De toestand in onze Oost WERELD-ATLAS HET AVONTUUR ROND SYLVIA MEENING DER TWEEDE KAMER De weerstoestand BON AANKONDIGING B BOEREN EN TUINDERS WORDEN GEHOLPEN DE K.P.M. EN KAAR PERSONEEL DINSDAG 19 JANUARI 1937 D. tot het uiterste doorgedreven aanpassingspolitiek heeft de nadeelige gevolgen der wereldcrisis verscherpt Samenwerking met het moederland De nieuwe Landvoogd W elvaartspolitieh Nazi-invloeden Onze ministers in Karlskoga Gouden medaille voor trouwen dienst HOE STAAT HET MET DE VORSTKANSEN? De extra-vlucht naar Sydney Succes voor de K.N.I.L.M. ONVOORZICHTIG ARBEIDER GEWOND In Uithoorn is met de werkver schaffing een begin gemaakt WIELRIJDER GEDOOD Autobestuurder en inzittende gewond LOTERIJWET OVERTREDEN? Beschuldigingen aan het adres van de leiders der organisaties VEERBOOT KON EILAND NIET BEREIKEN Kinderen moesten er voorloopig blijven UIT DE STAATSCOURANT Spoorwegen Belastingen Ond er scheid ingen Rijksverzekeringsbank Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische Be- grooting voor 1937 gaven vele leden uiting aan hun blijdschap over de ^vijze, waarop Nederlandsch-Indië ge toond heeft te deelen in de nationale Vreugde over de verloving en het Huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana Van verscheidene leden was het oordeel over ('e bestuursperiode van den afgetreden Land- v°°gd niet gunstig, al erkenden zij, dat hij on- uiterst moeilijke omstandigheden het be hind heeft moeten voeren. E>e afgetreden Landvoogd heeft, aldus deze 'eden, weinig begrip getoond van hetgeen in inlandsche en in de Indo-Europeesche we- reld in Indië leefde. De indruk werd voorts gewekt, dat niet deze b Indië regeerde, maar de minister. Deze leden ^treurden dien toestand, welken zij onjuist Jchtten en niet in het belang van Nederlandsch- «idië. Een aantal leden had bezwaar tegen de hou- b'hg, die de minister ten aanzien van tal van bevallen heeft aangenomen en waarbij hü steed.s duidelijk toont aan de belangen van het jftoot-kapitaal en aan de wenschen uit de gingen der ondernemers een bijzondere waarde ;°e te kennen en hij naar het oordeel dezer eden een te groote bereidheid aan den dag om daarmede rekening te houden. Andere leden ontkenden, dat in Indië een groote ontstemming over het beleid van Qezen bewindsman heerscht. Weer andere leden gaven uiting aan hun ™aardeering voor de wijze waarop de vorige j^judvoogd het gezag in Indië heeft hoog ge- De hoop werd uitgesproken, dat de nieuwe gouverneur-Generaal op dezen weg zal voort aan en geenerlei verslapping zal gedoogen. Het had verscheidene leden niet weinig Verbaasd, dat de regeering wederom de be- hoeming bevorderd had van iemand, die in Ihdië en in de specifiek Indische problemen totaal een vreemdeling was. Verscheidene andere leden hadden met in- temming de benoeming van jhr. Tjarda van ^tarkenborgh Stachouwer tot Gouverneur- generaal begroet. Ook zij achtten het intus- bhen een gemis, dat de nieuwe Landvoogd oór zijn optreden als zoodanig nimmer recht- treeksche bemoeiing met Nederlandsch-Indië ?U daarbij betrokken groote en veelzijdige pro- ieRien had gehad. Men zou het op prijs stellen te vernemen, j*°°r welke overwegingen de regeering zich e®ft laten leiden toen zij de benoeming he iderde van iemand, die met prijzenswaardige °benhartigheid verki ard heeft, vreemd te ian tegenover de problemen, waarvoor Indië 2'cb thans ziet gesteld. .Dok ditmaal heeft de Volksraad, naar de jj'eening van vele leden, matiging betracht in .et indienen van amendementen en het aan- etnen van moties. Verscheidene leden betreur- ^U, dat slechts een van de aangenomen amen- ®Uienten door de regeering was overgenomen de overige door haar waren afgewezen. Verscheidene leden waren van °ordeeI, dat de toestand, waarin een Sloot deel van de bevolking ver keert, nog steeds allerbedroevendst ,s- Op het stuk van gezondheid, voe ding, woning en kleeding heerschten, 'h het bijzonder op Java, zeer beden kelijke toestanden. achtten het noodzakelijk, dat hiernaar 6611 uitgebreid en stelselmatig onderzoek zal ifden ingesteld. Daarbij zou, voor wat den gez°ndheidstoestand betreft, in het bijzonder '°eten worden gelet op het voorkomen van "berculose. De overvloedige oogsten van het ®fSeloopen jaar hebben voorkomen, dat in Uirnige streken hongersnood ontstond, maar Voedingstoestand blijft zorgwekkend en elg9ht onmiddellijke voorziening. De loonen zijn gedaald tot een uiterst laag peil, niet zelden van gemiddeld ongeveer 7 cent per dag. De be hoefte aan kwartcentstukken kenschetst de ver arming. Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden heeft de in Indië tot het uiterste doorgedreven aanpassingspo litiek de nadeelige gevolgen van de wereld crisis nog verscherpt. Deze politiek kan en mag niet langer worden voortgezet, te meer niet, nu de gouden standaard is verlaten. De vraag dient gesteld, of het niet over weging zou verdienen een minimum-loonrege ling in te voeren. Voorts zal de regeering de op de bevolking drukkende belastingen en vaste lasten moeten verlagen en met kracht blijven optreden tegen opdrijving van de prijzen der eerste levensbehoeften. De te voeren welvaartspolitiek zou zich moe ten richten op den aanleg in ruime mate van openbare werken. Ter versterking van de koop- en draagkracht van de inheemsche bevolking zal de inheem- sche nijverheid moeten worden bevorderd en gesteund. Voorts zullen de kolonisatie door en de transmigratie van inlanders veel krachtiger ter hand moeten worden genomen. Voor welvaartsdoeleinden zal Nederland aan Indië weliswaar 25 millioen ter beschik king stellen, doch de hier aan het woord zijnde leden achtten dit bedrag totaal on voldoende. Onjuist achtten verscheidene leden het, dat de regeering het doet voorkomen, alsof het re sultaat van haar economische politiek is het behoud van de economische weerbaarheid der bevolking. Economisch weerbaar is de groote massa van de inheemsche bevolking geenszins; de prijsverhooging, welke na het verlaten van den gouden standaard is ingetreden en welke zich naar alle waarschijnlijkheid nog verder zal voortzetten, kan zij niet meer dragen. Verscheidene leden hadden met ingenomen heid kennis genomen van de uiteenzettingen van de Indische regeering aan den Volksraad be treffende haar economisch beleid. Lof verdient de activiteit der regeering, die steeds er op uit is geweest de ergste nooden te lenigen. Van particuliere zijde is op uit nemende wijze steun geboden. Bijzondere waardeering verdient ook de wijze, waarop de regeering den schok van de deva luatie heeft opgevangen. Deze leden konden zich volkomen vereenigen met het regeeringsbeleid, dat den voorrang ge geven had aan maatregelen tot leniging van de allergrootste nooden der allerarmsten, door verlaging van den zoutprijs en vermindering van een aantal invoerrechten, boven die tot loonsverhooging van een aantal harer ambte naren. Verscheidene leden merkten op, dat de positie van de koffiecultuur, niettegenstaande de stij ging van den koffieprijs, waardoor de door Nederland te bieden geldelijke steun niet noo- dig werd geacht, nog uiterst zwak is. Verscheidene leden betreurden, dat de Volks raad het voorstel om het fiscale uitvoerrecht van 5 op 10 pCt. te brengen, had verworpen. Eenige leden vroegen, of de inkomsten uit het bijzonder rubber uitvoerrecht niet zouden kunnen worden aangewend tot een algemeen welvaartsdoel, derhalve niet uitsluitend ten be hoeve van de gebieden, waar de bevolkingsrub ber wordt geproduceerd. Verscheidene leden spraken hun voldoe ning uit over de op het gebied van de eco nomische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië tot dusver bereikte resultaten. Deze leden waren er van overtuigd, dat nog veel belangrijker resultaten zouden worden be reikt, indien bij de industrialisatieplannen op Java de coördinatie van alle krachten, waar van de Indische regeering in haar memorie van antwoord betreffende de begrooting gewaagt, zich ook zou uitstrekken tot de in Nederland beschikbare krachten. Met klem drongen zij er bij de regeering op aan, dat zij steeds zou vooropstellen, dat het eerste doel der samenwerking moet zijn en blij ven: de verhoogde welvaart van Indië en met name van de inheemsche millioenenmassa. Het belang van Nederland komt slechts in de twee de plaats en vloeit bij stelselmatige samenwer king, automatisch voort uit de verhoogde wel vaart van de 60 millioen inwoners van Indië. Onder vooropstelling, dat zij met instemming den maatregel tot steun aan de Java-suiker be groetten, wilden sommige leden de opmerking niet achterwege laten, dat er bij zoodanige maatregelen ook in de toekomst zorg voor ge dragen dient te worden, dat de Nederlandsche suikerbietenteelt daarvan geen nadeelige ge volgen ondervindt. Naar de stellige overtuiging van verschei dene leden is de financiële toestand van In dië aanmerkelijk verbeterd en mag op een verdere verbetering worden gerekend. Deze leden betoogden, dat de financieele poli tiek er meer dan voorheen op gericht zal moe ten zijn, dat de in Indië gemaakte ondernemers winsten voor Indië behouden blijven. Het oliekapitaal in Indië moet veel zwaarder worden belast; het is ook volkomen in staat een zwaarderen last te dragen. Vele leden waren van oordeel, dat een ver hooging van de salarissen en loonen der Euro peanen en inheemschen in openbaren dienst niet zal kunnen uitblijven. Met leedwezen moest men vaststellen, dat de internationale politieke toestand niet minder donker is dan een jaar geleden. Te meer, aldus vele leden, klemt de nood zakelijkheid \an een krachtige defensie van Nederlandsch - Indië. De steeds weder opduikende geruchten van nationaal-socialistische Duitsche invloeden op een groot deel van de Europeesche pers in Ned.- Indië hadden vele leden verontrust. Daar deze pers herhaaldelijk blijk geeft van sterke sym pathieën naar de zijde van het nationaal-socia- lisme, werd het bestaan van geheime verbin dingen in de aangegeven richting niet onmoge lijk geacht. Mochten zulke verbindingen inder daad bestaan, dan meenden deze leden, dat in grijpen van regeeringswege hier geboden zou zijn. Zeer vele leden waren van oordeel, dat het optreden van de Indische regeering tegenover de Nationaal- Socialistische Beweging onvoldoende krachtig is. Haar houding is tegen over deze elementen veel clementer dan tegenover de inheemsche volks beweging, zoodat de indruk ontstaat, alsof het fascisme in de hoogste re- geeringskringen sympathie en steun geniet. Vele leden waren van meening, dat in Indië dringend behoefte bestaat aan een verbod voor ambtenaren van het lidmaatschap der N.S.B. en aan een verbod van het in het openbaar dragen van kleedingstukken of opzichtige on derscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, bepalin gen, welke in het moederland, Suriname en Curacao reeds lang zijn ingevoerd. Verscheidene andere leden meenden, dat aan de Indische regeering moet worden overgelaten of, en zoo ja, welke maatregelen tegen de N.S.B. moeten worden getroffen. Ook deze le den gaven echter te kennen, dat de Indische regeering hier niet met voldoende kracht op treedt en dat het Nationaal-Socialisme een wig drijft tusschen de verschillende deelen van het volk. Andere leden, die zeker niet minder afkeerig waren van deze beweging, waren van meening, dat haar invloed in Ned.-Indië overdreven wordt voorgesteld. Men moet zich niet al te spoedig laten alarmeeren: een zaal vol publiek is nog niet hetzelfde als een zaal vol aanhangers. Ten aanzien van de werkloozenzorg en de bestrijding van de ernstige werkloosheid in Indië schiet de regeering naar het oordeel van verscheidene leden ernstig in haar taak te kort. De steun aan de werkloozen is ge heel onvoldoende. Algemeen gaf men uiting aan zijn leedwezen over het vergaan van de „Van der Wijck". Gaarne zou men vernemen, of de minister in lichtingen kan verstrekken over de oorzaken, welke tot deze droevige ramp leidden. De Nederlandsche ministers, prof. dr. Gelis- sen en mr. dr. Deckers, zijn uit Oslo in Karls koga aangekomen. In Karlskoga bevinden zich de bekende munitiefabrieken van Bofors. Aan den adjudant-onderofficier-instructeur van het 19e regiment infanterie W. van Krim pen, zal heden de gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. De laatste dagen is de temperatuur voort durend eenige graden boven het vriespunt ge bleven en hieruit kan men den indruk hebben gekregen, dat er vooralsnog geen kans is op vriezend weer. Inderdaad zal het hoogstwaar schijnlijk niet kunnen gaan vriezen, voordat nog een belangrijke verandering in den alge- rneenen weerstoestand is gekomen, die het mo gelijk maakt, dat de vorst zich van Oost- Europa naar het Westen uitbreidt. In Oost- Europa heeft zich intusschen een belangrijk vorstgebied ontwikkeld, dat vooralsnog het uit gangspunt kan worden voor sterke vorst in Midden-Europa en in aansluiting hieraan voor matige vorst in West-Europa en van lichte vorst in ons land. Het is van belang de ver dere ontwikkeling van den weerstoestand in ons werelddeel te volgen omdat in den laatsten tijd de vorstkansen sterk zijn toegenomen. De weerstoestand in West-Europa hield tot dusverre de uitbreiding van de vorst van het Oosten naar het Westen tegen. In verband met het voortdurend voorbijtrekken van diepe de pressies voerden Westelijke luchtstroomen warme lucht aan, maar als deze aanvoer op houdt, kunnen wij vorst verwachten. Hoogstwaarschijnlijk zullen wij hierop ten minste nog enkele dagen moeten wachten. Meer en meer ontwikkelt zich echter over Euro pa de weerstoestand die ons nog wat winter kan brengen. Als die ontwikkeling niet te lang zaam verloopt is het nog vroeg genoeg in den winter voor een periode van vorst van betee- kenis, maar dan moet er toch een beetje meer gang in die ontwikkeling komen, anders gaat de beste tijd voorbij. Zoolang echter in het Westen nog diepe depressies voorbijtrekken, die ook telkens in ons land en omgeving regenachtig weer brengen, moeten wij afwachten en is het onzeker of het dezen winter nog tot vorst van beteekenis zal kunnen komen. (Nadruk verboden) BATAVIA, 18 Jan. (Aneta). Het vliegveld Tjililitan geleek hedenmiddag veel weg te heb ben van de Amsterdamsche luchthaven Schiphol, toen daar achtereenvolgens drie Douglassen van de K.N.I.L.M. neerstreken, welke des morgens resp. van Medan, Tarakan en Port-Darwin waren gestart. De beide eerste vliegtuigen volbrachten hun regelmatige lijn-vlucht, het laatste vl'iegtuig keerde uit Sydney terug van een vlucht waar voor het door particuliere passagiers gecharterd was. Het is den 16den Januari van Sydney ver trokken en op den 17den van Brisbane, zoodat de tocht BrisbaneBatavia in twee dagen was gemaakt. De chef van den vliegdienst van de K.N. I.L.M., majoor Versteegh en de piloot de heer Schott waren buitengewoon enthousiast over deze zeer geslaagde vlucht en tevens over de zeer hartelijke ontvangst in Australië zoowel door autoriteiten als door pers en publiek. De ontvangst aldaar had alle ver wachtingen overtroffen. Het toestel bracht tevens eenige fruitzendin- gen mede, bestemd voor den Gouverneur-Gene raal en voor de directie van de K.P.M., beide een attentie van den ïfeer Bakker, agent van de K.P.M. te Sydney. Aneta verneemt nog dat majoor Versteeg har telijke besprekingen voerde met den Australi- schen minister van Defensie, onder wiens de partement tevens de afdeeling luchtvaart res sorteert. Maandagmiddag omstreeks twee uur stak de 21-jarige arbeider Krol, wonende te 's-Gra- venhage, die werkzaam is bij den aanleg van een nieuwen rijksweg in Sassenheim, met een plank over den schouder, de spoorbaan over. Juist op dit oogenblik naderde de sneltrein uit de richting Haarlem. De plank kreeg een duw van den trein, met het gevolg, dat K. tegen den grond werd gesmakt. Ernstig tewond aan den slaap is het slachtoffer, na dóór een dokter te zijn verbonden, naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht. De trein had ongeveer tien minuten vertra ging. De lezers van de V. K. P. kunnen tegen dezen BON bekomen den nieuwen door A. DE MOOR. met 28 platen, in vele kleuren en zeer uitgebreid alphabetisch plaatsen- register. Als men dit register opslaat, kan men elke plaats, rivier, enz. vinden. De atlas is geheel nieuw, met de laatste grensindeeling. Voor groot en klein, school en huis, ook om de luchtvaart te volgen. Franco na postwissel of op Giro 124280 i 0.98, afgehaald 90 ct. bij den Nederl. Ver- zendboekhandel. Gasthuismolensteeg 12 in 't verlengde van de Palels- straat, Amsterdam-O. Dit is het eenige middel om hel goede gewicht te kunnen krijgen! 'Evervbodv's). Zooals bekend heeft de minister van So ciale Zaken op 4 Januari j.l. een rondschrij ven gericht tot de dertien inspecties voor de werkverschaffing, waarin de ministe mededeelt een proef te willen nemen met de plaatsing van de kleine boeren en tuin ders in werkverschaffing op eigen bedrijf. Daar de gemeente Uithoorn, vooral in hei dorp De Kwakel, vele kleine in nood ver- keerende tuinders telt, werd zij als proef- gemeente aangewezen. Op Zaterdag 9 Januari j.l. had omtrent de organisatie van deze proef een bespreking plaats tusschen het gemeentebestuur en den bedrijfs- consulent voor den landbouw in de provincie Noord-Holland, den heer C. Brakman, waarna terstond door den bedrijfsconsulent en diens assistent tezamen met den wethouder voor land en tuinbouwaangelegenheden en den gemeente opzichter op plus minus 60 bedrijven werd na gegaan, welk duidelijk en controleerbaar werk in werkverschaffing kon worden uitgevoerd. Er werd zooveel spoed betracht, dat binnen een week niet alleen de ge- heele organisatie tot stand kwam, doch zelfs werd via den rijksinspecteur voor de werkverschaffing te Noord- wijk, met wien de burgemeester van Uithoorn op Vrijdag 15 Januari j.l. een laatste bespreking hield, de toe stemming van den minister van So ciale Zaken verkregen om reeds op Maandag 1 8 Januari met de proef een aanvang te maken. Hierdoor is derhalve, dank zij de vlotte mede werking van het departement van Sociale Zaken, de rijksinspectie en den bedrijfsconsulent, Uit hoorn de eerste gemeente in Nederland, waar de proef wordt toegepast, zeer tot tevredenheid van de in nood verkeerende tuinders en boeren. Maandagmiddag tegen 12 uur is in de Bosch laan te Emmen een ongeluk gebeurd, waarbij een wielrijder gedood werd en twee inzittenden van een personenauto verwondingen bekwamen. De ongeveer vijftigjarige schoenmaker H. Berends kwam per rijwiel van rechts uit de Dennenlaan en wilde de Boschlaan oversteken, toen uit de richting Emmer Compascuum een auto van den garagehouder Tholen uit Emmer Compascuum, naderde. De chauffeur G. Groo- toonk trachtte den wielrijder te ontwijken, waarbij de auto slipte en in botsing kwam met een boom aan de linkerzijde van den weg. De wagen slingerde daardoor over den weg, greep den wielrijder en kwam aan den anderen kant, in omgekeerde richting staande, tegen een boom terecht. Berends was zoo goed als op slag dood. Groo- toonk had vrij ernstige verwondingen aan hoofd en handen, de andere inzittende, de handels reiziger Kramer uit Zwolle, kreeg lichte wonden aan het hoofd. De auto werd totaal vernield. De doktoren Groeneveld en De la Parra waren spoedig ter plaatse. Beide gewonden konden, na verbonden te zijn, naar hun woonplaats terug- keeren. C. H. H. en T. R. hebben zich te verant woorden gehad ter zake dat zij in hun hoe danigheid van bestuurders der N. V. Handel- Industrie- en Landbouw Maatschappij voor Nederland gebruik gemaakt hebben van den uitslag der trekking der Ned. Staatsloterij. De rechtbank te 'sGravenhage veroordeelde ieder tot 100. De advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Van Lier, concludeeerde heden tot verwer ping van het ingestelde cassatieberoep. Arrest 15 Februari. BATAVIA, 18 Jan. (Aneta). Het „Nieuws vai. den Dag voor Ned.-Indië" drukt een brief af. door de directie van de Koninklijke Paketvaart Mij. gericht aan elk lid van het personeel in verband met de grieven welke in den laatsten tijd tot uiting zijn gekomen. Hierin beschuldigt de directie de vak-or ganisaties van doelbewuste misleidende voorlichting welke het vertrouwen in de leiding van de K. P. M. ondermijnt. De di rectie wijst op ingezonden stukken, welke opzettelijke onwelwillende critiek bevatten en een onware verdachtmakende voorstel ling van zaken geven, welke ingezonden stukken „voor verantwoordelijkheid van de redacties der vak-organen blijven". De directie herinnert er o.a. aan dat zij in de. jaren welke achter ons liggen, toen verliezen van meerdere millioenen werden geleden, een over compleet van bijna 400 man Europeesch va rend personeel aanhield en voor werkloosheid behoedde, hetgeen meer dan een millioen gul den per jaar kostte, en dat zij doorging met dotalies aan het pensioenfonds ten bedrage van telkens ruim 1.750.000. De vakorganisaties nemen in een circulaire aan hare leden, onmiddellijk stelling tegen dit schrijven en herinneren er o.a. aan hoe zij zich beklaagden over de hindernissen door de direc tie in den weg gelegd bij het zoeken van con tact met alle leden. Aan de hand van enkele voorbeelden wijzen zij erop, hoe de inhoud dezer ingezonden stuk ken doof de redacties is verzacht. Tenslotte vra gen zij of de K. P. M.-directie zoo weinig met haar tijd meeleeft, dat zij niet inziet dat juis* haar, voor Indië zoo vitaal, bedrijf het eerst in aanmerking komt voor toepassing van het stel sel van bedrijfsraden. De circulaire eindigt met een oproep aan de leden om zich tot het uiterste achter het ur gentie-program te scharen. Tengevolge van den Oostenwind en den bui tengewoon lagen waterstand kon de veerboot Brakzand Maandag het eiland Schiermon nikoog niet bereiken. De post en de passagiers zijn per vlet aan wal gebracht. Vijfendertig kinderen uit Groningen, die hier eenigen tijd in het R.K. Vacantiehuis hadden doorgebracht en dien dag naar Groningen zou den terugkeeren, moesten op het eiland blijven. Aan ir. J. M. G. Scheffer te 'sGravenhage is met ingang van 1 Februari 1937 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als rijksinspecteur der spoorwegen. Aan E. Klejjn, directeur der registratie en do meinen te 's Gravenhage, is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1937 eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan den lande be wezen. Aan A. J. H. Hagdorn, ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Maastricht, is op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1937 eer vol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Budel (station) R. Wichertjes, commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winschoten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau F. L. Stumpf te Hilversum. Toegekend de aan de orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, in brons aan: L. J. Hazelzet, letterzetter bü de KW. het Rotter- damsch Nieuwsblad te Rotterdam. In zilver aan: H. J. Bon, winkelchef bij de firma M. H. Laddé te Amsterdam en aan W. van Eldik, eerste bediende bij de firma H. W. Lebbink en Zoon te Tiel. Bij K. B. zijn by de Rijksverzekeringsbank met ingang van 1 Januari 1937 bevorderd tot: referendaris H. K. N. de Thouars en mej. mr. T. J. Günther, hoofdcommies; hoofdcommies: J. Florisson, A. J. van der Linden, M. Tjepkema en C. L. Wolzak, commies; commies: F. de Bree, J. E. Bramer, A. Brand, mej. H. Jolles, J. F. Kiel, mej. M. E. SchmüU en J. A. Veldhuis, adjunct-commies. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is bij de Rijksverzekeringsbank, te reke nen van 1 Januari 1937, bevorderd tot adjunct commies G. van Haastrecht, schrijver 2e klasse. me terugtrekken?" u hebt u hiermee bemoeid ter Wille -• haar. U denkt, dat ze schandelijk behan- Wordt. Als ik u nu verzeker, dat het wer- voor haar bestwil is en dat ze per slot j,"4'1 «aken er heel tevreden over zal wezen, wilt >7_ dan terugtrekken?" Je begon te lachen. „Mijn hemel, man, denk hs„ ,at wij in Engeland dat op die manier af- hcleien?" ■»ife z^n hier in FrankrÜk'" ze1 hij koeltjes. Sew heem wel aan, dat de Engelsche wetten en Se °0nten wat stijver zijn dan de onze, maar Vrt Uden het teSen mii net 200 min uit als gUpapier in den regen. Ik vraag niet anders -Uw woord in ruil voor mijn belofte." "~Waasheid!" riep ik uit. C00 wordt het toch van weerszijden een zaak!" zei hij ernstig. ^hi i Weiger beslist! U ontvoert een jong, on- ^Ulh melsJe. u laat iemand, die haar te 'hit; WU komen uit medegevoel door uw huur tip®11 overvallen in een hinderlaag en neer- en dan komt u me hier over eere woord praten! "n Mooie manier van doen, dat moet ik zeggen!" „Jaen ik doe u heel zakelijk een aan bieding." „Loop naar de maan met zulke aanbiedin gen!" Hij haalde zijn schouders op. „Met iemand, die zich zoo opwindt, is niet te redeneeren," zei hü en naar de deur gaande, voegde hij er aan toe: „Ik hoop, dat uw logies u bevallen zal." „Wacht even!" riep ik. „Ik zou graag weten, hoe de zaken tusschen ons precies staan." „U kunt gaan, wanneer u wilt," zei hij onver stoorbaar kalm. „Als u ertoe besluiten kunt, uw eerewoord te geven, dan kunt u voor mijn part morgen al vertrekken. En zoo niet, dan hoop ik, dat u het uzelf zoo prettig mogelijk hier zult maken." „U houdt me dus gevangen?" „Dat kan wel uitkomenkrijgsgevangene, ziet u?" Ik keek de kamer rond met haar massieve steenen muren. Het kwam me zoo ondenkbaar voor, dat hij dit vertrek als mijn cel bestemd had. „Het is een heel interessant oud gebouw," zei hij, „ze hebben me verteld, dat die muurschil deringen nog uit de veertiende eeuw moeten zijn. Dit moet de eetzaal van het klooster ge weest zijn. Het is werkelijk een oud gebouw." Hij sprak als een gastheer, die een bezoeker rondliet. Ik moest er bijna om lachen. „Ik zal Butterfield sturen, voor het geval u een of ander noodig hebt," zei hij gemoedelijk en was de deur uit, voordat ik nog iets zeggen kon. Ik stond op en begaf me naar het venster. Het was nog donker, maar daar het midden in den zomer was, was de nacht heel helder. De sterren stonden aan den nu wolkeloozen hemel en de maan scheen over de baai, waar op ik uitzicht had. Ik schatte het venster een voet of twintig boven den grond en uit wat ik van het gebouw zien kon, meende ik op te ma ken, dat ik in een toren zat. Het venster was van zware ijzeren tralies voorzien. Ik ging naar de deur, maar die was op slot. Mijn hoofd bonsde geweldig en ik voelde me doodmoe. De gebeurtenissen van de laatste vier en twintig uur hadden me totaal uitgeput en zoo moest ik me wel in de omstandigheden schikken en besloot maar te gaan slapen. Ik zei tegen Butterfield dat ik niets noodig had en liet mezelf op mijn bed vallen. Ik geloof, dat ik binnen tien minu ten sliep. De zon stond hoog aan den hemel, toen ik ontwaakte. Ik stond op en ging naar het ven ster. Het gebouw lag zoowat drie mijlen van de zee en mijn aandacht werd getrokken door de masten en den zwarten romp van een schoe ner, die voor anker lag. Dat moest Rudgwick's jacht zijn. En hij moest dit oude gebouw ge kocht hebben, om Alston gevangen te houden. Want het was nu wel gebleken, dat hij niet verwacht had, met mij te doen te krijgen. Wat zou er van Alston geworden zijn? Ik stond nog in gedachten naar buiten te staren, toen ik de deur hoorde opengaan en Butterfield binnen kwam. Hij groette me vriendelijk en beleefd, alsof er niets bijzonders aan de hand was en vroeg, wat ik voor mijn ontbijt wenschte. „Ze kennen hier geen ontbijt, zooals bij ons, mijnheer Kerslake," zei hij. „Je kunt hier alles maar mondjesmaat krijgen, behalve dan in Parijs, zooals ze zeggen. Als ik daar nog eens kom, zal ik eens kijken, of dat waar is." „Ik hoop, dat dat binnenkort gebeurt," zei ik. „Daar is weinig van te zeggen, dat hangt van de omstandigheden af," zei hij, me veelbetee- kenend aanziende. Toen hij weg was, ging ik weer zitten na denken over mijn toestand. Als Rudgwick me hier gevangen wilde houden, was ik evenmin in de mogelijkheid, Miss Lovell te helpen, als wanneer ik mijn eerewoord gaf, om me terug te trekken. Rudgwick had me er wel goed tus schen, tenzij ik zou kunnen ontsnappen. Maar te voren wilde ik toch nog wel wat meer van zijn plannen op de hoogte komen en hoopte daarom, dat ik hem eens te spreken zou krijgen. Ik maakte het voornemen, mezelf dan beter in be dwang te houden, omdat ik wel gezien had, dat ik met heftigheid niet verder kwam. Na het ontbijt kwam hij bij me. „Ik kom even uw kaartje knippen, als u ten minste van plan bent, op reis te gaan," zei hij schertsend. Ik schudde mijn hoofd. „Mijn huisvesting hier bevalt me best." „Ik mag een tegenstander wel graag, als hij ten minste eerlijk speelt," zei hij met een waar deerenden glimlach. „Ik geef het niet gauw op," zei ik waarschu wend. „Moet u zelf wetenu bent er oud en wijs genoeg voor. Als u iets noodig hebt, vraag het dan maar aan Butterfield. Die is heel geschikt en van alle markten thuis. Hij is de handigste kerel, dien ik in jaren ontmoet heb." „Zooiets als uw rechterhand?" „Ja.... hij kan van alles, van pap koken tot effecten verhandelen toe." „Enhoelang moet ik hier blijven?" „Hangt lieelemaal van uzelf afen verder van Fordyce." „Hebt u hem dan ook in handen?" „Neezei hij langzaam. „We hebben hem nog niet te pakken kunnen krijgen. Hij was te vlug." „Dat zal wel uitkomen, ik had hem gewaar schuwd!" „Ahis dat de zaak! dat was handig. Zeker die smoes van dat dagboekja nou, dat was heel slim van je. We hebben hem ten minste nog niet. Maar zoodra hij mijn voor waarden aanneemt, kunt u er op rekenen, dat ik u vrijlaat. Als hij echter koppig wil wezen en u ook, wel, dan zal ik u beiden nog een tijdje te logeeren moeten houden." „Denkt u soms, dat we hier onder de In dianen zittenwe zijn hier in de beschaafde wereld, dat moet u niet vergeten!" „Och, dan zullen we de beschaafde wereld eens wat op stelten zetten." Ik wendde me van hem af en keek het raam uit, naar de „Neptunus", die zachtjes op de golven deinde. „Mijnheer Kerslake, ik wil het goed met u maken. Ik zal u een beter voorstel doen. Als u me uw eerewoord geeft, u nergens mee te bemoeien, zal ik u met de jonge dame op ons tochtje meenemen." Ik schudde mijn hoofd. De verleiding was wel erg groot. Maar als ik hierin toestemde, verloor ik al mijn recht, om voor Miss Lovell tusschen- beide te treden, als het noodig mocht zijn. Ik zou het een laagheid gevonden hebben, om hierin toe te stemmen, wegens de gevoelens, die ik jegens haar koesterde. Als Rudgwick de waarheid sprak, zou haar ook zonder mijn De- scherming niets kwaads overkomen. En al was ik nu gevangen, wie weet, of ik nog geen kans vinden kon, om haar te helpen. „Nee.... het is onmogelijk.... ik blijf uw ge vangene." Hij knikte even en verliet de kamer. Ik had dus zelf mijn vonnis, om zoo te zeg gen, geteekend en moest me dus in mijn toe stand schikken. Rudgwick had op het oogenDhk de hoogste troeven in handen en zou Alston, naar mijn meening, er nu wel tusschen krijgen. In de eerstvolgende dagen onderzocht ik mijn gevangenis van alle kanten en kwam steeds meer tot de conclusie, dat ontsnappen onmogelijk was. Butterfield toonde zich heel handig en gedienstig en ik had werkelijk niet te klagen over mijn verzorging. Op een morgen, dat hij bezig was mijn bed op te maken, vroeg ik hem: „Had je ooit gedacht, nog eens cipier te worden?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3