.pl. 5.30 Gram.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram. pl. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.50 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. R.V.U. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP Mededeelingen. 8.30 Ge- var. programma 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale Sportrevue. 10.55 KRO-Boys en zang. 11.1512.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het Shadwick strijkkwartet. 12.50 Dansmuziek (Gr. pl.). 1.20 Het Commo dore Grand-orkest. 2.20 Viool en piano. 3.20 Orgelspel. 3.50 Troise's Mandoline orkest. 4.40 BBCSchotsch orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 7.05 Het Metropolitan Politie-orkest. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Be richten. 9.40 Variété. 11.00 Bridgewater Harp-kwintet. 11.35 Jackson's Band. 11.50 Berichten. 12.00—12.20 Vervolg Dansmuziek RADIO PARIS, 1648 M 8.20 Grampl. 11.20 dito. 1.35 ang. 1.50 Gram.pl. 4.20 Pascal orkest. 5.20 Gevar. concert. 8.20 Piano en zang. 9.05 Indig.-kwartet en solisten. 11.2012.35 Dansorkest „lies Cadets de France". KEULEN, 456 M. 8.00 Boerenkapel. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gram.pl. 3.50 Blaas- concert. 4.35 Mannenzangvereeniging. 5.25 Omroepkwintet. 7.30 Omroepklein- orkest en solisten. 9.5011.20 Omroep- dansorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.50 Gram.pl. 2.23 Cellokw. 2.50 Pianorecital. 3.20 Gram.pl. 3.20 Gram.pl. 3.35 Ed. Loiseau's orkest. 4.20 Omroeporkest. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Pianorecital. 8.20 Opera-programma. Hierna tot 12.20 Gram.pl. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest 1.50 Gram.pl. 2.20 Ed. Louiseau's orkest. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Gram.pl. 4.50 Philharmonisch orkest v. Brussel. 7.05 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest en radiotooneel. 10.30 Omroep- dansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. concert. 9.20 Berichten. 9.50 Kwartetconcert. 10.2011.15 Oskar Joost's dansorkest. Miiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimii iimiiiiiiiiiiiit De hooge drukking breidt zich achter de snel afnemende depressie steeds sneller Noord- oostwaarts uit, maar neemt af in het Zuid- Westen. Bij IJsland is 'n zeer diepe en nog snel toene mende depressie verschenen, die hoofdzakelijk Noordoostwaarts schijnt te trekken maar ook op de Britsche eilanden den barometer doet da len. Over de Iersche en Schotsche kust waaien krachtige tot stormachtige Zuidelijke winden en valt hier en daar regen. Engeland heeft fraai weer na lichte plaatselijke vorst. In Scandina vië stijgt de barometer nog sterk en breidde de vorst zich Zuidwaarts uit, terwijl zij in het mid den en Noorden streng bleef. Aan de Noord-West kust waait het nog krach tig uit West en valt plaatselijk sneeuw. Om de Oostzee waaien nog krachtige tot stormachtige Noordelijke winden en in Oost-Pruisen valt sneeuw. Ook elders in Duitschland is de temperatuur gedaald, de wind is matig tot krachtig uit Noord-West en in de bergen valt overal sneeuw, terwijl de bovenlucht op 5 K.M. hoogte tot mi nus 30 gr. C. is gedaald. Frankrijk heeft groo- tendeels windstilte met mist op veel plaatsen en lichte vorst in het midden. In de Alpen valt sneeuw tot op de hoogste toppen, bij temperaturen van minus 10 graden tot minus 20 graden Celsius. Voorloopig is hier te lande afnemende wind met helder tot licht bewolkt weer en lichte vorst in den nacht in het binnenland te wachten. Later is wellicht in verband met de depressie in het Westen, eenige toene ming van de bewolking te wachten. vrouw onthoudt zooiets, nietwaar? Enfin ik heb geschreven dat het goed was en een paar dagen later wordt er een groote kartonnen doos m'n huis ingeladen 643 W.K. staat erop. Een keurig apparaat wordt in mijn huiskamer op gesteld, aangesloten aan de leiding en aa.n de antenne meer niet. En als ik den schake laar omdraai, brandt er een lampje achter een ruitje, waar de namen van de zendstations op staan. Met een pijl, die achter het ruitje ver schuift voortbewogen door een heel gewonen knop kan ik zoeken wat ik wensch te hooren Met een tweeden knop kan ik mijn buren leer om leer geven voor al de klopgeluiden, waarmee ze mij plegen te storen; ik kan er het geluid mee versterken, dat hun hooren en zien ver gaat. Zij zullen mee-recenseeren! In het mid den zit dan nog de handbreedte regelaar waar' mee ik die gemeen-gillende zangeres van dat andere station, die mij altijd zenuwachtig maakt onder de nieuwsberichten, den figuurlijken nek omdraaien kan om ongestoord te kunnen hooren hoe Spanjaarden en Chineezen het el kaar in letterlijken zin óók doen. Het is een voudig verrassend, zoo'n apparaat. Je hoeft, bijwijze van spreken, maar een vinger uit te steken en je hebt de geleste stations beet even fijn als die paar die ik nog met veel moeite uit m'n gammele kast weet te halen. Wat valt zoo'n ding je af als zoo'n splinter nieuw product er pal naast staat. M'n vrouw vindt 't óók al aardig. Die zou 't wel willen.... Maar ik heb van m'n hart 'n moordkuil ge maakt en aan Siemens geschreven, dat ze 't maar moesten terughalen. Ze hebben 't gedaan en tegelijk een nieuwen gebracht het beste, het allerbeste van dit jaar. Ik dacht: als je me nou! Nóg al beter! Maar ja, 't apparaat stond er een kast, nee een juweeltje. En wat een geluid en een ge mak: Wéér een ruitje met licht en w'éér drie knoppen maar met nóg meer mogelijkheden: hier kon ik het timbre mee regelen, ik heb geen last van fadings, van dat beroerde afzwakken van het geluid: ik kan er gramophoonplaten op laten klinken; met groote nauwkeurigheid kan ik precies de juiste golflengte zoeken een schommelend lichtje wyst mij den weg. En zuiver, dat geluid. Ik heb op tweeden Kerstdag het Meistersextett gehoord in de zaal van den Dierentuin in Den Haag en daarna door de radio, door deze super-telefunken. Nu moet je dit sextett ook zien om het heelemaal te kun nen genieten, maar wat het hooren betreft, het hooren alleen ging" door dit toestel nog beter, helderder, duidelyker dan in de zaal. Werkelijk! Met zoo'n apparaat neemt de radio een heel wat grootere, dankbaarder plaats in je huise- lyk leven in, als met dat oude toestel van mij. Ieder, die bij me komt, is er gek mee. M'n schoonmoeder krijg ik er niet af.... Ik laat hem toch maar terughalen. Volgens eenige Weensche ibladen heeft de wereld- en Olympisch kampioe.i kunstrijden voor heeren, Karl Schaefer, verklaard dit seizoen niet meer aan kampioenschappen of andere wedstry- den te zullen deelnemen. De Weensche ryder zou zijn uitzonderlyke kunst alleen nog maar willen demonstreeren. Dit besluit houdt dus tevens in, dat Schaefer niet in de a.s. Europeesche en wereldkampioen schappen zal uitkomen. De Oostenrijker heeft dit besluit g'enomen op grond van het feit, dat hij na zyn lange en succesvolle loopbaan er niets meer voor voelt zich aan een bijzonder strenge training, welke noodig is voor het uitvoeren van de verplichte figuren, te onderwerpen. Schaefer zal als ama teur een toumeé naar de Vereenigde Staten on dernemen. Het is echter niet uitgesloten, dat Schaefer het volgend jaar weer in wedstry- den zal uitkomen. Een snelwerkend er succesvol mid del bij aandoe ningen der adem halingsorganen, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting! Flacons 6 f 1.50 en 90 et. JschebcbcfccbcbcbcfeclscbcfccbcfccfccbcbckcbchJschchïfcctKfccfccbcfetfcclaclasfccbcfccfcckcfccbcfccÏDcfockcfc chch&i&cbchcbcb&chchchchcbcbcbcfc Na hun succesvolle toumeé door Duitschland speelden de Canadeesche Kimberley Dynamiters Donderdagavond te Praag voor 5000 toeschou wers een wedstrijd tegen een nationale Tsjechi sche ploeg. De Canadeezen speelden veel beter en wonnen den wedstrijd met 62 (10, 31, 2—1). De wedstrijd had evenwel meer het karakter van een oefenwedstrijd, want de spelers in de Tsjechische ploeg werden herhaaldelijk op een andere plaats opgesteld, teneinde tot een zoo sterk mogelijke samenstelling te komen van een nationaal team, dat Tsjecho-Slowakye op de we reldkampioenschappen te Londen zal vertegen woordigen. De „Nation Beige" weet mede te deelen, dat de firma Mendelssohn de Belgische re geering een consolidatie van de resteeren- de fr. 700 mïllioen voor den tijd van 10, 20 of 30 jaar heeft aangeboden, tegen een vaste rente, die in geen geval hooger zou zijn, dan de interest dien België thans voor driemaands schatkistbiljetten betaalt. De onderhandelingen hieromtrent moeten een gunstig verloop hebben. Aangenomen wordt zelfs dat de firma Mendelssohn den rente voet nog ietwat zal verlagen. Op de Londensche beurs blijft het inte rim-dividend van de Shell Transport and Trading van stimuleer enden invloed op pe- troleumwaarden. De goudprijs te Londen steeg met VA d. tot 141/7. 150.000 werd aan goud omgezet. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot lOVz d. De leider van het Committee on Govern ment Reorganisation van het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden oefende cri- tiek uit op de regeeringspolitiek met be trekking tot de electrische stroomlevering en adviseerde een breede nationale electri- citeitspolitiek te voeren. Tot dien tijd moest de regeering zich onthouden van verdere wetten op openbare nutsbedrijven. Sears Roebuck boekte in de afgeloopen vier weken 59.91 mïllioen grootere omzet ten dan in eenige andere overeenkomstige periode van voorgaande jaren. In de eerste 48 weken van het boekjaar bedroegen de- omzetten 495.71 millioen, hetgeen een stijging aangeeft van 26.6 pCt. De Chevrolet-fabrieken vervaardigden in December 128.254 automobielen, hetgeen een nieuw record aantoont. Opnieuw hébben arbeiders van de Gene ral Motors zich bij de staking aangesloten. Hierdoor is het aantal tot 53.000 gestegen. Men verwacht een stijging tot 71.678 arbei ders, aangezien waarschijnlijk drie Chevro- letfabrieken gesloten moeten worden en in andere fabrieken het werk wordt stilgelegd. In Wallitreet komt men tot de conclü- sie, dat de staking in de automobiel-in dustrie niet het gevolg is van den loonstrijd, maar dat zoowel de vertegenwoordiger der arbeiders Lewis als de president van de General Motors Sloan een souvereine macht in de automobielindustrie willen bereiken. De directeur van het Bureau van Rail road Economics deelde aan de Interstate Commerce Commission mede, dat ten ge volge van de stijging der prijzen de jaar- lijksche materiaalkosten der Amerikaan- sche Spdbrwegen thans 140 millioen hoo ger zijn dan in 1933, in welk jaar de tariefs toeslagen zijn begonnen. Hij raamde de netto-ontvangsten der Spoorwegen over 1936 op 645 millioen tegen 499.9 millioen over 1935. De American Can gaat een nieuwe fa briek bouwen in Houston (Texas), waarvan de kosten $1.5 millioen bedragen. De staalproductie in Amerika bedroeg in December 4.432.000 ton tegen 4.337.000 ton in November. De gouverneur van de Federal Reserve Board Eccles heeft deelgenomen aan de be sprekingen over de monetaire wetgeving in de Vereen. Staten. Het gold de verlenging van den duur van het stabilisatiefonds en de bevoegdheid van Roosevelt, tot het ver der devalueeren van den Dollar. Tevens is het de bedoeling, de machtiging te verlen gen, Amerikaansche Staatsleeningen tot dekking van Federal Reserve Notes te ge bruiken. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1042 mil lioen tegen 1080 millioen in de vooraf gaande week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96Vt.—8.9VA (vo rig slot 8.97'A); de Dollar op 1.82%—1.82V* (vorig slot 1.82%); de Frank op S.52Vz— S.53Vz (vorig slot 8.53V2); de Belga op 30.75 30 82Vz (vorig slot 30.77) en de Zwitsersche Frank op 41.95—42.00(vorig slot 41.97). Op de a.s. vergadering van de Amster dam Tapanoéli Rubber Cultuur Mij. komt het voorstel aan de orde, tot het afschrij ven van 60 pCt. op het aandeelenkapitaal ter delging van het verlies-saldo. De direc tie zal tevens machtiging vragen tot de uitgifte van 950 aandeélen nominaal groot f 400. President Roosevelt zou voor de begroo ting 1937/38 de handhaving van de belas tingen volgens de tegenwoordige schaal aanbevelen. De belasting op onverdeelds winsten zou niet gewijzigd worden, daar Roosevelt van de meening uitgaat, dat deze aan het doel heeft beantwoord. NIH w Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9