Tranen met tuiten zullen zij lachen NIETIGVERKLARING VAN GOUDCLAUSULES DE MARINE VAART UIT ADMINISTRA TIE-GEBOUW JAARBEURS HET AVONTUUR ROND SYLVIA DINSDAG 12 JANUARI 1937 Het voorloopig verslag op het wetsontwerp verschenen Is de regeering inconsequent R.K. Staatspartij De A.R.K.O. in den Partijraad vertegenwoord igd Rust voor het jonge paar Dringend verzoek van M. de Koningin GEEN SUCCES MET HET GEHAKT IN BLIK Fabriek te IJmuiden vraagt sur séance van betaling aan Dank van de Prinses Telegram aan den G.-G. van Ned.-lndië De huwelijksgeschenken DOOR HOLLENDE PAARDEN VOORTGESLEURD Landbouwersknecht ernstig gewond BRAND TE GOUDA Rijwielzaak en woning in de asch gelegd HANDELSBETREKKINGEN MET TURKIJE Mr. Kan naar Doom Mr. J. H. Telders ter aarde besteld M. D. Enthoven overleden Te bezichtigen in het paleis Kneuterdijk POLITIE DEED UITSTEKEND WERK Dank van den minister van Justitie ONSCHULDIG VEROOR DEELD? Hooge Raad gelast een nader onderzoek Diamanten jubileum NEKKRAMP Fietser door auto aangereden Vorstelijke gasten vertrokken Goede ontvangst van de huwelijks plechtigheden Zoowel gemeente- als Jaarbeurs autoriteiten streven naar verfraaiing van het Vreeburg Maquette's vervaardigd Groote belangstelling bij het ver trek van de Hertog Hendrik en de 016 BANDJIR ZET TRAMBAAh ONDER WATER LUCHTLIJN NAAR TARAKAlN GEOPEND Mevrouw Röell ongesteld De extra-vlucht naar Australië Schip voor sloop verkocht MONOPOLIEHEFFING OP PEREN Verlaging bepleit Sporttarief bij de Ned. Spoorwegen UIT DE STAATSCOURANT Onderscheid ingen Belastingen Aan het Voorloopig Verslag over Wetsontwerp houdende maatregelen nietigverklaring van goudclausules in Paalde overeenkomsten ontleend: het tot be is het volgende Sommige leden verklaarden, dat zy tegen de strekking van het wetsontwerp bezwaar had- aetl> omdat voor het nietig verklaren van goud- jausuies in bepaalde overeenkomsten huns in ziens geen goede rechtsgrond bestaat. Het ontwerp is in dezen trouwens niet conse quent. Het beperkt de vernietiging van de goud- clausules tot binnenlandsche overeenkomsten en handhaaft de werking dezer clausules dus f°o dikwijls de crediteur voor 26 September 1936 *0 het buitenland betaling ontvangen moest. dus indien de crediteur woont in Frankrijk 01 in Zwitserland, waar hij voor de gedepreci- eefde guldens nog meer francs ontvangt dan v°or 26 September j.l. Naast de gevallen, waarin geen bevoordeeling *an den schuldeischer plaats heeft, zijn er, aarin wel de schuldeischer een zeker voor del heeft, doch de schuldenaar geen werkelijk °adeel van de goudclausule ondervindt. Als tweeden rechtsgrond voor de vernieti- °lrig van goudclausules, zoo vervolgden deze le- Pap, noemt de Memorie v. Toelichting de ont wrichtende werking van deze clausules op het ^Pnenlandsch .economisch verkeer. Ook deze rchtsgrond kwam hun niet sterk voor. Feiten, elke de beweerde ontwrichtende werking zou- eP moeten aantoonen, worden in de Memorie ap Toelichting trouwens ook nauwelijks aange- voerd. He waardedaling en de vermindering van de opbrengst van onroerend goed, zoo meenden de- r® leden, hebben een veel meer ontwrichtende ™erking gehad dan de goudclausule thans zou wiiPnen hebben. Is dit voorstel reeds door het ontbreken van eeP goede principieele basis zwak gefundeerd, de basis, waarop het rust, wordt naar het oor- "eel van de hier aan het woord zijnde leden G°g verzwakt, doordat het ontwerp op den regel, Öat goudclausules worden vernietigd, verschil lede uitzonderingen toestaat. Vele leden konden zich met het voorstel tot vernietiging van de goudclausules in be paalde overeenkomsten over het geheel ge- Pomen zeer wel vereenigen. Daarmede wilde men intusschen niet ge acht worden te hebben toegegeven, dat de gevolgen van iedere depreciatie onder alle omstandigheden voor rekening van den schuldeischer behooren te komen. Sommige leden waren van oordeel, dat het 'let juist is, alle goudclausules, voorkomende 'P bepaalde catagorieën van overeenkomsten, JQPder uitzondering nietig te verklaren. De voorkeur zouden zij geven aan een regeling, Waarbij van geval tot geval door den rechter ?°P dienen te worden beslist, of, en zoo ja, in Poeverre een goudclausule gehandhaafd kan P'ijven, een regeling dus, min of meer overeen komende met die van de crisispachtwet of die VaP de crisishypotheekaflossingswet. Verscheidene andere leden konden deze mee- ,'Pg niet deelen. Het door de regeering geko- ?®P systeem achtten zij het eenig bruikbare. Pep vergelijking met de crisispachtwet of dc ®risishypotheekaflossingswet gaat naar hun ?°rdeel niet op, omdat die wetten betrekking |?ebben op bepaalde groepen van personen, die fl°°r de economische omstandigheden in bijzon- ete mate getroffen zijn. Intusschen konden sommige leden hoe- Wel zij zelf met de algemeene werking van het voorstel geheel instemden niet na tten er hun bevreemding over uit te spre ken, dat zulk een voorstel van dit kabinet is uitgegaan. Het betreft hier immers een Seneraal wettelijk ingrijpen in privaatrech telijke verhoudingen, waartegenover dit ka binet altijd een principieel afwijzende hou- "t'Pg heeft aangenomen. Immers toen de koopwaarde van den gulden voor de de preciatie zoodanig was gestegen, dat de on billijkheid van ongewijzigde handhaving VaP binnenlandsche overeenkomsten in den yP van dit ontwerp duidelijk naar voren 'rad, heeft de regeering met groote hard- Pekkigheid geweigerd daartegen maatrege- 'eP te nemen. Aan privaatrechtelijke ver houdingen mocht niet geraakt worden, al- 'bans niet door een wettelijk ingrijpen over geheele lijn. Nauwelijks echter heeft de regeering on- "er den druk der omstandigheden haar Pionetaire politiek moeten wijzigen, of de peering acht een wettelijk ingrijpen over geheele linie niet alleen geoorloofd, maar °°k noodzakelijk. ^gen de uitzondering, opgenomen in arti kel 4 ten aanzien van de ter beurze van Am sterdam in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel genoteerde geldlee- ningen, maakten vele leden ernstig bezwaar. Andere leden konden zich met het standpunt der regeering in deze quaestie vereenigen. Eindelijk gaven een aantal leden als hun oordeel te kennen, dat de re geering met haar voorstellen op dit gebied te Iaat komt. Bij het optre den van dit kabinet was alle hoop gevestigd op de uitkomsten van de economische wereldconferentie te Londen. Toen deze mislukt was en het kabinet de aansluiting van Neder land bij een wereldgoudblok bevor derde, ware naar de meening van deze leden onmiddellijk een wette lijk verbod van goudclausules in overeenkomsten, behoorende tot de binnenlandsche economische sfeer, op zijn plaats geweest. Daarbij had men zoo noodig een uitzonde ring kunnen maken voor reeds bestaande clausules. Het verbod had zich destijds ook kunnen uitstrekken tot obligaties, op de Am- sterdamsche beurs genoteerd, en tot Oost- en West-Indië. Aldus ware tijdig het geheele ge bied wettelijk omvat geweest. Men heeft dat echter nagelaten. Namens de Algemeene R. K. Officieren-veree- niging zal als adviseerend lid van den Partij raad der R. K. Staatspartij optreden de gene- raal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. H. M. de Koningin heeft den regeeringspers dienst opgedragen een dringend beroep te doen op de Nederlandsche dagbladen, om geen verslaggevers of fotografen naar het vacantie- oord van den Prins en de Prinses te willen zen den, ten einde het jonge paar ongestoord van hun welverdiende en zeker door een ieder van harte gegunde rust te laten genieten. De te IJmuiden opgerichte vleeschwaren- fabriek, die volgens een nieuw procédé ge hakt zou maken voor Sociale Zaken, vraagt, naar het Handelsblad meldt, surséance van betaling aan. Toen indertijd de voorraden blikvleesch uit geput waren en de minister van Landbouw niet van plan was, om uit sociale overwegingen tot een agrarisch niet verantwoorde tweede af slachting over te gaan, nam de minister van Sociale Zaken de zaak zélf ter hand. Hij sloot een overeenkomst met iemand, die een nieuw procédé had uitgevonden voor het maken' van blikgehakt uit spek, nuchter kalfs- vleesch, rundvleesch, varkensvleesch, melkpoe der, zetmeel en veel kruiden. Een millioen blikken van een kilo zouden worden geleverd en daarna meer. Te IJmuiden werd een fa briek ingericht. De directie der speciaal voor dit doel te IJmuiden geïnstalleerde fabriek heeft sur séance van betaling aangevraagd. De fabriek was gevestigd aan de Zuidzijde van de Visschershaven. BUITENZORG, 11 Januari. (Aneta). De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië ontving het volgende telegram van H. K. H. Prinses Juliana: „Zeer erkentelijk voor alle bewijzen van medeleven van Ned.-lndië met ons groote geluk en voor de ons namens de Ned .-In dische regeering en de bevolking aangebo den gelukwenschen, betuigen wij Uwe Ex cellentie daarvoor onzen warmen dank, ook voor uw persoonlijke gelukwenschen en die Van mevrouw Van Starkenborgh. Wij wen- schen nogmaals uiting te geven aan onze groote dankbaarheid voor den prachtigen armband, namens Indië geschonken, en voor de talrijke blijken van medeleven, waarvoor wij verzoeken onzen welgemeen- dan dank aan de bevolking over te bren gen. JULIANA" neesheer verleende eerste hulp en achtte over brenging naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch noodzakelijk. De autobestuurder bleef ongedeerd. Auto en fiets werden geheel ver nield. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer zorgwekkend. Maandagmiddag is te Haarle (gemeente Hel lendoorn) een ernstig ongeval gebeurd. Toen de landbouwersknecht M., in betrekking bij Wiggers, twee paarden naar de weide bracht, struikelde hij en viel terwijl de paarden op hol sloegen. Doordat M. het touw waaraan hij de paarden leidde, om het middel had gebonden, werd hij door de voorthollende dieren over den bevroren zandweg meegesleurd. Zwaar gewond werd M. bij Wiggers binnengedragen. Een twee tal geneesheeren uit de omgeving, die spoedig aanwezig waren, achtten den toestand van het slachtoffer hopeloos. Maandag is te Gouda brand uitgebroken in de werkplaats van den rijwielhersteller A. Nieuwenhuisen aan de Verloren Kost. De brand ontstond doordat een vonk uit een stofzuiger benzine deed vlam vatten. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de werkplaats in korten tijd geheel uitbrandde. De winkel en de bovenverdieping brandden eveneens ge heel uit. De rijwielhersteller is slechts laag verzekerd. Een groep Nederlandsche industrieelen is te Istanboel aangekomen. Het gezelschap zal de reis naar Ankara voortzetten, waar het de reeds aangevangen onderhandelingen aangaande be- belangrijke transacties hoopt voort te zetten. Uit Doorn bericht men ons, dat oud-minis ter Kan een bezoek heeft gebracht aan den gewezen Duitschen keizer. Maandagmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage onder groote belangstelling, vooral van de zijde der magistra tuur en de balie, het stoffelijk overschot van mr, J. H. Telders, oud-landsadvocaat en oud-deken van de orde van advocaten, in het familiegraf bijgezet. Tot de talrijke aanwezigen behoorde de Mi nister van Financiën, mr. P. J. Oud. Aan de groeve heeft de oudste zoon van den ontslapene, mr. A. Telders, medegedeeld, dat het de wensch van zijn vader was, dat geen toespraken gehouden zouden worden en dat de baar alleen door bloemstukken van de moeder, de echtgenoote en de kinderen zou worden ge dekt. Daarna heeft hij den zeer talrijken aan wezigen dank gezegd voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. In den leeftijd van 56 jaar is te 's-Graven- hage overleden de heer Max. D. Enthoven, in leven directeur der N.V. Pletterij v.h. L. I. Ent hoven en Cie., te Delft. De huwelijksgeschenken aan het Koninklijk Bruidspaar zullen gedurende eenige dagen voor het publiek te bezichtigen zijn in het paleis Kneuterdijk te Den Haag tegen een geringen toegangsprijs. De opbrengst zal worden aan gewend voor liefdadige doeleinden. Met ingang van Donderdag 14 Januari zal het paleis geopend zijn van 10 tot 12 uur des morgens en van 1 tot 4 uur des namiddags. De ingang is aan de voorzijde. Des Zondags zal het paleis gesloten zijn. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, fungeerend directeur van poli tie, heeft een bekendmaking aan de politie doen toekomen, waarin hij aan alle autoritei ten en ambtenaren van gemeente-politie en rijkspolitie, die in de afgeloopen weken dienst hebben verricht in verband met het huwelijk van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Ju liana en Prins Bernhard, den dank van den minister van Justitie overbrengt voor de voor treffelijke wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. De Hooge Raad heeft omtrent de revisie- aanvrage van den landbouwhandelsagent B. M. te Haarlemmermeer die op 24 October 1933 bij arrest van Jiet Amsterdamsche gerechtshof terzake het plegen van ongeoorloofde hande lingen met meisjes van 1015 jaar was ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en wiens aanvraag om revisie daarna door den Hoogen Raad aanvankelijk was afgewezen thans beslist, dat de zaak nader dient te wor den onderzocht met het oog op het alibi, dat nader ter sprake was gekomen. Dit onderzoek zal worden opgedragen aan mr. C. G. Bijleveld, rechter in de rechtbank te Haarlem. Maandag herdacht de heer J. Weerdenburg te Nieuwkoop den dag, waarop hij zestig jaar geleden als smid in dienst trad by de fabriek van yzerwerken van de Gebr. Bodegraven te Nieuwkoop. Ook de vader van den jubilaris heeft gedu rende zestig jaren deze firma gediend. Te Kollum doen zich twee gevallen van nek kramp voor. De patiënten zijn een 36-jarige vrouw en haar 2-jarig zoontje, wonende aan de Kellylaan, aldaar. De toestand van de moeder is hoogst zorg wekkend. Agent, help mij er even door. Die voet gangers zullen m'n auto nog verpletterenl (L' Auto), Maandagavond reed de 40-jarige hulp-brie venbesteller K. uit St. Michielsgestel op den RÓ'ksweg naar den Bosch. Onder het gehucht Hemelryk werd hij aangereden door een luxe auto. K. werd tegen het wegdek gesmakt en zeer ernstig gewond. Een spoedig ontboden ge- Prins Julius en Prinses Julius zus Lippe en Prins Ernst August zyn Maandag naar Dres den vertrokken. De vorstelijke personen gebruikten Zondag middag de thee by H. M. de Koningin. Zooals bekend werden de huweiyksplechtig- heden op 7 Januari zoowel door de Phohi als door de rykstelefoniezenders te Kootwük uit gezonden. Uit de bij den rüksdienst ingekomen rappor ten blijkt, dat zoowel in Oost als in West- Indië de uitzending goed is doorgekomen. waarmede U kunt bekomen byUitgeverij „M.K.W.", PI. Fransche- BON 'aan 30 bel-étage, Amsterdam, voor slechts 0.45 afgehaald, of franco thuis na ontvangst v. 0.51 p,. postwissel of op Giro 201404, DE 8 LEUKE SUCCES-VOORDRACHTEN waarmede iedere Dame of Heer groot succes zal oogsten, telkens als zy een of meerdere dezer nieuwe, leuke Humoristische Voordrachten op rijm, van GUUS FREEBO, ten beste geven op Gezellige avondjes, Feesten van allerlei aard, Vereenigingsavonden, enz. Elke voordracht is „een Num mer"; de verzameling, een keuze van een gemakkelijk voor te dragen blijvend succes-repertoire, waarmede U ten allen tyde ieder gezelschap in vrooiyke stemming brengt. 1. Bange Leentje; 2. De Verrassing; 3. Het Voorbeeld; 4. Lientjes Drama; 5. Niet dreigen! 6. Van den wal in de sloot; 7. Een Vliegertje; 8. Zijn Liefhebberijtje. OOK geschikt om voor te lezen. De 8 Nummers afgehaald ƒ0.45; franco per post na toezending van 0.51 per postwissel of op Giro 201404. Naar wü vernemen zyn by de gemeente thans de plannen in bestudeering omtrent den bouw van het nieuwe administratie-gebouw ten behoeve van de Kon. Ned. Jaarsbeurs. Ten einde een goed overzicht van het geheel te ver krijgen heeft de gemeente een groote ma quette doen vervaardigen van den thans be- staanden toestand op het Vredenburg. Deze maquette meet 1.50 x 1.50 meter en staat thans in het administratie-gebouw der Jaarbeurs op gesteld. Zoowel van de zijde der Jaarbeurs als van de gemeente wordt gezocht naar een zoodanige oplossing, dat het Vreeburg wederom een open plein zal worden. Men is tot de overtuiging ge komen, dat, wanneer er voor het plein niet angstvallig gewaakt wordt by den bouw van het nieuwe vaste administratie-gebouw, het fraaie plein in een dood gat zal veranderen. Dit zou nog sterker geaccentueerd worden, daar aan één zyde het Vredenburg definitief wordt ge sloten. Gelijk wü reeds eerder meldden, wordt gezocht in de richting van een gebouw op kolommen, waardoor verkregen wordt, dat het vrije uitzicht nog beter en mooier zal zyn dan thans het geval is. Door ir. de Bie, architect, werd een ont werp vervaardigd van 'n modern adminis tratie-gebouw, steunend op een aantal zuilen. Ook hiervan is een maquette ver vaardigd, zooals wü reeds eerder meldden, en deze maquette wordt eveneens bestu deerd. Nog meerdere plannen zyn in studie ge nomen. Het feit, dat door de autoriteiten van gemeente en Jaarbeurs eendrachtig gestreefd wordt naar een oplossing, welke ons stadsbeeld zeer zal verfraaien, stemt ongetwyfeld tot groo te verheugenis. Maandagmorgen om twaafl uur hebben H. M.'s „Hertog. Hendrik" en H. M.'s O 16 de haven van Nieuwediep verlaten, resp. voor het maken van een driemaandelijk- sche reis naar de Middellandsche Zee en naar den Atlantischen Oceaan. Reeds vroeg in den morgen was er een on gekende drukte in de buitenhaven. De laatste toebereidselen voor het vertrek werden getroffen en, waarschijnlijk door het mooie winterweer, was er meer belangstelling dan anders. Om half elf had aan boord van de onderzee boot een inspectie plaats. Deze werd gehouden door vice-admiraal Vos. Officieel afscheid werd genomen door schout-by-nacht Dikkers. Door ziekte was vice-admiraal Kruys verhinderd aan wezig te zijn. Na de inspectie zagen wy aan boord van de O 16 den eenigen civielen passagier nog even aan dek wippen, prof. dr. F. A. Vening Mei- nesz, of, zooals hij by de Nederlandsche Marine genoemd wordt: „de professor". Hü maakte fo to's en had hetzelfde vroolijk lachende gezicht van den passagier van de K XVTII. Om kwart voor twaalf werd de valreep in gehaald en kwamen de sleepbooten voor. Om het pierhoofd had zich veel publiek ver zameld en een laatste vaarwel aan de vertrek- kenden toe te roepen. Eenige watervliegtuigen van het vliegkamp De Mok zweefden door de blauwe lucht, een er van streek Op het Mars diep neer. Tegen twaalf uur kwam de Hertog Hendrik naar buiten. Nadat de oorlogsbodem door de sleepboot van den wal was getrokken, voer het schip op eigen kracht uit. Het grootste gedeelte van de bemanning stond bij het verlaten van de Haven aan dek opgesteld. Opgewekt werden de laatste groeten naar de bewoners op den wal gebruld. Tien minuten later voer ook de O 16 de ha ven uit. Ook aan boord van dit marinevaartuig stond het grootste deel der bemanning aan dek aangetreden. Beide schepen vingen hun reis aan. Na korten tijd waren zy uit het gezicht ver dwenen. SEMARANG, li Jan. (Aneta) Door een bandjir te Brebes staat de baan van de Sema- rang-stoomtram-my. 20 c.m. onder water. Het treinverkeer is echter niet gestagneerd. BATAVIA, 11 Jan. (Aneta) Geheel overeen komstig het opgestelde programma volbracht een Douglas-toestel van de K. N. I. L. M. de openingsvlucht van de Iqn naar Tarakan. Wegens ongesteldheid kan mevrouw Röell, echtgenoote van den Commissaris der Konin gin, Woensdagmiddag 13 dezer niet ontvangen. BATAVIA, 11 Jan, (Aneta) De Douglas van de K. N. I. L. M., die een extra-vlucht naar Australië maakt, is hedenmorgen om zes uur van Port Darwin vertrokken naar Longreach. Het Engelsche tank-stoomschip „British Com merce", groot bruto 4205 ton, gebouwd in 1922, is voor sloop verkocht aan Frank Rijsdü'k's In- dustrieele Ondernemingen te Hendrik Ido Am bacht. De N.V. International Fruit Company te Rotterdam heeft 'n schryven gericht aan den Minister van Landbouw en Visschery, waarin zy haar verwondering te kennen geeft, dat de mo nopolie-heffing voor het artikel peren met in gang van 1 Januari niet van 4 tot 2 cents per Kilo is verlaagd, hoewel er in het handelsver drag tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver. Staten van Amerika van 20 Decem ber 1935 uitdrukkelijk gestipuleerd is: „Indien in eenig seizoen de oogst in Ne derland schaarsch is, zal de periode, waarin de monopolieheffing van f 0.02 zal worden geheven, zich uitstrekken van 1 Februari tot 30 Juni voor appelen en van 1 Januari tot 30 Juni voor peren." Waar het thans wel vaststaat, dat de oogst voor appelen en peren hier te lande dit seizoen inderdaad schaarsch is, verzoekt de vennoot schap, dat deze clausule zoo spoedig mogeiyk in toepassing zal worden gebracht. Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoor wegen dezer dagen ingevoerd een speciaal ge zelschapstarief voor het vervoer van deelne mers aan sportwedstrijden en dergelijke. Hefc is van toepassing voor de door de Ned. Spoor wegen als zoodanig erkende sportvereenigingen, die zich verbinden gedurende 12 achtereenvol gende maanden, een door de Ned. Spoorwegen in overleg met haar vastgesteld gedeelte der door haar leden te maken reizen, heen en te rug, over de Ned. Spoorwegen té doen afleg gen. Verkrqgbaar worden gesteld speciale gezel schapsbiljetten tweede en derde klasse voor heen en terug, geldig één dag en geldig vier dagen, terwyi het aantal deelnemers minstens twaalf moet bedragen. Verleend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan D. van Ommeren, te Ommeren (gem. Lienden), secre taris-ontvanger van den dorpspolder Ommeren, en in brons aan: T. Bylsma, werkzaam by de Gebroeders Hulsinga, te IJselmonde. Benoemd tot adjunct-accountant der dir. belastingen in tyd. dienst J. Kunnen te Am sterdam. De ontvanger der dir. belastingen, enz. W. J. M. Albert is verplaatst van de inspectie der inv. en acc. te Rotterdam naar de inspectie d;er middelen te 's Gravenhage. H^e gingen het schip rond en Rudgwick wees alle byzonderheden. De boot was niet groot, ^eiri praclltig gebouwd, zoowel wat zeewaardig er; als wat luxe betl"of- In een der hutten, vol- tnJ* Rudgwick was het zijn kantoor, zat oen beg ^t donker krullend haar, dat al vrij grijs *®zi°? te worden en een eigenaardig platgedrukt Ojj cllt met felle oogen, die hij een oogenblik NthSL richtte' maar terstond daarna weer Ijy 'Sde op de papieren, waarmee hij bezig was. Was biykbaar te veel in zijn zaken verdiept, voor °nnoodige complimenten te Zei^!.Us u gaat vanmiddag om vier uur weg?" U jfg/'hdgwick by het afscheid. „Ik ben blij, met vatio s gemaakt te hebben en Alston komt dus av°nd terug?" Hy^amet den laatsten treindoet u hem V groeten?" lla antwoordde hy, vaarwel wuivend. floQriar ik ging niet om vier uur weg, om de w°ne reden, dat ik mijn party golf nog eeindigd had, zoodat ik besloot in het ho tel te dineeren, om dan met een vriend naar Portsmouth terug te keeren. Toen het rijtuigje, dat me van de golfbaan naar het hotel zou terugbrengen, voorstond, kreeg ik plotseling het idee, dat ik voor het eten nog best even af scheid kon gaan nemen van de Lovells. Toen mijn rijtuig den top van een der heuvels pas seerde, zag ik een voetganger en ik herkende in hem den man, die mij of Alston in Portsmouth gevolgd had. In een smalle laan, die naar Bes- senton Manor leidde, stond een rijtuig te wach ten, welks koetsier zich verveelde en daarom met zqn zweep tegen de heg zat t| slaan. Waar om het juist daar stond, was niet'uit te maken. Toen we voorbijreden, hield de koetsier op met slaan en keek naar ons en ik herkende hem als den man, die in het kantoor op het jacht had zitten werken. Maar omdat mijn gedach ten geheel in beslag werden genomen door de vraag, of Miss Lovell myn bezoek niet als in dringerigheid zou beschouwen, dacht ik er ver der niet over na. Toen ik de poort inreed, ging de zon juist onder. De meid, die opendeed, deelde me mee, dat mevrouw niet thuis was, maar meldde nhjn komst terstond aan Miss Sylvia, die kort daarop de kamer binnen kwam en me erg onrustig toescheen. Ik zei, dat ik even goeden dag kwam zeggen en dat mijn rijtuig, dat me naar het station zou brengen, nog voorstond. „Moeder is even naar Ryde. Het zal haar wel spüten, dat ze u niet treft." Ik kon niet zeggen, dat ik er zelf zoo rouwig om was en was veel te biy met de omstandig heid, die me een gesprek met haar veroorloofde. „Gaat u het eiland voor goed verlaten?" vroeg ze. „Ja. En u?" vroeg ik glimlachend. Ze kreeg een kleur. „Ochmisschienik denk wel, dat mynheer Alston in Amerika zal gaan wonen.... hy heeft daar zyn zaken." „Morgen is de gewichtige dag, niet waar?" Ze stond gejaagd op. „Ik weet het nog niet ik geloof, dat alles neg niet geheel in orde is," zei ze verward. „Moeder is naar mynheer Alston toehy heeft getelegrafeerd." Toegevend aan een opwelling van wat ik als vertrouwelykheid meende te mogen beschouwen, reikte ze me het telegram over. „Kom om acht uur in hotel Ryde, alleen, be langrijk. Alston." Ik keek naar de plaats van afzending en zag, dat het Portsmouth was. „Dan is hy eerder terug, dan hyzelf verwacht had," zei ik. „Het schijnt zoo," antwoordde ze afgetrokken. „Miss Lovell," zei ik in een plotselinge op welling. „Ik ken mynheer Alston twee dagen en heb u niet meer dan een paar keer gezien. En ik trek me uit uw beider leven binnen enkele minuten terugmaar ik heb oogen in myn hoofd en.... mag ik vryuit vragen: hebt u soms hulp noodig? Is alles wel zooals u net wenschen zou? Ik ben onbescheiden, dat weet ik, maar ik heb gemerkt Ze keek me verbaasd aan en zei afgemeten: „Dank umaar ik begryp niet goed, wat u eigenlyk bedoeit. Ik geloof wel, dat u het goed meent, maar is het niet een beetje al te in dringerig?" „Neemt u me niet kwalijk. Ik had geen recht zoo te sprekenhet was dwaas van me... myn verbeelding heeft me parten gespeeld... dat merk ik." Ik ging onhandig de kamer uit en naar de voordeur, maar voordat ik het slot had kunnen openen, was zy naast me en nu was haar uit drukking geheel anders geworden. „Het was heel vriendelijk van u;... en ik wilde u niet be- leedigen," stamelde ze.Heusch, ik ben u heel dankbaar. Ik vond het alleen wat vreemd. „Het was onvergeeflyk dom van me.... God zegene u!" Ik had het onwillekeurig gezegd. Het was te hartelyk. Ik holde het huis uit en sprong in het rytuig. „Naar het station!" riep ik den koetsier toe en hy legde de zweep over zyn paardje. Terwyl we over den weg hobbelden, overdacht ik nog eens uitvoerig, hoe gek ik mezelf had aangesteld. We reden zoo goed als in donker, doordat de lanen dicht begroeid waren. Toen we zoowat halverwege het station Brading waren gekomen, hoorde ik plotseling een ander rytuig naderen, de koetsier nam een bocht wat erg scherp en het volgend oogenblik reden we tegen een wagentje op. Ik sprong ter stond op den we|, om te zien, of ik de dame, die in het andere rytuig verschrokken om hulp riep, van dienst kon zyn en liep tegen een man aan, die uit het andere voertuig gesprongen was. „Hoe komt dat nu eigenlyk?" vroeg hy en aan zyn stem herkende ik hem. Het was Alston Het liep gelukkig zonder schade af en toen de eerste schrik voorby was, zei hy: „Kyk, dat treft toch nog. Mevrouw Lovell, hier is luitenant Kerslake." „Ik had u net niet thuis getroffen," zei ik en vertelde van myn afscheidsbezoek. „Uw doch ter vertelde me, dat u naar mynheer Alston toe was." „Zoo! Wel, dat is interessant, want mynheer Alston had niet het minste plan, mevrouw te ontmoeten," zei hy droogjes. Ik begreep er niets van en hield dus myn mond. Maar de dame begon de zaak uitvoerig te vertellen. „Mynheer Alston heeft in het ge heel geen telegram gestuurd. Ik heb hem heel toevallig op den steiger ontmoet. Hy was niet in het hotel en ik heb daar eerst een tydje ge wacht en ben toen naar den steiger gegaan, waar ik hem heel toevallig trof." „Maar ik heb het telegram toch gezien," zei ik, uiterst verwonderd. „Dat maakt me juist ongerust," zei Alston haastig. „U moet ons daarom niet kwalyk ne men, als we doorryden. O, ja.... was u giste renavond in Bembridge?" „Ja!" „Hebt u dan Rudgwick soms nog gezien?" „Ja, ik ben vandaag op zyn jacht geweest." Hy zweeg een tijdje. Er was angst in zyn stem, toen hy vervolgde: „Ik heb het niet op dat telegram begrepenZeg eens, mynheer Kerslake, zou u met ons terug willen gaan? Kunt u nog een tijdje hier blyven? Toe kom mee. Daar moet wat achter zitten. Het is niks naar myn zin....!" Zyn stem had al haar vriendelykheid ver loren. Zyn woorden klonken hard en grimmig. Ik kon niet anders doen dan meegaan en liet dus myn koetsier terug rijden. Toen ik by het huis kwam, waren de anderen me reeds even voor en zoodra ik binnen kwam, hoorde ik een vrouw gillen. Mevrouw Lovell lag bewusteloos op een sofa en Alston stond naast haar met ge fronst voorhoofd. „Zou u me wat water willen geven, mynheer Kerslake?" vroeg hy, zoodra hy me zag, „ze is de kluts kwyt." „Maarwat.... wat iser dange beurd?" Hij keek me heel eigenaardig aan, terwijl hy haar polsen met water bevochtigde. „Miss Lovell is weg!" zei hy kortaf. „Weg?" „Ontvoerd!" zei hy koeltjes. HOOFDSTUK V. Ochtendgloren Alston stond onverschillig naar de vrouw te kyken, die nog steeds in de hevigste overspan ning verkeerde, al was ze wat bygekomen. Het was natuuriyk wel vervelend, dat ze zich zoo opwond, maar ik vond het van haar toch wel begrypeiyk. Het was dan ook iets, wat niemand zich had kunnen voorstellen, dat in onzen tyd nog gebeuren kon. Een ontvoering! Alston wierp den handdoek, dien hy nog steeds in handen had, op tafel. „U zorgt nog wel even voor haar," zei hy be velend, „ik ga op onderzoek uit." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3