O MABIA-STIQHTING Haarlem, 12 Jan, Kloosters branden in Barcelona HEIDENDOM OF CHRISTENDOM? DE BRAND BIJ DEN SLEUTELKONING DINSDAG 12 JANUARI 1937 Katholieke stad- genooten! Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Kort en volledig AGENDA R. K. STAATSPARTIJ AFD. HAARLEM IV Mr. Vorstman bedankt als voorzitter Een van het Eere-Legioen ïn een vergadering van de afdeeling Amster- rahi van den Ned. R. K. Volksbond heeft de be®r Jan Smit, op 85-jarigen leeftijd, afscheid ?ehomen als bestuurslid van den R. K. Volks- °hd, na 49 jaar in de katholieke arbeidersbe- eglng werkzaam te zijn geweest. MORGEN DE IJZERS ONDER? Het ijs nog niet sterk genoeg WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN 264 minder dan zelfde week 1936 Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 13 Januari IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK TWEEDE K. R. O.-AVOND Ook nu weer veel pleizier door Tholen en van Lier Reisbureau Bouckaert BURGERLIJKE STAND DE RIJMPRENT Op alle scholen uitgedeeld, maar de beker is er nog niet GEVONDEN GOED NIET AANGEGEVEN Na een jaar gesnapt Bioscopen 13 Januari Franciscaansche ontwikkelings avonden Haarl. R. K. Dambond Gevonden dieren en voorwerpen Giften voor Pater W. de Rooij Bioscopen Scheepvaartbeweging te Zaandam INSTELLINGEN GEHAKT F ABRI EK KRIJGT SURSÉANCE RIJKSVISCHAFSLAG door DON LOIS ALBARON STAD uws Bij het laatste nummer van Uw parochieblad "eeft U aangetroffen een uitnoodiging voor sen vergadering van het Comité van Katholieke Actie op Donderdagavond in de Gem. Concert- Zaal. Wat heeft U hiermede gedaan? Misschien beeft u direct het plan gemaakt er heen te §aan dat is prachtig! Maar misschien heeft dit niet gedaan, misschien heeft U de cir- Wlaire ternauwernood ingezien en toen weg- -eEooid. Dat zou mij zeer spijten. Want op deze ^fculaire stonden afgedrukt de 3 groote vragen le deze tijd ons stelt en die a.s. Donderdag 't °öderwerp der sprekers zullen zijn. Heidendom of Christendom! Tegen of vóór God? Afbraak of opbouw van geloof en beschaving? bfag een Katholiek van dezen tijd hiervoor °hverschillig zijn? O, ik weet wel, het is geen °bverschilligheid in den grofsten vorm, maar Whu hebt misschien geen zin om naar een dergelijke vergadering te gaan, U blijft liever 'huis, U voelt U een man van ontwikkeling en bieent dat zoo'n vergadering niets leert. Dat !s ook een vorm van onverschilligheid en het 's hieronder, dat ons Katholiek openbaar le- Wh lijdt. Dit openbare leven moet echter bloeien niemand zou het aandurven om dit 'eVen prijs te geven. Maar dan wordt ook Uw belangstelling geëischt. Deze korte opwekking tot bijwoning van de aangekondigde vergadering schrijf ik niet voor be Roomsche propagandisten, niet voor onze ^oomsche vereenigingsmenschen ik weet dat beze zeker zullen komen. Maar ik schrijf dit v°or de velen onder ons die zich gewoonlijk bij bergelijke gelegenheden afzijdig houden. Ik schrijf dit voor de critici die van ,,aan den over kant" alles prachtig vinden, doch niet de moei de nemen zich in het Katholieke vereenigings- Jcven in te werken. Tot de intellectueelen en beter-gesitueerden, die wij veel te weinig op °bze vergaderingen zien. Tot de velen die in een ^eur-Katholicisme leven en bij nader inzien er van overtuigd zullen zijn dat deze sleur moet w°rden verlaten en daden er voor in de plaats 'hoeten komen. Toont gij allen thans eens Uw belangstelling v°or het groote werk van het comité van Ka tholieke Actie, voor de groote vragen die wor den behandeld en die toch ook Uw leven raken. Maak U vrij voor a.s. Donderdag-avond en Wrg dat het vol worde! Ik reken op Uw allen! H. C. J. SONDAAL, Deken. Naar wij vernemen is Mr. F. Vorstman Afgetreden als voorzitter van de afd. Haarlem (Overveen) 'van de R.K. Staatspartij wegens brukke werkzaamheden. In dit jaar staan hiter- hiate belangrijke verkiezingen voor de deur en hi°eten alle hens aan dek zijn. Waar nu Mr. W>rstman reeds een uitgebreiden werkkring "eeft door het bestuurslidmaatschap van hbdere vereenigingen (Geloof en Wetenschap) hoor zijn leeraarsfunctie in Staathuishoudkun de en Staatsinrichting, enz. en aan het voor zitterschap van de K.K. Kiesvereeniging uiter aard vele beslommeringen verbonden zijn, heeft bij gemeend zijn functie aan jongere krachten moeten overgeven, die dan met den inzet 'an hun geheelen persoon zich aan het, vooral dit jaar, zoo belangrijk bestuurslidmaatschap bónnen geven. Mr. Vorstman blijft echter eventueele spreek beurten over politieke onderwerpen, indien 'hogelijk, vervullen. He thans afgetreden voorzitter is een van de hprichters van de afd. Haarlem IV geweest, zij eenige jaren geleden een zelfstandige Wheeling werd. Bij de oprichting werd hij ?°orzitter en zeker is het niet het minst aan te danken, dat de afdeeling reeds spoedig '°t grooten bloei en een actief leven kwam. In he jaarvergadering op Donderdagavond in „Do- Jhi" wordt afscheid van hem genomen en een hieuwe voorzitter benoemd. Een reden te meer !°°r alle leden, om dien avond zooveel mogelijk Resent te zijn! Jan Smit is bekend in geheel Nederland en h het bijzonder in het Diocees Haarlem. Zijn ,baam is verbonden aan de stichting, de op- hhist en den bloei van de R. K. Arbeidersbe- eëing in de allermoeilijkste jaren van haar bestaan. Hij wekt herinneringen aan mannen als Passtoors, Lammers, Mgr. Konings, Guskens, Brom en allen, die ons land hebben geholpen aan een organisatie van katholieken, zoo hecht en zoo principieel als bijna nergens ter wereld. Wij mogen nu andere begrippen hebben om trent de eischen, die aan organisatie-techniek worden gesteld, het pionierswerk, dat in het laatste decennium van de vorige eeuw is ver richt, behoort tot de mooiste bladzijden van de ontwikkelingsgeschiedenis van de Katholie ke arbeidersbeweging. Een onbluschbaar en thousiasme voor de katholieke beginselen van mannen mt zouaven-zielen was de hechte grondslag, waarop de vereeniging van katholie ken tot wasdom kwam. Het was in de dagen, dat het socialisme zijn gloriedagen beleefde en de ouderen onder ons weten nog hoeveel moed er voor noodig was voor een arbeider om lid te zijn van den katho lieken Volksbond, aan hoeveel hoon en achter uitzetting de katholiek-georganiseerden op werkplaatsen en in fabrieken bloot stonden. Maar niets kon den begonnen opmarsch onder katholieke vanen meer stuiten. De oproep van den grooten Paus Leo in zijn beroemde ency cliek Rerum Novarum wekte in de harten der eerste strijders nieuwe geestdrift om den strijd voor de emancipatie voort te zetten. Het was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Volksbond, waarin toen nog arbeiders en niet- arbeiders vereenigd waren, dat overal den stoot gaf tot het oprichten van vakvereenigingen voor R. K. arbeiders. En wie even een vergelijking maakt tusschen de arbeidstoestanden van vijftig jaar geleden en die van tegenwoordig, wie zich herinnert voor hoeveel onbesuisde werkstakingen en avonturen de katholieke ar beidersbeweging ons land heeft gevrijwaard, kan slechts groote dankbaarheid en ontzag hebben voor de mannen, die van de eerste uren af in deze beweging gewerkt hebben. Tot de mannen van dat eere-legioen be hoort de Amsterdammer Jan Smit. Jaren ach- ereen heeft hij, zooals ook anderen, gewerkt voor het welzijn van zijn medemenschen, dik wijls na een zeer zware dagtaak. Hij heeft dat volgehouden tot zijn 85e jaar. Het was een simpel berichtje, dat van zijn bedanken als be stuurslid, maar het gaf alle aanleiding aan zijn groote verdiensten te herinneren. Wij ho pen, dat, als het volgend jaar het gouden feest van den R. K. Volksbond gevierd zal worden, Jan Smit er zal zijn om de eerbiedige hulde in ontvangst te nemen, die geheel Katholiek Ne derland gevoelt voor de eerste R. K. georga- niseerden in ons land. Naar wij vernemen zijn de ijsbanen „St. Mo- ritz", „Nova Zembla", aan de Kleverlaan, e.a. vandaag nog gesloten, aangezien het ijs niet sterk en het dooiend weer is. Slechts op enkele ondergeloopen tennisbanen kan men op de gladde ijzers over het ijs zwie ren, hoewel ook hier eenige voorzichtigheid ge boden is. Wanneer het vannacht flink vriest, zullen morgen de ijsbanen hun poorten voor de ijs- sportliefhebbers openen. De langzame maar zekere daling van het aantal werkloozen in Haarlem zet zich gelukkig nog steeds voort, althans in vergelijking met de cijfers van het vorige jaar. Weliswaar steeg het aantal in de afgeloopen week van 6680 tot 6719 (de 39 kwamen uit alle mogelijke vakken) maar het gunstige verschil- cijfer met dezelfde week in 1936 steeg tot 264. Eerst waren we blij, dat de angstige stijging gestuit was, toen meldden we met vreugde dat er 4 minder waren dan het jaar tevoren. Maar in enkele maanden werd dit aantal 54; 78, 171, 204 en nu 264. Als we bedenken, dat er eind Februari 1936 ongeveer 1100 meer waren dan een jaar tevoren, kan de algemeene toestand straks nog gunstiger worden. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: HilversumI I. Programma III: 8.00 Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 9.50 DeutschlandSender; 10.20 Diversen; 11.20 Danmark's Rardio; 12.20 Brus sel Vlaamsch; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20 Keulen; 6.00 Parijs Radio; 6.05 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 6.55 Weenen; 9.10 Weenen; 9.30 Weenen; 9.40 Wee- nen; 10.50 Berlijn; 11.20 Parijs Radio; 11.50 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brussel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brussel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35—9.20 Nat. programma; 9.40 Diversen; 10.20 Nat. pro. gramma; 10.30 Nat. programm; 11.00 London Regional; 11.20 Nat. programma; 11.50 Nat. programma. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Dansmuziek: 1. Dill Pickles, Harry Roy met zijn Band; 2. Boriss on the bass, id.; 3. Muchacha, id.; 4. Cheek to cheek, id.; 5. The Scat Singers, id.; 6. The Pic- colino, id.; 7. The Lady in Red, id.; 8. Rumba drums, id.; 9. Pianio Medley, Peter Kreuder: 10. Guitaarsolo, Eddie Lang; 11. Piano Medley no. 17, Charley Kunz; 12. It don 't mean a thing, Washboard Rhythm Kings; 13. Beale street blues, Joe Venuti; 14. Sentimental Gentleman from Georgia, Washboard Rhythm. Kings; 15. Someday Sweetheart, Joe Venuti; 16. After you've gone, d.; 17. Farewell blues, id.; 8.0012.00 Diversen. Dat onze Katholieke Radio Omroep talrijke vrienden in Haarlem telt is ook Maandag avond in de Gem. Concertzaal weer bewezen, want de zaal was flink bezet. En niet alleen talrijke, doch ook zeer enthousiaste vrienden! Het applaus daverde den geheelen avond langs de wanden, het tooneelgordijn moest na ieder optreden ettelijke malen „gehaald" worden en de aanwezigen zongen den K.R.O.-marsch geest driftig mede. Tholen, die zeer goed op dreef was, merkte dan ook geestig op, dat hij het Haarlemsche publiek kon recommandeeren De K.R.O.-avonden hebben een gevestigde reputatie als zeer populair amusement. Geluk kig werd er gisterenavond niet al te veel nadruk op dat populaire gelegd en naar het publiek toe gespeeld, zoodat een beschaafd en tevens uiterst gezellig vermaak geboden werd. Zelfs de grootste Nurks, waarom Haarlem o.a. beroemd werd, heeft gisteren niet anders dan een uit stekenden, genoeglijken avond kunnen hebben! Met Tholen en Van Lier heb je immers altijd pleizier. Je zou er zoowaar zelf ook bij gaan rijmen! Vanaf hun „waterig" begin (Bij de Ma rine en 20.000 mijlen onder zee) hielden zij via de toffe jongens van de Jordaan-Montmartre tot tenslotte aan de lus van den autobus voort durend den lach in de zaal. De „Twinkling three" (met den begeleider als vierden man) zongen hun parodieën op bekende Hollandsche liedjes met veel verve en uitbeelding, alsof ze het voor den lsten keer deden en oogstten even- zooveel succes. Daartusschendoor speelden de K.R.O.-troubadours pittige, klankrijke, effect volle muziek, waarvan de oorsprong aan Grieg, Liszt, en een keer aan zelfs twee com ponisten tegelijk werd toegeschreven. De grie perige bas werd niet eens erg gemist! Ook als Jazz-musici ontpopten zij zich pn ze toonden hun virtuositeit en bekwaamheid zeer sterk ook in de tinnen-soldaatjesparade, die zóó karak teristiek Werd weergegeven dat de kanonscho ten en de gepeperde bevelen van den sergeant- majoor-adjudant-instructeur niet vergeten le ken te zijn! Gijs van Beek bleek aan de harmonica al evenzeer als aan de piano fraaie muziek te kun nen ontlokken en als finale voor de pauze werd een aardige volksliederenpotpourri ge speeld, welke door de aanwezigen lustig werd meegezongen volkszang in den besten zin des woords en die haar bekroning vond in een speciaal lied waarvoor „Alle man van Neerlands stam" dienstbaar gemaakt was op het huwelijk van onze Kroonprinses, bij een groot portret van het Prinselijk Paar op het tooneel gezongen, overgaande tenslotte in een door allen staande meegezongen Wilhelmus, waarmede deze avond een Oranjetintje kreeg. Pater Dito wist voor de pauze met enkele rake oworden de goed stemming der aanwezi gen voor den K.R.O. vruchtbaar te maken en hoewel niet bedelend, zooals hij zelf zeide toch even tot propaganda voor den K.R.O. aan te sporen woorden, die, gezien de ondubbel zinnig getoonde dankbaarheid der aanwezigen voor dezen vroolijken en aardigen avond zeker niet aan doovemansooren gezegd zullen zijn! K. Het Auto-Reisbureau F. J. Bouckaert had Zaterdagavond een feestavond georganiseerd in Dreefzicht voor degenen, die in den zomer met het bureau een reisje gemaak hebben. De heer H. Kok hield een kort openingsspeechje, waarin hij herinnerde, dat dit de eerste avond van dien aard was. Aan den heer Bouckaert werd als blijk van waardeering door de vacan- tiegangers, namens wie de heer P. van Roon 't woord voerde, een schilderij aangeboden. Hier na werd een zeer gevarieerd programma opge voerd van pianomuziek, reisfilms, aardige een- acters enz. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door Haarlems Salonor kest. Geboren: H. van den BergRüger, z.- L. de BruijnBoogaard, z.; M. van der Putte— Meirmans, z. Overleden: J. Tulp, 38 jaar, Timorstraat; H TrestorffFransen, 62 jaar, Obistraat; D. F. A. DierkesSchmitz, 53 jaar, Pretoriaplein; G. BerendseLamfers, 82 jaar, Ramplaan; M. Pe kelharingyan Natten, 80 jaar, Hazepaterslaan; A. C. M., 22 mnd., <J. van J. Vreugdenhil, Ior- densstraat; J. Hopkes, 82 jaar, Overtonstraat; A. Borst, 57 jaar, Kamperlaan; M. A. Niepoort Polderman, 55 jaar, Frans Halsstraat. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 Dé Rijmprent, bij gelegenheid van het Prin selijk Huwelijk aan de Nederlandsche school jeugd geschonken, is in Haarlem overal ont vangen en uitgedeeld. Op de lagere scholen al op 6 Januari en giste ren, na de vacanties, op de Middelbare en Mulo- scholen. Met de bekers, gevuld met bruidssuikers, is het e'en beetje mis geloopen. De leverancier kon niet onmiddellijk aan de aanvrage voldoen, zoo dat de kinderen alvast de lekkernij hebben ont vangen, waartegen ze geen enkel bezwaar had den. De herinneringsbeker, een fraai geschenk van aardewerk, waarop goed-gelijkende portretten van het jonge paar en een toepasselijke tekst, zal nu straks nieuwe vreugde op de scholen brengen. Wij vernemen, dat het bestuur der Christe lijke Burgerschool te Hillegom de Rijmprent niet heeft uitgedeeld, omdat ze smakeloos geacht werd en daarom afbreuk zou doen aan den eerbied voor het Bruidspaar. Op Vrijdag 14 Februari van het vorig jaar wandelde een 24-jarige dame met haar echt vriend door de Van 't Hoffstraat, toen zij daar een enveloppe vond, waarin zich een bedrag van f 125 bevond. Het echtpaar was zoo ver heugd over deze vondst, dat het besloot de po litie er buiten te houden en het geld ten eigen bate aan te wenden. Man en vrouw hadden echter buiten den waard gerekend. Al moge men dan ook wel eens smalend opmerken, dat de molen van de politie langzaam maalt, de rampspoeden, die deze lieden overkwamen, be wijzen wel, dat deszelfs raderwerk een zekeren gang bezit en vroeg of laat de schuldigen ach terhaalt en naar de Smedestraat voert. Bijna een jaar lang heeft de schuld op de gemoederen van den oneerlijken man en vrouw gerust; elf maanden heeft de worm aan hunne gewetens geknaagd, totdat de politie de zware hand op hunne schouders legde en hen mededeeling deed, dat hun misdaad was ontdekt. De gees teskracht der vrouw was door de maanden lange foltering van haar gemoed gebroken en snikkend heeft zij haar misdrijf bekend. Een 55-jarige juffrouw had van het gevonden geld de helft ontvangen. Ook deze is dooy de politie ondervraagd. Zij beweert echter van niets te weten, althans nimmer gehoord te hebben, dat hét geld gevonden was. Toch heeft de politie ook tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Het geld was indertijd verloren door een oude dame, die van haar verlies onmiddellijk aan gifte had gedaan. Op 16 Januari a.s. herdenkt de heer H. D Kruijer, brievenbesteller alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de Posterijen. Woensdag 20 Januari geven de Minnestre- len, een onderafdeeling van de Schola Cantorum te Amsterdam, onder leiding van den heer Hubert Cuijpers, een concert in den stads schouwburg. Op het programma staan o.m. oud-Nederlandsche liederen, Hongaarsche ge zangen, Catalaansche Kerstliederen. Iersche liedjes Oud-Russische en Venetiaansche liede ren. Te Pernis is op de terreinen van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij de heer P. uit Haarlem door een grijper van een hijschkraan ernstig gewond. Hij is naar het Diaconessen- huis te Rotterdam overgebracht. De heer Ir. A. C. Nieuwenhuijzen Kruse- man, directeur van de haven te Belawan, in Oost-Indië, wiens overlijden wij meldden, is een zoon van wijlen dr. J. Nieuwenhuijzen Kruse- man indertijd wethouder van Haarlem. Het bestuur der Overijsselsche, Geldersche en Drentsche vereeniging „De Oosthoek" is als volgt samengesteld: M. Helder, voorzitter; J. H. C. Sieverts, Slachthuisstraat 13, secretaris; G. A. Bovenhorst, penningmeester. De ontwikkelingsavond van de R. K. Propa- gandaclub „St. Jan", welke Donderdag 14 dezer zou plaats hebben, vervalt. Het bestuur spoort allen aan in plaats daarvan de vergadering van het Comité van Katholieke Actie bij te wonen in het Concertgebouw op Donderdagavond 14 dezer om half 9. Vrijdagavond 15 Januari, te 8 uur, houdt de „Nederlandsche afdeeling van het Maison In ternationale des Intellectuels" een bijeenkomst in de voorzaal van Restaurant Brinkmann, Groote Markt. Mej. Dr. A. Roes, archeologe, zal een lezing met lichtbeelden houden over: „Wat wetenschappelijke opgravingen ons leerden". Naar men ons mededeelde wordt het bedrijf van den heer G. B. Alders in sleutels-, slóten- reparatie op volle kracht in de Jansstraat 15 voortgezet, waar tevens een goede schaatsen- slijpmachine aan verbonden is. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur; Best. Grafische Bond 8 uur Rechtskundigbur. 8 uur; „Onderling Belang" 8 uur; Best. Comité, „Herwormen Levenskracht" 8 uur; Boekhoud- cursus „St. Marcus", 8 uur. Stadsschouwburg R. K. Lyceum „De hoed van stroo," 8 uur. Gem. Concertzaal Concert Haarl. Bach- vereeniging, kwart over 8. Gebouw Kamer van Koophandel Kamer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. Clubhuis Raadhuisstraat R. K. Staats partij afd. Haarlem II, kwart over 8. Frans Halstheater Filmreportage, 102 uur, „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Joan Crawford in „Durf te Leven", 2.30, 7 en 9.15 uur, Reportage 102 uur. Rembrandltheater Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven," 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur. „Waar de leeuwerik zingt" (met Marta Eg- gerth) 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering R.K. Volksbond, 8 uur; R.K. Bridgeclub, 8 uur; R.K. Schaakclub, 8 uur; Proza, 8 uur; Best. Trans portarbeiders, 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur; Ontwikkelingsavond, 8.15 uur. Woensdag 6 Jan. is wederom de eerste Fran- ciscaansche ontwikkelingsavond gehouden. De heerschende griep en ook de openbare feeste lijkheden ter eere van het Prinselijk Paar zullen de reden geweest zijn, dat deze eerste avond minder druk bezocht was dan vorige jaren. Zelfs de aangekondigde spreker Pater Parmen- sius Büller moest zich wegens griep laten ver vangen dopr Pater Auxentius v. Schalen. Deze gevierde redenaar heeft zich buitengewoon goed van deze taak gekweten. Scherp stelde hij de communistische praktijken in het licht. Woensdag 13 Jan. komt als spreker Pater Hermanus Veldman uit Venray spreken over „Eén Godsgezin". De wereld haakt naar broe derschap, maar predikt den haat. In de pauze een kort muzikaal programma. Derde Orde-leden, leden van den Bond voor Groote Gezinnen en jongere leden van de R.K. Staatspartij hebben een uitnoodiging voor deze avonden ontvangen. De toegang is vrij voor alle Katholieken. Zij worden gehouden op Woensdag 13, 20 en 27 Jan. in het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat, des avonds 8.30 uur. Voor de eerste klasse werd te Noordwijker- hout de wedstrijd AmicitiaTEP gespeeld. De laatste heeft dit jaar grootsche plannen. Ook nu behaalde het met sprekende cijfers de over winning. De gedetailleerde uitslag luidt: AmicitiaTEP Th. JansenP. Hollenberg 02 L. Töth—H. Rump 11 E. BrougB. v. d. Kroft 0—2 Th. Somers—A. Klein 02 L. PeetersA. Bronstring 02 H. Bakker—J. v. d. Kroft 20 J. v. GaaienD. Rump 02 P, de RaadP. Klaver 20 L. HillenaarJ. Kramer 02 Th. Zeegers—J. Dijt 1—1 Totaal 614 Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen, Politiebureau Smedestr.; R. K. kerk boekje, v. d. Zwet, Wicherstr. 4; idem, v. He- mert, Doelstraat 45; overall, v. d. Molen, Gast- huisstr. 26; oorbel, Markenstein, Waldeck Pyr- montstr. no. 30zw.; pet, Tiggelman, Raamgracht 54; portemonnaie met inhoud, Pompe, Gierstr. 29; rijwielplaatje, v. Duersen, Casteleinstr. 14; tasch met inhoud, Smit, Rechthuisstr. 20; idem Otter, Rollandstr. 71; idem Zandstra, Dijkstr. 7; idem Smit, Fr. Halsstr. 11; hondenzweep, Politiebureau, Smedestraat. Vorig bedrag f 271.15 Uit den spaarpot van Maria en Truusje 9' 2.S0 N. N. 2.50 G. C. P. 2.50 N. N. 1.50 Wed. H. 1.— N. N. »f 10.— N. N. 99 1.— N. N. 99 1 J. v. d. B. 99 5.— Fam. K. v. d. L. t* 1.— N. N. 99 10.— Ter eere van het Goddelijk Hart 9* 1.— Tot zekere intentie 99 10.— f 317.65 Hartelijk dank aan alle goede gevers en geef sters! God zegene U! De driehonderd gulden zijn nu gepasseerd. Zou dé begeerde mijlpaal, f 700, nog bereikt worden? God g"eve het! Giften worden gaarne ontvangen door pater De Rooij,.Eendrachtstraat 12; door de admini stratie der Nieuwe Haarlemsche Crt. op ons gironummer 5970. Te Zaandam zijn gedurende 1936 in de zee haven aldaar binnengekomen 330 zeeschepen met een totalen bruto inhoud van 875.260 M3. Aangevoerd werden 134 sandaards Juffers, 4598 Fult of 48092 siuks balken, 3351 M3 of 2774 stuks boomstammen, 501.758 balen rijst, 1157 M3. triplex, 100 ton suiker, 25 ton ijzer, 3783 ton cacaokoeken, 150 ton carbon, 681 ton tarwe, 109 ton coprah, 100 ton Masenite. Ledig aangekomen 185 schepen. Uitgevoerd werden 300 ton voermeel, 110 ton noritslijp, 240 ton gort, 6655 ton stijfsel, 19496 ton zemelen, 18827 ton lijnolie, 2815 ton cacao schrot, 317 ton linoleum afval. 9 schepen vertrokken met restant lading en 131 schepen ledig. Van de binnengeloopen schepen voeren 182 onder Nederlandsche vlag, 47 onder Engelsche, 24 Russische, 20 Duitsche, 13 Zweedsche, 12 Fin- sche, 9 Noorsche, 8 Grieksche, 8 Estlandsche, 3 Letlandsche, 2 Deensche, 1 Lithausche en een onder de Danziger vlag. Frans Halstheater Filmreportage, 10 u. 2 uur, „Amsterdam bij Nacht" (Ned. film), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Joan Crawford in „Durf te Leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Filmreportage 102 uur. Rembrandttheater Joseph Schmidt in „De mooiste dag van mijn leven," 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur. „Waar de leeuwerik zing" (met Marta Eg- gerth) 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansw'eg, telefoon 10394. De Haarlemsche rechtbank heeft heden morgen een voorloopige surcéance van be taling verleend aan de N.V. Vleeschindustrie te IJmuiden, welke onderneming bekend is geworden door haar millioenenlevering van gehakt in blik voor Sociale Zaken ter dis tributie onder de werkloozen. Er kwamen na de eerste groote aflevering strubbelingen over de kwaliteit en zooveel als men eerst over de fabriek, die speciaal voor dit doel was ingericht, hoorde, zoo weinig vernam men er na deze klachten van verschillende ge meentebesturen over. De fabriek werkte niet meer. De crediteurenvergadering is vastgesteld op Zaterdag 20 Februari, ds morgens om 9.5 uur. Tot voorloopig bewindvoerder werd benoemd mr. P. Tideman te Haarlem. De directie van de fabriek hoopt, dat zij als- no gaan haar verplichtingen zal kunnen vol doen voor de crediteurenvergadering. IJMUIDEN, 12 Januari 1937. Tarbot 1.70— 1.40, Griet per 50 K.G. 34—17, Groote Schol per 50 K.G. 19—17, Middel Schol per 50 K.G. 23—21.50, Zet Schol per 50 K.G. 32—30, Kleine Schol per 50 K.G. 24—10, Schar per 50 K.G. 14—10, Rog per 20 stuks 21—15, Vleet per stuk 8.500.95 Pieterman en Poon per 50 K.G. 65.80, Groote Schelvisch per 50 K.G. 35, Mid del Schelvisch per 50 K.G. 36, KI. mid. Schel visch per 50 K.G. 30—21, Kleine Schelviscn per 50 K.G. 18—10.50, Kabeljauw per 125 K.G. 64—28, Gullen per 50 K.G. 16—4.60, Leng per stuk 2.50—0.90, Heilbot p, 50 K.G. 0.94—0.54 Wijting per 50 K.G. 6.60—2.40, Koolvisch per stuk 0.950.08, Makreel per 50 K G. 10.503.80.. >,Ze eischen schoenen...." hernam de eer waarde moeder met den nadruk op het woord •■eischen." Ze was nog steeds onder den indruk van zoo vele onbehoorlijkheid, want ze had de petition- histen zelf achter het luikje te woord gestaan. „Hebt u geen schoenen?" vroeg ik. „Er zullen 'Och wel een paar oudjes zijn, die nog ergens e®n paar hebben liggen." „Zeker," zei de zuster waardig en bedaard, "blaar ze kunnen het anders vragen." „U hebt gelijk," meende ik, „maar waarom houden we die menschen onnoodig opjagen. Ze Worden anders hoe langer hoe brutaler. Als ze straks de bel hebben stukgetrokken, komt u nog duurder uit." De eerwaarde moeder scheen deze zachtmoe digheid onbegrijpelijk te vinden. „Natuurlijk," ging ik voort, „die jongens zijn °Pgejaagd. We moeten trachten die mentaliteit te begrijpen." De eerwaarde overste was een vrouw en wel een vrouw, die op haar stuk bleef staan, anders was ze geen overste geworden. Toen echter een van de verpleegden een zenuwtoeval kreeg, kwam ze tot andere gedach ten. Het was de oude kolonel, die zich te veel had opgewonden in zijn machtelooze woede. Ze gaf mij permissie drie paar schoenen naar de poort te brengen. De ontvangst, die ik genoot, was kameraad schappelijk te noemen. De drie knapen waren blijkbaar zeer voldaan over hun eerste succes en met een paar ruwe maar niet onvriendelijke woorden namen ze afscheid en klepperden met hun schoenen het straatje af. De eerste aanval op het klooster van de Zus ters van St. Joseph was hiermede afgeslagen. TWEEDE HOOFDSTUK De warmte wordt benauwd. Uit het Westen komt een onweer op en het gerommel is niet van de lucht. Snel jaagt het onweer naar de zee en drijft daar weg in het nevelig verschiet. Het regenwater gutst door de nauwe sloppen van het Noorden en voor het beneden is, wordt het reeds gevangen in de breede goten, die de middenstad beschermen tegen een al te overvloe- digen toevoer van hemelwater. In de Pescatoria wordt meer dan ooit aan politiek gedaan. Terwijl het water driftig over hun voeten stroomt, staan de mannen luid te redeneeren en onderstrepen hun betoogen met het markante, drukke gebaar, dat den invloed verraadt van de Phoeniciërs en Carthagers die hier voor eeuwen handel dreven. Wanneer men onder deze menschen werkt zwijgt men liefst over politiek, want dit is een gevaarlijke klip, die men beter in de verte kan omzeilen. Het is een gebied, dat de Catalanen gaarne betreden, maar ze staan dan zelden met de voeten op den grond. Het blijft een open vraag, of de gebeurtenissen, die hen thans zoo opwinden, wel iets met politiek te maken hebben. Er gaat over de wereld een über-politik: we wachten op de catastrophe, waarvan de kiem ergens tusschen Euphraat en Tigris moet liggen, op de plaats die nog immer wordt bewaakt door den Engel met het Vlam mend Zwaard. Mijn soutane stempelt mij in de oogen van deze menschen tot een royalist en het is waar, dat ik veelal met royalisten omgang had, om met hün middelen de niet-royalisten te kunnen helpen. De tijd vliedt echter snel en alle men schen worden wijzer. Het aantal der armen, die genoegen nemen met deze welwillende assisten tie, is snel geslonken. Daarentegen vermeerderde het aantal welgestelden, die van „straathonden" spreken, wanneer zij het hebben over hun min der goed bedeelde medemenschen. Deze laatste schaamteloosheid is zeer verklaarbaar als men rekening houdt met het feit, dat de ouders van deze jongere menschen geen tijd hebben kun nen vinden, om hun te leeren, dat de hoogste waarde van het leven elders ligt dan in de rood-leeren kussens van de kleine soort-car, waarmee zij langs de hutten racen. Het spreekt dan vanzelf, dat de straathonden zich hoe langer hoe meer als straathonden gaan gedragen, dat zij bijten en blaffen: en dat de niet-straathonden zich gaan verbeelden, dat de zweep het eenige middel is, om hun eenige zelf- beheersching te leeren. Ook de Zusters van St. Joseph begonnen be lang te stellen in politiek en de kleine, oude portierster, die de nieuwtjes aan de poort het allereerste op kon vangen, was het middelpunt van een ongezonde belangstelling. De zusters on dergingen sterker invloed van deze sensationeele berichten, dan men in dezen tijd van iemand in de wereld kan verwachten. Zij konden nog ontstellen bij het vernemen van al dat vreeselijke nieuws, dat meestal uit het Zuiden kwam. Zjj bespraken de kansen van de regeering en bekritiseerden ministerieele besluiten en offi> cieele decreten. En zooals zooveel opgeschrikte zielen in Spanje, hoopten zij op den Grooten Onbekende, die toch komen moest om Spanje te herstellen. Ongeveer sinds den tijd dat Nietzsche van den Uebermensch heeft gesproken, wacht de wereld op „Uebermenschen" als 'n termietenkolonie op zijn koningin. Iedere stam vertroetelt zijn eigen physica en hoopt, dat temidden van den mecha- nischen luister, dien hij schiep, de Eéne zal ver schijnen. In het klooster van St. Joseph was de Eer waarde'Moeder echter de Eéne. Zij onderdrukte alle politiek en persoonlijke meeningen en gaf vervolgens de portierster het bevel, dat de poort pwanaf dit oogenblik gesloten moest blijven, voor namelijk met het doel, om nieuwe gegadigden voor schoenen te weren. „Alle boodschappen aan de voordeur dus," en dit was een verstandige strategie, daar de beide vleugels van het gesticht koesterend om het klooster heen lagen als de vleugels van een hoen. De oude heeren, die het groote huis bewoonden waren weliswaar geen ideale ridders, maar de Eerwaarde Moeder had haar vertrouwen dan ook meer gesteld in den veiligen afstand tusschen straat en klooster, die hierdoor geschapen werd. De eerstvolgende bezoekster, die zich aan de voordeur kwam melden, was er een met een zeer ongevaarlijk karakter. Dit was namelijk een zekere Madame Ottavioli. Ik kende Mad. Otta- violi goed, zooals de meeste menschen haar ken den. Ze was een klein en oud Fransch vrouwtje en kwam uit Marseille. Daar had zij in het Catalanenkwartier aan de Corniche een zeeman ontmoet, die haar had gevoerd naar het huwe lijksaltaar in het kerkje van Endoume. Haar echtgenoot verbleef beurtelings te Mar seille en te Barcelona, totdat het al te opval lend werd, dat hij aan Barcelona de voorkeur gaf boven Marseille. Toen verhuisde zij óók naar Barcelona. Dit vrouwtje meende het erg goed met O. L. Heer en daar ze zelf een zeer goed hart had, begiftigde zij Hem rijkelijk met blauw-blikken harten, voorzien van witte inscripties, die uit drukking gaven aan haar dankbaarheid voor verkregen gunsten. En al waren de gunsten die Mad. Ottavioli had gekregen niet opvallend groot, ze waren toch zeer talrijk, zoodat de kathedraal te Marseille en de Santa Maria del Mare te Barcelona letterlijk vol hingen met haar devotie-harten. Zij was meen ik reeds in staat om voor een teruggevonden poes een dergelijke ex-voto op het altaar te deponeeren. Mad. Ottavioli was even overvloedig met woor den als met harten en daar haar man tegen woordig weer Marseille boven Barcelona ver koos, zocht zij dezen overvloed bij de nonnetjes kwijt te raken. In de portierster had zij een geopend vat ge vonden, waarin ze alle gruwelen kon uitstor ten, die ze in de laatste 24 uur verzameld had. Dit materiaal was hetzelfde als dat, wat men overal langs de straat kon vernemen. „Het is een vreeselijke beproeving," zoo be gon zij, „en God geve, dat wij allen standvastig zijn. Dat wij standvastig zijn als het eens van ons gevraagd zal worden." Over haar ernstig, geel gezichtje gleed een ge lukkige glimlach voor ze verder ging. „Als het noodig isik weet te sterven, zuster. En ik zal sterven met dit kruisbeeld in de hand." En terwijl de beide vrouwen huiverden van ontroering, scharrelde Mad. Ottavioli in haar reticule om haar missiekruisje daaruit op te diepen. „Dat is waar ook," zei ze opeens, „ik heb nog wat meegebracht voor de Eerwaarde Moeder. Dat heb ik al drie dagen bij mij. Er is zooveel te vertellen, dat ik het telkens weer heb ver- gctBIl." Zij had een corporale voor de kapel gebor- dUUrd" (Wtordt vervoigd) t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5