Schaakrubriek I ZoektperSoneel?Wbaar I FOTOREPORTAGE Instantlne Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Een diner in de Ridderzaal te den Haag. Het vertrek van de O. 16. Tegen dt/ hoofd- -* .kies- zchuw- BOEK EN BLAD - öiifumiiniimimiinmiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiniiiinniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii DINSDAG 12 JANUARI 1937 •XXvvX Tijdens de herdenking van den dies natalis der Gem. Universiteit te Am sterdam, reikte prof. dr. A. W. de Groot Maandag in de auia aan den heer E. Lopes Cardozo de gduden medaille uit, welke dezen voor zijn antwoord op een prijsvraag was toegekend De voorzitter van den ministerraad heeft Maandagavond aan het geheele kabinet, de Indische vorstelijke gasten en verschillende autoriteiten een diner aangeboden in de Ridderzaal te den Haag. Een kijkje aan een der tafels Een groet ten afscheid van prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die Maandag met de O. 16 uit den Helder vertrok voor een tocht op den Atlantischen Oceaan tot het doen van zwaartekrachtmetingen Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM No. 77 J. P. COPPENS te Amsterdam Eerste publicatie abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. PROBLEEM No. 78 P. A. KOETSHEID te Rotterdam 3e E. V. B. C. P. S.-toumooi 1935 Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. RECTIFICATIE In de beoordeeling van het probleem no. 70, in de vorige rubriek wordt gezegd, dat 1. Pc7t onmogelijk is, daar de zwarte koning dan in schaak kwam te staan. Er was natuurlijk he- doeld, dat door genoemden zet de witte ko ning in schaak kwam. KERSTMISTOURNOOI TE HASTINGS Hollandsche partij Wit: Eliskases Zwart: Aljechin 1. d2d4 f7—f5 2. g2g3 Pg8—f6 3. Rfl—g2 e7e6 4. Pglh3: Om het paard later naar X4 te spelen. 4c7c5 5. d4d5 6. Pblc3 7. e2e4 8. f2—f4! e6e5 d7d6 Rf8e7 Pf6g4 Mooi gespeeld. Het doel is op e5 met het paard te rug te slaan en den pionnenstand intact te laten. 9. f4xe5 Pg4xe5 10. 0—0 0—0 11. Ph3—f4 f5xe4 12. Rg2xe4 Rc8g4 13. Ddl—el Dd8—b6 14. h2h3 Rg4—d7 15. Pf4e6 Tf8xflt 16. Delxfl Pb8a6 17. Dfle2 g7—g6! 18. Rel—<12 Pa6c7 19. Tal—fl Pc7—b5 20. De 2e3 Pb5d4 21. De3h6 Rd7xe6 22. d5xe6 Ta8—f8 23. Tflxf8 Re7xf8 24. Re4d5 Rf8xh6 25. e6e7 Kg8—g7 26. e7e8 D. Pd4—f3? Aljechin maakt hier een fout, die partij had moeten kosten indien Eliskases zich niet tevreden had gesteld met remise. De juiste zet was Rxd2. Zie diagram. Stand na den 26en zet van zwart. Zwart: Aljechin Wit: Eliskases 27. Kgl—g2 Pf3xd2 28. De8e7t Kg7—h8 29. De7—e8t Kh8—g7 30. De8—e7t Kg7—h8 Remise door voortdurend schaak. Het is zeer te betreuren voor den jeugdigen Eliskases, dat hij de winstvoortzetting heeft overzien. Hij had 28. De8g8f moeten spelen, welke zet tot winst leidt. Aljechin had in deze partij het geluk aan zijn zijde. OPLOSSINGEN Van probleem no. 71 (A. P. Eerkes te Wil- dervank) 1. Pc8 dreigt 2. Pe7 mat. Twee zwarte zelfpenningen door de dame, op f5 en f3, waar op aardige mats volgen. Van probleem no. 72 CA. M. Voorting te Haarlem) 1. Dhl, Ph3 onv. 2. Dh8 enz. R. onv. 2. Tf5t enz. d6 2. Pxc3t enz. De omwandeling van de dame van al via hlh8 naar a8 is wel interessant, maar het probleem had in waarde veel gewonnen, als de auteur het idee in soberder vorm had uitge beeld. Het vele stopmateriaal en het zware witte geschut dat toch zoo'n bescheiden rol speelt, ontnemen helaas aan het probleem alle bevalligheid. BAYER stilt en voorkomt pijnen! Wij ontvingen van den driezet talrijke ver keerde oplossingen, die alle door zetten van den zwarten koning weerlegd worden. Goede oplossingen van 71 en 72 ontvingen wij van: mejuffrouw A. B. Spijker te Soest; P. Weijers te Bergen, N. H.; J. Adrichem te Heemskerk; J. Moolhuyzen, J. P. Rietbergen, L. M. van Maaren te Arnhem; M. J. Mees te Amersfoort; F. C. Laas te Heiloo; D. de Jong te Bussum; C. Ruëdisuëli te Santpoort; A. Trompetter te Ter Apel; Pastoor Ratté te Groo tebroek; Joh. H. Heijstee te Hilversum; J. van de Rijdt te Eindhoven; P. Wartenbergh, C. Hartog, A. Kluijskens, P. Versteeg, J. B. Renc- kens, A. L. van Item, J. P.'Coppens en W. G. Harmse te Amsterdam. Van 71G. F. Deuling te Zwartemeer; G. C. Jansen te Arnhem; J. G. H. B. te St. Nicolaasga; W. Hoekstra te Haarlem; A. Kuypers te Soesterberg; D. Janse te Bloemendaal; J. C. Nobels te Baarn. CORRESPONDENTIE P. B. te H. Het is de taak der secondanten om de hoofdpersonen tijdens de match ter zijde te staan, zonder zich in den strijd te men gen. Aljechin kiest ook een secondant. Secon danten kunnen hun principalen moreelen steun verleenen en controle uitoefenen. M. F. te Den H. Uw oplossingen waren fout. J. C. N. te B. In uw eerste opgaaf stond de zwarte koning, door een verkeerden stand van de witte dame, reeds in schaak. Nadat ik uw gerectificeerden stand gezien heb, spijt het mij te moeten zeggen dat de opgaaf niet voor publi catie geschikt. Het is een gewone matvoe ring, zooals er veel in partijen voorkomen. VAN VLIEGEN EN VLIEGTUIGEN, door G. Spit en ir. C. W. A. Oyens. Uitg.: A. G. Kluwer Deventer Wiskunde, mechanica en populariteit. Het schijnt vrijwel ondoenlijk, deze drie in één boek onder te brengen en nochtans zijn de schrij vers op inderdaad voortreffelijke wijze daarin geslaagd. De groote moeilijkheid, om een up-to- date vliegboek te schrijven, dat voor ieder be grijpelijk is, hebben de beide schrijvers werkelijk keurig opgelost. Wie er ambitie in heeft, kan zich in de formules verdiepen, wie ze onver teerbaar acht, kan ze vrijelijk overslaan. Men zal het, bij d,e verdere lezing, nergens als een handicap ondervinden. Is dit reeds een groöte verdienste, zij is lang niet de eenige. Grooter verdienste schuilt nog in de wijze van behandeling. Tweehonderd vijftig bladzijden techniek, zonder ergens taai te worden, is een prestatie! Zelfs het eerste hoofd stuk over aërodynamica kan door iemand met H.B.S.-ontwikkeling en 'n gezond stel hersenen gemakkelijk worden begrepen. Bijzondere aandacht is verder gewijd aan de toelichtende figuren. Zoowel de foto's als de teekeningen zijn van een opvallende helderheid. Zooals dit trouwens een specifieke eigenschap van de geheele vliegwereld schijnt te zijn. Want de andere medewerkers, die naar het voorwoord ons vertelt sommige hoofdstukken voor hun rekening namen, doen in niets voor de auteurs onder. En vanzelfsprekend is het onderwerp belangwekkend genoeg, om de aan dacht, eenmaal gevangen, vast te houden. Een mooi geschenk voor jongelui, die een goed examen deden! DAS HEIL DER VÖLKER von Hermann Franke, uitgave Verlag Ferdinand Schöningk, Paderborn Nu de Kerk in Duitschland zulk een moeilij ken tijd doormaakt, is de verschijning van dit boekje beslist merkwaardig. Sedert de Renais sance, die de individualistische wereldbeschou wing bracht, is het idee verloren gegaan, dat de verlosten niet zoozeer of niet alleen als in dividuen voor God staan, maar ook als gemeen schap, als volk. De „heilsbeteekenis" van Chris tus' Kruis voor het volk als zoodanig wordt hier vooral uit St. Paulus en St. Ambrosius helder belicht, waaruit door schrijver de voor de hand liggende conclusie wordt getrokken, dat een volk, wanneer het 't Heil van het Kruis verlaat. Christus loslaat of zich aan Hem vergrijpt, ge doemd is tot den ondergang. Wie ooren heeft om te hooren, dat hij hoore! M. J. DE HEILIGE PASTOOR VAN ARS, door Henri Ghéon. Uit het Fransch vertaald door Tanulo. Uitgave NV.' „De Leidsche Cou rant", Leiden. Heel bijzonder is God verheerlijkt in dezen simpelen plattelandspastoor, die door Paus Pius XI in 1924 heilig verklaard werd. Hoe wonder baar God in dezen uitverkoren Gezalfde heeft gewerkt, wordt boeiend en toch heel eenvoudig verteld door den bekenden Franschen schrijver Henri Ghéon en in 't Nederlandsch door Tanulo zóó goed naverteld, dat het een oorspronkelijk Nederlandsch werk lijkt. Voor kleingeloovigen en bedrukten van gemoed moge de lezing van dit boek een aanmoediging en troost zijn, voor de sterken van geloof een steun en bevestiging. M. J. OUDERS, LUISTERT EENS! door Albertine Schelfhout-van der Meulen, met een voorwoord van Mgr. Dr. Th. Verhoeven. Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond Maaseik. Bij het aanhooren van klachten der ouders over het gedrag van hun kinderen, treffen ons telkens weer bijzonderheden, die duidelijk terug wijzen naar een zekere onbewuste onkunde en daaruit voortvloeiende even onbewuste nalatig heid van die ouders zelf. In Amerika bestaan sedert jaren reeds groote instituten voor de diag nose en therapie van moeilijke kinderen. Ook ons land telt verschillende consultatie-bureaux voor deze categorie. Dit boek van 'n schrijfster, die ons reeds zoo welbekend is uit „Meisje, luis ter eens!" en „Meisje, verdiep je", wil ook, uit 't böek van de levenservaring puttend, ouders op weg helpen hun kinderen betër te lëèren be grijpen en opvoeden. Moge het daartoe veel bijdragen en daardoor een zegen worden voor kinderen en ouders beiden. Enkele bescheiden vragen: Zou 't wel steeds zonder gevaar zijn om het „vreeselijke" van Moeders lijden (bi. 65) zóó sterk te accentuee- ren, en zou het wel heelemaal waar zijn, dat de sexueelé psyche zóó gemakkelijk neutraal komt te staan tegenover de secundaire geslachts kenmerken, als verteld wordt op bl. 66? Ook lijkt hst mij niet voorzichtig tegen jongens te zeggen, dat „oudere menschen het wel van hun gezicht kunnen aflezen, wat er aan mankeert" (bl. 76), vooreerst omdat dit dikwijls niet waar is, dezelfde verschijnselen kunnen vaak an dere oorzaken hebben vervolgens omdat het besef hiervan gewoonlijk niet remmend, maar vooral deprimeerend werkt en tpn slotte voor zéér gevoelige naturen psychisch bepaald fnui kend genoemd moet worden. In zooverre ware het misschien nuttig, als schrijfster, die geen pretentie van geleerdheid noch van veel studie wil hebben, maar slechts kalmpjes wil rede neeren uit de ervaring (bl. 10), voor een even- tueelen tweeden druk deze ervaring toch nog 'n ietsje breeder zou nemen, daff nu geschiedt. M. J. L'EDUCATRICE CHRETIEN NE par E. Pirolley. Edition Desclée de Brouwer, Paris. Onderwijzeressen, die zich interesseeren voor de Fransche taal, zullen met vrucht kennis ne men van den inhoud van dit boek, dat, ingeleid door Kardinaal Binet, Aartsbisschop van Be- sangon, voorzeker een veilige gids genoemd mag worden bij haar moeilijke, doch ook schoone taak van opvoedsters van de jeugd. Het zal haar opvoedkundige kennis, reeds eerder ver worven uit de eminente Nederlandsche litera tuur niet alleen opfrisschen, maar ook niet weinig verdieppn. M. J. POUR TROUVER DIEU DEDANS, P. Plus S.J. AU Een heel fijn boekje in twee-kleurendruk met teksten uit de werken van Père Plus »S.J. door kloosterzusters verzameld en voor iederen dag van het jaar ter overweging aangeboden aan godvruchtige zielen, die ernstig streven naar de geestelijke volmaaktheid. Gaarne aanbevolen. M. J. ONS EIGEN LEVEN. Alledaag- sche gelijkenissen voor halfwas sen, door Steph. Wevers (Mont- fortaan). Uitg.: Geert Groote- Genootschap, 's Hertogenbosch. Dit aardige boekje, door Rud. Rameckers verdienstelijk uit het Deensch in het Neder landsch vertaald, wil door korte, pakkende schetsen onze opgroeiende jeugd voorname le venswijsheid inprenten. Bij niet al te „jeug dige" jeugd zal het daar ongetwijfeld in slagen. M. J. ST. GEERT RU DIS door Lia Ter- lingen-Lücker, geïllustreerd door Genia Lücker. Serie Aureooltjes, Heiligenlevens voor de jeugd. Uitgave N.V. Boekdrukkerij „Hel mond" te Helmond. Een goed indee om juist het leven van deze vaderlandsche heilige, feitelijk toch ten onzent zoo onbekend, aan de jeugd te vertellen. Schrijf ster mag er zich verzekerd van houden, dat dit verhaal er bij de jeugd goed in zal gaan, niet Weinig geholpen door de keurige iilustreering. Het boekje is voorzien van het stempel van den Keurraad voor Roomsche Jeugdlectuur. M. J. NAZERETH ONS VOORBEELD Gebedenboek door N. Govers C.s.s.R. Uitgave N.V. Zuid-Nedef' landsche Drukkerij, Den Bosch Een heel dun kerkboek met een zeer groote» schat van gebeden voor de leden en vereerders van de H. Familie. Als inleiding de geschiedenis en levensregel van de Aartsbroederschap va» de H. Familie. Gaarne aan alle geloovigen aan bevolen, die er door geholpen zullen worden de» geest van de H. Familie zoo goed mogelijk te beleven. M. J. HET MYSTIEKE LICHAAM VAS CHRISTUS, door Dr. E. Krébs- Uit het Duitsch vertaald door Ü- v. d. Heuvel R.K. Pr. Serie Leef en Leven. Uitgave: G. G.-Ge' nootschap. Mariënburg—'s Hef' togenbosch. Een uitstekende synthese van de leer over de Kerk als het Mystieke Lichaam, waardoor Christus in de wereld voortleeft en voortwerkt- Wie helpt mee deze prachtige en zoo goedkoop® (16 cent!) brochure in grooten getale vooral onder onze andersdenkende broeders en zusters verspreiden? Mag ook iri onze kerken in gee» enkel boekenstalletje ontbreken. M. J. DAT IS BABEL... IN HET SLIJK; Geautoriseerde vertaling uit het Dagblad „La Croix" door .Joop Gribling. Uitgave Kruisvaardcft van St. Jan, Rijswijk (Z.-H.) Deze brochure heeft aan den buitenkant iet® van het sensationeele van een filmprogramma* boek, terwijl de inhoud het realistische beel® geeft van de levenstragiek in de zóne en d® Banlieue van Parijs. Op dezen dramatische» achtergrond straalt weldadig de zon van »e Apostolische Charitas. Geschikt om sympathie te wekken ook voor ons eigen Nederlandsche woonwagenwerk, óa vrijwel parallel loopt met het hier beschreven®' M. J' GRONDSLAGEN DER MODERÏjE RECLAME, door E. B. W. Schuite' ma. Uitgave H. C. Leopold's Uit' gevers Mij., N.V., Den Haag. Het onder dezen titel onlangs uitgekomen boekwerk vormt het eerste deel van een seï,. Reclame-Handboeken, welke onder redact^ staan van prof. dr. F. Roels en E. B. W. Sch»1' tema. Zonder aarzelen noemen wij het initiatief uitgifte van een dergelijke serie boekwerken ee^ gelukkig, daar hierdoór voorzien kan g a* worden in de behoefte aan goede Nederlandse» studieboeken op het veelomvattend terrein »e. reclame. De kennismaking met het eerstf,j „Grondslagen der Moderne Reclame" kan ons 1 deze meening slechts sterken. Alle onderdeel®^ der reclame worden daarin op bevattelijke wiP geanalyseerd, waarbij behartenswaardige we»' ken, noch rake opmerkingen ontbreken. n Het feit, dat wij het met den schrijver niet 1 alle opzichten eens kunnen zijn zijn b.v. ve advertenties van Nederlandsch origine werkel» zoo gelijkvormig als schrijver ons dit wil doe gelooven? vermag geenerlei invloed uit oefenen op de waardeering, welke wij hebb®^ voor dit serieuze boek, dat niet alleen belangstelling verdient van vaklieden, doch eenieder, die zich voor reclame interesseert. In de St. Jacobsstraat te Rotterdam heeft een ontploffing van rioolgas plaats gehad, waardoor buizen van gas-, water en telefoonleiding en electriciteitskabels defect geraakten. - Een kijkje op de plaats der ontploffing Hr. Ms. .Hertog Hendrik" (rechts) verliet Maandag de haven van Nieuwediep voor een reis naar de Middellandsche Zee. Links Hr. Ms. kruiser .De Ruyter% die heden naar Ned. Indië is vertrokken De muzikant der Fran sche volksdansers op het folkloristisch feest te Lon den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4