Nieuwe Gemeente-dienst te Beverwijk Voor de Alkmaarsche Rechtbank Politiek vuil op straat 1912-1937 VOOR SOCIALE ZAKEN MEERVOUDIGE STRAF KAMER O. K. VISSER S AUTODIENSTEN WOENSDAG 13 JANUARI 1937 Maatschappelijk Hulpbetoon en Burgerlijk Armbestuur zullen worden opgeheven Centralisatie is noodig gebleken Een uitgave van f 750.000 per jaar De leiding van dezen nieuwen dienst BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE OVER VEEN 's Zomers is er de Zon en des winters Stegeman's Kook worst Met zes man in een auto op stap en nergens betaald Wanorde bij de sierteelt centrale? De bloembollenfirma Verteren zonder betalen VRAGENBUS NOORDWIJK VELSEN VOGELENZANG Ondanks objectiviteit en lank moedigheid gekrakeel N.S.B.-advocaat inconsequent Misleidende suggesties IJMUIDEN B. en W. van Beverwijk hebben den laad een voordracht toegezonden, waarin zij voorstellen ever te gaan tot opheffing van de beide be staande instellingen voor armenverzorging en daarvoor in de plaats een gemeentelijken dienst voor sociale zaken in het leven te roepen. De burgerlijke armenverzorging is in die ge meente toevertrouwd aan twee instellingen van weldadigheid. De burgerlijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon is belast met het verleenen van onderstand aan hulpbehoevenden in de voormalige gemeente Beverwijk, terwijl het Burgerlijk Armbestuur in de vroegere ge meente Wijk aan Zee en Duin dezelfde taak verricht met betrekking tot de armlastigen in dat gedeelte der tegenwoordige gemeente. Naast het werk van deze beide instellingen is er evenwel nog een veelomvattend aantal be moeiingen op dit gebied, waarmede voormelde instellingen zich niet bezig houden en welke rechtstreeks onder het College van E. en W. ressorteeren. Deze zijn o.m.: uitvoering der Rijkssteun regeling voor werklooze arbeiders; bemoeiingen terzake van werkverschaffing; zorg voor ont wikkeling en ontspanning van werklooze arbei ders; zorg voor jeugdige werkloozen; uitkeering van den B-steun; zorg voor armlastige krank zinnigen; steunverleening aan behoeftige tuin ders; uitvoering van de verordening betreffen de het verleenen van toeslagen uit de gemeente kas op door on- of minvermogenden te betalen ziekenfondspremies; bemoeiingen van gemeen tewege op het gebied van tuberculosebestrijding, kinderuitzending, enz. De in de laatste jaren steeds toenemende be moeiingen van het gemeentebestuur op sociaal terrein waren oorzaak, dat reeds lang de be hoefte zich deed gevoelen aan een grondige administratieve herziening der organisatie van bet gemeentelijk apparaat, dat zich met deze belangen bezighoudt. Het behoeft geen betoog zoo schrijven B. en W. aan den raad dat het bij de bestaande inrichting voor het College niet doenlijk is de noodzakelijke verantwoordelijkheid terzake te dragen. De gemeentelijke werkzaamheid met betrekking tot de hier bedoelde sociale belangen heeft toch allengs een dusdanigen omvang aan genomen, dat de behoefte thans bepaaldelijk als een noodzakelijkheid wordt gevoeld. Opzet en werkwijze van de bestaande organen hebben geenszins gelijken tred gehouden met de ontwikkeling van de overheidsbemoeiing op dit terrein en zijn daarvoor niet meer bere kend. Daarenboven vragen telkens nieuwe vraagstukken op maatschappelijk gebied de aan dacht en de zorg van het gemeentebestuur, ter wijl het zich laat aanzien, dat deze zoo ge wichtige tak van overheidsbemoeiing zijn be- teekenis zal blijven behouden. De reeds voltrokken uitgroei en specialisatie zijn oorzaak dat dit arbeidsveld niet genoeg zaam meer kan worden overzien. Het gemis aan eenheid van leiding en arbeid en van onderling verband tusschen de verschillende bemoeiingen heeft tot gevolg, dat een doeltreffende bewer king van dit terrein gevaar loopt, ten deele zelfs wordt verzuimd. Het geheel der gemeentelijke bemoeiingen, waarvan hier sprake is, vordert thans voor Be verwijk aan uitgaven een bedrag van niet min der dan ruim 3/4 millioen gulden per jaar, zijn de meer dan het twee vijfde gedeelte der uit gaven van den gewonen dienst. B. en W. hebben, na rustige observatie, zich beraden over" de vraag op welke wijze in ver band met de zoo uitermate sterk sprekende verplaatsing van het zwaartepunt der gemeen telijke zorg, de organisatie ware te herzien, op dat ook de behartiging der sociale belangen beter dan tot dusverre tot haar recht zai kunnen komen en opdat voorts kan worden bereikt, dat in dit opzicht de noodige activiteit en aanpassing by het bestuur der gemeente ver zekerd is. Het onderzoek dienaangaande heeft bij B. en W. tot de overtuiging geleid, dat de aangewezen oplossing zoude zijn: het in het leven roepen van een gemeentelijken dienst voor sociale zaken. Daarvoor pleit tweeërlei. In de eerste plaats, dat alleen dan de gemeente dit zoo uiterst be langrijke complex harer bemoeiingen zal kun nen overzien, wanneer de vele onderdeelen van dit complex door één orgaan onder één alge- meene leiding worden verzorgd. In de tweede plaats achten B. en W. deze centralisatie nood zakelijk, omdat daardoor zal worden verkregen een rechtstreeksche zeggenschap van den raaa en van B. en W. met betrekking tot de burger lijke armenverzorging. Waar thans practisch de burgerlijke arm besturen nagenoeg geheel uit de gemeentekas worden gefinancierd, terwijl de eigen inkomsten dezer instellingen vrijwel niets beteekenen, kan niet meer worden volstaan met het instituut van een burgerlijk armbestuur, dat slechts op normale verhoudingen kon zijn ingesteld. In de gegeven omstandigheden komt het B. en W. voor, dat het niet verantwoord is de besteding van de enorme geldsommen, welke voor de ar menverzorging in den ruimen zin des woords beschikbaar gesteld moeten worden, uitsluitend te doen beoordeelen door een zelfstandig or gaan, op welks handelingen van gemeentewege weinig of géén invloed kan worden uitgeoefend. Op de door B. en W. voorgestane wijze toch zal ook den raad ten aanzien van de besteding der gelden meer invloed toekomen dan thans het geval is. Dit systeem brengt bovendien het voordeel mede, dat B. en W., evenals in andere zaken, de huishouding der gemeente betreffen de, rechtstreeks door den raad ter verantwoor ding kunnen worden geroepen, behoudens de beperking, welke de Armenwet inhoudt. Aan het hoofd van den dienst voor Sociale Zaken ware te stellen een ambtenaar ter se cretarie, fungeerend als directeur van den dienst, in den rang van commies-chef. Voor de leiding van dezen even belangrijken als om vangrijken dienst behoort, volgens B. en W., te worden uitgezien naar een degelijk onderlegde kracht, die niet alleen een breede en parate kennis bezit van de geheele wetgeving, met wel ke hij bij zijn arbeid in aanraking zal komen, maar ook op dit terrein over een goede scholing, practische ervaring en inzicht in het maat schappelijk werk beschikt. In den raad is meermalen de klacht geuit, dat voorbereiding van allerlei vaak belang rijke zaken niet altijd tijdig geschiedt. In de gegeven omstandigheden ondervindt het College echter voortdurend, dat de tegenwoordige be zetting en arbeidsverdeeling ter secretarie niet zelden beletselen vormen voor de vlotheid van werken en de vruchtbaarheid van besturen, die in het huidige tijdsgewricht en in het stadium- van sterke ontwikkeling onzer gemeente eerste vereischten zijn. B. en W. stellen zich voor, dat de aanbevolen oplossing ook in dit opzicht groote voordeelen zal brengen, zoowel door een meer deskundige en intensieve verzorging det sociale aangelegenheden als door een meer nauwlettende en intensieve behartiging van die vele en gewichtige zaken, welke met name door de afdeeling algemeene zaken ter secretarie worden behandeld. Wat de geldelijke consequentie van dit voor stel aangaat, koesteren B. en W. de overtuiging, dat de genoemde voordeelen tevens zullen me debrengen zoodanige financieele baten, direct zoowel als indirect, dat de jaarwedde daardoor ruimschoots wordt gedekt. Indien de raad zich met het bovenstaande kan vereenigen, zal moeten worden besloten; 1. tot opheffing van de Burgerlijke instelling Maatschappelijk Hulpbetoon te Beverwijk en van het Burgerlijk Armbestuur te Wijk aan Zee en Duin en tot het verleenen van eervol ont slag aan de leden dier instellingen; 2. tot opheffing van de betrekkingen van se cretaris-penningmeester dier instellingen en van de betrekking van armbezoeker bij Maat schappelijk Hulpbetoon en tot het verleenen van eervol ontslag aan hen, die thans als zoo danig in functie zijn. Ten aanzien van dit laat ste punt merken B. en W. op, dat een dier functionarissen den pensioengerechtigden leef tijd heeft bereikt, terwijl het voornemen be staat de beide andere functionarissen tegelij kertijd bij den nieuwen dienst aan te stellen; 3. tot instelling van een gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken, waarvoor een verordening ter vaststelling wordt aangeboden; 4. tot overdracht aan de gemeente van de bezittingen en inkomsten der op te heffen in stellingen. De inkomsten der beide instellingen bedragen thans ƒ483 per jaar, te verminderen met belasting en kosten. B. en W. stellen tenslotte voor hiertoe te be sluiten en de benoodigde gelden toe te staan voor het aanstellen van een directeur van den dienst. Wat de verordening op den nieuwen dienst betreft, daarin wordt de taak en organisatie omschreven, terwijl voorts de mogelijkheid tot vorming van adviescommissies wordt opengela ten. B. en W. denken daarbij aan een commis sie van advies voor steunverleening aan tuin ders, voor den onderstand, voor de geneeskun dige armenverzorging enz., terwijl bij de uit voering van de taak ook kunnen worden inge schakeld instellingen, die zich de zedelijke of maatschappelijke opheffing van personen ten doel stellen, de plaatselijke besturen van werk- loozenkassen en vrijwillige verzorgers. Wering van schoolverzuim De nieuwbe noemde commissie tot wering van schoolverzuim is dezer dagen ten raadhuize door den burge meester geïnstalleerd. Tot voorzitter is gekozen de heer H. A. J. J. v. d. Bergh, terwijl de heer Vonk met het secretariaat is belast. Verstrekking van mest aan tuinders Dins dagavond hebben de besturen van de samen werkende tuinders-organisatie3, L. T. B., Chr. B. en T.B. en N.T.B., de noodzakelijkheid be sproken om aan de hulpbehoevende tuinders zo ospoedig mogelijk meststoffen te verstrek ken. De aandacht van de Tuinderscommissie is hiervoor bereids gevraagd. De reden der stagnatie is gelegen in het feit, dat eenige leden dier commissie door ziekte verhinderd waren de vergaderingen bij te wo nen. Het werd noodig geoordeeld, dat de aanvra gen voor verstrekking van mest alsnog direct by de commissie tot steunverleening aan tuinders moeten worden ingediend, ook door die tuin ders, die geen socialen steun ontvangen. Bij het indienen van een dergelijke aanvraag oor deelde de vergadering het echter eenstemmig noodig, datdoor de betrokkenen terdege over wogen wordt of men een aanvraag terzake zal indienen, daar d eregeeringssteun, welken de ondersteunde tuinders zonder korting mochten behouden, in de allereerste plaats dient aan gewend te Worden tot aankoop van meststoffen, om aldus de bedrijven te kunnen voortzetten, hetgeen door den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de tuinders tijdig is medege deeld. Uit een en ander zal wel duidelijk zijn, dat niet op alle aanvragen zonder meer gunstig za' worden beschikt. Oud-Bennebroeker overleden. Naar wij vernemen is op zeven en zeventig-jarigen leeftijd te Wommelghem (België) overleden de heer J. F. Verschuur. De thans overledene was tot voor enkele jaren woonachtig in Bennebroek en was jaren lang tuinbaas op Huize „Bijweg" bij de fam. van Ittersum. Kunst na Arbeid. De muziekvereeniging Kunst na Arbeid zal Woensdag 20 Januari haar vijf en dertig jarig bestaan vieren. Bij deze gelegenheid geeft zij dien dag om acht uur een feestavond in café Oud Berg en Dal, waarop o. a z plaats hebben huldiging van het bestuur lid de Groot, die van de oprichting af bestuurs lid der vereeniging is geweest. 55-Jarige echtverecniging Dinsdag was het 55 jaren geleden, dat het echtpaar Pieter Arens- man en Cornelia Pieters, wonende in de Bosch straat te Nieuwvennep alhier, in het huwelijk trad. Van verschillende zijden mochten de nog krasse oudjes, die veler achting en vriendschap Te Castricum is een bijzondere hulde gebracht aan het jonge vorstelijke bruidspaar. Hier werd n.l. een bank, waarbij een vijver, onthuld, waarvoor 900 schoolkinderen de steenen bijeenbra chten. De bank werd belangeloos gebouwfi door negen werklooze metselaars en gr ondiverkers onder architectuur van een gemeente -architect hebben verworven, ondervinden. blijken van belangstelling Begin van brand Bij den arbeider v. P. te Hoofddorp ontstond een begin van brand in den schoorsteen. Doordat in het woonvertrek de houten schoorsteenmantel door de hitte had vlam gevat en er groot gevaar voor uitbreiding bestond, werd de brandweer gewaarschuwd, die er spoedig in slaagde, het vuur meester te worden. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, wisten zich nog intijds in veiligheid te stellen. Burgerlijke Stand Geboren: B. den Daas- Schalk, z. M. Spaargaren-Wijnhout, d. A. C. Dingemans-Hoog z. C. M. Laarman-van Duyn, d. A. J. Uitendaal-van den Bunt, z. Ondertrouwd: Th. W. Box en S. P. Ree M. D. Constandse en G. H. Burgersdijk. Getrouwd: H. van Veldhuisen en A. van Dui nen. Overleden: C. J. Schravendijk 83 j. J. Ro- zema 71 j. Bestrijding gevolgen werkloosheid Men schrijft ons: De Commissie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid gaf Zondagavond in „Domi" haar tweeden avond in dit seizoen voor bovengenoemd doel. Hierop traden op de Haarlemsche Accordeonvereeniging „Energico" onder leiding van den heer J. de Smit, Johnny Pirns, de 15-jarige humorist, onder leiding van den heer M. van Delden en de welbekende pianist Winnubst en slagwerker K. Bos. Dat het publiek deze avonden graag be zoekt, bleek weer overvloedig, reeds om kwart voor acht was de zaal tot in alle hoeken bezet. Precies op tijd opende de voorzitter, de heer G. v. d. Veldt,' met een woord van dank aan alle neringdoenden in Overveen en Bloemen- daal voor de voor het beoogde doel afgestane prijzen. Terstond daarna ging het scherm op en zag men op het tooneel bovengenoemde Accordeonvereeniging Reeds door hun kleedij wisten de optredenden het publiek te imponee- ren en al na het eerste nummer was het ap plaus overweldigend. Gezien het instrument, dat veelal in de baspartijen aan gesloten accoorden gebonden is, waren de uitvoering en de weergave der nummers, zoowel in klank als tempo, vrij goed weergegeven en tot hoog peil opgevoerd. Ook de piccolopartijen, gespeeld door de heeren Schrama en v. d. Klucht, kwamen schitterend tot hun recht, vooral in „Uber den Wellen". Evenzoo de cello-partijen, gespeeld door de heeren Huyboom en Van Dijk en het orgel, dat vooral in de „Martha" en de „Cavaleria" daar zeer goed op zijn plaats was. Het applaus was dan ook zeer overvloedig. Geen wonder 'dat aan het slot den dirigent, door twee kinderen van een werklooze, bloemen werden aangeboden. K'et optreden van Johnny Pirns was even eens zeer gewild. Deze jeugdige ster treedt steeds met groote vrijmoedigheid voor 't voet licht en heeft terstond contact met de zaal. Het geheel was 'n kunst- en genotvolle avond, waarop tevens nog vele bezoekers met 'n aar dig prijsje naar huis gingen. Toen de voorzitter aan het einde van den avond alle medewerkenden dank bracht voor hun spontane medewerking ging voor hen een driewerf hoera op, voorzeker een bewijs, dat men voldaan was. Ten slotte valt nog te vermelden, dat de pianist S. Winnubst met zijn slagwerker K. Bos op verdienstelijke wijze tijdens de pauzes de muziek verzorgden. Men was vol lof over hen. De commissie mag zeker, gezien de vele moei ten, die zij zich heeft willen getroosten voor dit mooie doel, op een buitengewoon geslaag den en gewaardeerden avond bogen. Dinsdag hield de Meervoudige Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar de gewone wekelijksche zitting. De president was ditmaal mr. Ubbens mr. Ledeboer was ziek terwijl de rechters waren: mr. Fruin en mr. Josephus Jitta. In hooger beroep stond terecht de directeur van de N.V. De Goede-Bros en Adam, de heer S. de Goede, woonachtig te Beverwijk. Deze was door den kantonrechter te Den Helder ver oordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, omdat de firma zonder de vereischte vergun ning op een bepaald stuk grond in Anna Pau- lowna bollen had geteeld. De bollen waren door de sierteelt-centrale in beslag genomen. De waarde er van was 600 ongeveer. Het bleek, dat de firma de vergunning niet had gekregen, o.a. omdat de vrij hooge heffing voor het teeltjaar 1935—1936 nog niet was be taald. Op den dag van in beslagname was door de bank van de firma die heffing voldaan, waarop de vergunning werd afgegeven. De heer de G. zei, dat de firma niet in staat was geweest de heffing zoo spoedig te betalen. De bollen waren reeds in October in den grond gezet, in afwachting van de vergunning. Zijn firma was niet de eenigste, die bollen in den grond had staan zonder vergunning. Bijna alle telers kregen de vergunningen veel te laat. De ambtenaar van de Sierteeltcentrale, de heer van Manen, was niet verschenen. Er werd evenwel geen acte van verleend. De officier achtte wel schuld bij de firma aanwezig, terwijl hfj de boete van 50.voor zoo'n groote firma niet hoog vond. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den kanton rechter. De verdediger, mr. Prinsen Geerligs, hield een uitvoerig en wel gedocumenteerd pleidooi en zei, dat deze zaak eigenlijk geen strafzaak was maar een kwestie over een te late betaling van een schuld. Spr. schetste den toestand bij de Sierteeltcentrale en vertelde, dat het teeltjaar loopt van 1 Augustus tot 31 Juli. In 1935 was aan niemand op 1 Augustus een vergunning uit gereikt. Nagenoeg alle telers kregen de ver gunningen pas op het einde van het teeltjaar, zoodat die menschen, die de bollen reeds in het najaar van 1935 moesten planten, allen door de schuld van de Sierteeltcentrale strafbaar werden. Deze practijk was wel zeer eigenaardig en vreemd was het daarom, dat door de Cen trale zoo rigoreus tegen de betrokken firma was opgetreden. De directeur staat in geen enkel opzicht bekend als onwililg tegenover de sanee ring, hfj is er zelfs voorstander van. De firma had reds voor 1933, het jaar waarin de sanee ring werd ingevoerd, zelf een teeltbeperking van had reeds voor 1933, het jaar waarin de sanee ring kwam moest zij nog eens 25 procent beper ken, zoodat meer dan de helft van haar teelt verloren ging. Verzoeken om een clementere toepassing van de saneering in haar geval, had den geen succes. De firma was dus wel zwaar getroffen en had wel eenig recht op een wat soepeler optreden van de Centrale tegenover haar. De vergunning zou dan niet uitgereikt zijn, omdat de heffing niet was betaald. Dit niet betalen was echter niet het gevolg van on wil, maar van volkomen onmacht. Het bank- crediet was overschreden en er liepen tal van vorderingen. De crisis-accountantsdienst had dit bevestigd en de Centrale tot uitstel geadviseerd. De firma was te goeder trouw en meende, dat dit uitstel inderdaad tot na den oogst zou worden verleend. Toch werd de firma vervolgd, alsof men een voorbeeld wilde stellen. Op deze manier zou men volgens den verdediger iederen kweeker kunnen vervolgen, omdat de Centrale door het niet op tijd afgeven van de vergunningen hen allen in een strafbare positie bracht. Voorts voerde pleiter nog aan, dat de ver gunning slechts kan worden ingehouden, wan neer een firma in gebreke is gesteld. Dit was nu ook wel gebeurd, doch reeds in 1935, terwijl de bepaling daarover eerst in 1936 van kracht werd. De in gebrekestelling was nu dus niet geldig. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak en teruggave van de in beslag genomen bollen, subsidiair geen oplegging van straf. Uitspraak op 19 Januari a.s. Wel erg bont maakte de opperman Herman Hermanus M. uit Beverwijk het op den avond van 25 Juli van het vorige jaar. In gezelschap van vijf vrienden was hij met een auto in Noord-Holland op stap geweest om verschillende café's met een bezoek te vereeren, waarbij hij evenwel de gewoonte had het betalen van de diverse verteringen achterwege te laten. Zoo bracht hij met z'n vrienden een bezoek aan het café van den heer Kooifman te Zijper- sluis, gemeente Zijpe, waar de heeren voor 12.88 verdronken en veraten. Herman had voordien reeds zeven biertjes op en in dit café dronk hij er nog eens zeven. Toen het op be talen aankwam waren de vrienden reeds de deur uit en in den auto gestapt, terwijl Herman zich nog onledig hield met het dansen van een step. Bij de buitendeur gekomen danste hy over den drempel heen en vloog toen met een vaart naar den reeds in beweging zynden auto. De caféhou der had het nakijken. Bovendien bleek Herman ook nog een ivoren biljartbal te hebben meege pikt, welke bal een waarde van meer 10.ver tegenwoordigde. Het volgende station was de zaak van den heer Broersen te Kalverdijk, gemeente Haren karspel, waar voor 3.85 werd verteerd. Ook hier wisten de heeren zonder betalen te ont snappen. Ondertusschen hadden ze gebrek ge kregen aan benzine voor hun auto, weshalve ze stil hielden voor de benzinepomp van den heer Mantel te Schoorldam. Ze lieten twintig liter benzine ter waarde van 2.40 in de tank tappen en vroegen, toen dit was geschied, om wat water voor de koeling. Toen de heer Mantel in zijn bereidwilligheid naar binnen ging, smeerden verdachte en zijn vrienden 'm. Tenslotte kwamen ze in Akersloot terecht, waar ze den caféhouder Tijmis een paar fles- schen drank en wat glazen in den auto lieten brengen. Ze rammelden met geld, zoodat de heer Tymis niet anders dacht dan behoorlyk voor de leverantie te zullen vangen. Instede daarvan stoof de auto met de vrienden plot seling weg, zoodat ook dit zooveelste slachtoffer naar zijn centen kon fluiten. De aanvoerder Herman M. erkende de hem ten laste gelegde feiten in alle opzichten, maar toonde toch nog bitter weinig berouw over deze serie wandaden. Dat hij den biljartbal opzette lijk had weggenomen, ontkende hy. Hy had die bij het biljarten „zonder erg" in z'n zak gesto ken en toen hij op de vlucht bemerkte, dat hij den bal had meegenomen, had hij hem wegge gooid „om geen last te krygen". Nadat de diverse gedupeerden waren gehoord, kwam ook de twintigjarige chauffeur A. W. L. uit IJmuiden, thans gekleed in militaire uni form, nog het een en ander vertellen. Ook hij was by het gezelschap geweest, maar eigenlyk zeer tegen zijn zin. Hy mocht niet achter het stuur van den auto zitten, hoewel hy de eenigste was, die nuchter bleef. Een slechte beurt maakte de andere getuige P. D. J. K,, smid te Beverwyk, die ook van de partij was geweest en ook braaf had meegepro fiteerd op kosten van anderen. Hij kreeg van den president een stevig standje in ontvangst te nemen en ook van den officier. Evenals tegen een paar anderen van het gezelschap was ook tegen hem aanvankelijk een vervolging inge steld maar wegens gebrek aan bewys was die niet doorgegaan. De president vermaande dezen getuige ernstig er toe mee te werken, dat de be rokkende schade zou worden vergoed. Of daar veel van zal komen, leek twyfel- achtig, gezien de onverschilligheid, waarmee de getuige over de zaak sprak. De officier trok scherp van leer tegen ver dachte en zijn „vrienden", met uitzondering van A. W. L., die tegen zijn zin was meegesleept. Spr. achtte die „vrienden" moreel even schuldig als den verdachte. De wil tot betalen was noch bij verdachte, noch bij de anderen aanwezig geweest; ze wilden „voor niks een vroolijken avond heb ben". Ook den opzet tot diefstal van den kost baren biljartbal achte de ofifcier bewezen. Den verdachte moest maar eens gevoelig aan z'n verstand worden gebracht, dat een dergelijke manier van optreden in geen enkel opzicht door den beugel kon. Spr. eischte tegen Herman een gevangenisstraf voor den tyd van 4 maanden. Uitspraak over 8 dagen. Vr.: Is op no. 03886 van de groote Pers. loterij een prijs gevallen? Antw.: Neen. Vr.: Hoe is het recept voor het bakken van oliebollen in vet? Antw.: Benoodigd 250 gram tarwebloem, 15 gram gist, ongeveer 214 deciliter lauwe melk, 50 gram krenten, 50 gram rozynen, 25 gram su- cade, 1 gesnipperde appel, 3 gram zout, sap van een halven citroen, een ijzeren potje met olie. Maak een stevig beslag van de gist, lauwe melk, de bloem, de krenten, rozynen, sucade appel, citroensap en zout. Op een lauwe plaats toegedekt een uurtje laten ryzen. De boterolie moet intusschen heet zyn geworden. Laat tusschen twee lepels kleine hoeveelheden deeg in het vet vallen en bak de bollen licht bruin en gaar (een minuut of vijf). Ze zyn gaar als u er een stopnaald in kunt steken en droog weer kunt uithalen. Het vet mag niet te heet worden, anders branden de bollen aan, voordat ze gaar zyn. Laat de bollen op een rooster of grauw papier uitlekken. Vraag van J. V. te S.: Antw.: Kinderen, die den leeftijd van dertig jaar hebben bereikt behoeven om te huwen de toestemming hunner ouders niet meer. Ouders zijn verplicht in het onderhoud te voorzien van hun kinderen, die behoeftig zijn, indien zy daartoe in staat zyn. Het bedrag van de ondersteuning wordt in uiterste instantie bepaald door den rechter, die daarbij rekening houdt met welstand der ouders en de behoefte der kinderen. De door u bedoelde omstandig heid kunt u eventueel bij den rechter laten gelden, doch geheel van uw onderhoudsplicht oytslaat zij u niet. Bouwen Naar wij vernemen hebben B. en W. aan den heer J. Hoogeveen, alhier, vergun ning verleend voor het bouwen van een woon' huis aan den Zwarteweg. Distributie van margarine en gehakt Ge durende de zes eerstvolgende weken zijn met de distributie van onvermengde margarine aan ondersteunden belast de winkeliers G. A. Jan son, v. Limb. Stirumstraat 30, W. J. Vink, Zee straat 30a en P. Kranenburg, Hoofdstraat 63 en met de distributie van gehakt de winkeliers M. Hoek, Binnenweg 13, S. J. Zandvoort, Voor straat 65 en P. J. van den Berg, Bronckhorst- straat 3. Loterij Hulp in de Huishouding B. en W. hebben aan de vereeniging „Hulp in de Huis houding" toestemming verleend tot het aan leggen en houden van een verloting. Een ieder koope t.z.t. minstens één lot ten bate van de kas dezer zeer nuttige instelling! Weldadigheidszegels voor het kind Het door mevrouw H. A. Kwint-Wiersum gevormde comité voor den verkoop van Weldadigheids postzegels en Prentbriefkaarten '„Voor het Kind" heeft met zyn arbeid een fraai succes bereikt. Voor een bedrag van f 594.80 werd aan post zegels omgezet, terwijl voor f 320.35 aan prent briefkaarten werd verkocht. Totaal werd alzoo f 915.15 afgedragen. Het aantal verkochte prentbriefkaarten benaderde het aantal van 4600. Drukke scheepvaart. De scheepvaart voor de papierfabriek zet dit jaar goed in. Maandag en Dinsdag kwamen er niet minder dan vier zeeschepen voor de fabriek aan, waarvan 3 met hout en 1 met cellulose. Rijwieldief? De recherche heeft een inwo ner van IJmuiden -Oost aangehouden, verdacht van diefstal van rywielen. Hij is in arrest ge steld. Jaarvergadering R.K. Volksbond Maandag avond hield de afdeeling van den R.K. Volks bond haar jaarvergadering. De voorzitter beval bij allen aan den speldjes dag welke a.s. Zondag ten bate van de jeug dige werkloozen wordt gehouden. Naar aanleiding van een ingekomen stuk over het sparen voor een Rome-reis in 1941, diende de heer Hoogervorst het voorstel in, dat iedere week uit de kas f 0.50 uitgetrokken wordt voor een Rome-reis om t.z.t. een vrykaartje naar Rome onder de leden te kunnen verloten. De geestelijke adviseur, die zelf Rome bezocht heeft gaf den eersten stoot aan dit mooie voorstel door toezegging van 10 cent per week te schen ken. Het voorstel zal nader in een bestuurs vergadering worden besproken. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden thans 84 is met 5 eere leden. Het jaarverslag van den penningmeester toonde een nadeelig saldo van f 16.24. De ont vangsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 531.96. De begrooting voor 1937 werd aangenomen, uitgezonderd f 5.verhooging voor den pen ningmeester, welke met 16 tegen 14 stemmen werd verworpen. Wegens bedanken van den her L. Warmer dam en A. de Kok als bestuurslid, werden ge kozen de heeren Blokker en Stokman. Tot slot werd een vrye verloting gehouden. Esperanlo-avond Op initiatief van den heer Duin uit Noordwykerliout werd in de bo venzaal van café „Graaf Floris" een Esperanto- avond gehouden met het doel om ook hier by voldoende deelname tot een Esperantoclub te komen. De heer P. Heilker zette eenige vooroordeelen In den nacht van 1 October hadden twee N.S.B.-ers, de tandtechniker K. en een zekére L., door middel van een autowiel, waarop in den band een N.S.B.-leus was uitgesneden, letters met een witte verfstof te Utrecht op straat ge kalkt. Het wiel lieten zy achter een auto aan rijden, terwijl een van beiden den „stempelband" besmeerde. Kilometers lang door tal van stra ten ontsierden en bevuilden zij alzoo de stad. Bij de behandeling voor het kantongerecüt 14 dagen geleden waren de twee heldhaftige kalkers niet verschenen! De Kantonrechter, mr. de Jager, stelde hen echter nog in de gelegenheid, om zich te doen verdedigen, hetwelk hedenmorgen geschiedde. Alvorens echter de zaak in behandeling te ne men, zeide de Kantonrechter, dat tot zijn ver bazing en misnoegen bij de eerste behandeling N.S.B.-ers ondanks de objectieve behandeling en de meeste soepelheid in de zaal gedemon streerd hadden. Was het niet in het belang van den verdediger, dan zou de kantonrechter de zaak met gesloten deuren willen behandelen. Doch nu waarschuwde mr. de Jager de aan wezigen, zich thans van demonstraties of ge roep te 'onthouden, daar hy anders de zaal zou doen ontruimen. Nadat de feiten waren vastgesteld, nam de Ambtenaar van het O. M., mr. Zylstra, requisi toir en achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen elk der beide verdachten 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. Mr. Sieburgh, de verdediger, ving aan den kantonrechter dank te zeggen voor de hem ge boden gelegenheid een pleidooi te houden. Op het incident terug komende zeide pleiter, dat het een N.S.B.-lid was, dat vorigen keer in de zaal demonstreerde. De man zal persoonlyk aan den kantonrechter zijn excuus komen aan bieden. Dan vroeg pleiter tot tweemaal toe of de kan tonrechter in deze zaak objectief 'n eigen oor deel zou willen uitspreken. Een N.S.B.-advocaat is schijnbaar zoo gewend met onoordeelkundi- gen om te gaan, dat hij het nog noodig achtte dit thema aan te roeren en dan nog ter ver- duideiyking in herhaling te vervallen. Dan somde mr. Sieburgh een ry plaatsen op, waar anti-fascistische leuzen zouden zyn aan geplakt en neergeschreven. Een lyst alsmede enkele foto's overlegde pleiter aan den kanton rechter, die den advocaat vroeg: „en hebt u ook de daders?" „Neen, dat is mijn taak niet." „Van de rechtbank evenmin." Voortgaande kwam pleiter met de uitvlucht, dat de verdachten in De Bilt wilden gaan kal ken, omdat daar geen kalkverbod is, zooals id Utrecht. En maar steeds doorpratende putte de verdediger zich uit in allerlei muggenziftery en haalde er zelfs de Jachtwet bij en hazen en konijnen. Repliceerende toonde de Ambtenaar van het O. M. nog even duidelijk aan, dat mededader schap hier aanwezig en bewezen is. Spr. zeide het frappant te vinden, dat juist in z.g. poli tieke delicten de verdachten hun daden nooit ruiterlijk erkennen. Voorts vroeg spr. vernietiging van het in be slaggenomen wiel, in het algemeen belang. Op dit laatste nu zeide mr. Sieburgh, dat bi) de overtuiging had, dat hier een subjectieve be handeling plaats vond. „Ziet u wel zei hi) tegen den kantonrechter dat als er 'n politiek tintje aan zit, men zijn houding verscherpt?!' Kantonrechter hamerde af: „Mijnheer Sie burgh, ik ontneem u het woord. U haalt er tel kens de politiek bij en tracht aan het niet- begrijpende publiek te suggereeren, alsof hief inderdaad met twee maten gemeten wordt." „Ik zal de laatste zyn, die dat beweert antwoordde de N.S.B.-advocaat maar ik vind het toch wel opvallend, dat wanneer het de N.S.B. betreft, hoogere straffen worden geëischt e.d." Pleiter ging dan uitrekenen, wat het wiel wel kostte. Den band taxeerde mr. Sieburgh op 30, het wiel op 60 en hy zeide, dat het nog meer waard was, want zoo'n wiel en zulk een band is nergens te koop! Mr. de Jager, de kantonrechter, besloot ovef 14 dagen schriftelyk vonnis te zullen wijzen. tegen het Esperanto recht en wees op de be' teekenis van het Esperanto, ook met het oog Op de a.s. Jaarbeurs. Na deze propaganda-speech gaf de heer van Ulden een proefles volgens een zeer eenvoudig® methode. Ofschoon de belangstelling dezen avond ni®1 bijster groot was, werd besloten toch door c® zetten. De heer van Ulden zal een achttien^1 conversatieclublessen geven in café graaf f1'0' ris. De eerste les begint Maandag 18 Januari' des avonds 8 uur. Tijdelijke afsluiting van een weg B. en brengen ter openbare kennis, dat de Kanaal' traat te IJmuiden, van de Amstelstraat tot d® Vischstraat, van Maandag 11 Januari j.l. af nader order voor het doorgaand verkeer die y- en voertuigen zal zijn afgesloten. FLINK DAGMEISJE gevr. voor heele dagen, wegens ziekte van het tegenw. Aanm. bij Mevr. BOSSE, Heerenweg 110, Heemstede. 1 9 3 7 zal een record-jaar worden. Het aantal onzer Cliënten breidt zich eiken dag uit. Zoowel zaken als particulieren weten dat „De Snelle Visser" het aan gewezen adres is voor blliyk snelvervoer van en naar Am sterdam, Haarlem, het Gooi, Den Haag, Rotterdam en omgeving. Dagelijks geregelde diensten Telef. 11700 - 12400 - 12100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10