Het front bij Madrid bleef ongewijzigd De juiste bestrijding van Communisme het Herziening der Grondwet De rechtsche druk op Malaga dreigend Het Kieler kanaal gesloten Ontspanning in China HM DE KONINGIN IN IGLS AANGEKOMEN DE OORZAKEN MOETEN VERDWIJNEN Het vraagstuk der vrijwilligers Een opstand in Honduras Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 17 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERhl DE SPAARNÊSTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20363 Regeeringsvliegtuigen bombar deerden het hoofdkwartier van generaal Queipo de Llano Het Consulaat der V.S. te Malaga vernield Genaraal Varella gewond Eucharistisch Congres te Manilla De H. Vader zal voor de radio Zijn zegen uitspreken Het Iersche vraagstuk Britsche vrees voor het streven van De Valera De Croaten-kwestie in Joego-Slavië Toenadering tusschen regeering en oppositie Talrijke overloopers Het Weer Vreemde oorlogsschepen moeten langs diplomatieken weg doorvaart vragen Een verklaring van Li Tsjen Lioe Dinsdag 26 Januari in de Tweede Kamer De uitbreiding van het communisme is een gevolg van afdwaling van de beginselen van het Christendom Een beschouwing van de Osservatore Romano De Sandsjak-kwestie Belangrijke besprekingen der Turksche ministers Duitschland zal Londen nog deze week antwoorden Het Duitsche antwoord Geruchten houden hardnekkig aan Degrelle's radiorede vanuit Italië België zal een krachtige nota zenden Geen ontmoeting van HitlerMussolini De staking in de V.S. Communisten in Polen gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Overstroomingstijd in Amerika De schaden zijn reeds zeer groot De Engelsche film Een poging tot voortzetting der mislukte industrie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 16 Jan. (Havas). Op de vra ten van een specialen vertegenwoordiger van Havas naar aanleiding van de jongste gevechten bij Madrid verklaarde generaal Miaja: „In onze positie is geen wijziging gekomen. De nationalisten deden verschil lende aanvallen, doch zij werden afgesla gen. Wij zijn noch vooruit, noch achteruit gegaan." De mist bij Madrid is nog niet opgetrok ken. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de acti viteit der rechtsche troepen in het Zuiden geleid heeft tot de bezetting van San Pedro de Alcan tara. Voorts deelt de zender mede, dat de re geringstroepen geslagen zijn in de sectoren der ^niversiteitswijk en van Algora-Siguenza. Aan alle fronten, zoo wordt hieraan toege- v°egd, blijven militiemanschappen en burgers t^ar de rechtsche zijde overloopen. De nationalisten blijven een krachtigen druk Uitoefenen op den sector Estepona, waarbij zij samenwerken met de luchtmacht en de marine, h'e linksche troepen bieden hevig weerstand. In de eerste uren van den afgeloopen nacht ls een rechtsch vliegtuig boven Malaga ver- Schenen. Twee bommen werden geworpen, die echter niet tot ontploffing kwamen. De bezetting van Estepona door de rechtschen brengt Vialaga in een précairen toestand. De rechtsche generaal Varella, die twee weken Beleden gewond werd en wiens verwonding ge- Vaticaanstad, 16 jan. (stefani). in wel ingelichte kringen verluidt, dat de H. Vader °P 7 Februari, den dag van de sluiting van het Eucharistisch Congres te Manilla voor de ''sdio Zijn Zegen zal uitspreken over de deel nemers aan het congres. Z. H. zal daaraan aenige woorden doen voorafgaan. Londen, 16 Jan. (Havas) De correspon dent van de „Times" te Dublin meldt, dat De ^alera zijn politieke loopbaan hoopt te bekro nen met de totstandbrenging van de eenheid hl Ierland. Men vreest, dat dit feit een onover komelijke hinderpaal zal zijn voor de totstand koming van een werkelijke overeenkomst tus- Sehen de beiden landen, maar, aldus voegt de Correspondent hier aan toe, bij gebrek aan een v°lledig, definitief accoord zal een compromis ^elkom zijn, daar men vreest, dat, indien een Luropeesch conflict binnenkort zou losbarsten de Iersche Vrijstaat om zoo te zeggen zonder bescherming zou zijn. Men hoopt derhalve, dat met Groot-Brittan- een overeenkomst zal tot stand komen over nationale verdediging, welke de basis zal gunnen vormen voor een algemeene regeling Osschen de beide landen. RELGRADO, 16 Jan. (Havas). Stoyadinowitsj i? gisteren uit Sint Moritz vertrokken, om bij agreb (Agram) een onderhoud te hebben met leider der Croatische oppositie, Wladimir ^atsjek. Dit is het eerste contact tusschen de regee- J^g en de Croatische oppositie aangaande een ^Cdus vivendi, als voorbereiding voor een de- litieve regeling der Croatische kwestie. Stoyadinowitsj en Matsjek hebben zonder ge- a'gen van gedachten gewisseld, ^.^a de besprekingen vertrokken zij, ieder op j^gen gelegenheid. Tegenover de journalisten geen enkele verklaring afgelegd, doch men „c'ooft, dat later een communiqué zal worden 'Cfcegeven. heim gehouden was, heeft Vrijdag het zieken huis van Grinon, waar hij behandeld werd, ver laten en heeft vanmorgen het bevel over zijn brigade weer opgenomen. Tijdens een inspectietocht in de eerste linies van Casa del Campo waren deze onder vuur ge nomen door kanonnen en tanks. De generaal was in den schouder, den rechterarm en de linkerdij getroffen. Geen zijner verwondingen was ernstig, en hij gaf bevel het stilzwijgen te bewaren over dit incident. Naar men te Gibraltar gezien en ge hoord heeft, zijn twee door regeeringsvlieg tuigen op Algeciras uitgeworpen bommen ontploft bij het hotel „Reina Christina", waar, naar men meent, generaal Queipo de LUano, die op inspectie is aan het Zuide lijke front, thans zijn hoofdkwartier heeft. Men heeft nog niets vernomen over het aantal slachtoffers en de schade door het bombardement aangericht. Naar uit Bayonne wordt gemeld, hebben de berichten over terechtstellingen van gijzelaars te Bilbao een diepen indruk gemaakt in Na- varra, in het bijzonder te Pampeluna, waar de bevolking in openbare betoogingen represaille maatregelen eischte. De militaire regeering ver zette zich echter hiertegen. Volgens Stefani is een trein met kinderen, die de hoofdstad zijn ontvlucht, op 60 K. M. af stand van Madrid ontspoord. Ongeveer veertig kinderen werden gewond, ofschoon niet ernstig. De stroom van uit de linksche gelederen ge- vluchten heeft de militaire autoriteiten gedwon gen maatregelen van controle te nemen ten aanzien van de politieke antecedenten der be trokkenen tot aan den dag van den opstand, en na te gaan of zij lid waren van een geheime vereeniging, en of zij vrijwillig de wapenen te gen de rechtschen hebben opgenomen. Er wordt met verzachtende omstandigheden rekening ge houden, wanneer de betrokkenen twee getuige nissen of documenten kunnen overleggen. Al le uitgewekenen moeten een identiteitskaart aanvragen. Het consulaat der Vereenigde Staten te Ma laga is vernield door bommen gedurende de laatste luchtgevechten. Het bombardement is door den Amerikaanschen consul te Gibraltar ter kennis gebracht van het Staatsdeparte- ment te Washington. Men meent te weten, dat er gëen enkel slachtoffer is gevallen. Het Staats- departement heeft nog geen protest ingediend. De Belgische regeering acht ingevolge het antwoord der Spaansche regeering inzake den dood van baron de Borchgrave dit incident fei telijk gesloten. Het eenig overblijvende punt van geschil is van ondergeschikt belang en betreft slechts het bedrag der schadeloosstel ling. De Fransche regeering heeft met de Spaan sche een handelsaccoord onderteekend, dat ten doel heeft de vroegere accoorden in overeen stemming te brengen met de tegenwoordige om standigheden. VERWACHTING: Meest matige, Zuid- 1 westelijke tot Zuidelijken wind, aanvan- kelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen, regen, later weer eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Opkla- rend, afnemende kans op vorst. BERLIJN, 16 Jan. (Reuter.) Het Kieler kanaal zal voortaan voor vreemde oor logsschepen gesloten zijn. Een verlof om hét te bevaren zal langs diplomatieken weg verkregen moeten worden. De betrokken mogendheden zijn van dezen maatregel reeds op de hoogte gesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt hierover als volgt: Na opheffing van de in het Verdrag van Versailles vastgestelde controle over de Duitsche waterwegen, heeft het hoofdcomman do der oorlogsmarine de volgende nieuwe lezing gegeven aan de bepaling over de doorvaart van buitenlandsche oorlogsschepen door het Kieler Kanaal: „Oorlogsschepen van vreemde mogendheden mogen slechts na vooraf langs diplomatieken weg verkregen toestemming door het Keizer- Wilhelm kanaal varen." Te Londen acht men, volgens Reuter, boven vermeld besluit eenvoudig het natuurlijke ge volg van de opzegging der contröle over de Duitsche waterwegen, zoodat men hieraan geen beteekenis behoeft te hechten. (Bij het Verdrag van Versailles werd het Keizer-Wilhelm kanaal, later genoemd Kieler Kanal, tot een internationalen waterweg ver klaard, waarop de doortocht vrij was zoowel voor koopvaardijschepen als oorlogsschepen van alle landen). SJANGHAI 16 Jan. (Havas). Li Tsjen Lioe, die uit Sianfoe te Nanking is aangekomen, heeft verklaard, dat de spanning tusschen Nanking en Sianfoe verminderd is. Mor gen zal hij naar Feng vertrekken om rap port uit te brengen aan maarschalk Tsjang Kai Sjek. In Amerika is voor meisjes van 18 tot 25 jaar een arbeidsdienst georganiseerd, onder leiding van het Civilian Conservation Corps. Het werk bestaat hoofdzakelijk uit allerlei huishoudelijke bezigheden H. M. Koningin Wilhelmina is Za terdag met haar gevolg aangekomen te Igls nabij Innsbruck in Oosten- rij ksch Tirol, alwaar zij eenige we ken zal verblijven. De Tweede Kamer is thans bijeen geroepen in openbare vergadering tegen Dinsdag 26 Januari. Na het trekken der afdeelingen staat een regeling van werkzaamhe den op de agenda. Wat dit laatste punt betreft, zal de voorzitter aan de Kamer voorstellen, in deze vergade ring een aanvang te maken met de beraadslaging over de wetsontwer pen in zake herziening van de Grond wet. De eerste der tien nieuwe Duitsche tor pedojagers, ,Z 1 Leberecht Maass", metende water gelaten 1625 ton, is Donderdag te Kiel te De „Osservatore Romano" wijdt aan de kwestie der juiste bestrijding van het com munisme een hoofdartikel, dat eenige zeer opmerkelijke conclusies bevat. Het artikel begint met de verklaring, dat liet streven der armen en arbeiders naar verbetering van hun positie tegenover de rijken niet als communisme beschouwd kan worden. Van den anderen kant is zeker tegenover een bolsjewistisch communisme, zooals dat thans in Spanje huishoudt, elke „niet-inmen- ging" niet slechts verkeerd, doch schuldig. rechtstreeks Elke doeltreffende bestrijding van het com munisme moet zich in de eerste plaats tegen de oorzaken daarvan richten. „Practisch bestrijdt men het communisme het beste, door die so ciale verhoudingen op de juiste wijze te orde nen, welke revoluties veroorzaken en deze dik wijls ook rechtvaardigen. Dat wil zeggen: de misstanden moeten verdwijnen, die het geheele sociale leven vergiftigen, die het aanzien van het wettig gezag neerhalen en de wetten druk kend maken. Elke woekerachtige rijkdom, die ontstaat uit het bloed der arbeiders en het le ven der anderen in gevaar brengt moet onmoge lijk gemaakt worden. In dezen strijd moeten alle uitersten vermeden worden: het leidt onge twijfeld niet tot geluk, wanneer het kapitalisme op zoodanige wijze bestreden wordt, dat ook het eerlijke eigendomsrecht er door aangetast wordt. Het leidt niet tot geluk, wanneer men bij de bestrijding van het liberalisme de natuurlijke en de burgerlijke vrijheid vernietigt." De Christen staat tusschen communisme en fascisme. Zijn doel moet zijn de overwinning van het onrecht te verhinderen en de misken ning der deugd onmogelijk te maken. „Zoodra men niet meer in staat is onderscheid te maken tusschen goed en kwaad, gaat men rechtstreeks den burgeroorlog tegemoet. Zoover is het thans vaak gekomen. Men moet weer tot het inzicht komen, dat de volkeren niet zonder gerechtig heid kunnen leven. Men moet zich wederom be wust worden, dat het zoo vaak miskende Chris tendom niet slechts voorwaarde is voor een eeuwig leven, doch ook voor een menschwaardig bestaan op aarne. Wanneer het communisme thans de geheele beschaafde wereld bedreigt, dan is dat een ge volg van de afdwaling van de beginselen van het Christendom. Elke doeltreffende bestrijding van het communisme moet derhalve daarin be staan, dat de werkelijke levenswaarden wederom tot activiteit gebracht worden. De laatste tien tallen jaren hebben een algemeene ontkerste ning gebracht, God is geheel uit het openbare leven verwijderd. Wij moeten terugkeeren op den weg en in de hervatting van een waar achtig Christelijk leven heil zoeken. ANKARA, 16 Jan. (Havas) Men verneemt, dat de minister-president en de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Binnenlandsche Zaken te Stamboel langdurige besprekingen hebben gehad met Kemal Ataturk. De confe rentie heeft den geheelen Donderdag en den Vrijdag j.l. in beslag genomen. Volgens diplomatieke kringen zouden de staatslieden de FranschTurksche betrekkingen uit een algemeen standpunt hebben bestudeerd, terwijl zij voorts de verschillende aspecten heb ben bezien, welke zich tot nu toe hebben voor gedaan in verband met de kwestie van het Sandsjak en Alexandrette, BERLIJN, 16 Jan. (D.N.B.) Het Duitsche antwoord inzake de Britsche Nota in de kwestie van niet-inmenging in de Spaan sche aangelegenheid kan, naar men in wel ingelichte kringen te Berlijn verneemt, in den loop van de volgende week worden te gemoet gezien. In politieke kringen te Berlijn verluidt, dat het Duitsche antwoord inzake de Spaansche Vrijwilligerskwestie eerst in de volgende week naar Londen gezonden zal worden. Het schijnt, dat men eerst den terugkeer van Goering uit Italië wil afwachten, daar deze ongetwijfeld het resultaat van zijn besprekingen met Mus solini aan Hitier zal meedeelen. MEXICO, 16 Jan. (DNB). Uit Salvador ko men geruchten over het uitbreken van een opstand in Honduras. De opstandelingen zou den Ciudad Trujillo hebben bezet. Ofschoon deze geruchten nog geenerlei bevestiging heb ben gekregen, blijven zij toch hardnekkig de ronde doen. De opstandelingen zouden over zee wapenen hebben gekregen. In politieke kringen hier is men van meening, dat de ge ruchten voorloopig met alle voorbehoud moe ten worden opgevat. BRUSSEL, 16 Jan. (Havas). Tot dusver heeft de Italiaansche regeering niet geantwoord op de nota der Belgische regeering, waarin deze protesteerde tegen de aan den leider der Rexis ten, Degrelle, verleende toestemming voor zijn propaganda gebruik te maken van Italiaansche radiozenders. Thans is de Belgische regeering voornemens de volgende week een in zeer krachtige termen geschreven nota aan Rome te doen toekomen welke stap des te dringender is, aangezien men in kringen der Rexisten niet verheelt, dat hun leider binnenkort voor den zender van Turijn zal spreken. BERLIJN, 16 Jan. (Reuter) Het ministerie van Propaganda verklaart niets te weten van een voorgenomen ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. Diplomatieke kringen in Berlijn ach ten zulks bijzonder onwaarschijnlijk. FLINT, 16 Jan. (Reuter). Op aandringen van den burgemeester zijn de bevelen tot mobilisatie van de Nationale Garde ongedaan gemaakt. WARSCHAU, 16 Jan. (Havas) Gisteravond zijn 120 huiszoekingen verricht bü communis ten te Warschau. 96 Personen werden gear resteerd. Het Duitsche antwoord op de Britsche nota in zake de niet-inmenging in Spanje wordt nog deze week verwacht. Bij Madrid is het front ongewijzigd gebleven; de rechtsche druk op Malaga is echter dreigend. Het hoofdkwartier van Generaal Queipo de Llano werd gebombardeerd. Na de opheffing van de contröle over de Duit sche waterwegen wordt het Kieler Kanaal voor vreemde oorlogsschepen gesloten. In Engeland vreest men voor het streven van De Velera naar de eenheid in Ierland, vooral met het oog op een dreigend Europeesch conflict. Volgens Li Tsjen Lioe is de spanning tusschen Nanking en Sianfoe verminderd. In Honduras zou een opstand zijn uitgebroken. Naar aanleiding van Degrelle's redevoeringen voor Italiaansche zenders zal de Belgische re geering een krachtige nota naar Rome zenden. H. M. de Koningin in Igls aangekomen. De Tweede Kamer zal Dinsdag 26 Januari aan vangen met de behandeling van de Grondwets herziening. Doodelijk vliegongeval bij Nootdorp. De roofoverval te Capelle a. d. IJsel blijkt ge fingeerd te zijn. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart in zake de rampen met de Sch. 179 en Sch. 68. New-Xorksche beurs: stemming vast. NEW YORK, 16 Jan. (D. N. B.) De over stroomingen, waardoor verscheidene staten van het Midden-Westen worden geteisterd, nemen steeds ernstiger vormen aar.. Hevige regenval doet de rivieren voortdurend verder wassen. De door de overstroomingen aangerichte materieele schade kan nog niet overzien worden, doch is in elk geval zeer groot. In de overstroomde ge bieden ligt het geheele verkeer stil. In enkele laag gelegen gebieden staan vele woonhuizen geheel onder water, en in vele gevallen zijn de bewoners door booten op het nippertje gered. In den staat Illinois zijn de scholen en mijnen meerendeels gesloten. Groot is ook het aantal doorgebroken dijken. Duizenden arbeiders uit de werkverschaffing zijn gerequireerd om de dijken te versterken. LONDEN, 15 Jan. Julius Hagen, direc teur van de Twickenham Filmstudio's, waar over de vorige week een curator is aangesteld, heeft in samenwerking met John Maxwell, di recteur van Elstree Studio's en van de Associa ted British Cinema Combine een nieuwe maat schappij opgericht. Hagen heeft door het spontane gebaar van zijn studio-personeel, om een maand zonder sa laris te werken, weer moed gekregen. Reeds zijn twee contracten afgesloten, een voor het maken van 76 Engelsche films met een totalen kostprijs van ruim 2'A> millioen Pond Sterling en een voor het maken van 16 films met een kostprijs van 700.000 Pond Sterling. Het belang van deze contracten ligt, naar men zegt, in het feit, dat de films gemaakt worden op basis van kosten-opbrenging in En geland en de dominions en niet op een specu latieve basis van hoogst twijfelachtige winsten in de Vereenigde Staten. Het faillissement besprekende van de Twi- ckenham-groep, zeide mr. Hagen dat zoolang Britsche films werden geproduceerd voor Britsch publiek goede successen zijn behaald. „Geregeld vroeg men mij: „Waarom maakt u geen film als die van „Hendrik Acht". Door deze film namelijk heeft Amerika de Engelsche markt veroverd en de Engelsche markt zal nu altijd voor Amerika open blijven. Over de vriend schap van de Amerikaansche markten werd veel onzin verteld, zoo vervolgde Hagen. De Amerikaansche markten hebben echter nog nooit de Engelsche producenten geholpen. Mijn poging om de wereldmarkt van films te voorzien, verklaarde Hagen, heeft mij deze verliezen berokkend." Misschien zou mr. Hagen meer succes hebben, als hij even goede films maakte alsde Amerikanen. ll^ IV IVVtUUUIIIIIIIIIHIDf,),) l /S? Stand op Zondag 1 uur v.m.: 751 Vorige stand: 757.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1