Duitsche troepen in Spaansch Marokko? De zwaarste slag aan het front om de Spaansche hoofdstad Een oude vrouw beroofd De film van het huwelijksfeest Eden rapporteert Het nieuws van heden HET EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA DE BAROMETER Kanonnen dreunden zonder ophouden Het geschil over Alexandrette VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 9 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per vreek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20349 öe Fransche regeering herinnert Burgos aan de verdrags bepalingen Engeland en Frankrijk plegen overleg 'H. de Paus handhaaft zijn plan 7 Februari voor de radio te spreken hevige aardbeving in Oost-Tibet De opperbevelhebber van 't OostenrijJcschHongaarsche leger uit den wereldoorlog, Aartshertog Friedrich, is met militaire eer begraven. In den rouwstoet schreed o.m. ex-koning Alfonso van Spanje Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ De onverlaten bonden hun slacht offer aan handen en voeten Te Berlijn in beslag genomen De griep in Engeland vermindert In den nacht werd een hevige aanval over de geheele front linie ondernomen en afgeslagen De toestand wordt te Madrid ernstig geacht Midden in Berlijn is in een étalage een luchtafweerkanon tentoongesteld In de nabijheid van Dakar moest een Duitsche vliegboot een noodlanding op den Oceaan-maken. Een Fransche pa trouilleboot verleende assistentie De Ibis vrijgegeven Amerika heeft geen bezwaar tegen blokkade Kabinetsraad over het antwoord van Duitschland en Italië Een basis voor verdere actie aanwezig Engelsche persstemmen Vriendschappelijke oplossing door Engeland niet uitgesloten geacht Ataturk naar Ankara teruggekeerd Stillen in den lande Niemand kent hem buiten zijn naaste omgeving en den kring der genen, met wie hij in verschillende functies en op verschillend terrein samenwerkt. Want werken doet hij zeer veel. En wanneer er lastige post jes vacant zijn, baantjes, die nogal wat moeite met zich brengen, die niets geven, maar veel eischen, of schoon men daarvan in 't openbaar weinig te zien en te hooren krijgt, komt hij er altijd voor in aanmer king. Hij neemt ze aan ook, en hij vervult ze met de grootste nauwge zetheid. Maar ook daarvan blijkt zoo ongeveer niets naar buiten. En men vindt het heel gewoon dat hij het doet. Men is er aan gewend geraakt, dat hij dat soort werk verricht, dat hem vrijwel regelmatig op den hals wordt geschoven, zonder dat men er veel bij nadenkt. Eens of een paar maal per jaar krijgt hij in een jaar vergadering of een dergelijke bijeen komst, een dankbetuiging, de gebrui kelijke dankbetuiging, waarna alles weer kalm zijn gang gaat. Hij is een dier stillen in den lande, zooals er niet zoo heel veel, maar toch ook niet zoo heel weinig zijn, gelukkig. Nemen wij even zij 't dan slechts in gedachte den hoed af voor deze stillen in den lande, voor hun per soon, hun werk, hun plichtsgetrouwe toewijding, hun karakter vooral. Roosevelt onderteekent het wapenembargo Een ontdekking, die velen welkom zal zijn TWEE DUITSCHE VLIEG TUIGEN VERONGELUKT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 8 Jan. (Havas) Van avond is in officieele kringen be kend gemaakt, dat de Fransche re geering, daar zij vernomen had, dat de de-facto-autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazer nes in gereedheid lieten brengen om Duitsche troepen onder te brengen, 8e junta te Burgos heeft doen her inneren aan de bepalingen van het Pransch-Spaansche verdrag van 1912, Waarin aan beide mogendheden ver- Loden wordt toe te staan, dat vreem de troepen op dit gebied worden toegelaten. Havas seint uit Rabat: Volgens berichten uit Soede bron wordt bevestigd, dat twee tot drie honderd Duitsche militairen de laatste dagen a&n land zijn gegaan in havens van de Spaan se zone van Marokko. Voorts wordt gemeld, hat de ijzermijnen van Zeghanghan nabij Me- hUa op intensieve wijze geëxploiteerd worden h°or Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaansche zone van Marokko aah land zijn gezet. j^oorts wordt vernomen, dat Frankrijk en ^'root-Brittannië elkander van tijd tot tijd ge- aadpieegd hebben ten aanzien van den toe- tand in Marokko. De voornaamste bespreking an dezen aard is ongeveer drie weken geleden «houden tijdens een onderhoud tusschen Eden 11 den Franschen ambassadeur Corbin. Groot-Brittannië bestudeert thans den toe- tand in Marokko. De Fransche regeering heeft *|aar inlichtingen ter beschikking gesteld van Britsche regeering en Groot-Brittannië wint «euwe inlichtingen in door tusschenkomst van 'Jn eigen vertegenwoordigers. Omtrent dit overleg verzekeren officieele kringen te Londen, zonder commentaar te leveren op de min of meer sensationeele Persberichten, dat de Fransche regeering, 'n de mate, waarop zij beschikt over geloof waardige inlichtingen omtrent de Duitsche activiteit, den toestand ernstig acht. ^at de Engelsche houding aangaat, zoo zegt die zou nog niet kunnen worden gedefi leerd met het woord „ongerustheid", maar wel het mogelijk te zeggen, dat men hier de ge- urterussen in Marokko met de grootste aan- flaeht volgt. Wanneer het aan land zetten van oor- *°gsmateriaal in de Spaansche zone al op sich zelf geen schending vormt van de hiternationale accoorden buiten het niet- hhhengingspact, zijn diplomatieke kringen *°ch van meening, dat een aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zijn. Gfficieele kringen leggen in ieder geval den aruk op de nauwe samenwerking van de Peeringen te Londen en te Parijs in de Spaan- he crisis. ^ATlCAANSTAD, 8 Jan. (Havas) Het Eucha- lsch Congres te Manilla trekt in groote mate belangstelling van den Heiligen Vader, niet- ®ehstaande diens ziekte. het programma zal niets worden ar"leru en 7 Februari zal Z. H. de Paus voor radio spreken om Zijn zegen te geven na s'uitings-plechtigheid van het Congres. aarqs i?®N, 8 Jan. (Havas) Gisteren is een hwc"°k waargenomen, waarvan het epicen- v°lgens de deskundigen zou liggen in een tik 'g bevolkte, bergachtige streek van Oost- llcht ^-et is waarschijnlijk, dat de eerste be is eP over deze aardbeving, die even hevig e*rst*eest ais die, welke Quetta verwoest heeft, van» 0Ver geruimen tijd zullen worden ont- Hetn' *e8ist mete°r°logisch observatorium te Batavia *eev 5eerde gisteren te 20.58 uur Javatijd een hjfce ^Ware aardbeving uit Noord-Noord-Weste- epjc 'chting, op een afstand van 4800 K.M. Het Het m is vermoedelijk in Tibet gelegen. Wa|j JaPansch meteorologisch instituut van kcreci"arna Heeft dezelfde hevige aardbeving H.iyj streerd, waarvan het epicentrum op 3240 ^h»D(wfifstand moet liggen, vermoedelijk in het ancl van China. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende wind uit Zui- delijke richtingen, aanvankelijk helder E= tot licht bewolkt, later toenemende be- wolking, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op regen, des nachts tem- -7 peratuur om het vriespunt, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: toenemende wind, later weer kans op regen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiniiiii Donderdagavond hebben twee jonge mannen te Twijzelerheide zich via een raam in het achterhuis toegang verschaft tot de woning van de weduwe Dijkstra. Na de oude vrouw aan handen en voeten te hebben gebonden, hebben de onverlaten een kast opengebroken en een beurs met het ouder domspensioen van de weduwe er uit genomen. Eerst Vrijdagochtend ontdekte een kennis wat er gebeurd was. De vrouw had aan hoofd en hals verwondingen opgeloopen. De daders zijn spoorloos verdwenen. Volgens de Telegraaf is Vrijdagmiddag te Berlijn de film van de huwelijksplech tigheden in Den Haag, die de Metro Gold- wyn Zondag a.s. in besloten kring voor de leden der Nederlandsche kolonie te Berlijn wilde doen opvoeren, in beslag genomen. LONDEN, 8 Jan. (Havas) Het schijnt dat de griep-epidemie in Engeland afneemt. In Londen en de overige groote steden zijn in de afgeloopen week 325 personen overleden. In de vier groote ziekenhuizen van Londen is het aantal grieplijders afgenomen van 1200 tot 500. De griep heeft vooral oude lieden en vrouwen aangetast. MADRID, 8 Jan. (Havas). Sinds gistermiddag is het gedonder der kanonnen nog heviger geworden. Geen enkel nauwkeurig bericht is hier ontvangen over den strijd in den sector van het Noord-Westen van Madrid, waar de zwaarste slag schijnt geleverd te worden van den Spaan- schen burgeroorlog. Het leven in de hoofdstad is er echter in het minst niet door verstoord. Nu is het bombar dement van de stad zelf ook sedert gisteren r— practisch bijna geheel gestaakt. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat generaal Franco zijn activiteit geheel samentrekt op strikt mili taire doeleinden. Het kanonvuur werd in den namiddag ge ëindigd. Het is kalm in de hoofdstad. In den afgeloopen nacht trachtte de rechtsche strijdmacht over het geheele front aan te vallen, doch zij stiet op hef- tigen tegenstand. In officieele kringen wordt niet verheeld, dat de toestand ern stig is, maar hij wordt verre van wanhopig genoemd. De gevechten van de laatste dagen zijn zeer verbitterd en de troepen van Franco lijden bij hun aanvalspogingen zware verliezen aan men- schenlevens. Als zij er op bepaalde punten in slagen voordeelen te behalen, wordt elders weer een krachtig verweer georganiseerd. Gisteren konden de republikeinsche troe pen verschillende malen hun loopgraven verlaten om den vijand tót zijn punt van uitgang terug te drijven. De rechtschen trachten nog steeds in het Noorden een omsingelende beweging uit te voeren, maar de indruk bestaat, dat zij daarmede geen succes kunnen hebben, zoolang zij de ver sterkingen in het Westen niet genomen hebben. De gedelegeerde raad van verdediging der hoofdstad heeft een communiqué gepubliceerd, dat als volgt luidt: De opstandelingen hebben vanmorgen bij het aanbreken van den dag hun aanvallen in den sector van Pozuelo en Humera opnieuw inge zet. Hier woedt sedert twee dagen ononder broken strijd. De regeeringstroepen bieden dap per weerstand aan den druk der Duitsche en Marokkaansche troepen, die grooter in aantal zijn. Drie opeenvolgende aanvalsgolven liepen dood op onze stellingen en de slag wordt met groote hevigheid in den sector voortgezet. Volgens een door den reeder van het Noor- sche vrachtschip Ibis ontvangen telegram is dit schip, dat in de Straat van Gibraltar was aangehouden door de rechtschen en naar Al- geciras was gebracht, gistermiddag vrij gegeven. Volgens berichten, afkomstig van uitwijke lingen uit Santander en Bilbao, zouden tijdens de recente bombardementen dezer beide steden door de rechtschen 195 gijzelaars terechtgesteld zijn te Santander en 190 te Bilbao. De vroegere Spaansche gezant te Stockholm, Ficowich, die de zijde der nationalisten heeft gekozen, heeft medegedeeld, dat hij het legatie gebouw zal verlaten. De nieuwe Spaansche ge zante, mevrouw Palencia, zal dus haar intrek in het gebouw kunnen nemen. Door tusschenkomst van de Belgische am bassade te Madrid heeft de Spaansche regee ring aan 28 Belgen, die dienst hadden genomen bij de regeeringstroepen in Spanje en die we gens desertie gearresteerd waren, verlof gegeven naar België terrtg te keeren. Zij zijn hedenoch tend te Barcelona scheep gegaan voor Marseille. Vit Washington seint Havas: Op het zelfde oogenblik, waarop Roosevelt zijn handteekening plaatste onder de resolutie betreffende het wapen-embargo voor Spanje, gaf men van gezaghebbende zijde te ken nen, dat de regeering der Vereenigde Staten zich niet zou verzetten tegen een blokkade van de Spaansche kusten, wanneer de Euro- peesche regeeringen hiertoe mochten be sluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden worden ge nomen om te verhinderen, dat de aanwezig heid van Amerikaansche schepen In de dan geblokkeerde zone tot een bron zou kunnen worden van internationale incidenten, daar de Amerikaansche regeering wenscht te vermijden, betrokken te worden in de Spaansche zaak. LONDEN, 8 Jan. (HavasMinister president Baldwin heeft de voornaamste ministers bijeengeroepen, teneinde het rap port van Eden over de antwoorden van Duitschland en Italië te hooren. Een zitting van het kabinet heeft dan ook hedenmiddag in Downingstreet plaats gehad. De ministers hebben zich in het bijzonder met de laatste ontwikkeling van den toestand in Spanje bezig gehouden. De antwoorden van Duitschland en Italië inzake de niet-inmenging worden door de Britsche regeering beschouwd als een basis voor verdere actie. Minister Eden heeft den Duitschen zaakge lastigde te Londen, Woermann, nog gisteravond ontboden om hem te verzekeren, dat Engeland er van overtuigd is, dat een einde moet komen aan den vloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje. Het Britsche standpunt is, dat de andere on derhandelingen in dit verband, welke de Duit sche en Italiaansche antwoorden zouden schij nen te impliceeren, voortgezet zouden moeten worden langs diplomatieken weg. De pogingen langs diplomatieken weg zouden parallel moe ten geschieden met de werkzaamheden van de niet-inmengings-commissie. In een commentaar op het EngelschIta liaansche accoord schrijft het liberale week blad Economist: Inplaats van een triomf voor onze diploma tie. begint dit gevaarlijk veel te lijken op een tweede nederlaag, misschien een nog zwaar dere, tegenover Italië en Duitschland. Een overwinning kan in dit laatste stadium niet meer verkregen worden, tenzij onze regeering en de Fransche zonder dubbelzinnigheid haar gemeenschappelijke vastbeslotenheid te kennen geven zich te verzetten tegen iedere actieve inmenging in Spanje met alle middelen, die haar ter beschikking staan. Het linksche tijdschrift „New Statesman and Nation" schrijft: „Maandag werd de tekst gepubliceerd van het gentlemens-agreement, dat de traditioneele goede betrekkingen tusschen Downingstreet en Rome herstelde. Dinsdag vernamen wij wat voor een „gentleman" Mussolini is. Tusschen de onderhandelingen over en de onderteeke- ning van het accoord zond hij een expeditie- leger van ruim 10.000 man naar Cadiz." Voor de conservatieve Spectator wordt „de positie van Engeland en Frankrijk" in snel tem po ondraaglijk" en zullen de pogingen tot handhaving van de non-interventie slechts kunnen worden voortgezet, wanneer Duitsch land en Italië bereid zijn van het verbod tot iedere buitenlandsche inmenging in Spanje een werkelijkheid te maken. Wanneer men deze po litiek zal moeten laten varen, zal het eerste resultaat daarvan zijn, dat de Spaansche re geering onder normale voorwaarden zal kunnen worden voorzien van wapentuig door Groot- Brittannië en Frankrijk. En de gevaren van een dusdanige ontwikkeling zijn maar al te duidelijk, wanneer men rekening houdt met het optreden van de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche havens. Duitsche troepen zouden in Spaansch Marokko aan land zijn gezet; Fransche stap bij de regee ring te Burgos; overleg tusschen Frankrijk en Engeland over den toestand. Aan het front om de Spaansche hoofdstad wordt de zwaarste slag van den Spaanschen burgeroorlog geleverd; de toestand te Madrid ernstig, doch niet wanhopig geacht. De Britsche ministers beraadslagen over het Duitsch-Italiaansche antwoord betreffende het zenden van vrijwilligers naar Spanje. Een vriendschappelijke oplossing van het geschil over Alexandrette door Britsche bemiddeling niet uitgesloten geacht. President Roosevelt dient zijn millioenen- begrooting in. H. M. de Koningin heeft Haar groote tevreden heid betuigd over de houding van alle deelen der Weermacht. H. M. de Koningin heeft haar vertrek naar Het I.oo eenige dagen uitgesteld. Laffe overval te Twijzelerheide. Te Groningen is een paard aangekocht voor den Engelschen kroningsstoet. De heer C. S. Lechner, consul-generaal te Kobe, is benoemd tot gezant te Bangkok. New Yorksche Beurs: Slot verdeeld. LONDEN, 8 Jan. (Reuter). De ontwikke ling van het Fransch-Turksche geschil over Alexandrette wordt hier met aandacht gevolgd. Men gelooft, dat de bestaande een dracht tusschen Frankrijk en Engeland ge handhaafd zal blijven, indien Turkije zich aan een daad van geweld zou wagen, het geen voor het overige zeer wordt betwijfeld. Een billijke regeling In het kader van den Volkenbond zou te Londen worden toegejuicht, doch men wenscht niet, dat een dergelijke re geling zou berusten op de onafhankelijkheid van Alexandrette Engeland zou een tweede Danzig niet kunnen goedkeuren of, dat het verdrag van Lausanne gewijzigd zou worden, omdat dat het evenwicht in het geheele na burige Oosten zou verstoren. Men acht het zeer twijfelachtig, of Turkije de afscheiding van Alexandrette van Syrië Ju ridisch kan motiveeren. Aan den anderen kant wordt niet ontkend, dat het Turksche deel van de bevolking van Alexandrette recht kan eischen op den grondslag van het Fransch Turksche verdrag van 1921. Het is niet uitgesloten, dat Engeland van zijn goede betrekkingen met Frankrijk en Turkije gebruik zal maken om een vriend schappelijke oplossing te bevorderen. Het Turksche agentschap deelt mede, dat Ataturk, die een reis maakte door Zuld-Ana- tolië, vanmiddag om half twee te Ankara is teruggekeerd op uitnoodiging van de regeering en een ministerraadszitting heeft voorgezeten in zijn ambtswoning. WASHINGTON, 8 Jan. (Reuter). President Roosevelt heeft de resolutie onderteekend, die een aanvulling brengt op de neutraliteitswet en een embargo instelt op den uitvoer van wape nen naar Spanje. Deze resolutie is hierbij wet geworden. MILAAN, 8 Jan. (Stefani). De Sera bericht, dat een zekere dr. Marius Mancini stralen heeft gevonden, welke personen en zaken onzichtbaar kunnen maken. Alleen een bijzonder soort me taal kan weerstand bieden aan deze stralen. Twee vliegtuigen van het Duitsche jacht- eskader Richthofen zijn Vrijdagmorgen, tijdens vliegoefeningen in verband, van een hoogte van 600 M. neergestort. De bestuurder van het eeno toestel slaagde er in veilig te landen met zijn valscherm, de andere piloot kwam om het le ven. I Stand op Zaterdag 1 uur van. 770.5 Vorige stand 11A&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1