De politiek van Berlijn en Praag 5zfc?/ Nieuwe concentratie van het R.K. Filmwezen? De groote schoonmaak in de V eehouderi j-centrale Twee personen gedood OM TE ONTHOUDEN RUSSISCHE INVLOED IN TSJECHO-SL 0 WAKIJE LUIT.-GEN. JHR. W. RÖELL HONIG'S BOUILLONBLOKJES EEN A.N.P.-BERICHT THANS 6 VOOR 8 CTS. Belanghebbenden moeten uit het dagelijksch bestuur DINSDAG 19 JANUARI 1937 BU1TENLANDSCH OVERZICHT De Duitsche Campagne 1 Mei verlaat hij den dienst met pensioen Honderdjarige te Deurne Leening Semarang Ernstig verkeersongeluk onder Brunssum A Nadere bijzonderheden DE REIS DER KONINGIN Oorzaak van het oponthoud te Kranenburg EN 25% ZWAARDER DAN DE MEESTE ANDERE Ba|eRJ Eenige commissies op komst Het werd tijd HELERS VEROORDEELD Naspel van inbraak in registratie kantoor te Utrecht POGING TOT VERGIFTIGING? Rotterdam Lloyd Rapide De pompeuze reis van generaal Goering door Italië wordt voortgezet. Napels heeft den Duitschen gast met veel praal ingehaald. De generaal verklaarde he lheiden: „Het is niet de gewoonte van een ^uitscher laf en nederig door de wereld te do tal." Dit doet de generaal dan ook niet. Re sultaat van de onderhandelingen tusschen hem «n Mussolini is nog niet bekend. De Temps is Vah meening, dat men niet overmatig ongerust behoeft te zijn over de onderhandelingen Ro- ^e-Berlijn en dat in de grandioze manifesta ties van de Germaansch-Italiaansche solida- hteit bij gelegenheid van deze „particuliere vi site" een groot stuk „mise en scène" steekt, be stemd om indruk te maken op de internationa ls algemeene meening. Intusschen gaat Berlijn voort door allerlei 'aadselachtige besognes staten en volken te °btstemmen. De laatste weken brachten cam pagnes in Marokko, perscampagnes tegen Ne erland en Frankrijk. En thans ontketent Excellentie Goebbels weer een heftige perscam pagne tegen Tsjecho-Slowakije. Ieder krijgt aldus zijn beurt. Is het zóó noo- om de Duitsche publieke opinie van den k'hnenlandschen nood af te leiden? Het schijnt 2°o. Met een opvallende verbittering beschul digen de officieele organen der nationalistische Propaganda, gesecondeerd door heel de Duit- Sche pers, Tsjecho-Slowakije er van, zich ge- tael aan Sovjet-Russischen invloed te hebben overgegeven. In Engelsche kringen ziet men itl deze campagne een even groote bedreiging öer algemeene situatie als in het Spaansche sonfiict. De campagne tegen Tsjecho-Slowakije niet nieuw, maar wordt in de laatste weken •Pet grooter vinnigheid gevoerd. Het punt van Uitgang is het pact dat Tsjecho-Slowakije ge goten heeft met de Sovjets, een pact, dat pre ses van hetzelfde soort is ais hetwelk Frank- lijk met Moskou sloot, een pact dus van we- Perzijdsche hulpverleening bij een niet gepro- v°ceerden aanval. Huitschland beweert, dat Tsjecho-Slowakije ^et spel van Rusland tegen Duitschland sPoelt, dat het Rusland in staat stelt op Tsje- cho-siowaaksch gebied een offensief tegen duitschland voor te bereiden, dat de Russet te®ds uitgebreide militaire vliegvelden voor dit d°el hebben aangelegd en dat honderden Rus sische officieren zich in het land bevinden, om M] het eerste signaal paraat te zijn. ulk een campagne is buitengewoon ge- vaarlijk, vooral in een land, waar de pu- blieke opinie niet in staat is de juistheid der beschuldigingen te controleeren. Braag is buitengewoon verontwaardigd over qeze aanvallen, maar het protesteert vergeefs. 1)6 aanval gaat door. Verlangend om zijn goe de trouw te bewijzen heeft het kabinet te Etaag aan Engeland het voorstel gedaan, door Eritsche autoriteiten een onderzoek ter plaatse te stellen. Engeland heeft dit voorstel aan genomen. Ook aan Berlijn heeft Praag hetzelf de voorstel gedaan. Maar Berlijn heeft tot dus- Ver de invitatie niet aangenomen. Ihtusschen legt Praag er tegenover heel de Gereld sterk den nadruk op, dat Tsjecho-Slo- **kije een ordelievend land is en dat het ver dient te worden ondersteund bij zijn pogingen Pp* garanties te verkrijgen voor zijn onafhanke- ''Jkheid. De Tsjecho-Slowaaksche pers onder streept nog eens het feit, dat Tsjecho-Slowa- als natie geen haat koestert tegen Duitsch- and, dat het volk met tegenzin verdraagt, wat Wtschland thans doet, maar dat het desal- kttemin zich nooit zal laten verleiden tot k aanval op het Duitsche Rijk. e werkelijkheid is deze: verre van zich 1 voor te bereiden voor een eventueel of fensief tegen Duitschland, verzuimt Eraag geen gelegenheid om zijn betrekkingen kt Berlijn te verbeteren en aan die betrek- 'Pgen een karakter van wederzijdsch vertrou- k te geven. De bolsjewiseering van Tsjecho- ®'°Wakije' en de té enge aansluiting van dit atld bij de Sovjets zijn beweringen, die al v<*ak hebben gediend, vooral na het sluiten Vab de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst VaP 11 Juli 1.1., om te beproeven den toestand Centraal Europa te vertroebelen en on- kigheid te stichten tusschen de landen der 'eine Entente. Vorig jaar Augustus hield pre sent Benesj een rede over de betrekkingen k zijn land met Rusland: „Ik herhaal het k het adres van allen binnen en buiten onze ®*kzen, die agitatie voeren tegen ons pact te geraken tot een algemeenen toestand van vrede in dit deel van Europa." De Tsjecho-Slowaaksche pers zag unaniem in deze passage der rede van den president een heldere toespeling op besprekingen van poli- tieken en economischen aard, die tusschen Praag en de Wilhelmstrasse aan den gang zijn, ook met het oog op de problemen, die betrek king hebben op de Duitsche minderheid. In verband met deze besprekingen en met het streven van Praag naar vriendschap met Duitschland is er geen deugdelijke reden te vinden voor de hardnekkige campagne, welke Goebbels de Duitsche pers tegen Tsjecho-Slo wakije laat voeren. Engeland gaat thans officieel een geheel vrij onderzoek instellen naar het al dan niet ge grond zijn der Duitsche beschuldigingen. En het zou niet anders dan toejuiching verdienen, als Duitschland zich bij dit onderzoek zou aan sluiten. Praag heeft den beschuldiger er offi cieel toe uitgenoodigd. Loyaler kan het toch niet! Naar de Avondpost verneemt, zal luitenant, generaal jhr. W. Röell, commandant van het veldleger en gouverneur der residentie, 1 Mei a^. den militairen dienst met pensioen ver laten. Op Zondag 7 Februari a.s. hoopt mevr. de weduwe Versteeg te Deurne. haar honderdsten geboortedag te herdenken. De jubilaresse, die een goede gezondheid geniet, zal op 8 Februari door de inwoners van Deurne worden gehul digd. ^et >tii de Sovjet-republieken, dat deze samenwer- dg alléén ten doel heeft om den vrede in ehtraal Europa te bewaren. De voorstel- dg, (jat er bij ons communistisch ge- aar zou dreigen, is valsch. Tsjecho-Slo- fl kye is een onverwoestbaar baken voor de efbocratie en voor de rustige en progressieve Wikkeling naar een aldoor hooger graad van c°homische en nationale rechtvaardigheid in J^traai Europa". En minister-president Mi jl1 Hodza verklaarde eenige dagen geleden: J'^r is niets belachelijkere dan in het buiten- te praten over Tsjecho-Slowakije als over bolsjewistisch land." Wat Duitschland be- j,Wenscht men in Praag, zooals wij reeds en, niets liever dan hartelijke betrekkingen flet dit land te onderhouden. Bij gelegenheid hieuwjaarsreceptie zeide Benesj in zijn (.j twoord aan den Apostolischen Nuntius: „Op ■j, gebied der buitenlandsche politiek zal vkcho -Slowakije voortgaan met samen te ^6rken niet zijn vrienden en verbondenen, met d^ere toenadering te zoeken tot zijn buren bet zal zijn uiterste kracht inspannen om De inschrijving op ƒ5.764.000 4pCt. Obliga- tiën (in Nederl. Courant) conversieleening 19371, ten laste der stadsgemeente Semarang tot den koers van 101 pCt. zal zijn opengesteld op Vrijdag, 22 Januari bij de Nederlandsch In dische Handelsbank, de Incasso-Bank, de Hee- ren Heldring Pierson en de Heeren R. Mees Zoonen. Houders van niet uitgelote obligatiën der 5 pCt. Obligatieleening 1925 der Gemeente Se marang, oorspronkelijk groot 6.000.000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 5.056.000, 5 pCt. Obligatieleening 1931 der Gemeente Semarang, oorspronkelijk groot 600.000 Ned. Ind. Courant, pro resto groot 500.000, waarvan de nog niet uitgelote deelen aflosbaar zijn gesteld per 19 April 1937, kunnen bij de inschrijving op de 4 pCt. Conversieleening 19371 een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aan melding bij de inschrijving op het daarvoor be stemde inschrijvingsformulier van obligatiën der bovengenoemde 5 pCt. leeningen, aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 4 pCt. Conversieleening 19371. Na de sluiting der inschrijving op de 4pCt. Conversieleening 19371 is het voorkeursrecht vervallen. De betaling der toegewezen obligatiën moet plaats vinden op Maandag, 1 Februari 1937 ten kantore, waar de inschrijving is geschied. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der bovengenoemde 5 pCt. obligatieleeningen 1925 en 1931, waarmede het voorkeursrecht is uitgeoefend, voorzien van alle alsdan nog niet verschenen coupons, bij het inschrijvingskantoor worden ingeleverd ter verkrijging van de rece- pissen voor de toegewezen obligatiën der 4pCt. Conversieleening 19371, onder verrekening met de inschrijvers van rente- en koersverschil. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Aug. De couponbelasting wordt op de obligatiehou ders verhaald. De leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 28 jaren, aanvangende in 1938. Met inachtneming van een opzeggingster mijn van 3 maanden is vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing te allen tijde mogelijk, echter niet vóór 1940. Maandagavond omstreeks zeven uur is op den Langeberg onder de gemeente Brunssum een ernstig ongeluk gebeurd, waai bij twee personen zijn gedood. De vijftienjarige zoon van den heer B. uit Brunssum keerde per rijwiel uit Heerlen naar huis terug. De jongen reed vrij hard en bij de helling van den Langeberg is hij, mede tenge volge van den motregen, tegen een aldaar in de richting Brunssum wandelend echtpaar ge reden. De jongen vloog met zijn fiets tegen den man op. Deze werd tegen den grond geslingerd. Daarna sloeg de wielrijder eenige keeren over den kop. De botsing was zóó hevig, dat de wan delaar vrijwel op slag dood was. De knaap was eveneens zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde nabij de staatsmijn Hendrik, waarheen de slachtoffers werden over gebracht. Bij aankomst aldaar bleek, dat de wielrijder eveneens aan zijn verwondingen was bezweken. De vrouw van den wandelaar bekwam geen letsel. In verband met dit ongeluk vernemen wij nog het volgende: De 15-jarige D. keerde gisterenavond om tien uur per fiets van de avondschool van de M.T.S. in Heerlen huiswaarts. Het was slecht weer en de jongen reed vrij hard. Bij een steile helling, de Langeberg genaamd, liepen de 48-jarige monteur Ten Hollander en zijn echtgenoote. Het echtpaar keerde van fa miliebezoek naar Brunssum terug. De wielrijder reed rechts van den weg. Ver moedelijk tengevolge van den regen heeft hij het echtpaar niet bemerkt. Doordat hij de hel ling afkwam, had hij een enorme vaart en vloog tegen den heer Ten Hollander op, waarna hij zelf eenige keeren over den kop sloeg. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Dr. Timmerman verleende de eerste medische hulp. Het bleek, dat de jongen vrijwel op slag gedood was. Hem werd nog het H. Oliesel toe gediend. De heer Ten Hollander was zeer ern stig gewond Bij zijn overbrenging naar de Staatsmijn Hendrik, in de nabijheid waarvan het ongeluk gebeurde, overleed hij. Het stoffe lijk overschot van den jeugdigen fietsrijder werd eveneens naar de Staatsmijn Hendrik overge bracht. Mevrouw Ten Hollander werd niet ge wond. Ter aanvulling van de betreffende berichten inzake oponthoud te Kranenburg van den trein waarin H. M. de Koningin 16 Januari naar Innsbruck reisde, welk oponthoud door bre ken van een veer van het salonrijtuig veroor zaakt zou zijn, schrijft men ons van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen nog het vol gende: Het betrof hier rijtuig 22839 van de „Mi- tropa". Gebroken is een veerhanger, de breuk was gedeeltelijk oud, d.w.z. dat te voren ter plaatse reeds een scheur bestond; deze scheur was voor het personeel, dat het rijtuig voor het vertrek en gedurende de reis tot Kranenburg heeft onderzocht, niet zichtbaar, daar zij door een tuimelplaatverborgen werd. Daar betref fende veeren bij een breuk door een daarvoor aangebrachten vangbeugel worden opgevangen, kon door de breuk geen gevaar ontstaan. In de Californische badplaats Pasadena is onder het motto „Bloemenromance" een buitengewoon verzorgd bloemencorso gehouden Terwijl de katholieke filmorganisaties, ver- eenigd in de federatieve stichting „Katholieke Filmactie" tot nu toe ondanks haar herhaald aandringen officiëel onkundig zijn gelaten om trent de plannen tot concentratie van het ka tholieke filmwezen in Nederland, worden thans via het Algemeen Nederlandsch Persbureau (A.N.P.) de volgende mededeelingen over deze specifiek katholieke aangelegenheid verstrekt. Men schrijft ons: In de laatste jaren hebben de Nederlandsche katholieken een groote belangstelling voor de film aan den dag gelegd. Dit bleek onder meer uit de oprichting van verscheidene vereenigin- gen van katholieken, die zich met de propa ganda voor de goede en de bestrijding van de slechte film, met productie en distributie van normaal- en smalfilm enz. bezig hielden. Het lag in de lijn van deze ontwikkeling, dat de besturen dezer organisaties en ook wel particu liere personen zich tot het Doorluchtig Neder landsch Episcopaat wendden om kerkelijke goed keuring van statuten, om moreelen en/of finan- cieelen steun e.d. Inmiddels waren te Rome reeds onderhande lingen gevoerd over een ontwerp: „Oeuvre pour le bon film", dat bij gelegenheid van de ope ning der Vaticaansche Wereldperstentoonstel- ling door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen persoon lijk bij de hoogste kerkelijke gezagdragers werd uiteengezet en verdedigd. Hierop werd een zeer waardeerende goedkeuring van Rome ontvangen. Een en ander bracht het Episcopaat er toe, te trachten de gewenschte leiding en orde ning aan het katholiek filmwezen te geven en wel op den grondslag van het zoo juist genoem de door het Kerkelijk gezag te Rome zoo zeer geprezen ontwerp. In zijn vergadering van 24 September j.l. be sloot het Nederlandsch Episcopaat een interdio cesane commissie in te stellen om een plan tot concentratie van het R.K. filmwezen in Neder land te ontwerpen. Als voorzitter dier commissie en vertegenwoor diger van het Episcopaat werd benoemd de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, Mgr. F. N. J. Hendrikcx en voorts als leden de heeren mr. B. Berger, burgemeester van Venlo (bis dom Roermond), rector I. Broekman (bisdom Den Bosch), mr. J. J. H. Houben (bisdom Bre da), Bern. Verhoeven (aartsbisdom Utrecht) en L. M. Weterings (bisdom Haarlem). Laatstgenoemde werd door de commissie als secretaris aangewezen. De commissie heeft in de maanden Novem ber en December vergaderd en een concentra tieplan ontworpen, hetwelk thans door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland volledig is goedgekeurd en waarvan de richtlijnen dus voortaan door alle organisaties, die aan film actie in katholiek verband willen deelnemen, zullen moeten worden gevolgd. Dit concentratieplan gaat uit van de volgende beginselen: de Katholieke Actie voor de Goede Film beoogt volgens de door Z. H. den Paus en het Nederlandsch Episcopaat vastgestelde richt lijnen: Zooals reeds is medegedeeld, zal de heer Oonk aftreden als waarnemend directeur der Vee houderijcentrale. Met hem zullen ook eenige la gere ambtenaren van deze crisisinstelling heen gaan. De heer Oonk volgt den heer Van Zwa nenberg naar Oss, vanwaar hij hem vroeger was gevolgd naar Den Haag. Dit aftreden van den heer Oonk schijnt ver band te houden met een geheele reorganisatie van het dagelijksche bestuur der Veehouderij- centrale, aan welke reorganisatie de bedoeling ten grondslag ligt, dat alle belanghebbenden uit het bestuur van de Veehouderijcentrale verdwijnen. Hiermede is eindelijk een einde gekomen aan een toestand, die velen reeds lang een erger nis was en die bjj de boeren het vertrouwen in de regeering nu niet bepaald heeft verhoogd. Vier jaren geleden immers is de heer Van Zwa nenberg benoemd tot; regeeringscommissaris, toen de regeering zich het monopolie toe eigende van de bereiding en export van bacon. De regeering sloot slachtcontracten af met de baconfabrikanten op voorwaarden, die diep ge heim waren, maar die toch bekend zijn ge worden. Deze voorwaarden waren voor de fabri kanten zóó gunstig, dat zij een veel te hooge vergoeding ontvingen. Wel is dat door de re geering ontkend, maar zij kon zich daarbij op geen ander gezag beroepen dan op dat van haar adviseur-regeeringscommissaris, den heer Van Zwanenberg, als vleeschconservenfabrikant, die echter tevens een der grootste belangheb benden was. Hierop werd besloten het contract met de geheime voorwaarden af te schaffen en het bereiden van bacon bij openbare inschrij ving te gunnen. Maar zooals het meer gaat bh publieke aanbestedingen, waarbij de inschrij vers elkaar kennen, er werd besloten een „op zetje" op den prijs te zetten. En wel een van 30 pet. Ook dit werd bekend. De Minister ver dedigde zich met te zeggen, dat hü nergens van wist en dat zijn adviseur-regeeringscommissaris hem niet ervan op de hoogte had gebracht. Deze adviseur-regeeringscommissaris was wel ervan op de hoogte, moet ervan op de hoogte zijn geweest, tenzij men aanneemt, dat hij zijn functie van adviseur en zijn functie van di recteur van een baconbedrijf zoo goed van el kaar wist te scheiden, dat de een inderdaad niet wist wat de ander deed. De heer Van Zwanenberg heeft hierop moe ten bedanken als regeerings-commissaris. Maar het meest wonderlijke van de heeèe affaire moest nog komen. De heer Oonk, oud procuratiehouder van de fa. v. Zwanenberg in Oss, werd na het aftreden van zijn oud-direc teur, waarnemend directeur der Veehouderij centrale. Door deze benoeming kwamen de verhoudingen bij dit lichaam toch wel in een zeer eigenaardig licht te staan. Aan de voor deur van het gebouw werd een belanghebben den fabrikant netjes uitgeleide gedaan en te gelijkertijd kwam door de achterdeur van het gebouw een vertegenwoordiger van denzelfden belanghebbende binnen, waardoor alle maat regelen eigenlijk toch teniet werden gedaan. Om het raadseltje der heerschende verhou dingen nog ingewikkelder en dus aantrekke lijker te maken, werd de heer Van Zwanen berg enkele weken geleden benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en ging de minister, die ongeveer anderhalf jaar door dezen regeeringscommissaris was voorge licht of niet voorgelicht op een wijze als boven beschreven, hem eigenhandig de bij deze orde behoorende versierselen opspelden. Zoo zijn de verhoudingen op het oogenblik, maar het schijnt, dat er nu toch veranderin gen zullen komen. De belanghebbenden in het dagelijksch be stuur van de Veehouderij-centrale zullen wor den ontslagen en hun plaats zal worden in genomen door vertegenwoordigers der boeren en wel van de drie centrale landbouw-organi- saties. Als nieuwe bestuursleden worden genoemd ir. W. de Jong, als voorzitter; de heer P. J. van Haaren, secretaris van den N. C. B. te Tilburg, namens den R. K. Boeren- en Tuin- dersbond, als vice-voorzitter; de heer Berkel namens den Christelijken Boerenbond; de heer Kingma namens het Kon. Nederl. Landbouw Comité, terwijl de heer Bertels den handel zal vertegenwoordigen. a. onder de katholieken te doen ontwaken en te bevorderen het besef van hun gewetensplicht om mee te werken aan de oplossing van het vraagstuk van de goede film; b. geldelijk zooveel mogelijk te steunen alles wat door de katholieken ondernomen wordt ter verkrijging en verzekering van invloed ten goe de op de films, overal waar die invloed oirbaar en noodig is. De actie staat onder leiding van een lichaam, dat als orgaan van Katholieke Actie zijn gezag ontvangt van het Episcopaat. Te dien einde wordt een Hoofdcomité benoemd bestaande uit een door het Episcopaat aangewezen voorzitter en tien leden, van wie twee uit elk bisdom door de respectieve bisschoppen worden benoemd. Dit Hoofdcomité wordt het eensdeels besturen de en ordenende, anderdeels leiding gevende orgaan voor Katholieke Filmactie in Neder land. De werkzaamheid van dit Hoofdcomité zal naast het wekken van belangstelling voor de goede en bestrijding van de slechte film be staan in het leiding geven aan en het orde ning brengen in de actie van organisaties, wel ke zich op het terrein van filmkeuring, film distributie en filmproductie bewegen. Het voeren van de algemeene actie wordt door het Hoofdcomité toevertrouwd aan een Natio naal Comité van Actie, dat de organisatie van plaatselijke actiegroepen ter hand neemt, ter wijl het Hoofdcomité in zijn taak van toezicht en leiding van de katholieke filmactie door een comité van deskundigen zal worden bijgestaan. Tot het negatieve van deze taak behoort o. a. de keuring van films naar den toelaatbaarheids maatstaf der katholieke moraal, zooals dat tot heden geschiedde door de Katholieke Filmcen trale te Leiden, voorts het uitoefenen van in vloed op het katholieke publiek om ontoelaat baar verklaarde films niet te bezoeken. Tot den positieven kairt van de werkzaamheid van het Hoofdcomité behoort de bevordering van de stichting van een adviesbureau en een distributiebureau als hulp bij de voorlichting der plaatselijke actiegroepen en katholieke organi saties bij het geven van adviezen omtrent het bezoeken van aanbevelenswaardige films en het geven van film vertooningen. Verder o. m. de bevordering van de studie van het wezen van de film en van de met de film samenhangende problemen op vakkundig, cultureel en artistiek terrein, ten slotte de bevordering der productie van goede films. Op het gebied van de smalfilm zal allereerst aandacht gewijd worden aan de eigen behoef ten van het katholieke volk aan moreel en cul tureel goede films. Advies- en distributiebureau zullen hier uitstekende diensten kunnen bewij zen. In het bijzonder zal de medewerking van de bestaande organisaties moeten gevraagd worden voor een tijdige bewerking van het plat teland ter wering van dreigende ongewenschte invloeden op dit terrein. Slechts die filmorganisaties kunnen aan de officieele katholieke filmactie deelnemen, wel ker statuten kerkelijk zijn goedgekeurd. De or ganisaties verklaren zich zonder de zelfstan digheid in eigen werkkingssfeer prijs te geven bereid, om in het belang van een deugdelijke coördinatie van het R. K. filmwezen, de alge meene leiding van het Hoofdcomité te volgen. Wat de verdere verhouding van de organisa ties onderling en van de organisaties tot de „Katholieke Actie voor de Goede Film" betreft, deze zal in overleg met de „Commissie van Des kundigen" nader worden bepaald. Het statuut van deze verhouding zal o.m. de verplichting tot erkenning van de uitspraken der officieele ka tholieke keuring, de verplichting om als onder deel der Katholieke Actie andere aangesloten organisaties niet openlijk te bestrijden enz. be vatten. Het Hoofdcomité kan te allen tijde de erken ning van een organisatte als onderdeel van de Katholieke Actie intrelflten. Hiervan staat be roep open op het Episcopaat. Als middelen van katholieke filmactie komen in aanmerking: het massaal bewegen van net katholieke publiek, tot het afleggen van de be lofte om geen ontoelaatbaar verklaarde film- vertooningen te bezoeken, het instellen van een z.g. Filmzondag (verklaring van den preekstoel van de katholieke plichten ten opzichte van net filmvraagstuk, geldinzameling, aansporing tot financieelen en moreelen steun, enz.), het uit geven van een populair katholiek filmblad, dat voorlichting geeft over de film als kunst en amusement naar moreele en cultureele normen, het werven van donateursgelden en andere con tributies. Hiermede is de voornaamste inhoud van het concentratieplan aangegeven. Nu de hoofdricht lijnen door het Episcopaat zijn goedgekeurd, zal voor de verdere uitvoering van dit plan een beroep gedaan worden op de medewerking van personen en organisaties, welke op het gebied van de film werkzaam zijn. Bij het vaststellen van deze richtlijnen is het Nederlandsch Epis copaat gedachtig geweest wat de Paus schrijft in zijn Encycliek „Vigilanti Cura": „Indien alle bisschoppen hun aandeel aanvaarden in de uit oefening van deze zwaarwegende waakzaamheid over de film, dan zullen zij zeker een groot werk verrichten, ter bescherming van de zedelijkheid van hun volk in de uren van verstrooiing en ontspanning." En mogen dan ook de slotwoorden van de Encycliek al spoedig in Nederland bewaarheid worden. „Zij zullen de instemming en medewerking van allen, katholieken en niet-katholieken, ver krijgen en aldus er toe bijdragen, om de groote internationale macht, welke de film is, met zekerheid te brengen naar het verheven doel van de bevordering van de edelste idealen en de meest juiste levensnormen". Het voorloopig adres van het secretariaat is: Wagenweg 252, Haarlem, waartoe men zich om nadere inlichtingen kan wenden. De S.D.A.P. schijnt ln het zicht der Kamerverkiezingen zich bijzonder snel aan een min of meernationa- ien geest te hebben „aangepast". De dagen van „De Zeven Provinciën" lijken begra ven in een vergeten 'verleden. De Vara zendt als het pas geeft het „Wilhelmus" uit en heeft deelgenomen aan de radio uitzending der vorstelijke huwelijksplech tigheden in Den Haag. De Arbeiderspers heeft haar lezers uitvoerige en van toon zeer behoorlijke reportages voorgezet over het nationale en koninklijke gebeu ren in de residentie. Kortom de tijd lijkt niet ver meer, of de sociaal-democraten hier te lande zullen het voorbeeld van de Engelsche labours en de Deensche socialisten volgen en zich van ganscher harte verzoenen met het constitutioneele koningschap als den meest wenschelij- ken en besten vorm eener duurzame en deugdelijke democratie. Deze conclusie blijkt echter ietwat voorbarig, want naar aanleiding van de uitvoerige berichtge ving van het Volk over het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard hebben de hoofdredactie en directie der Arbeiderspers zich ge noopt gevoeld haar standpunt als volgt te verdedigen: „Wij krijgen aanmerkingen van abon- né's over de uitvoerigheid van de repor tages in ons blad in verband met het huwelijk der Prinses. Laten wij er dit van zeggen: De zaak heeft niet slechts een politie- ken kant. Onze krant is ook een nieuws blad. Zij heeft tot taak de lezers op de hoogte te stellen van wat er voor belang rijks in de wereld gebeurt. Het huwelijk van de Prinses was een gebeurtenis, waarin duizenden, ook onder onze lezers, belangstelden. Wij zouden in onze taak te kort ge schoten zijn, als wij niet aan deze be langstelling voldoening hadden geschon ken. En wij weten zeker, dat het over- groote deel onzer lezers onze uitvoerige berichtgeving zeer heeft gewaardeerd. En nog wat: Laten wij toch niet angstvallig onze deur sluiten voor alles, wat buiten ons eigen kringetje ligt. Democratie be tee kent óók: open oog hebben voor alles, wat anderen beroert. Het beteekent ruimheid van blik en geest. En verdraagzaamheid. Onzen eigen beginselen behoeven en zullen wij daarbij in geen enkel opzicht te kort te doen! Wij hopen, dat onze critici dit eens rustig willen overwegen." Welnu wij hebben deze schoone verklaring van hoofdredactie en directie der Arbeiderspers rustig overwogen en zijn tot de volgende con clusies gekomen: le. Lang niet alle abonné's van de Arbeiderspers schijnen het „nationale" standpunt van de leiding der Arbeiders pers te deelen. 2e. Die leiding zelve meent aan een bo ven alle politiek staand, zuiver nationaal gebeuren als het huwelijk van de Prinses ook een politieken kant te moeten toe kennen, terwijl zij een dergelijk gebeuren buiten het eigen socialistische kringetje vindt liggen. Heeft diezelfde Arbeiders pers niet onlangs aan de niet-socialisten verweten, dat zij stelselmatig de socia listen buiten het nationale leven wilden houden, terwijl de sociaal-democraten van meet af aan niets liever wilden dan eraan deel te nemen? 3e. Aan de beginselen van de sociaal democratie hier te lande heeft de zgn. nationale houding der socialistische pers niets veranderd, zoodat wij onzen strijd tegen de socialistische beginselen met onverminderde kracht moeten blijven voortzetten, ja, met nog méér kracht dan voorheen, omdat het „nationaal doen" der S.D.A.P. slechts een opportu nistische manoeuvre blijkt, dat haar principes niet raakt. Dat alle katholieken dit goed onthou den, vooral met het oog op de a.s. ver kiezingen. De Utrechtsche rechtbank deed heden o.m. uitspraak in de zaak tegen een tweetal jeugdige monteurs, dat verscheidene dagen geleden te recht stond wegens heling van zegels, welke eenigen tijd geleden werden gestolen uit het registratiekantoor te Utrecht. De verdachten werden veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De eisch van den officier van justitie was tegen ieder zes maanden. De vroegere hospita van den zegeldief V., die ook wegens heling terecht stond, werd vrijge sproken van het haar ten laste gelegde. Toen de poelier B. te Doetinchem Zondagmid dag na het bijwonen van een voetbalwedstrijd thuis een kopje thee dronk, bemerkte hij een vreemden smaak en een brandend gevoel in zijn keel. Bij onderzoek van onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp, bleek dat de toegevoegde melk vergiftigd was met een of ander chemisch zuur. De politie heeft verscheidene personen in verhoor genomen en heeft thans ernstige ver moedens in een bepaalde richting. De vergiftig de melk is ter onderzoek opgezonden naar dr. van Ledden Hulsebos. Het slachtoffer heeft, dank zij geneeskundig ingrijpen, geen verder nadeel van het gebruik ondervonden. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het dd. 19 dezer te Marseille ver wacht wordende mailschip „Dempo", zal Woens dag, 20 Januari a s. om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te- Rotterdam (D.P.) en 7.38 uur te Den Haag (H.S.M.) arriveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9