In de universiteitswijk van Madrid woedt de strijd voort Brand in de haven van Melbourne Woning ingestort Catalonië stelt eischen DE CONFERENTIE DER BISSCHOPPEN TE FULDA Nieuw offensief tegen Sianfoe De gezondheid van Z. H. den Paus Het nieuws van heden Goering geëerd te Napels DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De „Nieuw Zeeland" onbeschadigd Nieuw kanselarijgebouw te Berchtesgaden Het Weer Rechtsche aanvallen zouden mislukt zijn Een kanaal dwars door Nicaragua? De muiterij in Ontario's staatsgevangenis 72.000 vreemdelingen strijden in Spanje BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per vreek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKER IJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DINSDAG 19 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20365 Een ontzettende vlammenzee verwoest de koelhuizen van de Victoria-dokken bewoner wist zich het veege lijf te redden In West-Duitschland werd dezer dagen de linker Rijnoever plotseling met een laag ijzel bedekt. Daar er gevaar bestond, dat de groote vrachtwagens de rivier zouden inglijden moest het verkeer worden stopgezet, wat tot een opeenhooping van vele auto's leidde Een herderlijke brief is niet ver schenen, meldt het D.N.B. Blackburn (Eng.) is een gasmaskerfabriek geopend, onder toezicht van den staat ^«■arin wekelijks meer dan een half millioen gasmaskers, ten behoeve van de bur gerbevolking, wordt vervaardigd Plotselinge opheffing van den wapenstilstand in Sjensi Verklaringen van Wang Tsjing Wei H rend. Op meer dan voorbeeldige wijze weet de H. Vader zijn nog steeds voortdurend lijden te dragen De Duitsche bisschoppen te Rome Een plan van 722.000.000 dollar De haven van Barcelona des nachts door de Canarias beschoten Azana naar Valencia? Fransche torpedojager gebombardeerd Mitrailleurs voor Barcelona Companys Een memorandum toegezonden aan de regeering der republiek Een redevoering van den Duit- schen minister-president te Rome De Duitsche onderzeeër „Nautilus" waarmede de Australische Poolonderzoeker Sir Hubert naar de Noordpool zal ondernemen Wilkins een ontdekkingsreis NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MELBOURNE, 18 Jan. (Reuter). Een ge weldige brand heeft gewoed in de koelhui zen van de Victoria-dokken en een schade ingericht van naar schatting een half Willioen pond. Vier in de haven voor anker liggende sche- moest worden versleept. Van één dezer Schepen, de Port Wellington, vatte de fokke- "test vlam. Het schip ligt thans middenstrooms. Het Nederlandsche stoomschip Nieuw beland, dat in het dok lag, heeft door den ''tand geen schade opgeloopen. Bij den brand is een aantal houten loodsen °ver een oppervlakte van 20.000 vierkante me- in vlammen opgegaan. De gesmolten boter stroomde als lava uit de koelhuizen en de bran dende kaas maakte een effect als vuurwerk. Gelukkig dreef de wind de vlammen niet in "e richting van de loods, waar een hoeveelheid schietkatoen lag opgeslagen. Be brandweer had een bijna wanhopige taak de vlammenzee meester te worden, hetgeen faar dan ook slechts na urenlangen arbeid ge- ÏUkte. Door onbekende oorzaak is de landbou- Werswoning van W. V. Duinhoven te Ber- ghem met donderend geraas ingestort. De bewoner slaagde er in op het laatste oogen blik te vluchten en zich aldus het veege lijf te redden. Het geheele meubilair is mede Verloren gegaan. IS.,..:. J BERLIJN, 18 Jan. Betreffende de bijeen komst der Duitsche Bisschoppen te Fulda bericht het D.N.B.: De buitengewone bijeen komst der Bisschoppen te Fulda, waaraan werd deelgenomen door alle 27 leden van het Duitsche Episcopaat, heeft niet, zooals gewoonlijk, de uitvaardiging van een her derlijken brief tot gevolg gehad. De vergadering schijnt veeleer gewijd te zijn aan de voorbereiding van de ruggespraak, waarvoor zich eenige vooraanstaande geestelijken naar Rome begeven hebben. In kerkelijke kringen vermoedt men, dat de reis naar Rome in verband staat met de plan nen tot het hebben van besprekingen met het rijksministerie van kerkzaken en ook met den in het laatste herderlijke schrijven aangekon- digden steun aan de rijksregeering bij haar anti-communistische politiek. Nanking, 18 Jan. (Reuter) De wa penstilstand, welke, zooals gemeld, volgens Beuter zou duren tot 15 Februari, zal ech- te middernacht eindigen en een nieuw "ffensief zal onmiddellijk geopend worden. reden voor deze plotselinge opheffing van Wapenstilstand is, dat Yang Tsjoe Tsjeng, qj. zich tot gouverneur van Sjensi heeft uit roepen, plotseling Nanking een aantal nieu- 6 eischen heeft gesteld, o.a. betreffende prac- Vi, e autonomie van Sjensi. Engelsche en Amerikaansche militaire at- te^bé's hebben van de regeering een vliegtuig 'an beschikking gekregen voor evacuatie van hun dgenooten uit Sianfoe. jj^hg Tsjing Wei, de voorzitter van den poli- 11 raad, is te Nangking aangekomen. Voor la ^en van ^en Kwo Min Tang heeft hij be- b^tike verklaringen afgelegd. 1^5°° verklaarde hij ten aanzien van de bui- ahdsche politiek, dat China de hand toe doen aan alle naües> die geen agressieve be- ,,<s, lngen hebben. Hieraan voegde hij toe: ^h'na kan echter niet over vriendschap spre- W&TiriPor V»ot clonVitnffpr 1c van Hn inhron ken van een aanvaller". Betreffende den Ja- pansche eisch aangaande een bondgenootschap tegen het communisme, herhaalde hij de stel ling der regeering: De onderdrukking van het communisme in China is een binnenlandschc zaak. De Chineesche regeering is in staat het communisme te onderdrukken en zou deze taak hebben voltooid, wanneer het niet was gedwon gen geweest het hoofd te bieden aan een aan- van van buiten af. Als antwoord aan de aan hangers van een anti-Japansch eenheidsfront, vroeg hjj eerst een zoodanig front te definiee- ren. Wat een samengaan met de roode troepen betreft, was hij van meening, dat het Fransche volksfront als voorbeeld genomen kon worden, want dit omvat geen gewapende formaties. Frankrijk heeft een enkele regeering en een nationaal leger. Hieraan voegde Wang Tsjing Wei toe, dat een oorlog tegen Japan het bestaan van het volk op het spel zou zetten, zoolang China niet een voldoende macht had verkregen. Wang Tsjing wei besloot zijn verklaringen met te zeggen, dat het noodzakelijk is het werk van het nationaal herstel voort te zetten door consolidatie van de grondslagen der regeering onder het teeken van den Kwo Min Tang. MUENCHEN, 18 Jan. (Havas). Te Berch tesgaden wordt een kanselarijgebouw opge trokken, waar de diensten der rijkskanse larij onder dak zullen worden gebracht. Hieruit schijnt men te moeten opmaken, dat Hitler van Berchtesgaden zijn gewone verblijf plaats wil maken. Zijn bezoeken aan Berlijn worden steeds zeldzamer en duren in het alge meen slechts enkele dagen. Verwachting: Tijdelijke Zuidwesterstorm, later af- nemend tot krachtigen Z.W. tot W. wind, betrokken met regenbuien. Later tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opkla- iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Jan.: De gezondheidstoestand van Z. H. den Faus blijft bevredigend en de betrekkelijke drukte van de laatste dagen heeft daarin geen verandering gebracht. Prof. Milani, die uit bijzondere voorzorg bij gelegenheid van het bezoek der Duitsche bis schoppen, zijn Pauselijken patient terstond na de audiëntie kwam onderzoeken, kon vast stellen, dat het vrij langdurige en zeer gewich tige onderhoud den H. Vader niet overmatig had vermoeid. Ofschoon de pijnen nog steeds voort duren, mag de toestand dan ook steeds beter genoemd worden. De H. Vader bidt veel en draagt Zijn lijden steeds aan God op met bijzondere intenties, waaronder de redding van de Kerk in Spanje en de vrij heid van het geloof in Duitschland een voor name plaats innemen. Herhaaldelijk hoorden de huisgenooten dezer dagen den Paus ook een gebed slaken voor de zondaars, die in stervensnood verkeeren. Onze Rom. correspondent meldt ons d.d. 18 Jan.: Heden kan nog niets medegedeeld worden omtrent de resultaten der besprekingen, die tusschen de vijf Duitsche bisschoppen en den H. Stoel hebben plaats gehad en heden nog voortduren. Naar verluidt, zouden de besprekingen echter leiden tot de vaststelling van een grondslag voor nieuwe onderhandelingen, die tusschen den H. Stoel en de Duitsche re geering zullen worden aangeknoopt over de uitvoering van het concordaat. WASHINGTON, 18 Jan. (Havas) Twee de mocraten hebben aangekondigd, dat zij binnen kort in het Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp zullen indienen tot het onteigenen van gronden, 'waardoor het mogelijk zal worden een kanaaV te graven door Nicaragua, dat de An- tillen-zee zal verbinden met den Stillen Oceaan. Het kanaal zal 277 K.M. lang zijn en de kosten worden geraamd op 722 millioen dollar. GUELPH, 18 Jan. (Reuter) Bij telling hedenochtend bleek, dat zich nog een veertigtal gevangenen, dat uit de gevangenis was ont vlucht, in vrijheid bevinden. Het juiste aantal van hen, dat weer gegrepen is, is nog niet bekend gemaakt. MADRID, 18 Jan. (Havas). De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat aan het front voor Madrid in de universiteitswijk en bij Mon- cloa hevig wordt gestreden. De po gingen van de rechtschen om de regeeringstroepen uit hun nieuwe stellingen in het hospitaal te ver drijven zijn mislukt. De verdediger van Madrid, generaal Miaja, verklaarde dat tijdens het offensief van de re geeringstroepen in de universiteitswijk gister ochtend de rechtschen 1.000 dooden en gewon den hebben verloren. Hij voegde hieraan toe, dat de strijd thans een half jaar duurt en voor weer zes maanden verloopen zijn moet de strijd gewonnen zijn. Volgens in officieele kringen verstrekte inlichtingen is in den afgeloopen nacht alarm geslagen daar een rechtsch schip, men meent de Canarias, nabij de kust van Bada- lene, voor de monding van de Besos, was ver schenen. Het was twee uur. Het schip lag op ongeveer 25 kilometer van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in schuine richting naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beantwoordden het vuur, waarop het schip de wijk nam in Zuidelijke richting. Aan het front van Guadalajara werd 'n aan val van de rechtschen afgeslagen. De lucht macht van de regeering heeft mét succes Me- lilla en vooral de terreinen van de Rif-mijn- maatschappij gebombardeerd. Uit Londen meldt Reuter, dat, naar het schijnt, ruim 40.000 vreemdelingen aan den kant van de regeeringstroepen in Spanje strijden en ongeveer 32.000, 20.000 Italianen en 12.000 Duitschers, aan den kant van Fran co. Deze cijfers zijn opgesteld volgens de laatste ramingen, die op grond van gege vens uit verschillende bronnen zijn opge maakt. Uit Andujar wordt gemeld, dat alle fabrieken in de stad door de rechtschen werden omge vormd tot fabrieken voor oorlogsmaterieel. Op vijf Januari zijn 18.000 kilo buskruit, 40.000 kilo schroot en een duizendtal bommen naar Tala- vera del Tajo verzonden. Volgens vrienden van Azana, zou de presi dent der republiek van meening zijn, dat het oogenblik gekomen is, dat hij zich naar Valen cia moet begeven, waar zijn tegenwoordigheid het gezag der regeering slechts zou versterken. Gezaghebbende kringen te Parijs vernemen, dat in de Middellandsche Zee een Fransche tor pedojager is gebombardeerd door een vliegtuig, welks nationaliteit onbekend is gebleven. Zes bommen vielen in de nabijheid van het schip, dat niet getroffen werd. In officieele kringen worden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Naar verluidt, zou de gebombardeerde Fran sche torpedojager de Maillebrèze zijn, die op 16 Januari van Palma naar Barcelona in zee was gestoken. De Nation Beige verneemt van gewoonlijk welingelichte zijde, dat de generaliteit van Ca- talonië bij een Belgische firma een contract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mi trailleurs voor het bedrag van zeven millioen Belgische francs. De wapens waren eerst be stemd voor Abessinië. Een der clausules van 't contract bepaalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moeten worden vervoerd. BARCELONA, 18 Jan. (Havas) De minister van Onderwijs, secretaris van de Catalaansche generaliteit, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat Vrijdag j.l, tijdens een bijeenkomst van den generaliteitsraad Companys de regee ring op de hoogte heeft gesteld van het onder houd, dat hü twee dagen tevoren met Largo Caballero te Benicarlo had gehad. Men meent te weten, dat dit onderhoud betrekking had op problemen van finan- cieelen, economischen en cultureelen aard en tevens op andere problemen, die van deli- cateren aard zijn op militair en politiek ge bied, en waarover men tot overeenstemming is gekomen. Als gevolg van deze besprekingen zijn al deze kwesties te zamen met het standpunt der Ca talaansche regeering ten aanzien van elke kwestie afzonderlijk, samengevat in een memo randum, dat de Catalaansche generaliteitsraad heeft goedgekeurd en dat officieel is toegezon den aan de regeering der republiek. Wat de financiën aangaat, eischt de Cata laansche regeering niet alleen erkenning van het recht harer tusschenkomst bij de bank van Spanje, maar ook toekenning van voordeelen op het gebied van de tarieven, met het doel, den buitenlandschen handel van Catalonië te bevorderen en terzelfder tijd den aankoop in het buitenland te vergemakkelijken van grond stoffen voor de industrie en de ravitailleering van het geheele gebied. Op cultureel gebied vraagt Catalonië, naar men weet, dat de verzorging van het onderwijs geheel aan Catalonië wordt overgelaten. Wat de militaire aangelegenheden betreft, zou de Catalaansche regeering bereid zijn om in Catalonië met financieele hulp van de cen trale regeering een geregeld Catalaansch leger op de been te houden, dat, wat het opperbevel aangaat, afhankelijk zou zijn van den centra- len generalen staf, zoodat in zekeren zin een eenheidscommando zou gevormd worden. Bovendien zou de Catalaansche regeering in het memorandum het verlangen hebben geuit, mede te mogen spreken in de buitenlandsche politiek. Een gemengde commissie van vier ministers der republiek en vier leden van den Catalaan- schen generaliteitsraad zal belast worden met de bestudeering van deze verschillende proble men en van het Catalaansche memorandum. Daar een delegatie van het Baskenland zich op het oogenblik te Valencia bevindt met het doel eveneens tegenover de regee ring der republiek de Baskische economi sche en politieke verlangens uiteen te zet ten, neemt men in politieke kringen te Bar celona aan, dat de gemengde, bovengenoem de commissie, zou kunnen worden uitge breid zoo noodig door opneming van vier Baskische vertegenwoordigers. Op deze wijze zou deze gemengde commissie de waarde krijgen van een federalen raad, die belast zou zijn met het oplossen van de ge meenschappelijke problemen der verschillende nationaliteiten. Dit zou dan practisch het be gin zijn van het van kracht worden van het federalistische systeem. De strijd in de nniversiteitswijk te Madrid blijft onverminderd voortduren; de haven van Bar celona des nachts beschoten; 72000 vreemdelin gen zouden in Spanje strijden. Plotselinge opheffing van den wapenstilstand in Sjensi; een nieuw offensief zal onmiddellijk tegen Sianfoe worden geopend. Goering feestelijk te Napels ontvangen; hij hield te Rome in het Bruine Huis een redevoering. Hevige brand in de haven van Melbourne richt enorme schade aan in de koelhuizen van de Victoria-dokken. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1937. De ministers Gelissen en Deckers in Karlskoga aangekomen. Landbouwerswoning te Berghem ingestort. New Yorksche Beurs; Slot verdeeld. O NAPELS, 18 Jan. (Havas). Hedenochtend is de minister-president van Pruisen, gene raal Goering te Napels aangekomen. De stad was te zijner eer rijk versierd met de Duitsche en Italiaansche kleuren en in Duitsche en Italiaansche opschriften werd de vertegenwoordiger van den Fuehrer wel kom geheeten. Van het station begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar het koninklijk paleis, waar de kroonprins een lunch aanbood. Goering heeft vanmiddag kransen neergelegd in de kapel der gevallen fascisten. Later is hij aan boord van den torpedobootjager Aquilone naar Capri vertrokken. Vóór zijn vertrek naar Napels heeft Goering in het Bruine Huis te Rome een redevoering uitgesproken. Hij heeft daarbij om. het volgende verklaard: De onzekerheid van de toekomst in Europa verdeelt de volkeren in twee duidelijk geschei den kampen. Aan den eenen kant. de weder opbouw van orde, tucht en vertrouwen, aan den anderen kant verwoesting en vernieling in den bloedigen waanzin van het bolsjewisme. Tegenover dezen bloedigen standaard van de ster van David hebben wij in ons land ons zege vierend hakenkruis, symbool van vertrouwen en kracht, geplaatst. Ook hier, in dit land, waar wij gast zijn, is sedert lang de roode vlag over wonnen, want men richtte zijn standaard hoog en noodigde uit tot vertrouwen in het volk. Eens zullen de Europeesche volkeren een beslissing moeten nemen en Moskou volgen, of volk en vaderland beschermen tegen den afgrond. Eens zal de geschiedenis van ons tijdperk rechtvaar dig zijn ook jegens Duitschland. Het is Duitsch land niet gegeven nederig en lafhartig door de wereld te dwalen. Duitschland is gemaakt om zich in al zijn kracht te bevestigen. Men kan de grens met wapenen verdedigen, maar tegen den onzichtbaren bacil van het bolsjewisme, die slinksch binnensluipt, is alleen het vertrouwen in het volk en in de sterke leiders doelmatig. Twee volkeren hebben hetzelfde ideaal, daarom moeten zij elkander begrijpen. Daarom heerscht ook in Italië een volledig begrip voor hechte en nauwe samenwerking met Duitschland. lN) f r t 4/7? Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 744.2 Vorige stand 749.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1