Katholieke actie „Voor God" Hitler's verklaring en de Duitsche pers 1 Jan Pietersz. Coenen de inquisitie De Koningin naar Soestdijk ITALIË'S EXTRATOUREN DE MOORD TE UTRECHT SANEERING IN HET BAKKERSBEDRIJF Wat het secretariaat heeft gedaan panfiavin WOENSDAG 13 JANUARI 1937 COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN Luchtvaartafdeeling Academische examens BUITENLANDSCH OVERZICHT Boter, geen kanonnen... Rede van Eden ERNSTIGE GRIEPEPIDEMIE Indische Conversie- leening WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Automobilist doorgereden De Haagsche hoofdcommissaris jubileert Op den 4en October van het vorig jaar .verd in alle katholieke kerken van Nederland voorgelezen het gezamen lijk Herderlijk Schrijven van ons Hoog waardig Episcopaat over het toenemende gevaar van Godloosheid en Nieuw-Heiden- dom, en werden middelen van afweer aan gegeven, die de geloovigen daartegen moe ten aanwenden. Een dezer middelen was de oprichting van gen secretariaat, dat allen bestaanden katholieken organisaties, kerkelijnen en maatschappelijken inlichtingen verschaffen, bezieling geven en hen helpen zou om, met behoud van eigen zelfstandigheid, te zamen een zoo groot mogelijke macht te stellen tegenover die der vijanden van christelijken godsdienst, zedelijkheid en be schaving. De dagbladen, die op den 5en October het herderlijk schrijven bevatten, gaven daarbij een communiqué, waarin de sa menstelling van het Algemeen Comité van Katholieke Actie „Voor God" en die van het Uitvoerend Comité werd medegedeeld, en tevens vermeld, dat het secretariaat, onder leiding van Mr. A. Diepenbrock, pr. met de hooge goedkeuring van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, gevestigd was op het Seminarie „Hageveld" te Heemste de (Correspondentie-adres: Postbox 2, Heemstede). Drie maanden hebben thans de beide Comité's en het secretariaat, elk aan eigen arbeid en op eigen wijze, gewerkt aan het volbrengen van de op hun schouders ge nomen taak. Het wil ons wenschelijk voor komen over datgene wat gedaan werd en gedaan zal worden thans iets naders open baar te maken: opdat men we te dat er gewerkt is, opdat de voortzetting daarvan aller belangstelling verkrijge en behoude, opdat een ieder die daartoe in staat is, zede lijken, geestelijken en/of stoffelijken steun zou kunnen verleenen. Immers, willen wij ons doel bereiken: het bevorderen van het leven naar de christelijke geloofs- en zedenleer, en het bestrijden van Godloos heid en Nieuw-Heidendom, dan moeten allen daaraan op eenigerlei wijze meedoen. Teneinde op de hoogte te komen van hetgeen in woord en geschrift over het ge- heele land aan rechtstreeksche of zij de- lingsche actie tegen God, godsdienst en zeden gepropageerd wordt, en op te wek ken tot deelneming aan onze actie „Voor God" werden vragenlijsten opgesteld en verzonden. Als adressen kwamen in aan merking: vooreerst de ZZ.EE. Pastoors, wien, naar Kerkelijk Recht, de zielzorg van. allen, die in hun parochies wonen, katho lieken en niet-katholieken, is toever trouwd;. daarna de Besturen der Vereeni- gingen, waarvan in het herderlijk schrij ven de standsorganisaties met name ge noemd waren. De antwoorden hebben, naar inhoud, en aantal, onze verwachtingen overtroffen. Vele daarvan gingen vergezeld van bro chures, pamfletten, strooibiljetten, die in de brievenbussen der particulieren werden en worden aangetroffen, en in allerlei toonaarden en disharmonieën het geloof in Gods Voorzienigheid en het vertrouwen in de leiders, geestelijke en wereldlijke ondermijnen. Een tentoonstelling van dit alles, die uiterst leerzaam is, zal gehouden worden op den aanstaanden Nederiand- schen Katholiekendag die, op verzoek van het Algemeen Comité aan het Hoogwaar dig Episcopaat, Godloosheid en Nieuw- Heidendom tot onderwerp zal hebben. De kennis van een en ander bracht het denkbeeld om, als eerste en hoofdactie, op gezette tijden een VLIEGEND BLAD uit te geven en te verspreiden, waarin eenerzijds de waarheid omtrent geloof en zedenleer uiteengezet, anderzijds de leugen weerlegd wordt; eenvoudig van inhoud, pakkend van vorm, volksch van stijl. Het eerste nummer dat nog in de maand Januari verspreid wordt en door verschillende ZZ. EE. Pastoors ten getale van over de 350.000 besteld is, moge aan de aandacht en aan de opbouwende kritiek van allen die het zullen lezen, worden aanbevolen. Naast de verzorging van het Vliegend Blad staat die van andere uitgaven. In de eerste plaats noemen wij een leidraad voor spreekbeurten door Geestelijken over het atheïsme. De korte inhoud daarvan werd reeds op ruime schaal verspreid. Dan werd onder onze auspiciën verkrijg baar gesteld: door de Kinheim Uitgeverij, het herderlijk schrijven van het Hoogwaar dig Episcopaat, en „Christus dienend Ko ningschap" door Deken Bots: door de Drukkerij Bergmans, „Honderd vragen en antwoorden over het Russisch Communis me," door Mr. v. Son (2de geheel bijge werkte druk). Verder stelde het secreta riaat het boekje „Nieuw Heidendom" van Dr. A. v. d. Wey, O. Carm. nog beschikbaar. Nog is in voorbereiding en ter perse: een populaire brochurenreeks over de Godsge dachte en verschillende daarmee samen hangende vraagstukken; en een eigen Katechlsmus voor zeelieden die op een heel bijzonder wijze in geloot en zeden bedreigd worden. Een pamflet „De Waarheid over Spanje" werd beantwoord met twee strooibil jetten; Leugens over Spanje" en „De Rooden in Spanje": het eerste werd .ver spreid in 350.000, het tweede in 110.000 exemplaren. Het ligt in de bedoeling een verzameling strooibiljetten te vormen over onderwerpen als: Het Godsbestaan; Neo- Malthusianisme; Spiritisme; e.d. Daar ook de kleinere middelen tot het doel runnen voeren, worden sluitzegels beschik baar gesteld en zullen lichtletters hier en daar worden aangebracht. Verschillende spreekbeurten over de katholieke actie „Voor God" werden reeds vervuld. Onbekend maakt onbemind: het is dus zaak ons te kennen, wil de lief de komen, de liefde die zich, zooals altijd, uiten moet in daden. Meerdere aanvragen wachten op afdoening. Wanneer men be denkt dat de zonder-God-beweging in Sovjet-Rusland tal van universiteiten en seminaria ad hoe bezit, waar de leiders en propagandisten worden gekweekt, alvorens ze op de menschen worden losgelaten, dan zal ieder begrijpen dat we daartegenover thans nog niet veel kunnen stellen. Maar we moeten komen tot een vorm van op leiding tot de actie „Voor God" in ons land, en we zullen dat bevorderen naar mate de middelen die daartoe beschikbaar zijn. Zoo lang in ons land arbeid nog geen dwang is, maar betaald moet worden, zul len we het moeten hebben van de giften. De bestaande Credo Pugno-groepen, de kernvorming en de opleidingscursussen voor Leekenapostolaat, zoowel als voor de leiders der standsorganisaties, zullen slechts ingeschakeld behoeven te worden, en ze zijn daartoe stellig alle gaarne be reid. Uit het hierboven medegedeelde zal, naar gehoopt en verwacht wordt, blijken dat het aan activiteit niet heeft ontbroken. Toch openbaart zich een toenemend onge duld bij velen: als bewijs van medeleven en sympathie is dit ons slechts welkom, maar ook deugden moeten gebreideld wor den, leert de ascese. Al is de opzet van ons werk: een Centraal Secretariaat, dat zich bedient van alles wat kerkelijk en maatschappelijk bestaat, toch is ook daarvan DECENTRA LISATIE NOODZAKELIJK. Daarom wor den er thans Diocesane Kringen gevormd, waarin tot samenwerking zijn genoodigd: de leden van het Algemeen Comité, die in het diocees wonen en ver tegenwoordigers van de diocesane afdee- lingen der godsdienstige, cultureele, chari tatieve vereenigingen, der standsorganisa ties, van het jeugdwerk, kortom van heel onze georganiseerde katholieke volksge meenschap. Wij hopen dat geen enkele zich van medewerking zal onthouden, en vertrouwen daarop. Wat elders met dwang bereikt wordt, streven wij na door middel van solidariteit: het effect van het betere moge niet worden overtroffen door dat van het slechtere! ALPH. STEGER Wetsontwerp door de bedrijfs- K0, raden besproken Dezer dagen kwamen de vertegenwoordigers der bedrijfsraden te Amsterdam bijeen. In deze vergadering werd o.a. aandacht geschonken aan het wetsontwerp tot verbindend en onverbin dend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten. Besloten werd deze bespreking voort te zet ten op Maandag 18 Januari as. Voorts werd besloten op Vrijdag 5 Februari een voorlichtende bespreking te houden over het bij den Hoogen Raad van Arbeid om ad vies ingediende wetsontwerp tot wijziging van de industrieéle ongevallenverzekering (uitvoe ring van de verzekering mede door organisaties, in het leven geroepen in samenwerking van de georganiseerde werkgevers en arbeiders). Deze vergadering zal toegankelijk worden gesteld voor de leden en plaatsvervangende le_ den van alle bedrijfsraden. H.M. neemt de werkzaamheden in de toekomstige woning van het Prinselijk echtpaar in oogenschouw H. M. de Koningin is heden in den loop van den morgen aan het paleis Soestdijk gearriveerd. Het doel van dit bezoek aan Soestdijk is om de werkzaamheden, welke daar momen teel aan de nieuwe woning van het Prin selijk Paar worden verricht, in oogenschouw te nemen. Laat in den middag zou de Ko ningin naar Den Haag terugkeeren. De dienstplichtigen worden ge huisvest in barakken In verband met het voortdurend grooter wor dende contingent dienstplichtigen bij de Lucht vaartafdeeling te Soesterberg en de uitbreiding van het aantal hulpmecano's, die na het be ëindigen van hun diensttijd aan de Luchtvaart afdeeling verbonden blijven, is er bij de opkomst van de nieuwe lichting in Februari a.s. geen voldoende ruimte meer om deze in de kazerne van het vliegkamp te huisvesten. Ten einde hierin te voorzien zijn de barakken van het kamp der luchtdoelartillerie uit Utrecht, gelegen aan den Kampweg te Soesterberg, over gegeven aan de Luchtvaartafdeeling. In deze barakken zal nu de nieuwe lichting dienstplich tigen worden gehuisvest. Deze barakken wor den door de luchtdoelarillerie in de laatste jaren slechts 's zomers een enkele maal ge bruikt, zoodat deze dus zonder bezwaar aan de luchtvaartafdeeling ter beschikking konden worden gesteld. Voorts vernemen wij nog, dat het in de be doeling ligt om ook een gedeelte van de tweede compagnie der luchtvaarttroepen, onder com mando van den kapitein-vlieger P. M. Koenen, naar het voormalig kamp van de luchtdoelartil lerie over te brengen. LEIDEN. Candidaatsexamen wis- en natuur kunde (letter F), de heer H. G. Snijders. Vier en twintig uren, nadat Rijkspresi dent Hitier zijn, zooals nu blijkt waar schijnlijk onder druk van het legerbe stuur met von Neurath voorbereide, geruststel lende verklaring aangaande de integriteit van Spanje en het Spaansche overzeesche bezit tegenover den Franschen ambassadeur Fran- cois-Poncet, in tegenwoordigheid van het ge- heele corps diplomatique, had afgelegd, is deze verklaring op de dagelijksche persconferentie aan de stomverbaasde Duitsche redacteuren medegedeeld. De taktiek tegenover Frankrijk moest direct worden gewijzigd. Uit de Duitsche bladen blijkt, hoe dr. Goebbels, die werkelijk over een meesterschap van handige politiek be schikt, voorgeschreven heeft, op welke wijze het directe stopzetten der pas ontketende pers campagne tegen Frankrijk moest worden ge camoufleerd. Ten eerste door hymnen op de eindelooze vredelievendheid van den Führer. En ten tweede door aan den volke kond te doen, dat Frankrijk op grond van den feilen Duit- schen persaanval den aftocht had geblazen. Terloops liet Goebbels er op wijzen, dat Duitscn- land nooit van plan was geweest, om gebieden in Spanje of Spaansch Marokko te bezitten; maar dat het alléén ging en gaat om een ster ken Duitschen invloed in de Spaansche sferen. Dit alles is heelemaal niets bijzonders. Geen enkele regeering desavoueert gaarne zich zelf op het gebied der internationale politiek, of, om een populaire scheepsuitdrukking te gebrui ken, haalt graag bakzijl. Maar geen enkele re geering handelt toch zoo als Goebbels, wien propaganda nu eenmaal in het bloed zit en die uit een échec een overwinning weet te maken. Frankrijk heeft den aftocht geblazen, laat zij als 't ware buletinneeren. Wie heeft dat be werkt? De Führer, die door zijn verklaring aan Francois-Poncet „een nieuwe bijdrage tot den vrede" heeft geleverd. De regeeringen, die b\j het geval betrokken zijn, meesmuilen (welk kleurig Nederlandsch woord zoowel schamper lachen» als verontwaardigd grijnzen be teekent) bij zulke gelegenheden en laten de zaak ver der rusten, blij en tevreden als zij zijn, dat zij wat de zaak zelf betreft hun verlangen, eisch, wil, of hoe men het noemen Wil, hebben door gezet. Jammer is, dat de voorlichting van het Duitsche volk daarbij geheel in de klem komt. Wat de recente Marokkokwestie betreft, is het tragicomisch, dat Italië, nog niet op de hoogte van het afbreken der Duitsche perscampagne, zich juist op het moment van de bespreking bij die campagne heeft aangesloten door een fel hoofdartikel van het officieuse Giornale d'Ita- lia. Tableau! In Engeland zal men zeer ontsticht zijn over dezen nieuwen extratour van Italië. Het pas gesloten gentlemen-agreement kreeg reeds dadelijk een deuk, toen bekend werd, dat één dag vóór de sluiting van het accoord 6000 Ita- liaansche „vrijwilligers" nog snel naar Spanje waren gezonden. En dit ostentatief zich aan sluiten van Italië bij de Duitsche campagne, in onbekendheid met het feit, dat deze reeds was afgeblazen, is alweer een deuk, een „deuk major", zooals wijlen Abraham Kuyper zoo iets noemde, in het accoord, zoo al niet naar den letter, toch zeker naar den geest. Als Eden reeds op de hoogte was geweest van dit feit, toen hij gisteravond zijn rede hield voor de bui- tenlandsche pers te Londen, zou hij zich wel licht niet zoo waardeerend over dit land heb ben uitgelaten, als hij thans deed, zooals hij voorzichtig zeide „om de uitwisseling van ver zekeringen, die tegen geen ander land gericht zijn en werden toegejuicht door de andere Mid- dellandsche-Zeestaten". Dit had Eden gezegd om te bewijzen, dat het volstrekt onnoodig is, om Europa in twee kampen te verdeelen, in dictatoriale en democratische. Uit het accoord tusschen Engeland en Italië bleek, dat ook re gelingen tusschen landen met geheel utteen- loopende politieke leerstellingen mogelijk waren. Ondertusschen kroop in het fascistische Italië het bloed waar het niet gaan kon. En voor den correcten Engelschman bleef alleen de troost over, dat het land, waar de citroenen bloeien, zich blameerde door de trompet te steken in een reeds afgeblazen campagne en daardoor gedwon- De Nederlandsche congressisten naar Manilla. Zittend naast den kapitein pater Duynstee O.E.S.A., de leider van het gezelschap Dader zal 26 Januari terecht staan Dinsdag 26 Januari zal de Meervoudige Kamer der Utrechtsche Rechtbank de moordzaak van H. behandelen. Men zal zich herinneren, dat in den zomer van het vorig jaar in het Merwedekanaal het ontzielde lichaam van een Utrechtschen inge zetene werd gevonden. Het onderzoek wees uit, dat deze persoon om het leven was gebracht. Verdacht van dezen moord werd door de re cherche de Utrechtsche koopman H. S. aan gehouden, die tenslotte bekende, het misdrijf te hebben gepleegd. De moordenaar zal worden verdedigd door Mr. Muller Massis uit Amsterdam. Het o.M. zal worden waargenomen door den subst. officier van Justitie, Mr. Camphuis. Deze tragische geschiedenis heeft zich, vol gens de verklaringen van den verd., destijds als volgt afgespeeld: v. H. bezocht op een Vrijdag den verdachte en sprak met hem af, des avonds een auto tochtje te gaan maken. S. huurde daarvoor een wagen en toen de ander tegen 9 uur aan zijn woning arriveerde, stond de auto reeds klaar. Tusschen beide jongemannen is toen plotseling twist ontstaan over een oude geldkwestie, waar bij, volgens de verklaringen van den dader, v. H. handtastelijk werd. S. zou zich hierbij zóó hebben opgewonden, dat hij den ander met een mes te Hjf ging. Daarna heeft hij een bijl genomen en zijn tegenstander daarmee eenige slagen toegebracht. In een jutezak heeft hij den verslagene daarop met den huurauto naai het Merwedekanaal gereden en daar het li chaam in het water doen verdwijnen. Zeventien dooden in twaalf dagen In de gêméente Castricum tteerscht de in fluenza wel in hooge mate en met ernstige ge volgen. Volgens officieele mededeelingsr zijn er van 1 Januari tot heden 17 sterfgevallen aan gegeven. Vorige week Donderdag werden er 5 gevallen aangegeven, Vrijdag eveneens 5. zoodat in korten tijd vele menschenlevens te betreu ren waren. In het Provinciaal Ziekenhuis heerschte de ziekte zeer ernstig onder het per soneel, zoodat op zekeren dag meer dan 100 personen zich buiten dienst gesteld zagen. gen wordt door een al héél zuren citroen heen te bijten, om zijn gedrag ongedaan te maken. De rede van Eden behelsde nog een paar punten, waarop het goed is het licht te doen vallen. Over Spanje zeide hij: „De toestand in Spanje blijft ernstig onrust in de geheele we reld wekken. Het is het recht der Spanjaarden en van hen alleen te beslissen over het regee- ringsstelsel, dat zij wenschen. Daarom hebben wij tegen te gaan en zullen wij in de toekomst zoo veel mogelijk blijven tegen gaan, iedere vreemde inmenging in de Spaansche aangele genheden. Er zijn er die meenen, dat de bur geroorlog in Spanje onvermijdelijk tot een fas cistisch, hetzij tot een communistisch regime moet leiden, wij daarentegen gelooven in het eene, noch in het andere regime, dat niet uit Spanje voortkomt, en er niet kan voortduren. Mettertijd zal Spanje zijn eigen regeerings- vorm ontwikkelen." Er is heel wat optimisme voor noodig te ge looven, dat de Spanjaarden binnen afzien- baren tijd weer als broeders zullen leven en een „eigen regeeringsvorm" zullen ontwikke len. Het bedrijf der anarchisten aan de eene zijde en de zinnelooze verwoesting aan de an dere zijde, die zich nu weer openbaarde in het allergruwelijkste bombardement van Malaga, dat meer dan driehonderd dooden en meer dan duizend gewonden en ontzettende vernieling kostte, zijn allerminst geschikt, om de bestiale en fanatieke hartstochten der beide, partijen tot bedaren te brengen. Een tweede punt uit Edens rede betrok weer het ontwapeningsvraagstuk in Europa. Eden komt daar aldoor weer op terug. En dat Is goed. Ruiterlijk erkent hij, dat Engeland zijn bewa pening haast niet meer kan betalen, maar dat het wel mêe moet doen, omdat er nog altijd landen zijn, welke kanonnen boven boter ver kiezen. Hij verklaarde, „dat het Britsche pro gramma een groote krachtsinspanning vergde en dat er een oogenblik zou komen, waarop het uiterste gevergd zal worden van de nationale financiën en de nationale welvaart, gelijk zulks reeds elders geschied is. In een wereld, die snel bewapent kunnen wij geen andere politiek vol gen, maar het is niet de weg, dien wij verkie zen. Wij verkiezen boter boven kanonnen en zijn bereid het onze te doen door oeconomische samenwerking en door te werken aan den vrede van Europa om te verzekeren, dat ook anderen boter hebben in een wereld, die geen behoefte heeft aan kanonnen." Minister Eden besloot zijn rede met een paar krachtige woorden, waarbij wij ons geheel aan sluiten: „Gaat men verder met de onverant woordelijke bewapening, dan zal het kwaad voortduren en er zal een ramp geschieden, nog grooter dan degene, waarvan wij ons juist eenigszins beginnen te herstellen. BAYER Onverschillig waai V zich bevind! I Thuis, op kanfoor, in fabriek, bioscoop, schouwburg of op school; overal dreig! besmetting» Tracht deze, soms zeer boosaardige ziekte te voorkomen door f PASTILLES te gebruiken Panffavin-pasfiües maken de door de-«V)0Vf8 en neus binnendringende ziekteverwekker» onschadelijk. Bovendien houdt hun des infecterende werking tang aan« Geen verbindend-verklaring van ondernemersovereenkomsten Naar wü van bevoegde zijde vernemen heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart thans schriftelijk zijn af wijzing van het verzoek tot verbindend verklaring van de ondernemersovereen komsten in de bakkerij te Rotterdam en Amsterdam aan de Nederlandsche bakkerij- stichting medegedeeld en daarbij ook zijn motieven voor deze beslissing uiteengezet. De Minister verwacht van de minimum prijsregeling, die hij als de kern der overeen komsten beschouwt, geen gezondmaking van het bakkerijbedrijf, omdat hij meent, dat de minimum-prijsregeling, zelfs als zij op een niet te hoog niveau zou worden gefixeerd, al tijd nog een aantrekking voor nieuwe vestiging zou vormen, alsmede, omdat zij niet zou leiden tot het wegvallen van de minder efficiente be drijven, die bij een lageren prijs evenmin weg vielen. Daarnaast acht de Minister de contróle op minimum-prijzen voor een product als brood, ten aanzien waarvan op de medewerking van het publiek zeer weinig zou kunnen worden ge rekend, buitengewoon moeilijk, terwijl ook ser vice en kwaliteltsconcurrentie en het goedkoop verhandelen van bij-artikelen aan de prijs regeling afbreuk zouden kunnen doen. Tenslotte heeft de Minister ernstig bezwaar om maatregelen te sanctionneeren, waarvan de saneerende werking niet vaststaat en welke een belangrijke prtjsverhooglng beteekenen voor hen, die thans het goedkoopste brood betrek ken, zijnde de minst draagkrachtigen. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de Minister wel de overtuiging gekregen, dat de toestanden in het bakkerijbedrijf dringend verbetering behoe ven, zoodat eerlang maatregelen, die de onbe perkte vestiging van nieuwe bakkerspatroons aan banden leggen, kunnen worden tegemoet gezien. Met Nederlandsche garantie Vrijdag a.s. is het prospectus te verwachten van een 3 pet. Ned.-Indische conversieleening, met garantie van Nederland, ten bedrage van 150 millioen gulden waarvan rond f 55.800.000 door openbare instellingen wordt geconverteerd. De uitgifte-koers zal 963^ pet. zijn, de looptijd 30 jaar en de opbrengst zal dienen tot aflossing van de per 16 Februari aflosbaar gestelde 4 'A pet. leeningen 1930 en 1931. Gisterenavond om half acht is de wielrijder Balk uit IJselstein op den Utrechtschen Straat weg onder Jutphaas door een auto aangereden. B. kwam uit de richting Utrecht en werd ach terop gereden door een auto. Tijdens het pas- seeren haalde de automobilist niet voldoende naar links uit met het gevolg, dat Balk door den wagen werd gegrepen. Het slachtoffer be kwam een hersenschudding en verschillende verwondingen aan hoofd en beenen. Hij werd naar het ziekenhuis te IJselstein overgebracht. De automobilist reed na de aanrijding door. De burgemeester van Jutphaas verzoekt in verband hiermede opsporing van den vier- persoons lagen donkergrijzen wagen, met linnen kap, vermoedelijk letter M. Een wielnaafdop van het rechter voorwiel heeft men op de plaats van de aanrijding ge vonden. Jan Pieterszoon Coen en de Inquisi tie: wat hebben die nu met elkander te maken? Chronologisch niets. En toch willen wij even een verband tus schen hen leggen, naar aanleiding van hetgeen het „Hbl." dezer dagen „In Kort Geding" schreef. Het „Hbl." signaleert een artikeltje in „Het Volk" over de herdenking van den 350sten geboortedag van Jan Pieterszoon Coen, waarin vooral hoog opgegeven wordt van de wreedheid, waarmee Coen tegen de inlandsche bevolking in onze Oost optrad. Tegenover de door Coen of op zijn bevel bedreven wreedheden past ons, volgens „Het Volk", een gevoel van schuld jegens de inheemsche bevolking voor hetgeen haar aan wreedheid en on recht werd aangedaan, zoodat wij een groote eereschuld, die om voldoening roept, zouden hebben tegenover de in landers. Het „Hbl." teekent bij deze uitlating aan, dat Coen in Indië zeker met groote gestrengheid is opgetreden, en dat zulk een optreden in den tegenwoordigen tijd zeker afgrijzen zou hebben gewekt, ge lijk waarschijnlijk de Inlanders en Ne derlanders van de zestiende en zeven tiende eeuw vol afgrijzen zouden zijn ge weest voor onze moderne vecht-techniek met lucht- en gasovervallen, zooals die in Spanje en kortgeleden ook in den Italiaanschen kolonialen oorlog tegen Abessinië is gedemonstreerd. De wreed heden van Coen, aldus betoogt het libe rale blad, werden bedreven in een tijd, waarin foltering van doodgewone ver dachten een normale zaak was en waar in de inlandsche vorsten tegenover hun onderdanen dezelfde wreede methoden toepasten als de Nederlanders tegenover wetsovertreders of van wetsovertreding verdachten in Nederland. Zulke wreed heden moeten gezien worden in het licht van hun eigen tijd en het is dwaasheid thans nog een eereschuld te voelen te genover de huidige bilanders, voor wat door onze voorouders aan hun voorouders werd gedaan overeenkomstig de zeden en gewoonten van hun tijd. Deze redeneering is zeer wel te ver dedigen en kan ten volle aange wend worden tegen de verwijten, welke andersdenkenden, onder wie ook vele zeer humane liberalen, heden ten dage nog meenen te mogen richten tegen de Katholieke Kerk vanwege de wreed heden, welke door de Spaansche Inqui sitie eeuwen geleden tegen ware of ver meende ketters heeten te zijn gepleegd. Nog altijd doen bij de bestrijders van het Katholicisme en de Katholieke ^erk de Inderdaad gruwelijke inquisii'ie'-vèrhalen opgeld ten bewijze van den waren en verwerpelijken aard van het Katholicis me en de Kerk. Welnu, de rechtspraak en het optreden van de Spaansche In quisiteurs in hun tijd sloten volkomen aan bij de wereldlijke gerechtelijke fol ter- en executie-practijken dier dagen, en dienen dus binnen dat tijdskader beschouwd en beoordeeld te worden. Bovendien speelde bij de Spaansche In quisitie de eigen Spaansche volksaard een gewichtige rol en hoe die aard tot op den dag van vandaag maar weinig veranderd is, bewijzen de gruwelen,-wel ke dagelijks aan weerskanten in den huidigen burgeroorlog worden bedreven. De Spaansche Inquisitie is niet een uiting van een speciaal Kerkelijke wreed heid geweest. De Kerkelijke Inquisiteurs velden slechts vonnissen, welke door de burgerlijke autoriteiten overeenkomstig de wetten en practijken des lands wer den voltrokken. In vroeger eeuwen heb ben allerlei soorten van menschen, on verschillig tot welke gezindte zij behoor den, daden gepleegd, welke door ons als gruwelijk en afgrijzenwekkend worden gevoeld. De gebroeders de Wit, de mar telaren van Gorkum, om maar bij ons eigen land te blijven, zijn waarlijk óók niet zachtzinnig behandeld. Evenmin als wij twintigste-eeuwsche Nederlanders een eereschuld zouden hebben tegen over twintigste eeuwsche inboorlingen, nazaten van de door Coen onderworpen inheemsche bevolking, evenmin heeft de Katholieke Kerk vanwege de Spaansche Inquisitie een eereschuld tegenover het Spaansche volk, dat trouwens op dit oogenblik in wreedheid en gruwelijkheid de ergste Inquisitie-verhalen zóózeer overtreft, dat deze verhalen zachtzinnige sprookjes schijnen uit een ouden tijd, die zoo niet goed dan toch beter was dan de onze- Coen's hardhandigheid had ten doel het gezag van de Nederlanden in de ver overde koloniale gebieden te vestigen, de Spaansche Inquisitie meende op haar manier voor de rechten van God en voor het handhaven van de eenige eeuwige waarheid te strijden. Indien de bedoeling de waarde van een daad bepaalt, ver dienen de Inquisiteurs meer dementi? dan Jan Pieterszoon Coen. Alle anti papisten, die tot in den treure Inquisitie' verhalen oprakelen om de Katholiek? Kerk afbreuk te doen, mogen dü voortaan goed voor oogen houden. De hoofdcommissaris van politie te Den Haag' de heer N. G. van der Mey, zal 1 Februari ge' durende een kwarteeuw van het Haagsche korp® deel uitmaken. Het plan bestond den jubilee^ renden hoofdcommissaris op dezen gedenk waardigen dag in intiemen ambtelijken kring huldigen, maar, naar wij vernemen, Is de he®^ Van der Mey voornemens dien dag buitens lands door te brengen, zoodat de huldiging eên anderen nog niet vastgestelden dag plaats vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2