Een rechtsch offensief tegen Malaga zou mislukt zijn De afschuwelijke moord op den kleinen Charles Mattson Het nieuws van heden DE GEZOCHTE BANDIET GEARRESTEERD? De hevige strijd om Estepona Goerïng overlegt met den Duce De Duitsche pers tegen Frankrijk De stakingen in de Ver. Staten DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 15 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20360 Een chauffeur doet de politie mededeeling van een ont moeting met een geheim- zinnigen vreemdeling Gelijkenis met de zaak- Lindbergh De geheimzinnige vliegtuigen Aardschuiving bij het Panama-kanaal Een vergeefsche tegenaanval der rechtschen op de universiteits wij k te Madrid Nieuwe luchtaanval op Malaga Het offensief bij Madrid Luchtaanvallen op kuststeden De gemeenschappelijke politiek ten aanzien van Spanje besproken Pijnlijke verbazing in diplomatieke kringen De besprekingen van De Valera te Londen Het Weer ANTHRACIET-EIERKOLEN „DE SPAARNESTAD" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Italiaansch bezoek aan Boedapest? Spoorwegongeluk w:- 'm,. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het vorstelijk echtpaar gedurende het verblijf te Krynica in Polen. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens 'n ski-tocht in de omgeving van de thans zoo bekende Poolsche wintersportplaats SACRAMENTO (CaUfomië), 15 Jan. De Politie heeft een man aangehouden, wiens signalement overeenkomt met dat( hetwelk hot ministerie van Justitie heeft laten ver spreiden van den man, die verdacht wordt fan moord op den ontvoerden Charles hlattson. politie heeft thans ook het huis ontdekt, ^"s^rin de kleine Mattson werd gevangen ge houden De thans gearresteerde man zou een muzi kant zijn uit Tacoma, 37 jaar oud, en bekend 0lïl zijn autodiefstallen. Hij zou sinds eenigen tijd uit de stad zijn verdwenen. De vinger drukken van dezen muzikant zouden over- Ustemmen met die van den ontvoerder. i ®en chauffeur uit Everett, de gemeente, die r1 de buurt van het boseh ligt, waar het lijkje ttitilekt werd, heeft Woensdag een interessante de dee ling aan de politie gedaan. Een vreem- ueiing had hem allerlei zonderlinge vragen ge- hoever de naburige dorpen verwijderd r'aren, hoeveel inwoners er waren enz. Het is ruimer, dat de chauffeur de politie niet eerder j"®dedeeling heeft gedaan van deze ontmoeting, g uian verklaarde echter zoo ontroerd te zijn jpfeest door het gebeurde, dat hij vergeten was 6 Politie op de hoogte te stellen van zijn ont- ueting met den geheimzinnigen vreemdeling, v Dp het gezichtje en tusschen de vingers van knaapje heeft men bruine klei gevonden, elke niet in het bosch, waar men het ver rukte lijkje ontdekte, aanwezig is. De G-men dp n> dat wanneer men de plaats zal gevon- hebben vanwaar deze klei afkomstig is, er h ernstig spoor zal kunnen gevolgd worden. De leider der „G-men", Hoover, is van Uwening, dat meer personen bij de ontvoe- tiug zijn betrokken. Overal zijn de biljetten aaUgepIakt> waarop een belooning van tien- "hdzend dollar wordt uitgeloofd. afschuw, welken de tragische dood van den e'uen Lindbergh destijds over de beschaafde rc'd heeft doen gaan, met al de droeve na- n van deze zaak, wordt thans hernieuwd J~°r den afgrijselijken moord op Charles Matt- kj^^Uais het zoontje van Lindbergh werd de Wo Mattson ontvoerd, waarna de bandiet een 'Sein eisQhte van 28.000 dollar. r- Mattson, evenals Lindbergh, was bereid W losprtis te betalen ten einde zijn kind nog h6. terug te zien. Door zes advertenties in Ie vplaatselijk dagblad Seattle Times trachtte Uder in verbinding te komen met de ont voerders. Driemaal slaagde de dokter er in in telefonische verbinding te komen met den ban diet. Toen het losgeld betaald was, werd het slachtoffertje hem tot last. Liet hij het kind levend achter, dan bestond er alle kans, dat hij zelf zou ontdekt worden. Daarom was het be sluit onverbiddelijk. Dit onschuldig ventje, wiens jonge leven als pand gesteld werd voor een aanzienlijke som bloedgeld, moest verdwij nen! Zoo is het dan ook gebeurd. De ouders, broers en zusjes hebben hun Charles nooit levend te rug gezien. Ergens in een bosch, op 80 K.M. van de ouderlijke woning, werd het afschuwelijk verminkte lichaampje terug gevonden. OSLO, 15 Jan. (Havas) Op een eiland, dat op ongeveer 50 K.M. ten Noorden van Harstad is gelegen, heeft men een rookbom gevonden van het type, dat gewoonlijk door vliegtuigen ge bruikt wordt voor de bepaling van hun positie bij vluchten over zee. Deze vondst acht men be langrijk, daar men er het bewijs in ziet van het bestaan van de mysterieuze vliegtuigen, die volgens talrijke getuigenverklaringen de laatste jaren over de Noordelijke gebieden van Noor wegen en Zweden hebben gevlogen. BALBOA, 15 Jan. Nabij Culebra is giste ren 45.000 kubieke meter aarde en rots in het Panama-kanaal gestort. Het verkeer in het ka naal ondervindt hiervan echter geen hinder. VALENCIA, 15 Jan. (Havas). Het ministerie van marine te Valencia deelt mede, dat de rechtschen gister morgen om half acht te land, ter zee en in de lucht een krachtigen aanvat op Malaga zijn begonnen, die ten. doel had, de ontscheping van troepen voor te bereiden, welke bij Estepona moest geschieden. Een escadrille vliegtuigen der linkschen ont moette de kruisers Canarias en Almirante Cer- vera, de kanonneerboot Canovas del Castillo 3', en nog eenige kleine schepen. Eén onzer toestellen, aldus het communiqué, slaagde erin twee bommen van 100 K.G. elk op de Almirante Cervera te werpen. Deze kruiser trok zich daarop onmiddellijk terug in de richting van Ceuta. Toen de rechtsche schepen onze vliegtuigen zagen, verspreidden zij zich zoo snel mogelijk. De landingspoging is dan ook mislukt. Reuter meldt uit Barcelona, dat blijkens daar ontvangen berichten Malaga opnieuw vanuit de lucht is gebombardeerd, met als gevolg tal van dooden en gewonden en aan zienlijke materieele schade. Men hoort te Gibraltar een onafgebroken kanonvuur uit de richting van Estepona. Men gelooft, dat 10.000 Marokkanen, 5000 Italianen en 5000 leden van de phalanx den aanval op Estepona hebben ingezet. Men heeft twee vliegtuigen gezien, die bom men op de stad lieten vallen. Bovendien is Es tepona door oorlogsvaartuigen van Franco on der vuur genomen. Het hoofdkwartier der rechtschen te Al- geciras bevestigt officieel, dat Estepona door de troepen van Franco is ingenomen. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat aan beide kanten ernstige verliezen zijn geleden. Met hevig kanonvuur is gisteren een te genaanval der nationalisten begonnen, die ten doel had het terugveroveren van een loopgraaf en het administratiegebouw van de universiteitswijk, die, zooals reeds ge meld verloren waren gegaan. Bij hun komst werden de aanvallers met mus- ketvuur, granaten en mitrailleurvuur ontvan gen en de vordering, die de regeeringstroepen gisteren gemaakt hadden, bleef gehandhaafd. Het was een moorddadig gevecht en te gen zeven uur in den avond heerschte in dezen sector een groote opgewondenheid. Het offensief was weder met kracht hervat en het geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf hield aan. Om half negen in den avond werd in het centrum der hoofdstad opnieuw het geluid der groote kanonnen van de re geeringstroepen gehoord. Het gisteravond gepubliceerde officieele com muniqué van het hoofdkwartier der nationalis ten vermeldt, dat het tot kleine vuurgevechten is gekomen, doch dat op de verschillende fron ten geen wijziging in de situatie is gekomen. Aan het front van Madrid heeft de vijand een aanval ontketend in den sector van Las Rosas, maar hij werd met ernstige verliezen te ruggeslagen. Meer en meer trekken de menschen uit Madrid weg. Gisteren werden de dorpen ten Noorden van de hoofdstad o.m. Funcarral en Tetoean De haven van Malaga, welke stad de laatste dagen door de nationalisten krachtig is gebombardeerd en beschoten. De groote arena voor stierengevechten op den voorgrond moet totaal verwoest zijn de la Victorias, ontruimd volgens het decreet van den civielen gouverneur der provincie. Vliegtuigen der rechtschen hebben honderd bommen geworpen op het dorp Campo de Crip- tana. De huizen werden volkomen vernield. Men is begonnen met de opruimingswerkzaam heden, die echter door de sneeuw bemoeilijkt werden. Reeds werden twee dooden en twee gewonden gevonden. De luchtmacht der rechtschen heeft de ha vens van Malaga, Almeria, Carthagena, Valen cia, Tarragona, Barcelona, Bilbao, Santander en Gtjon gebombardeerd. Nabij Ocana in de provincie Toledo is een trein ontspoord met vluchtelingen uit Madrid. Hierbij werden 36 personen gewond. De beide Amerikaansche vliegers Acosta en Berry, die op de terugreis zijn van het front der rechtschen in Spanje, hebben aan boord van het schip, waarmede zij huiswaarts keeren, aanzegging gekregen te verschijnen voor den Federal grand jury, die een onderzoek instelt naar de werving van Amerikaansche onderda nen voor den dienst in Spanje. De vertegenwoordiger van Franco te Stock holm, Fiscowitsj, heeft den gouverneur van Stockholm een verklaring doen toekomen, waarin hij ontkent, dat men het recht heeft hem te verwijderen uit 't gezantschapsgebouw ten voordeele van mevrouw Palencia, de ver tegenwoordigster van de regeering te Valencia. Hij eischt dat de zaak voor de rechtbank wordt gebracht. ROME, 15 Jan. (HavasHet tweede onderhoud tusschen Goering en Mussolini heeft twee en een half uur geduurd. Mus solini heeft vervolgens een maaltijd ter eere van zijn gast aangericht. Naar vernomen wordt, hadden de besprekin gen die Goering met Mussolini heeft gevoerd, een uitsluitend politiek karakter. Bevoegde kringen verzekeren o.a., dat het vraagstuk van het Duitsch-Italiaansch handelsverkeer en eco nomische kwesties in het algemeen, niet ter sprake zijn gekomen. De gemeenschappelijke politiek ten aanzien van Spanje was het voor naamste, zoo niet het eenige punt der bespre kingen. Het Italiaansche nieuwsbureau blijft echter volhouden, dat het bezoek van particulieren aard is. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani meldt dan ook nogmaals, dat Goering naar Italië is gekomen om korten tijd rust te nemen. De besprekingen omtrent het antwoord op de Britsche nota geschieden langs den normalen diplomatieken weg. Andere besprekingen ten aanzien van de hangende kwesties worden in de Londengche commissie gevoerd. Het is logisch, dat Goering met de leidende Italiaansche persoonlijkheden van ge dachten wisselt, doch deze gedachtenwisseling is bij normale vriendschapsbetrekkingen ge bruikelijk. BERLIJN, 15 Jan. (Havas). De hervatting van de anti-Fransche campagne in de Duit sche pers heeft in diplomatieke kringen te Berlijn pijnlijke verbazing gewekt. Van Fransche zijde is in een onderhoud met bevoegde Duitsche kringen gewezen op de moei lijkheden, die uit een dergelijke houding der Duitsche bladen kunnen voortvloeien. LONDEN, 15 Jan. (Havas) Het onderhoud van De Valera met MacDonald heeft in parle mentaire kringen groote belangstelling gewekt en men is van meening, dat de minister voor de Dominions Dinsdag a.s. in het Lagerhuis 'n verklaring over de besprekingen zal afleggen. Zij zouden in hoofdzaak de vertegenwoordiging van Ierland bij de kroon en de rijksconferen tie hebben gegolden, zoomede de constitutio- neeie oppositie van den Ierschen Vrijstaat na de aftreding van Eduard VIII. De Valera is vanochtend naar Dublin vertrok ken. Hij heeft geweigerd eenige verklaring af te leggen. Z. K. H. Prins Bernhard op de ski's in de omgeving van Krynica, het ver blijf van het jeugdig vorstelijk echtpaar VERWACHTING: Meest zwakke Koord je Oostelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijn- lijk nog eenige regen; in het Noord-Oosten wellicht eenige sneeuw, temperatuur in het Noord-Oosten om het vriespunt, in het Zuid-Westen weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 782.1 te Dorpat. Laagste barometerstand: 731.4 te Reykjavik Zon op v.m. 8.04 onder n.m. 4.16. Licht op n.m. 4.46 Maan op v.m. 8.58 on- der n.m. 8.03. Eerste kwartier 19 Jan. DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 LANSING (Michigan), 15 Jan. (Reuter) In de ambtswoning van den gouverneur van Michigan zijn tusschen de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en de General Motors de voorwaarden voor een bij legging van de staking in de automobielindustrie besproken. Nader vernemen wij, dat van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat de leiders der personeelsvereenigingen der General Motors er in toestemmen Maandag 18 dezer onderhandelingen te openen tot bijlegging van de staking. De vakvereenigingsleiders hebben er in toe gestemd de fabrieken Maandagochtend om ne gen uur (Oost. standaardtijd) te doen ontrui men, nadat zij de verzekering hadden ontvan gen, dat geen poging zal worden gedaan de fa brieken weer open te stellen. De conferentie is gisteravond weer bijeenge roepen. De zeeliedenorganisatie heeft bevel ge geven de staking in de havens aan de At lantische jst en de golf vain Mexico te ein digen. Uit Washington wordt gemeld, dat een bij- legging van de staking in de fabrieken van vensterglas aanstaande zou zijn. Goering in urenlang overleg met Mussolini tij dens zijn bezoek aan Rome, Een rechtsch offensief tegen Malaga zou mis lukt zijn; ook een tegenaanval der rechtschen op de universiteitswijk te Madrid zou zijn af geslagen; Malaga opnieuw vanuit de lucht ge bombardeerd. Maandag zullen onderhandelingen geopend worden tot bijlegging van de staking in de Amerikaansche automobielindustrie. Dr. A. H. Coljjn, die op Nieuw-Guinea onder zoekingen deed, is per vliegtuig in ons land te ruggekeerd. De verbouwing van het paleis Soestdijk. ROME, 15 Jan. (Havas) Het gerucht doet de ronde, dat de Koning en Koningin 'van Italië in Mei een reis naar Boedapest zouden maken ter beantwoording van het bezoek, dat admi raal Horthy aan Italië heeft gebracht. Ook Ciano zou zich naar Boedapest begeven. Van een buitenlandsche reis van Mussolini is geen sprake. WARSCHAU, 15 Jan. (P.A.T.) Te Mylowitz nabij Kattowitz heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad, waarbij 7 personen om het leven zijn gekomen, terwijl 18 personen ernstig en 25 lichter werden gekwetst. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760.3 Vorige stand: 761.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1