„Madrid zal vallen" zegt generaal Franco Duitsch-Italiaansch blok is onaantastbaar Duitsche prelaten bij den Paus THE WHISPERING BARITON Het nieuws van heden Een treinramp bij Kanton EEN INTERVIEW MET MUSSOLINI m Muiterij in een gevangenis DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuwe Spanje zal een vrij land zijn Aan de fronten vallen slechts Spanjaarden Ver. Staten van Europa een utopie Het Weer „DE SPAARNESTAD" Na de verovering van Abessinië Brandstoffennood in België De f 25.000 MAANDAG 18 JANUARI 1937 - AVONDBLAD ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.Y. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20364 De opperbevelhebber der nationa listen over het heden en de toekomst van zijn vaderland Het communisme moet Spanje uit Reizigers sprongen uit brandenden sneltrein; reeds 85 lijken geborgen Een aanslag CordoUi Valenzuela °3aén ■4itivcfuem Granada o Almeria Ten gevolge van de inname door de nationalisten van Ronda, Estepona en Marbella is de druk op de regeerings- haven Malaga versterkt ran De voortdurende bombardementen van Spaansche steden en dorpen brengt aan veler bezittingen groote schade toe Het agreement met Londen be- teekent geen verzwakking van den band tusschen Rome en Berlijn lp yp 1 «SBH - In Hsinking, de hoofdstad van Mandsjoelcwo is een groote anti-bolsjewistische demonstratie gehouden Mussolini „SEVEN SISTERS" WALES vanaf 1.95 per H.L. Het Turkse he gezantschap in.. Addis Abeba opgeheven De Hertog van Kent, slachtoffer van „gossip" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 150 gedetineerden in Ontario ontsnapt BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA. 1 8 Jan. (Havas). Generaal Franco heeft in het groote hoofdkwartier der nationalistische strijdkrachten een specialen verslag gever van Havas ontvangen, die om trent dit bezoek en het daaruit voortvloeiend interview het volgen de verslag uitbracht: De opperbevelhebber ontving mij op zijn bu reau, dat is ingericht in een vertrek van het Bisschoppelijk paleis. Generaal Mola, de be velhebber van het Noordelijk leger, verliet juist het bureau. Toen ik binnentrad, ontving ge- heraal Franco mij glimlachend en met uitge strekte hand: „Ik sta geheel te uwer beschik king". Ik bracht het gesprek op de beroering, die de berichten omtrent het ontschepen van Buitsche troepen in Marokko in de wereld hebben verwekt. Hierop antwoordde Franco: „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Ma rokko. Ik dementeer formeel de berichten omtrent de vermeende ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika. Merkwaardigerwijze is het aantal Duitsche burgers in deze streken nooit zoo gering ge feest als op dit oogenblik. Het constateeren Van het feit, dat het aantal valsche geruchten toeneemt, is verontrustend, omdat het bewijst, hoezeer de zenuwen van Europa gespannen 2ijn, dat het een oogenblik geloof kon slaan dan een dergelijke fabel. Het volgende punt, dat ik aanroerde, was het internationale karakter van den oorlog, franco onderbrak mij daarbij en zeide: „Wij hebben dat internationale karakter niet ge bild. Wij strijden en zullen strijden tot de uit- eindelijke overwinning behaald is, uitsluitend °hi de slechte invloeden van het communisme Van onzen bodem te verdrijven. Wij willen en 2Ullen ons land bevrijden uit den greep van een ideologie, die ons op alle punten vreemd 's. Slechts dat wenschen wij en slechts daar voor strijden wij. Wij wenschen ons land slechts herstel te brengen door de vernietiging van het communisme. Duitschland en Italië, elk naar eigen inzicht, Voeren een zelfden strijd; dat is het geheele koheim van hun sympathie ten opzichte van °us streven. Indien het dan waar mag zijn, hat onze legers profiteeren van den steun van klein aantal buitenlandsche technici, het ®ujn Spanjaarden en Spaansche onderdanen, die ®an de fronten vallen. Met uitzondering van he vreemdelingen, die regelmatig in ons legioen hienst nemen, zijn het Spanjaarden, die ster- Ven voor hun God en vaderland.' .Aan onzen kant", ging Franco voort, „wor- h®n zij, die strijden, niet in het buitenland aangeworven, dank zij hoogen premies, die be- 'aald worden met goud, dat uit de schatkist Bestolen werd. Ondanks een zekere diplomatie *et de opinie der wereld dit duidelijk in en begint zij ons recht te doen wedervaren. Zelfs 'h Frankrijk en Engeland, waar de Komintern het meest actief is, bemerkt men het commu nistisch gevaar. Volgens mü accentueert dit Bevaar zich vooral in de koloniën dezer beide 'ahden. ik zou geen ongeluksprofeet willen pju, doch Frankrijk en Engeland, met welke 'anden wij steeds vriendschappelijke betrek kingen hebben gehad, waken wèl over hun be- tingen; zij worden bedreigd." Wijzigt de evacuatie van de burgerbevol king van Madrid uw plannen ten aanzien van he verovering van de stad? Er verandert niets. Madrid zal vallen, sooals wij het hebben voorzien. Na de over winningen van Iilescas, Naval Carnero en he aankomst van onze troepen bij Cara- banchel, was het een misdaad van de roo- hen, verstaat ge, Madrid niet te verlaten. Öile: Ivei een week of zes maanden zal zijn gewonnen, maar hij zal gewonnen worden." En het nieuwe Spanje? Het nieuwe Spanje zal in de eerste plaats een vrij Spanje zijn. Men verdenkt ons er in het buitenland van, de sociale kwestie te zullen verwaarloozen, men behandelt ons als vijanden van het volk. Dat is on juist. Wij zullen den klassenstrijd onder drukken, doch wij zullen aan den arbeid waardigheid en vrijheid geven, wij zullen met het volk zijn tegen de slechte rijken. Wij hebben reeds een reeks maatregelen ge nomen met betrekking tot de werkloosheid, hy giëne, woningbouw en openbare gezondheid. Wij hebben de vakorganisatie op gang gebracht, die later in de corporatie zal opgaan. Een laatste vraag: Hoe zullen de verhou dingen tot het buitenland zijn? Wij hebben niemand iets te vragen. Wij zullen zoo spoedig mogelijk hartelijke betrek kingen trachten aan te knoopen met alle lan den, zonder uitzondering. Wij zullen echter met name het oog gericht houden op de landen van Spaansch-Amerika. Het is in de verster king dezer vriendschapsbanden dat men voor namelijk den zin moet zoeken der woorden die het volk van geestdrift vervullen: „Een Spaansch imperialisme". Men schrijft ons van de grens: De ouders van een jong soldaat, die in het Duitsche garnizoen Halle lag kregen dezer da gen de officieele mededeeling thuis, dat hun zoon naar een ander garnizoen was overge. plaatst en vooreerst niet meer zou schrijven. Er was voor de ouders evenwel geen reden tot ongerustheid. Niettemin wilde de vader en moeder van den jongen soldaat hooren, waar om deze overplaatsing was geschied. Zij vrees den, dat hun zoon een of anderen misstap had begaan. Weer werd him van officieele zijde be richt, dat hun zoon volkomen vrijuit ging. Tot verbazing der ouders ontvingen zij een goede week later een briefkaart van hun jongen met de mededeeling, dat hij aan het Spaansche front stond. Hoe hij daar gekomen was en waarom hij gegaan was, stond er niet bij ver meld. Daarmede werden wij voor een vreesdij k nima geplaatst: ons meester te maken van stad en haar te vernietigen en den dood Veroorzaken van tallooze onschuldigen of den oorlog naar elders te verplaatsen. Wij nebben een andere oplossing gevonden: wij ^bllen Madrid nemen en de stad niet vernie len. jHet is de eerste maal in de wereldgeschiede- 3. dat een aanvaller een wijk aanwijst, waar non-combattanten geïsoleerd zullen zijn. In- Jen vrouwen en kinderen zijn gedood, staan J2 moordenaars tegenover ons, want in deze bk is nog nimmer een bom terechtgekomen. s v'ïanco kwam vervolgens op tegen de ver- bveide berichten, dat de nationalisten iederen ^aat. dien zij gevangen nemen, zouden doo- "Wy zullen den oorlog „militairement" win- *V' zoo zeide hij. „Ik zeg u niet, dat hij in KANTON, 18 Jan. (Reuter). De sneltrein tusschen Kanton en Kowloen is nabij het station Sji Ten in brand gevlogen. Meer dan veertig reizigers zijn gedood of gewond, hetzij door brandwonden, hetzij doordat zij uit den rijdenden trein spron, gen. Nader meldt Reuter, dat reeds 85 lijken van slachtoffers van de treinramp naar Kanton werden overgebracht. Men vreest, dat het aan tal dooden meer dan honderd bedraagt. De brand in den trein is ontstaan door een helsche machine, die den brand stak in een aan tal mandjes met celluloidwaren, zorgvuldig tus schen twee wagons verborgen. Linares •Porcuna •Roxda Estepona /MalacicC qrbeUa -=^ Gibraltar BERLIJN, 18 Jan. (Havas) De „Voeiki- scher Beobachter" van gisteren publiceert een Interview, dat Mussolini aan den bij zonderen correspondent van het blad heeft toegestaan. Het onderhoud had voorname lijk betrekking op den Spaanschen burger oorlog. Op een vraag of de burgeroorlog in Spanje tot internationale complicaties zou kunnen leiden of zelfs tot een Europeeschen oorlog, antwoordde de Duce ontkennend. Naar aanleiding van het gentlemen's agree ment tusschen Rome en Londen verklaarde Mussolini: „Men wilde deze overeenkomst in de war sturen. Ik heb dat niet gewild. Wij ga randeeren den status quo in de Middellandsche Zee. Deze overeenkomst is in elk geval het begin eener ontspanning van een zeer gespan nen toestand. Wij hebben daardoor eenige jaren van rustige ontwikkeling voor ons. In dien tijd kan het werk van den vrede worden voortgezet. Wat de geruchten, als zou de Italiaansch- Engelsche overeenkomst een verslapping be- teekenen van de betrekkingen tusschen Rome en Berlijn, dat is alleen maar de wensch van de tegenstanders van ons nieuw geschapen, maar onaantastbaar Duitsch- Italiaansch blok. Neen, daaraan is niets veranderd en zal ook niets veranderd worden. Integendeel, de over eenkomst betreffende de Middellandsche Zee met Engeland versterkt slechts de as Berlijn- Rome en is een logische consequentie van ons streven naar den Europeeschen vrede." Mussolini verklaarde vervolgens: „Wij hebben geen enkel plan tot grondgebied-uitbreiding in verband met den toestand, die door de Sovjet- Russische inmenging is uitgelokt." De Duce achtte het vanzelfsprekend, dat de vorming van een Sovjet-republiek in Spanje of in een deel van dit land, byvoorbeeld in Catalonië, een be dreiging zou vormen voor den bestaanden toe stand. De Duce besprak daarna de politieke struc tuur van Europa. „Wh hebben de as Berlijn-Rome gesmeed. Dit is het begin van een nieuw consolidatie-proces voor Europa. Ik geloof niet aan de Vereenigde Staten van Europa. Dit is een utopie. Wij zijn te oud in dit werelddeel. Ieder volk heeft zijn eigen geschiedenis, waaruit zijn nationale en Ssswrwss» *1 s;:: VERWACHTING: Krachtige tot matigen Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, be trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regen of sneeuw en temperatuur om het vriespunt in het Noord-Oosten, in het Zuid-Westen tijdelijk regen met wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 782.8 te Sortavala (Finland) Laagste barometerstand: 731.9 te Vestmanör. Zon op 8.01 - onder 16.21 - Licht op 1Ó.51 Maan op 9.56 onder 19 Januari E. K. STOOKT steeds FR. VARKENMARKT 6—10 - TELEF. 14164 politieke karaktertrekken voortvloeien. Amerika is nog maar zeer jong, althans volgens de tra ditie. Europa is in de diepte georganiseerd, Amerika ontwikkelt zich in de breedte en aan het oppervlak. Maar als men erkent, dat het bolsjewisme het eenige gevaar is, dat onze cultuur bereigt, komt men tot een soort „Euro- pesche idee". Mussolini verklaarde verder, dat het werk der democratieën is afgeloopen. Bewust of onbewust zijn ze nog slechts haarden van corruptie, bacillendragers, die de handlangers zijn van het bolsjewisme. Zij vormen één groep, wij vormen de andere groep. De toekomst wendt zich af van de collectiviteit, van de massa, die op duistere wijze reageert. De democratieën zqn drijvende zandmassa's. Ons politiek ideaal vormt een gra nieten rots." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Januari: Z.H. de Paus heeft Zondagmiddag om een uur de Duitsche Kardinalen en Bisschoppen in audiëntie ontvangen; na hun bezoek aan den H. Vader hadden de Duitsche Prelaten een langdurig onderhoud met Kardinaal Pacelli. In Vaticaansche kringen acht men deze ge meenschappelijke audiëntie zeer belangrijk. Men is er vrijwel zeker van, dat de tegenwoordige toestand der kerk in Duitschland besproken werd, vooral in verband met den laatsten collectieven herderlqken brief der Duitsche Bisschoppen, waarin stelling genomen werd tegen het bolsje wisme, en waarin de beschuldiging, dat de kerk met de communisten zou samenwerken, nadruk- kelqk van de hand werd gewezen. In welingelichte kringen acht men den toe stand der kerk in Duitschland met het oog op de herhaalde aanvallen van nationaal-socialistische zqde bedenkelijk. In. dep gezondheidstoestand van den H. Vader is-geen wijziging gekomen: over het algemeen is men gerustgesteld. Na de audiëntie der Duitsche Bisschoppen ontving de H. Vader nog den gouverneur van Vaticaanstad, markies Serafini. Indertijd genoot één der vele duizenden Smith's, die in het British Empire wonen, een groote vermaardheid als „the whisper ing bariton" (de fluisterende bariton). De man had niet veel stem, maakte van den nood een deugd, en declameerde half fluisterend, half „zingend" de liedjes van zijn doorgaans humo ristisch repertoire. Zoowel door de radio als door middel van- gramofoonplaten werd zijn gefluister de wereld rond gezonden, maar lang hield het snobistisch enthousiasme voor zijn „origineel" gebrek aan stemvolume het niet vol. Toen het „nieuwtje" eraf was, zonk de fluisterende heer Smith weer terug in de on bekende massa der duizenden Engelsche Smith's en zijn succes van Weleer was zelfs niet meer het onderwerp van het vluchtigst ge fluister. Maar al behoort „the whispering ba riton" alias Mr. Smith ook tot het snel ver geten verleden van slechts enkele jaren oud, de groote „whispering bariton" van een zeker deel van het „gossip" of lasterlijke kletspraat jes verspreidende publiek kan nog steeds op succes bij het kwaaddenkende, kwaadzoekende en kwaadsprekende deel van het menschdom rekenen. Het plegen en verspreiden van „gossip" (wij zouden met een typisch vak woord zeggen „geroddel") is een der meest ge liefde bezigheden van zekere Engelsche society- kringen en hun aanhang van personeel, leve ranciers enz., en ook een deel van de Britsche pers, die belust is op allerlei echte of vermeen de schandaaltjes, beoefent deze „sport" met boosaardigen ijver. Er zijn zelfs Engelsche pe riodieken, die een vaste rubriek „Gossip" heb ben, welke minstens evenveel belangstelling ge niet als de geliefde rubriek „society", waarin men lezen kan van allerlei feesten en partijtjes in de „hoogere kringen" en van de toiletten en kapsels en juweelen, welke bij die geweldige gebeurtenissen door ladies zoo en zoo worden gedragen. Op het oogenblik heeft zich deze „gossip" geconcentreerd op het huwelijksleven van den ook in ons land bekenden Duke of Kent, die zooals men weet met de Grieksche prinses Marina getrouwd is. De hertog van Kent zou in het hartje van Londen en nog wel in de krantenwijk Fleetstraat in gezelschap var. een zekere mevrouw Allen uit de provincie een bezoek hebben gebracht aan een zgn. schedel kundige, een man, die uit den vorm en de indi- vidueele eigenaardigheden van den mensche- hjken schedel de ziel en de toekomst en nog veel meer van den onderhavigen bezitter be weert te kunnen „lezen". Aan dit van meer bij- geloovigheid dan intelligentie getuigend bezoek worden nu allerlei veronderstellingen en kwaadsprekerij vastgeknoopt. Het huwelijk van den Hertog van Kent, dat tot nu toe algemeen zeer gelukkig werd geacht, wordt in opspraak gebracht aonder eenigen steekhoudenden grond, en ook in Nederlandsche bladen vindt het ge roddel een weg. De eenige blijkbaar vaststaan de feiten zijn de volgende: Mrs. Allen is een kennis van de hertogin van Kent. Zij kwam op bezoek bq het hertogelijk paar om diens jongst- geborene te bewonderen. Mrs. Allen wilde bij die gelegenheid, nu zij toch in Londen was, een schedelkundige raadplegen. Daar de hertogin van Kent geen gelegenheid had om haar te vergezellen, deed haar gemaal het. Ziedaar alles, maar dit is blijkbaar voor een zeker deel van het publiek voldoende om er allerlei gif en verdachtmaking uit te zuigen. Wij maken van dit alles slechts melding, omdat in een zeker deel van de pers in ons land de boosaardige geruchten zqn doorgedrongen. De trieste ge schiedenis van EdWard VIH en mevrouw Simpson heeft blijkbaar den eerbied voor de Engelsche Koninklijke Familie zulk een knak gegeven, dat een zeker deel der Engelschen maar al te zeer bereid is al het kwaad, wat er van haar leden verteld of geconstrueerd wordt, grif te gelooven. Dit is een ernstig en diep be treurenswaardig verschynsel, dat zoowel het belang van het Engelsche Koningshuis als van het Britsche Rqk als het persoonlijk geluk van de leden van het Hof kan schaden. Moge „the whispering bariton" van een zeker deel van het Engelsche publiek sneller tot zwijgen worden gebracht dan de heel wat onschuldigere van den indertyd vermaarden en slechts humoris- tischen Mr. Smith. ROME, 17 Jan. (Havas) De Turksche ambassadeur heeft den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, medegedeeld, dat de Turksche regeering, terwpl zy zich voorbehoudt zoo noodig een consulaat in te stel len heeft besloten het gezantschap in Addis Abeba op te heffen. De Italiaansche regeering wordt verzocht, de bescherming der Turksche burgers op zich te blijven nemen. BRUSSEL, 18 Januari (Havas). Het blad „Dernière Heure" maakt bekend, dat de Bel gische regeering besloten heeft, alle invoercon tingenten voor buitenlandsche steenkool op te heffen, in verband met de schaarschte aan brandstoffen in België. Mussolini verleent een interview aan den cor respondent van de Voelk. Beobachter. De Duce verklaart, dat de vriendschap tusschen Berlijn en Rome onaantastbaar is. De Fransche regeering behoudt zich het recht voor, de t.o.v. Spanje aangegane verplichtingen op te zeggen. Rusland gaat met het Britsche voorstel wel accoord, maar wil geen „eenzijdige maatregelen". In een onderhoud zette generaal Franco zijn inzichten over het heden en de toekomst van Spanje uiteen. In China vloog een sneltrein in brand. Men vreest, dat er meer dan honderd dooden te be treuren zijn. Volgens geruchten zouden de opstandelingen in Sjensi zich aan de uitspraak van de Kwo Min Tang willen onderwerpen. De Duitsche bisschoppen hebben een bezoek gebracht aan Z. H. den Paus, waarbij de toe stand der Kerk in Duitschland besproken is. Drie Iinksche partyen in Engeland hebben be sloten tot de vorming van een eenheidsfront. In een gevangenis in Canada brak opstand uit. IVaarschijnlqk z(jn 150 gedetineerden ontsnapt. Benoemingen in het bisdom Haarlem en bq de Paters Jezuïeten. Bij een verkeersongeval op den weg EdeArn hem is een dame levend verbrand. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevallen op nummer 20172. GUELPH (Ontario) 18 Januari (Reuter). Alle zevenhonderd gedetineerden in de staatsgevangenis van Ontario zijn gister avond in opstand gekomen. Men vreest, dat 150 gevangenen bq de muiterij ontsnapt zijn. De muiters waren op een gegeven oogenblik de situatie volkomen meester. Zq waren er toen in geslaagd de bewakers en andere beambten in het administratiegebouw te örqven. In het geheel hebben zq een schade aange richt van veertig duizend pond sterling. Brandweer en honderden gewapende politie beambten konden tenslotte de orde ten deele herstellen en de gevangenen opsluiten in de gehavende slaapzalen. Het is tot deze ongeregeldheden gekomen uit ontevredenheid over de kwaliteit van het ver strekte voedsel. Bq de hevige gevechten zqn tal van bewakers en gevangenen gewond. In de vqfde klasse der Staatsloterq is de prijs van 25.000 heden gevallen op nummer 20172. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 747.? Vorige stand: 749.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1