Mct\ ïcfiujfó onó: De rust in Sjensi nog lang niet teruggekeerd LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Onze ministers in Noorwegen De opmarsch naar Malaga NANKING VOOR GROOTE MOEILIJKHEDEN Sport en spel biljarter kunstrijder PAS OP DIE JAS' iiffiiiHnHinHimmmnmiiHmiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii SJIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinill[lllllllltlinill!IIIIllIlltll!!l!lllll!l!l!| DINSDAG 19 JANUARI 1937 MODECAMPAGNE VAN „DE GRAAL" Keurig, kwiek en katholiek CHR. GEMENGD KOOR „HAARLEM" Ouderavond Esperanto-kinder- cursussen H. F. C. „Swastika" Weer een aanrijding op den Haarlemmerweg Keuring voor den Dienstplicht Noorsche regeering wil mede werken aan nieuwe onder handelingen in zake het ruilverkeer Memorandum der Noorsche regeering Geldersch landschap Het behoud van Mariëndaal De benden van den communisten leiderMao Tse-Toeng zouden Sianfoe zijn binnengerukt Japan verheugt zich over Nankings zorgen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In twee weken werd het front 30 K.M. opgeschoven Negers vechten ten Zuiden van Madrid De strijd in het Baskenland Duitsche jongens in het buitenland Dienstplichtigen moeten in 1938 naar Duitschland De moord op Charles Mattson Is men den moordenaar op het spoor? De overstroomingsramp in de Ver. Staten DE VALUTAMARKT De stakende Parijsche slagersknechts COTE IS WERELDKAMPIOEN Barrage tegen Gabriels ge wonneb SCHAKER TOURNOOI TE STOCKHOLM Landau verliest van Stahlberg Sonja Henie's opvolgster Een prima reflector en een wit achte'" spatbord op uw fiets baten niet als ef zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat®"0 witte achterspatborden ook overd3^ verplicht zijn?l) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT nllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIlIIllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllli: STAD 11WS De mode-campagne van „De Graal" in Juni 1S36 begonnen, werd voor Haarlem Zondagmid dag op het clubhuis Spaarne besloten met een modeshow. De campagne bestreek niet alleen het terrein van de mode in kleeding, maar van stijl" op elk gebied. Zooals stijl in huis en tuin, het kweeken van planten en bloemen, stijl in cmvangsvormen, het optreden in verschillende omstandigheden en vooralthuis. De heele campagne had tot devies: „Keurig, kwiek en Katholiek". Voor de Modeshow hadden zich ruim 50 deel neemsters opgegeven. Het voornaamste, waarop door "de jury ^let werd, was, of ieder iets had gekozen wat bij haar paste. Zoo waren er ook heel aardige vermaakte modellen bij. In de klasse A, kleeding voor iederen dag, konden twee prijzen uitgereikt worden. Voor de E-klasse, sportieve kleeding, was weinig deel name; ook hiervoor werden twee prijzen uit gereikt. Voor de C-klasse, middag- en avond toiletten, was de deelname bijzonder groot en de taak van de jury dus lang niet gemakkelijk; drie prijzen werden toegekend. Het programma bestond verder uit; Chinee- sche educatie, Menuette, gedanst in oude klee derdrachten, en een modeshow uit vroeger eeuwen. Allereerst een Germanenvrouw in grof linnen kleed met purperen band en loshangend golvend haar. Een Middeleeuwsche met een eenvoudig stijlvol kleed, bijeen gehouden door een geknoopt koord, op het hoofd een chapelet met 'n breeden kinband. Een Bourgondische met hooge huifmuts en langen afhangenden sluier Daarop volgde een costuum uit de mode van centrasten, rond het jaar 1650 met keurslijfje en wijden rok. daarna een hoepelrok met strook jes en tot slot de zoogenaamde prinsessejurk met luifelhoed. Met het zingen van het Graal- lied is deze geslaagde middag besloten. Ter herdenking van zijn 10-jarig bestaan gaf „Haarlem" een concert in de Kloppersingelkerk met medewerking van den solo-violist Jo Juda, begeleid door Arnold Juda. Het programma vermeldde een uitgelezen com- ponistenschare: Bach, Sweelinck, Vitali, Lasso, Tschaikowsky, Handel en Löwe, voorts den min der bekenden Lemlin (16e eeuw). Het waren dan wel niet moeilijke, gecompli ceerde werkdn van deze grootmeesters, doch het programma mag toch kunstzinnig worden ge noemd. Jammer echter, dat de uitvoering er van niet steeds even kunstzinnig was, hetwelk zijn oorzaak vindt in de onevenwichtige bezetting van het koor en in de soms te hoekige dirigeer- wijze van den leider. De bassen van „Haarlem" zijn in lage ligging te zwak en te onvast van klank om een vol doend fond voor het koor te kunnen bieden en de sopranen zingen in hooge ligging niet vrij, maar iets geknepen, bijzonder in pianozang. Daarbij komt nog, dat enkele sopranen dikwerf fel attaqueeren (met glottislag) en daardoor metrisch uit het gareel loopen. Dientengevolge werd de stemming in Bach's „Aanbidding" totaal verbroken. Bach's „Ge- loofsroem" en „Komm, süsser Tod" klonken veel beter, slechts enkele regels waren minder klank- schoon door het euvel der sopranen (geknepen zang in hooge ligging). In Psalm 75 van Swee linck trachtte dirigent van Zoest mooie nuan ceering aan te brengen, doch alles klonk over wegend te strak metrisch. Het kan zijn, dat het koor de polyphone mu ziek nog niet volkomen beheerscht, waardoor een scherp omlijnde dirigeerwijze noodzakelijk is. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de loop der stemmen hier primair is. Met grootere beheersching en meer gevoel droeg het koor eenvoudige Kerstliederen voor. Ook de niet-kerkelijke liederen: „Kuckuck" van Lemlin en „Echo" van Lasso voldeden. Men voelt dit genre blijkbaar zeer goed aan. „Russischer Vespergesang" werd iets ontsierd door de beide regels na het eerste Jubilate, die door (enkele?) dames zeer kelig werden ge zongen. Goed voorgedragen werden „In der Ma- rienkirche" en .Legende". Deze werken hadden als afsluiting kunnen dienen. Nu volgde nog Handel's Alleluia, het welk met piano niet erg voldeed; de begeleiding vult den zang niet voldoende aan. Violist Juda vertolkte stijlvol en met nobele toonvorming Vitali's Chaconne. Bach's Fuga in g moll klonk nogal ruig en soms iets minder zuiver. In de Chaconne werd hij op een vleugel begeleid, wat, alhoewel de pianist niet over- heerschte, in deze omgeving eenigszins vreemd aandeed. Ondanks de aankondiging: Concert, hield het tamelijk goed opgekomen publiek toch rekening met den aard van het gebouw en applaudisseerde niet. O. K. Maandag 12, Dinsdag 13, Donderdag 15, Vrij dag 16, Maandag 19, Dinsdag 20, Donderdag 22, Vrijdag 23, Maandag 26, Dinsdag 27, Donderdag 29 April 1937, telkens des voormiddags 9 uur en des namiddags half 2 en op Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5, Vrijdag 7, Maandag 10, Dinsdag 11, Vrijdag 14 Mei des namiddags om half 2. In het gebouw Caecilia, Jansstraat, vond een ouderavond plaats, georganiseerd door de Com missie voor Espo.-Kindercursussen op de scho len te Haarlem. De heer A. van Hoek hield een openingsrede. Warmen dank bracht hij namens de tweehon derd ouders aan de autoriteiten o.a. aan de wethouders van Onderwijs en Openbare Werken. Onder de bekwame leiding van mej. Truus Ligthart, zangleerares alhier, zong het honderd tal cursistjes op treffende wijze eenige melo dieuze Espo.-liederen. Een en ander oogstte lui den bijval van de zeer talrijke aanwezigen. Aan mej. Ligthart werd namens allen een fraai bouquet aangeboden. De heer Jac. van Diemen, algemeen leider der Haarlemsche kindercursussen op de scho len, besprak de paedagogische en ideëele be- teekenis van het onderwijs in Espo aan de jeugd. Een bijzonder woord van lof bracht hij aan zijn beide adsistenten, de heeren Dekkers en Konings. Tot leden der Oudercommissie werden bij acclamatie benoemd de heeren A. Beinema, W. Traksel en P. van Groningen. Besloten werd op den eerstvolgenden ouder avond de wenschelijkheid te bespreken van wet telijke invoering van het Esperanto als leervak op scholen. In zijn slotwoord zeide de heer v. Hoek, dat het doel van dezen ouderavond: het bevorderen van een nauwe samenwerking tus- schen Oudercommissie, leiding en ouders ten volle bereikt is. Als inleiding van de feestelijkheden ter her denking van het 12)4-jarig bestaan der H. F. C. „Swastika", vond in het Clublokaal, onder groo- te belangstelling van leden en adspirant-leden een huldiging plaats van den voorzitter, ir. F. W. Kilk, die gedurende een tijdvak van ruim 12 jaar onafgebroken een bestuursfunctie heeft vervuld. Hem werden, bij monde van J. j. v. Abs, die in een gloedvolle speech, schetste alles wat de heer Kilk voor Swastika heeft gedaan, namens leden en adspirant-leden twee schil derstukken aangeboden, terwijl voorts mevr. Kilk, als dank voor het vele, wat zij in het be lang van Swastika deed, een bloemstuk in sier- vaas In ontvanfest mocht nemen. Namens de dames der leden werd aan de Vereeniging een compleet stel vlaggen aangebo den, terwijl de Honkbalclub „Swastika" de Ver. met een mooien voorzittershamer verraste. Nadat nog voorlezing was gedaan van een aantal gelukwenschen van zustervereenigingen enz. bracht men den avond verder in gezellig samenzijn door. Op den Rijksweg tusschen Haarlem en Half weg ter hoogte van de Liedebrug heeft weer eens een aanrijding plaats gehad. Uit de richting Haarlem kwam de motorrijder H. J. Th., woonachtig te Gouda, die ter hoogte van de Liedebrug links den Liedeweg wilde op draaien. Op dat oogenblik kwam., eveneens uit de richting Haarlem, een luxe auto, welke nog voor den motorrijder om trachtte voorbij te rijden, met het gevolg, dat hij den motorrijder aan één der armen raakte. Deze werd hierdoor van zijn motorrijwiel geslingerd en bleef met een verbrijzelden arm liggen. De automobilist reed door. Een andere autorijder stopte echter onmid dellijk en vervoerde den gewonden motorrijder naar de Maria-Stichting te Haarlem, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar een ziekenhuis te Gouda werd overgebracht. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te Haarlem, in het gebouw „De Doelen", gelegen aan de Gasthuisstraat no. 32, en wel op: Maandag 15 Maart 1937, des voormiddags 9 uur; Donderdag 1 April, des namiddags om half 2; Maandag 5, Dinsdag.6, Donderdag 8, Vrijdag 9, Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af. (Indien geen enke* deel van den wagen verder dan 30 meter van eet. brandende straatlantaarn verwijderd is, mogen alle lichten gedoofd zijn.) Haarlem, 17 Januari 1937 Geachte Redactie, Mag ik naar aanleiding van het schrijven geti teld „Een waarschuwend woord" het volgende in uw blad zien opgenomen? Ik las daar twee beschouwingen over den Eco- nomischen toestand. Het betoog van den voor zitter van de Kamer van Koophandel te Haar lem, geeft mijns inziens den juisten toestand wêer. Dit is ook wel te verklaren omdat daar iemand aan 't woord was van de praktijk. Deze heer weet hoe de toestanden in den han del zijn, hoe de betalingen geschieden, hoe de concurrentiestrijd is. Ja! hoe deze is geworden tot een economische moordpartij en dat ook ze ker bij ondervinding heeft. Dat dit alles wel slechter, doch niet beter wordt! Daarom breng ik hier hulde aan den heer Swens en ik koester den hartelijken wensch, dat hij met zijn wetenschap zal trachten de toestan den op een krachtdadige manier te verbeteren. Dat het hem moge gelukken alle heeren, die aan takken van dienst, in welken vorm ook, zfjn ge plaatst, in dien geest te bewerken. Ik zou hier gaarne eenige ideeën willen neerschijven ter verbetering; doch dat zou op de dingen vooruitloopen zijn. Dat is mijn bedoeling dan ook niet, maar dat er nieuw leven moet komen is zeker. Anders is de toekomstige ellende van honderden, duizenden menschen niet te overzien. Bij voorbaat dan dankzeggend voor uwe eventueele plaatsing teeken ik, Hoogachtend, S. STAM. De Nederlandsche ministers prof. dr. ir. H>. Gelissen en mr. dr. L. N. Deckers, zijn van Oslo naar Zweden vertrokken, In een interview met het Telegrambureau over de resultaten der besprekingen, verklaarde de Noorsche Minister van Buitenlandsche Za ken, Koht, dat de economische betrekkingen tusschen Noorwegen en Nederland in het al gemeen zijn besproken, zoomede eenige bijzon dere aangelegenheden van practischen aard, terwijl plannen zijn opgesteld, welke, naar de ministers hopen, zullen leiden tot positieve overeenkomsten. Het beroep van minister-president dr. H. Colijn, dat de mogendheden van Oslo een on derzoek zullen instellen naar de mogelijkheid de tariefmuren te verminderen, is op informeele wijze besproken. Minister Koht heeft den Nederlandschen ministers een memorandum overhandigd over de positie van Noorwegen, waarin verklaard wordt, dat de regeering hoopt, dat de tarief muren zullen geleidelijk kunnen worden ver minderd en dat de regeering ten deze zal kun nen toestemmen in hetgeen de conventie van Ouchy, in 1932 gesloten tusschen Nederland, België en Luxemburg, in principe belichaamt. Bijgevolg wil de Noorsche regeering er toe medewerken, dat met het oog op het leggen van een soliede basis voor een ratio neel ruilverkeer nieuwe onderhandelingen zullen worden aangeknoopt. Koht voegde daar aan toe, dat voor derge lijke onderhandelingen zorgvuldige voorberei dingen noodig zullen zijn. Wij moeten ons her inneren, dat in de laatste jaren tarieven van veel minder belang zijn geweest dan quota en clearing. Ik denk niet, dat andere landen het systeem van quota zullen willen opgeven, doch ik geloof, dat een soepeler systeem van quota kan worden verkregen. Naar mijn meening, aldus besloot de minister, zal de wereld nooit terugkeeren tot het oude vrije goederenverkeer, maar ik denk, dat de wereld zich zal ontwikkelen in de richting van een meer rationeel ruilverkeer. Een schoon landschap behouden. Aldus luidt de titel van een folder, dien wij ontvingen van de stichting Het Geldersch Landschap, waar van Mr. S. Baron van Heemstra voorzitter en de heer H. A. G. M. Cremers secretaris-pen ningmeester is. Het klimaat waarmee wy in deze maanden gezegend zijn, is niet altijd ge schikt om te mediteeren over de schoonheid van bosch en heide ,of te droomen van in een zoelen wind wiegelende korenaren. Maar toch, wanneer we een blik slaan op de prachtige foto. die op de circulaire is afgedrukt, krijgen we weer 't besef dat er iets groots is verricht, toen Mariëndaa] werd aangekocht en behouden bleef voor natuurschoon-minnend Nederland. Zooals voldoende bekend kocht de stichting „Het Geldersche Landschap" het landgoed Ma riëndaal op de openbare verkooping van 24 November 1936. Tengevolge van een onafwend bare testamentaire bepaling, aldus de circulaire, moest na het overlijden van de laatste be woonster het geheele goed publiek verkocht worden. De stichting zag het gevaar, dat dit schoone bezit bedreigde. In wiens handen zou het geraken? Zouden de bosschen, waar wel willende wandelaars steeds gastvrij waren ont vangen, in de toekomst misschien gesloten worden? Of erger nog: zouden de lanen tot straten misvormd worden en zouden bosschen en rogge velden plaats moeten maken voor huizenblok ken? Het feit, dat Mariëndaal beklemd ligt tusschen de bebouwingen van Arnhem en Oos terbeek, deed zeker het ergste vreezen. Wanneer ooit de omstandigheden, vereischt voor een ingrijpen van het Geldersch Land schap duidelijk aan het licht traden, dan was dit zeker wel nu het geval. Niet enkel een bui tengewoon mooi landgoed, maar ook nog twee voorname toegangswegen tot de stad Arnhem en een belangrijke ringweg werden met ont luistering bedreigd. De veilingsuitslag was gunstig en Mariëndaal kwam aan het Geldersch Landschap. Een ter rein aan de noordzijde werd door een familie lid van de laatste bewoonster overgenomen, doch bij servituut werd ook hier voor de toe komst het karakter van landgoed gewaar borgd. Het eigenlijke landgoed, thans eigendom var, onze Stichting, is 139 ha. groot. Het omvat bosschen en bouwlanden, boerderijen en ver schillende woningen. Terstond na den koop werd het in zijn geheel voor vrije wandeling opengesteld. In het hart van Mariëndaal, ter plaatse waar in de middeleeuwen het bekende klooster van reguliere kanunniken stond, verrijst thans het statige heerenhuis. Voor het huis stroomt een beekje, dat hoogerop in het landgoed zijn oor sprong vindt. Dit gedeelte met zijn vijvers, waterwerken en brugjes is voor wandelaars van bijzondere bekoring. Men vindt er nog duidelijk de plaatsen waar honderden jaren geleden wa termolens gebouwd waren. Een merkwaardigheid van Mariëndaal is een buitengewoon fraaie berceau, die zich in ver schillende vertakkingen over een heuvel slin gert. De kosten van den aankoop met al hetgeen er bij komt, zullen ongeveer 275.000 bedragen. Wij slaagden er in ƒ235.000 te leenen, zoodat ons nog een bedrag van 40.000 ontbreekt. Thans richten wij ons tot het geheele Neder landsche volk met de bede dit bedrag van ƒ40.000 te willen bijeenbrengen. Alleen dan is het behoud van het geheele lanngoed verzekerd. Slagen wij er niet in dit bedrag bijeen te bren gen, dan zullen wij genoodzaakt zijn de bouw landen ten noorden en ten zuiden van den Utrechtschen weg te verkoopen. Giften zijn noodig, groot en klein. Daarnaast bestaat de mogelijkheid deel te nemen in de rentelooze leening en in te schrijven op de 3 pet. obligatieleening, verdeeld in stukken van 500. Het vertrouwen, dat wij steeds in u gesteld hebben, is nog nooit beschaamd. Nu wij het prachtige landgoed Mariëndaal voor u en het nageslacht gered hebben, zult ook gij ons uwen steun niet onthouden. (Van een bijzonderen correspondent) Toen maarschalk Tsjang Kai-Sjek te Sian-foe zijn vrijheid herkreeg, heeft hij tot de twee rebellen, Tsjang Soe-liang en Jang Hoe-Tsjeng, een vertoog gericht, waarin het volgende gezegd werd: „Gij zijt door zekere kringen op een dwaal spoor gebracht. Gij meende, dat ik niet een ieder gelijk behandelde en dat mijn bedoelingen niet zuiver waren. Gij hebt evenwel mijn dag boek in handen gekregen, dat ik het laatste jaar geschreven heb, evenals de documenten en telegrammen, die van mij zijn uitgegaan en gij zult daarin geen enkel woord gevonden heb ben, dat niet geïnspireerd werd door mijn ver langen het land te dienen, noch een woord ten bate van mijn persoonlijke belangen en ook geen woord, dat de bedoeling had, om iemand te misleiden. t- Gij hebt van mij het nemen van zekere be sluiten willen eischen, doch ik heb geweigerd, omdat ik mijn integriteit van meer belang acht dan mijn leven. Thans verklaart gij mij, dat gij Uw dwalingen hebt ingezien en dat gij, de hoogste belangen van het land in aanmerking nemende, besloten hebt, mij naar Nanking te laten terugkeeren. Gij ziet er van af, mij tot illegale besluiten te verplichten en stelt geen voorwaarden voor mijn bevrijding. Dit bewijst mij, dat gij Uw fouten erkent en betreurt. Ik heb steeds de belangen van het land gediend en dacht nimmer aan mijn eigen veiligheid. Ik had ook geen speciale voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen mogelijke gebeurtenissen als thans zijn geschied. Wat gebeurd is, moet mede aan mijn onvoorzichtigheid geweten worden en ik zal aan de regeering en het volk vragen, mij te oordeelen. Gij, die grootelijks tegen de disci pline misdreven hebt, zult moeten afwachten, wat de centrale regeering over U beslist. Ik ge loof, dat deze de vereischte maatregelen zal nemen, in een geest van verzoeningsgezind heid." Het oordeel van regeering en volk over Tsjang Kai-Sjek is bereids uitgesproken. Categorisch zijn diens ontslag-aanvragen afgewezen en zijn bevrijding is in het geheele land enthousiast gevierd. Tsjang Soe-Liang is er tenslotte afge komen met verlies van burgerrechten en een gevangenisstraf, die hem tenslotte is kwijtge scholden. Met dit alles zijn de problemen in Sjensi nog niet opgelost. Tsjang Kai-Sjek heeft verklaard, dat Tsjang Soe-Liang op dwaalwegen is geraakt onder invloed van zekere kringen. Allen demen ti's van Moscou ten spijt schijnt het wel vast te staan, dat ook de Derde Internationale daar bij de hand in het spel gehad heeft. In ieder geval is bewezen, dat Tsjang Soe-Liang een maand voor de rebellie in Sianfoe bezoek heeft ontvangen van een vertegenwoordiger van de Derde Internationale en wel van een zekeren Mr. Pau. Verder zijn in Sianfoe geheimzinnig doende vertegenwoordigers gezien van generaal Tjeng Sjih Tsai, den gouverneur van het on der Sovjet invloed staande Sinkiang (Chineesch Turkestan). Ook reisden al eenige maanden Russen in Kansoe en Sjensi heen en weer. Zij gaven zich, voor handelsagenten uitl. Op dit oogenblik is de toestand in Sjensi en Kansoe zeer onoverzichtelijk. De zich noemende „communistenleider" Mao Tse- Toeng, wiens benden het grensgebied van Kansoe en Sjensi onveilig maken, treedt steeds driester op en heeft zich aangeslo ten bij de nog rebelleerende troepenafdeelin- gen in Sjensi. Volgens de laatste berichten is Mao Tse- Toeng aan het hoofd van 3000 communis ten Sianfoe binnengerukt. Het lijdt geen twijfel, dat de Nanking-regee- ring binnen zeer kort krachtige maatregelen zal nemen, om Sjensi en Kansoe te pacificee- ren. De opstandige generaal Yoe Hsoe Tsjoeng uit Kansoe is daar al zoo vast van overtuigd, dat hij veiligheidshalve telegrafisch aan Nan king zijn onderwerping heeft aangeboden, on der belofte het bestuur in Kansoe volgens de voorschriften van de centrale regeering te zul len reorganiseeren. Intusschen heeft Nanking ook alle aandacht noodig voor Noord China. Met veel vertoon van bezorgdheid heeft Japan de gebeurtenissen in Sjensi gadegeslagen, doch in werkelijkheid ho pen de Japanners, dat de jnoeilijkheden van de Nanking-regeering steeds grooter zullen worden. En waar mogelijk probeert Japan in China nieuwe moeilijkheden te scheppen. Het is be wezen, dat de jongste invallen van ongeregelde Mandsjoekwo-troepen en Mongoolsche benden door Japan waren georganiseerd. Onlangs heeft zich een Mongoolsche brigade aan de Chineesche troepen overgegeven, nadat de Mongolen liefst veertig van hun Japansche officieren hadden gefusilleerd. Als reden daarvoor voerden zij aan, dat de Japansche officieren zich arrogant ge droegen en bovendien verraad aan den troep pleegden. Bij de gevechten bleven de Japanners steeds in de achterhoede, terwijl zij de gewoonte hadden, auto's gereed te houden, om daarmede snel weg te vluchten, wanneer de troep een nederlaag leed. De Mongoolsche brigade-com mandant verklaarde zijn geld, munitie en foura- ge van het Japansche Kwantoeng-leger ontvan gen te hebben. De heeren van het Kwantoeng- leger hadden hem ook toegerust met gifgasbom men, doch deze had hij niet durven gebruiken uit vrees, de eigen bevolking en eigen troepen te gassen. AVILA, 18 Jan. (Havas). Naar de spe ciale verslaggever van Havas meldt, nemen de operaties in Andalusië een ongekenden omvang aan. Het geheele Zuidelijke leger rukt op naar Malaga. Na vanuit de buurt van Gibraltar te zijn vertrokken, heeft het in twee weken een sprong van 30 K.M. gemaakt, waarbij achtereenvolgens Manilla, Estopona en gis teren Marbella werden bezet. Het Zuidelijk front loopt thans van Marbella naar Ronda. Het volgt de spoorlijn van Alge- ciras naar Malaga tot Antequera, buigt dan voor Loya af tot Orgisa om vervolgens ten Oosten van Granada weder af te buigen tot Jaen en Andujar, waar andere rechtsche co lonnes eveneens druk op den vijand uitoefenen. Aan het front ten Zuiden van Madrid hebben thans zwarte troepen hun intrede gedaan: negers van Fernando Po, die door de rechtschen zouden geronseld zijn en in de rijen der Duitschers strijden. Naar Reuter verneemt is te Londen het ant woord binnengekomen van Franco ten aanzien van één der gezichtspunten van het controle- vraagstuk. In het officieele communiqué wordt o.a. me degedeeld, dat aan het front van Madrid in het begin van den nacht in de sectoren van San Fernando en de universiteitswijk hevig geschoten is. Overdag was de bedrijvigheid aan alle fronten gering. De regeeringstroepen versterken de stellingen, die zij gisteren in de universiteitswijk hebben bezet. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de verdedigings- raad van de Baskische regeering wederom de mededeelingen der rechtschen moet tegenspre ken. Volgens deze mededeelingen zouden de operaties niet zonder succes verloopen. Ook is niet juist, dat wanhoop en wanorde zouden heerschen in het Baskenland, het leven is hipr rustig. Verder hebben de rechtschen het ge rucht verspreid, dat Indalecio Prieto te Bilbao zou zijn aangekomen om de voedselvoorziening te regelen. Dit is niet juist. De minister van luchtvaart vertoeft nog steeds te Valencia en de voedselvoorziening wordt door Baskische sche pen verzorgd. De overeenstemming tusschen Bilbao en Valencia is zeer goed. Het officieele communiqué van den verde- digingsraad van Bilbao vermeldt, dat de activi teit van de vijandelijke artillerie in de sectoren van Amurrio en Orduna aanzienlijk is afgeno men. De regeeringsartillerie heeft op doeltreffende wijze verschillende stellingen gebombardeerd. In de andere sectoren was het rustig. BERLIJN, 18 Jan. (Havas.) De minister van Binnenlandsche Zaken maakt per decreet be kend, dat de Duitsche consulaire ambtenaren in het voorjaar van 1937 een telling moeten houden van de Duitsche onderdanen van de lichting 1937, die in het buitenland wonen en militair dienstplichtig zijn. Deze jongelui zullen per 1 April 1938 worden opgeroepen voor den arbeidsdienst en per 1 October 1938 in den militairen dienst worden ingelijfd. LOS ANGELES, 18 Jan. (Reuter.) De identi teit van den moordenaar van den jongen Char les Mattson is thans vastgesteld uit te Tacoma gevonden vingerafdrukken. Men gelooft dat de moordenaar zich in de omgeving van de stad ophoudt. WASHINGTON, 18 Jan. (Stefani). Tenge volge van de zeer zware regens breiden de overstroomingen in Illinois, Indiana, Kentucky, Ohio en Missouri zich nog steeds uit. De be woners van het platteland vluchten naar de steden met achterlating van hun have en goed. Verscheidene menschen zijn omgekomen. In het valutaverkeer van gisterochtend bleef de stemming onveranderd. Het Pond Sterling bewoog zich op 8.9614'8.97 en de Dollar op 1.82141.82%. Onder beurs- tijd viel nog niets bijzonders voor. De Dollar noteerde officieel 1.82%, zoodat de waardever mindering van den gulden 19 V2 pCt. bedroeg- PARIJS, 18 Jan. (Havas) De afgevaardigden der arbeiders bij de abattoirs en vleeschgros- sierderijen hebben besloten een scheidsrechter aan te wijzen. Het conflict zal waarschijnlijk aan de procedure van de wet inzake verplichte arbitrage worden onderworpen. De bond van werkgevers in het vleeschgros- siersbedrijf heeft de toepassing verlangd van de wet inzake verzoening en verplichte arbl* trage en zich verplicht tot verzekering van d voorziening der bevolking „met het voorbehoud, dat de regeering de vrijheid van arbeid doe eerbiedigen". De barragepartij tusschen Gabriels en Cote, de beslissing voor het wereldkampioenschap 45/1, droeg een spannend karakter, waarbij he spelpeil bij uitzondering goed mocht worded genoemd. Cote leidde aanvankelijk en na vijl* tien beurten was de siand 226 om 139 in he voordeel van den Fiflnschman. In de zestiend beurt toonde de Celg weer zijn grooten vorih- Hij stootte er 142 bij elkaar, miste bij een kleih ketsballetje. De ballen lagen toen in prachtig® positie en waarschijnlijk heeft dit den Belg he wereldkampioenschap gekost. Nu kwam hij 281 te staan. Cote, geenszins nerveus, antwoord de met 58, zoodat na zestien beurten Cote met 284 om 281 leidde. In de zeventien beurt maakt® Gabriels 9, terwijl de Franschman met de ont brekende zestien punten de 300 vol kreeg. Zo° behaalde Cote den titel van wereldkampioen. Het resultaat was: 17.65 17.06 Cote Gabriels 300 290 17 17 60 142 De uitslagen van de partijen, gespeeld in d® eerste ronde van het tournooi te Stockhom1 waren: FineStahlberg 1/21/2. BergkvistStoltz 1/21/2. HolmDanielsson 1/21/2. LandauCollet afgebroken. LundinSundberg 10. De uitslagen van de partijen, gespeeld in d® derde ronde van het tournooi te Stockholm Fine Danielson 10 StoltzHolm 10 StahlbergLandau 10 LundinBergkvist A SundbergCollet afgebroken De afgebroken partij uit de eerste ronde tu®^ schen Landau én Collet heeft onze landg®' noot gewonnen; die uit de tweede ronde tü®^ schen Landau en Sundberg is wederom afg®' broken. - De stand na de derde ronde luidt: 1. en Bergkvist en Stoltz, ieder twee punten; 3. en Fine en Stahlberg ieder 1% punt plus een gebroken partijen; 5. en 6. Lundin en DanielsoP' ieder 1)4 punt; 7. Landau een punt plus ee\. afgebroken partijen; 8. Collet A punt plus e® afgebroken partij; 9. Holm lA punt; 10 Sun® berg nul punten, plus 2 afgebroken partijen- Te Oslo zijn de wedstrijden in het kun®'' rijden voor dames om het kampioenschap va Noorwegen gehouden. De opvolgster van de vroegere Noorsche kam pioene Sonja Henie, die naar de ber->eps3p0/j is overgegaan, werd het twaalfjarig rijdster^ Gero Heiland, die talrijke oudere tegenstand sters achter zich liet. «h

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4