FORMAM I 1 i O GEHEEL GEBIT De Middenstands week Haarlem, 19 Jan. INCASSO-BANK N.V. MARIA-STICHTING Tandheelkundig Instituut EFFECTEN STECEMAN 5 DINSDAG 19 JANUARI 1937 Critiek op de Haarlemsche Raadhuisplannen TOONEEL RIJKSSTRAATWEG 16 vanaf f 35 - met g'arantie> pün- GEDWONGEN WERKVER SCHAFFING Vragen van het raadslid M. L. A. Klein PATRONAGE VOOR ADVO CATEN Geen invoering in Haarlem Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 20 Jan. HET TEYLERHOFJE ISO JAAR OUD Zwervende dieren MET WORST OF MET KETJIE Stegeman's Erwtensoep E8WTENSOE1' Er zal één groote tentoonstelling komen, daar in de buitenwijken geen goed-geoutilleerde zalen te krijgen zijn Bloemenshow niet goed uitvoerbaar? VOOR DEN POLITIERECHTER De driftige schuldeischer DE MINNESTREELEN Eerste optreden in Haarlem Ned. R.K. Bond van Technici „St. Bernulfus" AGENDA EFFECTENORDERS KRUISWEG 59 HAARLEM Giften voor Pater W. de Rooy S.M.A. Voor de stille armen R.K. Staatspartij afd. II IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Bioscopen 20 Januari Bioscopen Het laatste paard Overbrugging van de Hoofdvaart in den Haarlemmermeerpolder R.K. Damclub T.E.P. Clubcompetitie le klasse STAD Wij hebben ons in Haarlem vrij algemeen Wrheugd over de rustige wijze, waarop een be Gissing verkregen is inzake de uitbreiding van °Us Raadhuis. Unaniem heeft de beoordeelings- a°nimissie het ontwerp v. d. Steur aanbevolen. en W. hebben zich aan dat oordeel gerefe- reerd en ook de gemeenteraad heeft er zijn in stemming mede betuigd. In andere steden is 't lahg zoo gemakkelijk niet gegaan. In het laatste „Bouwkundig Weekblad" levert ae heer C. B. Posthumus Meyes echter critiek. «y stelt als ideaal een project van eigentijd- Sche vormgeving, waarin de geest van het oude u°Uwwerk benaderd is (het gaat hier, zoo men Weet, over de uitbreiding van een Renaissance- Sebouw). Men had mogen verwachten, dat na hetgeen e Commissie ten opzichte van de vormgeving an het project Zwiers in haar rapport opmerkt, "et bereiken van dit ideaal, of althans het be rderen daarvan, bij de beoordeeling der beide Werige plannen evenzeer tot richtsnoer zoude Hu genomen. Als men nu het beoordeelingsrapport ten aanzien van de plannen Eschauzier en van der Steur goed leest, en die ontwerpen be studeert, dan blijkt zulks helaas echter met het geval te zijn geweest. Indien de „Jury" bij de beoordeeling van het zoo belangrijke project van Eschauzier als tweede argument stelt, „dat de ligging van de centrale verwarmingsruimte ongunstig is (omdat) de kolen door den ambtenaren-in gang naar binnen gedragen moeten worden, terwijl de stationneerende vrachtauto 't ver keer in de Jacobijnestraat blokkeert", dan Werpt een zoodanige argumentatie ten aan zien van een cultureel vraagstuk, als het on derhavige, toch wel een zeer pijnlijk licht op de geestelijke armoede en het materialisme van dezen tijd. Bij een project, waarbij juist de geestelijke waarden van overwegend be lang zijn te achten, kan men bij het lezen van een dergelijke argumentatie een glim lach werkelijk niet onderdrukken. Alsof die kolenauto niet vóór of na kantoortijd zoude kunnen lossen, en alsof dergelijke klei- nigheden bij de nadere uitwerking niet wa ren te ondervangen! Indien men verder in het rapport over dit zoo uitermate fijn aangevoelde en voldragen gevelontwerp leest: „Door dezen opzet en door de vlakke rustige en eigen karakter hebbende gevels is een harmonische aanslui ting aan het bestaande gebouw verkregen", terwijl van het tot uitvoering voorgedragen ontwerp gewaagd wordt: „de architectuur Van de gevels is niet in alle opzichten Wel overwogen; het gebruik van geschakelde raamreeksen past minder goed bij het ka rakter van het bestaande copiplex", dan valt er slechts deze, m.i. te betreuren, conclusie te trekken, dat de uiteindelijke keuze tus schen de ontwerpen Eschauzier en van dei- Steur blijkbaar alleen op de planindeeling als zoodanig is gegrond geweest. Inderdaad heeft van der Steur oud en nieuw gedeelte op voortreffelijke wijze met elkan der in verbinding gebracht, maar dit crite rium is geenszins als primaire eisch aan het Programma, dat den ontwerpers werd ter hand gesteld, te ontleenen. Hesumeerende betreurt de schrijver het, at in dit bizondere geval de uiterlijke verschij- ^bgsvorm (als domineerende aanbouw van een Uangrijk historisch en nationaal monument) k'et uiteindelijk als criterium in de definitieve efüssing der commissie tot beoordeeling is aan houden. Tot zoover de heer Posthumus Meyes, van 'ens meening met belangstelling kennis zal orden genomen. ÜaMaar met alle waardeering voor zijn oordeel, co&r*'egenover staat dat van de beoordeelings- ,j dimissie. En uit het geheele rapport blijkt, at de jury het zich hij haar beoordeeling niet rekkelijk heeft gemaakt. Al hebben velen in Haarlem zich evenals de heer Pos tmus Meyes gestooten aan het tegen 't ont- ®rP-Eschauzier aangevoerde kolenhokbezwaar jWat misschien beter in 't rapport niet vermeld ad kunnen worden) aan het ontwerp-Eschau- er blijkt toch zooveel aandacht te zijn be- ll.eed, dat het zelfs voor de allerhoogste bekro os ernstig in aanmerking kwam. Tenslotte is eerepalm aan den heer v. d. Steur toegewe- U °it is gedaan na veel wikken en wegen en k Haarlemsche burgerij heeft zich daar gaarne C neergelegd. Va zou daarom jammer zijn als het stellen j d de vraag of de keuze toch niet beter op een ste ontwerP ware gevallen, de aangename himing rond de verbouwing van ons Raad je5 zou komen verstoren. Hat in dit bijzondere geval de uiterlijke ver- b dyningsvorm als criterium in de definitieve shssing van de Commissie had moeten zijn jdgehouden, zullen velen met de bescheiden- jM, die den leek tegenover den vakman past, goet den heer P. M. oneens zijn. Het zou niet u zijn, bij het beoordeelen van de doelmatig- a,Jd van nieuwe gebouwen alleen architectuur beslissende factor aan te nemen. In het al leen niet en ook in dit bijzondere geval niet. uws MET ST. JUTTEMIS, Blijspel in 3 bedrijven van Rodney Ackland. Centraal Tooneel Stadsschouwburg. ZiMirit JUH-emis is he patroon van hen, die aan dzelf en aan anderen méér beloven dan jschtens en redelijk mag heeten. In zooverre 5 de Nederlandsche titel van „After October" gekozen, want de familie Monkhams en tgar aanhang, waarvan in deze Londensche le deeischets een schilderij wordt opgehangen, qg' van ijdele beloften en dus te midden van V,.0 eigenaardige vreugde, die aan de gekken fdt toegekend. Öe jonge Engelsche auteur Rodney Ack- ve.a heeft blijkbaar een milieu willen weerge- lj dat hem uit het dagelijksche leven be- tyj^d is en dat hij voldoende interessant acht het eenigermate realistisch te vertoonen. LdUriijk is het, als alle menschenlevens, be- Spekkend genoeg, en het moet erkend wor- o,} dat de schrijver zijn personages goed 6f„er de loupe heeft genomen, ook al blijft een fjg el type tusschen de vele knap geteekende •hie 611 wat vaaS- De weergave van het bohe- ïjj hachtige milieu, met zijn rumoerige sfeer, VI Wankele moraal, zijn hevig en toch opper- gemoedsleven, zijn onmaatschappelijk ei tegenover groote edelmoedigheid, zijn W s°hen maar onvruchtbaren geest die r8ave is voortreffelijk. En terwijl de trage- van deze bonte menschengroep ons over zij zonder ons te ontroeren, gaat er een h6jfl Van humor door die ordelooze bewogen- zoodat we vaak met een glimlach, soms een schaterlach, het kleine menschenge- brengt ons heel weinig „tooneel." Een enkel uit deze verzameling levensgevallen, fijn uitge werkt, zou ons gepakt hebben, maar deze over vloed doet ons weinig. Het lijkt op een etalage in den opruimingstijd. We kijken en zien veel, maar we gaan weg met een rommeligen in druk, die al zeer gauw vervaagt. Alle eer aan den uitstekenden vorm, waarin deze vertooning werd gebracht. Het is feitelijk wat veel moeite, wat veel toewijding voor zoo'n St. Juttemis-resultaat. Vooral Tilly Lus, de bij al haar zorgen nog optimistische moeder, en Joan Remmelts, de tot mislukking gedoemde, maar nooit wanhopende en iedereen met be loften steunende broodschrijver, waren sterk in hun uitbeelding. En al die anderen, te veel om op te noemen, gaven stuk voor stuk een tref fende typeering, terwijl Cees Laseur als too- neelleider meesterlijk werkte maar de eind indruk is toch, dat de greep naar dit stuk geen bijzonder gelukkige is, omdat de uitkomst de groote moeite niet loodt. Het was gisteren een abopnementsvoorstel- ling met een uitverkochte zaal en dan maakt ook een niet bevredigend spel nog een goede kans. We mogen zeker niet van een mislukking spreken en hebben waardeering voor deze knappe kleinkunst maar het is toch de gróóte kunst, waarvoor men naar den schouw burg gaat H. B. v. d. S. Bescherm Uzelf en Uw gezin tegen infectie met FORMAMINT, de keel-ontsmettende tabletten Bij ALLE APOTH. DROG. Fl. 1.- P. FLACON HAARLEM-N. - TELEF. 16726 Vdlldl I Ju. lQOg trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. De heer M. L. A. Klein heeft aan den voor zitter van den Raad geschreven, dat hij zieh voorneemt in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen aan de orde te stellen, op welker beantwoording wordt prijs gesteld: a. Is het college van B. en W. bereid bij den minister van Sociale Zaken pogingen aan te wenden om de aanschrijving, inzake de werk verschaffing zoodanig gewijzigd te krijgen, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen aan gesteunden, die, opgeroepen om aan de werk verschaffing deel te nemen, hiertegen ernstige bezwaren inbrengen? b. Is het college ook bereid dienzelfden mi nister te verzoeken om de aanschrijving, ter zake de Contactcommissie te herzien, opdat werkloozen, als zijnde helaas de meest deskun digen, lid dezer Commissie kunnen worden? c. Beleefd wordt verzocht om de twee be trekkelijke aanschrijvingen ter visie van den Raad te leggen. afkijken. aa-r al is deze schets goed geslaagd, zij In Den Haag heeft men onlangs een patronage voor jonge advocaten ingevoerd, d.w.z. dat jonge advocaten, die het vak in de practijk nog moeten leeren, onder de hoede van oudere komen. Des gevraagd deelde men ons mede, dat hier in Haarlem een dergelijke instelling voorloopig wel niet zal worden ingevoerd. De toestanden onder de advocatuur zijn in Haarlem niet als in Den Haag. In Haarlem is het contact tusschen de jongere en oudere advocaten, juist omdat de balie hier niet uitgebreid is, veel grooter dan in een stad als Den Haag. Voor zoover noodig is er reeds een voldoende onderling contact. Patro nage is een on-Hollandsche nieuwigheid, die voorloopig wel tot Den Haag beperkt zal blijven. Een dergelijke instelling leidt al gauw en ge makkelijk tot een zekere starheid in de advoca tuur, die dit vak niet kan hebben. Het is wel op de jaarvergadering der Haarlemsche advoca ten ter sprake gebracht door den Deken van de Orde, doch een spoedige invoering in Haarlem is niet te verwachten. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. II: Hilversum II. Progr. lil: g.OO Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 9.50 Deutschland JSender; 10.20 Diver sen tot 10.50; 11.20 Danmarks Radio; 12.20 Brussel Vlaamsch1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.50 Brussel Vlaamsch; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen;' 5.10 Keulen; 6.20 Keulen; 7.05 Diversen; 7.20 Wee- nen; 8.55 Beromünstér (of diversen)9.45 Wee- nen; 10.20 Brussel Vlaamsch; 10.30 Brussel Fransch; 11.20 Radio Parijs. Progr.'IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brus sel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brus sel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brus sel Vlaamsch; 9.20 Diversen tot 10.35; 10.35 Droitwich; 10.50 Droitwich; 11.05 Droitwich; 11.35 Droitwich; 11.50 London Regional; 12.50 London Regional; 1.35 London Regional; 2.20 London Regional; 2.50 London Regional; 3.20 Droitwich; 3.50 Droitwich; 4.205.10 Droitwich; 6.05 Droitwich; 6.20 Diversen; 6.40 Droitwich; 7.00 Droitwich; 7.30 Droitwich; 7.50 Droitwich; 8.20 Droitwich; 8.35 Droitwich; 9.25 Droitwich; 9.45 Droitwich; 11.05 Droitwich; 11.35 Droit wich; 11.50 Droitwich. progr. V: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcertCabaret. 1. Lampenputzer Galopp, Strijkorkest; 2. Le roi du musettej Vic tor Marceau; 3. Reine du musette, Emilé Va- cher; 4. Au Luxembourg, Victor Marceau; 5. Les Triollets, Emile Vacher; 6. Mood Indigo, Boswell Sisters; 7. Louisianna Hayride, Boswell Sisters- 8. Hawaiian Moon, Queenie David Kaili; 9 Hawaiian Reverie, Gino Bordin; 10. Indiana Skies, Queenie David Kaili; 11. Venetian Kisses, Gino Bordin; 12. Blackpool Switch back, Regionald Dixon; 13. Dixonland No. 8 Regionald Dixon; 15. Stiefelputzer Marsch, Strijkorkest; 8.0012.00 Diversen. Een vreemdeling, die toevallig op de Haar lemsche groentenmarkt op den Koudenhorn verzeild zou raken, zou zich ongetwijfeld ten zeerste verbazen dat 'n dergelijk, uiteraard rom melig gedoe vlak voor 'n prachtige zuileningang gebeurt. En toch dient deze prachtige zuilenhal die lijkt te behooren tot een Romeinschen tem pel, waar schoone Vestaalsche maagden wonen, slechts tot ingang van een eenvoudig hofje, het Teylerhofje, officieel bestemd voor „weduwen en bejaarde dochters", zooals naar het Regle ment van Orde de „voorwerpen, met opneming begunstigd" moeten wezen. Dit hofje dan, met zijn hooge zuilen en fraaien gevel, werd honderd vijf tig jaar geleden gebouwd en betaald uit de nalatenschap van Piter Teyler van der Hulst, die ons ook het be kende Teylermuseum op het Spaarne en de Teylergenootsehappen heeft geschonken. Feitelijk bestond het hofje al voordat het in 1787 aan den Koudenhorn (geen gunstigen naam, die al verraadt dat het er een koude hoek is, voor een hofje!) kwam. Pieter Teyler had het in 1756 aan het Klein Heiligland ge sticht, wellicht uit rouw voor zijn overleden vrouw en beide kinderen. Dat was echter slechts een gewoon huis, destijds voor f 175 gekocht. Na zijn dood hebben de executeuren van zijn testament dit huis aan het toenmalige Vrouwe en Anthoniegasthuis afgestaan en uit de rijke nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst het wat zijn ingang betreft vrijwel onge ëvenaarde hofje aan den Koudenhorn gebouwd. Waarschijnlijk in den pompeuzen stijl van die dagen en om de nagedachtenis van den zeer milddadigen stichter heeft men er zoo'n groot-_ schen ingang aan gegeven. Vroeger was echter het hofje een groote tuin, doch die is allang met huizen inplaats van met boomen geplant. Achter den igang liggen om een binnenplaats 24 woningen voor ouden van dagen voor alle gezindten (als we ons niet vergissen, hebben ze vrij wonen). Een vrij intiem hoekje in een druk stadsgedeelte Men zendt ons het volgende overzicht van de zwervende dieren, welke in 1936 belange loos in het Haarlemsch Dieren Asyl „Fauna" aan de Friesche Varkensmarkt werden opge nomen. In totaal werden 506 dieren ondergebracht. Van deze zwervers werden er 69 welke ziek waren en geen kans op genezing hadden di rect pijnloos gedood; 42 igenaar.s kwamen zich melden en aanvaardden dankbaar hun eigendom. Voor 141 gezonde en zindelijke hon den en katten vonden wij een goed tehuis. Ook het drukke verkeer eischte weer heel wat slachtoffers. Voor 138 honden en katten, welke overreden waren, werd de hulp van „Fauna" verzocht. De meeste dezer stakkers waren reeds overleden. Met aller hulp kan veel leed voorkomen worden voor het zwer vende dier. Hoe dikwijls toch wordt een <Jier, dat iets mankeert buiten de deur gezet, omdat men er niets voor, over heeft om het pijnloos te laten dooden. Over enkele maanden zal het 25 jaar geleden zijn, dat „Fauna" in Haarlem begon. Denken wij terug, dan zeggen we, er is heel veel verbeterd ter voorkoming van dierenleed. Men vergete echter niet, dat wie een huisdier neemt, hetzij hond of kat, niet alleen het lief moet nemen, doch ook het leed moet trachten te verzachten. De allerbeste ingrediënten, urenlang gekookt in 'n groote ketel, maken zoo bijzonder lekker, evenals de boonen- en groentesoep. Steeds een paar blikken in huis, voor onverwachte gas ten. In 5 minuten 4 flinke borden uit 1 blik. Hoewel het bijna 2 maanden geleden is, dat het publiek nieuws vernam over de groote plan nen en de uitgebreide actie voor een Midden standsweek van 3 tot 10 Mei a.s„ is er toch door de organisatoren ontzettend veel werk verzet. Zooveel werk zelfs, dat bij een volgende openbare vergadering complete plannen in kan nen en kruiken bekend zullen worden gemaakt. De Bloemententoonstelling, waarmede beoogd wordt onze stad in de maand Mei in een werkelijken bloementuin om te tooveren, is nog in voorbereiding. Wij vroegen den di recteur van den gemeentelijken dienst Hout en Plantsoenen, den heer J. L. Bouwer, of een dergelijk bloemenfestijn kans van slagen zou hebben. De heer Bouwer meende, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig is. Voor een beteekenende expositie heeft men standhouders noodig en nu treft het dit jaar voor Haarlem al heel slecht, dat er in een kort tijdsbestek drie groo te bloemententoonstellingen in wijde omgeving zijn of worden gehouden. De show te Aalsmeer heeft duizenden Haarlemmers getrokken, straks roept Boskoop met een belangrijke tentoon stelling en van 18 Maart tot 24 Mei worden de Haarlemmers naar „Marquette" in Heemskerk getrokken. Zal het dus wel moeilijk zijn om exposanten te vinden, men moet ook niet vergeten, dat aan het organiseeren van een behoorlijk bloemen- feest zeer groot risico verbonden is. De leiding van de Middenstandsweek heeft met mij, aldus de heer Bouwer, inderdaad over het plan ge sproken. Ik zegde medewerking toe, maar men moet niet verwachten, dat de gemeente nu straks maar overal in de stad bloemen zal laten aanbrengen. Niet, omdat daarin de propagan- distische kracht voor Haarlem niet erkend zou moeten worden, maar omdat er geen geld voor is. De begrooting voor dit jaar moet met kunst en vliegwerk sluitend gemaakt worden en de belastinggelden vloeien nog niet zoo ruim, dat het gemeentebestuur zoo maar een bloemen- extraatje aan de burgerij kan aanbieden. Het initiatief om Haarlem in Mei tot een groeten bloementuin te maken is loffelijk en verdient steun, maar waarschijnlijk is de tijd daartoe, door allerhande omstandigheden, nog niet rijp. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de hoofd commissie van de BEL-week, (Bloemen- en Lente-actie) groote moeilijkheden ondervonden bij het uitvoeren van de gedachte om kleine tentoonstellingen te houden in de verschillende buurten, teneinde heel Haarlem te beslaan. De moeilijkheid school vooral in het vinden van •ralen, dig voor het doel geschikt waren en ook konden voldoen aan de eischen, die autoriteiten aan dergelijke zalen stellen. Niet dan na rijp beraad moet de hoofdcom missie dan ook besloten hebben, de oorspron kelijke gedachte te laten varen en omdat er geen tijd verloren mocht worden, is men onmidel- lijk begonnen met het organiseeren van één groote tentoonstelling in de binnenstad. Daar door is de idee van de onvergetelijke Hamit herleefd en al kunnen wij nog geen nadere bijzonderheden publiceeren, de namen van de organisatoren staan er borg voor, dat er iets groots gebeuren zal. Is het te betreuren, dat de verdeeling over de buitenwijken absoluut onmogelijk bleek, toe te juichen is het feit, dat de koers onmiddellijk is omgeslagen en het besluit voor een groote show gevallen Is. Schuldeischer zijn is niet bepaald een pret tig baantje! Geld te vorderen hebben en het niet krijgen wie zou daarover niet kregel worden! De schuldeischer-in-kwestie was kregel en niet zoo zuinig ook. Hij liep dan ook al zes maanden „om zijn centen", die maar niet ge- ind konden worden. Op een donkeren Novemberavond arriveerde hij weer voor de woning zijns schuldenaars. En weer gaf deze laatste hetzelfde compliment: Geen betaling zie maar, dat je het geld via de rechtbank van me los krijgt! Toen vond de schuldeischer het welletjes en dacht: goedschiks krijg ik het niet, dan kwaad schiks. Hij zette dus zijn voet in de deurope ning, zoodat de schuldenaar wanhopige doch In een zeer uitgebreiden kring van concert bezoekers is Hubert Cuypers, als leider der Schola Cantorum, bekend en staat deze emi nente dirigent als zoodanig hoog aangeschre ven. Schola Cantorum's praestaties zijn uniek. En dit is immer het geval, in welke combinatie en met welk genre kunst het zangkoor ook op treedt: als gemengd koor, bestaande uit dames en heeren, knapenkoor of deze beide te za- men; met Palestrijnsche, Gregoriaansche (de laatste a la Jeannin), moderne muziek of met eenvoudige, oude volksliederen. De zangprestaties getuigen van een hoog staande cultuur, de artistieke uitbeelding bezit steeds iets specifieks-Cuypers en de keuze der werken getuigt van een fijnen smaak. In een kleineren kring is Hubert Cuypers be kend als leider van Gemengd Koor, bestaande uit knapen en mannen. Reeds omstreeks 1900 ging er een groote roep uit van zijn St. Al- phonsuskoor van de Redemptoristenkerk der hoofdstad. Deze kerk was de eenige in de „oude" stad, die een jongenskoor bezat en waar men Palestrijnsche muziek kon hooren uit voeren. De „nieuwe richting" verkreeg in den per soon van Hubert Cuypers niet alleen een voor stander, doch tevens een waren apostel. Het goede voorbeeld werd te Amsterdam aldra ge volgd door enkele, de z.g. „buiten"-kerken en ook tot ver in den omtrek verkreeg Cuypers' pionierswerk navolging. Thans heeft Cuypers uit zijn Schola een dusdanig klein gemengd koor gevormd en stelt, na de hoofdstad en Limburg, Haarlem in de gelegenheid het nieuwe ensemble te hooren. Afgaande op al zijn vorigen arbeid, kan men stellig iets moois, iets artistieks verwachten. En ook de lof, dit ensemble in Limburg toege zwaaid, wijst in die richting. Men leze slechts even, wat Albert Franssen, de leider van Roer- rnonds Kathedraal, over het optreden aldaar in „De Nieuwe Koerier" schreef: En dan, naast dit knapenkoor, 't gewel dig geëmancipeerd mannenmateriaal, 'n klein maar dapper keurkorps van zéér-exquise capa citeit. Roermond en omgeving was dankbaar.... een volle zaal, 'n donderend applaus en bloe men getuigden van die dankbaarheid. Cuypers behoeft als zang-paedagoog voor niemand maar dan ook voor niemand onder te doen. D a t is zingen, d a t is perfectionnee- ring der kopstem, d a t is muziekc u 11 u u r. Tot weerziens, zoodra mogelijk!" Vervolgens wat het Limburgsch Dagblad te le zen geeft over het optreden voor een illuster gezelschap op het Kasteel Hoensbroek. „Een uitgelezen groep vrienden met hun fa milieleden vormden een kring rond den toon kunstenaar Hubert Cuypers, die met zijn Min- nestreelen op kasteel Hoensbroek was komen concerteeren. 't Was ons al ware Cuypers een figuur weggevlucht uit den tijd van Trouba dours en Minnestreelen't Was ontroerend, die stemming in de oude hallen en zalen ge wekt" door de bijna middeleeuwsche zoetheid van Cuypers' kunstOp 't kasteel is Cuy pers gevierd en gehuldigd.... nu is hij ver trokken, doch wij hopen, dat vaak nog moge terugkomen:" ,,'t Puick van soete keelen Cuypers' Minnestreelen". Dat Haarlem het voorrecht, hetwelk het Woensdag a.s. geniet op waarde weet te schat ten! vergeefsche pogingen moest doen om deze dicht te krijgen. Daarop zouden er scheldwoorden en tevens klappen gevallen zijn. Beleediging, huis vredebreuk; mishandeling. Ruim voldoende voor een zaak voor den po litierechter. De schuldeischer ontkende, dat hij geschol den zou hebben en geslagen had hij pas, toen de schuldenaar hem uit zijn woning had willen trappen en slaan. Doch de schuldenaar en diens echtgenoote hielden vast aan hun le zing van het geval, zooals die in de dagvaarding- was omschreven: f 15 boete of 12 dagen hech tenis eischte de Officier van Justitie, die ongewoon mild was. De politierechter vond het ernstiger dan de Officier (een zeldzaamheid, meestal is het an dersom) en bestrafte den ongelukkigen schuld eischer, die nog zijn geld niet „binnen" heeft, met f 25 boete. Als de schuldeischer eens de vordering geïnd krijgt, heeft hij het nu toch zeker wel „verdiend". Een bloemistknecht, die den schuldeischer bij de incasseering geholpen zou hebben en ook van huisvredebreuk werd verdacht, werd vrij gesproken. Getuigen zoowel als verdachte ant woordden ontkennend op de vraag van den rechter of de knecht in het huis van den schuldenaar geweest was en toen volgde bin nen een halve minuut de vrijspraak! De Ned. R.K. Bond van Technici St. Bernul fus, afd. Haarlem, hield zijn jaarfeestvergade_ ring in Restaurant Bolwerk. Daarbij waren o.a. aanwezig de heeren Ha gen uit Eindhovèn als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, de bondbestuurder.S' Ree uic Beverwijk en Statenhoef uit Amsterdam, als mede de geest, adviseur. De voorzitter gaf een kort overzicht over het afgeloopen jaar en deelde vervolgens- mede, dat het bondsbestuur besloten had, den heer Dekker tot eerelid van de organisatie te be noemen. Onder een luid applaus van de aanwezigen werd den heer Dekker het eerelidinsigne opge speld Hierna kreeg de heer Uyen het woord, die de leden op krachtige wijze aanspoorde, daad werkelijke belangstelling te toonen voor hun organisatie, daar aller medewerking, niet al leen van bonds- en afdeelingsbestuur, den bond tot bloei kan brengen. Nadat spreker door eenige voorbeelden aan. getoond had, dat een zeer sterke R.K. organi satie voor onze Technici vooral in dezen tijd zoo uiterst dringend noodzakelijk is, sprak hij den wensch uit, dat de organisatie steeds meer moge opbloeien. Na het dankwoord van den voorzitter sloot deze de vergadering, en werd de avond in ge noeglijk samenzijn doorgebracht GEBRUIKT THANS INDISCHE RHEUMATIEKKRUIDEN„JAVA" bij JICHT en RHEUMATIEK Verwijderen de overtollige URINEZUREN langs den natuurlijken weg. Doos 0.75. KRUIDEN-LABORATORIUM „JAVA" Garenkokerskade 82 - Haarlem - Tel. 12305 Gratis toezending brochure. belast zich met de uitvoering van I en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) Vorig bedrag 562.10Van een arme zieke weduwe f 5.tot bijzondere intentie N.N. f 2.Van Hoogdrukrotatie en Styp N.v. „De Spaarnestad f 4.van N.N. Heemstede f 1. van v. V. f 1.—, van N.N. f 2.—, voor de reis N.N. f 2.50, van een Missieclub i 2.50, van kleine T. v Norden f 1tot herstel van een moeder f 1—, Fam. K. f 1.85, van juffr. K. f 0.50, van NN. f 1.van N.N. f 1.van N.N. f 1.van N.N. voor 'n bekeering f 2.50, van N.N. voor genezing van een kwaal f 5.—, tot zekere intentie f 2.50, J. B. te Heemstede fl.M. H. B. f 1.voor een zaligen dood f 1.tot zekere intentie f 2.dankbare pa rochianen St. B. Heemstede f 1.van E. f 0.25, Mevr. V. Overveen f 5.W. J. f 1.N.N. voor uitkomst In hopelooze zaak en werk f 1. ter eere Gods f 0.40. Totaal f 613.10K». Aan allen mijn hartelijksten dank en ver zekering van mijn gebed voor U. Pater W. DE ROOY S.M.A. 3 Toen pater de Roy de eerste maal een ver zoek tot onze lezers richtte hem te willen hel pen aan een reissom van f 700.schreef hij, dat het verkrijgen van dit bedrag hem dag en nacht bezig hield, dat hij er niet van kon sla pen. Een dezer dagen heeft hij ons een bezoek gebracht om ons te bedanken voor het voorloo pig verkregen resultaat der gehouden inzame ling. Wat een verschil met ruim veertien dagen geleden! De vreugde straalde hem van het ge zicht. Wij zijn nu bezig aan de laatste hon derd gulden. Mogen ook die er komen' Wie helpt nog even mede? Binnengekomen giften: N. N. f 1, N. N. f 1, R. v. J. f 10, G. Eluk f 10. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer Courant en aan het adres van den penningmeester P. J. Busé, Gasthuissingel 64, alhier. Postrekening no 13543. Tot bestuurslid van de R. K. Staatspartij, afd. II, Haarlem (Haarlem-Noord en Kleverpark) werd gekozen de heer M. Emans. Als candidaten voor de Tweede Kamer stelde deze afdeeling Pater Mr. Dr. D. Beaufort en den Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia 8 u.; Rechts kundig bureau 8 uur; Boekhoudcursus „St. Mar cus" 8 uur; Jaarvergadering Metaalbewerkers 8 uur Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert KW. over 8 Café-restaurant Gebr. Brinkmann; English Association in Holland, 8 uur. Kembrandt-theater: Martha Eggerth en Jo- han Heesters in „Hofconcert", 2.30, 7 on 9.15 u. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 u. „Met verzegelde orders", 7 en 9.15 uur. Lux or-theater: Wallace Beery en Jackie Coo per in „Als het circus komt", 2.30, 7 en S.15 uur. F.'ans Hals-theater: „Amsterdam bij Nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo". R. K. Schaakclub, 8 uur; R. K. Bridgeclub, 8 uur; Rechtsehe raads leden, 8 uur; Proza, 8 uur; Jaarvergadering kleermakers, 8 uur; Werkplaatspersoneel, 8 uur; Ontwikkelingsavonden, 8.15 uur. Gem Concertzaal. Concert van werkloozen, 8 uur. Stadsschouwburg Concert Kuypers „Wie ner Sangerknaben". 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brir.kmann Prijs uitreiking Vereeniging „Koninginnedag", half 9. Rembrandt-theater; Martha Eggerth en Jo- han Heesters in „Hofconcert", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur. „Met verzegelde orders", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Wallace Beery en Jackie Cooper in „Als het circus komt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Amsterdam bij Nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. De Reinigings- en Ontsmettingsdienst der ge meente Velsen bezit nog steeds een paard. Het edele dier had vroeger meerdere collega's maar die zijn er door de auto-tractie successievelijk uitgeboord, zooals bij zoovele andere bedrijven de trouwe, maar langzame paarden door den snellen auto verdrongen zijn. Eén had zich echter in Velsen weten te hand haven en misschien dacht het dier wel bij zich zelf, dat in deze vaste overheidsbetrekking zijn kostje gekocht was met „wachthaver" of ^tal- pensioen" in het vooruitzicht. Dat wordt dan een misrekening! De auto laat ze niet met rust, die paar den. Op de bedrijfsbegrooting van den Vel- senschen dienst was reeds een bedrag uitgetrok ken van f 3050 voor den aankoop van een auto, geschikt voor berging' van rioolmodder en sla- gersvuil. Excusez du peu! Nu had bruin zich daarover nog niet zoo on- glerust te maken, ware het niet, dat door den aanleg der nieuwe rioleering in Velsen 't noodig geworden is, dat de gemeente de beschikking krijgt over een auto, welke is ingericht voor het mechanisch ledigen van rioolputten, straatkol- ken, enz. De totale kosten van dezen „kolken- auto" zullen f 8050.bedragen. Weliswaar wordt daardoor de oorspronkelijk gedachte bergingsauto overbodig, maar die nieuwe modderauto kost aanzienlijk meer geld. Nuf kan er, door de aanschaffing' van deze ma chine, op 'n paar posten f 600.bezuinigd wor den. Er is echte!" ook gedacht aan het laatste paard, dat de dienst nog in het bezit had. Door verkoop zou een bedrag van ongeveer f 200. vrij komen. Een niet te versmaden som hebben B. en W. blijkbaar gedacht en ze hebben er direct rekening mede gehouden met hun voorstel aan den raad, om den vorengenoemden kolkenauto aan te schaffen. Voor de resteerende f 4200. vragen zij een crediet. Het laatste paard wordt dus verkocht. Het verdwijnt van het bedrijfstooneel naar een on zekere en misschien wel zeer duistere toekomst. Een troost, dat in het laatste geval het nog een smakelijkerol zal kunnen spelen. Voor wie er van houdt!.... De A.N.W.B. meldt, dat 5 Februari te Haar lem zal worden aanbesteed het maken van een overbrugging ten behoeve van de kruising van den Rijksweg no. 4 gedeelte Amsterdam-Sas- senheim met de Hoofdvaart en de daar langs gelegen hoofdwegen in den Haarlemmermeer polder. Deze overbrugging bestaat uit een laag gelegen brug over de Hoofdvaart voor het plaatselijk verkeer en een daarboven gelegen brug, welke deze vaart en de daarlangs gelegen wegen over spant, uitsluitend bestemd voor het verkeer over den autoweg. Beide kunstwerken worden ge maakt van gewapend beton en hebben een ge meenschappelijke fundeering. De hooge brug heeft twee rijbanen ter breedte van zes meter, gescheiden door een ruim twee meter hoogen wand. Aan weerszijden van de rijbanen zijn verhoogingen aangebracht, breed 0.5 meter. De lage brug heeft twee rijbanen elk breed vijf M. aan weerszijden waarvan aan die buiten zijde een 0.5 meter breede verhooging en aan den binnenkant een tusschenwand met een aan weerszijden verhoogd pad wordt aangebracht, elk breed 0.9 meter. Het werk, waarvan de raming 148.000 be draagt, moet uiterlijk twaalf maanden na den datum van begin zijn voltooid. Voor de onderlinge competitie kwamen de vol gende partijen tot een uitslag: P. HollenbergB. v. d. Kroft 20; J. DijtH. Rump 02; P. KlaverJ. Kramer 02; P. Hol lenbergJ. Dijt 20; J. ValkP. Hollenberg 0—2; P. Klaver—J. Dijt 20; J. OvertoomA. Bronstring 20. De stand van de kopgroep om den topscoreprijs luidt: A. Bronstring 6 6 12 P. Klaver 6 4 119 P. Hollenberg 6 3 2 1 8 B. v. d. Kroft 6 3 2 1 8 Voor genoemde competitie werd te Lisse ge speeld. OntwikkelingH. R. K. D. De Lissenaren haalde het stoute stukje uit om laatstgenoemde met 137 te slaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5