Werkverschaffing en steun- verleening SPAARNE BAIMÜ Haarlem, 16 Jan. WETHOUDER BEANTWOORDT VRAGEN RADIO MOORS N Kort en volledig Wij hebben geen griep! ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 16 JANUARI 1937 ff-7 Voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gekozen Nieuwjaarsrede van Dr. Koot W erkverschaffing De heer Castricum DE JAMBOREE En de veiligheid aan het strand HIJ, ZIJ EN HOTTENTOT Donateursuitvoering van Thalia COMITÉ VAIN KATHOLIEKE ACTIE N.V. DE LICHTSTOET OP DEN TROUWDAG Wie de prijzen wonnen! MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Wim Noske, viool Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 17 Jan. HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN TIEN-JARIG BESTAAN VAN DEN D.H.A.K. Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, De Graal Bloembollententoonstelling „Marquette 1937" St. Josephsgezellenvereeniging Haarlem I Jansstraat 59 Mevrouw G. S. E. Mees Schuckink Kool t AGENDA Bioscopen 17 Januari Bioscopen 18 Januari Bioscopen Apotheekdiensten STAD Zooals in het Ochtendlad in het kort gemeld, Welden de R. K. Kiesvereenigingen I en III in het gebouw St. Bavo Vrijdagavond een zeer drukbezochte vergadering onder voorzitterschap van Dr. Th. Koot, die allen in zijn openings woord een Zalig Nieuwjaar toewenschte en er °P wees, dat de R. K. Staatspartij op econo misch gebied in 1936 op verschillende punten Selijk heeft gekregen. Zij heeft dikwijls den Ibisten weg gewezen. Ook de optimistische kijk Van spr. destijds inzake de toepassing van de Verlaging van den werkloozensteun is gelukkig bewaarheid geworden. De algemeene stemming verbeterd. Het vertrouwen is terug, vertrou wen ook in de leiding van de R. K. Staats partij. Met buitengewone bewondering moeten Wij opzien naar Mr. Goseling, den leider van de R. K. Staatspartij (applaus). Spr. wees dan op het belang van de a.s. ver kiezingen, waarbij het gaan zal tusschen de mocratie en fascisme, dat hier in Nederland echter in neergaande lijn is en geen 10 zetels Zal veroveren. Het parlementaire stelsel heeft eich immers in goeden zin herzien. Ondanks bezwaren, welke er kunnen bestaan, komt voor °hs slechts één partij in aanmerking: de R. K. Staatspartij. Laat men tot Tweede Kamerlid Rechts de knapste en de beste kiezen. De ar beiders b.v. behoeven niet per se door een ar beider vertegenwoordigd te worden. De ver tegenwoordiging van Noord-Holland in de Tweede Kamer is niet geweest zooals ze voor d't grootste en belangrijke gewest moest zijn. Jernand met een breede visie op aller belangen hebben wij noodig. Spr. verwelkomde dan wethouder W. J. B. v. hiemt en de R. K. raadsleden. De Hoogeerw. tïeer Deken H. C. J. Sondaal had bericht van Verhindering ingezonden. Spr. wekte tot financieelen steun aan de ver eniging, die een groot kastekort heeft, op en dankte de Propagandaclubs, die door hun on baatzuchtig werk 600 nieuwe leden hebben aan geworven (applaus). Ook dankte spr. de heeren L'Ps en Knötschke die de jeugd van Haarlem haar de R. K. Staatsparty hebben terugge dacht en hoopte dat de heer Lips weer spoe dig hersteld zal zijn (applaus). De penningmeester, de heer J. J. Brinkman, macht zijn financieel verslag uit, dat sloot jhet een nadeelig saldo van ongeveer f 100. Het edental verminderde met 252 tot 1500 en be- haagt thans, met de 600 nieuw aangeworven bden mee, 2100. Het aantal Opmarschabonne- menten is 700. Per week worden 200 „Opmar ren" in Haarlem gecolporteerd. De grootste strijd zal moeten worden gevoerd eSen Katholieken in naam, die echter onze ®r°otste vijanden zijn. Spr. sloot met een ver- r°ek om financieelen steun voor de vereeni- *hg (applaus). Daarna werden gekozen tot voorloopige can- 'daten voor de Tweede Kamer pater Mr. Dr. caufort O.F.M. (die, naar de voorzitter me edeelde, wel op de eerste plaats voor Noord- i*°Uand zal komen, zoo niet, dan zal de can- 'datuur van Mr. Steenberghe voor de eerste b aats worden bepleit) en de aftredende hee- v. d. Bilt, Stumpel en Groen. Mr. Dr. Bij- Oet werd als plaatsvervanger gekozen. v ^ervolgens beantwoordde wethouder W. J. B. Liemt uitvoerig een aantal vragen over werk- erschaffing. Na gewezen te heb ben op de ramp zalige gevolgen der werkloosheid zette spr. uiteen, dat het niet een kwestie van rechtvaardig heid maar van wenschelijkheid is of onderhoudswer ken in werkver schaffing mogen worden uitgevoerd. Helaas worden nog veel te weinig werkloozen te werk gesteld. Wat de dokterskeuring voor te' Wethouder J. B. v. Liemt erkgestelden betreft, deze dient om te voor ts,/611, dat er lichamelijk ongeschikte perso- w ih de werkverschaffing komen. Slechts 5 b - van de tewerkgestelden blijkt later bij Vrt? Uring ongeschikt te zijn. Over de werk te c affing heeft de gemeente overigens niets Cf tellen, want daarover beslist de Heidemij. ®chi?rt is niet iuist' dat een letterzetter of een baa- r aan biet spitten wordt gezet. Klachten tljJ°Ver worden steeds onderzocht. Spr. heeft tl ij, gestreden tegen uitzending naar de hietSWerkverschaffing en gelukkig gebeurt dat lerxrt 8aeer- Di Haarlem zelf worden verschil d-a u Werken in werkverschaffing uitgevoerd, beij onderhoud van den Hout en plantsoe- ÏW, Werkloozen hebben hier keurig werk ver- boV(> tegen een behoorlijk loon, dat uitgaat 4r'0 het huidig loon van een bloemist of land- te vi, Er is slechts één bezwaar: het werk is ^erk afSeloopen. Menigmaal wordt om langer bit bevraagd, doch het rouleeringssysteem laat pIet. toe. De bezwaren tegen werkverschaffing Cf h in hoofdzaak van vaklieden en ze zouden t>ocuej'.zÜn, als de loonen 50 hooger waren. v41tlj hierover heeft het Rijk te beslissen. Niet- bler, en uiten geen bezwaren. Veelvuldig kan ®eihiddeld 21 per week verdienen en een 0 °n is dikwijls eigen schuld. Critiek komt °h slechts van bepaalde zijde. Werkverschaffing wordt slechts uitgevoerd ahders door den financieelen toestand van V^^Cheente niet zou kunnen worden uitge- !n werkverschaffing betaalt het Rijk rs twee derde der kosten, terwijl by nor- V de gemeente al het loon moet beta- «e gemeente zit al voor groote tekortgj). Dr. Th. Th. Koot Belastingverhooging beteekent dat de groote belastingbetalers uit Haarlem vertrekken. In drie jaar is zoo al anderhalf mililoen uit Haarlem over de grens gewipt. Dan moeten tenslotte de arbeiders en de middenstanders alleen de be lasting gaan betalen. Haarlem heeft zoo laag mogelijke belastingen noodig. Het heeft al voor drie ton aan werk geweigerd dat het financieel niet kon uitvoeren. Heeft de werkverschaffing een gedwongen karakter? Alleen voor dengene, die niet werken wil. De goedwillende menschen werken graag in werkverschaffing, liever dan steun te trekken. Slechts als een hobby bestrydt men de werkver schaffing. Nadat spr. eenige klachten over loon- druk had weerlegd, wees hij er op, dat op het werkverschaffingsloon door de belastingambte naren beslag kan worden gelegd, doch dan pro beert de gemeente dikwijls met succes dit beslag geheel of gedeeltelijk weer opgeheven te krygen. Ook besprak spr. de weigering van den R. K. Volksbond om een afgevaardigde in de Con tactcommissie te benoemen en zette dan uiteen dat de gemeente de vaste lasten niet kan ver lagen, omdat ze dan de belasting zou moeten verhoogen. Er is immers vier ton tekort en bezuiniging is al zooveel mogelijk toegepast. Hoogere belastingen echter zouden Haarlem be rucht maken als een stad voor vestiging. Uit wijs beleid worden daarom de vaste lasten ge handhaafd. Een stad als Haarlem moet 4 millioen per jaar voor armlastigen, zieken en gesteunden opbrengen. Spr, bestreed, dat er verhaal voor genoten steun wordt toegepast en somde op wat er voor de werkloozen wordt gedaan. De controle op den steun is inderdaad verscherpt, doch dit komt door de toenemende fraude. Ook om de groote fraude is de controle by de verstrekking OUDE KLARE 2.90 per fl. COGNAC 2.50 per fl. SLIJTERIJ ,,'t SCHOUWTJE" (Kees Philips) Schouwtjeslaan no. 65 (bij de brug) Telefoon 12497 U BELT EN WIJ BRENGEN! van schoeisel en kleeding zoo scherp. Spr. be sloot ten slotte met de belofte, dat hij als wet houder altyd de belangen van de werkloozen zal blijven behartigen dwars tegen alle onrede lijke critiek die voor de werkloozen zelf ook funest is in, gedachtig aan het woord van den Paus, dat de werkloozen de minst schuldi gen zijn aan de ellende van dezen tijd. De heer Castricum merkte op, dat er steeds maar verlagingen op de minst draagkrachtigen worden toegepast. De R. K. Staatspartij mag zich wel eens ernstig beraden of ze dit nog langer kan tolereeren. Spr. somde eenige werken van het Werkfonds op, die z. i. gewone werken zyn en tegen normaal loon hadden moeten uitgevoerd worden. Willen menschen in werkverschaffing werken, dan moeten zij dat zelf weten; maar het is niet goed menschen door inhouding van steun te dwingen in de werkverschaffing te gaan. Dat tast de persoonlijkheid aan, dat maakt den mensch tot 'n nummer, maakt hem moreel dood. Dan krijgen we toestanden als in Spanje. Die dwang is ook niet noodig, want er zijn ge noeg vrywilligers voor de werkverschaffing. We zijn op den verkeerden weg. Er zyn nog rijke menschen genoeg en dus andere bronnen om aan geld te komen. Laat men niet redenee ren: de werkloozen zeggen niets, dus broeit er niets Er is maar één vonk noodig en de ont ploffing volgt. Het leed van de werkverschaffing wordt zoo veel mogelijk gelenigd. Doch het stelsel zelf is verkeerd. Voor sommigen is een strenge controle noodig, doch straf die dan ook zwaar en laat niet allen er onder lyden. De groote massa is tot pauperisme vervallen. Na den gang van zaken inzake de Contact commissie uiteengezet te hebben, wees spr. er op, dat de vaste lasten omlaag moeten, al gaat dat niet in een handomdraaien. Spr. heeft waardeering voor het werk van het gemeente bestuur, doch er zyn toestanden, die dringend verbetering behoeven. Als raadslid zal spr. daar voor altijd biyven pleiten. Staat dat den kiezers niet aan, laten ze dan spr. maar niet meer kiezen. Ik zit er niet voor mijn plezier, maar om mijn plicht te doen (applaus). Wethouder v. Liemt merkte in zijn dupliek op, dat critiek in goed vertrouwen altyd ge oorloofd en zelfs aangenaam is. Spr. wees op de voordeelen van 't werkfonds, dat uitvoering van allerlei werk mogelijk maakt. Laten wij dat a«0Rafefcea, aldus spr,, ook al hebben w© er misschien bezwaren tegen. Beter iets dan heele- maal niets uitgevoerd! De critiek van den heer Castricum slaat voor een groot deel op de regeering, doch men be denke, dat de regeering ook rekening met de realiteit moet houden. Ook daar geldt: geen geld, geen Zwitsers. De werkverschaffing is slecnts gedwongen voor degenen, die liever gepensionneerd willen zijn dan werken voor vrouw en kinderen. Spr. hoopte, dat het met den R. K. Volksbond inzake de contactcommissie spoedig in orde zal komen. De voorzitter getuigde ten slotte, dat ook an dersdenkenden groote waardeering voor den heer Van Liemt voor diens arbeid als wet houder hebben. Haarlem moet hem dankbaar zyn voor zyn geweldige activiteit en medeleven met de werkloozen (applaus). De heer J. de Vries, oud-instructeur bij de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, is door het hoofdbestuur der Jamboree 1937 te Vogelenzang aangezocht, de organisatie op zich te nemen van veiligheidsmaatregelen bij het baden en zwemmen der padvinders in zee tijdens de jam boree. Als men bedenkt, dat er waarschijnlijk door loopend gezwommen zal worden door groepen van 1500 jongens, dan zal men beseffen, dat een goed georganiseerde stranddienst hier zeker op zyn plaats zal zijn. Het R. K. Haarlemsch gemengd tooneelgezel- schap „Thalia", dat in den loop der jaren al menigen welgeslaagden avond heeft geboden, is nu zijn donateurs in den Stadsschouwburg ko men vergasten op een Amerikaansche hippische grap van William Maples. Hiermee werd geen jonge draver uit zijn box gehaald en het oude renpaard mocht zich wat onwennig voelen tus schen amateurs, het heeft toch zooveel grap pige sprongen vertoond, dat er door de kijkers hartelijk genoten werd. Het geval is aardig genoeg. Sem Harrington komt naar een villadorp bij New York om zyn aangename kennismaking met de bekoorlijke Peggy Fairfax te hernieuwen, wordt voor een beroemd ruiter van denzelfden naam aangezien en ziet zich genoodzaakt die mystificatie te laten voortduren en zelfs aan de steeple chase deel te nemen, ofschoon hy als de dood van paarden is. Twee bedrijven lang spartelt hij als een visch op het droge in deze benauwende si tuatie, tot hij den knoop doorhakt, zijn vroegere moed en vaardigheid te hulp roept, zich ter eere van Peggy op het woeste ros „Hottentot" waagt en tot aller verrassing den prijsbeker en daar mee zijn uitverkorene wint. Het spel is vlot en niet zonder geest geschre ven, maar heeft weinig inhoud. Dit brengt den Het kan dooien, het kan vriezen Men kan vroolijk zyn of kniezen, Maar bij 't haardvuur van PERQUIN zal niemand dooie kniezers zien. eisch mee, dat het in meer dan gewone vaart gespeeld wordt iets, dat men zelden van amateurs ziet. De optredenden moeten uitste kend rolvast zijn, en daaraan ontbrak gister avond nogal wat. Zij moeten zich thuisvoelen in het milieu, of doen alsof, en ook dat was met de Thalia-leden niet heelemaal in orde. Deze klucht is een societyspel en dat werd door de zeer-veel-sigaretten-rookende heeren soms over het hoofd gezien. Ofschoon de tooneelverzorging van Willy de Maaré en de costumeering beter waren dan bij zulke uitvoeringen het geval pleegt te zijn. Hier wordt de taak van den recensent moei lijk. Hij maakt een voorstelling mee, die in vele opzichten keurig is voorbereid en waarbij alleen speelsters en spelers op de planken komen, die met talent en toewijding hun rol vervullen. Hij bemerkt de hand van een ernstig regisseur in menig aardig tooneeltje en hy ziet détails, die hem van dilettanten verrassen. Daarbij is het duidelijk, dat het publiek zich heel den avond kostelijk amuseert en bij het derde, laatste be drijf tot enthousiasme wordt gebracht door de overweldigend komische vertconing. Waarom nu nog aanmerkingen gemaakt? Omdat „Thalia" en zyn regisseur critiek kun nen verdragen. „Hij, Zij en Hottentot" is in het geheel geen zwaar stuk en het ligt minder boven dan buiten het kunnen van dit gezelschap. Hei vraagt een manier van spelen, waaraan deze acteurs en actrices niet toekomen en die door hun auditorium niet wordt verlangd. Er is te weinig kans op sterk spel en de luchtige toon van zoo'n doorzichtige grap wordt niet gemak kelijk getroffen. Feitelijk is er in dit stuk maar één speelrol: die van Sem Harrington. Het dient gezegd, dat Louis Hopstaken levendig weet te acteeren en we zouden hem niet gaarne den lof onthouden, welken hij verdient. Maar het tragi-komische van den verliefden Zondagsruiter kwam niet tot zijn recht. Dat moet een daverend grappige ver tooning worden, vol gezellige dwaasheid, waarbij de mislukte held toch voortdurend sympathiek blijft. Dan kunnen ook de anderen zich daar in een genoeglijke sfeer bij aanpassen. Nu werd de benauwenis te „echt" om steeds lachwekkend te zijn. Volkomen juist was Cweek, de butler, een zeer goede creatie van Piet Loerakker. En ook van de anderen, Piet Dieben, Rie Koning, Ans As sendelft, Arnold van Zeeland, Willy de Marée enz. valt iets aardigs op te merken. Maar het spel van allen leed eenigszins onder den tragen gang van het geheel. Met het derde bedrijf was het opeens anders. Daar kwamen ze allen in actie en het opge wonden bijwonen van de race werd zóó leven dig weergegeven en Piet Loerakker leverde in zyn spel met de verbandmiddelen zoo'n komisch tooneeltje, dat het met recht: eind goed, al goed werd. Meten we dus de verdiensten van deze uit voering af naar het genoegen, dat er aan de vele aanwezigen mee werd bereid, dan mag de avond zeker welgeslaagd heeten. Aan dit succes heeft ook het Ensemble Nibbering deel, dat de pauzen prettig vulde met opgewekte muziek. H. B. v. d. S. Zondag 17 Januari 8.15 uur: Donateursavond R K. Gemengd Tooneel „Thalia" in den Stads schouwburg. Maandag bestemd voor godsdienstige vereeni- gingen. Geen andere vergaderingen uitschry- ven. Maandag 18 Jan. 2 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis, Bloemhofstraat. 7.15 uur: Opening van het Triduum R. K. Vrouwenbond in de kapel Koningstraat 20. Dinsdag 19 Jan. 9.15 v.m.: H. Mis met toe spraak als voortzetting van hét Triduum. 2.30 uur: Lof met Conferentie van den R. K. Vrouwenbond 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. Woensdag 20 Jan. 9.15 v.m.: H. Mis met toe spraak R. K. Vrouwenbond. 2 uur: Bezoek atelier Le Nobel aan het Wil- sonsplein voor leden Reisvereen. v. Katholieken. 7.15 uur: Lof met conferentie R. K. Vrou wenbond. Donderdag 21 Jan. 9.15 v.m.: H. Mis met alg. H. Communie als sluiting van het Triduum R. K. Vrouwenbond. 8.30 uur: Bestuursvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. „Thalia" in het clublokaal „Hof van Holland", Groote Markt. Vrijdag 22 Jan. 8 uur: Repetitie Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing voor de leden van Geloof en Wetenschap in den Stadsschouwburg' Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van dei- Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De jury, bestaande uit mej. M. E. Deunum, J. D. Voskuil, G. Gussenhoven en Herman Moerkerk, heeft van den op 7 Januari gehouden lichtstoet de volgende vereenigingen bekroond: Mailcoach, Rouana, Franciscus Liefdewerk, Let. Ver. Cremer, Albert Thijm, met voorloopig be stuur, Graaf Willem I en Gravin van Brabant, Nat. Jeugdstorm, Zigeuners. Haarl. Brandweer, Zuur- en eierwagen, Leger des Heils, Graal, Oranje Garde, Burgerwacht, Wielrenners, Zwemclub Haarlem, Winfried, Ned. Fabrikaat, Bierbrouwerijwagen, Melkwagentje, Schilders gilde. Van alle deelnemende vereenigingen worden besturen uitgenoodigd om op Woensdag 20 Jan. des avonds half negen in een der zalen van restaurant Brinkmann, Gr. Markt op te komen om hun prijs in ontvangst te nemen. Het optreden van den jeugdigen violist Wim Noske stempelde dezen avond tot een gebeur tenis in het concertseizoen onzer Haarlemsche Orkestvereeeniging. De roep, welke den jongen kunstenaar was voorafgegaan, deed de verwach tingen hoog gespannen staan. We werden hier in dan ook niet teleurgesteld, en kregen een in terpretatie te hooren van Tschaikowsky's uiterst moeilijk vioolconcert in D-dur, welke ten volle kon bevredigen, zij het dan met een enkele res trictie, voor wat de rijpheid van voordracht, de inerlijke verdieping der weergave betreft. Maai de rijk gevarieerde thematiek van dit beroemde werk, den rijkdom van muzikale gedachten in de voor het instrument zoo dankbaar geschre ven partituur, we hebben ze weer eens opnieuw kunnen bewonderen, in de weergave ervan door Wim Noske, die zich met zooveel durf en vitali teit, met zoo groot enthousiasme en gedeci deerdheid wierp op een taak, die psychisch eigenlijk nog niet ten volle door hem kan wor den verwerkt. Vandaar de tegenstelling: een prachtige en tot in de perfectie beheerschte techniek, bij het achterblijven van het diepere sentiment. Dientengevolge wat bruuske over gangen, wat stugge, nog schoolsch aandoende tempi-wisselingen. Maar overigens een presta tie, die bewondering afdwingt en den ras-ech ten violist verraadt, wiens spel met de jaren ze ker de noodige rust en verdieping verkrijgen zal, en wiens fraaie, rake toonvorming en tech niek, nauwelijks eenige verbetering behoeft. Zijn succes was dan ook groot en welverdiend. De begeleiding door het orkest was niet altijd even gelukkig. Rekening houdend met het steeds aanwezige gevaar voor een déraillement bij een zoo jeugdig concertgever ofschoon dit geen moment tot uiting kwam— had men toch wat minder nonchalant kunnen zorgen voor een passenden achtergrond. De intonatie van de fluit in het Canzonetto (Andante) was opval lend slecht. Wat dit tweede deel betreft moet ons overigens van het hart, dat we het con sordino hier minder smaakvol vonden, wat zoe telijk romantisch en overdreven. In de finale en het allegro vivacissimo sloot het ensemble beter bij den solist aan dan in de overige deelen. Trouwens in de geheele tweede concerthelft was men beter op dreef dan in het begin. De in eerste uitvoering gespeelde „Waverley" Ouverture van Hector Berlioz viel ons eerlijk gezegd niet mee. Mogelijk dat by een reprise onze indrukken wat zullen worden gecorrigeerd. Het is waar, dat het voortdurend binnenkomen van bezoekers, die dikwijls niet eens de gewone burgerlijke beleefdheid in acht weten te nemen van de gesloten deur en de bescheiden binnen komst, we spreken over de bezoekers van het balkon geen goed deed aan onze impressie. Zoo zullen we ook Roussel's „Petite Suite" voor orkest nog eens moeten hooren, om er ons een beter idee van te kunnen vormen. De pastorale met haar droomerig, gratieus karakter sprak het meest tot ons, hoewel ook het exotisch ge tinte eerste deel, de Aubade, met het ostinato- thema, een typischen indruk maakte. Het mo- rendo van de Mascarade verraste, zoodat het applaus na het overigens met veel toewijding gespeelde werk even uitbleef. Men bleek echter waardeerend te staan tegenover dit werk van den componist van „Pour une fête de prin- temps". Het beste van den avond was de interpretatie van „L'Apprenti Sorcier", waarin dirigent Adam zyn orkest wist op te zweepen tot een grandioos sloteffect. J. S. Progr. I: Huizen - Hilversum I. Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.30 Keulen, 9.05 Fransch Brussel 9.50 Keulen, 10.30 Fransch Brussel, 10.50, 11.20, 12.20 en 12.35 Keulen, 2.20 Keulen, 2.50 Fransch Brussel, 3.20 Parijs Radia, 5.20, 6.20 en 6.35 VI. Brussel; 7.05 Parijs Radio, 7.20 Keulen, 9.20 9.35 en 10.25 VI. Brussel, 10.35 Berlijn. Progr. IV: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 en 10.25 VI. Brussel, 11.20, 12.20 en 12.50 Parijs Radio, 1.10, 1.50, 2.20, 2.40 en 3.40 Droitwich; 4.20 London Regional, 4.40 Droitwich, 5.20 en 5.40 London Regional, 6.50 Droitwich, 7.40 London Regional, 8.15 Droitwich, 9.05 Diversen, 9.25 en 10.50 Lon don Regional, 11.00 en 11.20 Fransch Brussel. Progr. V: 8.0024.00 Diversen. voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Naar wy vernemen zal a.s. Zondag 17 Januari de Haarlemsche R. K. Athletiek Vereeniging „Holland" een grooten feestavond organiseeren in café-restaurant „Dreefzicht" ter herdenking van het tienjarig bestaan van den Dioc. Haar- lemschen Athletiek Kring. Medewerkenden aan dezen avond zijn o.a. het bekende stemmingsband onder leiding van En gel Paap „De Zandvoortsche Visschers". Onze modecampagne wordt Zondagmiddag be sloten met een feestelijke modeshow op het Clubhuis Spaarne 29. De deelneemsters aan de show worden verzocht om twee uur aanwezig te zyn ter keuring! De feestelijke middag met prijs uitreiking en een apart programma, waarbij alle leden en adspiranten boven de 16 jaar worden uitgenoodigd, begint om 3 uur. Verdere inlichtingen aan het Clubhuis. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, heeft het be schermheerschap aanvaard van de Bloembollen tentoonstelling „Marquette 1937", welke van 18 Maart tot 23 Mei te Heemskerk zal worden ge houden. ZONDAG 12.15—12.45 uur: Spreekuur bij den Praeses, P. Krugerstraat 43; 7.30 uur gelegen heid tot ontspanning; 7.30 uur tafeltennis Oran je Zwart; 's morgens na de H.H. Missen collec teeren voor het Werkkamp Vredesteyn te Eg- mond. MAANDAG: 8 uur damclub T.E.P.; tooneel- club St. Genesius. DINSDAG: 9 uur schola cantorum. WOENSDAG: Maria-Congregatie in de ver schillende parochies. DONDERDAG: 9.30 uur Paladijnenvergade ring. VRIJDAG: 8 uur biljartclub Haarlem I; 9 uur schola cantorum; 8.30 uur bespreking fan cy-fair. ZATERDAG: 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. Een moederlijke, warm voelende vrouw, zoo schrijft men ons, met een open hart voor alles, wat hulp noodig had zoo kon men het beste mevruw Mees typeeren, die, tot groote ontstel tenis van zeer velen, zoo juist is heengegaan. Van zeer velen, want met haar veelzijdige so ciale belangstelling, haar groote activiteit en spontaile bereidheid tot daden, had zij zich een grooten kring van bekenden verworven. Het zou moeilijk zijn alles te beschrijven, wat zij in haar rijke leven gedaan heeft. Als psychiater was zij in de psychiatrische inrichting te Bakkum werkzaam geweest; hier had zij haar man lee- ren kennen, dien zij jaren later, toen hij ad junct-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort was geworden, weer zou bijstaan in het werk van de Spaarne-Stichting, het con sultatie-bureau voor zenuw- en zielszieken voor Haarlem en omstreken. Zij was zeer actief in de Vereeniging „Kinderhulp" en den Kinder- bond; vertegenwoordigde de Spaarne-Stichting in den Armenraad; werkte hard mede tot het opnieuw öanstellen van een jnspectrice van de Kinderpolitie. Op de vergaderingen van de Ned. Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid, van de Ned. Vereeniging ter bevordering van Consultatiebureaux voor moeilijke kinderen en verschillende andere dergelijke instellingen ont brak zij zelden. Overal deed zij zich kennen op de haar eigen gemoedelijke, steeds hulpvaardige manier; met haar gezellige, moederlijke per soonlijkheid, haar nuchteren eenvoud, wars van alle gewichtigdoenerij, haar volkomen onzelf zuchtigheid, haar heerlijke humor en haar rechtdoorzeesche eerlijkheid was zij iemand, die overal dadelijk de harten won en vertrouwen vond. Het waren vooral de „moeilijke kinderen", d.w.z. de kinderen, die moeilijkheden hebben, waarnaar haar liefde uitging. Reeds in 1929 was zij, als onderdeel van de Spaarne-Stichting, een spreekuur voor moeilijke kinderen begonnen in het Gebouw van den Gemeenteelyken Genees kundigen Dienst, waarvan de werkzaamheden alengs zoo'n omvang namen, dat het in ljet be gin van dit jaarwerd omgezet in een afzonder lijk Medisch-Opvoedkundig Bureau, waaraan, naast mevrouw Mees, een tweede psychiater, een kinderarts en een maatschappelijk werkster medewerkten. In de wandeling bleef 't echter „het bureau van mevrouw Mees" heeten, en geen wonder: zelf had zij dit werk opgebouwd en daaraan zooveel jaren een zeer groot deel van haar tyd gegeven, doch vooral de wijze, waarop zij het werk deed, had haar snel populair ge maakt onder de jeugdige bezoekers met hun aanhang van ouders, broertjes, zusjes en kame raadjes. Zij bepaalde zich niet tot het geven van adviezen in de moeilijkheden, waarvoor men haar raad vroeg, doch zij bezocht de gezinnen, leefde zich geheel in hun omstandigheden in, hielp, waar zulks noodig was, met raad, met aanmoediging, materieelen steun of kleine, aar dige attenties. Tegen St. Nicolaas was haar auto vol met uiteenloopende pakjes, die bij tal van gezinnen werden rondgebracht; bij kinderuit voeringen en andere kinderfeestjes waren stee- Gebouw „St. Bavo": Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur; Feestavond R.K. Metaal- bewerkersbond. Stadsschouwburg: Frits Hirsch-operette „Prin- zenhochzeit", 8 uur. Rembrandt Theater: Martha Eggerth en Jo- han Meesters in „Hofconcert", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Palace-Filmac, 11uur „Met verzegelde orders", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Wallace Beery en Jackie Cooper in „Als het circus komt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Amsterdam bij Nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Feestavond R.K. Me- taalbewerkersbond, 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Gem. Tooneel Thalia: „Hij, Zij. en Hottentot", kwart over 8. Rembrandt-theater: „Per K.L.M. naar Jan Oost", half 12; Martha Eggerth en Johau Meesters in „Hofconcert", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Met verzegelde orders", 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Wallace Beery en Jackie Coo per in „Als het circus komt", 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Alaska-avonturen", half 12; „Amsterdam bij nacht" (geprolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; gecombineerde besturen groentenhandel 8 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel, Abonne mentsvoorstelling: „Met St. Juttemis", kwart over 8.' St. Adelberts-Campagne, Bloemendaal, R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht", kwart over 8. RADIO |~phiup&I iw itiwwnj N. V. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-theater: „Martha Eggerth en Johan Meesters in „Hofconcert';, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-filmac, 115 uur; „Met verzegelde orders", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Wallace Beery en Jackie Coo per in „Als het circus komt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Amsterdam bij Nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddienst der apotheken wordt van 16 tot en met 22 Januari waarge nomen door P. Th. van Rijn, KI. Houtweg 15, fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Scho- terbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8—19, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 8—9, Vrijdagsavonds 89 uur. vast een aantal introducé's van mevrouw Mees. Het was merkwaardig, hoezeer de kinderen en de ouders op haar gesteld waren; het Medisch- Opvoedkundig Bureau zou hiervan allerlei staaltjes kunnen vertellen. Hoe vaak kwamen er niet op de Woensdagmiddagen oude beken den, die speciaal mevrouw Mees moesten spre ken, vaak over heel andere dingen dan paeda- gogische moeilijkheden; en meer dar. eens is het gebeurd dat een kind, waarvan de behan deling ai lang was afgeloopen, of dat niet zelf bij mevrouw Mees onder behandeling was, doch dit van andere kinderen wist, kwam bedelen, of niet óók door mevrouw Mees behandeld mocht worden! Bet Medisch-Opvoedkunidi Bureau ver liest in haar een loyale, hartelijke en actieve medewerkster, die ook persoonlijk een groote leegte achterlaat. Ongecorrigeerd.) In onze stad is het hoofdkantoor gevestigd van het kruiden-laboratorium Java. Daar zijn verkrijgbaar geneeskrachtige kruiden, weten schappelijk samengesteld uit Indische en Euro- peesche natuurkruiden. Men kan een wegwijzer en prijscourant krygen: Garenkokerskade 82, Tel. 12305. In het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" wer den in 1936 566 patiënten verpleegd met 35178 verpleegdagen. Er werden 142 groote en 89 kleine operaties verricht, terwijl 713 maal hulp werd verleend bij ongevallen, 69 verpleegden overleden. De vereeniging van Leeraren en Onderwij zers in Lichamelijke opvoeding in Nederland afdeeling Haarlem houdt heden haar jaarver gadering in Lion d'Or aan de Kruisstraat. Na de jaarverslagen en bestuursverkiezing zal de heer J. S. Kroes een causerie houden. Voor de leden (met introducé's) van de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Toonk. Ver. zal a.s. Zaterdagavond door den heer Frits Schuur man een lezing worden gehoyden in een der zalen van Café Brinkmann, Groote Markt, met als onderwerp: Oorsprong, beteekenis en mu zikale waarde van Jazzmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5