Haarlem, 9 Jan. Jaarlijksche Opruiming DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL Kloosters branden in Barcelona STICHTING „HAARLEMS BLOEI" Maandag 18 Januari a.s. N.V. Wed. Oosten Zoons VOOR DE BABY Baby-uitzetten 10% KORTING JAC. VAN WEERT RADIO MOORS N. St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 9 JANUARI 1937 Het algemeen bestuur met een moedgevende rede van den jemeester ten stadhuize geïnstalleerd burge HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN Het dagelijksch bestuur DE K.R.O.-TROUBADOURS KOMEN HONDERD JAAR GAS Feestelijke illuminatie blijft Sint Josephs-Gezellenvereeniging Haarlem I GELOOF EN WETENSCHAP „Een Midzomernachtdroom" VOOR HET MGR. MUTSAERS- OORD Bazar geopend GIFTEN VOOR PATER W. DE ROOIJ S. M. A. Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 10 Januari Onze begint Complete Woninginrichting BARTELJORISSTRAAT 13-17 BALANS-OPRUIMING WIEGEN EN LEDIKANTJES GIERSTRAAT 20 en 23 COMITÉ VAN KATH. ACTIE AGENDA Bioscopen 10 Januari Bioscopen 11 Januari Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN door DON LOIS ALBARON STAD uws heer C. De burgemeester van Haarlem, de hPfar!chalk' heeft gisteravond ten stadhuize c algemeen bestuur van de „Stichting Haar- ns Bloei" plechtig geïnstalleerd. «adat spreker tot de ruim 30 aanwezigen een «omstwoord had gesproken, hield hij de v°lgende rede: Het is een verheugend feit, dat het initiatief on? m6t betrekkinS tot de propaganda voor mooie en zoo gunstig gelegen stad opnieuw te ,Vereencie krachten de hand aan den ploeg begr^®n' allerwege met zooveel instemming is topHct komt mij voor, dat dit mede mag worden Vonp6S!?hreVen aan de omstandig'heid, dat men deze zaak thans wel een zeer gelukkig oment heeft weten te treffen. tenT da^ er na een lange en deprimee- licht periode van crisisjaren eindelijk eenig kom in de economische duisternis schijnt te lev 0n' doe' als vanzelf een drang naar nieuw en en verderen vooruitgang ontstaan en ver baart nebbi m.i. dat zoovele organisaties, instellingen vereenigingen hier ter stede enthousiast oben gereageerd en direct gehoor hebben ge- en aan den oproep thans de handen meen Vat om °P doeltreffende wijze den bloei h Haarlem te bevorderen. ïUlt 'eid, ^Een belangrijk onderdeel van de taak, welke Wacht, zal ongetwijfeld bestaan in het zinnen P middelen en maatregelen, welke tot een oter bezoek van vreemdelingen, nationaal l»mWel als internationaal, aan onze stad kan e'den. UN" dit punt betreft wint ook in ons land int 1 meer en meer het inzicht veld, dat een tP nsief vreemdelingenverkeer van groote ma- 5 heele beteekenis is, niet alleen voor de recht- c.r®®ks bij het toerisme betrokken zaken, hotels, mes e.d., maar ook voor zeer vele nevenbe- 'Jven. Bovendien is het voor de gemeente het jmgewezen middel om als plaats voor vesti ng in breeder kring bekendheid te verwerven. Niet ten onrechte durft men in dit verband tak-1 °°k we' sPre'ien van een geheel nieuwen tVpiirVan industrie. De wijdvertakte organisaties, ike wij op dit gebied in andere landen kun- Wpm. aanschouwen, en de gunstige ervaringen, 'ke verschillende steden, waarvoor Haarlem et behoeft onder te doen, daarmede hebben Va edaan> t°°nen welke een belangrijke bron b n welvaart daarin kan liggen, zoodat deze c'dspraak dus niet te gewaagd is. e Het is zeker van belang voor stad en land n dergelijke bron in dezen tijd niet onaange- crd te laten en eenmaal aangeboord, alles in et werk te stellen om haar zoo rijk mogelijk doen vloeien en voordeelig mogelijk te ex- Woiteeren. *h dit licht bezien mag ik u beschouwen en gij ook u zelf moeten zien als de bedrijfs- ers der onlangs opgerichte nieuwe instelling, elke zich als doel den bloei van Haarlem heeft steid En het is dan een gelukkige omstan- Sheid, dat verschillenden van u het bedrijfs- Ven van zeer nabij kennen en er hun sporen in hebben verdiend, e chj zijn er ons zeker allen van bewust, dat 1 geen gemakkelijke taak is, welke u wacht, *<at het roer op dit gebied zal moeten worden ^gegooid en sleur en vooroordeel wellicht zullen moeten worden overwonnen. Ongetwijfeld zal van u in de praktijk ook beleid en doorzicht worden gevergd, eener- 2o,°m niet af te stooten, anderzijds om te la gen. dat in de eerste plaats Haarlemsche be ogen worden gediend. .ovenal echter is voor het welslagen van uw tip noodiS de onmisbare ideëele en mate- steun der geheele burgerij. (j clgaarne doe ik daarom nog eens met na- !ƒ- een beroep op haar. nd ergens dan begrijpe zij in dit geval dat cost voor de baet uijt". VgHct gemeentebestuur, zich ten volle bewust jh de belangen, welke hierbij zijn gemoeid, zich, voor zoover het dat in dezen tijd t ar eenigszins verantwoord mocht achten, jy®05 niet onbetuigd gelaten en door toeken- Za v eener subsidie mede gezorgd, dat deze bj, thans in 1937 op gang kan worden ge- Het wachten is echter in de eerste e(iaats op duidelijke blijken van instemming la daadwerkelijken steun uit de verschillende der stadgenooten. jjj e door het Gemeentebestuur ingestelde Com- J>sie van voorbereiding heeft in de afgeloopen anden reeds veel werk verricht en de grond- ha8'611 voor verderen arbeid gelegd. Ik breng 0 a' daarvoor gaarne een woord van hartelijken be» De omstandigheid, dat haar leden het s°hnen werk in den king van uw bestuur zul- voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 len voortzetten, biedt u de gelegenheid van hun ervaring en voorlichting te profiteeren. Tijdens het vooronderzoek is het wenschelijk gebleken een nieuw instituut in het leven te roepen, dat, opgebouwd op breeder basis dan de helaas ondanks alle pogen in verval geraakte Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, in staat zal zijn het volle profijt te trekken van de moge lijkheden, welke zich in een gemeente van den omvang en beteekenis als Haarlem voordoen en van de krachten, die hier op dit gebied aanwe zig zijn. Dit nieuwe gebouw heeft als stichting „Haar lem's Bloei" op 7 December j.l. zijn juridischen vorm gekregen. De verdere afwerking, de in deeing en de voltooiing ervan worden met vol vertrouwen in uw handen gelegd. Mogen de bouwstoffen, welke gij daarbij noo- dig hebt, u door de burgerij niet worden ont houden, dan zal uw arbeid, daar twijfel ik niet aan, met welslagen worden bekroond en Haar lem een nieuwe en grootere bloeiperiode kunnen beleven. Mijne heeren, onder mededeeling dat Burge meester en Wethouders uit hun midden den heer van Liemt als Voorzitter van uwe Stich ting hebben aangewezen, verklaar ik uw Alge meen Bestuur voor geïnstalleerd. Wethouder van Liemt sprak namens de aan wezigen een dankwoord en gaf den burgemeester de verzekering, dat alles in het werk zal worden gesteld om het werk, in het belang van Haar lem, te doen slagen. Nadat de heer van Liemt vervolgens den voor zittershamer had overgenomen, hield de secre taris, jhr. dr. J. C. Mollerus een inleiding, waarin hij de uitvaart van de Ver. voor Vreem delingenverkeer schetste en daarbij zeer terecht opmerkte, dat de ondergang van deze organi satie niet aan het bestuur, maar aan de bur gerij ende uitblijvende medewerking van de overheid te danken was. Nu is er gelukkig een kentering gekomen. Verschillende artike len van de stichtings-actie der nieuwe orga nisatie belichtte spr. vervolgens. Tot leden van het dagelijksche bestuur wer den daarna gekozen de heeren W. J. B. van Liemt en J. W. A. Stalpers (ambtshalve), jhr. dr. J. C. Mollerus, P. J. M. van Tetering, J. Panman, B. W. Lasschuit, A. W. Schaefer, A. Rauwerda en H. P. Deinum. Zeer binnenkort zal nu een nieuwe vergade ring plaats vinden en zullen de commissies aan het werk gaan. Tourniaire viel als Spoel, de Wever, bijzonder op en Frits van Dijk was een lenige, göed ge typeerde Puck. De Elfen, met Ans Koppen aan het hoofd, gaven een fraaie choreographie ten beste, en dansten vol gratie op de vederlichte, zwevende muziek, welke de jonge Mendelssohn schreef bij dit sprookjesachtig gegeven. De muziek van Mendelssohn: het is opmerke lijk, maar ze is zoo vanzelfsprekend in deze sfeer, zoo wonderlijk goed aangepast bij de si tuaties op het tooneel, dat men ze ten slotte niet eens meer opmerkt, en het geheel aanvaardt als een roman tischen droom. Het ensemble der H. O. V., dat zooals eerst gemeld, onder leiding zou staan van Mr. J. den Hertog, werd, wegens plotselinge ongesteldheid van den laatste, aangevoerd door den heer van Ijzer, die zich, het moet gezegd, uitstekend van zijn taak kweet, en met de H. O. V.-musici me nig schoonklinkend moment schiep. De meeste toehoorders zullen het niet hebben opgemerkt, maa-r Mendelssohn weet met een enkel naar voren geschoven trekje zoo prachtig sfeer te wekken en te typeeren: zoo herinneren we aan het i-a der celli in de inleiding van het tweede bedrijf, dat zoo schitterend het ezelgebalk na bootst, aan den wonderlijk koelen hoornklank bij de nachtelijke woudscène, waarin hoorns en fluiten als om strijd het blauw-groene waas, dat over 't woud hangt, trachten uit te drukken en te accentueeren. We herinneren aan het pittige Scherzo, waarmee de allerkoddigste situaties der zich toespitsende verwikkelingen in het derde en vierde bedrijf worden begeleid. En ten slotte aan den welbekenden bruiloftsmarsch, dien ve len hier met eenige verwondering zullen hebben herkend en thuis gebracht. Zoo kon het geheel worden tot een baarlijk indrukwekkende prestatie, waartoe allen het hunne bijdroegen en waarvoor allen medespelen den, en den musici in den persoon van den diri gent, na afloop langdurig en hartelijk hulde werd gebracht. Het initiatief van het bestuur der Vereeniging, dat tot deze prachtige opvoering den stoot gaf, zij bij dezen even dankbaar gememoreerd. J. S. ter wille toch niet eindigen zonder eerst 'n woord van dank te spreken aan de vele winkeliers en particulieren, die een zoo groot aantal prijzen gaven. Ruim 3000 prijzen werden bijeen ge bracht voor dat mooie doel. Mogen velen nu den bazar bezoken en er eenige prettige oogen- blikken verblijven. Plebaan Filbry was dankbaar, dezen bazar te mogen openen, omdat het een mooi en goed werk is iets te doen voor anderen. Spreker vond het jammer, dat het aan tal aanwezigen niet grooter was, maar hoopte, dat de aanwezigen propagandisten zouden zijn tot een groot bezoek aan den bazar in het Ravohuis. Haarlem is bekend om zijn groote vrijgevig heid en katholieken zijn nooit arm en geven graag. Vervolgens schetste spreker de twee priesters van het herstellingsoord, n.l. Mgr. Mutsaers en pastoor Donders en stelde hen als voorbeeld. Moge verder onder Gods Zegen en onder be scherming van den patroon „St. Raphaël" deze bazar slagen en groote belangstelling trekken. Hiermede was de bazar geopend. Het was di rect een gezellige drukte. Moge deze bazar, welke heden, Zondag en Maandag van drie tot elf uur geopend is, groote belangstelling trek ken. Reeds Vrijdagavond deelden wij mede, dat de Een rechtgeaard Haarlemmer, die niet door de griep thuis moest blijven, heeft ongetwij feld de schoone ouderwetsche gas-illuminatie op het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht en naast de toonkamer van het Gemeentelijk Gasbedrijf in de Kruisstraat, tijdens de feest dagen bewonderd. De stormachtige wind heeft den liefelijk-spelenden vlammetjes in het Neder- landsche wapen wel eens parten gespeeld, maar men zal moeten erkennen, dat er toch van deze bijna historische verlichting iets bekoorlijks en iets sprookjesachtigs uitgaat. Het is honderd jaar geleden, dat het gas in Haarlem als straatverlichting kwam. Daarom zal de feestelijke illuminatie in de Kruisstraat nog 14 dagen blijven. Af en toe zal zij de aan dacht van voorbijgangers trekken. Thans zijn de letters J. en B. vervangen door 1837—1937, waardoor toepasselijke gascijfers de eeuw van het gas zullen bezingen. Zondag: 12.15—12.45 spreekuur bij den prae- ses; 7.30 gelegenheid tot ontspanning; 7.30 ta feltennis Oranje-Zwart. Maandag: 8.00 damclub T. E. P.- 8.00 com K. R. O.-troubadours in Haarlem zullen komen, nussariaatvergaüering; 8.00 tooneelbijeenkomst. Kaarten voorI de uitvoering zijn behalve aan onze administratie ook verkrijgbaar in het gebouw „St. Bavo". Op haar zevende bijeenkomst in dit winter seizoen bood de Haarlemsche afdeeling van „Ge loof en Wetenschap" haar leden een unieke ge legenheid, om het zoo zeldzaam voor het voet licht komende Midzomernachtdroom-sprookje van William Shakespeare in volledige bezetting en met begeleiding van Mendelssohns ontsterfe- lijke mu-ziek te genieten. De Stadsschouwburg was dan ook zoo goed als uitverkocht en mede door de Kerstva- cantie konden tal van seculiere- en ordes geestelijken deze uitmuntend geslaagde opvoe ring bijwonen. Na de uitvoerige bespreking, welke door onzen tooneelrecensent bij een vorige gelegenheid van het sprookjesachtige blijspel werd gegeven, ach ten we ons ontslagen om op het spel van de le den der Amsterdamsche Tooneelvereeniging, on der regie van Albert van Dalsum, nog uitvoerig terug' te komen. Volstaan wij daarom met de aan alle medespelenden gerichte loftuiting, dat zij allen, naar de mate van hun toebedeelde rol, ons hebben doen genieten van begin tot einde. Albert van Dalsum en Charlotte Köhler vorm den wederom een koninklijk elfenpaar van bui- tengemeene gratie. De dames Nel! Knoop, Willy Haak en Lcudi Nvhoff drie uitstekend geka- raktesriseerde gelieven. Dick van Ven en Paul Storm een span minnaars, die hun niet gemak kelijke rollen goed beheerschten, Peter van Hul zen was een waardige hertog van Athene, Oscar Vrijdagavond zijn wij tegenwoordig geweest bij de opening van een bazar ten bate van het „Mgr. Mutsaersoord". De groote zaal van het gebouw St. Bavo schijnt zich daarvoor bijzon der goed te leenen. Deze bazar doet niet onder voor de vele, die reeds gehouden zijn, zoowel wat aankleeding als gezelligheid betreft. Te ruim half negen zette het „Kry-ensemble" met zijn vroolijke tonen de feestvreugde in, waarna de voorzitter der bazar-commissie de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder plebaan F. Filbry, den geestelijken adviseur van „St. Raphaël", kapelaan P. J. de Wit, den heer Prust, bestuurslid van het Mgr. Mutsaersoord. den heer Ph. Castricum, als voorzitter van den R. K. Volksbond, en verdere genoodigden en het leger van medewerkers (sters). Bericht van verhindering hadden gezonden de heer W. J. B. van Liemt, wethouder, de directie van N. Z. H. en de commissaris van politie. Na deze verwelkoming wilde de voorzitter dezen bazar stellen onder Gods Zegen. In Augustus 1937 zal het herstellingsoord Mgr. Mutsaers tien jaar bestaan. Voor deze gelegen heid wil elke „St. Raphaël"-man het zijne bij dragen tot aflossing van de schulden van het kapitale gebouw, opdat ook velen daar gezond heid mogen terug ontvangen. Zoo moge dan deze bazar een zoo groot mogelijk bedrag op brengen, om bij het tien-jarig bestaan van het herstellingsoord af te kunnen dragen. Voorzit- Vorig bedrag 226,15 Van N. N. tt 0.50 Van familie B. 1.— Van N. N. 2.50 Van N. N. f» 10.— Van v. L. 0.50 Ter eere van het Goddelijk Kind 1.— Van N. N. 1.— Van familie K. 1 Van N. N. 1.50 Van A. W. B. I» 1.— Totaal ƒ2116,15. Hartelijk dank! Wie volgt? Wie laat zijn vreug de over de Oranjefeesten nog even nagalmen in een gift voor dezen Haarlemschen Missio naris? Frogr. Hilversum I (Huizen). Frogr. li: Hilversum II. Progr. lil: 8.35 Keulen; 9.05 Diversen; 9.20 Keulen; 10.35 Keulen; 11.20 Keulen; 12.20 Brus sel Vlaamsch; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brus sel Vlaamsch; 2.20 Keulen; 2.50 Diversen: 3.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 5.35 Parijs Radio; 7.20 München; 9.20 Boedapest; 10.20 Berlijn. Frogr. IV: 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brus sel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Pa rijs Radio; 12.50 Parijs Radio; 11.20 Parijs Ra dio; 12.20 Nat. Programma; 1.10 Nat. Program ma; 1.50 Nat. Programma; 2.20 Nat. Program ma; 2.40 Nat. Programma; 3.40 Nat. Program ma; 4.20 London Regional; 4.40 Nat. Program ma; 5.20 London Regional; 6.20 London Regio nal; 6.50 Nat. Programma; 7.35 Nat. Program ma; 8.15 Nat. Programma; 9.05 Diversen; 9.25 London Regional; 10.30 Brussel Fransch. Frogr. v: 8.00—24.00 Diversen Dinsdag: 8.00 Esperanto B-groep; 9.00 Schola cantorum; 8.30 Zelatricenvergadering. Woensdag; 8.30 verplichte avond (ook adspi- rantleden zijn verplicht aanwezig te zijn). Donderdag: 8.45 Ontwikkelingsclub. Vrijdag: biljartclub 8.00; 9.00 Schola Can torum. Zaterdag: 8.00 tafeltennis Oranje-Zwart. Zondag, 10 Jan., 1.55 uur: Excursie van de Ned. Reisver. voor katholieken naar Aalsmeer. Maandag be.stemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag, 11 Jan., 9 uur; Bestuursvergade ring van de Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken in „De Leeuwerik." Dinsdag, 12 Jan., 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in het gebouw St. Bavo. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. Donderdag, 14 Jan., 7.30, uur: Cursus voor de leden van de Esperantisténvereeniglng „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.15 uur: Propaganda-filmavond van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken in ,,De Leeuwerik." 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het St. Vincentiusge bouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R. K. Tooneelver. „Tha lia" in „Het Hof van Holland", Groote Markt. 8.30 uur: Groote algemeene vergadering van het Comité voor Katholieke Actie, gratis toe gankelijk voor alle katholieken, in het Con certgebouw. 8.45 uur: Conversatie-avond Esperantisten- vereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. Vrijdag, 15 Jan., 8 uur: Repetitie Rederijkers, kamer Alberdingk Thijm in de .studio. Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Donateursavond R. K. Gem. Too neelver. Thalia" in den Stadsschouwburg. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereeni gingen verzocht bij het uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. v. d. Singel,, Kleverlaan 194, Telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur; Bazar Mgr. Mutsaerts- oord" 311 uur. Stadsschouwburg ABC Cabaret „Klanken parade", kwart over 8. l'rans Hais-theatcr: Film-reportage, 102 uur, „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Joan Crawford in „Durf te leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Faiace: Palace Filmac, 115 uur. „Waar de leeuwerik zingt" (met Martha Eg- gerth), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar Mgr. Mutsaers oord, 311 uur. Stadsschouwburg Volksvoorstelling Gez. Bouber: „Straatmuzikanten", kwart over 8. Frans Halstheater: „Peenhaar", half 12 „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: Joan Crawford in „Durf te le ven": 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theatcr: „2000 mijlen over zee", half 12; Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven": 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Waar de leeuwerik zingt" (met Martha Eggerth): 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar Mgr. Mutsaers oord, 311 uur; Comité Winterhulp. 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur; Bestuur Slagers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Concert Edwin Fischer. 8 uur. Gem. Concertzaal: K.R.O.-avond. 8 uur. H.B.S., Santpoorterplein: Haarl. Chemische Kring, kwart over 8. Frans Halstheater: Filmreportage, 1012 uur; „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film): 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: Joan Crawford in „Durf te le ven": 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven": 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Palace Filmac: 115 uur; „Waar de leeuwerik zingt" (met Martha Eg gerth): 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken worden van 9 tot en met 15 Januari waar genomen door fa. C. G. Loomeijer en Zn., Bar- teljorisstraat 11, Parkapotheek, Kleverparkweg 13 en Florijn's Apotheek, Groote Houtstraat 78. lil"-1:; PHILIPS RADIO V. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR htjiii! St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. (!.K Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Piet, die altijd veel voor hengelen gevoeld had, had nu alle tijd om zijn liefhebberij te beoefenen. Als het zonnetje scheen, trok hij er al heel vroeg op uit, maar toch kwam hij nooit met en vischje naar huis. Dat was zijn eigen schuld, want Piet dacht, dat je kon hengelen en luieren tegelijk. Hij legde zijn hengel in 't gras en ging zelf een eindje verder liggen slapen! Als de vischjes dan beten, was Piet natuurlijk nooit bij de hand. Maar al deze eerbetuigingen begonnen op 't laatst te ver velen en Piet en Drein verlangden naar hun vaderland. Ze had den alles gekregen wat ze hebben wilden en geld genoeg voor den trein. En zoo stonden ze op zekeren morgen op 't perron od den trein te '«''achten, die hun naar Holland zou brengen. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. 11 dit hevig bewogen verhaal uit de eerste - agen der verwoesting te Barcelona vertelt 0ls Albaron zijn ervaringen van een enkelen hheilsnacht. De realiteit van deze vertelling is voldoende aan te toonen hoeveel ellende er geleden °rdt, wanneer een stad ten prooi valt aan ^horde en willekeur. r De schrijver plaatst ons de gebeurtenissen re ,W voor °°gen met een typisch Spaansch aUsme en de vrees, te vervallen in een te °ote gevoeligheid, doet hem hier en daar zelfs Jhisch schijnen. Een opmerkzaam lezer zal echter spoedig Ve°KZien' dat dit cynisme veel smartelijk gevoel -„5 erkt, waarvoor de schrijver zich schijnt te hamen. Het boek is in één adem geschreven, onder h onmiddellijken indruk van de gebeurtenis- h. Het draagt dan ook de sterke sporen van ^h groote emotie, die ruimschoots vergoedt, bo t1161 relaas aan overwogenheid heeft inge- Bij de beschrijving van het optreden der Spaansche geestelijkheid dient de Nederland- sche lezer in het oog te houden, dat een gees telijke in de Zuidelijke landen nauwer meeleeft met de openbare volksgemeenschap, dan dit in Noordelijke streken mogelijk is. Dit voor oogen hebbende zal men zich minder verwonderen over de vrijmoedigheid, waarmee de hoofdper soon zich in verschillende kringen beweegt. Ook geeft het milieu, waarin de hoofdfiguur ar beidt, voldoende verklaring voor het feit, dat hij zich bijna nergens overgeeft aan vrome over peinzingen. Wie hem hierover een verwijt zou willen maken, leze de samenvatting „De Profun- dis" aan het slot. De lichte, vriendelijke spot met de hartelijke vroomheid van enkele eenvoudige zielen zal den lezer niet kwetsen, daar deze humor van den schrijver wordt geboren uit een innige liefde voor zjjn volk. Tot zoover het voorwoord bij de Nederland- sche bewerking door de vertaalster, mej. C. Jacobs. HOOFDSTUK I Hijgend en hevig zweetend kwam Don Pedro del Torres, de oude Rector van de Zustertjes van St. Joseph over de binnenplaats: hij zocht de schaduw onder de arcaden en passeerde de pomp. Een paar vrouwen, die daar stonden met haar kruiken, lieten hem haar tanden zien: dit was een glimlach, die een vriendelijken groet beteekende. De oude priester was echter zóó opgewonden, dat hij onwillekeurig snel uit week, zooals een jong meisje opzij springt voor een kikker. Een kleine jongen, met een bruin gezicht en een zwarten kroeskop een ventje dat zoo weggeloopen kon zijn uit een der schilderijen van Murillo begon een liedje te zingen, dat \n de sloppen opgang had gemaakt. „Balk maar niet, mijn ezeltje, Je zult je portie krijgen...." Daar dit liedje zinspeelde op de bedienaren der Kerk, kon men het jongetje niet betichten van een overdreven eerbied voor het priesterlijk gezag. Bij den tweeden regel echter had hij reeds een draai om de ooren te pakken van een der vrouwen en deze kwam voldoende hard aan, om het ventje voorgoed tot een overtuigd communist te maken. In zijn verwarring struikelde Rector del Torres eerst over de onderste trede van de trap, die naar de gaanderij liep en trok mij vervol gens aan de mouw mijn kamer binnen. „Pistolero's hebben het portaal bezet," ver telde hij, terwijl hij zich op een stoel liet neer vallen, „en ze willen het huls visiteeren." Met dit „huis" bedoelde hij het klooster en de inrichting, waar ouden van dagen verpleegd werden. Er was even een korte stilte en toen vroeg hij: „Kun je niet meegaan?" Het verzoek was weinig aantrekkelijk. Het kan zijn, dat heldenmoed ontwaakt op een oogenblik, dat duidelijk zichtbaar een historisch en heroïek karakter draagt. Maar midden op den nuchteren dag, als je de trams hoort rin kelen in de drukke straten en de auto's over de Rambla jagen, speelt het nuchter verstand een te groote rol, om zich hals over kop in wilde avonturen te werpen. „Wie zijn dat?" vroeg ik, wellicht om tijd te winnen. Don Pedro haalde de schouders op. „Buen Dioswat kun je er van zeggen,' zei hij. „Ze zien er allemaal hetzelfde uit." Zijn zakdoek, waarmee hij nog steeds voort ging zijn gelaat af te wisschen, viel hem uit de hand. In den hoek stond een kleurig familie wapen geborduurd, met een markiezenkroontje: een kleine ijdelheid van den ouden Rector Iedere Spanjaard, die zichzelf respecteert, leidt zijn afkomst af van een roemrijke familie, waar toe hij behoort of waartoe hij gaarne zou willen beliooren. Met een beminnelijke hardnekkigheid tracht hij deze afkomst te handhaven door een monogram of wapen in zijn linnengoed of door een inscriptie in zijn kerkboek. En later komt het vergroot, gebeiteld, op zijn graf te staan. Dit is geen gewone bluf: want ze loopen er niet mee te koop. Het is hun reeds voldoende als ze zelf van tijd tot tijd er aan herinnerd worden, dat hun voorvaderen ten Kruistocht trokken of streden in de leeers tegen schisma- tieken en Monren Ik maakte Don Pedro er opmerkzaam op dat het niet verstandig was om naast zijn priesterkleed nog andere kenteekenen te dra gen, die de ontevredenen nog meer konden ontstemmen. Bij het woord „ontstemmen" keek hij mij een beetje vreemd aan. Ik had dit woord gebruikt, omdat ik op dat oogenblik nog niet besefte waartoe „ontevrede nen" in staat konden zijn. Ik dacht immers het volk te kennen. Reeds jaren nam ik de ziel zorg waar in de armste wijken van Barcelona. Ik kende de meeste zeelui bij hun naam en ik wist ook, dat ze voortdurend heen en weer dob berden tusschen de kerk en de matrozenkroeg. En wat de gewone families aanging, deze be stonden uit goedige menschen, een beetje fana tiek waar het een gevestigde overtuiging betrof, overigens nobel en goedhartig. Als ik in mijn gedachten het rijtje afging, was er onder de fabrieksarbeiders niemand, dien ik in staat achtte een dier te kwellen. Natuurlijk konden ze warm loopen voor een stierengevecht, maar ze hadden een natuurlijke neiging om op te komen voor alles wat kleiner en zwakker is dan zij. Ik had ze gezien, die een insect bevrijdden, dat in het water lag en die er niet toe konden besluiten een spinneweb te verbreken, dat met zooveel zorg gespannen was. Met een stier was het naar hun meening anders gesteld. Met een algeheele negatie van de superioriteit van den menschelijken geest, be schouwen ze een stier als hun meerdere: hij is een geweldenaar en het getuigt van ridderliiken moed als men tegen dien reus ten strijde durft trekken. Don Pedro en de Zusters hadden blijkbaar alle hoop op mij gesteld, zoodat we samen op weg gingen. Terwijl we de trappen afdaalden, zag ik door een openstaande deur Miguel den student zitten. Hij zat gebogen over een doos met zijderupsen en zijn hand streelde de gewe ven cocons. Zoo zou iedere Spanjaard deze cocons streelen. Ik was er van overtuigd, dat deze menschen zonder een opwindende aanlei ding nooit zouden komen tot een echten burger oorlog, of, wat erger is, tot het vermoorden van weerlooze menschen. Als ze geen insect konden vernielen, zeker geen onschuldige menschen, zooveel hooger bewerktuigd, kinderen van God en geschapen naar Zijn beeld. Ik herinnerde mij nog steeds den ouden zee man, die zich vroeger wel eens bij mij kwam be klagen, omdat hij zoo „zwak" was. Deze man had zich nu eenmaal in zijn hoofd gezet, dat hij een paar menschen uit den weg moest ruimen. Eén hunner had zijn dochter beleedigd en een ander had hem opzettelijk doen neertuimelen in het ruim van een schip. Toen hij het zieken huis verliet, was hij er van overtuigd dat ze „eraan" moesten. Er was echter één bezwaar. Telkens als hij tegenover het slachtoffer stond en hem in de oogen keek, dan zag hij daarin een zekeren glans, dien hij niet kon uitdooven. Er leefde iets in die oogen. dat hij niet dooden wilde. En dét was het, wat die man zijn „zwak heid" noemde (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5