Nederlandsch vliegtuig stort in Frankrijk omlaag Vier Nederlanders om het leven gekomen Een particulier toestel is, vermoedelijk door vleugelbreuk, op weg naar het vader land, in Pontarme verongelukt PROTECTOR Moordaanslag te Beugen L/i Feeststemming te Washington DUnSCHE BISSCHOPPEN NOG IN ROME Een antwoord van Spanje te Londen De gezondheid van Z. H. den Paus Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Weer I INBRAAK-VERZEKERING I Wraak de drijfveer? WOENSDAG 20 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20367 Dinsdagmiddag heeft zich nabij de gemeente Pontarme (Frankrijk) een vreeselijk vliegtuigongeluk voorgedaan, Waarbij vier personen den dood vonden. Vermoedelijk door het breken van een vleugel stortte hier de P.H.M.A.G., die, bestuurd door den bekenden Nederlandschen instructeur-vlieger A. R. Somer, om 14? u. 25 uit Parijs met drie passagiers naar Ypenburg was ver trokken, neer. De namen der passagiers luiden: Tissot, Hoeven en Maltha. Alle vier inzittenden werden op slag gedood. Om zes uur des middags had men nog slechts twee lijken uit de overblijfselen van het totaal vernielde toeatel kun nen bevrijden. De beide overige lijken zijn later op eenige honderden meters van het wrak in het moeras gevonden. Uit hetgeen ooggetuigen ver dien moet de conclusie getrok- worden, dat de ramp geens- *ll>s veroorzaakt is door een ont- ^'°ffing tijdens de vlucht, zooals *AUvankelijk verondersteld werd. beleer moet gedacht worden aan breken van een vleugel. Ver killende ooggetuigen althans ver dien, dat zij het toestel hebben neerstorten en dat zij duide- hebben waargenomen, hoe een vleugels los van het vliegtuig een eigen boog neerstortte. Het toestel Verslagenheid op Ypenburg Er kwam geen antwoord Roosevelt's plannen per radio over de heele wereld te hooren Een voortreffelijk bestuurder Janus Hoeven J. B. A. Tissot rr Het resultaat der bemoeiingen van den H. Stoel met Berlijn zou worden afgewacht Zoowel de regeering te Salamanca als die te Valencia wijzen het Britsche voorstel af Jongeman op een eenzamen weg door schoten gewond De vermoeienissen der laatste dagen dwingen tot meer dere rust y/«e NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Aanvankelijk werd gemeld, dat het toestel is neergestort tengevolge van een ontploffing, die zich plotse ling en door onbekende oorzaak voor deed. Het vliegtuig kwam neer in de vlakte van Mont l'Eveque nabij den Weg van Ermenonville. De vier inzittenden, die om 't leven &ekomen zijn, bleken allen Nederlan ders te zijn, te weten, de instructeur- vlieger A. R. Somer, de heer Joachim ^issot, de heer Hoeven en de heer Maltha. De lijken van Somer en Tissot konden spoedig uit de puinen van ket verwoeste vliegtuig worden be vrijd, naar die der beide andere in zittenden zocht men aanvankelijk te- Vergeefs. Onmiddellijk na het vernemen van droevige tijding heeft zich de ^iederlandsche Consul-Generaal, de keer L. Droogleever Fortuijn, naar de Plaats des onheils begeven, waar zich ^eds de burgemeester van Mont Eveque en de commandant van de ^6r*darmerie-afdeeling van Senlis be enden. De omgeving is afgezet door gen omes, die nieuwsgierigen op een af- tt*nd houden. autoriteiten, die ter plaatse geweest SjA Vernamen wij bovendien, dat er geen v6 alje van is, dat de lijken der slachtoffers ItJ^oold zouden zijn. Het toestel is wel vol tij vernield en vormt weliswaar niet t^fir dan een hoop verwrongen metaal, j5r brand is niet ontstaan. terrein, waar het toestel is neergeko- tij/1' is zeer moerassig en de overblijfselen een flink eind in den grond gedrongen. :Jtuit kan verklaard worden, dat, toen 5^ de eerste twee lijken uit de verwoeste Vu^t bevrijd had> n°S POginSen in het Vji gesteld werden om onder de puinen de beide overige lijken te vinden. Toen °hmogelijk bleek is men verder gaan k, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat deze beide slachtoffers tijdens den val uit hun zitplaatsen moeten zijn ge slingerd, dan wel in wanhoop uit het val lende toestel moeten zijn gesprongen, aan gezien men na veel moeite hun lijken op eenige honderden meters van het wrak in het moeras vond. Zooals reeds gemeld, heeft de burgemees ter van Senlis, vergezeld van den comman dant der plaatselijke gendarmerie, zich ter stond naar de plaats van het onheil bege ven. Hij gaf onmiddellijk opdracht alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk het stoffelijk overschot der slachtoffers te bergen en over te brengen naar het zieken huis te Senlis. Dit is inmiddels geschied. Te vens gelaste hij den inmiddels ter plaatse aangekomen onderprefect met de meeste zorg de papieren, die zich op de slachtoffers en in het toestel bevonden, te verzamelen en onder de hoede der autoriteiten te plaat sen. Met lofwaardigen ijver heeft de gendar merie van Senlis gewerkt aan de berging van de slachtoffers. Het bleek echter al spoedig, dat ook de vlugste berging niet meer kon baten, aangezien de ongelukki- gen op slag dood moeten zijn geweest. De P. H. M. A. G. was een Waco, een dub beldekker, die plaats biedt aan vier personen. Het toestel is het eigendom geweest van den eveneens bij een vliegramp om het leven ge komen heer Van der Leeuw uit Rotterdam. Men vermoedt nu nadere inlichtingen zul len uitwijzen of dit vermoeden juist is dat het toestel verkocht was aan een gegadigde, die, de goede kwaliteiten van den heer Somer, den instructeur-vlieger van de Nationale Lucht- vaartschool te Eindhoven kennende, hem heeft uitgenoodigd een vlucht te maken met het toe stel, teneinde de vlieghoedanigheden te toonen. Te dien einde zou dan de heer A. R. Somer Dinsdagmiddag met zijn drie passagiers zijn opgestegen voor een vlucht van Parijs naar Ypenburg. De P. H. M. A. G. was reeds geruimen tijd ingedeeld bij de vloot van de Nationale Lucht- vaartschool en werd regelmatig gecharterd voor het maken van privé-vluchten, waarbij de heer Somer meestal als piloot optrad. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft was men in vliegerskringen op Schiphol geneigd aan te nemen, dat deze moest worden gezocht in omstandighederi, welke buiten bereik moe ten hebben gelegen van den vlieger. Dat hier sprake zou geweest zijn van een ontploffing, zooals eerst werd gemeld, werd hoogst onwaar schijnlijk geacht. In dit verband was men van meening, dat de conclusie, dat het ongeluk door vleugelbreuk zou zijn ontstaan, meer aannemelijk is, hoewei eerst nadere gegevens omtrent de toedracht van het gebeurde dienen te worden afgewacht, alvorens men een voorloopig oordeel zal kun nen uitspreken. Dat de ramp bij Senlis, gelegen op een af stand van circa 60 K.M. van Parijs, op het vliegveld Ypenburg groote verslagenheid heeft veroorzaakt, spreekt vanzelf. Toen wij er Dinsdagavond aankwamen, waren aanwezig de heeren Reynders, Asjes en Nuesink, onderscheidenlijk gedelegeerd commissaris van de Exploitatie-mij. Ypenburg, instructeur van de Nationale Luchtvaartschool en administra teur van de genoemde exploitatie-mij. Voortdurend rinkelden telefoons op verschil lende plaatsen en toch waren de heeren zoo bereidwillig ons een en ander mede te deelen. Van den heer Nuesink vernamen wij, dat de P.H.M.A.G. reeds enkele dagen op Le Bourget stond. De heer Schmidt Crans, chef instructeur van de N.L.S., had het toestel op het Parijsche vliegveld laten staan, daar toe door een onbeteekenend motordefect ge noodzaakt. Per trein was hij naar Neder land teruggekeerd. De N.L.S. had toen Mal tha naar Parijs gestuurd, om de reparatie te verrichten en later was „Janus" Hoeven hem nagereisd ter controle van de reparatie. Maandag was de heer. A. R. Somer, verge zeld van den sportvlieger Tissot, naar Parijs vertrokken, om het toestel Dinsdag met de beide mecano's over te vliegen. Volgens het op Ypenburg ontvangen bericht, is het toestel Dinsdagmiddag 14.25 Nederland schen tijd gestart en omstreeks 14.45 neergestort. Voorts deelde de heer Nuesink nog mede, dat men zich omstreeks 5 uur op Ypenburg onge rust begon te maken. De P.H.M.A.G. had er al moeten zijn. De lichten op het veld waren ont stoken. Men belde toen Waalhaven op en ver zocht radiografische inlichtingen. Het is bij vragen gebleven: antwoord kwam er niet. De Jobstijding kwam om 6 uur binnen. De heer Mohr, de Parijsche vertegenwoordiger van de K.L.M., deelde toen telefonisch mede, dat de P.H.M.A.G. gevallen was, dat twee lijken geborgen en geïdentificeerd waren, als zijnde de stoffelijke overblijfselen van Somer en Tis sot en dat de beide andere lijken niet te vinden waren. Omstreeks 8 uur belde de heer Mohr voor de tweede maal op. Hij bracht toen het bericht, dat ook de beide andere lijken gevonden waren. De overblijfselen van de vier slachtoffers zijn in een chapelle ardente te Senlis op gebaard. Het bestuur van het vliegveld Ypenburg heeft den heer Mohr verzocht een spoedig transport van de lijken der slachtoffers te bevorderen. In Frankfurt a. Main hield de brandweer een demonstratie met schuimbluschappa- raten. De St. Nicolaaskerk zag er na de demonstratie uit, als was zij geheel inge sneeuwd WASHINGTON, 19 Jan. (Reuter). Van daag geleek de hoofdstad der Vereenigde Staten op een stad, welke gereed was voor de kroning van een koning. Tal van houten tribunes zijn opgericht om duizenden te herbergen, die morgen Roosevelt zullen zien, wanneer hij zich naar het Capitool begeeft om er ten tweeden male als president te worden geïnstalleerd. Men verwacht meer dan 300.000 bezoekers. Er zijn schikkingen getroffen om op het groote plein vóór het Capitool 50.000 toeschou wers te ontvangen, die zullen toezien, wanneer de president den eed aflegt. Vervolgens zal Roosevelt zijn installatierede uitspreken. Deze redevoering van Roosevelt, waarin hij zijn plannen voor de volgende vier jaren zal ontvouwen, zal per radio over de ge- heele wereld worden verspreid. Uit Eindhoven wordt ons in dit verband medegedeeld, dat heden, Woensdag 20 Ja nuari, van 17.20—18.05 (Amst. tijd) door de Amerikaansche kortegolfzenders w2xaf op 31.48 meter, w3xal op 49.18 meter en w2xe op 13.94 meter, een speciaal programma zal worden uitgezonden, waarvan het hoofd bestanddeel gevormd zal worden door den Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs is een groote militaire parade gehouden, waarbij door generaal Barès een aantai medailles werd uitgereikt De heer Asjes heeft vervolgens nog enkele mededeelingen gedaan. Somer, een uiterst be kwaam piloot, trad na zijn Soesterbergsche jaren in 1932 bij de N.L.S. op Waalhaven in dienst. Al spoedig werd hij aangesteld tot chef-instruc teur op het vliegveld Eindhoven. Sinds Novem ber van het afgeloopen jaar was hij als instruc teur op het vliegveld Ypenburg werkzaam. Eiken Zondag gaf hij nog in Eindhoven les. De heer Somer was niet alleen bekend als een voortreffelijk bestuurder, maar ook zeer be mind wegens zijn prettige omgangsvormen. Hij was eerst twee jaar geleden gehuwd en laat een vrouw en een baby van drie maanden achter. De heer Somer woonde te Stompwijk. De werktuigkundige „Janus" Hoeven heeft jarenlang voor Fokker gewerkt, waar hij zeer goed stond aangeschreven. Hij fungeerde als „internationaal man", d.w.z. dat hij belast was met het monteeren van toestellen in het bui tenland. Hij werkte o.a. in Turkije, Polen, Zwe den, Engeland en Frankrijk en heeft veel ge vlogen met ir. Grasé. Een toestel door „Janus", zooals hij in de wandeling heette, goedgekeurd, was goed. Dat wist iedereen, aldus de heer As jes. Ongeveer zeven jaar werkte hij voor de Na tionale Luchtvaartschool, eerst op Waalhaven en later op Ypenburg. Door zijn ondergeschik ten werd hij op de handen gedragen. De overledene was ongeveer 39 jaar oud, ge huwd en vader van twee dochters. Hü woonde de laatste jaren te Rijswijk. Tenslotte sprak de heer Asjes nog over den heer J. B. A. Tissot, een van zijn leerlingen, die pas uit Indië was teruggekeerd, waar hij in de cultures werkzaam was. Evenals de be stuurder Somer was de heer Tissot nog slechts korten tijd gehuwd. Hij was nog niet gebreveteerd, maar had al twee van de drie proeven met goed gevolg af gelegd en vloog al solo. De heer Asjes ver wachtte zeer veel van dezen vlieger, die pas twee maanden les had. Tot zoover onze zegslieden. Op hen rustte ook de taak de familieleden van de slachtoffers in kennis van de ramp te stellen. Behoeft het nog gezegd te worden, dat zoowel de ongeluks tijding op zich zelf beschouwd als het vervullen van dezen plicht veel van hun krachten gevergd heeft. Voeg daarbij nog het beantwoorden van tal van telefoontjes, dan zal men zich eenigs- zins een beeld kunnen vormen van de stem ming, welke Dinsdagavond op het vliegveld aan den straatweg Den HaagRotterdam heerschte. (Zie verder pagina 2. Derde kolom). Verwachting: Zwakke tot matigen Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, E later wellicht enkele regenbuien, aanvan- kelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiM ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiimiiinmim Onze Kom. correspondent seint ons dato 19 Januari: Naar heden verluidt, zullen de vijf Duit- sche Kardinalen en Bisschoppen nog tot Vrijdag of Zaterdag te Rome blijven. Aldus zijn zij in de gelegenheid, het resul taat af te wachten van de aanvragen, die door den H. Stoel langs den diplomatieken weg tot de regeering te Berlijn zijn gericht. Heden brachten de Duitsche Kerkvorsten per auto een bezoek aan Castelgandolfo, waar zij de pauselijke villa bezichtigden. Door hun langer oponthoud zullen zij waarschijnlijk de gele genheid aangrijpen om de zielemis voor Paus Benedictus XV bij te wonen, die op zijn sterf dag 22 Januari in de Sixtijnsche kapel wordt gehouden. door president Roosevelt in de Engelsche taal te houden toespraak. Deze toespraak zal voorafgegaan worden door een kort ooggetuige-verslag van de hiermede gepaard gaande plechtigheden, terwijl er on middellijk nadat ze uitgesproken zal zijn, een résumé van zal worden gegeven in de Fransche taal. De Phohi zal de speech van president Roo sevelt opvangen, teneinde haar den volgenden dag tijdens zijn normale uitzendingen naar Oost en West door te geven. Bovendien zal de Phohi als onderdeel van het Amerikaansche programma, dat geheel in het teeken van president Roosevelt's ambtsbeves tiging staat, heden, 20 Januari van 21.2021.39 (Amst. tijd) een speciale voor Amerika be stemde uitzending verzorgen, waarin bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de on derzoekingen, welke den laatsten tijd in ons land hebben plaats gevonden en waarbij vrij sterke aanwijzingen gevonden zijn, dat pre sident Roosevelt's voorouders van Hollandsche afkomst waren. Dit programma, waarin o.a. ook de Ameri kaansche gezant, mr. Grenville T. Emmet zijn medewerking zal verleenen, zal uitgezonden worden uit het Zeeuwsche dorp Oud Vosse- meer, waar de voorouders van president Roo sevelt gewoond zouden hebben en verspreid worden via de beide Phohi-zenders phi op 25.57 meter en pcj op 31.28 meter. LONDEN, 19 Jan. (Reuter) Het antwoord van Valencia en Salaman ca op het voorstel tot het uitoefenen van controle in Spanje is heden ont vangen. Valencia verwerpt noch het ontwerp, noch het beginsel van controle, doch verklaart dat de omstandigheden het ontwerp onaanvaardbaar maken. De regeering te Valencia merkt op, dat in geen absolute bewaking van de havens der rechtschen is voorzien en verlangt, dat ook zal worden gelet op het aankomen van vrijwilligers. De regeering verklaart verder, dat iedere schen ding van het ontwerp haar vrijheid van han delen terug zou geven. Salamanca acht het ontwerp eveneens op- aanvaardbaar en vestigt de aandacht op de duizenden Fransche vrijwilligers, die de grens overschrijden. De leiders van de beweging van Franco spre ken hun bewondering uit voor de pogingen der Britsche regeering tot het handhaven der neu traliteit en het meer menschelijk maken van den strijd. Zooals men zal weten is men thans bezig het bovengenoemde ontwerp te vervangen door een ander, dat niet zoozeer afhangt van de goed keuring van Valencia en Salamanca en dat niet alleen betrekking heeft op materieel, doch ook op de vrijwilligers. Dit ontwerp is evenwel nog niet door de subcommissie besproken. In het Brabantsche dorpje Beugen heeft een lafhartige moordaanslag plaats gehad, waarvan een boerenzoon het slachtoffer is geworden. De jongeman, J. B., die den avond bij ken nissen had doorgebracht, begaf zich huiswaarts, toen hij op een donkeren en eenzamen weg plotseling werd aangevallen. Eenige onbekend gebleven personen losten met een jachtgeweer een aantal schoten hagel op den niets kwaads vermoedenden B. De hagelkorrels drongen het slachtoffer in den hals. Hiermede nog niet te vreden, wierpen de aanvallers zich op B. en brachten hem eenige zware slagen met de kolf van het geweer toe, waardoor een hevig bloe dende hoofdwonde ontstond. Toen de ongeluk kige bewusteloos neerviel namen de aanranders de vlucht. Nadat het slachtoffer weer tot bewust zijn was gekomen is hij zoo goed en zoo kwaad als het ging een naburige woning binnengestrompeld. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Ofschoon de toestand van den gewonde aanvankelijk zorgwekkend was, is het levens gevaar thans geweken. De politie stelt een onderzoek in naar de laffe daders. Waarschijnlijk is hier een wraakneming in het spel. Onze Rom. correspondent seint ons dato 19 Januari: Het bevinden van Z. H. den Paus toonde heden eenige reactie op de vermoeienissen van de laatste dagen en op het drukkende sirocco-weer, dat op de droge koude van de vorige week is gevolgd. De hartfunctie was minder rustig dan de vo rige week en de behandelende geneesheer heeft Z. H. den Paus dan ook weer strengere rust voorgeschreven en het verblijf op het rustbed in de ontvangstzaal beperkt. HET NEDERLANDS CUE PARTICULIERE VLIEGTUIG DE P.H.M.A.G. BIJ PONTARME (FR.) NEERGESTORT. VIER PERSONEN KWAMEN OM HET LEVEN. De Rooden zouden een belangrijke strategische winst hebben behaald door de insluiting van den heuvel Cerro de los Angeles bij Madrid. De Duitsche Bisschoppen zouden te Rome het resultaat der bemoeiingen van den H. Stoel met Berlijn blijven afwachten. De gezondheid van den H. Vader ondervindt eenige reactie van de vermoeienissen der laat ste dagen. De regeeringen te Salamanca en Valencia wij zen het Britsche voorstel tot controle in Spanje af. Heden wordt president Roosevelt beëedigd; zijn plannen zullen per radio over de geheele wereld te hooren zijn. Ernstig verkeersongeluk op den Hemweg te Am sterdam; vier art is ten gewond, van wie een zeer ernstig. Moordaanslag te Beugen. Valsche geruchten over den kruiser „De Ruy- ter". New-Yorksche Beurs: Slot verdeeld. iSo r-v 4\v\iunniiiiiiiMiii;;i// j -A's? gland op Woensdag 1 uur v.m.: 74635 Vorige stand: 745.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1