Wat speelde zich af te Berchtesgaden? m De H. Vader voelt zich steeds beter De ontschepingen in Marokko «I K.L.M. verovert de West Het heden LAM RIS De verhoudingen in Alexandrette mui nieuws van DE BAROMETER Franco eischte 60.000 duitschers voor Spanje SI VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 10 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20351 y>Een oorlog, begonnen met brood kaarten, is een verloren oor log," verklaarde een hoog geplaatst Duitsch militair Hitier volgt den raad van zijn adviseurs In Spanje noch in Spaansch Marokko bevinden zich „Duitsche troepen" „Duitsche vrijwilligers" worden niet genoemd UURWERK HANDEL Engelsche persstemmen De stakingen bij de General Motors In Michigan zijn reeds 135.000 stakers Het herstel overtreft tot nu toe alle verwachtingen De algemeene zwakte echter nog zeer groot Degrelle blijft spreken Italië antwoordt niet Italië's ministerraad vergadert Het Weer Eden zal te Genève de vergadering over de kwestie bijwonen De vliegdiensten in West-Indië zullen aanzienlijk worden uitgebreid Industrie-spionnage kan hoogverraad zijn Ongekende sneeuw storm in Amerika Aansluiting op de Pan American Airlines Uit Vaticaanstad DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 9 Januari. Hitier zal Zondag avond uit Berchtesgaden naar Berlijn terug- keeren, seint Havas en het Fransche pers bureau verbindt aan deze mededeeling de v°lgende sensationeele mededeelingen: Pe „diplomatieke wapenstilstaÉd", die naar bet zeggen van de officieele verstrekkers van dichtingen moest samenvallen met de afwezig- beid van Hitler, is niet gestreng in acht ge komen tengevolge van de ontwikkeling der ge beurtenissen met de Palos. Gedurende dien tijd, 2ijn teruggetrokken verblijf, bepaalde Hitier auwkeuriger zijn politiek in de Spaansche «Westie. Op 3i December werd admiraal Poerster, be commandant van de Duitsche Baltische vloot, officieel op pensioen gesteld. Het ge acht deed toen de ronde in Berlijn, dat boerster geweigerd had de Duitsche vloot uan de Spaansche kusten te mengen in een actie, die de ernstigste consequenties kon bebben. Admiraal Carls, die van den aanvang van het *eöden van Duitsche oorlogsschepen naar Span- Je af, zich had doen opmerken door zijn energie, v°lgde Foerster op. In Berchtesgaden arriveerde korten tijd na Kerstmis generaal Faupel, de Duitsche Vertegenwoordiger bij Franco en bracht Hitier een eisch van Franco over. Deze vroeg °ui voor Madrid te kunnen winnen, het kirden van een expeditieleger van 60.090 Uian. Hitler, die Faupel opdracht had begeven tot iederen prijs te overwin nen, legde dezen eisch onmiddellijk v°or aan zijn militaire raadgevers. Generaal von Fritsch, de comman dant van het landleger, deed opmer ken, dat noch het Duitsche rijk, noch Let Duitsche leger op dit oogenblik een dusdanige actie op zich kon nemen, daar een oorlog op korten 'ermijn daaruit kon voortvloeien. H« ging zelfs zoo ver te dreigen uit zijn 'unctie te treden, wanneer men niet naar gezaghebbende meening luisterde. Ter- 'elfdertijd verklaarde een hooggeplaatst Huitsche militair openlijk in de Berlijnsche s°ciety, dat „een oorlog, die met broodkaar- 'eu begonnen wordt, een verloren oorlog" is. minister van oorlog, von Blomberg, steun- biet zijn geheele gezag eri het geheele ver- v°Uwen, dat hij bij Hitier geniet, de opvatting 11 generaal von Fritsch. Het gerucht van deze besprekingen, die, **aar men zegt, stormachtig verliepen, drong In zijn woning te Obersalzburg heeft Rijkskanselier Hitier den Engelschen courantenuitgever en politicus Viscount Rothermere ontvangen tot Berlijn door. In militaire kringen ver achtte men zelfs inderdaad tegen 't einde van Dec. 't aftreden van von Fritsch en zijn Vervanging door generaal von Reichenau, earhizoenscommandant van München en ®ersona grata bij Hitier en de nat. soc. bartij. Het gerucht, dat een tweede dertigste Juni unden was, verspreidde zich. De S.S. zou het geregelde leger worden ontwapend. - van dit alles gebeurde. Hitier wilde het «o0r ^ets ra °P zich nemen den raad van zijn militaire a«slieden in den wind te slaan. Dp dit oogenblik heeft Duitsch- ahd niet het door Franco gevraagde het rijk S.S.-mannen aangeworven, die Spanje gezonden zijn. Bovendien werden e5fPeditieleger gezonden. V** heeft te München en in andere deelen «aar V ^dingen speciale wapenen en technici tv. ®ezet. De uiteindelijke houding van Oio Scbland ten aanzien van de niet-inmen- N8 2a' aan den eenen kant afhankelijk zijn «e reactie der mogendheden op het Duit- Uhtwoord van 7 Januari, aan den anderen stfi. Van het min of meer snelle succes der kt Verrichtingen voor Madrid, waar Berlijn Ve>-,0<3eren PrÜs Franco een algeheel succes wil Oberen. BERLIJN, 9 Jan. (DNB) De buitenland- sche dienst van het Duitsche nieuwsbureau is in verband met de in het buitenland ver spreide berichten over een beweerde Duit sche infiltratie van Spaansch Marokko ge machtigd te verklaren, dat zich noch in Spanje, noch in Spaansch Marokko Duit sche troepen bevinden. Volgens de opvatting van politieke kringen te Berlijn, dienen deze berichten slechts om de Europeesche openbare meening opnieuw te ver ontrusten en de Spaansche aangelegenheid, welke de Duitsche en Italiaansche regeering blijkens hun nota van antwoord probeeren op te helderen, verder te vertroebelen. In welingelichte kringen legt men er even eens nogmaals den nadruk op, dat zich noch in Spanje, noch in Spaansch Marokko Duitsche troepen bevinden. In dit verband wijst men ook op de ter ge legenheid van het bezoek van graaf Ciano aan Duitschland, op 25 October, gepubliceerde ver klaring, waarin uitdrukkelijk de gemeenschap pelijke wensch van Duitschland en Italië ten aanzien van de handhaving der absolute, zoo wel nationale als koloniale integriteit van Spanje werd uitgesproken. Naar men te Londen meent te weten heeft de Fransche ambassadeur instructie ge kregen zich gereed te houden samenwerking voor te stellen tusschen de Fransche ma rine en de Engelsche oorlogsschepen, wan neer de inlichtingen over Spaansch Marok ko zullen zijn uitgewisseld. Een zoodanig voorstel zou slechts gedaan worden, wanneer de inlichtingen over Duitsche activiteit officieel door Parijs geverifieerd zou den zijn. LEfDSCHESTRAAT 10 (10 1112 I 2 9 -» 3: |s 7 6 k di De actie op de stammen en de nieuwe pres sies uitgeoefend door Berlijn, zoowel in Ma rokko als in Algerije, brengen de kwestie der verdeeling der koloniën, welke door Schacht geëischt is, op het tapijt. Slechts een Fransch-Britsche blokkade van Spanje en bezittingen, te land en ter zee, zou de schade kunnen beperken. d'Ormesson schrijft in de „Figaro", dat het verluidt, dat contingenten Duitschers binnen kort in het gebied van Larache zullen aanko men. „Laten wij dan zonder stemverheffing met vastbeslotenheid en zonder ruimte te laten voor eenige dubbelzinnigheid zeggen, dat een der gelijke gebeurtenis ontoelaatbaar zou zijn." Betreffende den toestand in Spaansch Marok ko merkt de „Times" op, dat Duitschland in de ze zóne een handelsmonopolie heeft gevestigd, en dat de haven van Ceuta in een moderne ver sterking is getransformeerd, gewapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche ingenieurs hebben daarvoor de aan- wijzigingen gegeven. „Zelfs indien het Duitsche Rijk daarmede zijn actie eindigde, zou het reeds het begin zijn van een ernstige bedreiging voor den status van de zóne. Maar volgens geruch ten uit geloofwaardige bron wordt Zondag te Ceuta een belangrijke Duitsche strijdmacht ver wacht. Men kan niet vaak genoeg herhalen, dat de integriteit van Spaansch Marokko door Frankrijk wordt beschouwd als een vitaal be lang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen." De Manchester Guardian acht het zeer wel mogelijk, dat het „Marokkaansche probleem", dat Europa voor den grooten oorlog zoo zeer heeft bezig gehouden, thans onder een anderen vorm opnieuw zal verschijnen. Voor het oogenblik heeft het probleem even wel nog geen buitengewonen ernst; zijn evolutie zal afhangen van het resultaat van den bur geroorlog en van de houding van Duitschland. De Fransche bladen verhelen bij hun commen taar op het begin der bezetting van Spaansch Marokko door de Duitschers niet den ernst van den toestand en de noodzaak voor Frankrijk een vastbesloten houding aan te nemen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat de onvergetelijke kruiser „Agadir" zich aan ons in een anderen vorm voordoet. Duitschland ziet zich nuttige vooruitzichten openen door voet te zetten in Noord-Afrika. De Riff-mijnen zijn het minste profijt van het avontuur. DETROIT, 9 Jan. (Havas) De gouverneur van den staat Michigan, Murphy, heeft een beroep gedaan op de belanghebbenden bij het gescnil in de automobielindustrie. Hij beoogt een bij eenkomst te beleggen van afgevaardigden van werkgevers en werknemers. Het aantal stakers bedraagt thans reeds 135.000. Tijdens het weekeinde moeten de besprekin gen voortgezet worden, maar men blijft daarbij stuiten op de impasse, tengevolge van het feit, dat de General Motors er op staat, dat de sta kers de fabrieken ontruimen, voordat onder handelingen over een regeling geopend worden. De arbeidersorganisatie verklaart op zich te nemen de fabrieken te doen ontruimen, wan neer verzekering wordt gegeven, dat in de fa brieken het werk niet hervat zal worden voor een algemeene regeling der staking tot stand is gebracht. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 9 Januari: De gezondheidstoestand van den H. Vader blijft stationnair. De pijnen zijn geleidelijk verminderd en deze rustiger toestand stelt den H. Vader in staat zich meerdere uren per dag aan zijn geliefkoosde werkzaam heden te wijden. De bevrediging, die de H. Vader in het werk vindt, draagt er toe bij zijn persoonlijk bevinden gunstig te bevor deren. De behandelende arts, prof. Milani de ge ruchten der persbureaux omtrent een consult van een specialist zijn volkomen uit de lucht gegrepen en de beide secretarissen moeten zich alle moeite geven om den ongeduldigen werk lust van den H. Vader binnen de voorgeschreven perken te houden, daar elke overspanning in dit stadium van licht herstel de hartwerking ongunstig zou beïnvloeden. De verbetering, die geconstateerd wordt, overtreft echter de verwachtingen. Men hoopt, dat de H. Vader binnenkort, als de verbetering aanhoudt, eenige uren van den dag in den speciaal geconstrueerden ligstoel zal kunnen doorbrengen. Terwijl de behandelende geneesheer eener zij ds de uiterste voorzichtigheid in acht neemt, speelt anderzijds de psychische factor van zicht' bare opgewektheid door de bedaring der pijnen een groote rol. Intusschen blijft de algemeene zwakte nog zeer groot. Om deze reden zal de H. Vader de a.s. cere moniën niet kunnen bijwonen, die in den Vati- caanschen kalender staan aangegeven, nJ. het jaarljjksche Requiem van Paus Benedictus XV op 22 Januari, de aanbieding der kaarsen op Maria Lichtmis en de jaarlijksche dienst van 's Pausen Kroning op 12 Februari. Bij al deze gelegenheden zal de H. Vader zich waarschijnlijk doen vertegenwoordigen door den Kardinaal-staatssecretaris of den Kardi naal-deken van het H. College. BRUSSEL, 9 Jan. (Havas) De leider der rexisten, Léon Degrelle, heeft meegedeeld, dat hij zijn redevoeringen voor Italiaansche radio stations zal hervatten. Turijn was slechts een begin, zijn redevoering aldaar was zuiver theo retisch en historisch. Dat zal den volgenden keer niet het geval zijn. De Italiaansche regeering schijnt nog niet geantwoord te hebben op het officieele protest van de Belgische regeering, na Degrelle's radio rede in Turijn. ROME, 9 Jan. (Stefani). De ministerraad is hedenmorgen in het paleis Viminale onder voor zitterschap van Mussolini bijeengekomen en heeft o.a. de volgende decreten goedgekeurd: 1. de secretaris der fa|cistische partij krijgt den titel van minister en staats-secretaris. 2. elke Italiaan, die huwelijksbetrekkingen onderhoudt met onderdanen uit Italiaansch Oost-Afrika, stelt zich aan straffen bloot. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan de begrooting van het ministerie van Finan ciën, welke een tekort vertoont, dat zijn oor zaak vindt in de groote uitgaven voor de ont wikkeling van Oost-Afrika, de reorganisatie van het leger, vooral van de marine-luchtvaart, de verhooging der ambtenaarssalarissen, enz. m Volgens Italiaansch gebruik ontvingen de Italiaansche verkeersagenten op het feest van Driekoningen geschenken van de weggebruikers. Een gelukkige agent in de straten van Rome Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuidoostelijken wind, ne velig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, over dag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. ALEXANDRETTE, 9 Jan. (Reuter). De Volkenbondswaarnemers, die den toestand in Antiochië en Alexandrette moeten be- studeeren, zijn thans bezig met het peilen van de plaatselijke opvattingen. De Armeniërs en Arabieren wenschen hand having van den huidigen toestand, de Turken zijn aldus verdeeld, dat de conservatieven pro- Syrisch zijn en de jong-Turken voorstanders van een bestuur van Antiochië en Alexan drette, dat volkomen onafhankelijk zou zijn van de rest van Syrië. De waarnemers zijn gisteren door Beylan ge reisd, waar tweehonderd Turken betoogd heb ben tegen Frankrijk en Syrië. De komst van Kemal Pasja in Konia is het signaal geweest voor de Turken in An tiochië tot het sluiten van de winkels bij wijze van protest. Ter beantwoording hiervan hebben driedui zend Arabische studenten een rustige betoo ging op touw gezet, waarbij zij met Syrische vlaggen in optocht voorbij trokken en het Sy rische volkslied zongen voor het hotel, waar de Volkenbondswaarnemers hun intrek hadden ge nomen. De Agence économique et financière meldt: Officieele Fransche kringen verklaren, dat de berichten dat 35.000 man Fransche troepen in Alexandrette zouden zijn geconcentreerd, on gegrond zijn. In Engelsche diplomatieke kringen meent men te weten, dat minister Eden Groot-Brit- tannië zal vertegenwoordigen op de komende vergadering van den Volkenbond, welke is vastgesteld op 18 Januari a.s. te Genève. De zelfde kringen hechten groote beteekenis aan deze vergadering, waarin de kwestie van Alexandrette zal worden besproken en zeer waarschijnlijk ook de jongste ontwikkeling van den toestand in Spanje en het vraagstuk der niet-inmenging. In Birkenhead is de kiel gelegd voor het grootste slagschip der wereld. Het schip zal 35000 ton meten en den naam dragen van „Prins van Wales" BERLIJN, 9 Jan. (Havas). Industrie-spion nage zal in zekere omstandigheden beschouwd worden als hoogverraad en met den dood kunnen worden bestraft. Deze bepaling zal opgenomen worden in het nieuwe wetboek van strafrecht, dat binnenkort zal worden afgekondigd. Als industrie-spionnage zal worden beschouwd; het uitleveren van economische geheimen aan een buitenlandsche mogendheid, verduistering van plannen en formules en het bekend maken van kostprijzen. NEW YORK, 9 Jan. (Havas) In de cen trale en Midden-Westelijke staten woedt een sneeuwstorm, als men hier in geen vijftig jaar heeft meegemaakt, en welke direct of indirect den dood van elf personen heeft veroorzaakt, terwijl de aangerichte schade verscheidene mil- lioenen dollars bedraagt. In zes staten zijn de luchtvaartdiensten volkomen gestaakt. Twee jaar nadat de K.L.M. haar eerste lijn in West-Indië heeft ge opend, na de prachtig geslaagde Atlantische vlucht van de Snip, heeft het luchtverkeer in West-Indië zich zoodanig ontwikkeld, dat thans op nieuw tot twee belangrijke uitbrei dingen kan worden overgegaan. De eerste luchtlijn, die op 19 Januari 1935 werd geopend, beperkte zich tot het onderhou den van een dagelijkschen dienst tusschen Aruba en Curasao. In Juli 1936 verkreeg men van de Venezolaansche regeering de voorloo- pige toestemming om naar Maracaibo te vliegen, en opende men een nieuwen dienst van de beide genoemde West-Indische eilan den naar Maracaibo, welke twee maal per week gevlogen werd. In de laatste 6 maanden van 1936 werden op deze lijn 301 passagiers ver voerd, terwijl over het geheele jaar 1936 tus schen Curasao en Aruba 2824 passagiers wer den vervoerd. Bovendien werden in den loop van dat jaar verscheidene bijzondere vluchten gemaakt naar Bonaire en Coro, waarbij resp. 112 en 254 passagiers vervoerd werden. Op 18 December jJ. heeft de Venezo laansche regeering uiteindelijk goedkeuring gegeven aan een contract, inhoudende de toestemming tot het onderhouden van regelmatige luchtdiensten van en naar het gebied der Venezolaansche republiek. Dientengevolge zal met ingang van 19 Januari a.s., dus precies twee jaar na de opening van den eersten K.L. M.-dienst in West-Indië, een nieu we luchtdienst geopend worden van Curasao naar La Guaira, de haven plaats van de Venezolaansche hoofd stad Caracas en een belangrijke schakel in het luchtverkeer naar Zuid- Amerika van de Pan-American Air lines. Deze dienst zal twee maai per week gevlogen worden. Tegelijkertijd zal de dienst Curaqao- Aruba-Maracaibo met een vlucht per week in beide richtingen worden uitgebreid, dus voortaan driemaal per week worden gevlogen. Sensationeele mededeeling van het Fransche peisbureau Havas over de houding van Hitier in de Spaansche kwestie. Te Berlijn wordt verklaard, dat geen Duitsche troepen zich in Spaansch Marokko en ook niet in Spanje bevinden. Generaal Franco zou voornemens zijn het of fensief onverbiddelijk te laten voortduren tot Madrid is ingenomen; alle strijdkrachten zul len in het vuur worden gebracht. Het herstel van den II. Vader overtreft tot nu toe alle verwachtingen,- de algemeene zwakte blijft nog zeer groot. Eden zal te Genève de vergadering bijwonen over de kwestie-Alexandrette. Belangrijke uitbreiding van de K.L.M.-diensten in West-Indië. Op de exploitatie der tribunes te Den moeten groote verliezen geleden zijn. Haag Beurs van New York: Stemming onregelmatig. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 9 Januari: De Congregatie van het H. Officie heeft het in 1935 verschenen boek „Etudes sur Descartes" van pater Lucien Laberthonnière op den Index geplaatst. Het betreft hier een nagelaten werk van den vier jaar geleden overleden Franschen Orato- riaan, van wien reeds sedert 1906 verschillende boeken wegens Modernistische dwalingen zijn veroordeeld. Stand op Zondag I uur n.m.: 778.8 "horige stand: 778.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1