Een tweede rustige dag in het offensief tegen Madrid COGNAC! Verkruijsen& De Lange vereenigde katholieke pers De situatie in Spaansch Marokko Nieuwe operaties worden voorbereid Het Britsche controle-plan Sianfoe in handen der communisten EEN DAAD VAN PIËTEIT Duitsche Maginot- linie Het nieuws van heden RIJKSDAG 30 JAN. VOOR HET LAATST BIJEEN? DINSDAG 12 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNÈMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20354 Ook te Londen wordt een ont spanning van den ernstigen toestand geconstateerd Göring naar Italië Spaansche ministers bezoeken het Britsche admiraalschip Arithusa voor Valencia De financiering van den strijd door Franco De botsingen in Britsch-Indië Oorlogsbodems voor alle Spaansche havens De toestand voor vreemdelingen is onhoudbaar Sneeuwstorm Het Weer Op Haar trouwdag bracht de Prinses bloemen bij het Koningin Emma- gedenkteeken Gr. Houtstraat 146 - Telef. 11145 Zijlstraat 32 - Telef. 10438 het eenige middel tegen Griep Oostgrens aanzienlijk versterkt De kleine Mattson op wreede wijze vermoord Politie heeft het lijkje gevonden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN ZWEEDSCHE RIJKSDAG Een pianist tijdens zijn concert doodgeschoten Britsche officieren naar Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per 'lossen rege! 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cen( per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 12 Jan. (Havas.) De berichten uit herlijn en Parijs, volgens welke Frankrijk van •te Duitsche regeering en van de autoriteiten tol Spaansch-Marokko bevredigende verklarin gen heeft ontvangen ten aanzien van de integri teit van Spanje en zijn koloniale bezittingen, zijn te Londen met groote voldoening ontvangen en hebben daar den indruk van 'n ontspanning in "ten toestand gemaakt. Men had hier de ontwikkeling van de Marokkaansche kwestie niet zonder ernstige ongerustheid gevolgd. De verdwijning van een zoo ernstige bron van ongerustheid acht men dan ook in hooge mate bevredigend. De verklaringen, die Hitier tegenover den ^"anschen ambassadeur heeft afgelegd ten aan een van de Marokkaansche kwestie, hebben te Washington het hunne er toe bijgedragen om be ernstige bezorgdheid, die de aan het einde ber week uit Europa ontvangen persberichten hadden teweeg gebracht, te doen verdwijnen. Officieele kringen hebben hieromtrent nog Been enkele mededeeling ontvangen, doch zij Beven toe, dat een dergelijk initiatief van Hitier ben weg zou kunnen effenen voor een uit den ^eg ruimen van de moeilijkheden, die ontstaan 2Ün door de aanwezigheid van Duitschers in be Spaansche zone van Marokko. De correspondent van de Times te Tanger meldt bat de publicatie op een gepast oogenblik ver oorlooft de bezorgdheid te verminderen, welke boor de recente bewijzen van Duitsche infiltra te in Spaansch Marokko, was gewekt. Men kan thans hopen, dat de door Frankrijk eh anderen bewezen vastbeslotenheid zich te verzetten tegen de schending der conventie van l8l2 goed zal worden begrepen en dat zij, die 2'ch misschien voorbereiden haar te schenden, een einde zullen maken aan hun activiteit aleer het te laat zal zijn. Reeds nu bestaat er geen twijfel, dat de Spaansche rechtschen en hun Duitsche raadgevers den geest der conventie over treden, indien nog niet openlijk dan wel haar de letter. De economische exploitatie der Spaansche 2°ne ten bate van Duitschland neemt reeds ^Onzienlijke afmetingen aan en schijnt nog toe te nemen. De actieve propaganda bij de Ara bieren, gepaard gaande met de werving van een. fascistische militie, bereikt een verontrus tende hoogte. Er werden voorbereidingen getroffen, welke, bbien zij voltooid zullen zijn, mogelijk zouden •boken 20.000 man troepen te ontvangen, 't Blijkt ^enwel nog niet, of thans zoo'n strijdmacht in 6 zone aanwezig is en het is te hopen, dat Jben hier slechts met een voorzorgsmaatregel e doen heeft. In de buurt van Ceuta schijnen voorbereiden- öe Werkzaamheden voor versterkingen te zijn bkgevoerd. Men heeft het bewijs van geheim- ?hnige activiteit aan de kust ten Oosten van ■jTelilla en in het bijzonder bij Kaap d'Eaux en e Qharanas-eilanden. Men kan thans zeggen, dat Melilla een Duit se stad is. Bijna al het Spaansche personeel vertrokken. ®en andere vliegbasis werd georganiseerd te etoean, waar achttien Duitsche vliegtuigen op 6 Januari daalden. Men zegt, dat te Aralayl bij ^eUlla een schuilplaats voor watervliegtuigen ^°rdt ingericht. De correspondent beschrijft tenslotte de ac- ,'Viteit der Duitsche handelsschepen, die „be- aben met tanks en oorlogsmateriaal aankomen b vertrekken met delfstoffen uit de mijnen, elke door Duitsche ingenieurs worden be zuurd." ®Erlijn, 12 Jan. (Havas). Naar medege- wordt, zal minister Göring zich binnen- met zijn echtgenoote voor een kort verblijf j aav Italië begeven. In verband hiermede wordt j. bevoegde kringen verklaard, dat de voorge- rtbhien reis een zuiver particulier karakter zal a8en. Maandag heeft Adolf Hitler de buitenlandsche diplomaten ontvangen, hij gelegenheid van de jaarwisseling. Onze foto geeft den Führer in gesprek met den Franschen gezant Francois Poncet, tijdens hetwelk hij een uiterst belangrijke verklaring in verhand met de Spaansch-Marokkaansche kwestie aflegde AVILA, 12 Jan. (Havas) Aan het front van Madrid was het vandaag de tweede rustige dag. De rechtsche strijdkrachten hebben den opmarsch heden niet voortgezet, doch zich er toe bepaald, alles voor de komende operaties in gereedheid te brengen. Tegen vier uur in den middag deed het ge schut zich opnieuw hooren, doch reeds spoedig verstomde het gebulder der kanonnen. In de straten der hoofdstad gaat het ver keer normaal zijn gang en de jongste maat regelen, welke voor de evacuatie genomen zijn, hebben nog geen wijziging in het stadsbeeld gebracht. Wat de ontruiming der stad betreft, deze zal niet gemakkelijk gaan, daar de inwoners hun huizen niet in den steek willen laten. In het officieele communiqué van de Spaan sche regeering wordt o.m. gezegd: Wat het centrale front betreft hebben de nationalisten in den sector van Aranjuez de stellingen der regeeringstroepen te Algador en ten N.O. van Algora Mirabueno bestookt, doch de regeeringstroepen hebben den aanval der rechtschen afgeslagen. Aan het front voor Madrid hebben de regee- ringsaanhangers een aanval ondernomen in de richting Las Rosas, Majadahonda en Villa Nueva del Pardillo, en zich van een hoeveelheid krijgstuig meester gemaakt. In het officieele communiqué van het hoofd kwartier der nationalisten wordt o.a. gezegd: In het gebied van Soria hebben wij een vijan delijken aanval op onze stellingen te Algora, waarbij van tanks gebruik werd gemaakt, afge slagen; de vijand liet talrijke dooden achter. Aan het front van Madrid hebben wij de vijandelijke aanvallen in den sector van Las Rosas en Majadahonda afgeslagen en vier Rus sische tanks buitgemaakt. De ministers van binnenlandsche zaken, bui- tenlandsche zaken en justitie te Valencia be- studeeren het ontwerp van een decreet aan gaande de naturalisatie van vreemdelingen. In de volgende kabinetszitting zal het plan in bijzonderheden worden behandeld. Het Britsche admiraalschip Arethusa heeft zich eenige uren voor Valencia op gehouden. Van deze gelegenheid hebben de ministers van buitenlandsche zaken en marine gebruik gemaakt om, nadat de Britsche zaakgelastigde bij hen zijn opwachting had gemaakt, een be zoek te brengen aan boord van de Arethusa, waar zij werden ontvangen door schout-bij- nacht Lyon. Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, zijn te Londen in lichtingen ontvangen over de wijze, waarop ge neraal Franco de wapenleveringen voor zijn leger zou financieren. Volgens deze lezing geschiedt de betaling aan Duitschland door de levering van ertsen, die in feite bij de Engelsche en Fransche mijnonder nemingen in beslag worden genomen. De exploi tatie der mijnen in het door Franco bezette ge bied geschiedt onder toezicht van militairen. Voor verscheping naar Duitschland zouden reeds 370.000 ton erts van laag gehalte zijn gerequi- reerd. Dit erts bevat nog geen procent koper, doch is rijk aan zwavel, waaraan Duitschland behoefte heeft voor den aanmaak van munitie. De betrokken maatschappijen zijn de Rio Tinto, de Tharsis Sulphur Copper Company en de Fransche onderneming Pyrite de Huelva. Het Spaansche antwoord op de laatste Bel gische nota is ter kennis van de regeering ge bracht, die het onbevredigend achtte en besloot aan de Spaansche regeering een nieuwe nota te zenden. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de bladen bekend maken, dat oor logsschepen der Spaansche nationalisten zich op 8 Januari j.l. hebben meester gemaakt van het Sovjet-Russische stoomschip Smidowitsj, dat zij opbrachten naar door de rechtschen be zette havens. De Smidowitsj kwam met een lading levens middelen, welke bestemd waren voor een Spaansche republikeinsche organisatie( van Leningrad. Tass voegt hier aan toe: Reeds verscheidene malen hebben fascistische piraten de moeite genomen een onderzoek in te stellen aan boord van Sovjet-Russische schepen zonder daarbij eenig wapen te vinden. De generaals der rechtschen zullen niet ont komen aan de verantwoordelijkheden, welke zij loopen wegens deze onbeschaamde inbezitne ming en nasporingen in Sovjet-Russische sche pen. De ambassadeur van Engeland heeft de re geering van Portugal een Britsche nota over handigd betreffende niet-inmenging in Spanje. Aan boord van het Spaansche stoomschip Manuel Cruz heeft zich opnieuw een muiterij voorgedaan. De bemanning probeerde zich van het schip meester te maken. De Cubaansche politie greep in om den ge zagvoerder en de officieren te beschermen en controle uit te oefenen op de bewegingen van het stoomschip. De kapitein heeft verklaard, dat de muiterij werd teweeg gebracht door de beslissing van het departement van staat de Manuel Cruz terug te geven aan de Spaansche Transatlantische scheepvaartmaatschappij -A k Kardinaal Muniz heeft, geassisteerd *Schop van Madrid, te Santiago de Com geopend. De Kardinaal door vijf bisschoppen, waaronder ook de postella in Spanje het „Heilig Jaar" betreedt de kathedraal NIEUW DELHI, 12 Jan. (Reuter) Bij tus- schenpoozen wordt nog in de Khaisoravallei ge schoten. Een Hindoe-soldaat is gedood, twee Hindoe-officieren en zeven Hindoe-soldaten zijn gewond. De Britsche troepen in de grens streek bezetten de dorpen Zerpezai, Dakaikalai in een streek, die druk bezocht wordt door partijgangers van Fakiripi, die nog niet is on derworpen. Te Mysore zijn twaalf personen gewond, daar de politie zich gedwongen heeft gezien het vuur te openen in verband met een gevecht tusschen Mohammedanen, Christenen en Hindoes in de omgeving van de Christelijke kerk. De botsin gen vonden haar ontstaan in de vrees, dat de Christenen kinderen zouden ontvoeren. Er zijn reserve-politietroepen uit Bangalore naar de plaats der botsingen gezonden, waar de toestand thans weer rustig is. Nieuw luchtafweergeschut voor het Oostenrijksche leger LONDEN, 12 Jan. (Havas). De diplomatieke redacteur van de Morning Post meldt, dat Eden tijdens de conferentie op het Foreign Office met den eersten lord der admiraliteit en den eer sten zee-lord, het plan inzake de controle van de Spaansche kusten door een internationale strijdmacht heeft bestudeerd. Het plan, dat thans onder oogen wordt gezien, aldus het blad, zou bestaan in het doen stationneeren voor de Spaansche ha vens van oorlogsbodems, behoorende aan alle mogendheden, welke in de Londensche commissie zijn vertegenwoordigd, met als taak ieder schip, dat er van verdacht wordt, oorlogsmateriaal of vrijwilligers te vervoe ren, aan te houden. SJANGHAI, 12 Jan. (Reuter). De voor hoede van de communistische legers onder commando van Tsjoe Te en Mao Tse Toeng, bevindt zich op het oogenblik op ongeveer vijf mijl van Sianfoe. In de stad zelf zijn de opstandelingen en communisten thans meester. De toestand wordt voor vreemdelingen te Sianfoe onhoudbaar. Vooral de Duitschers loopen groot gevaar tengevolge van het Duitsch-Japansche verdrag. Ook de onderdanen van de zoogenaamde „Imperialistische" landen loopen gevaar en men neemt derhalve maatregelen om alle vreemdelingen te evacueeren. Dit stuit evenwei óp moeilijkheden, daar de muiters de spoor wegen en bruggen ten Oosten van de stad heb ben vernield. De Engelschen en Amerikanen organiseeren nu de evacuatie met autobussen. LOS ANGELES, 12 Jan. (Havas). Een sneeuw storm, welke 48 uur duurde heeft 19 personen van het leven beroofd en een materieele schade van 100 millioen dollar aangericht. 15 tot 20 pet. van den sinaasappel- en citroenoogst is ver nield. In de vallei van de Sacramento zijn vele VERWACHTING: Matige tot zwakken Oostelijke tot Zuidelijken wind, aan- vankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking met kans op mist, droog weer, lichte vorst des nachts, over- dag temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 786.2 te Kuopio in Finland. Laagste barometerstand: 727.0 te Isafjord. Ej =j Zon op v.m. 8.07 onder n.m. 4.11 uur. Licht op n.m. 4.41. Maan op v.m. 7.45 EE onder n.m. 4.15. Nieuwe Maan n.m. 5.07. In het late middaguur van den zevenden Januari j.l. heeft Prinses Juliana een daad van piëteit verricht, welke eerst thans be kend is geworden. Op een oogenblik, dat allen zich in gissingen omtrent het uur van vertrek voor de huwelijksreis verdiepten heeft Prinses Juliana het paleis Noordeinde te Den Haag verlaten. Voor het gedenkteeken van de Koningin- Moeder in het Rosarium op het Jozef Israëls- plein aldaar heeft zij bij het invallen van de duisternis een ruiker van blauwe tulpen en aronskelken, bijeen gehouden door een wit lint, neergelegd en enkele oogenblikken in gedach ten verzonken voor het monument gestaan. Uit deze piëteitvolle daad kan blijken, dat op dezen nationalen geluksdag de gedachten van de Vorstelijke Bruid ook uitgingen naar Haar, die gedurende Haar leven door geheel Ne derland bemind en geëerd was en wier nage dachtenis ook thans nog in dankbare herinne ring bij het Nederlandsche volk voortleeft. Den volgenden dag heeft de vorst van Wal deck, een broeder van wijlen de Koningin-Re gentes, eveneens bloemen aan den voet van het gedenkteeken in het Rosarium neergelegd. WIJNHANDELAREN EN DISTILLATEURS per 1/1 fl. COGNAC FIN BOIS f2.60 COGNAC DE FLÈRS Co. x 0 Q a COGNAC I fi.öö COGNAC DE FLÈRS Co. xx qA a COGNAC I O.*5*-' COGNAC DE FLÈRS Co. xxx ry Q a COGNAC 1 COGNAC BISQUIT n yi -% DUBOUCHÉ (D'OR) I U COGNAC BISQUIT DUBOUCHÉ 1 COGNAC HENNESSY CO. m per flesch *3 m COGNAC VIEUX e g- „DE BOURRAN FRÈRES" 1 Havas meldde de vorige week Donderdag, dat het Rijksministerie van luchtvaart te Berlijn het vliegen boven het gebied, gelegen tusschen de Oder en de Poolsche grens, tot nader order had verboden. Het vermoeden werd geuit, dat dit verbod verband hield met versterkingen in het boschrijke en heuvelachtige terrein tusschen de Oder en de Poolsche grens. Dit vermoeden wordt thans bevestigd door hetgeen de Berlijnsche correspondent van het Deensche blad „Berlingske Tidenge" weet mede te deelen, aldus lezen we in het Handelsblad. De correspondent meldt namelijk, dat het hier betreft den aanleg van een Duitsche Ma- ginot-linie aan de Oostgrens van Duitschland met Polen, welke haar voltooiing nadert. De linie strekt zich van de Warthe in het Noorden tot de Oder in het Zuiden uit op een afstand van 30 K.M. van dat deel van de Poolsche grens, waarachter de vroegere Duitsche provincie Po sen ligt. Er is lang gewerkt aan een geweldig versterkingsstelsel met ondergrondsche verbin dingsgangen van cement en men is nu zoover, dat de versterkingswerken boven den grond moeten worden voltooid. Vandaar het vlieg verbod voor het heele gebied. Verwacht wordt, dat er zooveel spoed achter het werk zal worden gezet, dat het nog dit jaar zal voltooid zijn. De linie, die buitengewoon sterk moet zijn, ligt op ongeveer 40 K.M. ten O. van Frankfort a.d. Oder en op 120 K.M. van Berlijn. De voltooiing ervan wordt bespoedigd uit vrees voor het gevaar dat Duitschland uit het Oosten meent te zien dreigen. EVERETH, (Washington), 11 Jan. Het tienjarig zoontje van den millionnair Mattson dat den 27en December j.l. door een bandiet uit den tuin van het ouderlijk huis te Tacoma onder de oogen van zijn twaalfjarig zusje werd ontvoerd, blijkt thans op beestachtige wijze te zijn vermoord. De politie van Snohomiset heeft het lijkje gevonden. Het gezichtje was gezwol len en met bloed overdekt, het hoofdje toonde een gapende wond. De dood is waarschijnlijk veroorzaakt door een slag of een kogel en vermoedelijk is de dijad elders gepleegd en het lichaampje daarna met een auto vervoerd. De verontwaardiging in geheel Amerika is zeer groot. Zooals men weet, had de ontvoerder een los prijs van 28000 dollar geëischt Langs allerlei wegen trachtten de ouders zich in verbinding te stellen met den bandiet. Eenige dagen ge leden werd de lesprijs door de ouders betaald. De ontvoerder heeft zijn woord echter niet ge houden en het kind op afschuwelijke wijze ver moord. De toestand van Z. H. den Paus blijft ver beteren. Aan de fronten voor Madrid heerschte weder om rust; nieuwe operaties zouden worden voor bereid. Sianfoe zou geheel in handen der communisten zijn; communistische legers bevinden zich reeds bij de stad. Ook te Londen wordt een ontspanning in de situatie in Spaansch-Marokko geconstateerd. De Katholieke Verkenners zullen in het bestuur der stichting Wereldjamboree 1937 zitting nemen. Benoeming in het Aartsbisdom. Galadiner ter eere van de Indische vorsten in de Ridderzaal. Serie inbraken in de omgeving van Utrecht opgehelderd. De werkloosheid in de tweede helft van Decem ber gedaald. O Vrijdag j.l. gaf het D.N.B. een bericht, dat men in politieke kringen te Berlijn rekening hield met de mogelijkheid, dat de Rijksdag 30 Januari zou worden bijeengeroepen. Hitier zou op de bijeenkomst een rede houden in verband met den vierden verjaardag van zijn bewind. In bevoegde kringen te Berlijn wordt thans niet langer ontkend, dat men van plan is den Rijksdag bijeen te roepen, aldus lezen we in de N. R. C. Uitdrukkelijk worden daarentegen alle ge ruchten aangaande wijzigingen in de samen stelling van het kabinet gedementeerd. Dit geldt in het bijzonder voor het steeds weder opnieuw opduikende gerucht, dat Goering de functie van rijkskanselier van den leider zou overnemen. Men vergete echter niet dat 30 Januari een Zaterdag is en dat de Zaterdag in het Derde Rijk steeds de dag der groote ver rassingen is geweest. Het is waarschijnlijk dat de Duitsche Rijks dag in zijn tegenwoordigen vorm op 30 Januari voor de laatste maal zal vergaderen. Hij zou dan worden ontbonden en er zouden geen nieuwe verkiezingen volgen. Met dezen Rijksdag zouden de laatste overblijfselen van het parlementarisme en van hetgeen nog verder herinnert aan het tijdperk van Weimar, worden begraven. De Rijksdag zou in dit geval plaats maken voor een ander lichaam, hetwelk in zijn samenstel ling ongeveer zou beantwoorden aan den groo- ten fascistischen raad in Italië; alleen leidende partijfunctionarissen en hooge staatsambte naren zouden er zitting in nemen. STOCKHOLM, 12 Januari (T.T.) Heden ochtend heeft de Koning met een Troonrede en meiu. JLll ue vallei van ue oacxauicnvu zijn veie vunciiu nccit ue ivuurng mei, een **nvmene V.. duizenden lammeren omgekomen. Het weer is het gebruikelijke ceremonieel de zitting van thans weer normaal. 'den R.iilfKriac mnnpnrl den Rijksdag geopend. CHICAGO, 11 Jan. (Stefani). Tijdens een concert van den pianist Frank Parker in een klein avantgardetheater heeft zich een ernstig drama afgespeeld. Terwijl de toehoorders voor den musicus, die zoo juist een stuk had geëindigd, applaudisseer den, liep iemand op Frank Parker toe, trok een revolver en schoot hem dood. Na zijn arrestatie weigerde de moordenaar de motieven van zijn daad te noemen. LONDEN, 12 Jan. (Reuter) Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat een klein aantal officieren der luchtmacht onder leiding van vice-admiraal Courtney Zondag naar Duitschland zal vertrekken, om daar op Duitsche uitnoodiging een bezoek aan de lucht macht te brengen. De officieren zullen vijf of zes dagen in Duitschland blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1