Ook U VICKS We luisteren naar FINANCIËN Man sMjft Ook al griep? AKKERTJES Brandwonden De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 19 JANUARI 1937 Prauw sloeg om Bij ongeluk op de reede van Pekalongan verdronken drie personen CONVERSIE INDISCHE SCHULD Wetsontwerp om advies bij den V olksraad FILMGROEP „KAFILGRO" Voorstellingen op 21 Januari VREEMDE MISSIECOLLECTE AKKER.CACHETS HET PLAN VAN DETERDING Commentaar in de Fransche pers De voor-God-actie De uitvoering Hans Koukal een onbekende METAALDIEVEN GEPAKT LOONSVERLAGING BIJ DE MIJNEN Voor verschillende groepen aan Oranje-Nassau 3 Een vlugschrift van het Comité voor Katholieke Actie VERGUNNING BROOD BAKKERS Kerkelijk leven Het gestolene in beslag genomen bij opkooper Studenten op bezoek BENOEMINGEN IN HET AARTS- BISDOM Pu rol er op Puro! geneest Wat MiJnhardt maakt is goed moer zich beschermen tegen GRIE VARO RUB Noorsch stoomschip in nood Te hulp gesnelde mailboot door het duister tot afwachten gedwongen VORSTKANSEN BLIJVEN In een deel van Duitschïand vriest het sterk Stormwaarschuwingsdienst Veilig voor Griep en Keelpijn INVOER IN BELGIË De gevangenisopstand in Ontario Van de 150 ontsnapten zijn nog slechts enkelen zoek WIELRENNEN DE NACHT VAN ROTTERDAM Tentoonstelling van voedings- en genotmiddelen De noodtoestand in de pluim veehouderij Academische examens Machinisten-examen Woensdag 20 Januari 473e STAATSLOTERIJ 3 auto's haast vCkaGK V SEMARANG, 19 Januari. (Aneta). Op de reede van Pekalongan is een prauw met dertien inzittenden omgeslagen; drie personen zijn om gekomen. De blauwe vlag is geheschen, ten teeken, dat er geen verbinding tusschen de schepen op de reede en den wal mogelijk is. BATAVIA, 19 Jan. (Aneta) Bij den Volks raad is ter advies ingediend een wetsontwerp inzake conversie van Indische schuld. Blijkens de memorie van toelichting op dit ontwerp, dat zooveel mogelijk aansluit aan den tekst van paragraaf 27 van de wet van 29 No vember 1935 tot verlaging van openbare uit gaven in Nederland, wordt hierbij voor Indi telkens wanneer de kansen gunstig zijn de mogelijkheid opengesteld door conversie de uit gaven uit den leeningsdienst te verminderen. Tot nog toe was dit alleen mogelijk ten aan zien van de leeningen van 4% pet. 1930 en 1931. Om evenals dit het geval is bij de leeningen 1934/1935, ook bij de uitgifte krachtens dit orft- werp medewerking van het rijk mogelijk te maken, zal aan den minister van Koloniën de bevoegdheid v/orden verleend aan de nieuw uit te geven schuldbewijzen de garantie door het moederland te verbinden. Aan den Volksraad is gevraagd voor 27 Januari van advies te willen dienen. Door de leiding van de sinds Juli 1936 op gerichte „Kafilgro" (Kathol. Filmproductie"- Groep) is een avond georganiseerd tot stich ting van een Kath. Smalfilmstudiegroep te 's Gravenhage. Deze avond zal gehouden worden op Don derdag 21 Januari a.s. des avonds om half negen in de bovenzaal van het „Hof van Hol land", Wagenstraat 44, Den Haag. Op dezen avond: zal door drie sprekers een inleiding van ongeveer 15 minuten gehouden worden betreffende deze smalfilmstudiegroep. Gesproken zal worden door: A. J. D. van Oosten over doel en werk der „Kafilgro"; door Goof Bloemen over den theoretischen arbeid der „Kafilgro" en door Piet van der Ham over de inrichting der Katholieke filmstudiegroep en haar practischen arbeid. Tevens zullen eenige smalfilms worden ver toond, vervaardigd door leden der „Kafilgro" en anderen, n.L „Zie Den Haag" door Piet van der Ham en Laurens Teepe, naar een ontwerp van A. J. D. van Oosten; „Vacantielied" dooi Piet van der Ham en Laurens Teepe naar een draaiboek van A. J. D. van Oosten en „Het Wereldoffer" door Ben Brunklaus. Deze film heeft tot onderwerp het wezen, de schoonheid en de beteekenis van het H. Misoffer. Alle inlichtingen zijn op den avond zelf te verkrijgen. Die hoofdpijn, dal gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont „L'ordre" wijdt een uitvoerig artikel aan het geschenk van 10 millioen gulden, in den vorm van uit Nederland in te voeren levensmiddelen, door Sir Henry Deterding aan Duitschïand. Het blad constateert, aldus de Parijsche correspon dent van het Handelsblad, dat terwijl de Neder- landsche bladen allerlei bijzonderheden er over geven, de Duitsche pers behoudens een kort berichtje uit Amsterdam in de „Frankf. Ztg." de zaak volkomen dood zwijgt. Daarvoor kunnen twee redenen bestaan. De eerste zou kunnen zijn, dat de Duitsche regee ring niet weten wil, dat de voedselvoorziening in het land zóó slecht is, dat het geschenken als dit moet aannemen. De tweede reden zou kunnen bestaan in de ongeneigdheid, reclame te maken voor den leider van de Shell, wiens naam de incarnatie beteekent van het groot kapitalisme. Het Parijsche blad, deze laatste reden het waarschijnlijkst achtend, gaat de overwegingen na, die den heer Deterding tot zijn daad kun nen hebben gebracht. Het gelooft, dat de ware reden inderdaad zou zijn strijd tegen het com munisme, dat in Duitschïand thans volkomen machteloos is. Het kan daarentegen zijn, dat Sir Henry, in Duitschïand gevestigd en dus onderworpen aan de Duitsche wetten, op deze wijze de verplichting zijn bezittingen in het buitenland aan de Reichsbank af te staan heeft afgekocht. Waarschijnlijker nog acht „L'Ordre" het, dat het cadeau van Sir Henry in het geheel geen cadeau is, maar de prijs, dien h;j betaalt voor den aankoop van fabrieken of de deel neming daarin. Hij zou als administrateur van de Shell, wat hij gebleven is, ongerust zijn over de zich steeds uitbreidende vervaardiging van de synthetische benzine in Duitschïand en daar een aandeel in willen krijgen, dat hij op deze wijze zou hebben betaald. Daarom spreekt het blad de meening uit, dat het gebaar van Sir Henry minder met liefdadigheid dan wel met zaken doen te maken heeft. Hedenmorgen heeft een vertegenwoordiger van den heer Deterding op de Purmerender vee markt 32 vette koeien gekocht. Eenigen tijd geleden hebben wij gewaar schuwd tegen een eenigszins eigenaardige col lecte voor de Japansche missie te Tajimi. Thans schrijft de Weleerw. heer Th. Bekkers, secretaris van den Priester Missiebond, ons hierover het volgende: Er wordt in den laatsten tijd een circulaire uitgezonden in het Nederlandsch gesteld, afge zonden door Katholieke Missie Tajimi. De cir culaire wordt niet onderteekend met een per soonsnaam, maar vraagt gelden te storten op een Nederlandsche postrekening ten name van iemand in Zwittau C. S. R. Het is waarschijnlijk goed het volgende op te merken: In het jaarboek „L'Eglise Catholique dans L'Empire Japonais", dat in 1935 is uitgegeven, en dat alle plaatsen geeft waar Katholieke Ker ken in Japan zijn met het daaraan verbonden personeel, wordt het plaatsje Tajimi, Gifu-ken, Shudoin niet opgenoemd. De Nederlandsche Missionarissen, die in mijn register zijn aangeteekend als werkzaam in Ja pan, geven geen van allen een adres als de cir culaire opgeeft. De heer Hans Koukal te Zwittau is mij vol komen onbekend. Het is natuurlijk mogelijk, dat alles toch in orde is: de schrijfwijze der plaatsnamen in het Oosten is dikwijls zoo verschillend; maar ik acht het toch veiliger een niet onderteekende circulaire, welker feitelijke gegevens niet te ve- rificeeren zijn, onbeantwoord te laten. Aan verschillende groepen ondergrondsche ar beiders op Oranje-Nassau 3 is aangezegd, dat hun dagloonen met 10 tot 15 cent per dag zul len worden verminderd. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond heeft naar aanleiding hiervan een brief aan de directie gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat deze loonsverlaging heftige ontstemming onder de mijnwerkers heeft ver wekt. Het hoofdbestuur wijst er in dit schrijven op, dat de arbeiders reeds maandenlang uitzien naar het oogenblik, dat naar het voorbeeld van België en Frankrijk ook hier de loonen der mijnwerkers worden verhoogd en het dus nu een extra teleurstelling voor hen is, dat men de loonen van bepaalde groepen arbeiders ver laagt. Het hoofdbestuur dringt er dan ook op aan, de aangezegde loonsvermindering terug te nemen en te overwegen in hoeverre de sterx gestegen kolenprijzen in een verhooging van de te lage loonen tot uitdrukking dienen te wor den gebracht. Door het comité van Katholieke Actie „Voor God" wordt ons toegezonden het eerste nummer van de door dit comité te verspreiden vliegende bladen. Het moge tot voor kort misschien juist zijn geweest, als men den katholieken verweet, dat zij tegenover het reclame-materiaal der anderen zoo weinig pakkends konden laten zien; dit verwijt echter is den laatsten tijd niet meer op zijn plaats. Tegenover het vaak schreeuwerige en opdringerige materiaal der anderen kunnen wij thans uitgaven plaatsen, die in fraaiheid van uiterlijk voor niets behoeven onder te doen en waarvan de inhoud zeker zoo goed, indien niet beter, verzorgd is. Het nieuwste vlugschrift maakt een prettigen en frisschen indruk. Het is gedrukt in twee kleuren en heeft zeer suggestieve pagina's. Voor een groot deel houdt het zich Pezig met de algemeen aangevoerde bezwaren tegen het bestaan van God. Tegenover deze bezwaren worden populaire, doch zeer steekhoudende argumenten genoemd. Het is wel een van de meest treurige kenmerken van dezen tijd, dat er niet alleen gestreden wordt over een of ander dogma, maar dat er gestreden wordt over de vraag of God al dan niet bestaat. Wordt het bestaan van God in het openbare en het particuliere leven ontkend, in de theorie en in de practijk, dan is het hek van den dam voor alle mogelijke zedelooze levenspractijken. De consequenties van de Godloochening worden in het vlugschrift verder besproken en bestreden. Er staat een zeer goed artikel in het blad over het neo-malthusianisme en over een euvel, waartegen de katholieke samenleving veel te weinig optreedt, het euvel n.l. van den modernen woningbouw, waarbij huizen verrijzen, die wel voorzien zijn van veel comfort, maar die wat ruimte en stevigheid van bouw aangaan, niet berekend zijn op een normaal aantal kinderen. Het kwaad der kinderbeperking wordt ook door den modernen woningbouw in de hand gewerkt. Het katholieke geloof is natuurlijk niet gered met de verspreiding van deze vlugschriften. De bovennatuurlijke middelen zijn voor het behoud en de verspreiding van het 'geloof het voor naamste, maar daarnaast mogen ook de natuur lijke middelen niet worden verwaarloosd. Uit het verspreiden van dit vlugschrift blijkt, dat de katholieken ook van de natuurlijke middelen ge bruik weten te maken en zich op dat gebied met de anderen kunnen meten. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de omstandigheden het noodzakelijk gemaakt heb ben ten aanzien van de broodbakkers in Am sterdam en Rotterdam een tijdelijke regeling te treffen, volgens welke voor het bereiden van brood een vergunning is vereischt, afgegeven door de Nederlandsche Meelcentrale. Deze ver gunning zal slechts worden afgegeven aan die broodbakkers, die 21 Januari 1937 hun beroep of bedrijf daadwerkelijk uitoefenen. Dientengevolge zullen in Amsterdam en Rot terdam alle broodbakkers zulk een vergunning onverwijld moeten aanvragen bij de Nederland sche Meelcentrale, Riouwstraat 176, 's-Graven- hage. Einde November van het vorig jaar werd uit het magazijn van de N.V. Marckmann's ma chinefabriek en scheepswerf, te Capelle a/d IJssel, ongeveer 100 K.G. babbits (wit metaal) ontvreemd. Als verdacht van medeplichtigheid aan dezen diefstal heeft de gemeentepolitie gearresteerd den 30-jarigen los werkman J. C. Z., den 21-jarigen bankwerkersleerling P. N., den 37-jarigen los werkman D. T„ allen te Ca pelle a/d IJssel en den 40-jarigen A. V. S., wo nende te Rotterdam. Nadat allen een volledige bekentenis hadden afgelegd, zijn zij weder op vrije voeten gesteld. Bij dezen diefstal heeft een belangrijk aan deel gehad de thans gedetineerde 22-jarige meubelmakersknecht A. H., te Capelle a/d IJssel, die met V. S. het metaal naar Rotter dam heeft vervoerd. Het metaal is in beslag genomen bij een op kooper te Rotterdam, den 42-jarigen B. J. S. De Zuid-Afrikaansche studenten, die een kort bezoek aan ons land zullen brengen, arriveeren Woensdagmiddag in de hoofdstad, waar het ge zelschap de eerste dagen zal verblijf houden. Zij zullen Donderdag een bezoek brengen aan het Rijks- en het Stedelijk Museum; voorts zal een tochtje door de grachten worden gemaakt. Den volgenden dag gaat het gezelschap Noord- Holland in, om de kaasmarkt te Alkmaar te be zoeken. Vandaar gaan de studenten naar de Zuiderzeewerken en op den terugweg komen zij door Volendam. Na Amsterdam worden Leiden en Den Haag bezocht. In de sociëteit Minerva te Leiden wordt hun een lunch aangeboden, welke zal worden bijgewoond door den Zuid-Afrikaanschen gezant dr. H. D. van Broekhuizen en door den rector- magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. van der Hoeve. Na Den Haag, waar het Vredespaleis zal wor den bezichtigd en waar het gezelschap zal wor den ontvangen door dr. Van Broekhuizen, staat een bezoek aan Delft op het programma; hier zal de Technische Hoogeschool worden bezocht. Maandag 25 Januari zal het gezelschap ons land verlaten, na nog een bezoek te hebben ge bracht aan de Rotterdamsche havens en aan het vliegveld Waalhaven. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer C. van Ameron- gen op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Losser en heeft benoemd tot pastoor te Losser: den zeereerw. heer J. J. Schaafs en tot pastoor te Kochengen: den zeereerw. heer B. J. Plegt. Zilveren kloosterfeest De Directrice van de R.K. Huishoudschool te 's-Gravenhage, de Eerw. Moeder-Overste M. Albertinio, heeft onder groote belangstelling haar 25-jarig kloosterfeest gevierd. In fegenwoordigheid van de leerlingen der school was j.l. Zaterdagmorgen reeds een plech tige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door Pater Mamertius Staal O.F.M.. in de parochie kerk van de H.H. Antonius en Lode wijk, aan den Boschkant, aldaar. Zondagmiddag werd een receptie gehouden in het schoolgebouw, waarbij de zilveren jubilaresse van vele zijden gelukwenschen ontving. Ook was een groot aantal telegrammen met felicitaties ontvangen. De verdere viering beperkte zich tot den hui- selijken kring der Eerw. Zusters. Loop geen kans, wanneer de griep heerscht. Zorg voor veel frissche lucht en beweging, eet eenvoudig voedsel, drink melk en vruchtensap pen om Uw weerstandsvermogen te versterken. Wanneer ge kouvat, behandel die bij het eerste teeken. Neem, indien noodig, een laxeer middel en een warm bad, ga dan naar bed. Smeer flink Vicks Vapo- Rub op keel en borst en bedek dat met warm flanel. Snuif bij wijze van voorzorgsmaatregel eenige malen per dag een weinig Vicks goed door de neusgaten op. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Uitsluitend verkrijgbaar bij Apo thekers en Drogisten. OSLO, 19 Jan. (Havas.) Gisteravond tegen tien uur heeft het Noorsche stoomschip „Trynn", dat 3000 ton meet en een bemanning van 19 koppen aan boord heeft, op weg naar Middlesborough noodseinen uitgezonden. Het schip bevond zich met een gebroken roer in de Noordzee, op 60 zeemijlen ten Z. W. van de Noorsche kust. Aan dit noodsein werd toegevoegd: „Wij zin ken langzaam." De Noorsche mailboot „Venus" zette onmid dellijk, ondanks het stormweer, koers naar de aangeduide plaats. De „Venus" slaagde er na vier uren in de „Trynn" te bereiken, maar moest het aanbreken van den dag afwachten, daar het reddingswerk in den donkeren nacht volslagen onmogelijk was. De gezagvoerder van de Trynn heeft draad loos laten mededeelen, dat de toestand van zijn schip ernstig was, maar dat hij hoopte, dat het tot het aanbreken van den dag drijvende zal kunnen blijven. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII In weerwil van de cycloonachtige secundaire depressie, die in den nacht met Zuidwester storm over de Noordzee trok, is de hooge druk king in het Noord-Oosten nog toegenomen, zoo dat over Denemarken zeer groote luchtdruk- verschillen ontstonden met zwaren Zuid-Ooster sneeuwstorm. Een daalgebied trekt nog over Frankrijk, ove rigens nadert ver in het Zuid-Westen een nieu we daling; de depressie bij IJsland neemt in be teekenis af. In geheel Noord- en Oost-Duitsch- land is de vorst streng geworden en aan de grens tusschen dit vorstgebied en de warmte in het Zuid-Westen valt sneeuw. Ook in het hooggebergte valt sneeuw bij ma tige vorst. In Frankrijk valt van het Kanaal tot de Alpen overal regen en is de temperatuur vooral in het Zuid-Westen ver boven normaal Op de Britsche Eilanden yverd de wind zwak tot matig en klaart het tijdelijk op. Scandinavië heeft Zuid-Ooster storm in het Zuiden sn krachtigen Zuidelijken wind in het Noorden; de vorst bleef er matig, maar heeft zich over geheel Zuid-Scandinavië uitgebreid. Indien de nieuwe daling, die in het Zuid- Westen zichtbaar wordt, zich naar de Golf van Biscaye verplaatst, zal de wind weer naar Zuid oost loopen en kan de vorst de grens van ons land overschrijden. De Stormwaarschuwingsdienst seinde 19 Ja nuari aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: Stormsein neer en aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede. De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat de datum, waarop voor den invoer in Bel gië van versche groenten en vruchten machti ging van het Belgische ministerie van Land bouw wordt vereischt, welke datum was vast gesteld op 20 Januari, tot nadere aankondiging is verschoven. GUELPH (Ontario), 19 Jan. (Reuter) Nog slechts vier of vijf gevangenen, die er bij de muiterij in de staatsgevangenis van Ontario in geslaagd waren te vluchten, zijn nog in vrijheid. De overigen zijn, na omsingeling, weer ingere kend. Zooals men weet, waren bij de muiterij van Zondagavond 150 van de 700 gedetineerden, ontsnapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag 31 Januari wordt op de Nenijto-Wielerbaan te Rotterdam de eerste nachtwedstrijd in Hol land verreden. Naast de reeds gecontracteerde renners is nu verder ook geëngageerd het, den laatsten tijd zoo sterk naar voren komende koppel Van SchijndelVan den Broek. Buitendien zal ook de zoo populaire wielrenner, de Limburger Willy Vroomen aan den start verschijnen. Ook de Rotterdammer Eddy Gielliet draagt zijn contract reeds in den zak. Met een aantal lstc klasse buitenlanders en verder met eenige Hollandsche koppels, zijn de onderhandelin gen nog gaande. Deze „Nacht van Rotterdam" belooft een groote gebeurtenis te worden en indien de voorteekenen niet bedriegen, staat het succes reeds vast. De voorverkoop voor dezen Nacht van Rotterdam, begint Woensdag 20 Januari aanstaande. Van 15 tot 30 Mei a.s. zal in het gebouw Houtrust te 's Gravenhage een tentoonstelling worden gehouden van voedings- en genotmid' delen. Deze tentoonstelling zal ook een beeld geven van de vervaardiging, de koeling, verpak king en het inmaken van die middelen. Uitsluitend Hollandsche werklieden zullen bij de inrichting van de gebouwen emplooi vinden, doch de aankleeding van de gebouwen is opge dragen aan Janssen Frères te Brussel. Het landelijk comité van actie tegen den na- deeligen invloed der graanrechten op de pluim veehouderij heeft zich met een telegram tot den minister van Landbouw en Visscherij gewend, waarin bij herhaling er op aangedrongen wordt, aan de pluimveehouders een volledige vergoe ding te geven voor de door hen te betalen graanrechten. In het telegram wordt er op gewezen, dat de prijzen sinds Januari 1936 met 33 pet. en sedert Augustus met 19 pet. gestegen zijn. Indien de toestand, zooals hij nu is, aldus gaat het comité van actie in het telegram ver der, slechts een paar maanden bestendigd zou blijven, zullen wederom vele pluimveehouders hun bedrijf er aan moeten geven. cbcbcbtfocbcbcbcbcbckcbclicbcbcljctictacbcfDefecbclickckcbcbckckckctjckciscbcticbcbcbckctDcbckckckick JjctacLcfcc&clïcbcbcLcbcfcckcbctïcbcbci: AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Geneeskunde de heeren J. Adler en W. A. H. Hoogenboom. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma b: M. J. Brugman te Den Haag, W. F. H. van den Hoek, te Amsterdam, A. W. Möller te Rotter dam; voor het theoretisch gedeelte van diploma b: J. C. Andriessen te Vlissingen, L. Koudstraal te Vlaardingen, M. van Dijk te Vlissingen. HILVERSUM I. 1875 M. (VARA-Uitzending) 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 VARA-orkest en literaire lezing. 12.0C Gram.pl. 12.30 Orgelspel. 1.151.45 Gram.pl. 2.00 Vioolrecital. 5.30 Orvitro- pia m.m.v. soliste. 8.00 Herh. SOS-Ber. Nieuwsber. ANP. 8.15 Haarlemsche Or- kestvereen. m.m.v. solisten. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.30— 12.0o Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. (NCRV-Uitzending). 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ver volg concert. 2.0o Orgelspel. 3.00 Chr. Lec tuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Chr. Lie- derenuurtje m.m.v. solist. 5.00 ICinder- uur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onder wijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.00 Be richten. 7.1& Het leerling-stelsel voor de typografische vakken, causerie. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Gram.pl. 8.20 NCRV-Avond, m.m.v. spreker, so listen, Kon. Chr. Orat. Vereen. Excelsior, Jongenskoor en Neder. Kamer-orkest. (Om 9.30 Gram.pl.). 10.35 Beriohten. 10.40 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern orkest. 12.50 Gram.pl. 1.20 Birming- hamsch Hippodrome-orkest. 3.10 Fa- brieksorkest. 3.50 Pianorecital. 5.10 In stallatie van President Roosevelt. 6.05 BBC-Dansorkest. 7.00 Orgelspel. 7.30 Pla norecital. 7.50 Van Phillips en zijn 2 orkesten. 8.20 Muzikale causerie. 8.35 BBC-Symphonie-orkest, Philh. koor en solisten. 9.25 Berichten. 9.45 Vervolg con cert. 11.05 Cabaret. 11.35 Jack Payne en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gram.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-Kamerorkest. 2.50 Om roeporkest m.m.v. soliste. 4.5o en 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 8.20 Piano-recital. 9.05 Hansel und Gretel, opera. 11.20 Dansmuziek. 11.5012.35 Populair con cert. KEULEN, 456 M. 8.00 Gram.pl. 11.20 Fabrleksorkest. 12.35 Th. Hollinger's or kest en solisten. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Omroep-Amusementsorkest. 5.10 Omroep- kleinorkest en kwartet. 6.20 Vioolrecital. 9.5011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 6.20 Sa lonorkest. 720 Gram.pl. 8.20 Klein- orkest. 9.35 Omroep-Symphonieorkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.3C Omroepdansorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.25 Kleinorkest. 6.35 Van de Velde's a cappellakoor. 8.20 Omroep-Symphonle- orkest. 9.20 Gram.pl. 9.35 Radiotooneel. 10.3011.20 Gram.pl. DteUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Concert. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Hobo en piano. 10.20 11.20 Oskar Joost' dansorkest. cbckckcbcjacfcicbcfccfcckckcbckckcfcckcbcbckckckcbcbcbckcbcbcfccfocbckcbcfcïcfecbcbcbcbcfeckcfccjacbclj cf) tb CP eb CP cb cb cp cb cb cp cb cb cb cb cb er: (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 19 Januari 1937 Hooge Prijzen 1000.— 2139 4687 6841 7415 8205 14005 400.— 676 7909 14149 200.— 1694 2732 13979 100.— 235 926 1833 6679 8654 20662 Prijzen van 70. 112 160 209 357 605 693 761 945 949 952 1052 1082 1159 1183 1251 1268 1311 1410 1911 1996 2206 2281 2448 2440 2534 2663 2750 2804 2861 3040 3087 3138 3187 3194 3479 3893 4245 4298 4460 4498 4573 4929 5156 5168 5362 5389 5424 5731 5777 6033 6174 6230 6282 6295 6549 6661 6663 6795 6854 6883 6890 7002 7103 7387 7406 7456 7471 7573 7749 7895 7921 7941 7962 8504 8559 8657 8749 8824 8883 9022 9120 9239 9254 9415 9430 9551 9785 10154 10330 10568 10579 10713 10728 10753 11017 11144 11152 11220 11463 11471 11593 11628 11670 11745 11863 11878 11881 12079 12379 12505 12553 12572 12643 12664 12730 12968 13066 13079 13249 13345 13775 14370 14442 14446 14556 14576 14609 14708 14709 14816 14934 15046 15047 15108 15243 15273 15411 15532 15715 15938 16134 16256 16304 16319 16571 17000 17063 17131 17193 17465 17629 17725 17901 18109 18116 18506 18572 18962 19087 19337 19418 19606 19833 19856 20017 20532 20755 20781 Nieten 63 151 18 231 429 881 1073 1326 1686 2120 2288 2778 2968 3278 3543 3832 4052 4459 4831 5102 5333 5611 5944 6235 6279 6808 7276 7477 7686 8032 8267 8480 8860 9160 9482 9868 36 234 483 923 1117 1340 1718 2122 2393 2780 2974 3324 3605 3849 4060 4562 4857 5111 5356 5670 6083 6291 6902 7290 7548 7729 8057 8300 8507 8862 9188 9485 9891 37 259 495 940 1195 1412 1733 2142 2430 2782 2998 3359 3701 3880 4070 4600 4875 5114 5423 5681 6316 7003 7365 7580 7768 8061 8308 8619 8873 9280 9549 9907 292 498 961 1244 1419 1826 2171 2472 2787 3024 3439 3725 3973 4135 4632 4925 5158 5467 5780 6124 6363 7043 7377 7583 7786 8079 8310 8639 8892 9305 9573 9922 363 698 993 1254 1450 1830 2183 2561 2816 3043 3440 3738 3981 4288 4648 4953 5192 5468 5811 6180 6464 7091 7392 7627 7832 8144 8368 8735 8995 9343 9620 9934 188 384 795 1054 1288 1584 1990 2272 2636 2908 3227 3456 3790 4039 4421 4678 5069 5256 5553 5833 6202 6575 7163 7413 7643 7905 8263 8412 8767' 8835 9011 9023 9379 9413 9627 9724 9968 10027 10107 159 366 748 1034 1270 1531 1959 2196 2595 2849 3164 3454 3762 4015 4312 4677 5044 5246 5503 5815 6192 6476 7131 7408 7629 7844 8200 8396 210 386 868 1060 1318 1599 2111 2284 2728 2911 3229 3535 3792 4051 4434 4734 5071 5291 5585 5859 6217 6730 7226 7452 7661 7943 8266 8439 8841 9079 9468 9853 10191 10282 10306 10319 10350 10356 10380 10505 10556 10565 10566 10586 10620 10656 10671 10826 10871 10886 10908 11034 11056 11076 11128 11170 11178 11243 11351 11378 11401 11402 11414 11434 11457 11473 11697 11859 11875 11894 11930 12136 12150 12151 12263 12382 12675 12706 12745 12771 12851 13076 13107 13117 13190 13352 13409 13424 13485 13551 13562 13589 13631 13703 13753 13849 13913 13947 13996 14024 14114 14124 14134 14143 14180 14201 14231 14237 14328 14390 14406 14503 14553 14562 14575 14589 14738 14779 14784 14797 14843 14859 14876 14908 15014 15026 15051 15055 15073 15087 15095 15103 15181 15199 15219 15286 15319 15321 15322 15400 15406 15542 15563 15591 15603 15614 15714 15719 15750 15770 15834 15851 15853 15880 15960 15971 16009 16183 16251 16272 16290 16326 16330 16453 16462 16481 16485 16528 16661 16669 16675 16700 16786 16797 16838 16856 16951 16987 17022 17031 17142 17146 17299 17321 17368 17372 17392 17420 17482 17484 17488 17490 17564 17686 17926 17937 17954 179S4 18002 18024 18025 18087 18147 18173 18243 18309 18367 18378 18386 18429 18444 18449 18464 18530 18594 18616 18625 18667 18675 18679 18704 18710 18721 18751 18769 18794 18804 18851 18855 18921 18950 18961 18980 18999 19002 19019 19028 19118 19130 19168 19209 19313 19322 19325 19438 19463 19464 19505 19608 19617 19711 19746 19754 19814 19831 19841 20003 20028 20037 20070 20089 20138 20152 20190 20286 20310 20392 20406 20475 20482 20511 20523 20564 20568 20600 20624 20703 20775 20777 20819 20952 Verbet. 5e klasse, le lijst: 17760 m. z. 17760 70.—. Op 22 Januari wordt de inschrijving opengesteld op 5.764.000 4 pCt. obligatiën, tot den koers van 101 pCt., ten laste dei' gemeente Semarang. Houders van niet uit' gelote obligatiën der 5 pCt. leeningen 1925 en 1931 genieten recht van voorkeur. Op 26 Januari wordt de inschrijving opengesteld op f 380-000 aandeelen nieuio kapitaal der AmsterdamTapanoeli Rub ber Cult. Mij. Het geplaatste kapitaal van f 1.300.000 wordt tot f 520.000 teruggebracht. De goudprijs te Londen bleef op 141/7V* onveranderd. 162.000 werd aan goud om gezet. De Shell Transport and Trading Co. deelt officieel mede, dat Dr. Deterding als com missaris der Mij. is afgetreden en wordt op gevolgd door ir. J. E. F. de Kok. In de fabrieken te Toledo van de Ohio Fuel and Gas Co. en der Northern Western Ohio Natural Gas Co., dochtermijen van de Columbia Gas and Electric, is een staking uitgebroken. Wallstreet erkent, dat men met een geheele nieuwe phase van arbeids- moeilijkheden in Amerika te doen heeft. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg aan het begin der week, naar ra ming, 80.6 pCt. der capaciteit tegen 78 pCt- de vorige week, 77 pCt. een maand geleden en 59.9 pCt. in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Hiermede werd het hoogste cijfer bereikt, sinds men met de publicatie van deze statistiek is begonnen In Wallstreet wordt de hooge staalproduc tie toegeschreven aan het streven van ver bruikers, om voorraden op te doen, vóór dat ook in de staalindustrie een staking mocht uitbreken. De Good Year Tire and Rubber en andere Mijen hebben, in verband met de snelle stij ging van den rubberprijs, haar bandenprij' zen met 6 pCt. verhoogd. In de maand November werden door de Amerikaansche rubberfabrieken 4-23 milt- banden afgeleverd tegen 4.08 mill, in Octo ber en 3.93 mill, in November 1935. In de eerste elf maanden 50.335.000 banden tegen 46.101.000 stuks in dezelfde periode van het vorig jaar, terwijl de productie respectieve lijk was 52.778.000 en 45.310.000 banden. In het begin dezer week werd in Amerikd 5.67 mill. lb. koper verkocht tegen 5.99 mid- lb. in het begin der vorige week. De uitvoer was gisteren iets lager als gevolg van dc lagere koperprijzen te Londen. Het wordt in Wallstreet waarschijnlijk ge acht, dat de U. S. Steel Corporation het achterstallig dividend op de preferente aandeelen ad 9'/4 in het eerste half 1937 zal inhalen en een dividend op de ge wone aandeelen zal uitkeeren. De Union Pacific heeft in de periode JanuariNovember 1936 6.11 per aanded verdiend tegen 4.92 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Kansas City Southern verdiende j11 JanuariNovember 1936 2.68 per Preie' rent aandeel tegen een verlies van 940-00f in de overeenkomstige periode vah 1935. De American Enka heeft ruim 1 mid- voor vernieuwingen uitgetrokken. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96V?.8.97 (vo rig slot 8.96%); de Dollar op 1.82/2—1.827* (vorig slot 1-82%j; de Frank op 8.52'A-- 8.53 (vorig slot 8.527/s); de Belga op 30.76--' 30.80 (vorig slot 30.78) en de Zwitsersch* Frank op 41.92Vi41.96 (vorig slot 41.93Vi'' De Wabash Railw. boekte in Decembcj aan ontvangsten 4.51 millioen tegen 3.< millioen in December 1935. De netto-be drijfswinst beliep 1.046.000 tegen 841-0 <8- In het geheele jaar 1936 werd. na aftrC' van belastingen en andere lasten, een ve lies geleden van 1.300.000. Men zou hij1' nenkort onderhandelingen verwachte omtrent een reorganisatie. De Nivas verkocht 750 ton superieure sui ker voor consumptie. De invoer van Java en Madoera bedroëQ in Dec. 1936 f 21.200.000 tenen f 17.600.000 *7j November en f 14.900.000 in December 19- Over het geheele jaar 1936 f 179.900.00 gen f 177.200.000 in 1935. Hulp aan Spaansche Kinderen Duizenden vrouwen en kinderen trachten 11 Spanje te vluchten met achterlating van al hu* bezittingen. Er heeft zich een speciaal vrouwencomite 8® vormd, dat zich ten doel stelt, Spaansche vr0lJe wen en kinderen van alle richtingen onder brengen, daarbij voor een doelmatige or ga 6 satie en goede controle te zorgen. Transportbezwaren, klimaat enz. maken h raadzaam de vluchtelingen in Zuid-Frank™ onder te brengen. j Voor een honderdtal kinderen is een geïnstalleerd kinderhuis in de Girone, dat ai in Nederlandsche handen bevindt, beschikb» gesteld. Het geld voor voedsel, kleeding en ve warming enz. moet echter nog worden gevo» Penningmeesteresse van het Nederlands®^ Comité is Mevrouw L. RomeijnTuckerrna'j Nassau Zuilensteinstraat 2, Den Haag. 230377. „t Over het opnemen van kinderen verstr® mevr. P. Stijnman, Okeghemstraat 34, Arnst® dam, inlichtingen. Indien een auto bezig is een vo°r hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen' paar niet voorbijrijden, dus'- nooit drie auto's naast elkaar- 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6