97 We luisteren naar FINANCIËN NEDERLAND EN INDIË ZIJN ÉÉN Kerkelijk leven De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 12 JANUARI 1937 Woorden van wederzijdsche waar- deering gesproken aan diner in de Ridderzaal Rede van dr. Colijn Dr. Colijn aan het woord Indische gasten spreken Zijn kleinkind gedood In hooger beroep het voorarrest af getrokken DIEFSTAL, ONTPLOFFING EN BRANDSTICHTING Thans voor den verdachte vrij spraak gevraagd EEN LOTERIJ-KWESTIE Bestuurder van Belgische Fatum veroordeeld ZES MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND Vreeselijke ontdekking Oude man na hartverlamming in brand geraakt BEBAKENING VAN DE WEGEN HET PRINSELIJK PAAR OP HUWELIJKSREIS Bloemstuk neergelegd Nog een geschenk Viering te Hamburg Voorstel van den A.N.W.B. NIEUW LID VOLKSRAAD KUNST VAN HEDEN Rembrandts te Eindhoven Afzonderlijke expositie dr. A. F. Philips De griep eischt doodèn De Princevlagmarsch Geen audiëntie BENOEMING In het Aartsbisdom Rector G. Lamers S. J. TERUG UIT DE MISSIE Op een groep kinderen ingereden Negen-jarig meisje op slag gedood DE GEZONKEN ZEELICHTER Het achterschip van de Thames V thans gelicht Mr. dr. J. Plantenga overleden Woensdag 13 Januari DE VORSTKANSEN ZIJN IETS TOEGENOMEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Gewichtsgrenzen kalveren VOETBAL DU 1TSCHL ANDNEDERLAND Scheidsrechter nog niet aangewezen PAARDENSPORT BERLIJNSCH CONCOURS HIPFIQUE Ook Nederlanders nemen deel ZWEMMEN INT. WEDSTRIJDEN VAN DE A. D. Z. Uitgesteld tot 2 Februari SOERABAJA—LUXEMBURG EEN SPORTVL ÏEGTUIG Academische examens 0 De runderen en het andere vee volgen einde van deze week. De kaas is reeds voor een be langrijk deel in Duitschland aangekomen. Voorloopig kan ir. Dijt nu nog ongeveer f 4 millioen voor den aankoop van producten hier te lande besteden. De minister van Staat, voorzitter van den ministerraad, heeft Maandagavond in de fraai versierde Ridderzaal te Den Haag een honderdtal genocdigden verzameld tot een maaltijd, mede ter eere van de delegaties der zelfbesturen uit Ned.-Indië, die in ver band met het vorstelijk huwelijk hier te lande verblijven en die voltallig aanwezig waren. Men had speciaal voor deze gelegenheid de versiering van het Binnenhof intact en de feestverlichting brandende gelaten. De Ridderzaal bood een schitterenden aan blik. In het geheele vierkant van de groote ruimte was een tafel opgesteld, die met donker - roode bloemen was versierd. Op het open bin- nenvlak was, op Perzische tapijten een ware tuin geschapen van donkerroode tulpen en groen. Bij den aanvang van den maaltijd stelde mi nister dr. H. Colijn een dronk in op het Ko ninklijk Huis. Later op den avond hield Z. Exc. een rede voering, waarin hij alle aanwezigen namens de regeering toesprak en in het bijzonder Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negoro. „Gij hebt, aldus de minister, thans aan uw zoo lang reeds gekoesterden wensch gevolg kunnen geven om, vergezeld van uwe gemalin en uw dochter, als hoofd van uw huis in per soon aan H. M. de Koningin hulde te betuigen. Maar in niet mindere mate geldt mijn wel komstgroet u, leden der deputaties van Zijne Vorstelijke Hoogheid den Soesoehoenan van Soerakarta, den sultan van Jokjakarta, het hoofd van het Pakoe-Alamsche Huis en de sul tan van Langkat en van den zelfbestuurder van Koealoe-Ledong. Namens de regeering dank ik u, aldus de minister, voor de door u betoonde, zoo bijzon dere belangstelling, welke getuigenis aflegt van uwe diep gevoelde loyauteit. Ook gij, inheemsche landsgrooten van over- zeesch Nederland, hebt, door te komen getuigen van het hartelijk medeleven van uwe landge- nooten, vorsten, hoofden en volk, in de heug lijke nationale gebeurtenis dezer dagen, uwer zijds op treffende wijze uiting gegeven aan de rijkseenheidsgedachte, welke in de breede mas sa van zoovele millioenen levend is. Z. Exc. verzocht den dank der regeering ook over te brengen aan de vorsten, die delegaties naar Nederland hadden afgevaardgd, en sprak den wensch uit dat het verblijf der Indische gasten hun blijdschap mocht hebben opge. leverd. Tenslotte stelde de minister een dronk in op de Indische gasten en de prosperiteit van In- dië, de parel aan de kroon van het Koninkrijk. Deze dronk werd beantwoord door Z. H. den Mangkoe Negoro, die in enkele woorden uit drukking gaf aan de gevoelens van dankbaar heid en erkentelijkheid welke hem en zijn ge malin in deze dagen vervullen. Dankbaar voor de warme hartelijkheid en voor de zorg, welke hun van alle kanten zijn ten deel gevallen. Er. kentelijk voor het thans beleefde begrip om trent de saamheorigheid en de eenheid van allen, die leven en hier bezigde spr. een Ja- vaansch zinnebeeld „in de boomschaduw" van het Kon. Huis van Oranje Nassau. Met een lang leve de Koningin, lang leve het vorstelijke bruidspaar eindigde spr. zijn korte rede. Daarna voerde het woord Pangeran Ario Soerjohamidjojo, die namens den Soesoehoe nan van Soerakarta verzekerde, dat de ver- eerende uitnodiging een diepen indruk op zijn delegatie had gemaakt. Pangeran Ario Praboe Soeriodilogo sprak vervolgens namens Z. H. prins Pakoe Alam VIT, die zeide, dat het hem verheugde het Neder, landsche volk in eigen land te hebben kunnen ontmoeten en hebben leeren kennen. Het zoo als koel bekend staande volk heeft zich in deze dagen ontpopt als menschen met een warm kloppend hart. Namens de delegatie van Z. H. den Sultan van Langkat bracht Tengkoe Kamil dank aan minister Colijn voor de vriendelijke woorden door dezen tot de Indische delegaties gericht en voor de vele zorgen en moeite door de regee ring genomen om de delegaties met raad en daad bij te staan. Na den maaltijd werd in de Rolzaal de kof fie gebruikt, waar de gasten geruimen tijd bij een bleven. De Bossche rechtbank heeft B. W. uit Wel- lerlooi veroordeeld tot zes jaren gevangenis straf ter zake 'van moord op het pas geboren kind zijner dochter. In hooger beroep eischte de advocaat-gene. raai tien jaar gevangenisstraf. Het Bossche Hof bevestigde het vonnis der rechtbank, evenwel met aftrek van het voor arrest. De strafzaak van P. J. K., melkslijtersknecht te Nieuw-Gennep, ging een langen weg. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 1'7 Dec. 1933 te Nieuw-Vennep een bedrag van 300 heeft ontvreemd. Verdachte had, om den diefstal te verbergen, in het bewoonde perceel een ontploffing te weeg gebracht en brand ge sticht. Verdachte werd deswege door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. In hooger beroep van zijn vonnis werd ver dachte door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Na herziening van het vonnis verwees de Hooge Raad de zaak naar het gerechtshof te Den Haag en gelastte de invrijheidstelling van verdachte. Het gerechtshof te Den Haag handhaafde het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam. Na cassatie tegen dit arrest verwees de Hooge Raad de zaak naar het Bossche Hof. Na langdurig verhoor luidde thans de eisch van den advocaat-generaal vrijspraak. De Haagsche kantonrechter-plaatsvervanger, mr. D. J. Veegens, heeft schriftelijk vonnis ge. wezen in de zaak tegen de Belgische verzeke ringsonderneming Fatum, aan welker bestuur der, A. P. Ch., ten laste was gelegd overtreding van de wet-Oud van 4 Maart 1935 inzake toe kenning van invloed of het gebruik maken van trekkingen van de Staatsloterij voor het hou den van een particuliere loterij. De ambtenaar van het O. M. had tegen ver. dachte f 100.subsidiair 40 dagen geëischt en vrijspraak gevraagd voor zoover is ten laste gelegd, dat bij afkoop door Fgtum ten minste f 3.60 per verzekering moest worden betaald. De kantonrechter-plaatsvervanger, bewezen achtende dat verdachte gebruik heeft gemaakt van de trekking' der 470e Nederlandsche Staats loterij veroordeelde verdachte te dezer zake tot f 100.— subs. 50 dagen en sprak hem vrij van het overige ten laste gelegde. Naar wij vernemen zal verdachte tegen deze uitspraak hooger beroep aanteekenen. Nadat Zaterdag twee millioen eieren de Duit- sche grens zijn overgegaan, is ir. dr. M. D. Dijt er, volgens de Telegraaf, in geslaagd ter uit voering van het plan-Deterding voor deze nieu we week reeds veer vier millioen eieren aan te koopen op de verschillende vrije markten en bij exporteurs in alle deelen van ons land. De aangekochte hoeveelheden spek gaan heden over de grens. Woensdag volgen de var kens. Het aardappelmeel zal nog deze week naar Hamburg en Embden worden verscheept Te Linschoten (bij Woerden) is Zondagmid dag een tragisch ongeluk gebeurd, aldus bericht het „U. D." Buren ontdekten dat er brand was ontstaan in de woning van den alleenwonen- den C. de L., een 71-jarigen man. Zij waar schuwden den veldwachter, die zich met geweld toegang verschafte tot het huisje. Daar deed hij een verschrikkelijke ontdekking: de oude man zat geheel verbrand op zijn stoel bij het vuur. Toen het nog smeulende vuur was gebluscht, kon een ijlings geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. Het lijk bleek grootendeels verkoold. Uit het onderzoek, daarna ingesteld, kwam vast te staan, dat de man een hartverlamming had gekregen, daardoor een ietsje van zijn stoel schoof en met zijn voet in de stoof terecht kwam. Hierdoor geraakten zijn kleeren aan het branden en binnen een paar minuten moet hij al verbrand zijn geweest. Tijdens de huiszoeking, die men verrichtte, deed men een merkwaardige ontdekking. Men vond in alle hoeken en gaten van de kamer los geld en briefjes van tien en twintig. Overal haalde men geld te voorschijn, achter de kachel, in laden, uit de lampTotdat men tenslotte een hoop geld bij elkaar had ter waarde van niet minder dan 491 gulden. Aan zilvergeld vond men er 109 gulden. Naar Havas uit Warschau meldt ontvangen Prinses Juliana en Prins Bernhard vele sym pathiebetuigingen van de zijde der bevolking van Krynica en omgeving. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Bernhard is ook bjj de laatste rustplaats van diens vader te Lippe-Detmold een bloemstuk van het jonge paar neergelegd. Het huwelijksgeschenk, aangeboden door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen aan het Prinselijk bruidspaar, bestaat uit een zgn. „bonny Prince Charlie loving cup", welke prins over het water uit Engeland vluchtte en wien men door middel van een drinkbeker, welke uit twee gedeelten bestond, „over the water" kon toedrinken, waarbij dan de bovenste beker met wijn en de onderste met water gevuld werd. Het is een antiek zilveren vrouwenfiguur, die in haar opgeheven armen een beker draagt. De beker bevindt zich in een purpere lede ren doos, waarop de initialen van het bruids paar voorkomen. Nadat de consul-gjeneraal te Hamburg en ba ronesse Van Aerssen Beyeren des namiddags 't corps consulaire op een thee hadden ontvangen, vond des avonds een groote feestmaaltijd plaats. Nadat bij den aanvang van den disch baron Van Aerssen Beyeren op den rijkskanselier sn de vertegenwoordiger van den rijksstadhouder op H.M. de Koningin een dronk hadden inge steld, beide gevolgd door de natiopale liederen, sprak de consul-generaal een rede uit, waarin op de beteekenis van het vorstelijk huwelijk en op de groote liefde van het Nederlandsche volk voor zijn dynastie werd gewezen. De voorzitter der Nieuwe Nederlandsche Ver- eeniging, de heer J. L. van der Schalk, dankte voor de gastvrijheid, welke zijn landgenooten gedurende het 25-jarig bestaan der vereeniging genoten hadden. Hij wekte de aanwezige Ne derlanders op, zich nog meer aaneen te sluiten, waarbij hij gelegenheid vond ook op het nuttige werk van het Koningin Wilhelmina-fonds en de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te wijzen. Namens de gasten dankte staatsraad Helffe- rich. Zondag 10 Januari namen ruim 600 Neder landers deel aan een feest in de versierde zalen van „Klinker". Een kapel met medewerking van den Nederlandschen musicus Poggemeier zorgde voor de stemming door vaderlandsche liederen te spelen. In een gloedvolle, met enthousiasme toege juichte feestrede, herdacht de consul-generaal de daden van het Oranjehuis. Na een driewerf hoezee op het Vorstelijk Huis werd gemeenschappelijk het Wilhelmus gezon gen. De Nederlandsche zanger Jos. Groenen zong eenige mooie oud-Hollandsche liederen, waarop men nog geruimen tijd in vroolijke stemming tezamen bleef. 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Bij donker is het dikwijls uiterst moeilijk te zien, waar de grens van de wegverharding is. Het gevolg hiervan is dat men onwillekeurig te veel naar het midden van den weg rijdt, met alle na- deelen en gevaren daaraan verbonden. De A. N. W. B. heeft thans tot den minis ter van Waterstaat en tot Gedeputeerde Sta ten der provinciën het verzoek gericht, de toe passing te willen bevorderen van een nieuwe methode van geleiding van het verkeer bij avond, welke speciaal in aanmerking komt bij wegen met verhoogde zijbermen, trottoirs, e.d. Hierbij worden in de zijkanten der trottoir banden op regelmatige afstanden paarsgewijze roode en witte reflectoren aangebracht, welke zoo geplaatst zijn, dat men aan zijn rechter hand alleen de roode, aan zijn linkerhand de witte ziet. Op een dergelijken weg ziet de auto mobilist de verharding dus rechts met roode-, links met witte kaatslichten afgebakend. Proeven welke hiermede in Engeland werden genomen daar men in dit land links houdt, was de volgorde der kleuren uit den aard der zaak juist andersom hebben uitgewezen dat een dergelijke bebakening bij donker een daad werkelijke beveiliging geeft. BATAVIA, 12 Jan. In de vergadering van het stemkantoor van den Volksraad is in de vaca- ture-Faney als lid van den Volksraad verkozen verklaard dr. W. Ph. Coolhaas, ambtenaar van studieverlof teruggekeerd, tevoren controleur B. B. Het bezoek, dat te Eindhoven in het stedelijk Van Abbe-museum de Kersttentoonstelling van oude kunst ontvangt, is zeer groot en reeds ver scheidene duizenden zijn naar het museum ge togen. Dit heeft er toe geleid, de tentoonstel ling nog met enkele fraaie doeken te verrijken. O.a. zijn thans nog een jeugdwerk van Rem brandt „De Muziekles" geëxposeerd en 'n groot doek van Jan Steen „Antonius en Cleopotra", bij een feestmaal voorstellend. Rembrandt's muziekles stelt diens familie voor. Binnenkort zal ook de Juno van Rembrandt te Eindhoven zijn te bezichtigen. Mede in verband met het succes, dat deze tentoonstelling te Eindhoven mag oogsten, heeft dr. A. F. Philips aangeboden om gedurende de laatste weken een zaal van het museum met zijn schilderijen tijdelijk in te richten. Hij wil hiervoor een aantal zeer kostbare doeken in bruikleen afstaan. Deze collectie, waarvan een speciale catalogus zal verschijnen, zal o.a. om vatten werken van Rembrandt, Frans Hals, Ferdinand Bol, Hieronymus Bosch en vele an deren. Nieuwe zeesleepboot Het bureau Wijsmuller heeft aan de N. V. Arnhemsche Stoomsleephelling maatschappij te Arnhem in combinatie met de firma J. Smit Czn. te Alblasserdam den bouw opgedragen van een zeesleepboot van de volgende afmetin gen: lengte 44 meter, breedte 8.35 meter, hoogte 5 meter. D>e machine van circa 1400 i. p. k. zal worden gedreven door stoom. De bouw vindt plaats onder de hoogste klas se van bureau Veritas. Te Gemert zijn in een week tijd vijf men schen, die aan griep lijdende waren, overleden. De componist S. Spiero te 's Hertogenbosch heeft een nieuw werk gecomponeerd en wel „De Princevlagmarsch" (opus 71), waarin ver werkt is als trio het Princevlaglied van J. D. van Ramshorst. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal op Don derdag 14 Januari niet plaats hebben. Onze politieke macht, zelfs onze ker kelijke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wij onze plaats niet weten te veroveren in de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni versiteit. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Enschede (H. Joh. Ap. en Ev.) den weleerw. heer E. Th. A. Bos. Begrafenis pastoor L. Poell Te Gemert is het stoffelijk overschot van pastoor L. Poell ter aarde besteld, 's Ochtends om half tien werden de Lauden gezongen. Agens was deken F. Franssen uit Veghel. Te 10 uur werd de plechtige Requiemmis opgedra gen door deken Franssen met assistentie van de weleerw. heeren J. v. d. Vleuten, J. A. Schraven en J. Loury.ssen. Onder de talrijke aanwezigen waren de heer V. Cleerdin, griffier der Prov. Staten van Noord.Brabant, Mgr. W. van Dinter O.S.Cr., magister-generaal der Kruisheeren, frater Wig- bertus, verschillende geestelijken uit de omge ving en B. en W. van Gemert. Deken Franssen hield de lijkrede en ver richtte de absoute. De oud-Rector en stichter van het Bereh- manianum, het philosophie-studiehuis der Pa ters Jezuïeten te Nijmegen, is benoemd tot Rec tor van het theologisch studiehuis der Jezuïe ten te Maastricht. Na ruim 15 jaar onder zeer moeilijke om standigheden als pastoor werkzaam te zijn ge weest in Sedley Saskatchewan (West Canada), keerde de Zeereerw. Heer H. Theunissen in den kring zijner familie te Wolder-Maastricht te rug. Vanochtend te elf uur is te Haaren (N.B.) nabij Oisterwijk, een vrachtauto op een groep schoolkinderen ingereden. Het negenjarige dochtertje van de familie W. Verstijnen te Haaren kwam onder de wielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. Ook het tweelingzusje van het kind werd door den wagen gegrepen, doch werd slechts licht gewond. Tegen den bestuurder van den auto is pro ces-verbaal opgemaakt. Betreffende den zeelichter Thames V, welke 22 November 1936 door het s.s. Cranford nabij Hansweert is aangevaren, ten gevolge waarvan de Thames V gezonken is, vernemen wij, dat Maandagmiddag het achterschip van den zee lichter gelicht en op de dichtst nabij zijnde zandplaats gezet is, nadat de boot eerst door de bergers in tweeën was gebrand. De bergers hoopten Dinsdagmiddag ook het achterschip te kunnen bergen en zullen beide deelen, indien mogelijk, naar Terneuzen bren gen. Het bestuur der vereeniging „Het Nederland sche sanatorium te Davos" heeft een groot ver lies geleden door het plotseling overlijden van mr. dr. J. Plantenga. Ruim tien jaren heeft hij deel uitgemaakt van het hoofdbestuur, terwijl hij sinds 1928, na het overlijden van zijn broer, den stichter Peter Plantenga, als secretaris penningmeester ook deel uitmaakte van het dagelijksch bestuur. HILVERSUM I. 1875 M. (VARA-Uitzen- iling). 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Melody Circle. 12.00 De Fliere fluiters. 2.00 Viool en piano. 5.30 VARA- orkest 7.00 Zang. 8.00 SOS-ber; 8.03 be richten ANP. 8.15 VARA-orkest en so list. 9.15 Vervolg concert. 9.40 Residen tie-orkest m.m.v. solist. 10.20 Berich ten ANP. 10.25 De Ramblers. 11.3012.00 Gr. pl. HILVERSUM II 301 M. (NCRV-Uitzen- (ling). 8.00 Schriftlezing'. 8.15-9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmonium en zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Kwintetconcert. 2.30 Causerie: Russi sche postzegels. 3.003.45 Vervolg con cert. 4.00 Viool en piano. 5.00 Kinder uur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onder wijsfonds v. d. scheepvaart. 7.00 Berich ten. 7.15 Chr. Frlesch halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arn hemsche Orkestvereen. m.m.v. solist. 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Schaakcursus. 10.30 11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 BBC-Welsh-orkest m.m.v. solist. 12.35 Gram.pl. 1.20 Het Birminghamsch Hippodrome-orkest. 2.20 Jazzmuziek (gr. pl.) 2.50 Het Northern Ireland Fanfare orkest m.m.v. solist. 3.50 Piano-recital. 5.10 Het John MacArthur kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 7.00 Orgelspel. 7.20 Variété-programma. 8.06 Londénsch Symphonieorkest m.m.v. solisten. 9.20 Berichten. 10.30 Het Bridgewater Harp kwintet. 11.20 Johnny Rosen en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS 1648 M. 8.30 Gram.pl. 12.35 Gram. pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram. platen. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Zang. 5.05 en 5.50 Gram. pl. 6.05 Pianorecital. 8.20 Concert. 9.05 Orkest. Noyon-koor en solisten. 11.2012.35 Andolfi-dansork. KEULEN, 456 M. 8.00 Militair orkestcon- cert. 12.35 Politiemuziekcorps. 12.35 Stuttgarter Volksmuziek en militair or kest. 1.35 Gram.pl. 3.50 Keulsch Sym- phonie-orkest. 5.20 Cello en piano. 8.05 Omroepkleinorkest en solisten. 9.50 Gram. pl. 10.3011.20 Omroepkleinork. BRUSSEL, 322 en 484 M.' 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gram. pl. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroepsymphonieorkest. 9.20 Gram.pl. 9.35 Omroepsalonorkest. 10.30 Sportreportage 10.50—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroep dansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.25 Fud Candrix' dansorkest. 6.35 Kamermuziek. 7.20 Zang. 8.30 Sa lonorkest. 8.40 Radiotooneel. 9.20 Om- roepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Gra- mofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Gram.pl 8.35 C. Woitschach's Blaasor- kest. 9.20 Berichten. 9.50 Solistencon cert. 10.2011.20 O. Joost's dansorkest. ctcp cf>cp cj- cp cp cp efe cp cp Cp Cp cp cpcp cp cp cp cp Cp cp ch cp cp cp cp cp cp cp epep CP cp epep cp ef ep cp cp cp cp ct> CP CP c( Kp cp cjc cp cf; cp cp cp cp c'pcp 4c cp cp Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisi De vorige week is er in den algemeenen weerstoestand, zooals wij gezien hebben, een zoo groote ommekeer gekomen, dat de vooruit zichten, die voor dien tijd slechts gericht waren op storm en regen, geheel en al gewijzigd zijn geworden. Er is reeds de vorige week op ge wezen, dat na enkele dagen waarschijnlijk beter zou kunnen worden beoordeeld in weikin zin de weerstoestand zich verder zou ontwikkelen. Het is er nu zoover mede, dat de vooruitzichten zich duidelijker afteekenen. Het gebied van hoogen druk over Midden- Europa heeft zijn plaats behouden, maar is iets zwakker geworden. Daarentegen heeft zich een gebied van hoogen druk over Finland verder ontwikkeld en ofschoon dit een weinig in Zuid oostelijke richting wordt verdrongen, wordt het van grootere beteekenis voor den weerstoestand in geheel Midden-Europa. Over het geheel schijnt de hooge druk zich meer over N.O.- Europa uit te breiden en hiermede nemen de kansen op Oostelijken wind toe. En Oostelijke winden beteekenen onder deze omstandigheden dat vriezend weer in het vooruitzicht blijft. In het Westen en Noordwesten van Europa is nog steeds de actie van zeer diepe depressies groot. Wij kunnen hiervan iets merken door de voortdurende doch langzame daling van den barometer, die sedert de vorige week van 779 tot 771 m.m. is terug geloopen. Voorloopig kan dit nog geen kwaad. Deze diepe depressies zijn niet geheel zonder gevaar, dat bij ons het vriezend weer tijdelijk verstoord zal worden. Bij voortgezette daling van den barometer moet het hiertoe komen. Het is echter opvallend, dat de depressies van de nieuwe serie van waarschijnlijk vijf opeen volgende thans een koers volgen, die vrij ver in het Westen en Noordwesten ligt, zoodat wij buiten den invloed van die depressies blijven. Op goede gronden mag worden aangenomen, dat de volgende depressies niet zeer dicht bij zullen komen. De beteekenis van een en ander is, dat het lichtvriezend weer nog eenigen tijd zal kunnen aanhouden. Er zijn geen aanwij zingen, dat de vorst spoedig sterk zal wor den. Tot dusverre vriest het ook nog bijna nergens in Europa sterk of streng. Zoodra de algemeene weersomstandigheden aan leiding geven te verwachten, dat de vorst sterk zal toenemen, zullen wij den weers toestand nader bekijken. (Nadruk verboden). De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de laagste gewichtsgrens ten aan zien van de kalveren, waarvan het aanhouden door een identiteitsbewijs gedekt dient te zijn, welke grens thans voor al of niet gecastreerde stierkalveren 120 K.G. en voor vaarskalveren 140 K.G. bedraagt, met ingang van 1 Februari 1937 is gesteld op 100 K.G., voor vaarskalveren zoowel als' voor al of niet gecastreerde stier kalveren. Mitsdien wordt den veehouders in hun eigen belang aangeraden, kalveren, welke op den ge noemden datum de aangegeven gewichtsgrens zullen hebben bereikt, ten spoedigste ter schet sing aan te bieden (uitgezonderd de dieren welke als reservekalf mogen worden aangehouden), 's Gravenhage, 11 Januari 1937. U dacht immers, dat nog best vóór die andare auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl De Duitsche Voetbalbond heeft een lijst op gesteld met een drietal namen van scheidsrech ters, die voor het leiden van den wedstrijd DuitschlandNederland op. 31 Januari a.s. te Dusseldorf te spelen, in aanmerking komen. Op deze lijst staan in deze volgorde vermeld de heeren Leclercq (Frankrijk), Christ (Tsjecho- Slowakije) en Barlassini (Italië). Deze dagen zal, nadat het advies van den K.N.V.B. is in gekomen, een beslissing worden genomen, wie de ontmoeting zal leiden. Van 29 Januari tot 7 Februari wordt te Ber lijn ter gelegenheid van de z.g. gruene Woche een internationaal concours hippique gehou den, waarvoor ongeveer 3000 inschrijvingen zijn binnengekomen. Ook Nederland zal te Berlijn door enkele ruiters vertegenwoordigd worden. Zoo neemt lui tenant Greter aan onderscheidene springnum- mers deel met de paarden „Carina", „Trixie" en „Ernica". Van de burgerruiters zullen de heeren D. H. Pasman. E. Kahn en de reserve-luitenant J. J. Gruppelaar in verschillende nummers starten. De internationale zwemwedstrijden, georga niseerd door de Amsterdamsche Dames Zwem- club, die op 19 Januari a.s. in het A.M.V.J.-bad zouden worden gehouden, zijn door de ziekte van enkele zwemsters uitgesteld tot 2 Februari. Vermoedelijk zal Nida Senff dien avond een poging doen het Wereldrecord op de 200 Meter rugslag, staande op naam van Eleanor Holm- Jarrett met een tijd van 2 min. 48.7 sec., te verbeteren. Tijdens de training is gebleken, dat de Olympische kampioene beneden den tijd van de Amerikaansche zwemster kan blijven. Naar wij in dit verband vernemen, zou ook Rie Mas tenbroek voor dit nummer inschrijven. Op de 4 pet. conversieleening van de ge meente Buitenzorg, groot f 1.400.000, 'tot den koers van 101 pet. is zoodanig inge schreven, dat van de vrije inschrijvingen slechts 10 pet. zal worden toegewezen. De 3Vi pet. conversieleening gemeente Batavia groot f 4.720.000, tot den koers van 97Vz pet. is volteekend. De Nivas heeft besloten, andermaal de expori-limites te verhoogen en wel met 15 cent. In drie weken tijds is dit reeds de zesde verhooging, waarmede de totale ver hooging tot 80 cent is gestegen. Hierna verhoogde de Nivas alle exportlimites op nieuw met 15 cent, met uitzondering voor Nederland en Port-Said, welke met 25 cent werden verhoogd. De Nivas verkocht voor consumptie 700 tons bruine suiker en 1020 tons superieur. Vóór de laatste twee limites-verhoogingen verkocht zij 42.513 tons superieur, 34.348 tons bruine suiker en 500 tons melaisse. Op de beurs te Parijs blijft nog steeds kooplust voor Amsterdamsche arbitrage waarden waar te nemen. De rubberprijs te Londen steeg met Vs d. tot 10% d. De rubbervoorraden te Londen zijn in de af geloopen week met 1284 ton tot 31.792 ton gedaald en de voorraden te Liverpool met 698 ton tot 44.109 ton. De koperprijs te Londen steeg met 2 7/6 tot 53 3/9 en bereikte den hoogsten stand sedert 1930. De omzetten bedroegen giste ren 6000 ton en waren de grootste sinds vele jaren. De Nationale Mij. der Belgische buurt spoorwegen is bij Koninklijk Besluit ge machtigd, een 3 pet. leening van fr. 150 millioen op te nemen. De Ougrée Marihaye boekte, blijkens het verslag, betere resultaten door de devalua tie en het algemeen herstel. De exportprij zen konden worden verhoogd. Het bestuur is voornemens, de schulden aan de officieele crediet-instelling geleidelijk af te wikkelen. De Western Union behaalde in de eerste elf maanden van 1936 een netto-winst van 6.29 mill, tegen 4.45 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar, overeenkomende met 6.02 tegen 4.26 per aandeel. De staalproductie in Amerika wordt aan het begin der week op 78.8 pet. der capaci teit geraamd, tegen 79.4 petde vorige week- Benigszins wordt de productie beïnvloed door de staking in de automobiel-industrie- Het Amerikaansche Departement van Handel deelt mede, dat de nog niet uitge voerde orders der spoorwegindustrie pet einde December 368 locomotieven bedroe gen, tegen slechts 26 locomotieven pe>' einde December 1935. De staking bij de Pontiak-automobiel- fabrieken is geëindigd. Het Hooge Gerechtshof te Washington heeft beslist, dat de bepaling in de wet op de zilveraankoopen, waarbij terugwerkendc kracht aan de wet wordt verleendniet in strijd is met de grondwet. Derhalve zal de belasting van 50 pet. op zilver-transacties ook verschuldigd zijn, voordat de wet oor spronkelijk van kracht werd. Wilson en Co. behaalde in het boekjaar per 31 October feen netto-winst van 4.0b mill, tegen 4.11 mill, in het vorig jaar- gelijk staande aan 1.06 tegen 1.08 pe> aandeel. De binnenlandsche koperprijs der Vereer- Staten is tot 0.12Vz per lb. verhoogd, we gens de vaste stemming in het buitenland- Producenten zijn overtuigd, dat de prijzen in het buitenland tot een gevaarlijke hoog te zijn opgedreven door speculatieve aan- koopen en niet door reëele vraag. De koper' prijs in Amerika heeft thans den hoogste"-1 stand sedert 1930 bereikt. Inzake de uitbetaling op goudbasis de[ coupons dollarleening Koninklijke Petrf' leum, na de uitspraak in hoogste instantie- verneemt het Handelsblad van de mam' schappij, dat alleen beslist is om de twin tig coupons, waarover het proces is gevoera- De andere obligatiehouders zullen op d-e' vervaldag van de coupons wel zien, wat ev uitbetaald krijgen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96Vz—8.97V> slot 8.96'A), de Dollar op 1.82%—1-8f/* (182%), de Frank op 8.52'A8.53V* (8.52/1. de Belga op 30.77Vz-30.82(30.81) en-» Zwitsersche Frank op 41.92l/241.97 (41-94 t Den 7en Januari, juist op het oogenblik d® in Den Haag het huwelijk van Prinses Juh31 met Pirns Bernhard voltrokken werd, landde een geïmproviseerd vliegveldje, de FentinP' Wiesen, ten Zuiden van Luxemburg, nabi) kasteel'van Hesperingen aan de Alzette g®- gen, de heer Jos. Beck in een tweepersoo sportvliegtuig; hij had hiermede zijn doeljTn. sportvlucht Soerabaja—Luxemburg te volbre gen, bereikt. v De heer Beck is van geboorte een Luxe burger (uit Mertert aan de Moezel afkomsth doch reeds sedert 1919 is hij op Java als ke fabrikant werkzaam. Hij is een ervaren sP°„y' vlieger en met zijn 16_jarigen zoon startte - den 25en September 1936 uit Soerabaja een vlucht naar zijn Heimat. Aanvankelijk v a liep dfe tocht voorspoedig, doch juist een rnai^ later, den 25en October, maakte hij op het Si liaansche vliegveld Astica, komende van Tui en dus reeds betrekkelijk dicht bij het doel een ongelukkige landing, waardoor z Gipsy Moth II nogal ernstig beschadigd we Het vliegtuig is toen naar Palermo overL- bracht en daar moest het met uit Londen stelde onderdeelen hersteld worden. Zonder zijn zoon vertrok de heer Beek daar met het hersteldte vliegtuig den 24en cember naar Napels om den 7en Januari zijn vaderlandje een voorspoedige landing maken. -e- De Gipsy-Moth, die de Ned._Indische f gist natielet ters PK-SAF draagt, kwam 0 Belgisch grondgebied Luxemburg binnen, gezien het vliegen voor sportvliegers over Elzasser vestingzóne verboden is. fhi' LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen neesch-Japansche taal de heer H. Barton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6