SMH I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I ONZE KEUKEN DOOPJURK I Plaats dan een „Omroeper" j I voor 80.000 gezinnen 1 lliii ÜM1: Eenvoudige gebreide trui MAANDAG 11 JANUARI 1937 JPwI Bill Verschillende gevraagde recepten Bleekselderij Bij 2 a 3 groote struiken selderij rekent men: 35 gram boter, 30 gram bloem, 1 uitje, 1 worteltje, 'n struikje peterselie, zout en nog wat bruin van jus, melk of aroma. De selderijstruikjes worden afgeschrapt of heel licht geschild en in stukken ge sneden van ongeveer 10 c.M. Deze worden flink gewasschen en opgezet met zooveel water dat ze ruim onderstaan. Men neemt 10 gram zout per liter water. Als de groen te na 3 kwartier a 1 uur gaar is, houdt men ze goed warm in het nat ter wijl men de saus maakt. Men fruit het fijn gesneden uitje en het in plakjes gesneden worteltje zachtjes in de boter tot de ui begint te kleuren. Dan voegt men er de bloem bij en blijft roeren boven een zacht vuurtje tot alles héél licht bruin is, waarna men er, langzamerhand, ongeveer 2y d.L. van het selderij water bij roert. Men kan de saus dan nog sma kelijk afmaken met bruin van jus of met een weinig Maggi's aroma. In plaats van jus kan men ook een schuitje melk eraan toevoegen. Met een schuimspaan doet men de sel derij over in een schaal en giet de saus er, zoo heet mogelijk, overheen. Koolschotel met gehakt en rijst Bij 2 groene savoye kooltjes rekent men hiervoor: 4 ons rundergehakt ofwel half runder en half varkensgehakt, lA pond rijst, 60 gram boter, 1 flinke ui, melk, nootmus- caat, zout en paneermeel. De rijst kookt men op de gewone manier gaar met water en een tikje zout. Om de rijst mooi droog te krijgen neemt men precies 2 keer zooveel water als rijst, brengt dit met het zout goed aan de kook'en doet er dan de rijst bij, die men heel zachtjes laat gaarkoken, of, beter nog, in 'n hooikist of vlug in veel kranten verpakt laat gaar stoomen. De rijst moet dan even doorkoken en ongeveer 3 uur verpakt blijven eer ze gaar is. De kool wordt intusschen fijn gesnip perd, gewasschen, gaargekookt en gestoofd met melk, noot en een stukje boter. De ui wordt fijn gesnipperd en in de overgebleven boter licht bruin gefruit. Daar bij voegt men het rauwe gehakt en men laat dit, onder voortdurend roeren gaar en bruin bakken op een klein vuurtje. Is het vleesch gaar dan voegt men er de gekookte rijst bij die men er goed doorheen roert terwijl hij nog even meebakt. Deze massa vult men nu, laag om laag met de gestoofde kool, in een vuurvasten schotel. De bo venste laag moet uit rijst met vleesch be staan. Daar overheen strooit men paneer meel, legt hier en daar een stukje boter en plaatst den schotel 15 a 20 minuten in een vrij warmen oven. Blinde vinken Hiervoor kan men dunne osselapjes nemen van den haas, die men klopt, en met reep jes lardeerspek belegt, oprolt en met draadjes dichtbindt. Men kan er ook dunne kalfslapjes voor nemen, die men vult met gekruid varkens gehakt en gesnipperde uitjes naar smaak. In beide gevallen worden de dichtgevou wen rolletjes in bloem gewenteld en in bruine boter rondom gebraden. Dan giet men kokend water langs den kant van de pan niet over het vleesch tot de rolletjes half onder liggen. Daarna dekt men ze zorgvuldig toe en laat ze, ongeveer 2 uur, zachtjes gaar smoren. Vóór het opdoen doet men de draden er af. A. K.-P. Stamppot zonder vleesch We zijn weer in het stamppot-seizoen, want er zullen maar weinig Hollandsche gezinnen zijn waar in den winter, op koude dagen niet gaarne stamppot op tafel wordt gezien. Het is volstrekt niet noodig bij stamppot vleesch of spek mee te koken. Ook zonder dat kan zulk een maal zeer voedzaam wezen, en zeker wan neer men nog 'n restje vleesch er bij kan geven. En door bijvoeging van een weinig aro ma kan men den smaak van het geheel pittig maken, ook zonder dat er vleesch aan wordt toegevoegd. Hieronder volgen 'n paar recepten, die zeker wel in den smaak zullen vallen. Stamppot van savoyekool Bij 1 kool van ongeveer 3 pond rekent men hiervoor: 2 K. G. aardappelen, 4 afgestreken lepels vet of boter, 1 afgestreken lepel zout, liter melk en ongeveer 4 theelepels Mag gi's aroma. De kool wordt, op de gewone manier, schoon gemaakt en fijn gesnipperd. Men zet hem op met 'n bodempje water en brengt hem aan de kook. Dan legt men er de geschilde en in stukken gesneden aardappelen op, strooit het zout erover en laat alles samen uur a 3 kwartier zachtjes koken. Zoo noodig voegt men er onderwijl nog iets water bij om aanbranding te voork<f men. Dan voegt men er de melk bij, laa,t het gerecht nog even doorkoken, stamp*1 alles goed door elkaar met het vet of d® boter en maakt het op smaak af metarf ma en eventueel nog wat zout. Hutspot Bij 3 pond winterwortelen rekent men: 2 K. G. aardappelen, y, pond uiten, 1 afgestreken eetlepel zout, 4 afge streken eetlepels vet of boter, /4 liter melK en ongeveer 4 theelepels Maggi's aroma. De wortelen worden geschild en gesnip perd. Men brengt ze aan de kook met ,JI bodempje water, legt er de geschilde elJ stuk gesneden aardappelen en de schoon gemaakte en in stukjes gesneden uien °P' strooit het zout er over heen en laat alles samen, op 'n zacht vuur ongeveer 3 kwar tier koken tot het gerecht bijna droog Is' Dan giet men er de melk bij, laat alleS weer goed doorkoken en stampt het fü11 met vet of boter. Vóór het opdienen maakt men de huts pot op smaak af met aroma en misschiet nog 'n weinig zout. A. K.—P. Geen beslagen ruiten Het is dikwijls niet prettig, vooral donkere dagen als we tegenwoordig ben, met beslagen ruiten te zitten, die e' uitzicht naar buiten beletten. Het euvel is gemakkelijk te voorkomeI> en tevens zullen dan in den winter de rui ten niet bevriezen, op de volgende wijze: Maak een oplossing van 55 gram glyce' rine en 1 liter spiritus (van 63 pCt.). dra de glycerine geheel is opgelost en d vloeistof helder van tint is, wordt de nenkant van het venster flink ingewreve met deze oplossing. Gebruik er een zeelJL leeren lap of linnen doek voor. Zoolang het wintert moet men deze behandeliP^ herhalen, want het bevriezen en besla' is er mee te voorkomen, maar niet weg te in krijgen, wanneer het er eenmaal oP; Ouden menschen of zieken bijvoorbeeld,dl graag naar buiten willen zien, kan men ov deze manier een dienst bewijzen. Ter wille van een lekkere lucht in kamer kan men een beetje barnsteen1 aan de oplossing toevoegen. d« o»e Weet u.... ....dat een vruchtvlek nooit met tee^ moet worden gewreven? span ze over e® kom en giet er van uit de hoogte water op. oeP .dat vette sponsen weer opknapPv, door weeken in een sterke oplossing v barax? Voor ongeveer zesjarigen De rug: 100 st. opzetten en 7ü c. M. 1 r., 1 aver, breien voor 'n boord. In den laat- sten toer daarvan meerdert men 1 st. Dan begint het patroontje, dat uit 4 toeren be staat: lste toer: r. 2de toer: aver. 3de toer: telkens 1 r., 3 aver. De laat ste st. r. 4de toer: telkens 1 aver., 3 r. De laat ste st. aver. Deze 4 toeren herhaalt men tot het werk ongeveer 25 a 30 c.M. lang is tot aan de armsgaten. Voor de armsgaten kant men, aan het begin der eerstvolgende 2 naalden, 4 st. af. Verder breit men, om den anderen toer aan weerskanten van de naald, 2 st. samen tot men nog 77 st. overhoudt. Nu breit men nog ongeveer 8 c.M. recht door en dan schuint men de schouders af. Men breit tot er nog 7 st. op de naald overblijven, keert het werk om en laat ook aan den anderen kant 7 st. op de naald over. Dan keert men het werk om, breit 26 st., kant 11 st. af, breit 15 st., keert het werk om en breit terug tot aan den hals, Afkanten. Nu breit men den anderen schou der, beginnende bij den hals, op dezelfde manier af. Het voorpand. Men zet 100 st. op en breit precies eender als bij den rug tot aan de armsgaten. Dan verdeelt men het werk in tweeën voor 'n split. Moet de trui dienen voor een jongen, zooals bij de aanvraagster van dit patroon, dan breit men eerst de laatste helft van het voorpand: eer men daarna begint aan de rechterhelft zet men 4 st. op voor een overslagje. Is de trui bestemd voor een meisje, dan breit men eerst de rechter helft en men zet de 4 st. voor 't overslagje op bij het split aan den linkerkant. Men mindert voor de armsgaten als bij den rug. Na de minderingen breit men recht door ongeveer 6 c.M. Dan mindert men voor den hals. Aan den kant van het overslagje wor den eerst de 4 st. van het overslagje afge- kant. Verder kant men aan het begin van eiken toer aan den kant van den hals 2 st. af tot er nog 33 st. overblijven. Men breit dan recht door tot het armsgat even hoog is als bij den rug. De schouders schuint men af door aan den kant van het armsgat eerst 7 st. te laten staan en terug te breien en daarna 15 st. op de naald over te laten en terug te breien. Afkanten. De mouwen: 56 st. opzetten en 7A c.M. 1 r. 1 aver, breien voor de manchet. In den laatsten toer daarvan meerdert men 1 st. Dan begint men aan het patroon. Als men het patroon 2 keer heeft gebreid meerdert men 1 st. aan beide kanten van de naald en men blijft zoo meerderen in den lsten toer van elk 3de patroon, tot men 77 st. op de naald heeft. Verder breit men nog enkele toeren zon der meerderen tot de mouw lang genoeg is. Voor den bovenkant worden daarna, bij het begin van eiken toer, 2 st. afgekant tot er nog 45 st. overblijven die men af- kant. Het kraagje: 110 st. opzetten en 7A c.M. 1 r. 1 aver, breien. Dan stevig afkan ten. Nu worden de schoudernaden dichtge naaid, het kraagje aangezet waar het afge kant is en de mouwen aangenaaid. Het werk wordt dan onder 'n vochtigen doek goed gestreken, waarna men de mouw- en zijnaden dichtnaait en lusjes en knoopen aanzet voor de sluiting. DORA. CORRESPONDENTIE Mevr. C. A. V. te Utrecht. Waar schijnlijk hebt u de beschrijving van het patroon van de onderjurk niet goed begre pen. Als u precies volgens die beschrijving breit, moet de 7de toer uitkomen. Voor elk patroon wordt 2 keer de draad naar voren gehaald voor 'n lus en 2 keer 2 st. samengebr. Dus 2 st. gffmeerderd en 2 st. geminderd. Het aantal steken op de naald blijft dus hetzelfde. U kunt in deze onderjurk heel goed 'n paar mouwtjes breien. Daarvoor naait u eerst de schouderna den dicht en neemt dan, aan weerskanten van de schoudernaad 20 st. op om te breien. Bij eiken volgenden toer neemt u 2 st. meer op, tot u alle steken van het armsgat op de naald hebt. U breit in tri- cotst. en maakt het mouwtje zoo lang als u wilt. Is het wat wijd dan mindert u eenige steken eer u het mouwtje afwerkt met 6 toeren r. DORA. Bovenwijdte 60 c.M., lengte midden voor 68 c.M. Mouwlengte 18 c.M., mouwwijdte 25 c.M., polswijdte 15 c.M. Benoodigd: 1 meter zijden batist van 100 c.M. breed; 1.75 meter entredeux van 3 a 4 c.M. breed; 1.25 M. kant van 10 c.M. breed; 75 c.M. kant 1 c.M. breed; 3 knoopjes. Deze doopjurk is gemakkelijk te maken. Den hals en mouwen werken we af met de kant van 1 c.M. In het bovenstukje aan den voorkant zetten we op drie plaat sen een entredeux (in het midden één en één aan weerszijden daarvan op een breed te van 5 c.M.) We kunnen dit in den rok laten doorloo- pen tot aan den kant. Den onderkant van de jurk werken we af met een kant van 10 c.M. breed. De rok wordt met ruimte of plooitjes aan het bovenstukje gezet. Den onderkant van de mouwen werken we af met een smal kantje van 1 c.M. breed, en de mouw wordt met 6 c.M. ruimte daar aan geplaatst. Midden achter is een overslag van 1 c.M. aangeknipt, en daar knippen we nog drie c.M. bij aan voor terugslag, waarin de knoopen en de knoopsgaten worden ge maakt. C. M. iiuiumtiBiffPj FOTOREPORTAGE Portret van H. M. de Koningin, ver vaardigd door den kunstschilder Jaap Weynand, dat bestemd is voor de nieuwe raadszaal der gemeente Medan (Oostkust Sumatra) Ferwerda, de keeper van Blauw Wit in actie tijdens den De kampioenschappen van Nederland groot biljart cadre 45/2 te Arnhem, wedstrijd welke^ndag^er, Ajm^ het stadion te kijkje dep Op de M.E.T.S.-banen ie den Haag werk Zondag naar hartelust schaatsgereden. Teneinde het ijs tegen de zonnestralen te bes chutten had men over de geheele baan doeken gespannen van de Zusters der Wijkver pleging te St. Michiels Ges tel is Zondag morgen door een brand ver woest. Een overzicht op het brandende gebouw Het 4e Regiment Infanterie te Leiden maakte Zaterdag ter gelegenheid van zijn 123-jarig bestaan een ■narvh doof de stad, begeleid door de Kon. Militaire Kapel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4