Hooggestemde lyriek van Edouard Herriot Weer Griep? GRIEP De bandjirs in onze Oost EEN DOM SCHOOL BESTUUR DE FRANSCHE KAMER BIJEEN INT. EUCHARISTISCH CONGRES Uit de Pers Socialistisch „geloof" VRIJDAG 15 JANUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT De vrijwilligers voor Spanje Het Duitsche politieke spel en het Fransche Minister Moutet zou niet aan Duitsche koloniale eischen gelooven e vrijwilligerskwestie 25 jaar directrice Bepalingen voor het Bisdom Haarlem HET PLAN-DETERDING De boter-aankoopen Beproefd VapoRub Breuk in de muren De Times juicht het initiatief van dr. Colijn toe De wereldjamboree Laatste twistpunt uit den weg geruimd Comité Nationaal Huwelijks geschenk NED. R. K. J O URN AL ISTEN- VEREENIGING Een groep „Midden-Nederland" opgericht Spoorbaan over een lengte van 150 meter weggeslagen De diefstal bij de R.T.M. Verdere behandeling voor de rechtbank uitgesteld tot 28 Januari Katholieke documentatie De villa te Krynica, wélke door de Poolsche regeering aan H. K. K. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhfird ter/beschikking is gesteld, (Foto F, A. StavtJ De verbouwing van het paleis Soestdijk In den voormaligen hertenkamp komt een zwembassin Imi iC.1 liSsl ALS GRIEP DREIGT! Neem reeds WYBERT, als Uw buurman griep heeft. - WYBERT- TABLETTEN a 50,35 en 20 ct. WYBERT-SIROOP a f 1.50 en 90 ct. WYBERT Eieren naar Spanje en Duitschland Practisch onttrokken aan den export naar Engeland PLUIMVEE-FEDERATIE Algemeene vergadering te Utrecht DISTRIBUTIE VAN VERSCHE ZEEVISCH De Fransche Kamer is gisteren weer bij eengekomen. Een der hoofdschotels van het parlementaire menu in deze voor- iaarszittingsperiode is het door den Minister- President Léon Blum bij het bureau der Kamer ^gediende wetsontwerp, dat de strekking heeft „de regeering te machtigen alle maat regelen te nemen, die zij nuttig acht om het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te be ften." De aankondiging van dit wetsontwerp *°rdt op alle banken van het Huis, met uit- ^ndering van die der communistische Volks- trontieden, met daverend gejuich begroet. Het is zeker, dat de Kamer, welke vandaag' het Wetsontwerp in behandeling zal nemen, met °Vergroote meerderheid haar goedkeuring er aan zal hechten. Voor het voortbestaan van Volksfront is deze krachtproef van Blum nieuwe belasting. De premier schijnt deze 2°nder veel zorg in koop te willen nemen. Het Volksfront was trouwens in de dagen voor ^orstmis reeds gebarsten, toen de communisten niet accoord gingen met de buitenlandsche Politiek van het Kabinet. Door den afval der oonirnunistische stemmen werd toen de meer- ^erheid voor Blum niet kleiner, maar footer, omdat vele gematigder groepen zich ^hter hem schaarden. En dit is nu nog in be- 'aügrijker mate het geval. Het is nu te hopen, na aanneming van het ontwerp de wet zon- <*er comedie ook in de werkelijkheid zal ubr- ^eh omgezet en dat het volk geen aanleiding 111 eer zal hebben, om den trein, welke 's mid- daSs van Parijs naar het Zuiden loopt, wegens llet groote aantal vrijwilligers, welke er dag in *8 uit mee werden vervoerd, nog langer spot- khd „le train vouge" te noemen. *n de kwestie der vrijwilligers komt eenige tokening. Engeland heeft reeds een verbod P'tgevaardigd. Frankrijk zal nu volgen. Het Rotwoord van Portugal op de Britsche nota P°udt, naar verluidt in diplomatieke kringen, principieele toestemming in. De Portugee- Sche regeering schijnt echter nog een slag om öeh arm te houden en nog te willen afwachten, ^at „andere regeeringen" (bedoeld worden ^taifë en Duitschland) zullen doen. Het wach- is dus op deze twee landen. Mussolini en Bering hebben reeds uren lang met elkander Geconfereerd. Met spanning Wacht de wereld °P het resultaat dier conferenties, op het ant woord, dat Berlijn en Rome aangaande de Westie der vrijwilligers naar Londen zullen GePden. Verontrustend is, dat Dr. Goebbels °Pöertusschen weer een nieuwe campagne te- 6eP Frankrijk op touw heeft gezet door in heel ^P gelijkgeschakelde pers met sensationeele °Ppen te laten verkondigen, dat de Sovjets 'Poester zijn in Zuid-Frankrijk en dat men, f°°als de deftige Deutsche Allgemeine Zeitung «et Öer uitdrukt, den indruk krijgt, dat het gezag Parijsche regeering in het Zuiden van Frankrijk feitelijk niet meer bestaat. Men kan dit niet anders noemen dan kwaadaardigen nonsens, maar deze nonsens is een hoogst ge vaarlijke. Men krijgt geen hoogte van de Duit- sche politiek. Er schijnen twee soorten van po litiek te zijn, een van Goering en een van Goebbels. Waar staat Hij, die alléén leidt? Droeg de voorzitter van de Fransche Kamer, Edouard Herriot, reeds kennis van deze nieuwe perscampagne, toen hij gisteren zijn hooggestemde openingsrede hield in het parlement? Hij constateerde althans met plechtigen nadruk, dat de republiek té sterk is geworden, dan dat het, wien het ook zij, ver oorloofd zou zijn haar aan te tasten. Dit was op de eerste plaats aan het adres der com munisten gericht, want dezen alléén vormen in de werkelijkheid een bedreiging der democra tische republiek. Onmiskenbaar bedoelde Herriot de campagne der Duitsche pers, toen hij pathetisch tegen den „laster" ten velde trok en het vredelievende karakter van Frankrijk in bewogen bewoordin gen in het licht stelde. Hyi liet zijn groote rede naarsgaven werken en riep uit: „Tegenover den laster, die nog vaak jegens Frankrijk wordt geuit, stelt Frankrijk de zuiverheid van zijn ge weten. Frankrijk heeft de hand toegestoken, en steekt nog steeds de hand toe aan zijn tegen standers in den strijd. Het zou er toe hebben willen bijdragen den volkeren een ontwerp voor een definitieven vrede te geven, zooals het in dertijd de regels van het individueele recht ge schonken heeft. Het heeft zijn beste verwach tingen gesteld in den Volkenbond, dien het on danks zekere teleurstellingen, wil blijven verde digen en vervolmaken. Het weet, dat de her vatting van den wapeningswedloop de volkeren meesleept op een gevaarlijke helling en hen blootstelt aan gevaren, die het door zijn ver stand en zijn moed weigert als onontkoombaar te beschouwen. Het wil zijn welvaart op de el lende van geen enkel volk grondvesten. Het houdt zich te allen tijde gereed voor redelijke overeenkomsten en eerbiedigt de binnenland- sche privileges der andere naties, zooals het zijn eigen privileges wil verdedigen. Frankrijk zal nooit ophouden te werken aan het uit den weg ruimen van de misverstanden, die soms ern stiger zijn dan de botsingen van belangen zelf." Herriot, die zoo geestdriftig Goethe vereert, in wien hij ziet den algemeenen Europeeschen mensch in Olympische rust van klaren vrede, Herriot, die dweept met Beethoven, dien hij be lichaamt in het „Alle Menschen werden Brü- der", Herriot stak ongetwijfeld eerlijk de hand toe aan zijn (Duitsche) „tegenstanders in den strijd." Moge héél Frankrijk achter hem staan. Dan zal het mogelijk zijn, dat „misverstanden", die werkelijk „soms ernstiger zijn dan de botsin gen van belangen zelf," vanzelf uit den weg worden geruimd, mits overal de goede wil aan wezig is, deze te vermijden. Alléén de commu nisten onthielden zich van toejuichingen. Maar na de hartstochtelijke slottirade van Herriot over de diepe eenheid van het Fransche volk, die culmineerde in den uitroep: „Zoodra het om het vaderland gaat, is er slechts één Frankrijk," juichten ook de communisten. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ook in het Zuiden, waar volgens Goebbels de Sovjets heerschen! t.PARuS> 15 jan. (Havas) De Echo de Pa- v Publiceert verklaringen van den minister P Koloniën, Moutet, die opkomt tegen de 'utsche koloniale eischen. Moutet gelooft niet, a de koloniale kwestie een gedachte is, waar- la P Pet Rfjk fundamenteel vasthoudt. Duitsch- jd benut volgens Moutet de kwestie voor zijn Paa k spel en zPn eischen komen en gaan ttie gelanS van de behoeften van zijn alge- politiek en vooral van zijn Europeesche 8 "Toen de rijkskanselier „Mein Kampf" O-ef, was hij tegen koloniën. De kwestie der g6h rPksche grenzen houdt hem ook nu nog O bezig. Wij kunnen geen wijziging in de jP'ale politiek onder oogen zien." Waar op economisch terrein zou Moutet eco- PitlilSche samenwerking met 't Rijk wenschen, eP dit besloten is weer mede te doen aan sPel van den vrede by. 15 Jan. (Havas) De legislatieve com- le der Kamer heeft met algemeene stem- Pet wetsontwerp inzake de werving van li ^dligers voor Spanje goedgekeurd en met f6ci gen 9 stemmen besloten, dat in geval van geAive' de maximumstraf van een jaar gevan- zou worden toegepast. ïja aarschijnlijk zal bij de behandeling in de €r een minderheid zwaardere straffen vra- CP uitbreiding der vervolging van de recru- Agenten. aS h' M. Houttuin zal op 1 Februari den Sei6(j erdenken, waarop zy vyf en twintig jaar *ot yP w'erd benoemd tot directrice van de My. g r2ekering tegen de geldehjke gevolgen isl6lCte en °nseval „Labor" te Groningen, dat in de verzekeringswereld een uniek feit Aei-A ,vrouw aan het hoofd van een ver- Op ^instelling staat. dfie baandag 1 Februari a.s., des namiddags LQteAIl,r w°rdt ten kantore der My., Oude ?0Ucje Sestraat 52, Groningen, een receptie ge- teneinde belangstellenden de gelegen- ,8even de jubilaresse persoonlyk geluk ''«Chen. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en ver heugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS le ondervinden. Voordat Ge 't weet is alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. In verband met het Internationaal Eucharis tisch Congres te Manilla heeft Mgr. Huibers bepaald, dat van 31 Januari tot 7 Februari in alle H.H. Missen de oratie van het H. Sacra ment zal worden gebeden. Voorts heeft Mgr. toegestaan, dat in de kloosters een nachteiyke aanbidding mag worden gehouden, terwijl in alle kerken en kapellen een aanbidding in de avonduren kan worden gehouden op Woensdag 3 Febr. en Zondag 7 Febr. Voorts spoort Mgr. de geloovigen aan Zondag 7 Febr. tot de H. Tafel te naderen, terwyi het Mgr. aangenaam zal zijn, als op een der dagen van het Congres een algemeene kindercommunie gehouden wordt. Volgens het Ned. weekblad voor kruideniers waren, zullen thans ook boter-aankoopen vol gens het plan-Deterding loopen over de firma Borggreven te Terborg, dezelfde die ook de eierenlevering aan zich heeft getrokken. Loop geen risico, wanneer griep heerscht. Beweeg U zooveel mogelijk in de buitenlucht, eet krachtig voedsel, drink melk en sinaasappel sap, om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U een kou gevat, behandel haar dan direct. Neem zoo noodig een laxeermiddel, een heet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wryven en met warm flanel bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenige malen per dag Vicks in de neusgaten aanbrengen en goed op snuiven. De echte Vicks is 'uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrygbaar. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. Bestrijd verkoudheid ''zonder „innemen" I De Times juicht in een artikel, dat getiteld is „Breuk in de muren", de pogingen toe van Scandinavië en de lage landen langs de Noordzee om te komen tot een verlaging der barrières van den wereldhandel. Het blad is van meening, dat het thans als gevolg van bezoeken van ministers zeker schynt, dat de conventie van Oslo krachtig bevestigd en naar alle waarschynlijkheid uitgebreid is. In een hoek van de wereld tusschen landen met een kleine bevolking, maar met groote staatsmanswijsheid zal de handel dan vlotter kunnen gaan, doch dat zal slechts een begin zijn, daar Nederland en Scandinavië afhanke lijk zijn van afzetgebieden in grootere landen. Scandinavië, aldus de Times, is onze beste cliënt in Europa en Nederland wil steeds meer van ons koopen. Dit zijn alle belangrijke overwegingen, welke in Britsche oogen de waardeering moe ten doen toenemen voor deze geste naar een vrijer handelsverkeer. De Times brengt in het bijzonder hulde aan dr. Colyn. Naar de Telegraaf verneemt is een juridische oplossing gvonden, waardoor de moeilijkheden inzake het bestuur van de stichting Wereld jamboree 1937 definitief uit den weg zyn ge ruimd. Het betrof hier het feit, dat naast het be stuur in zijn tegenwoordige samenstelling nog leden van het vorige bestuur er aanspraak op maakten, deel van het bestuur uit te maken, en zelfs de bevoegdheid van het nieuw opgetre den bestuur betwistten. Deze situatie had eenige moeilijkheden doen ontstaan, die een definitieve oplossing nood- zakeiyk maakten. Het ging o.a. over het beschik kingsrecht over de geldmiddelen van de jam boree, welke bij een bankinstelling te Den Haag waren gedeponeerd. Na overleg met den juridischen adviseur is ten slotte de oplossing gevonden, welke hierop neerkomt, dat de heer Diemont, die zich als het eenig overgebleven lid van het bestuur be schouwde, ter bevordering van een goeden gang van zaken alsnog zijn ontslag heeft genomen, waarna het nieuwe bestuur opnieuw is gecon stitueerd in zyn reeds eerder gepubliceerde sa menstelling. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huweiyksgeschenk deelt ons mede, dat het bureau van het secretariaat met ingang van 16 Januari wordt overgeplaatst naar het kantoor van den secretaris mr. E. de Visser, Velperiiinnensingel 1, Arnhem, telefoon 23104, De Nederlandsche R.K. Journalistenvereeni- ging, die voor haar verderen uitbouw groepen noodig heeft, is thans weer met een vermeer derd. In het midden van ons land, waar de leden der R.K. Journalistenveieeniging nog niet in een dergelijk verband vereenigd waren, is dezer da gen de groep „Midden-Nederland" opgericht, die zich uitstrekt over de geheele provincie Utrecht, alsmede de provincies Noord-Holland en Gel derland, voor zoover behoorend tot het Aarts bisdom. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. J. Th. Dieges, Ign. Agasi, beiden te Utrecht en A. G. van Oorschot te Hilversum, die respec tievelijk de functies zullen vervullen van voor zitter, secretaris en penningmeester. Het adres van het secretariaat is: Beukstraat 37, Utrecht. BATAVIA, 15 Januari (Aneta). Van de züde van de Staatsspoor wordt gemeld, dat de spoorbaan te Strawat opnieuw is wegge slagen over een lengte van circa 200 meter. De passagiers van de nachttreinen en de post zyn per auto over het stremmingspunt gebracht. De vertraging zal circa vijf uren duren. De baan van de N.I.S. is over een lengte van 150 meter weggeslagen. SEMARANG, 15 Jan. (Aneta). Hedenmorgen is de laatste hand gelegd aan de herstelling van de baan van de N. I. S. by Strawat, waarna de eerste trein van de Staatsspoor weer kon pas- seeren. Het herstel van de baan van de N. I. S. by Djocja duurt echter langer. De spoorweg-auto riteiten hebben thans in overweging genomen een permanente brug te doen bouwen op de plaats van de stremming, waar de dijken bin nen een week tyds tweemaal wegsloegen. Op 1 October jJ. is op het terrein van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij aan de Rosestraat te Rotterdam een brutale diefstal voorgevallen. Onbekenden slaagden erin, op klaarlich ten dag een kist, waarin zich een bedrag van ruim 6000 gulden aan specie bevond, buit te maken. Het geld was eigendom van de Incassobank en moest verzonden worden naar de Coöpera tieve Suikerfabriek te Puttershoek. Des morgens was de kist per auto naar het station gebracht. Tot ongeveer half één had het geld in een loods gestaan. Toen had een beambte de kist in een goederenwagen gebracht. Toen de tram in Puttershoek aankwam, bleel: evenwel, dat de kist verdwenen was. Slechts met de grootste moeite is het gelukt in deze zaak sporen te vinden, en tenslotte zijn er eenige arrestaties verricht. In verband met deze affaire hadden zich te verantwoorden de 38-jarige havenarbei der C. B., de 36-jarige J. J. E. van B. en de 35-jarige lynwerker A. v. d. E., allen te Rot terdam woonachtig. Alle verdachten zyn gedetineerd. De zaken werden gesepareerd behandeld. Uit de verklaringen bleek, dat C. B. het ge stolen geld vervoerd en in zyn huis bewaard moet hebben en dat in zyn woning de buit is verdeeld. Tegen hem eischte het O. M., waargenomen door mr. F. Mi Wilbrenninck, anderhalf jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte, J. J. E. van B. ont kende pertinent iets met de zaak te maken te hebben. Hem was diefstal van de kist ten laste gelegd. Uit de getuigenverklaringen bleek o.m. dat hij zich omstreeks het tijdstip waarop de dief stal was gepleegd, in de nabijheid van het sta tion der R.T.M. had opgehouden. Tevens had hy reeds in Augustus besprekin gen gehouden over de manier, waarop het geld vervoerd zou worden. De verdere behandeling van deze zaak werd wegens het niet verschynen van een aantal ge tuigen aangehouden tot 28 Januari. Tenslotte heeft de rechtbank behandeld de zaak tegen den 35-jarigen lynwerker A. v. d. E. Deze wordt eveneens verdacht van diefstal. Hij is de man, die in het bezit was van den sleutel van den wagon, waarin de kist stond. Uit de getuigenverklaringen bleek o.m. dat v. d. E. op den bewusten dag eenige malen in de loods was geweest, zonder dat hy er {ets te maken had. Ook nu weer werd gehoord de gedetineerde L., die verklaarde, dat v. d. E. met van B. by hem was geweest om over de voorbereidingen van den diefstal te spreken. Het was de bedoeling, dat v. d. E. de plaats zou aanwijzen, waar de auto de kist met geld in ontvangst zou nemen. Nadat nog een groot aantal getuigen a dé charge was gehoord, werd ook deze zaak in verband met het niet verschynen van een aan tal getuigen, aangehouden tot 28 Januari. De N.V Paul Brand's Uitgevers Bedryf te Hilversum, heeft het recht van uitgave van „Katholieke Documentatie" overgedaan aan Kulsman's Documentatiebureau te Bussum, De heer B. Hulsman was tot nu toe verant woordelijk leider van de „Katholieke Documen tatie", zoodat de redactioneele samenstelling geen wijziging ondergaat. Wel bestaat het voor nemen, zoowel aan den omvang van het pe- riodiek, als aan het aantal deskundige mede werkers een belangrijke uitbreiding te geven, waardoor „Katholieke Documentatie" neg méér dan voorheen een moeilijk te missen vraagbaak wordt voor alle werkers op geeste lijk, sociaal en politiek terrein. Zooals reeds gemeld, lag het in de bedoeling van het comité tot aanbieding van het Natio naal Huwelijksgeschenk om behalve de verbou wing aan het paleis Soestdijk tevens over te gaan tot den aanleg van twee tennisbanen. Naar het schijnt zullen deze plannen eenige uitbreiding ondergaan en wel zoodanig, dat ook zal worden overgegaan tot den aanleg van een openlucht-zwembassin. Het zou, volgens de N.R.Ct., in de bedoeling liggen zoowel deze banen als ook het zwembad te maken in het gedeelte van het park, bekend als de voormalige „Hertenkamp," een gedeelte van het Kon. Park, gelegen onmiddellijk achter den grooten vijver op ongeveer vyf minuten afstand van het Paleis. Beide projecten komen in de nabijheid van de Oude „Willem II" linde en de zgn. Hertegracht. De herten werden reeds eerder overgebracht naar de meer Noordelijk gelegen weide nabij het Anna Paulowna-boerderytje. Een dezer dagen zal een begin worden ge maakt met het aanleggen van de centrale ver warming in de vertrekken, eertijds, toen Soest dijk alleen nog dienst deed als zomerverblijf, bewoond door de Koningin en die thans door het Prinselijk Paar na terugkomst uit het bui tenland tijdelijk zullen worden betrokken om van hier uit de verbouwing en inrichting van Hun eigen „home" te kunnen medemaken. Ook in het nieuwe en te verbouwen gedeelte zal centrale verwarming worden aangebracht, werkzaamheden waarmede, gezien de dikte en samenstelling der oude muren in het beneden gedeelte van het paleis, vermoedelijk eenige tijd gemoeid zal zijn. In tegenstelling met vroeger schijnt het thans niet in de bedoeling te liggen dat er steeds een groote staf van inwonend personeel aan wezig zal zijn; integendeel, dit zal tot een mini mum worden beperkt. Eveneens zullen de hoogere leden van de hofhouding niet in het paleis woonachtig zijn, doch zich in de buurt hiervan vestigen. In een van de personeelswoningen tegenover het paleis zal het kwartier van de wacht van het paleis, bestaande uit acht rijksveldwachters, worden ondergebracht. Naar het „Hbld." verneemt, hebben de samen werkende eieren-coöperaties Woensdag vijf dui zend kisten a 720 stuks, dus in totaal 3.6 mil- iioen eieren naar Spanje verkocht tegen een prijs, die 20 cents ligt boven den prijs, die Woensdag in Engeland kon worden gemaakt. Een ongeveer even groot kwantum gaat deze week ingevolge het planDeterding naar Duitschland. Het totale kwantum van ongeveer zeven a acht millioen stuks eieren, dat nu naar Duitsch land en Spanje gaat, wordt practisch gespro ken onttrokken aan den export naar Engeland, zoodat de zeer beperkte kring van importeurs van Nederlandsche eieren aldaar te weinig dreigt te zullen ontvangen. Teneinde dit te voorkomen, kwam Donderdag ochtend dan ook reeds een hoogere bieding uit Engeland, waardoor op de Nederlandsche mark ten 10 a 15 cents méér besteed kon worden dan Woensdag. Niettemin blijft de eierprys voor dezen tijd van het jaar nog steeds te laag. De Nederlandsche Federatie van Vereenigin- gen van Bedryfspluimveehouders hield te Utrecht een algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer P. J. van Haaren uit Tilburg. In de vergadering werd gewezen op de nood zakelijkheid, dat betrokkenen zeer spoedig weten of er inderdaad een regeling komt voor 't ver- leenen van toeslag op van fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven te betrekken broedeieren en kuikens en zoo ja, welke. Be sloten werd een schrijven te richten aan den Minister van Landbouw en Visschery met het verzoek, te willen mededeelen of het in de be doeling ligt maatregelen als bedoeld te treffen en indien dit inderdaad het geval is, te willen bevorderen, dat deze dan zeer binnenkort ge publiceerd zullen worden. Voorts werd besloten de Nederlandsche Cen trale voor Eieren en Pluimvee te verzoeken, stappen te doen tot wijziging van de productie- eischen voor jonge hennen op de door haar er kende fokbedryven, zoodanig dat de gestelde minima ten aanzien van het aantal vóór 1 Fe bruari gelegde eieren voortaan zullen gelden vanaf 1 Augustus inplaats van 1 September, zoodat in Augustus gelegde eieren worden mee geteld. De aftredende bestuursleden J. H. W. Robers, Enschede en L. G. H. Simons, Swalmen, eerden piet algemeene stemmen herkozen. Dat er op school veel domme kinde ren zijn, is algemeen bekend, maar dat een schoolbestuur uit louter anti-papisme domme dingen doet, verdient bijzondere vermelding. Het schoolbestuur, waarop wij hier doelen, is dat van de Christelijk-Nationale school te Moerkapelle. Dit schoolbestuur meen de ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard niet te mogen volstaan met het uitreiken van de weinig geluk kige rijmprent en zelf een extra-ca deautje aan dat van de regeering te moeten toevoegen. Het kocht daartoe een tweehonderdtal exemplaren van het boekje: „Oranje door alle tijden" samen gesteld door A. Wildeman. In dit aar dige boekje zijn de coupletten van het „Wilhelmus" afgedrukt en boven ieder couplet staat een foto van één der figu ren uit het huis van Oranje met den tekst van een door hem gedane markante uitlating. Een zeer toepasselijk geschenk dus voor de schoolkinderen. Onder de opgenomen portretten komt óók dat van Prins Hendrik, den vader van Prinses Juliana voor en onder dit portret staat: „Bezoek van den Prins op 26 Juni 1934 aan het klooster der Franciscanen te Woerden. Hij sprak o.a.: „Uw werken is ook een bevorderen van de waarheid. Ik hoop nu, dat u allen, die hier op aarde zoo de waarheid hebt gediend, een maal de waarheid moogt zien in het eeuwige licht". Hoezeer het bestuur van de Christelijk- Nationale School te Moerkapelle ook in het algemeen ingenomen bleek met Wildeman's boekje, een dergelijke wel willende uitlating aan het adres van katholieken en nog wel Franciscanen door niemand minder dan den Prins der Nederlanden en gemaal van H. M, de Koningin achtte het niet raadzaam den kleinen Moerkapelletjes onder de oogen te brengen en gedachtig het his torisch gebruik van de witkwast liet het dezen tekst met Oost-Indischen inkt ver donkeremanen in de uit te deelen exem plaren. Dit karweitje werd onder leiding van het schoolhoofd door vijf kinderen van de hoogste klasse, die blijkbaar be stand geacht werden tegen een mogelijk kwaden invloed van het „paepsche stou- tigheidje" van Prins Hendrik, opgeknapt. Wat heeft het schoolbestuur van de Christelijk-Nationale School te Moerkapelle met deze handel wijze bereikt? Ten eerste, dat circa twee honderd albums op zeer opvallende wijze zijn geschonden, ten tweede, dat som migen misschien zullen denken, dat Prins Hendrik nooit een vermeldens waardig woord heeft gesproken in tegen stelling met de andere in het boekje af gebeelde figuren, ten derde, dat, waar ongeschonden boekjes in den handel zijn, de nieuwsgierigheid op zoek zal gaan naar niet verminkte exemplaren, zoodat Prins Hendrik's woord meer belangstel ling zal ondervinden dan het anders zou hebben gehad, ten vierde dat het school bestuur de nagedachtenis van Prins Hendrik nu juist niet bepaald eert door diens uitlating als ongeschikt voor kin deren zwart te maken, en ten vijfde, dat vijf kinderen van de school thans er groot op kunnen gaan iets te weten wat hun minder vertrouwde Christelijk-Na tionale medescholieren niet weten en dus aan hun kameraadjes, zij het ook in het bekende steeds geschonden ver trouwen, zullen vertellen, wat Prins Hendrik kort voor zijn dood aan de E.E. P.P. Franciscanen heeft gezegd. Zeiden wij te veel, toen wij het Moer- kapellesche schoolbestuur dom noem den? Het heeft door zijn optreden juist dat bereikt, wat het in on-christelijke enghartigheid wilde verijdelen. De minister van Sociale Zaken heeft aan een aantal gemeentebesturen medegedeeld, dat de proefneming, welke sedert eenige weken in ver scheidene gemeenten van het Zuiden en Oosten des lands wordt genomen met de distributie van uit IJmuiden aangevoerde versche zee- visch, zal worden uitgebreid. De aangeschreven gemeenten kunnen thans by deze distributie worden betrokken. Wij lezen in „Patrimonium", officieel orgaan van het Ned. Werkliedenverbond: „De heer Vliegen, een der oudste voorman nen van de S.D.A.P., schreef onlangs in de so cialistische pers over „Kerstgedachten", waar in hy uitsprak, dat, „wij, socialisten, gesteld, dat wij de Messiasgedachte huldigen, ze toch niet zouden belichamen in een persoon." Wy gelooven wel, aldus de schryver, „in een ver lossing, maar niet in een Verlosser." Scherp wordt hier de principieele tegenstel ling tusschen Christendom en sociaal-demo cratie belicht. Maar waarop steunt dan toch het socialis tisch geloof aan de „verlossing", die komt, aan de schoone „gemeenschap," waarover de heer Vliegen spreekt? Een „gemeenschap", waarin de menschen heel andere wezens zullen zyn geworden, en als broeders met elkander zullen verkeeren? Mensphen, die geen Verlosser noodig hebben, maar toch gansch anders zul len worden? Het socialistische „geloof" heeft feiteiyk geen fundament, waarop het steunt. Het i6 een menschelijk verdichtsel zonder meer. Het blijkt dan ook al meer in dezen tyd, dat het alle levende kracht mist. Het is tegen de stormen niet bestandf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9