Naar het Eucharistisch Congres van Manilla We luisteren naar FINANCIËN VALDA PASTILLES MATROOS VERDRONKEN DR. A. H. COLIJN TERUG IN NEDERLAND EEN ONDERHOUD MET KARD. DOUGHERTY De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG GRIEP m VRIJDAG 15 JANUARI 1937 ECHTE VALDA Het ongeluk bij de marine manoeuvres in hooger beroep behandeld KRANSLEGGING TE DELFT Door de Djokjasche delegatie MEINEED IN EEN CIVIEL PROCES Verdachte was een tractatie beloofd VERTREK VAN DEN KRUISER DE RUYTER K.R.O.-reportage Met het Indië-vliegtuig Kwak op Waalhaven aangekomen Minister-president ter begroeting aanwezig NA HET HUWELIJKSFEEST Nederlanders in den vreemde vieren feest In Engeland Incourante Fondsen De Paus hoopt, dat de vredes- hymne, die te Manilla zal worden aangeheven, zal doorklinken over de heele wereld De collecte voor het Bio- vacantieoord De „Conté Rosso" in een kerk herschapen (Ingezonden Mededeeling) NA 25 JAAR RHEUMATISCHE PIJNEN Verbaasd over snelle beterschap De Residentiespelers Zaterdag 16 Januari Het kan dooien; het kan vriezen; maar dooi is het meest waarschijnlijk [DRAISMAwan-VALKENBURQ'S-: e A .*iLE) -ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct ATHLETIEK NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND WIELRENNEN WIELERSPORT-VETERANEN OVERLEDEN Frank Milhon en Ivor Lawson IJSHOCKEY COMPETITIE IN HET SEIZOEN 1937—1938 Muiier stelt een beker ter beschikking Dagfili de Vereen. Staten bedroeg in de week Ve.< 9 Januari 2.244 mill. K.W.U., hetgeen pCt. meer was dan in de overeenkomstig week Pan het vorig jaar. ht Roosevelt heeft het Congres verzoen 350.000 beschikbaar te willen stellen v0° de Federal Communication Commission, a" deze in staat te stellen, haar onderzoek^, gen inzake de American Tel and Tel v°° te zetten. Het Pond Sterling bewoog zich hefe%. chtend te Amsterdam op 8.96'A8.97 A 9yt slot 8.96%), de Dollar op ï.82%— (1.8211/16), de Frank op 8.52'A8^,rj Verkoudheid en Keelpijn worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand te hebben. Vraag naar de In Hollandsche doozen 50 cent. In hooger beroep heeft voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage te recht gestaan de 30-jarige matroos der le kl., C. W., thans a.b. van H.M.'s wachtschip, voorheen dienende op H.M.'s Gelderland, die door den zeekrijgsraad, wegens het aan zyn schuld den dood van een ander te wij ten hebbende, is veroordeeld tot veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Beklaagde, die zich door dit vonnis bezwaard gevoelde gaf een relaas van het gebeurde op de Gelderland, waarbij tijdens het looden de matroos der 2e klasse Van Dijk, op noodlottige wijze is verdronken. Hem was n.l. gelast het loodbordes uit te zetten, alvcrens de manschappen in de sloe pen zouden gaan. Toen hij hiermede bezig was bemerkte hij, dat er een spie, ter bevestiging van twee staven ontbrak. Er was veel haast bij en de kabelgast, die hem aan een reserve spie zou kunnen helpen was op dat oogenblik niet te bereiken. Hij had niets anders bij de hand dan een kabeltouw, waarmede hij de stangen bevestigde en toen probeerde of het touw hield. Daarna is hij in de loodmat gaan hangen terwijl Van Dijk op het bordes bleef.' Deze heeft waarschijnlijk tegen de bevestig de stang geleund, met het gevolg dat deze los schoot en Van Dijk te water geraakte. Be klaagde heeft dit niet gezien, doch hoorde roe pen „Man over boord". Ondanks de pogingen ook door de bemanning van andere schepen o.a. de Hertog Hendrik in het werk gesteld om den drenkeling te redden, is deze in de diepte verdwenen. De advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen, zeide dat beklaagde geheel op eigen verant woordelijkheid heeft gehandeld. De omstandig heden, die in het voordeel van beklaagde wegen, n.l. het niet aanwezig zijn van de 6pie, de on mogelijkheid om een reserve-spie op dat oogen blik te krijgen en de groote haast, zijn verdis conteerd in het milde vonnis, dat de zeekrijgs raad heeft uitgesproken. Beklaagde die met dit soort werk vol komen op de hoogte was, had kunnen voor-' zien, dat het touw zou losschieten toen hij in de loodmat ging hangen. Spr. vroeg be vestiging van het vonnis. De raadsman, de officier van administratie C. D. Duijverman, betoogde, dat men hier niet te doen heeft met een geval van roekeloosheid zoo als vaak bij verkeersongelukken vookomt. Be klaagde, die een bevel met spoed had op te volgen, deed wat hij in de gegeven omstandig heden mogelijk en verantwoord achtte en hij is zeer onder den indruk van het verlies van een menschenleven, dat hij niet heeft kunnen voor komen. Pleiter meende dat het toch niet aan be- klaagöe's schuld kan worden geweten dat er iets aan het loodbordes ontbrak en drong aan op vrijspraak. Het Hof zal later uitspraak doen. Hedenochtend half elf heeft de delegatie van den sultan van Djokja, welke in verband met het Prinselijk huwelijk hier te lande vertoeft, bestaande uit de ratoe Pembajoeng, den pan- geran Pakoeningrat en den pangera n Poeroe- bojo, resp. dochter, schoonzoon en zoon van den sultan, twee kransen gelegd in de Nieuw Kerk te Delft, bij de graven van de Koningin- Moeder en van Prins Hendrik. De burgemeester van Delft, mr. Van Baren, was bij de kranslegging aanwezig. Voor de Zutfensche rechtbank had zich te verantwoorden de jeugdige arbeider B. J. uit Brummen, die op 28 April te Zutfen in een civiel proces onder eede een valsche verkla ring had afgelegd, terwijl de schilder W. F. R„ eveneens uit Brummen, terecht stond wegens het uitlokken van dien eed. De eerste verdach te bekende. Uit het verhoor bleek, dat de tweede ver dachte aan den jongen had beloofd hem te zullen tracteeren, als de zaak goed afliep. De officier van justitie, mr. W. J. H. Stam, eischte tegen J. zes maanden gevangenisstraf en tegen R. vijf maanden. Uitspraak over veertien dagen. Zaterdagavond te 7.35 uur zal de K. R. O. een gramofoonreportage uitzenden van het ver trek van Hr. Ms. kruiser De Ruyter, waarbij o.a. commandant v. d. Sande Lacoste eenige af scheidswoorden spreekt. Een van de officieren heeft van dit vertrek een smalfilm gemaakt. De K. R, o. heeft een copie van de geheele reportage aan den commandant aangeboden, zoodat de bemanning aan boord niet alleen het vertrek van den kruiser op het programmadoek zal kunnen zien, maar tevens de muziek en de geluiden via haar luidsprekersinstallatie zal kunnen hooren. Met het Indië-vliegtuig de Kwak, dat hedenmorgen uit Marseille is vertrokken en om 11.40 op Waalhaven is geland, is in ons land teruggekeerd dr. A. H. Colijn, na een afwezigheid van vier en een half jaar, waarvan dr Colijn anderhalf jaar op Nieuw- Guinea heeft doorgebracht, waar hij onder zoekingen heeft verricht naar de aanwezig heid van olie in deze streken. Daar het toestel reeds vroeger op Waalhaven werd verwacht, waren daar reeds geruimen tijd aanwezig de minister-president dr. H. Colijn, met zijn twee kleindochters en nog eenige be kenden van dr. Colijn. De heer Plesman heeft voordat het vlieg tuig in zicht kwam den minister-president op het vliegveld rondgeleid, om hem een en ander van den technischen dienst te laten zien. Om even over half twaalf loeide de sirene op het vliegveld, ten teeken dat het Indië-toestel in aantocht was. Kort daarop begaven de ter ontvangst aanwezige familieleden zich naar buiten, die tegen de mistige grijze lucht het toestel zagen naderen. Enkele minuten later landde de Kwak voor het douanegebouwtje en stapte dr. Colijn als eerste uit het toestel. Hij zag er zeer opgewekt en bruingebrand uit en werd op hartelijke wijze door zijn beide dochters en zijn vader, alsmede door zijn schoonvader, jhr. van de Poll, begroet. Nadat aan de verschillende douaneformali teiten waren voldaan, onderhield dr. Colijn op verzoek van den heer Plesman zich enkele oogenblikken met de talrijke journalisten, die op Waalhaven hedenochtend aanwezig waren. „Wat wilt u eigenlijk weten, ik heb tijdens mijn reis alles reeds verteld. Het karakteristieke van mijn expeditie het is reeds bekend ge noeg zeide dr. Colijn, „was de samenwer king tusschen het vliegtuig en de leden van de expeditie, die aan de beklimming van den top deelnamen. Op den grond waren drie Europea nen en acht Dajakkers, die het kapwerk ver richten. De pakketten met proviand en andere benoodigdheden werden door ir. Wissel uit het vliegtuig naar beneden geworpen. Nadat ir. Wissel deze depots gemaakt had, heeft hij zich bij ons gevoegd. Hij bereikte de overige leden der expeditie, toen deze in hun hoogste kamp, 4400 M., onder het ijs, gelegerd waren." „Had deze expeditie iets te maken met het werk, waarvoor u gedurende anderhalf jaar op Nieuw-Guinea bent geweest?" „Neen," luidde het antwoord, „ik heb het op eigen initiatief gedaan uit sportieve overwegin gen. Ik wist, dat prof. Wollaston, die twee ex pedities geleid heeft, niet geslaagd was den top te bereiken. Ik ben blij, dat het mij gelukt is. Ik blijf nu een maand of vijf in Nederland, wat ik daarna ga doen weet ik nog niet. In ieder geval zal ik een kleine publicatie uitgeven met foto's verlucht, waarin alles te lezen zal zijn over deze expeditie." Bij de verwelkoming van den heer Colijn was ook aanwezig de heer Chaillet, vroeger officier van de marine, die als opvolger van den heer Colijn naar Nieuw-Guinea zal vertrekken. De Nederlandsche kolonie te EssenRuhr was Zaterdag, op uitnoodiging van de besturen van HollandiaNeerlandia en de Ned. Socië teit, te Essen bijeen, om het huwelijk van Prin ses Juliana feestelijk te herdenken. Het feest slaagde buiten verwachting, on geveer zeshonderd Nederlanders deelden in de feestvreugde. De zaal was op waardige wijze versierd, een levensgroot portret van het jonge Paar hing goed verlicht en voor allen zichtbaar tusschen groen en bloemen. Na eenige inleidende woorden van den heer Schwering, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging HollandiaNeerlandia, sprak de heer Ch. Schmid, consul der Nederlanden te Essen, een feestrede uit. Eet scheen, alsof de feestvreugde uit het vaderland ook de hier woonachtige Nederlan ders had aangestoken, de vreugde was alge meen. De vereeniging Neerlandia voor Lancashire en Cheshire heeft Donderdagavond het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op feestelijke wijze te Manchester gevierd. Onder leiding van haar voorzitter, consul P. Wert- heim, vereenigden zich in restaurant Royal circa 65 Nederlandsche en Engelsche gasten. Er hadden zich-ongeveer honderd aangemeld, doch door den hevigen wind rondom Manchester konden tientallen gasten niet aanwezig zijn. Zoo was er b.v. niemand uit Liverpool. Onder het dessert kwam de lord-mayor van Manchester met zijn gemalin zich bij de gas ten voegen. Hij sprak de aanwezigen op hoogst sympathieke wijze toe, memoreerend, hoezeer de Nederlandsche kolonie te Manchester in hoog aanzien staat. De voorzitter bracht een toast op het Vor stelijk Bruidspaar uit en de heer Van Wijle wijdde namens het bestuur een dronk aan de gasten, onder wie zich diverse consuls van an dere landen bevonden. Verschenen is de „Gids voor Incourante Fondsen 1937", samengesteld door Broekman's Commissiebank voor Incourante Fondsen te Amsterdam. Deze gids bevat de voornaamste en meest verhandelde aandeelen, obligatiën, op- richters- en winstbewijzen, met de daar op be trekking hebbende gegevens, t.w. uitgekeerde di videnden over 1932, 1933, 1934 en 1935, hoogste en laagste koersen over 1934, 1935 en 1936, laatst betaalde dividend enz. De Kerstcollecte in de Nederlandsche biosco pen. gehouden ten bate van het „Bio-vacantie- oord", de stichting van het Nederlandsche film en bioscoopbedrijf, heeft in totaal opgebracht i 35.499.05. Zoo juist zijn wij met de Rapido in de Eeuwige Stad uit Napels terug gekeerd, waar wij Kardinaal Dougher ty,Aartsbisschop van Philadelphia, den Pauselijken Legaat naar het Eucharistisch Congres van Manilla, uitgeleide hebben gedaan. De zee was woelig en de hooge golven sloe gen onstuimig met hun witte koppen te pletter op de steenen beglooiing van de strandboulevard. Voor zijn vertrek was Kardinaal Dougherty zoo welwillend ons een vriendelijk onderhoud toe te staan over de beteekenis van het drie en dertigste Internationaal Eucharistisch Congres, dat van 3 tot 7 Februari a.s. te Manilla gehouden wordt. Waarom het Congres juist te Manilla gehou den wordt? zoo vroegen wij. „Aan de Philippijnen viel de eer te beurt het drie en dertigste Internationaal Congres op hun eilandenrijk te mogen ontvangen, omdat dat het eenige Apostolisch Christelijke land van het Verre Oosten vormt. De Philippijnen zijn in zekeren zin een voorpost voor de Christen heid. Sedert eeuwen vormt deze archipel een brandpunt van beschaving, welke geheel te danken is aan de vurige Missieliefde van de Spanjaarden, die hun weldadig werk in de 16e eeuw op de Philippijnen begonnen zijn. .Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schou der. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flesch Kruschen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam ver rast door een lichte verbetering. Na den tweeden flacon was alle pijn verdwenen en deze is sinds dien nimmer meer teruggekeerd." T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Row-ntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Kende Uwe Eminentie de Philippijnen reeds? „Ongeveer 30 jaar geleden was ik in de Phi lippijnen werkzaam, eerst in het Noorden als Bisschop van het nieuwe Segovia, later in het Zuiden als Bisschop van Jaro, en aan deze streken heb ik altijd nog trouwe herinneringen bewaard. Sedertmijn vertrek is een heel ge slacht heengegaan. Maar in de stilte van mijn hart denk ik nog dikwijls aan het eilandenrijk der Philippijnen. Ik ben nog de eenige over levende van de Amerikaansche Bisschoppen die 30 jaar geleden door den H. Stoel werden aan gesteld. Ik kan de Goddelijke Voorzienigheid niet genoeg bedanken, dat Hij mij in de gele genheid stelt om het volk weer terug te zien, waarvan ik zoovele groote goede hoedanigheden en deugden heb leeren kennen en eerbiedigen." Is Uwe Eminentie van oordeel, dat het Eucharistisch Congres van dit jaar een spe ciaal karakter heeft? „Zeer zeker. Het 33ste Internationaal Eucha ristische Congres zal zeker de aandacht trek ken van de heele wereld op het beschavings werk, dat door het Katholieke Spanje in het Verre Oosten is verricht, juist in deze ure, nu het moedige Katholieke Spanje zelf een vree- selijke marteling ondergaat. Vergeet niet te ver melden dat dit Congres het eerste Internatio nale Eucharistische Congres is dat in deze streken van den Equator gehouden wordt. Van alle kanten stroomen de pelgrims toe. Niet al leen van de Philippijnen, maar ook uit Indië, den Maleischen Archipel, China, Japan, Korea, Australië, Noord- en Zuid-Amerika. Het zal een heerlijke manifestatie worden van geloof en vrede." „Het Eucharistisch Congres, zoo vervolgde de Kardinaal, zal een nieuwe heerlijke mani festatie zijn voor de algemeenheid en de een heid van de Katholieke Kerk. En in heel het Oosten zal de weerslag van deze grootsche geloofsdemonstratie merkbaar zijn.Wij hopen dat door dit Congres een nieu we stuwkracht en een grootere uitbreiding aan de Katholieke Kerk in dit gedeelte der wereld gegeven zal worden. Kardinaal Dougherty vertelde ons nog, dat de H. Vader ondanks zijn ernstige ziekte toch een levendige belangstelling koestert voor het a.s. Internationale Eucharistische Congres te Ma nilla. De Pauselijke Legaat herinnerde ons nog aan de laatste woorden die de H. Vader hem voor zijn vertrek uit Rome had toegevoegd: „Ik bid den Heer dat dit Wereldcongres een heerlijke demonstratie en acte van aanbidding zal worden voor den Eucharistischén Koning en dat de vredeshymne die te Manilla zal wor den aangeheven, zal doorklinken over de heele wereld om den vrede onder de volken te ver breiden." We moesten afscheid nemen. De „Conté Rosso" een der mooiste en meest moderne Ita- liaansche passagiersbooten, die als het ware in een groote kathedraal veranderd is, lag onder stoom, en de doffe stooten der fluit beduidden ons dat het uur van vertrek was aangebroken. We liepen langs den grootën salon, die met heel veel smaak in een kerk herschapen is. Zonder onderbreking zullen talrijke priesters dag en nacht de H. Mis opdragen op de altaren die langs de wanden zijn aangebracht. De Pau selijke Legaat zal de H. Mis celebreeren in een particuliere kapel die onmiddellijk grenst aan zijn appartementen. De Kardinaal wordt verge zeld door 14 Bisschoppen, 75 Prelaten behoo- rende tot 15 verschillende nationaliteiten, 50 religieuzen en 750 pelgrims, die allen met groot verlangen naar Manilla gaan, om deel te nemen aan de wereldhulde aan Christus Eucharisticus. Naar men ons mededeelde is te 's-Graven- hage opgericht het tooneelgezelschap „De Resi dentiespelers", onder leiding van den heer J. Maal. Het gezelschap zal binnenkort opvoeren „Het dorp zonder klok", naar de Hongaarsche legende van pastoor Arpad, muziek van Eduard Künneke. •8 HILVERSUM I. 18.75 M. (VARA-Uitzending) 8.00 Gram.pl. 12.001.45 Gram.pl. 2.15 VA RA-orkest. 3.05 Gram.pl. 3.15 'Schaakpraatje. 3.30 Vervolg concert. 4.20 Vervolg concert. 4.45 Gram.pl. 5.05 De Ramblers. 6.00 Orgel spel en zang. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Gram.pl. 9.00 VARA- Groot-orkest. 9.40 The Accordeon Harmo nists. lO.Oo Berichten ANP. 10.05 Vervolg orkestconcert. 11.0512.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. (KRO-Uitzending). 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 31.3012.00 Gods. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten m. m.v. solist en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-rkest. 3.05 Kinderuur. 4.05 Vervolg KRO-orkest. 4.45 Gramofoon- platen. 5.0o Vervolg. KRO-orkest. 5.30 Gram.pl. 5.45 Voor de Kath. Padvinders. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. Volks-Universiteit 7.35 Actueele Aether- flitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Over peinzing (met muzik, illustr.). 8.30 KRÖ- Orkest, Gram.pl., KRO-Melodisten, Vo caal kwartet e.a. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 De KRO-Boys m. m.v. solist. 11.2012.00 Gram.pl. DROITWICH. 15100 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het Cole-trio. 12.50 Dansmuziek (gr. pl.)1.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 Gram.pl. 2.40 Sportverslag. 4.40 Zang en piano. 5.35 L. Preager's Band. 6.35 Sport nieuws. 6.50 Welsh Intermezzo. 7.05 BBC- orkest m.m.v. solist. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.55 Orgelspel. 10.20 BBC- theater-orkest m.m.v. solist. 11.20 Hcnry Hall's Hour. 11.50 Berichten. 12.00—12.20 Henry Hall's Music Makers. RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 3.20 dito. 5.50 Pascal-orkest. 8.20 Vocaal kwartetconcert. 9.05 Nat. orkest. 11.20—12.35 Andolll- dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.00 Saarbrückcr Amu sementsorkest. 11.20 Orkest v.h. Opper-Sl- lez. Landestheater. 1.35 Gram.pl. 3.20 Westdultsch Kamerorkest en solisten. 5.25 Omroepkwintet. 7.30 Omroepkleinorkest en solisten. 9.5011.20 Omroepdansorkest en Schrammelensemble. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Grampl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Russisch orkest. 1.50 Gram.pl. 2.50 Piano-recital. 3.20 J. Schnijders' orkest. 4.20 Grampl. 4.35 Kleinorkest. 5.20 Gram.pl. 5.5o Zang. 6.05 Gram.pl. 7.20 Carillonconcert. 8.20 Cabaret. 9.20 Orkest- en koor-concert. 10.50 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Russisch orkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gram.pl. 2.2o J. Schnijders' orkest. 3.05 Gram pl. 5.35 Omroepkleinorkest. 6.53 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Om roeporkest. 10.30 Gram.pl. 11.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571. M. 7.30 Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Blaasconcert. 10.2012.15 Egon Kaiser's dansorkest. luim ui iiiiiiiiiii iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiifiiiiimimiiuiiiiiiiB ui ii tiiiimiiiui Wij hebben een week geleden voorspeld, dat een rug van hoogen luchtdruk over ons heen zou trekken en dat hiervan een voorlooplge verbete ring van de weersgesteldheid met afkoeling zou te verwachten zijn. Inderdaad klaarde het weer geheel op en het was den Zondag over heel Nederland mooi weer met lichte vorst in den nacht. Maar wij hebben er aan toegevoegd, dat de weersgesteldheid daarna voorloopig onzeker zou zijn en dat evengoed doorgaand licht vrie zend weer als een nieuwe periode van storm en regen zou kunnen volgen. Gaan wij dan na wat er gevolgd is, dan zien we, dat het weer opnieuw regenachtig is gewor den. Weliswaar kregen wij hier te lande geen storm, maar wel was dit het geval over de Noordzee en Denemarken. Het heeft heel weinig gescheeld of het stormachtige weer had zich over ons land uitgebreid. Intusschen heeft zich in Oost-Europa een krachtig gebied van hoogen luchtdruk ontwikkeld, waarin de vorst niet on beduidend is toegenomen. Wij staan nu voor het geval, dat dit gebied van hoogen druk en vorst ons vanuit het Oos ten bedreigt met zeer koud weer als de wind over Midden-Europa Oostelijk wordt, terwijl in het Westen voor het einde der week nog de vijfde van een serie van depressies kan worden verwacht, waarvan de vierde Donderdag reeds een storing over de Britsche Eilanden inleidde. En van deze vijfde depressie zou te verwachten zijn, dat zij zeker ook in ons land dooiweer met regen zal brengen. Het gaat dus eigenlijk dit maal om de overwinning van een der twee weertypen het Oostelijke met vorst en het Wes telijke met dooi. Wij achten de kans, dat het eerste zal over winnen, zeer groot, maar niet voor het einde der week. De twee of drie eerstvolgende dagen zal het weer nog wankelen tusschen dooi of vorst, tusschen droog of regenachtig, tusschen zonnig of somber. Aan opklaring voor het einde der week zal men nog niet veel waarde moeten hechten. Klaart het op, dan kunnen wij lichte vorst des nachts verwachten, dooi overdag. Overigens zijn de vooruitzichten heel onzeker en het zal ten minste eenige dagen moeten du ren voordat de beslissing tusschen een periode van flinke vorst en een van stormachtig, zacht weer zal vallen. (Nadruk verboden) Door de record-commissie van de Konink lijke Nederlandsche Athletiek Unie zijn de vol gende prestaties als Nederlandsch record erkend: Dames: 80 meter horden in 11,7 sec. door de dames A. M. Doorgeest en K. ter Braake, beiden te Wuppertal (Duitschland) op 19 Augustus 1936. Heeren: 200 meter in 21,1 sec. door M. B. Osendarp te Amsterdam op 28 Juni 1936 (geëvenaard). 300 meter in 33,9 sec. door M. B. Osendarp te Amsterdam op 6 September 1936. 200 meter horden in 25,5 sec. door B Mes man Schultz te Amsterdam op 6 September 1936 (geëvenaard) Kogelslingeren 46,43 meter door M. J. Hout zager te Rotterdam op 20 September 1936. Kogelslingeren 46.765 meter door M. J. Hout zager te Den Haag op 26 September 1936. Speerwerpen beide handen A. H. van Aarem te Eindhoven op 10 Mei 1936. Te Tebelnar (Vereenigde Staten) is Frank Milhon in den ouderdom van 51 jaren over leden. Milhon was de eerste bouwer van wielerbanen in de Vereenigde Staten en heeft ook in Euro pa als zoodanig bekendheid verworven. In 1928 bouwde hij tezamen met den vroegeren Duitschen wereldkampioen Walter Rutt de z.g. Rutt-arena te Berlijn. Daarna keerde hij naar Amerika terug. Verder is een tweede veteraan in de wieler sport overleden. Ivor Lawson, die in 1904 te Parijs wereld kampioen der sprinters werd, is te Newark uit het venster van een eerste verdieping gevallen en ernstig gewond naar een ziekenhuis overge bracht, waar hij is overleden. Hij was een van die zeldzame sprinters, die er in slaagden den beroemden renner Frank Kramer regel matig te kloppen. De overledene was nog altijd houder van een wereldrecord over 5 mijlen achter tandems, tezamen met den bekenden Amerikaanschen manager Chapman. Naar wij vernemen zal met ingang van het seizoen 19371938 een IJshockeycompetitie wor den gespeeld onder leiding van den Nederland- schen IJshockey Bond. Deze clubcompetitie, waaraan het kampioenschap van Nederland is verbonden, belooft zeer belangwekkend te wor den, daar het thans reeds zeker is, dat talrijke vereenigingen zullen deelnemen. Dit zal o.m. mogelijk zijn door het feit, dat dan de tweede kunstijsbaan in Nederland, die te Den Haag, geopend is. De nestor der sportbeweging in Nederland, de heer W. H. J. Muiier, heeft een beker voor de2e competitie beschikbaar gesteld. De Nivas verhoogde andermaal de ver- kooplimites en wel met 10 cent ver auin- taal. De Nivas verkocht voor de jongste limiet- verhooging 1400 tons superieure en 7000 tons bruine suiker voor export. Zij ver kocht hierna 1576 tons superieur en 1802 tons hoofdsuiker voor consumptie. Uit goede bron wordt vernomen, dat bin nen korten tijd aan alle Nederlandsche reederijen, welke in de jaren 1925 en 1935 rentelooze voorschotten van het Rijk via de Benas hebben ontvangen, kwijtschelding wordt verleend. De directie en commissarissen van de Stoommeelfabriek „Holland" stellen voor, op het aandeelenkapitaal 50 pCt. af te schrijven en het vrijkomende bedrag voor afschrijving op de activa aan te wenden. In verband met de schaarschte aan sui ker voor spoedige levering, is de stemming op de Britsche suikermarkt zeer vast De prijzen stegen met VA d. Op de veiling van Java- en Sumatra-thee te Londen zijn de prijzen in doorsnee met V* d. per lb. gestegen. Te Brussel loopt het gerucht, dat de So- fina over het afgeloopen jaar het dividend, dat het vorig jaar fr. 440 netto bedroeg zal verhoogen met 10 a 15 pCt. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 14'/g. 270.000 werd aan goud omgezet Op de beurs te Manchester loopen ge ruchten omtrent plannen bij de producen ten tot verhooging der kunstzijdeprijzen. Rusland heeft 3000 K.G. goud naar Ame rika en Engeland gezonden, teneinde grondstoffen te betalen voor de wapen leveringen van den jongsten tijd. Uit Berlijn wordt bericht, dat het Rijk zijn voorkeurspositie op de kapitaalmarkt zal opgeven, ten gunste van de particuliere industrie, voor zoover dit noodig is, om tegemoet te komen aan de meest urgente financieele behoeften van het vierjaren plan. De ondernemingen, die bij dit plan wor den belast met de productie van nationals motorbrandstof, zouden binnenkort lee rlingen uitgeven, tot e;n bedrag van M. fOO rnillioen. De groote mijen in het Rijngebied zouden hiervoor het eerst in aanmerking komen, aangezien deze wegens de behaal de winsten hiertoe het best in staat wor den geacht. De Engelsche Board of Trade deelt me-f de, dat een principieele overeenkomst bereikt inzake een nieuw handelsverdrag tusschen Engeland en Canada. De binnenlandsche Amerikaansche ko- perprijs is wederom verhoogd n.l. van 0.12% tot 0.13. De koperverkoopen be droegen Woensdag j.l. 6.87 mill, lb., Dins dag 6-57 mill. lb. en 53.97 mill, sedert 1 Jan- De Standard Statistics raadt cliënten aan, de grootste waakzaamheid te betrach ten bij den verkoop en niét bij den aan koop van hooggeprijsde Amerikaansche koperwaarden. Het is mogelijk dat de spe' culatie de koersen nog meer in de hoogte drijft. Financieele Amerikaansche kringen heb ben met voldoening er kennis van ge nomen, dat de regeering geen nieuwe wet ten op het bankwezen zal indienen. Me" leidt hieruit af, dat het plan hiervoor voO' goed is opgegeven. Bij de General Electric bedroegen de al ders in 1936 297 mïllien, of 37 pCt. mee, dan in 1935. In 1929 bedroeg het rec0ia 446 mill. De productie van electrischen stroom iii L/U JJ! UURLI/tO UU.IO otoL L lOL/l'L'l/ OU/ UW/"" Volgens het Bureau of Labour is het dexcijfer der Amerikaansche groothui delsprijzen in de week per 9 Januari m 9.6 pCt. gestegen ten opzichte van de vol™* week. Dit is de elfde wekelijksche stijg1' De Amerikaansche Senator Conndty diende een voorstel in, ten doel hebben overproductie van petroleum te vod' komen. De productie, het verbruik en de uitv0^ van Amerikaansche benzine bedroegen Nov. respectievelijk 43.374.000, 39.919.000 A 2.586-000 vaten, tegen respect. 46.198 u 44.253.000 en 2.491.000 vaten in October 1 De Amerikaansche makelaarsvoorsch°h ten bedroegen in de afgeloopen week 1"m mill, tegen 1042 mill, in de voorafgaan week. ochtend te Amsterdam op 8.96'A8.97'A^ slot 8.96%), de Dollar op 1.82'A—l (1.8211/16), de Frank op 8.52'A8J>/{) (8.52%), de Belga op 30.78—30.82 (30WAf en de Zwitsersche Frank op 41.92'A—41' (41.94). t<Y De JavaChina Japanlijn besloot rieven voor uitgaande lading met 32 V onmiddellijk te verhoogen nadat zti langs heeft besloten de tarieven inga^.A 1 Maart met 20 pCt. te verhoogen. Vol9 yj het „Bat. Nieuwsblad" bestaat hiertege11 de regeering geen bezwaar. De Baltimore and Ohio zal naar rct^ j P in 1936 een winst behaald hebben van ïjfj. rnillioen tegen een verlies van 3.18 het vorig jaar. De vergadering van de Amsterdam nocli Cult. Mij. heeft de reorganisatie-v W stellen, o.a. omvattende afschrijving °V p,e> kapitaal van 60 pCt. ter delging van U' verlies-saldo en uitgifte van nieuwe a deelen, aangenomen. et zal wel niemand ontgaan, d£\ pet 00 I I zoo ooit dan in onzen tijd, algemeen welzijn het bestaan den krachtigen bloei vordert van kath0' lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederia»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6