Program van actie der R.K. Staatspartij Indezen die een GRIEP in weinige dagen verdrijven/ Het nationale geschenk PUN! Opening van den Zweedschen Rijksdag staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Heem daarom eiken avond een 'AKKERTJE'! Daarmede voorkomt Gij dat de infectie doorzet, want AKKERTJES"zijn echte ARBEID VOOR ONS VOLK INRICHTING VAN HET PRINSELIJK JACHT GEZONDE DEMOCRATIE Kerkelijk leven ZATERDAG 16 JANUARI 1937 Beveiliging van samenleving en gezin onder leidende gedachten Partijraad komt bijeen op 27 Februari Actueele uitzending Met de microfoon in Krynica VLEESCH IN BLIK GENOEG Fabriek te Almelo stopgezet HAROLD SAMUEL De groote Bachvertolker Volgens het verlangen van Prinses en Prins zal het schip ook gelegenheid bieden voor arbeid Safety first De inrichting COWBOY GEARRESTEERD Hij bleek een verkleede Amster dammer te zijn De Coen-herdenking te Hoorn BOERDERIJ AFGEBRAND I Twee paarden en vijftien koeien omgekomen Sluiting gedrukte stukken en monsters BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Een begrooting die van zelf sluit Het verloop der plechtigheden RADIOLUISTERWEDSTRIJD Winnaars van de hoofdprijzen Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Breda's politiecommissaris ernstig ziek BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Pastoor A. A. de Kort f Geen audiëntie In verband met de reglementaire voorschriften is bij den Partijraad der R. K. Staatspartij ingediend het ontwerp-program van actie voor 1937. Het ontwerp gaat vergezeld van een toelichting, waarin strek king en beteekenis, opzet en alge- meene inhoud, alsook enkele on derdeden van het ontwerp een ver klaring vinden. Geleid door de gedachte, dat de beveiliging van de positief christe lijke grondslagen onzer samenleving, de verdediging van het gezin, het verschaffen van arbeid aan ons volk en de ordening in het bedrijfsleven in dit tijdsgewricht van overheer- schende beteekenis zijn, stelt de R. K. Staatspartij voor de komende re geerperiode de volgende punten op den voorgrond. 1. Krachtige toepassing, waar noodig aan vulling, van de bestaande maatregelen, die aantasting van godsdienstige en zedelijke waarden in ons volksleven en ondermijning van het bestaan van den Staat zelf, voorko men en onderdrukken. Nadere regeling van het vereenigingsrecht der ingezetenen, met name van het recht tot vereeniging met staatkundig doel. 2. De werkdadige zorg voor het gezin, in het bijzonder het groote gezin, moet het staatsbeleid op onderscheiden terreinen beheerschen en bezielen, zoo: bij maatregelen op het terrein van opvoeding en onderwijs; in burgerlijk en strafrecht; ter voor koming van alles wat den zedelijken grond slag van het gezin kan ondermijnen; in de sociale politiek, in het bijzonder met het oog op de inkomensvorming (kin dertoeslagen) en de volkshuisvesting; bij maatregelen van werkverruiming, werkverschaffing en steun aan werkloozen; op fiscaal gebied: rechtvaardige ver deeling van de lasten. 3. Bevordering van de volkswelvaart en krachtige bestrijding van de werkloosheid on der jeugdigen en volwassenen door maatregelen tot behoud, verruiming en betere verdeeling van den arbeid: aanpassing van bouw en werkzaamheid der Nederlandsche volkshuishouding aan de ge wijzigde internationale verhoudingen eener zijds en aan de eischen van den binnenland - schen toestand anderzijds; verlaging van de lasten, die rechtstreeks of middellijk op het nationale bedrijfsleven druk ken en daardoor de werkgelegenheid nadeelig beïnvloeden bevordering van buitenlandschen afzet, verdediging en stimuleering van de binnen- landsche markt, krachtige uitvoering van openbare werken; bevordering van verkorting van den ar beidsduur; breideling van over-mechanisatie; beperking van den arbeid door vrouwen; uitbreiding van de verplichting tot het vol gen van onderwijs. Bescherming van de ontwikkelingsmogelijk heid van het levensvatbare kleinbedrijf. 4. Wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering en van de steunverleening. De steunverleening moet worden geregeld als een voorziening in de nooden tengevolge van gebrekkige functionneering der volkshuis houding. niet als armenzorg. Bij eiken vorm van steun moet nauwgezet rekening worden gehouden met de levensbe langen van de groote gezinnen, ook van die met oudere kinderen. 5. Ordening in het bedrijfsleven door: verderen uitbouw van de organische sa menwerking in bedrjjf en onderneming, aller eerst door voortvarende uitvoering van de be staande wetten op bedrijfsorganisatorisch ge bied; aanvulling en wijziging van die wetten, ten einde leiding te geven aan de ontwikke ling op economisch en sociaal gebied, in over eenstemming met de eischen eener goed ge ordende volkshuishouding; instelling van één centraal orgaan, in be voegdheid, samenstelling en werkwijze ge schikt voor de voorbereiding van de algemeene wettelijke maatregelen op economisch en so ciaal gebied. 6. Nauwe samenwerking tusschen Neder land en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa, in den geest van welbewuste Rijks eenheid, zoowel in dé onderlinge verhouding der deelen als in de verhouding van het Rijksgeheel tegenover andere landen. 7. Regeling van organischs samenwerking tusschen het Rijk eenerzijds en de Gemeenten anderzijds bij de behartiging van gemeen schappelijke belangen. 8. Herstel en behoud van het financieele evenwicht, volgens een doelmatig plan, dat zich ook over een langer tijdvak dan een be- grootingsjaar kan uitstrekken, blijven drin gend geboden. Daarbij zal ook in het oog moeten worden gehouden de sterke samenhang tusschen de huishouding van den Staat eenerzijds en die van de lagere openbare lichamen anderzijds. De taak van den Staat om te waken voor het financieele evenwicht, ook in de huishou ding der lagere organen, sluit tevens de ver plichting in om te voorkomen, dat de lasten onevenredig worden afgewenteld en dat eer. heilzame zelfstandigheid, ook op financieel ge bied, wordt beknot. 9. Rechtvaardige verdeeling der lasten, in het geheel van den belastingdruk moet met kracht worden nagestreefd en kan, vooral bij verlaging van de zwaar drukkende indirecte belastingen, op passende wijze tot gelding worden gebracht. De Partijraadsvergadering, waarop dit ont werp-program van actie zal worden behandeld, wordt gehouden op Zaterdag 27 Februari te Amsterdam. Zondagavond om 8.45 uur zal de K.R.O. op golflengte 301 M., in samenwerking met de Polskie Radjo, een uitzending verzorgen in de Nederlandsche taal uit Krynica, de verblijfplaats van ons Vorstelijk Paar. Ongetwijfeld zal het den luisteraars in teresseeren, een beschrijving te hooren uit deze plaats, welke op het oogenblik in het middelpunt der Nederlandsche belangstel ling staat, terwijl bovendien eenige typische muziek ten gehoore zal worden gebracht. Wegens groote voorraadvorming heeft het departement van Sociale Zaken het afslachten van varkens ten behoeve van het inblikken stopgezet. Het contract, dat daartoe gesloten was met de fabriek van vleeschwaren van de firma Buyvoets en Niezink te Almelo en dat liep tot 2 Januari jj. is daarom niet vernieuwd. De werkzaamheden aan deze fabriek zijn der halve gestaakt. Er is op het oogenblik bij deze Almelosche firma nog ongeveer een millioen blikken varkensgehakt in voorraad. Ieder die de muziek liefheeft zal met deel neming gelezen hebben, dat Harold Samuel, misschien de meest vermaarde vertolker van Bach's klavierwerken, vrij plotseling te Lon den is overleden. Men mag gerust zeggen, dat Harold Samuel zijn leven aan Bach gewijd heeft. Hij heeft zijn luisteraars ontroeringen zonder weerga geschonken, ook als hij de klein ste prélude van het genie ten gehoore bracht. Samuel is geboren op 23 Mei 1879 te Londen en studeerde daar aan de Royal Academy of Music. Vervolgens stelde hij zich onder leiding van de vermaarde klavier-paedagogen Dann- reuther en Stanford. Hij had echter volstrekt geen haast, gelijk zoovele anderen, om het po dium te beklimmen. Hij studeerde met onge looflijke volharding, want hij wilde de vol maaktheid bereiken. Na een heroïsche worste ling met de techniek, achtte hij zich eindelijk in 1921, op 42-jarigen leeftijd, volleerd en trad toen voor het publiek op. Direct had hij een enorm succes, want men voelde intuïtief, dat in het spel van Samuel de innerlijke en uiterlijke vol komenheid aanwezig was. Al kon hij sommige moderne musici, die bezwaren hebben tegen het uitvoeren van werken van Bach op een piano, wanneer ze voor een ander instrument gedacht zijn, niet geheel bevredigen, ieder liet zich toch meesleepen door de machtige pe^sooniüv-b^i^ yar, zijn spel, door zijn schitterende techniek en diepdoorvoelde voordracht. Hij heeft zegetoch ten gehouden door alle cultuurcentra en veel schoons doen beleven. Te New York heeft hij in de Town Hall in zes avonden een overzicht van Bach's oeuvre gegeven, waarvan men versteld stond. Hij werd er docent in muziek-theoretische vakken aan de Yale-Universiteit. Te Brussel speelde hij in vier avonden het geheele „Wohltemperierta Klavier" en hij was van plan dat ook in Neder land nog eens te doen. Samuel heeft zelf ook het een en ander ge componeerd, liederen en.... operettes. Maar hij zal in de herinnering blijven voort leven als de groote Bach-vertolker, wien het er niet om te doen was te schitteren, ten koste van het genie, waarvan hij het werk speelt, maar om beter te doen begrijpen en te leeren kennen het fonds van schoonheid, dat de cul tuur in Bach bezit. AKKE Wat de inrichting van het jacht voor het Prinselijk Paar betreft, ver nemen wij nog de volgende interes sante bijzonderheden. Bij de verdeeling van de inwendige ruimte van het Prinselijk jacht is in de eerste plaats rekening gehouden met de veiligheid der opvarenden, die zooals vanzelf spreekt aan de allerhoogste eischen moet voldoen. Een der voorzorgen, welke zijn genomen, is de verdeeling van het schip in zeven afdeelin- gen, door middel van zes waterdichte schotten. Het doel der schotten is tweeledig. ZJij be schermen tegen brand en behoeden voor zin ken van het schip in geval van aanvaring en van ernstige beschadiging der scheepshuid. De afstanden tusschen de schotten zijn toch zoo gekozen, dat bij volloopen van de ruimte tus schen twee er van, het schip blijft drijven. Bij brand beperken zij het vuur tot een ruimte en kan dit van de overige ruimten uit worden bestreden. Weliswaar is het gevaar voor brand op dit schip al zeer gering, omdat het niet van benzinemotoren voorzien wordt, doch van die selmotoren, welke op olie loopen. Bovendien wordt een brandbluschinstallatie door het ge heele schip aangelegd. De machinekamer in het midden van het schip, de prinselijke verblijven en die voor de gasten, welke achter deze gelegen zijn, de keu ken en de verblijven der bemanning voor in het schip ontworpen, liggen alle onder dek. Het overige deel der verblijven is gebouwd op het dek, tezamen een grooten opbouw vormend. Toch is die opbouw niet zoo hoog en zoo groot, dat hierdoor het schip een minder sierlijk uiter lijk zou bezitten. Integendeel. De opbouw ac centueert de forsche lijnen van den romp. Hij beslaat ook niet de volle breedte, zoodat men aan beide zijden langs het dekhuis van voor naar achter over het dek kan loopen. Voor een deel, en wel meer naar het achterschip, zijn deze doorloopen overdekt. Het voordek is ge heel vrij. Wanneer men het dek van het prinselijk jacht betreedt, midscheeps aan boord komende, vindt men zoowel op stuur- als bak boord een deur, die toegang geeft tot het dek huis. Men treedt dan een hal binnen, waar achter een groote en zeer lichte deksalon is gelegen. Dit is het vertrek, waar de opvarenden gedurende den dag, behalve gedurende de maal tijden, zullen verblijf houden, waar de Prinses en de Prins gasten zullen kunnen ontvangen, waar zij in een gezellig hoekje gezeten dooi de groote ramen ziende, het voorbijtrekkend landschap zullen kunnen aanschouwen of wel den blik over het wijde water kunnen laten glijden. Daar komen veel kastjes voor de dage lij ksche benoodigdheden, een meubileering over eenkomstig de wenschen van Prinses en Prins, radio, filminstallatie, enz. Hoe dit alles er uit zal zien, kan nog niet worden gezegd, omdat de vraag betreffende de artistieke aankleeding van het schip nog niet is beantwoord. Aan de achterzij dë heeft de deksalon twee groote openslaande deuren, waardoor men het achterdek betreedt. Eerst komt men in een soort waranda, gelegen onder het naar achter doorgetrokken dak van den deksalon. Daarna eerst staat men vrij. Op het open dek komen stoelen. Door een gang kan men in de richting van het voorschip de hal verlaten naar den eetsalon. Behalve de "gebruikelijke meubileering, zal hier een bureau worden ingebouwd, want het verlangen is, dat het schip een plaats biedt, waar de Prinses en de Prins zich kunnen terugtrekken om arbeid te ver richten. Naast de gang en tusschen hal en eetsalon, ligt grenzend aan den laatste, een dienkamer en hierachter het stuurhuis. In het stuurhuis worden alle bedieningsorganen en de controle- instrumenten voor de twee hoofdmotoren aan gebracht, alsmede alle verdere benoodigdheden voor de navigatie. Dit stuurhuis staat in open verbinding met de gang, waardoor het deel uitmaakt van de overige ruimten van het schip. Aldus blijven de opvarenden in contact met de kern van het scheepsbedrijf, waardoor in niet geringe mate het sportieve element in dit schip wordt verhoogd! Boven op het dekhuis en wel achter stuur hut en schoorsteen komen de roei-zeilsloep en de motorbijboot te staan, welke met behulp van davits overboord gevierd kunnen worden. De davits zullen dank zij een bijzondere construc tie inschuifbaar zijn, zoodat de hoogte van het geheel boven water, met het oog op het pas- seeren van vaste bruggen, zooveel mogelijk wordt beperkt. Van de inrichting van het schip onder dek kan het volgende worden verteld. Voor de ma chinekamer, die midscheeps ligt, treft men de keuken aan en de verblijven voor de beman ning. Kapitein, machinist, dekknechts en be dienend personeel, beschikken deels over een eigen hut en bovendien hebben zij hun eigen douche-gelegenheid. In de keuken in de onmid dellijke nabijheid, zullen aanwezig zijn 'n koel kast, een warmwatervoorziening en een kleine centrale verwarming, die des avonds in voor- of najaar de kilte kan verdrijven en die des win ters dienst kan doen om het schip vorstvrij te houden. Achter de machinekamer liggen de prinselijke vertrekken, bestaande uit slaapvertrekken en badkamer. In het achterschip bevinden zich de verblijven voor de gasten, welke bestaan uit een tweepersoonshut en twee éénpersoonshutten. Deze twee kleine hutten zijn door het verwijde ren van 'n los tusschenschot tot een groote hut voor twee personen te maken. Bovendien heb ben de gasten een eigen douche-gelegenheid. Vermeld zij nog, dat zich in het waterdich te schot tusschen het Prinselijk verblijf en dat voor de gasten, een nooddeur bevindt, die achter de betimmering verborgen zal worden. Mocht in geval van nood de gewone uitgang van het Prinselijk verblijf naar bo ven niet meer bereikbaar zijn, dan verschaft deze deur toegang tot het achterschip. Nadat eenigen tijd geleden de maximumleng te en breedte en de uiterste diepgang van het schip in ontwerp bekend zijn gemaa«kt, uitslui tend met het doel aan belangstellenden een al gemeen idee te geven van de grootte van het vaartuig, zijn thans dank zij berekening, uit de teekening en door beproeving de maten van het schip komen vast te staan. De grootste leng te over dek gemeten bedraagt 31 meter, de leng te op de 'waterlijn 29.28 meter, de breedte 5.50 meter en de diepgang 1.54 meter. Met een halve lading motorbrandstof en water aan boord, hetgeen mogelijk is bij vaarten door kanalen, gezien de mogelijkheid tot bijvullen, wordt, de diepgang van het schip aanmerkelijk minder. De rijkspolitie te Nispen aan de Belgische grens, heeft een man aangehouden, die als cowboy gekleed, zóó uit een of andere farm van Z'uid-Amerika scheen te zijn overgekomen. Maar eenmaal in politiehanden, is zelfs van zoo'n cowboy het verleden geen gesloten boek, zoodra maar de „legger" van het Algemeen Po litieblad wordt opengeslagen. Al spoedig bleek de man in de registers van het Politieblad te zijn genoteerd enals gesignaleerde, die nog drie maanden gevangenisstraf met de justitie te verrekenen had, werd deverkleede Am sterdammer aangehouden. Hij is gevankelijk naar Breda overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Vanochtend om acht uur is door kortsluiting brand uitgebroken in de boerderij van jhr. Boreel van Hogelanden, staande in de Beemster en bewoond door den heer J. de Heer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De boerderij brandde geheel af. Niets kon worden gered. Twee paarden en 15 koeien kwamen in de vlammen om. In het vervolg mogen gedrukte stukken en monsters in het binnenlandsch verkeer gesloten zijn met een etiketje, sluitzegel, gegomden pa pierband of nietje, mits de aanbieding plaats vindt gelijktijdig bij tenminste 250 stuks (vroe ger 500). De afzender moet verder goed vin den, dat de sluiting van enkele stukken wordt verbroken om na te gaan of de inhoud aan de gestelde eischen voldoet. Monsters moeten op de achterzijde voorzien zijn van de aanduiding monsters. De lange, rijzige gestalte van Mr. G. in wit flanel met het tennisracket in de hand, is zoowel binnen als buiten de sportwereld wereldbekend. Nice kent hem even goed als Stockholm. In het Zuiden is hij sports man, in het Noorden regeert hij. Want Mr. G. is Koning Gustaaf van Zweden, de nestor der Europeesche vorsten. En evenals hij een sports man is van bijzondere kwaliteit, is hij ook Koning van top tot teen, die in hart en ziel, onder alle omstandigheden zijn eed op de grondwet getrouw, constitutioneel vorst is en de eerste dienaar der democratie van zijn land. Het Zweedsche volk heeft in hem een even lichtend voorbeeld als ons volk in Koningin Wilhelmina bezit. Den 12en Januari 1.1. heeft Koning Gustaaf de nieuwe zitting van den Zweedschen Rijksdag geopend met al de tradi- tioneele pracht, welke ook bij ons gebruikelijk is en welke het symbool is van den eerbied voor en de verbondenheid met 't volk van de zijde der constitutioneele Kroon. Ieder jaar zien wij Koningin Wilhelmina, omgeven met al de praal van het Koningschap te midden der volksver tegenwoordiging. Dan is zij werkelijk Vorstin. Zoo ook Gustaaf van Zweden, zooals de foto's hem laten zien in schitterende uniform, om hangen met hermelijn, omgeven van zijn rijks- grooten, wanneer hij zich bevindt temidden der volksvertegenwoordiging. In het Zweedsche parlement van nu hebben de partijen der so ciaal-democraten en boeren de meerderheid. Uit haar boezem wees dus indertijd naar ge zond democratisch begrip de Koning den for mateur van het kabinet aan. Premier is thans de sociaal-democraat Wigforss. In zijn troon rede vatte de Koning den toestand kort samen. De correspondent der N.R.C. in Stockholm legt op de volgende wijze de belangrijkste passages der troonrede vast: „De onrust der tijden spoort aan tot waakzaamheid en tot eendrach tige samenwerking om het zelfbeschikkings recht en de veiligheid en den vrede van ons volk te handhaven. De oeconomische verbete ring is voortgegaan, de werkgelegenheid is goed en de werkloosheid is nog verder gedaald. De goede conjuncturen hebben gunstige voorwaar den voor het opmaken van de begrooting ge schapen, stijgende staatsinkomsten hebben het mogelijk gemaakt beter aan verschillende eischen tegemoet te komen en tevens belang rijke bedragen voor schulddelging te kunnen bestemmen." In deze passages zijn als het ware gekristal liseerd de voor de opening van den Rijksdag gepubliceerde rapporten over fabrieken, die voor maanden tot over de ooren in het werk zitten, over de opbrengsten van belastingen, in voerrechten, accijnzen en staatsbedrijven, welke alle berekeningen overtreffen, over de inkrim ping van de werkloosheid, die alleen nog maar plaatselijk zorg baart. Zweden maakt nu een maal een tijd van hoogconjunctuur door. Wij zouden deze gegevens niet gaarne uit sociaal-democratische bladen heb ben gehaald, want dan zou ons te recht het verwijt treffen, dat wij mede keken door een te optimistischen rooden bril. De gege vens zijn door bovengenoemden correspondent hoofdzakelijk ontleend aan meer conservatieve bladen. „Het valt niet te verwonderen," zegt hij, dat er in de zakelijke aankondiging van aller lei Wetsontwerpen vele voorstellen genoemd worden betreffende sociale verbeteringen voor hen, die er het slechtst aan toe zijn, en evenmin, dat de begrooting tegenover de zelfs bij een voorzichtige raming belangrijk stijgende inkom sten zoo vele voor hoogere bedragen opgeno men uitgaven bevat, dat men haast den indruk zou krijgen, dat minister Wigforss niet heeft hoeven af te dingen, dat hij op heeft kunnen nemen wat men verlangde, dat de begrooting, zooals een krant het niet onaardig uitdrukt, zich zelf gesloten heeft." Het is om jaloersch te worden: een begroo ting, welke als het ware van zelf sluit! Onze ministers Gelissen en Deckers, die op hun Noorsche reis ook Stockholm zullen aandoen mogen wel diep hun ministerieelen neus steken in het complex van oorzaken, dat zulk een wel daad heeft klaargewonderd! De Zweedsche re geering is er van overtuigd, dat de hoogcon junctuur in Zweden vooreerst zal voortduren. Het gevolg is, dat de financiën geconsolideerd kunnen worden. Een zéér conservatief blad, dat anders zelden iets goeds van de sociaal democraten weet te zeggen, constateert met voldoening, dat voor de eerste maal sedert 1800 sedert meer dan een-en-een-kwart eeuw dus. de begrooting voor defensie de volkomen in- Over de a.s. herdenkingsplechtigheden van den 350sten geboortedag van Jan Pieterszoon Coen te Hoorn op 1 Februari kunnen wij thans de volgende bijzonderheden mededeelen: Te 11.30 zullen de leden van het eere-comité met hun dames ten stadhuize worden ontvan gen. Om 12.15 zal in de Groote Kerk de plech tige herdenking plaats vinden. Burgemeester Leemhorst zal deze bijeenkomst openen, waar na de minister-president, dr. H. Colijn, een herdenkingsrede zal uitspreken, welke via de radio eveneens naar Oost- en West-Indië zal worden uitgezonden. Te ongeveer 1.30 zal een kranslegging geschie den bij het standbeeld van Coen door dr. Colijn, het gemeentebestuur van Hoorn e.a. Deze plech tigheid zal worden opgeluisterd door de staf- muziek van de Koninklijke Marine. Van 2.303.30 is er receptie ten raadhuize. Tevens zal daar de gelegenheid zijn opengesteld om een unieke verzameling van belangwekken de archivalia, op Coen betrekking hebbende, te bezichtigen. Van 35.30 concerteert de Koninkl. Marinekapel in het Park. Te acht uur wordt door deze kapel op de Veemarkt de Taptoe ge blazen, met medewerking van de tamboers en pijpers der Kon. Marine. stemming van alle partijen zal hebben, andere bladen van rechts en van het centrum verze keren, dat er op de voorgestelde loonsverhoo- gingen voor bepaalde groepen staatsambtena ren, o.a. de onderwijzers, geen aanmerkingen te maken zijn en de regeeringspers is uiteraard hoogst voldaan en dit niet het minst over de commentaren van de perS der oppositie. Men is dus zeer verheugd in Zwteden, maai er is ook critiek. Bij dit gunstig getij en gelet op het overschot van 19 millioen op de begroo ting, had het volk vermindering verwacht van den zwaren belastinglast. Aan deze verwachting is niet voldaan. De regeering geeft ook toe, dat het had gekund. Maar het overschot zal worden gebruikt, aangevuld met 23 millioen uit kassafondsen, om verschillende crisismaatrege len te likwideeren. Ofschoon levend in het op timisme, dat de goede tijd zal aanhouden, is men toch bang voor een nieuwe crisis en vindt het daarom beter, de financiën te consoli- deeren en allerlei leeningen op te ruimen. De publieke opinie is het met dit beleid der regee ring niet eens en is over het algemeen van meening, dat de roode regeerders niet op alle mogelijke manieren belastingverlaging mogen verhinderen en dat zij beter deden, enkele uit gaven te besnoeien, om daardoor vermindering van den belastingdruk mogelijk te maken. In den Rijksdag verwacht men op dit punt van beleid een geanimeerd debat. Maar de regeering staat sterk; omdat zij zeker is van haar meer derheid uit sociaal-democraten en boeren. De verstandhouding tusschen beide partijen lijki voorshands uitmuntend. Zijner Majesteits loyale oppositie, samengesteld uit de burgerlijke par tijen heeft verklaard met de regeering ook ver der zooveel als mogelijk te willen samenwerken, wat geheel met het democratische beginsel overeenkomt, maar tevens te trachten waar het kan invloed te zullen oefenen op den gang van zaken, want zóó optimistisch als de regeering ten opzichte van de toekomst is de burgerlijke oppositie dan toch niet. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de hoofdprijs van den radio- luisterwedstrijd, een Chevrolet Tudor Coach 1937, beschikbaar gesteld door General Motors Continental S.A. te Antwerpen, is gewonnen door M. Goettsch te Utrecht. Winnaars van de verdere hoofdprijzen zijn: Een week in den Zwitserschen winter, be schikbaar gesteld door het Zwitsersch Verkeers bureau te Amsterdam, gewonnen door mevrouw C. P. Ort-Molenaar te Utrecht; Philips ont vangtoestel no. 796, M. M. J. de Kruijff te Franeker; haard, beschikbaar gesteld door de Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma te Hilversum, mevr. A. Vlak geb. Faber te Utrecht; Kuppersbush gasfornuis, J. C. Noordover te Was senaar; Telefunken radiotoestel, mr. J. V. M. van Koot te Utrecht; Reis ter waarde van f 100.beschikbaar gesteld door de American Express Co. te Rotterdam, A. Boreel te Putten; Goederen ter waarde van f 100.in de Bijen korf, J. Kolff te Hilversum; Zilveren theeser vies vervaardigd door de N.V. J. Steltman te 's-Gravenhage, mej. R. Ronde te Eindhoven. Een volledige lijst van prijzen en winnaars zal verkrijgbaar worden gesteld van 1 Febr. af bij het Secretariaat van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Prinsessegracht 28, 's-Gra venhage. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Bank geen mededeelingen meer verstrekken omtrent de afwikkeling van achterstallige handelsvor deringen op Duitsche debiteuren. Volgens de publicatie betrekking hebbende op de week van 49 Januari, was het totale bedrag van de op het Treuhaenderkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling waren gekomen, nog sléchts ongéveer R.M. 200.000, zoodat nog slechts een onbeteekenend bedrag was af té rekenen. Alleen zal dus het bericht omtrent de finale afwikkeling nog tegemoet kunnen worden ge zien. De commissaris van politie, tevens commissa ris van de Rijksveldwacht, te Breda, de heer B- N. A. Mijjer, heeft Vrijdag een ernstige opera tie ondergaan in het St. Ignatiusziekenhuis al daar. De toestand van den heer Mijjer is zeer zorgwekkend. Z. Hoogw. Excell. <Je Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd: tot Deken van het Dekenaat Bladel: de*1 Zeereerw. Heer M. van de Ven, Pastoor te Meer' veldhoven. Verder heeft Z. H. Exc. aan den ZeereerW' Heer J. L. J. M. van der Marck, Pastoor te Weurt, op diens verzoek eervol ontslag verleen» als Pastoor aldaar, en in diens plaats benoem» den Weleerw. Heer H. J. van Heusen, ReC'?p van het Moederhuis der Zusters van Liefde 48 Schijndel. Ook heeft Z. H. Exc. eervol ontslag verleen°j op verzoek van den Hoogeerw. Provincial der Paters Dominicanen, aan den Weleer*' Pater J. H. Donk als Assistent te Nijmegen Dominicus), terwijl Z. H. Exc. verder heeft be noemd: s tot Rector van het Moederhuis der Zuste v. Liefde te Schijndel: den Weleerw. Heer J- K C. Verhoeven; tot Kapelaan te Nijmegen Antonius. Groesbeekscheweg)den Weleer Heer N. W. J. I. de Leyer; tot Kapelaan Veldhoven: den Weleerw. Heer H. J. W. v Duren (Neomist); tot Rector: der Religie11,^ Ursulinen te Boxtel: den Weleerw. Heer P- Stevens; der Religieuze Ursulinen te Bérgey den Weleerw. Heer F. J. B. Hansen; van j,. Assisië te Udenhout: den Weleerw. Heer J- B- Smyers, die Rector was van Huize Provided te Sterksel; tot Rector: van het Liefdegesti0 j te Moergestel: den Weleerw. Heer G. C. A- Terhorst; van het Liefdegesticht te Wybos den Weleerw. Heer N. A. M. Hootsmans; Zusters Franciscanessen te Haren (bij Meg» den Weleerw. Heer H. G. M. van Swelm: en het St. Elisabethgesticht te Reek: den Wele» Heer F. Coppens, Ord. Praem., die Rector te Moergestel. In het St. Elisabethsziekenhuis te Tilburg- geboorteplaats, is 54 jaar oud overleden de t eerw. heer A. A. de Kort, sedert 1929 PaS der parochie van het H. Hart (»e Boxtel. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. EXC. dr. J. de Jong, zal de volgende week 8 audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bischop vo» Hertogenbosch, zal Dinsdag a.s. geen audi verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10