WDNTERSPO^T DN IFRANBC^DJBC Men gaat er de nieuwigheid tegemoet ZONDAG 10 JANUARI 1937 Noord-Afrika Woordenlijst van den skiër Sneeuw Vlooienkoning" gestorven Wenken voor den skiër en schaatsenrijder Groote verscheidenheid in hellingen ln het gletschergebied van den Mont Blan° De Alpen Chamonix, een dei bekendste Fransche wintersportplaatsen Dauphiné Pyreneeën De Vogezen stations van Sancy en van het plateau van Charlannes (1200 M.) zijn vanuit la Bourboule door middel van een tandradbaan en vanuit le Mont Dore door een kabelbaan gemakkelijk bereikbaar. In enkele uren vanuit de betoovering van de palmbosschen of de zachte temperatuur van de kust over te gaan naar de scherpe en ver sterkende atmosfeer van de sneeuwvelden, is een van de wonderen van Noord-Afrika, het land der contrasten. Met haar machtige hooge gebergten bezit Noord|-Afrika, dat sommigen uitsluitend be schouwen als „het land van de zon'' zeer goede ski-terreinen. In Algiers, op nauwelijks een twintigtal K.M. van Blida, op 70 K.M. van de stad Algiers, kan men de skisport beoefenen op de Pas de Chréa (1487 M.) in de prachtige natuurlijke omlijsting van het Nationale Park van de Kabylen van Djurdjura. Op de hoogten boven de 1800 M. vindt men eveneens buitengewoon pittoreske sneeuwvelden; hetzelfde geldt voor het Massief van de Aurès. In Marokko, in de nabijheid van de mooie cederbosschen in de streek van Azrou, is het belangrijke wintersportstation Ifrane ontstaan. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart kan men daar op de ski's tot 2050 M. komen. Dit is het gemakkelijkst bereikbare station van dit gebied. Nabij Azrou bevinden zich de skicentra van bet Plateau van Pimadit, Djebel Abri en Al- guemare de Sidi Ali (2200 M. met een mooi hooggelegen meer langs den weg naar Midelt.) Voor de weekends zijn er touringcardiensten georganiseerd naar de strgek van Azrou Ifrane, die Zaterdags om 18 uur uit Casablanca ver trekken en die Zondagsnachts weer terug komen. In de hooge Atlas vindt men zeer mooie terreinen op het Plateau van Oukai- meden (2620 M. chalet) per muilezel op vier uur gaans van het boschwachtershuis van Ifegan. Bij Taza leenen de hellingen van Bou Iblane zich voor de wintersport. Teneinde de noodige inlichtingen te verkrij gen kan men zich o.a. wenden tot het bureau ter bevordering van het Toerisme in Frankrijk, te Botterdam: 15 a Willemskade. Arrèt Briancon: dit zal de eerste val achter uit zijn; men komt terecht zittend in de sneeuw tusschen de ski's in. Arrêt sauté: stilstand in volle vaart verkre gen; de skiër steekt zijn stokken in de sneeuw, springt op en valt onbeweeglijk terug. Canter: men laat een van de hoeken in de sneeuw schuren, doordat men de ski schuin houdt. Chasse-neige: manoeuvre, welke verkregen wordt door de hakken van elkaar te verwijde ren en de spatels naar elkaar toe te halen, hetgeen remmen, bochten maken en stoppen mogelijk maakt. Chausser: zijn ski's onderbinden. Christiania: figuur, welke verkregen wordt doordat men plotseling van richting verandert. De ski's blijven voortdurend evenwijdig en zij zakken niet in de sneeuw; dit maakt remmen, bochten en stoppen mogelijk. Déchausser: zijn ski's afbinden. Fart: (uitspreken „farte") smeersel, waarmee men den onderkant der ski's insmeeft, teneinde deze meer of minder glad te maken. Farter: met fart insmeren. Goede Cartonnée: sneeuw, die een klein beetje kor relig is. - 1 Croutée: opgehoogde sneeuw, die aan de op pervlakte hard is, hetgeen veroorzaakt wordt door den wind of de vorst. Poudreuse: versche sneeuw, die onder een vrij lage temperatuur gevallen is en die kleine kristalletjes vormt. Slechte Croütée-Cassante: korrelige sneeuw, gelegen op een laag zachte sneeuw, zoodat deze breekt als de skiër er overheen komt. Pourrie of Leurde of Mouillée: sneeuw, welke in diepterichting gesmolten is. Tdlée: sneeuw die aan de oppervlakte in ijs is veranderd, tengevolge van het invallen van vorst, onmiddellijk na dooi. Pianches: Populaire benaming der ski's. Schuss: Nederdaling volgens de lijn van de grootste helling. Semelles: Dragende deelen van de ski's. Slaloms: Ziz-zag-afdaling, welke toegepast wordt in speciale wedstrijden, waarbij de skiër door moeilijke doorgangen en „poorten" moet gaan, welke op een helling aangebracht zijn. Spatule: Het naar boven gewende voorste ge deelte der ski. Stemboge: Langzame bocht. Télémark: Draaien of stilstaan bij groote snelheid, hetgeen gebeurt als men een der ski's in de sneeuw drukt. Traces: Indrukken door de ski's in de sneeuw achtergelaten. Uit Bazel wordt gemeld dat Wilhelm Hech- ler, de man, die de vlooiendressuur heeft uitgevonden, is overleden. Hij was eige naar van het eerste vlooientheater, dat weldra ook het grootste in zijn soort is geworden en zoo kwam het, dat hij zich in de artistenwereld den weinig benijdenswaardigen naam van „vlooienkoning" verwierf. Als jonge man trok Hechler naar Amerika, om daar zijn geluk te beproeven. Zijn finan- cieele positie was allesbehalve rooskleurig. Geen wonder, dat Hechler in plaats van in een comfortabele scheepshut, als tusschendekspas- sagier den Oceaan moest oversteken. De reizi gers in die goedkoope verblijven brachten veelal nog een aantal verstekelingen mede, die als bijters en springer's van oudsher bij de men- schen even vermaard als gevreesd zijn. Zoo moest Hechler tot zijn zelfverdediging dikwijls op jacht. Het schijnt dat deze jachtpartijen zoo'n rijken buit opleverden, dat Hechler weldra tot de overtuiging kwam, dat de uitroeiing van de kwelgeesten onbereikbaar was. Hij sloot daarom vriendschap met de kleine springers, begon er voor tijdverdrijf mede te spelen en kwam tot zijn groote verbazing plotseling tot de ontdek king, dat de beesten zich dresseeren lieten. Zij, die den meesten aanleg vertoonden, wer den zorgvuldig bewaard en nog tijdens de reis tot merkwaardige kunststukjes afgericht. Bij aankomst te New York wist Hechler wat hem te deen stond. Hij richtte een vlooientheater in en het duurde niet lang of hij verdiende zeer veel geld. Hechler, die zijn rijkdom aan de gevreesde springertjes te danken had, voelde zich gedron gen op een min of meer wetenschappelijke wijze in de nog zoo goed als onbekende vlooienwereld door te dringen. Hij begon zijn diertjes in ver schillende soorten en rassen in te deelen. Bij zijn dood had hij reeds honderdvierendertig ver schillende soorten ontdekt, doch de eenige soort, die gedresseerd kon worden, zijn tot nu toe die vlooien, die op het menschelijk lichaam onderzoekingstochten en smulpartijen houden. Of de intellectualiteit van de dresseerbare vloo op rekening moet worden gesteld van het kostbare menschenbloed, waarmede het diertje gewend is zich te voeden, is een vraagstuk, dat zelfs Hechler, de vlooienkoning, gedurende zijn veeljarige studie nog niet tot oplossing heeh kunnen brengen. Slechts in de steden is de winter somber. In de bergen vertoont hij zich aan onze oogen in een nog fleuriger gedaante dan de zomer door fonkelende landschappen in een magische stilte. Daarom brengen steeds meerderen hun va- cantie in den winter door en een belangrijk contingent gaat naar een Fransch wintersport oord. Laten wij daarom hier eenige raadgevingen van practischen aard verstrekken, vooral voor degenen, die voor den eersten keer gaan „win tersporten". Op de eerste plaats doet zich het probleem van de uitrusting voor. Het is werkelijk niet noodig zich arm te koopen, door dure dingen aan te schaffen: de meest practische uitrusting om te skiën is de goedkoopste. Men moet aan schaffen wat kleeding betreft: 1. Een open jasje, van gladde en zeer dicht- geweven stof, om te voorkomen dat de sneeuw er doorheen dringt (wol voor het skiën in den winter, linnen voor het skiën in het voorjaar). Indien men behoefte gevoelt aan sierlijkheid en uitgaven, kieze men deze van wollen gabar dine. Zoo niet, dan knipt men dit uit een oude trench-coat: en het zal volmaakt zijn. In ieder geval, neemt geen gesloten blouse; als men deze over het hoofd uit moet trekken, raken de haren in de war en valt de bril af. Voor de uitstapjes naar groote hoogten moet men het systeem van ritssluiting verwerpen, daar deze door de koude vastraakt. 2. Een pantalon van het type knickerbocker (lange pantalon, geklemd bij de enkels). Een oude broek, waarvan men de zakken hermetisch laat dichtnaaien, zal even goede diensten be wijzen. 3. Wollen kleeding, bestaande uit één of twee cunne pullovers en een dikkere, die uitsluitend bestemd is voor de rustpoozen. Soepele en dikke wollen sokken. Twee wollen polsmoffen om de mouwen af te sluiten. Twee paar wollen hand schoenen. Een paar linnen wanten, welke men over de handschoenen heen aan moet trekken. Een hoofddeksel volgens eigen smaak (alpino muts, pet, kalot of Noorsche pet met oorklep pen). Twee paar onbespijkerde schoenen, zolen van ly, tot 2 cM. dikte; zeer stevige vierkante neus, een uitgeholde hak, om er een riem door te kunnen halen; zeer stevig hielstuk. Neemt ze groot, om er in te kunnen met twee paar sokken aan. Een skibril. Wat de keuze van de ski's betreft, late men zich leiden door het volgende: als lengte neme men den afstand tusschen den grond en het uiteinde van den verticaal gestrekten arm. Dergelijke ski's noemt men lange ski's voor geoefende skiërs. De beginnelingen kunnen ze het beste 10 cM. korter nemen. Stokken van notenhout of stokken van licht staal (Tangwald-type) zijn de stevigste. Ze zul len langer moeten zijn in de oorden, waar geen kabelbaan is en waar dus beklimmingen met ski's noodzakelijk zijn; zij kunnen korter^ zijn (1 M. tot 1.10 M.) voor afdalingen. De ronde schijf mag ten hoogste 20 cM. diameter bedra gen; de punt moet kort en scherp zijn, de riem breed. Voor de opstijgingen moet men zeehonden vellen gebruiken, vel van bergschaap of een voudig pluce banden, welke men „tegen het haar in" zal moeten aanbrengen. Toebehooren: 1. een groote rugzak (zonder uitwendige zakken) voor groote bochten; een gewone kleine zak voor de korte tochten. 2. Een tube lanoline of zinkwitpommade tegen zonnesteken. Indien men tevens wil schaatsenrijden, moet men hebben: voor de heeren eenvoudig een ski- costuum. Voor de dames een costuum met een klein schaatsrokje, hetgeen veel veiliger staat dan het skipak, vooral voor de figuren van het kunstrijden. Een stel schoenen met vastge schroefde schaatsen. Voor de liefhebbers van het kunstrijden zijn speciale „kunstschaatsen" vereischt. En nu enkele wenken betreffende het on derhoud, want het ski- en schaatsenmateriaal vereischt een nauwkeurige verzorging. De skiër moet voor alles: 1. zijn nieuwe ski's insmeren met een mengsel, bestaande uit een verzadigde oplossing van een half lijnolie en voor de andere helft Noorsche teer; 2. zich bezighouden met nauwgezette techniek van de „fartage", terwijl hij daarvoor het smeersel zal moeten gebruiken, dat het meest geschikt is voor de kwaliteit van de sneeuw van de .hel lingen. De schaatsenrijder mag niet vergeten: L wanneer hij zijn schoenen uittrekt, om zijn schaatsen af te vegen; 2. als hij thuis komt, ze wederom af te vegen en met olie in te sme ren; 3. om volhardend te zijn, omdat de tech niek van het schaatsen moeilijker te leeren Is dan die van het skiën. Schaatsenrijders en skiërs zullen de dagelijk- sche beoefening van de opvoedkundige gymnas tiek voor het skiën, welke zij zullen aanvullen op de sneeuwvelden, hetzij door de sport zelf, hetzij voor de beginnelingen, door de lessen van de skischolen of de leeraren, die bijna in all® plaatsen aanwezig zijn, niet moeten nalaten, in de kleine of zeer weinig bezochte plaatsen kun nen zjj den leeraar vervangen door het uitste kende boek van Hallberg en Mückenbrunn (le Ski, Arthaud, Grenoble 1936). Voor de uitstapjes zullen zij een uitste kenden gids hebben aan het kleine boekje van K. Mathéron (Itinéraires du skieur, Paris, édi- tions de la revue Camping), hetgeen voor de groote tochten de noodzakelijkheid van een echten gids niet wegneemt. Vele buitenlandsche skiërs weten niet, dat Frankrijk een groote plaats inneemt in de reeks der landen, welke het meest ge schikt zijn voor de beoefening der winterspor ten. En in Frankrijk de wintersport beoefenen be- teekent de nieuwigheid tegemoet gaan. Dat beteekent ook dat men voldoet aan zijn eigen smaak, omdat de sneeuwvelden er zich kenmerken door deze bij uitstek Fransche eigen schap: de verscheidenheid in soort, de ver scheidenheid in de hellingen: zwak hellend voor de beginnelingen, met sterkte hoogteverschillen voer de geoefende sportbeoefenaars. Frankrijk bezit inderdaad een onvergelijke lijke serie bergen van allerlei vormen. Buiten deze verscheidenheid vertoonen de sneeuwvelden bovendien nog drie andere voor deden. 1. Hun belangrijkheid, daar de bergen meer dan 3/5 van het grondgebied bedekken. 2. Hun trapsgewijze plaatsing. Laten wij niet vergeten, dat Frankrijk er trotsch op gaat, den hoogsten top van Europa te bezitten, n.l. den Mont Blanc (4807 M.). Alle verscheidenheden, alle liggingen bevinden zich trapsgewijze tus schen deze groote hoogten en de oorden, gele gen op 900 M. Hieruit volgt dat de wrintersport in Frankrijk gedurende meer dan de helft van het jaar be oefend kan worden. Indien het mocht gebeuren dat tegen emd Februari op plaatsen van ge ringe hoogte de sneeuw ging ontbreken, laat men dan gerust zijn, men zal deze hooger meer voldoende dik vinden tot einde Mei, terwijl deze laatste plaatsen gemakkelijk toegankelijk zijn door middel van kabelbanen of tandradbanen: dit is de oorzaak, waarom Frankrijk ook het land is van de voorjaar-ski. Derde voordeel der ligging: de gelukkige vei- deeling der bergketenen. Geen enkel punt van het grondgebied bevindt zich verder dan één nachtreis met den trein van een wintersport centrum. En welk een wonderlijk contrast: hij, die den winter doorbrengt op de Cöte d'Azur, kan nauwelijks twee uur sporen ver van de zachte oevers van de Middellandsche zee genie ten van de witte sprookjesachtigheid van Beuil of van Peira-Cava. De groote beweging, die zich overal ontwik kelt ten gunste van de organisatie van het goedkoope toerisme, heeft tot gevolg, dat de mogelijkheden van onderdak voor zeer geringen prijs ontzaglijk uitgebreid worden. Behalve de hotel-acommodatie heeft men zich sinds meerdere jaren groote moeite getroost, om de wintersportstations op sportgebied te in- stalleeren (aanleg van kabelbanen en skiliften, verlichte kunstijsbanen, banen voor bobsleeën en Zwitsersche sleeën, schuilhutten, 't benoo- digde materiaal om de wegen sneeuwvrij te ma ken, medische hulpposten enz.). De belangstelling, welke ieder seizoen weer opnieuw de groote internationale kampioenen tconen voor de schoonheid en de voorbeeldige organisatie van de groote sportevenementen zijn voor allen, skiërs of slechts belangstellen den, het beste bewijs voor de buitengewone waarde van de Fransche sportvelden. Dat is de reden waarom een Fransch winter sportoord Chamonix, bij gelegenheid van het internationaal congres van de Ski te Garmisch Partenkirchen, door de Internationale Skifede ratie is uitgekozen, om aldaar de Internatio nale Skis pelen van 1937 te doen houden. Deze spelen, welke gehouden zullen worden van 17 tot 24 Februari 1937, zullen georganiseerd wor den door de Fransche Skifederatie. Overigens moet men vooral niet denken, dat de Fransche wintersportoorden bezocht worden door de beoefenaars der skisport. Vele sport- Lefhebbers zijn slechts nieuwsgierigen, die den winter daar komen doorbrengen en die in het hooge gebergte den zonneschijn zoeken, die de energie moet opleveren en die het vermoeide organisme versterkt en nieuwe krachten schenkt. Het Fransche wintersportoord beantwoordt aan de verschillende behoeften van het men schelijk lichaam; het is een hulpmiddel "voor iederen herstellende; de rust, welke dit oplegt in een jaargetijde, waarin opsluiting al te dik wijls regel is, is buitengewoon heilzaam, want b(j de terugkomst thuis is de werkkracht sterk verhoogd, evenals de gezondheid van iedereen. Men moet overigens niet vergeten, dat er in Frankrijk, in tegenstelling met andere landen, sommige plaatsen uitsluitend gereserveerd zijn voor ernstige zieken, welke plaatsen streng af gezonderd blijven en die model medische in stallaties bezitten, evenals de toegewijde hulp van doktoren, terzijde gestaan door groote ge leerden. Men vindt overal rustige familieoorden, waar de beginnelingen in de skisport een begin kun nen maken met het leeren hiervan op onge vaarlijke hellingen. Ook bestaan er in vele sportcentra groote verlichte kunstijsbanen, waar groepen jonge menschen naar toe trekken, om nog enkele .Achten" te draaien, alvorens zich over te ge- Tegen de smetteloos witte sneeuw teekenen zich de silhouetten der ski-loopers af ven aan den steeds oogenblikkelijk intredenden diepen slaap, die weer nieuwe krachten schenkt. De machtig gevormde Alpen nemen een eer ste plaats in voor de beoefening van de win tersport. Daarin bevinden zich niet minder dan 116 bekende stations, zonder dan nog hierbij te rekenen de stations, die in aanleg of slechts nog in voorbereiding zijn en bovendien nog de kleinere plaatsen, waar men zich kan vestigen om de skisport te beoefenen. Al deze stations zijn min of meer gelegen rondom een hoofdstation. En elk van deze groepen heeft een strak omlijnd en kenmerkend karakter: Skiën op middelmatige hoogte en prachtige, gemakkelijke tochten in den keten van Morzine sterke hellingen en groote hoogteverschillen, skiwedstrijden, talrijke ont spanningen in de omgeving van Chamonix, van de Vanoise en van de Brianconnais skiloopen op oneffen plateaux en lange afstand skiën in de omstreken van den Mont-Revard' en van Grenoble. Skiën in gletschergebied in de groe pen van Chamonix, Saint Bon enz. Skitochten in prachtige streken bij Tignes, valloire, Mont- Genevre enz.; machtige schilderachtige tegen stellingen in de berggroep van de Alpen in Provence. Tenslotte sledetochten en schaatsen rijden in bijna alle plaatsen, eenige schitteren de bobsleigh-banen (Chamonix, Mont-Genevre, Mont Revard, Peira-Cava enz.). In een vallei gelegen, aan beide zijden be- heerscht door machtige gletschers, waarboven de Mont Blanc (4807 M.) hoog uitsteekt, is Chamonix een van de meest beroemde winter sportplaatsen, in de geheele wereld bekend. Chamonix en de omliggende plaatsen wor den gewaardeerd door de verscheidenheid der hellingen; sterke hellingen in de vallei van de Arve, zacht glooiende hellingen bij het einde, 't dikke sneeuwtapijt in de diepte der valleien. Onvergetelijke gemakken voor het skiën op de gletschers. Twee springschansen, die van Grépon (sprong van 30 M.) en de Olympische springschans van Bossons (sprong van 80 M.)de prachtige bob- sleighbanen van de Pellerins (1435 M. langi, twee banen voor sleden met een lift; een na tuurlijke ijsbaan van 36.000 M2., die verlicht kan worden, de grootste van Europa; een baan voor ski-kjeering enz. maken Chamonix tot een van de modelstations van de Fransche Alpen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat Cha monix buitengewone skischolen bezit (Arlberg- methode) De groep Megeve—Mont d'Arbois—Saint Ger- vais verheugt zich in een steeds stijgend succes terwijl Megeve de grooite plaats voor afdaling ski is. Dit prachtig geheel van oorden, hetzij dat zy gelegen zijn aan goed blootgestelde hellin gen, hetzij aan groote plateaux, hetzij in ruime valleien, geniet van lange uren van zonneschijn. In het hartje van Savoye wordt de Haute Tarentaise gedraineerd door de hooge vallei van de Isère, die zich vanaf Bourg-Saint-Mau- rice een weg baant. Dit is de hoofdstad van deze schilderachtige streek, waar de boerinnen nog' de Savoysche muts uit den tijd der Me dici dragen. Tot nu toe slechts bezocht door geroutineerde skiërs, is deze verblindende streek voortaan voor iedereen toegankelijk, dank zij den nieuwen weg van de Iseran, den hoogsten van de Fransche Alpen (2770 M.), die over de twee voornaamste plaatsen, Tignes en Val d'Isère loopt. In de schittering der gletschers van de Grande Sas- sière en van de Vanoise, strekken zich groote velden met dikke sneeuwlagen uit, met de uitzonderlijke verscheidenheid in hellingen, die weóyveren met de meest beroemde van Europa- Het voornaamste centrum is Tignes, met als natuurlijk aanhangsel de streek van het meer van Tignes (2100 M.) aan den voet van de gletschers van de Grande Motte. Men kan er zeker van zijn, dat men daar een vol maakten zonne schijn en een dik ke sneeuwlaag zal aantreffen gedu rende 6 maanden van het jaar. In de machtige omgeving van het groote pijnboo menwoud, met haar uitgestrekte ijsbaan, waar de curling-kam- pioenschappen ge houden worden, haar besneeuwde plateaux met veel verscheidenheid in de hellingen, haar groote spring schans, haar mooie bobsleighbaan, haar skischool, is Mont-Revard op 't oogenblik het be langrijkste centrum van de winter sport in Savoye. Grenoble, een der groote cen tra voor alpi nisme en wintersport in Frankrijk, wordt om ringd door talrijke en opmerkelijke stations. In de groep van Vercors is Villard-de-Lans het groote station. Dit is een uitstekend centrum voor de wintersport, zeer zonnig en dat tege lijkertijd de aangewezen plaats is voor liefheb bers van afdalingen per ski zoowel voor de be ginnelingen en voor de kinderen; deze kunnen oefenen op de kleine speciale baan van de Bains en de cursussen van de openlucht- scholen volgen. De l'Oisan blijft het schilderachtigste ge deelte van de Dauphiné. De beste en zeer uit gestrekte sneeuwvelden, zonder allerlei hin dernissen, zijn die van de Alpe-d'Huez, het paradijs van 't skiën in de Dauphiné. Deze plaatsen zijn gemakkelijk bereikbaar langs een schitterenden weg. Vanuit Bourg d'Oisan kan men uitsluitend in het voorjaar, naar boven trekken naar de mooie skiweiden van de Bérarde; vanuit La Grave naar die van de Col du Lautaret. Een en ander kan bezocht worden gedurende bijna de helft van het jaar, van November tot April; de invloeden van het Middellandsche Zee-klimaat komen er tot uitdrukking door een sterke zon en een helderen hemel. In de Dauphiné bevinden zich drie groepen, die reeds een zuidelijk klimaat hebben, le Briangonnais, le Queras en le Gapeneais die toch duidelijk van elkaar onderscheiden zijn. Montgenevre is het groote centrum van de Brianeonnais; het is een prachtig station, dat men via Briangon kan bereiken. De banen van Montgenevre worden gekenmerkt door de kwa liteit van de dikke sneeuw en door heerlijken zonneschijn. De skitochten zijn buitengewoon pittoresk; men heeft deze streek met die van het Engadin vergeleken. Briangon biedt den bezoekers die er den winter komen doorbrengen, al de mogelijk heden van de groote stad, evenals die op sport gebied. Als centrum van skitochten, bezit zij twee mooie kunstijsbanen en in de nabijheid springschansen en sleebanen. Op twee of drie uren afstand in touringcars van de Cöte d'Azur, haar bloemen en haar biauwe zee, vindt men de schittering van de sneeuwweiden, dit vormt de wonderbaariyke tegenstelling, welke de wintersportstations van de Provengaalsche Alpen ons toonen. De twee voornaamste groepen zijn: Beuil en Peira-Cava. Beuil is met Valberg het ideale station voor beginnelingen; de hellingen zyn geiykmatig en de sneeuw schitterend. De snelle ontwikkeling van de skisport in de Pyreneeën is beslissend geweest voor de snelle uitbreiding der bestaande stations en de vor ming van nieuwe centra. In een betrekkelijk zacht klimaat, in het schitterend licht van de groote hoogten, bieden de wintersportcentra in de Pyreneeën sneeuw velden met regelmatige hellingen, zonder hin dernissen. Naast de groote bestaande stations (Super - bagnères en Font Romeu) zyn er andere ont staan (zooals Gourette, Lamongie etc.) bij de groote sneeuwvelden van uitstekende kwaliteit, die gemakkelijk of zelfs rechtstreeks per trein bereikbaar zijn en die een verdiende vlucht hebben genomen; dat is het geval met de ter reinen van de Col de Puymorens en het cen trum van Envalira in de schilderachtige streek van Andorra. Door de uitgestrektheid en verscheidenheid van haar hellingen (van de zacht glooiende tot de steilste toe) door de kwaliteit en de dikte van de sneeuw en door het schitterende vergezicht over de bergen dat men ontdekt vanuit haar groot hotel, neemt Superbagnères een bijzondere plaats in op 't gebied van de wintersport in de Pyreneeën. Sneeuw in het hooggebergte De skiërs waardeeren ook de nabijheid van Bagnères de Luchon, een 'zomerstation met warme bronnen. Na een kort en schilderachtig traject met een tandradbaan, kunnen zy zich eiken dag naar de sneeuwplateaux begeven. Men kan de wintersport in drie groepen van stations beoefenen: de groep van Gourette, de groep van Cauterets Barèges en de groep van Bagnères de Bigorre, terwijl Superbagnères al leen een vierde centrum op zichzelf vormt. Een van de mooiste streken der Pyreneeën, die tegelijkertijd haar deel heeft aan het hooge wintergebergte en aan de warme sprookjes achtigheid der Middellandsche Zee, is het ge bied van Font Romeu in het nabij gelegen ge bied van Puymorens-Envalira. Font Romeu (1.800 M.) vervult in de Ooste lijke Pyreneeën de rol die Superbagnères speelt in de Centrale Pyreneeën. Het is gelegen aan den voet van de woeste Carlitte en van haar met meren bezaaide plateaux, in de onmiddellijke nabijheid van de spoorlijn van Montlouis en Perpignan. De Pas van Puymorens (1.918 M.) waar dank zi.i de hooge ligging de skisport van December tot Maart beoefend kan worden, wordt recht streeks aangedaan door het station van l'Hos- pitalet, gelegen aan de groote lijn ParijsBar celona. Sneeuwvelden met mooie hellingen, zwak glooiend of vrij steil met aanzienlijke hoogteverschillen en prachtigen zonneschijn, maken de Pas van Puymorens tot een schitte rend centrum voor de wintersport. In het aanvallige land van Andorra strek ken zich uitstekende besneeuwde oppervlakten uit, waarvan Envalira het centrum is (2.407 M.) Niettegenstaande hun betrekkelijk geringe hoogte (1.424 M. bij de Grand Ballon) zijn de Vogezen toch eiken winter met sneeuw bedekt en deze hoopt zich dikwijls vrij dik op. (0.80 tot 1 M. en soms nog hooger.) Het is een gebied met zacht glooiende, regel matige hellingen, die voor allen geschikt zijn; een gebied, dat buitengewoon aantrekkelijk is door zün prachtige bosschen en zijn meren, die somtijds door den winter in reusachtige ijs banen veranderd worden, een gebied voor familiesport. De sneeuwvelden van de Vogezen zyn rond om. drie groote centra gelegen; de streek van Markstein en van de Grand Ballon, de streek van de Ballon d'Alsace, het gebied van Gerard- meer (Schluchtpas Hohneck.) Behalve deze centra vindt men nog het kleine centrum van het Lac Blanc, dat in alle opzichten uitstekend zal voldoen. Eveneens in de nabijheid van Parijs gelegen, biedt de Jura den skiër temidden van bekoor lijke landeiyke streken groote sportmogelijk heden aan. Beurtelings steile en flauwe hellin gen, goed besneeuwde banen, maar bovenal het aantrekkelijke van tochten in boschrijke stre ken, prachtige vergezichten, die zich somtijds uitstrekken tot nevelige meren of ver verwijder de Alpentoppen; dit alles verschaft de Jura, als men daar de wintersport wil gaan be oefenen. De twee voornaamste groepen zijn: die van Pontarlier en die van Les Rousses. Van zeer ouden oorsprong, evenals de Vo gezen, afgesleten door de eeuwen, vertoont het gebied van het Centrale Massief, als men ten minste de steile hellingen van de bergen van Auvergne uitzondert, gelijkmatige hellingen. Deze vormen bij voldoende hoogte goede ski- velden. Men vindt de stations op zeer bepaalde plaatsen (meestal op hoogvlakten of toppen) vandaar de versnippering van de wintersporten centra. De Mont Dore en La Bourboule met de bij-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 8