THANS MAGGI We luisteren naar •Café in vlammen biJk^ON BL0KJE De eere-avond in Den Haag Een amokmaker overmeesterd! FINANCIEN ZUSTERKLOOSTER IN VLAMMEN GELDZAK VERMIST UIT DEN TREIN De weerstoestand Kerkelijk leven Dagfilm MAANDAG 11 JANUARI 1937 Het voormalige kasteel Nieuw- Herlaer te St. Michiels Gestel grootendeels verwoest Oorzaak vermoedelijk schoorsteenbrand Achtduizend gulden hij aankomst in Venlo verdwenen De eigenaar en zijn. gezin werden in hun slaap door het vuur verrast Smokkelaars gepakt Overtreding der Duitsche deviezenverordeningen Oranjeboom verdwenen Door den veldwachter van Dreume> in beklag genomen LADDER GLEED UIT Glazenwasscher ernstig gewond PADVINDERS BIJEEN Vertrouwen in de Wereld jamboree OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vergoeding bij uitvoer van zalm IN KWALITEIT ONVERANDERD Dollarleening van de Koninklijke Betaling op goudbasis Waarom moest „Jalousie Inter nationale" van het program verdwijnen? Ordening der baksteen industrie ingediende plannen door minister Gelissen verworpen Om de jalousie inter nationale VOORLOOPIG LICHTE VORST DE DRIJVENDE KAMERAAD STALIN Dinsdag 12 Januari BENOEMINGEN Bisdom Haarlem PASTOOR J. N. JANSSEN t Nadat hij een inheemschen agent gedood en vier andere men- schen verwond had ONDERWIJZER GEDOOD Op de fiets door een auto aangereden 1 slot 8.97%). de Dollar op IMfa* Belooning voor de drukke dagen ■al Chinees doodgestoken Javaansch cavalerist uit zelf' verdediging gehandeld? genomen en in een arrestantenlokaal geplaatst, aangezien hij meende het gebruiksrecht te bezitten van den tuin van het gemeentehuis. Tegen den voorzitter van het feestcomité zou de veldwachter proces-verbaal laten opmaken. De voorzitter van het feestcomité heeft zich in verband met deze kwestie tot den brigade commandant van de rtjksveldwacht gewend, teneinde den boom terug te krijgen. Zondagmorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in het oude kasteel Nieuw-Herlaer te Sint Michiels Gestel, dat eigendom is van Oosten- rijksche kloosterzusters en waarvan een gedeelte is ingericht tot school van de missionarissen van Cadier en Keer. Het gedeelte van het klooster waarin de zusters zijn gehuisvest is uitgebrand. Het klooster is gelegen in het gehucht Ten- halder, onder de gemeente St. Michiels Gestel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het geheele gebouw spoedig in lichter laaie stond. De brandweren van Vught en Den Bosch ver schenen spoedig met motorbrandspuiten, waar mede zij het vuur dermate konden bedwin gen, dat het gevaar voor overslaan op het vlak nabij gelegen missiehuis der paters weldra was geweken. Van het brandende gebouw viel echter niets meer te redden. Van de drie verdie pingen, zijn er twee totaal uitgebrand, ter wijl de benedenverdieping zoodanig door waterschade heeft geleden, dat het gebouw wel gesloopt zal moeten worden. De schade, die op f 50.000 f 60.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Naar verluidt zgu de mogelijke oorzaak van het ontstaan van den brand kunnen schuilen in een schoorsteenbrand. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Mr. Dubois, officier van Justitie van het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch, die spoedig aan wezig was, droeg de leiding der blusschings- werkzaamheden op aan den heer Drijvers, com mandant van de brandweer te 's Hertogen bosch. Deze werd daarbij bijgestaan door de commandanten der brandweren van St. Michiels Gestel en Vught. Aangezien de brand van verre zichtbaar was, was de toeloop van de bevolking der omliggen de gemeenten buitengewoon groot. Bij aankomst van den personentrein uit Roermond, welke om ruim 10 uur het station Venlo binnenloopt, is Zaterdagmor gen bij de geldzending, welke geregeld van de verschillende stations langs de lijn van Maastricht naar Venlo geschiedt, een geld zak, inhoudende f 8000, die vanuit Maas tricht zou zijn verzonden, vermist. Wel was de geleidebrief van den vermisten geldzak aanwezig, doch bij onderzoek bleek de geldzak met zijn kostbaren inhoud te ontbreken. Onmiddellijk na deze ontdekking zijn de po- litie-autoriteiten te Maastricht, Roermond en Venlo van een en ander verwittigd, waarna op de verschillende stations een uitgebreid onder zoek werd ingesteld. De geldzendingen der verschillende stations geschieden in een verzegelden zak, die door den comptabelen ambtenaar van het betrokken station in een automatisch afgesloten kist, wel ke zich in den postwagen bevindt, wordt ge stopt. De vermiste zak moest blijkens de pa pieren te Maastricht in deze stortingskist zijn gestopt, doch werd daarin niet aangetroffen. Een uitgebreid onderzoek wordt thans in gesteld op welke wijze de zak daaruit kan zijn ontvreemd. Men staat momenteel voor een volkomen raadsel, aangezien de kist bij aankomst te Venlo in ongeschonden toe stand werd aangetroffen. Men acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat iemand met een valschen sleutel kans heeft gezien on gemerkt de kist te openen en haar van haar kostbaren inhoud te berooven. Ofschoon het onderzoek nog steeds met de meeste kracht wordt voortgezet, heeft dit nog geen resultaat opgeleverd. In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in café-restaurant Klein.Scheveningen, gelegen aan de Noord grens gemeente Almelo. De brand werd ontdekt in het woonhuis door de inwonende familie P. De andere bewoners, de eigenaar G. ten Dam en zijn gezin, werden door het vuur verrast, zoodat zij, ternauwer nood gekleed, moesten vluchten. Men slaagde er nog in, eenige paarden van woonwagenbewoners, die achter het café gestald waren en een draaiorgel in veiligheid te brengen. De brandweer wist slechts de danszaal te be houden, doch deze kreeg veel waterschade. Behalve de inboedel van den eigenaar was alles verzekerd. Door Duitsche kommiezen is onder Beek bij Nijmegen beslag gelegd op een bedrijfsauto uit Leuth bij Nijmegen. De kommiezen hadden een verdenking opgevat tegen twee Nederlandsche grensbewoners, die geregeld op Duitschland voeren. Het bleek den douaniers ter oore geko men te zijn, dat de vrachtwagen voorzien was van 'n dubbelen bodem en dubbele benzinetank. Toen de vrachtauto eenmaal op Duitsch ge bied was, werd deze geschaduwd door Duitsche ontroleurs, die den wagen in Crefeld en Dussel dorf voortdurend in het oog gehouden hebben Op den terugweg naar Holland hadden de Ne derlandsche chauffeurs den Duitschen contro leurs weten te ontrijden. Niettemin werd de wagen onder Wyler op eenige meters van de Nederlandsche grens door Duitsche douaniers aangehouden en geïnspec teerd. Toen bleek tusschen den dubbelen bodem een groote partij torpedonaven te zijn geborgen en tot overmaat van ramp voor de beide Hol landers werd ook nog in de tank een paar duf zend gulden aan zilveren Marken gevonden. De wagen werd in beslag genomen en de beide in zittenden, w.o. de H. uit Beek bij Nijmegen werden gearresteerd. Op 7 Januari, den huwelijksdag van Prinses Juliana en Prins Bernhard, heeft de school jeugd te Dreumel met medewerking van het feestcomité een met oranje-appels versierden herinneringsboom geplant bij het Schoolplein. Op last van het gemeentebestuur i^ de boom omdat dit terrein te hard was, verplaatst naar den tuin van net gemeentehuis. Zondagochtend was de boom verdwenen. Het bleek later, dat de gemeenteveldwachter den boom had verwijderd. Hij had hem in beslag Zaterdagmorgen verrichtte de 23-jarige gla zenwasscher Geert Wittéveen zijn werkzaam heden bij de slagerij van S. aan den Voorts- weg te Enschede. Doordat muren en ladder met een laagje ijzel overdekt waren, viel de ladder om en stortte W. op straat. De jongeman kwam buitengewoon ernstig terecht Niet alleen brak hij het linker-boven- been en het neusbeen, doch bovendien kreeg hü inwendige verwondingen in het bekken. Na dat een verpleegster en een dokter hem hulp hadden verleend, is hij per ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is naar omstandigheden rede lijk wel. De voortrekkers van ,,De Nederlandsche Pad vinders" hebben hun vierde nationale Winter- laer de groote bijeenkomst van voortrekkers, welke jaarlijks wordt gehouden te Rotter dam gehad. De districts-commissaris voor Rotterdam, ir J. de Jong, heeft met zijn staf van assistenten 700 afgevaardigden uit alle deelen des lands ontvangen en onderdak verleend. Ook de ka tholieke Verkenners waren vertegenwoordigd Een gevarieerd programma heeft men afge werkt. De opzet van dit Winterlaer was voor eerst het stimuleeren van de Wereld-Jamboree waarbij de Nederlandsche voortrekkers zulk een belangrijke taak te vervullen krijgen. Tweede doel was de kennismaking met Rotterdam als wereldhaven en als wereldstad. De hoofdkwartier.commissaris voor voortrek kers, de heer A. Oosterlee, bracht een bood .schap van den hoofdverkenner, Z. Exc.J. Ram- bonnet, over, waarin deze zijn vertrouwen in het slagen van de Jamboree uitspreekt en voor zijn plaatsvervanger, gen.-majoor b.d H. O, Behrens, denzelfden steun vraagt, dien hij zou hebben ontvangen indien zijn gezondheidstoe stand hem niet belette zich aan padvinders activiteiten te wijden. Generaal Behrens richtte zich daarna tot d<. Laerdeelnemers. Spreker vroeg het vertrouwen van de voortrekkers en riep hen op, om eens gezind hun schouders onder de Jamboree-taak te zetten. De voortrekkers antwoordden hierop met een ovatie. De Engelsche hoofdkwartier-commissaris Piers Power, die bij de derde Wereldjamboree in 1929 de leiding had over de vijfhonderd voortrekkers, verhaalde van zijn ervaringen in dat jaar. Ir. Bezemer, die aandeel zal hebben in de leiding der voortrekkers op Vogelenzang, zette de plannen voor 1937 uiteen. Een gewaardeerd kampvuur-nummer vormde het verhaal van dr. W. G. N. van der Sleen die aan de hand van lichtbeelden vertelde van zijn zwerftocht in Canada. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat het in het voornemen ligt in 1937 onder bepaalde voorwaarden vergoeding te verleenen ter zake van den uitvoer van zalm met uitzondering van zalm welke in blikver pakking is ingevoerd. Deze vergoeding, waar voor slechts in aanmerking komen diegenen, die als georganiseerden bij de Nederlandsche Visscherijcentrale zijn aangesloten en toegela ten tot de groep „exporteurs van zalm", zal be dragen f 0.09 per Kg. netto voor zalm in blik verpakking en f 0.08 per Kg. netto voor overige zalm. Nadere inlichtingen, alsmede aanvraagfor muiieren tot toelating als georganiseerde, resp tot indeeling in de groep „exporteurs van zalm' zijn op aanvrage te verkrijgen bij de Neder landsche Visscherijcentrale, Juliana van Stol berglaan 3—4, 's Gravenhage. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ar rest gewezen in de procedure tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, waarin de Vereeniging voor den Effectenhandel uitbetaling op goud basis eischt van de 4 pCt. dollarleening 1930 der Koninklijke. Naar men weet had de Haagsche recht bank de vordering van de Vereeniging voor den Effectenhandel toegewezen. Het Ge rechtshof heeft vervolgens de Vereeniging niet-ontvankelijk in haar eisch verklaard van welke uitspraak appellante in passatie ging. De Hooge Raad verwees de zaak terug naar het Haagsche Gerechtshof, dat in zijn uit spraak van heden het vonnis van de recht bank heeft bevestigd. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, nadat de zaak op 29 December j.l. in den Ministerraad be sproken was, het bindend besluit van den Baksteenbond, dat bij hem was ingediend, niet algemeen verbindend willen verklaren. Het be treffende ontwerp hield een productiebeperking in, welke vrijwel evenredig over alle bestaande fabrieken verdeeld was. In een schrijven aan den Baksteenbond heeft de Minister als motief van deze weigering opgegeven het feit dat nog geenszins zeker was dat deze voorloopige pro ductiebeperking gevolgd zou worden door een blijvende saneering, welke zou moeten bestaan uit de stillegging van oneconomisch werkende bedrijven op kosten der andere bedrijfsgenoo- ten. Nieuwe voorstellen, waarbij in dit opzicht een meer bevredigende zekerheid wordt gegeven zal de Minister, blijkens zijn schrijven, nog gaarne in ontvangst nemen. Het Comité tot luisterrijke viering van het Vorstelijk huwelijk schrijft ons o.m. het vol gende: Nu de viering der groote gebeurtenis in Ne derland achter den rug is en de rust terug keert na heerlijke dagen vaiï medeleven in het geluk van ons Vorstelijk Huis, meent het Co mité tot luisterrijke viering te 's Gravenhage van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard, dat het een plicht van rechtvaardigheid is een zaak in het rechte licht te zetten, waarvan geheel buiten zijn schuld een onzer groote kunstenaars en zijn medewerkers het slachtoffer zijn geworden. Zij, die het officieele feestprogramma goed gelezen hebben, zullen daarop onder no. 5 voor den eere-avond de mededeeling gevonden heb ben, dat het A.B.C.-cabaret uit Amsterdam, leider de heer Louis Gimberg zou opvoeren een viertalige schets van dezen acteur, getiteld: Jalousie Internationale en gespeeld door hem, tezamen met Maria Merletto en Wim Kan, een medewerking, die geheel belangeloos was aan geboden. Waarschijnlijk tot veler verbazing vermeldde het feestprogramma, dat op den eere-avond rondgedeeld werd, noch de Jalousie Interna tionale, noch den naam Gimberg. De juiste toedracht der zaak is de vol gende: Het verdwijnen van de schets van Gimberg is het gevolg geweest van de kleine internationale wrijvingen, welke op de lichtende bruidsdagen onzer Prinses een schaduw zouden hebben kunnen werpen indien dit bij zooveel reden tot ge luk en bij zooveel blijdschapsbetoon van het Nederlandsche volk mogelijk ware ge weest. a Van hooger hand werd de wensch geuit, dat alles wat slechts eenigs- zins aanleiding tot misvatting zou kunnen geven,* uit het programma zou worden verwijderd. Waar nu de ze* schets, waarin de volksaard van verschillende nationaliteiten te beginnen met de Nederlandsche in een bepaald daglicht wordt gesteld, tot genoemde misvatting zou kunnen leiden, was het comité verplicht dit nummer te doen vervallen. Voor het verdwijnen van het nummer uit het programma is dus noch Gimberg, noch zijn wakker tweetal ook maar in het minst verant woordelijk. Noch is eenige tekortkoming hun nerzijds daaraan schuld. De heer Gimberg zelf begreep den toestand onmiddellijk en met de loyaliteit, die hem eigen is, legde hij er zich bij neer, al was zijn teleurstelling begrijpelijk zeer groot. Tot zoover de mededeelingen van het Comité, waaruit blijkt, dat noch het comité zelf, noch de ingrijpende hoogere hand eraan gedacht heeft, dat behalve uit politiek oogpunt, ook uit kieschheidsoverwegingen het thema van den ten onrechte jaloersche echtgenoot, hoe on schuldig en grappig ook behandeld, nu juist niet het meest geëigende thema is voor de luis terrijke viering van het Vorstelijk Huwelijk. «iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit' De weerstoestand is stationnair geworden. Het geheele vasteland en Scandinavië zijn be dekt met een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk met maxima in Centraal-Europa en in Finland. De diepe depressies op den Oceaan, met mini ma beneden 720 m.m., trekken in een richting van Zuidwest naar Noordoost langs IJslsr.d naaf de Poolzee. Het weer is op. het vasteland en in Engeland mooi en rustig, met op het vasteland overal lichte, plaatselijk matige vorst. De atmosfeer is zeer droog. Op de toppen der middelgebergten ligt meer dan 15 c.M. sneeuw en op de sneeuw toppen in Silezië 50 c.M. De temperatuur is er nauwelijks onder het vriespunt. Santis en Jungfraujoch melden mi nus 5 en minus 8 graden Celsius, terwijl 'de waarnemer bij de vliegtuigwaarneming te Frankfort meldt, dat op groote hoogte vandaar de Alpen, op omstreeks 350 K.M. afstand, dui delijk zichtbaar zijn. De depressies op den Oceaan doen haar in vloed niet verder gevoelen dan tot Ierland, Schotland en de Faroër. In Zuidwest Engeland, op Ierland en op IJsland is de temperatuur 4 tot 6 graden boven normaal en in het Zuid westen van IJsland viel zware neerslag. In Noord-Zweden is de vorst plaatselijk streng, doch binnen den Poolcirkel niet meer dan ma tig. Er is nog geen uitzicht op een snelle ver andering in den weerstoestand en de vorst zal licht blijven. Het Russische s.s., dat Vrijdag tusschen de lichtschepen Maas en Haaks stuurloos rond dreef, was de Tovaritsj Stalin komende van Moermansk en bestemd voor Gent. Het schip is, nadat het defect aan het roer hersteld was, op eigen kracht binnengekomen en heeft de reis onmiddellijk voortgezet. cfccbcMacfclfecfccbcktfccbcbckckcktfecfecfcckckcfeckdlcbcbctltilcbcfclilcbctlcbckckcbcbtfccbtfccfecfcKjKfo Ijcbcfecbcfcc&cbcbcfjclDcfetfccfccfccbcbl: 6- HILVERSUM, 1875 M. (AVRO-Uitzending-. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram.- pl. 10.30 Viool en plano. 11.00 Hulsh. wenken. 11.30 Gram.pl. 4.00 Zang en piano. 4.30 Radlokinderkoorzang 5.00 Kin derhalfuur. 5.30 Omroeporkest* 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Bonte Dinsdagavondtreln. 9.30 Vocaal concert. 10.00 Gram.pl. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II 301 M. (KRO-Uitzending). 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten, zang en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram.pl. 4.15 KRO-Ka- merorkest, en gram.pl. (Om 5.45 Feliclta- tiebezoek). 6.30 Gram.pl. 6.40 Esperanto- cursus. 7.00 Berichten. 7.15 Wat deze tijd leert. 7.35 Sportpraatje. 7.55 Berichten A.N.P 8.00 Revue-uitzending. 10.30 Be richten A.N.P. 10.40 De KRO-Boy,s zang en gram.pl. 11.3512.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gram.pl. 12.05 Het Royal Theater-orkest. 1.05 Harry Engleman's kwintet en xylo foon. 1.35 Het Ollerton Colliery Orkest en zang. 2.35 BBC-Empire-orkest, en so liste. 3.35 Gram.pl. 4.40 Het Hungaria Zi geunerorkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Het El- man-sextet en sopraan. 6.45 BBC-Orkest en soliste. 8.10 BBC-Variété-Orkest, man nenkoor en solisten. 8.50 van Philips en zijn twee orkesten. 9.20 Berichten. 10.00 Radiotooneel. 11.05 Tenor en lult. 11.25 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dans muziek (Gram.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3.00, 4.50 en 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 6.50 Gram.pl. 9.05 Orkest en gem koor. 11.3012.35 Pascal-dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.00 Saarbrücker Amuse mentsorkest. 11.20 Pabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.85 Gevar. concert. 3.20 Omroeporkest 4.35 Omroep- klelnorkest en solisten. 7.30 Gram.pl. 10.1011.20 Populair concert. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest en zang. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroep-symphonie-orkest en zang. 10.30 Gram.pl. 11.2011.35 Sportreportage. 484 M.; 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gram.- pl. 5.20 Omroeporkest en zang. 6.50 Om- roepdansorkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Le far- fadet, opera. 9.3s Omroepsymphonie-or- kest. 10.3011.15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 9.20 Be richten. 9.50 Solistenconcert. 10.2011.20 Europeesch concert uit Mola (Gr.pl.). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Wormerveer: den Weleerw. Heer M. J. Wenners; tot Kapelaan te Haarlem (H. Liduina) den Weleerw. Heer G. C. M. van Dijk; tot Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouwe Gasthuis) den Weleerw. Heer J. B. Schotten; tot Kapelaan te Lisse (H. Agatha) den Wel eerw. Heer W. L. Egberts; tot Kapelaan te Pijnacker den Weleerw. Heer A. C. Cras; tot Kapelaan te Brielle en Vicaris te Helle- voetsluis den Weleerw. Heer H. J. Heesterbeek, Neomist; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) den Weleerw. Heer H. Steur; tot Kapelaan te Bovenkerk den Weleerw. Heer C. W. Thomas; tot Kapelaan te Monster den Weleerw. Heer J. J. Hetem; tot Kapelaan te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara) den Weleerw. Heer J. N. Verkleij; tot Kapelaan te Rijswijk den Weleerw. Heer J. W. Kragtwijk; tot Kapelaan te Voorhout den Weleerw. Heer J. C. Groot, thans Assistent te Hillegom (H. Martinus) tot Kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius) den Weleerw. Heer W. A. A. Berding; tot Kapelaan te Schiedam (H. Hart) den Weleerw. Heer C. A. van Steen; tot Kapelaan te Noord-Zijpe ('t Zand), den Weleerw. Heer P. A. van den Bosch, Neomist; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Liduina) den Weleerw. Heer J. N. M. Smulders; tot Rector te Wijk aan Zee (Heliomare), den Weleerw. Heer J. J. Schoorl; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Familie) den Weleerw. Heer C. Pouw; tot Kapelaan te Hoorn den Weleerw. Heer L. J. Nijs; tot Kapelaan te Heiloo den Weleerw. Heer C. J. van der Knaap; en tot Kapelaan te Muiden den Weleerw. Heer A. C. Pielage, Neomist. Vrij onverwacht is Zaterdag overleden de Zeereerw. heer J. N. Janssen, pastoor der St. Petrusparochie te St. Pleter bij Maastricht. De overledene werd in 1864 te Maastricht ge boren en was een broer van het Eerste Kamer lid mr. F. S. J. Janssen te Maastricht. In 1889 priester gewijd, volgde spoedig zijn benoeming tot kapelaan te Oirsbeek en daarna aan de O. L. Vrouwekerk te Maastricht. Van 1905 tot 1914 was de overledene pastoor te Schulder bij Margraten, waarna zijn benoeming volgde als pastoor te St. Pieter. Een hoogstaand priester en herder heeft de parochie St. Pieter hierdoor verloren. De uitbouw der stad naar het noorden bracht ook een vergrooting zijner parochie mede. De noodzakelijkheid van een katholiek centrum in dit nieuwe gedeelte zag pastoor Janssen goed in, waarom hij er toe overging scholen te bouwen. 8- 3- -3- TANDJONG PRIOK, 11 Jan. (Aneta). Een man, die op 7 Januari gratie heeft gekregen, maakte amok te Tandjong Priok. Hij doodde een inheemschen politie agent en verwondde vier andere personen. Hierop werd hij aangevallen en, na ern stige verwonding, overmeesterd Zondagmiddag omstreeks drie uur zijn op den weg Roosendaal-Wouw twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Ten gevolge hiervan is een der beide wagens het fietspad opgereden, waar de heer van Looy, onderwijzer te Bergen op Zoom reed. Deze werd door den wagen gegrepen en bekwam zoodanige verwondingen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Het stoffelijk overschot is naar het R. K. ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. Het Amsterdamsche Effectenblad ver neemt, dat de Holland-Amerika-Lijn tot de uitgifte zou overgaan van f 3 miüioen, te gen een koers van eenige vercenten boven pari. Hierbij zou voorkeursrecht worden ge geven van een nieuw aandeel op vier oude aandeelen. De Dordtsche Petroleum Mij. keert over het boekjaar 1936 een interim-dividend uit op de preferente aandeelen van 7 pet. en op de gewone aandeelen een interim-divi dend van 4 pet. Het vorig jaar werd op de preferente en gewone aandeelen in totaal 10'A pet. uitgekeerdBij de uitkeering van het slotdividend zal eerst op de gewone aandeelen worden ingehaald, dat de uit keering hierop even hoog wordt als op de preferente aandeelen. De Petroleum Mij. Moeara Enim keert over 1936 een interim-dividend uit van 8 pet. tegen een totaal-dividend van 15V» pet. het vorige jaar. De uitkeering op winstbe wijzen bedraagt f 4.50 (v. j. totaal f15.25) en op de oprichtersaandeelen f 40 (v. j. totaal f 144). Voor de Zwitsersche Spoorwegen is het jaar 1936 het ongunstigste geweest sedert de oprichting. Het tekort bedraagt fr. 75 m.ïllioen. De 4 pet. leeningen 1912/14 en de 4 pet. leening 1900 zullen dit jaar uit eigen middelen worden afgelost. De regee ring hoopt, dat hierdoor de rentevoet de staatsleeningen zal kunnen dalen. Met betrekking tot den reis van den En- gelschen minister van financiën, Rund' man, naar de Vereen. Staten, neemt men te Londen aan, dat belangrijke problemen, als het nieuwe Engelsch-Amerïkaansche handelsverdrag, waarover reeds lang on derhandelingen worden gevoerd, zullen wor den besproken. De goudprijs te Londen daalde met Vt d tot 145/6Vi. 193.000 werd aan goud omge zet. D&»rubberprijs te Londen steeg met d- tot 10 21/32. De Italiaansche begrooting wijst een te kort aan van drie milliard Lire. De ont vangsten worden op L. 20.396 millioen ge raamd en de uitgaven op L. 23.749 millioen waarvan L. 2.591 millioen voor oorlog L. 1.792 millioen voor vloot, L. 1.250 millioen voor luchtmacht en L. 272 millioen voor buitenlandsche zaken. De suikerverkoopen door de Nivas bedroe gen in 1936 1.379.000 ton tegen 1.346.000 ton in 1935. De Kilo Moto produceerde in December' 622 K.G. 743 gr. aan goud tegen 625 K.G- 74 Gr. in November. Hiermede is de produc tie in 1936 tot 7412 K.G. 478 gr. gestegen tegen 7284 K.G. 532 gr. in 1935. De 3Vi pet. conversie-leening gemeente Batavia, groot f 4.720.000, tot den koers van 97^ pet., is geheel volteekend. De Semarang-Joana-Stoomtram boekD in December aan ontvangsten f 122.000 te gen f 93.900 in December 1935. In het ge heele jaar 1936 f 1.203.000 tegen f 1.190.6 in het vorig jaar. De Semarang Cheribon boekte in Decem ber aan ontvangsten f 153.000 tege f 163.900 in December 1935. In 1936 totcia f 1 907.000 tegen f 1.892.000 in 1935. De Serajoedal Stoomtram boekte in De cember aan ontvangsten f 31.000 tege f 24.600 in December 1935. In 1936 totaa f 297.000 tegen f 287.300 in 1935. De Oost-Java Stoomtram boekte in De cember aan ontvangsten f 48.000 tege f 43.400 in December 1935. In 1936 totaa- f 506.000 tegen f 559.000 in 1935. De uitvoer van de Vereen. Staten aal\ grondstoffen gedurende November bedroe gen 82.17 millioen, aan half fabricate' 32.83 mill, en aan geheel afgewerkte prv ducten 94.63 mill. De invoer was respect- 61.23 mill; 40.64 mill, en 40.24 mill. D' uitvoer aan grondstoffen bedroeg in Octo ber 100.42 mill. invoer 62.76 mill.) ao, halffabricaten 36.67 mill, (invoer 40.o* mill.) en aan geheel afgewerkte producte> 99.95 mill, (invoer 99.50 mill.). De U. S. Steel Corporation boekte in cember aan afleveringen 1.067.000 ton, tega 883 000 ton in November. In het gehee jaar 1936 werd 10.825.000 ton afgeleverd' tegen 7.372.000 ton in 1935, 5.925.777 tpn 1934 en 5.760.052 ton in 1933. *70 De Bethlehem Steel Corporation zal f millioen aanwenden voor uitbreiding rm het bedrijf. Amerikaansche ijzer- en staalproducet1i ten ontvangen belangrijke orders uit n buitenland o.a. voor 5000 ton stalen biofy ken uit Manchester, 1000 ton staven Instanboel. De vraag in Amerika zelf reeds zeer groot, zoodat de produceni slechts weinig kunnen profiteeren van toenemende vraag uit het buitenland In het maandoverzicht van de Deder Reserve Board te New York wordt op9 merkt, dat de sterilisatie van het goud 0» definitieve oplossing biedt van het stuk der surplus-reserves. Men leidt uit overzicht af, dat een voorschrift betref] de verhooging der surplus-reserves zal den afgekondigd. Het Pond Sterling bewoog zich hede^ ochtend te Amsterdam op S.96%- (1.82%), cle Frank op 8.52—8.53 (8.53), Belga op 30.75—30.82(30.80) en de sersche Frank op 41.92Vz-41.97Vz De American Tel. and Tel. boekte in ,r eerste elf maanden van 1936 een bedrip^ winst van 2.64 millioen tegen 1-53 n» in dezelfde periode van 1935. New Yorksche firma's, die koperscW leveren, hebben de schrootprijzen mei j dollarcent verhoogd, in de verwachting hoogere koperprijzen. li cb cp :p cp .i; .p .p q- cp tja cja cja cfa cja la cja cb lala CP cp qacp CP :p la cp cf cp cp> eb CP CP la eb la la la la la CP la c|alalalalalalalacb4alacblalalalal: BANDOENG, 11 Jan. (Aneta) De regee ring stelde fondsen beschikbaar voor de uit reiking van belooningen aan de corpsen stads politie en veldpolitie voor de vele diensten, tij dens de afgeloopen feestdagen gepresteerd. DJOCJA, 11 Januari. (Aneta). In het v0°cle(> deelte van dén kraton is een Chinees, die kraton trachtte binnen te dringen, door Javaansch cavalerist met zijn lans doodg ken. f Een onderzoek is gaande, ten einde va» stellen, of hier sprake is van zelfverdedig1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6