De mist als tijdelijk winnaar over beide Spaansche partijen De moord op den kleinen Mattson Het nieuws van heden ONZE MINISTERS TE OSLO DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Opleving van den strijd in het Zuiden „FRANSCHE SNEEUW" Spaansch Marokko en Duitschland DONDERDAG 14 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20358 De rooden zouden eenige winst hebben behaald aan het front van Estepona De bemanning van de Ar agon vrijgelaten Aanhouding van schepen Portugals antwoord aan Engeland Toch een aanval bij Las Rosas i' het medisch onderzoek bleek, dat het kind op beestachtige wijze is gefolterd ^onderden maken jacht op den moordenaar Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiil De Britsche torpedojager Vanoc reeds ter inspectie naar Ceuta vertrokken De vliegongelukken in de Vereen.-Staten Een algemeene luchtvaartconfe rentie bijeengeroepen R. K. Staatspartij - Haarlem Ledenvergadering Officieel bezoek aan de Noorsche regeering Krupp gaat het best De staking in Amerika's auto-industrie Reeds 140.000 stakers in 18 staten Een modern sprookje Er was eens een dorp, dat graag belasting betaalde Een dompteur door een leeuwin aangevallen Ciano naar Londen? Uit Vaticaanstad DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De gratieverleening V erscheidene duizenden komen in Indië vrij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In het officieele communiqué wordt me degedeeld, dat aan het front van Madrid list heerscht. De mist blijft de operaties belemmeren. Er wordt ook van slechts ge ringe geschutsactie aan het centrale front hielding gemaakt. Het officieele communiqué van het hoofd kwartier der nationalisten verneemt, dat van Öe valt. verschillende fronten niets te vermelden Alle beschikbare strijdkrachten uit de steden La Linea en San Roque, aangevuld hiet vrijwilligers, zijn in der haast naar het front van Estepona gezonden, waar de rechtsche troepen bij hun offensief tegen Malaga op grooten tegenstand zouden zijn gestuit. Autobussen en vrachtauto's werden in beslag genomen voor het vervoer der soldaten. Volgens een te Gibraltar ontvangen be richt, hebben de regeeringstroepen een krachtigen tegenaanval ingeleid van Este pona uit. Zij zouden oprukken in het tot dusverre door de rechtschen bezette gebied. Hit betrouwbare bron wordt vernomen, dat den afgeloopen nacht meer dan 300 stukken Ve'dgeschut, naar men gelooft van buiten- lahdsch fabrikaat, van Ceuta naar Algeciras aUn overgebracht. .Omtrent de beschieting, waarvan Valencia ^•steren het doel is geweest, verhalen oogge tuigen, dat een schip der rechtschen het vuur 0i> de kust opende. Het vuur was ongetwijfeld juicht op militaire doelen, die echter in ver- ^hd met de duisternis niet geraakt konden gorden. De Spaansche kanonneerboot Laya ^antwoordde onmiddellijk het vuur en even ater kwam ook de kustverdedigingsartillerie in ®ctie. Gebleken zou zijn, dat één schot doel r°f, volgens andere ooggetuigen zou het schip l' rechtschen, zonder het gestelde doel te Rebben kunnen treffen, voor het vuur der repu- ^'beinsche kanonnen de vlucht genomen heb- Het bombardement eischte 9 dooden en gewonden, allen burgers. De aangerichte c'bade is onbeteekenend. President Companys is uit Beni Carlo, waar baneen on<ferhoud heeft gehad met Largo Ca- 'ero, te Barcelona teruggekeerd. Men meent, dat beide presidenten, die over politieke en financieele vraagstukken hebben gesproken, bovendien een a.s. bezoek van Azana aan Valencia onder oogen hebben gezien. Het incident met de Bramhill (niet Black- hill) kon spoedig geregeld worden door de aanwezigheid van den Britschen kruiser Sus sex in de Straat van Gibraltar. Volgens in of ficieele kringen ontvangen inlichtingen ver scheen dit oorlogsschip op het oogenblik dat de Larache, het oorlogsvaartuig der rechtschen, de lading van de Bramhill wilde gaan onderzoe ken. Het Spaansche vaartuig verwijderde zich onmiddellijk. De gezagvoerder van de Sussex overtuigde zich er van, dat de Bramhill geen wapens, munitie of ander oorlogstuig aan boord boord had. Het Noorsche stoomschip Hille is door oor logsschepen der rechtschen doorzocht. Er werd echter geen enkel kanonschot gelost. De Hille kon later haar reis naar de haven van bestem ming, Requejada, voortzetten. De bemanning van de Aragon, het schip der regeering, dat onlangs door een Duitsch oorlogsschip in beslag is genomen, zou te Malaga aan land gezet zijn. De torpedojager Kersaint is met het stoffe lijk overschot van den vermoorden Belgischen baron de Borchgrave aan boord, te Toulon aan gekomen. Het Portugeesche antwoord op het voorstel aangaande het zenden van vrijwilligers naar Spanje, houdt een principieele goedkeuring in. Het verklaart o.m., dat de Portugeesche regee ring wetgevende en ernstige beperkende maat regelen zal nemen om de werving van vrijwil ligers of hun doortocht naar Spanje te ver hinderen. De Portugeesche regeering zal evenwel wach ten om kennis te nemen van de maatregelen, welke andere regeeringen zouden kunnen ne men, teneinde zich er door te laten leiden. Zij acht het essentieel, dat de overeenkomst voor alle belanghebbende mogendheden den zelfden dag van kracht wordt en dat niet alleen de burgers dezer landen, doch ook vreemdelin gen niet in de gelegenheid zullen worden ge steld om zich naar Spanje te begeven. Gisteren in den namiddag is toch nog een aanval ondernomen door de rechtschen in de richting van Las Rosas en Majadahonda, welke ten doel had een tegenaanval der re geeringstroepen te voorkomen. Eerst bom bardeerde de artillerie de concentraties der regeeringsmilitie en vervolgens ging de in fanterie tot den aanval over. De regeeringstroepen poogden door een tegen aanval den cirkel te breken, welke de regee- ringsstrijdkrachten in het Escorial in bedwang houdt. Deze aanval werd door veertien tanks gesteund, doch de infanterie kon de tanks niet volgen en vijf tanks werden in brand geschoten. Veertig rechercheurs van de politie van staat Washington en honderden vrijwil- ''Sers speuren thans naar den ontvoerder moordenaar van den kleinen Charles ■Mattson. Sinds de ontvoering van het kind- 16 van Lindbergh heeft geen misdaad in de Staten meer de algemeene veront waardiging van het publiek opgewekt dan laffe moord op het tienjarig jongetje. ^.Het voor de opsporing van den moordenaar trokken bedrag beloopt reeds in totaal elf 12end dollar. De politie in Britsch Columbia gisteren dicht bij de grens van Waalring en mannen aangehouden, die het lijk van berden vervoerden. Zij worden voorloopig Uit; kesc*iikking gehouden voor een verzoek tot eVering, omdat zij mogelijk betrokken kun- bjj den moord op het kind. Canadeesche politie, die eveneens actief ^eemt aan het opsporingswerk, is van mee- c'at, de moordenaar zieh in de bosschen h0l,het Frazer-dal in Britsch-Columbia op- "°Udt He Zij is bezig deze te onderzoeken. ■Ei;,,.; Politie van Tacoma concentreert al haar °bcl op een misdadiger, die bekend staat oqt ®r den naam van „Tim" en die kort voor de loge^ermg in een hotel te Tacoma heeft ge- k^erd. Hij zou daar met twee mannen gespro- bey hebben over „een groote zaak", die hij j}8 Was op touw te zetten. clrc® °Pgewonden bevolking van Tacoma ver hip 8 zich gisteravond in dichte groepen voor Zicjj dohtiebureau, met het vaste voornemen, k6fl met geweld van den dader meester te ma- mdien hij gevangen zou worden genomen. «Cf, *^chen, zoo hoort men algemeen, zou nog leveji?®1 te kleine straf zijn, de daders moesten Het Verhrand worden, lïltpg m«disch onderzoek van het lijkje heeft te chen uitgewezen, dat het kind, alvorens rven. op beestachtige wijze gefolterd moet stoffelijk overschot van den K>-jarigen Verwachting: zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter, later weer kouder. Hoogste barometerstand' 782.8 te Riga Laagste barometerstand 738.3 te Isafjord H Zon op v.m. 8.05 onder n.m. 4.15. Licht jE op n.m. 4.45 Maan op v.m. 8.39, onder H n.m. 6.46. Eerste kwartier 19 Januari. VRAAGT DE FRAAI GEÏLLUSTREERDE BROCHURE Wordt GRATIS verstrekt op aanvraag bij Services Nationaux de Tourisme, Willemskade 15a, Rotterdam, of alle Reisbureaux De kleine Mattson Charles Mattson is Woensdag ter aarde be steld. Uit alle deelen van het land waren bloe men en rouwbetuigingen gezonden. GIBRALTAR, 14 Jan. (Havas) De Britsche torpedojager Vanoc is gistermid dag reeds naar Ceuta vertrokken, waar de officieren aan land zullen gaan om een in spectiereis door Spaansch-Marokko te ma ken en zich op de hoogte te stellen van de activiteit der Duitschers. Kolonel Beigbeder heeft tegenover den spe- cialen correspondent van de Daily Telegraph verklaard, dat Franco Duitschland niet zou toestaan in Spaansch-Marokko troepen te ont schepen en dat hy nooit Spaansch grondgebied aan eenige buitenlandsche mogendheid zou af staan, noch de internationale verdragen aan gaande Marokko zou overtreden. De uitnoodiging aan de Engelsche en Fransche officieren een bezoek aan Ma rokko te brengen, is een snelle manier om verdenkingen weg te nemen, daar men kan veronderstellen, dat indien de Duitschers in Marokko zouden zijn een dergelijke of ficieele uitnoodiging nooit zou kunnen zijn overgebracht. Voor de radio heeft Queipo de Llano de be richten omtrent de versterkingen in de zóne van Ceuta tegengesproken met de verklaring dat „Spanje" niet voornemens is met andere landen oorlog te voeren en dat het voldoende is, dat het er een voert met de marxisten. Ceuta behoeft niet versterkt te wtorden. De géneraal sprak eveneens het bericht tegen, dat Melilla tot een Duitsche stad is geworden. Hij voegde hieraan nog toe, dat Franco in een officieele nota heeft verklaard, dat geen Duit sche troepen in Marokko zijn ontscheept. Deze berichten zijn manoeuvres der linkschen, die de internationale betrekkingen willen vertroe belen. Iedereen weet, dat de toegang tot Spaansch-Marokko voor alle buitenlanders vrij is en zij die dat willen, kunnen zich erheen begeven om de onjuistheid dezer berichten te controleeren. Het verblijf van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Kryiica in Polen. Een snapshot tijdens een uitstapje op de ski's NEW-YORK, 14 Jan. (DNB) Naar aanlei ding van het groote aantal luchtvaartongeluk ken der laatste weken heeft het ministerie van Handel alle colleges en autoriteiten, die zich met de luchtvaart bezig houden, bijeengeroepen tot het uitwerken van nieuwe bepalingen ter vergrooting van de veiligheid der passagiers. Men wil in de eerste plaats dé radiopeilingen verbeteren, omdat de meeste ongelukken te wijten zijn geweest aan het mislukken van deze peilingen tijdens nachtvluchten en stormachtig weer. De Spaansche burgeroorlog richt in vele steden groote verwoestingen aan. Ook Oviedo werd niet gespaard. Attieelingen I cn III (dit is de geheele stad, uitgezonderd Overveen en geheel Haarlem-N.) in St. Bavo op 15 Jan. a.s., 's avonds 8)4 uur. V AN II11) A AT SJJEL UNO lie KAMER. Het was ons onmogelijk om aan de talrijke tijd! nieuwe ledeti nog zenden, een convocatie te Prof dr. ir. H. C. J. H. Gelissen en mr. dr. L. N. Deckers, resp. minister van Han. del Nqverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visschery, zijn vanochtend te Oslo aangekomen voor een officieel bezoek aan de Noorsche regeering. het regeeringswetsontwerp betreffende de vreemdelingen besproken, welke werd geleid door den minister van binnenlandsche zaken, Stettaford. Dit wetsontwerp acht principieel een ieder, die niet Britsch is door geboorte, vreemdeling en de autoriteiten moeten een be slissing nemen over de geschiktheid van hen, die immigreeren willen. Minister Stettaford ver klaarde verder, dat stappen genomen moeten worden om te voorkomen, dat ongewenschte burgers van andere landen die door de ver schillende dictatoren afgekeurd zijn het even wicht en de samenstelling van de Zuid-Afri- kaansche bevolking verstoren. Spr. ontkende, dat het wetsontwerp alleen betrekking had op de Joden. Dr. Malan stelde voor het wetsontwerp in te trekken en te verwijzen naar een gekozen com missie, tezamen met de voorstellen tot stuiten der Joodsche immigratie. BERLIJN, 14 Jan. (Havas). De staalfabrieken van Krupp keeren dit jaar een dividend uit van 4 procent. Het is voor het eerst in twintig jaar, dat deze wapenfabriek een dividend uitkeert. LANSING (Michigan), 14 Jan. (Havas) De gouverneur van den staat Michigan, Murphy, heeft medegedeeld, dat de General Motors Cor poration en de vakvereeniging van werklieden in de automobielindustrie erin hebben toege stemd afgevaardigden te zenden, teneinde een oplossing te vinden van de staking, waarbij thans 140.000 man in 18 staten betrokken zijn. Twaalfhonderd manschappen van de natio nale garde, met inbegrip van infanteristen, ca valeristen én artilleristen, hebben hun bivak te Flint opgeslagen, terwijl 1800 man zich gereed houden, om zich op het eerste sein bij hen te voegen. Thans is ook te St. Louis in Missouri een fabriek der maatschappq gesloten, nadat 1500 arbeiders de staking hadden afgekondigd. Groote verontwaardiging in Amerika over den moord op Charles Mattson. Honderden maken jacht op den moordenaar. De mist zou de groote belemmering vormen voor het offensief aan het front voor Madrid; opleving van den strijd in het Zuiden. De Britsche torpedojager Vanoc naar Ceuta vertrokken ter inspectie van de Duitsche acti viteit in Spaansch-Marokko. Benoemd tot kanunnik dr. F. Féron, president van het Groot-Seminarie te Roermond. De ministers Gelissen en Deckers te Oslo aan gekomen. De gratieverleening omvat in Oost-Indië ver scheidene duizenden personen. Kolonisatieraad voor Ned. Indië ingesteld. Oud-minister Steenberghe heeft het voorzitter, schap van den Baksteenbond neergelegd. Vonnissen van de Bossche rechtbank inzake de misdrijven onder Hedel. Auto bij Leiden door de afsluitboomen gereden de wagen werd totaal vernield, de inzittenden Meven ongedeerd. By het Britsch Koloniaal Departement is een haast ongeloofeiyk voorval gerapporteerd uit 't Papoea-gebied. De bewoners van een klein dorp zonden hun vertrouwensmannen naar den dichtstbyzijnden Britschen regeeringspost om daar hun beklag te doen, dat van hun dorp nooit belasting werd geheven, zoodat zq dus nooit in de gelegenheid waren, al was het dan maar een paar varkens bij de blanke mannen af te leveren. De dorpsbewoners voelden zich daardoor niet alleen in hun fier zelfbewustzyn gekrenkt, maar bovendien werden zij deswege door andere leden van hun stam gehoond en geminacht. Bij onderzoek is gebleken, dat de Britsche belastingambtenaren heelemaal niet vergeten hadden om de bewoners van dit dorp op de lijst der belastingbetalers te plaatsen, maar dit was opzetteiyk geschied vanwege de groote armoede, die er onder deze dorpsbewoners heerschte. Het is vanzelfsprekend, dat er met öe eigenaardige belastingmoeiiykheden van deze dorpsbewoners in de toekomst rekening zal wor den gehouden. NEW YORK, 14 Jan. (Stefani) Een vree- selijke scène speelde zich af tijdens een cir. cusvoorstelling in Indianapolis. Terwijl de di recteur van hét circus zqn nummer met 2b leeuwen uitvoerde, deed een leeuwin, welke herhaalde zweepslagen om haar luiheid had ontvangen, een onverwachten sprong naar haar dompteur en schuurde met haar klauw het vleesch van den schouder van den temmer. De ongelukkige bekwam nog verscheidene an dere ernstige verwondingen en met de uiterste inspanning, daar zij niet durf der, te schieten, gelukte het den assistenten van den leeuwentemmer het slachtoffer voor een afschuwehjken dood te beschermen. ROME, 14 Jan. (D.N.B.) Ofschoon in wel ingelichte Italiaansche kringen nog niets be kend is over het voornemen, dat aan den Itali- aanschen minister van buitenlandsche zaken wordt toegeschreven, om een reis naar Londen te maken, acht men een dergelqke mogehjkheid niet uitgesloten. In dezelfde kringen voegt men hieraan toe, dat een reis van minister Ciano r-aar Londen na het Engelsch-Italiaansche gentlemen's agreement geenszins een onver wachte gebeurtenis zou zijn. In antwoord op het telegram van hulde, dat door het Werkcomité van de Internationale Unie der Katholieke Pers bq gelegenheid van het Congres te Luxemburg aan den H. Vader gezonden werd, telegrafeerde Kardinaal Pacelli in opdracht van den H. Vader: „Innig ontroerd door de hulde van de Per manente Internationale Commissie van Katho lieke Dagblad-directeuren te Luxemburg in ver gadering bqeen, dankt de H. Vader ten zeerste, vooral voor de beloofde hulp des gebeds, terwyi Z. H. allen Zqn Apostolischen Zegen schenkt." BATAVIA, 14 Januari. (Aneta). Gebleken is, dat de verleening van gratie ter gelegenheid van het vorstelqk huwelqk verscheidene dui zenden personen omvat. Alleen van de gevan genen te Soerabaja werden er zevenhonderd in vrijheid gesteld. In dit verband wordt opge merkt, dat de totale bevolking der gevangenis sen in Ned.-Indië van alle landaarden rond 50.000 personen omvat. Barometerstand op Donderdag 1 uur mm.: 762.9 Vorige stand: 763.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1