S: LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Dienst van Sociale Zaken te Beverwijk Honderden dooden bij Malaga Eden bespreekt in het Lagerhuis de Britsche buitenlandsche politiek De vliegramp by Senlis WOENSDAG 20 JANUARI 1937 De gemeenteraad van Beverwijk besloot tot instelling daarvan Een stap vooruit Antwoord van den voorzitter FAILLISSEMENTEN Minister Eden DAMMEN District Noord-Holland, afd. Haarlem SCHAKEN De Rochade IIHeemstede IV Arnhem in cijfers Loop der bevolking in 1936 De 85.000 gepasseerd .AU//, SST... STILTE Godsdienstige gezindten (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een gewelddadige veldslag, welke reeds meer dan 24 uren voortduurt Heftig tegenoffensief der regeeringstroepen Een bruidegom, die uit de lucht komt vallen Nieuwe verdediging der non-interventie Gevaar voor een Europeeschen oorlog tengevolge van het Spaansch conflict is beslist beperkt Een stap vooruit Spanje zal ook na den oorlog zichzelf blijven De Britsche belangen in het Spaansche conflict De toestand in Marokko De internationale toestand Het Duitsche „credo" Tot op 800 meter afstand zijn stukken van den rechter vleugel gevonden Bekneld geraakt in een mengapparaat Het slachtoffer kort daarop bezweken De Philippijnen willen onafhankelijkheid Een uiting van Manuel Quezon Vermiste bemanning terecht ^iiiniiimiiimimmiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT glHIIIIIIIIIinillll!llinilllllllllllllllllllllinill!lllll!llinilllllllllll1llllll!IIIIIIIIIIIIIIIIII!!lll!l!lllll!IIIII!IIIIIIHIinil| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii STAD De gemeenteraad van Beverwijk heeft Dins dagavond vergaderd onder leiding van den bur gemeester, mr. H. J. J. Scholtens. In behandeling kwam het voorstel van B. en W. tot instelling van een dienst voor Sociale Zaken en tot opheffing van de instelling Maat schappelijk Hulpbetoon te Beverwijk en het Burgerlijk Armbestuur te Wijk aan Zee en Duin. De soc.-dem. fractie heeft intusschen voorge steld, de benoeming van den directeur van den nieuwen gemeentedienst aan den raad over te laten De heer VTNK had voorgesteld om de com missies van advies, waartoe de verordening de mogelijkheid opent, samen te stellen uit min stens drie en hoogstens jnjf leden. In elke com missie neemt een lid van het college zitting, in de eerste plaats de wethouder voor Sociale Za ken, die tevens voorzitter is. De leden worden benoemd door den raad. De heer GABEL merkte op, dat zijn voorstel juridisch niet juist is gebleken. Het zou alleen mogelijk zijn, wanneer het een directeur van Armenzorg betrof. De VOORZITTER antwoordde, dat de ge meente voor de aanstelling van een directeur nog te klein van omvang is, „Dienst" is hier een mooi woord voor afdeeling. Met de leiding wordt een ambtenaar ter secretarie belast, die den titel van directeur ontvangt. De heer VTNK verdedigde zijn voorstel en wees er cp, dat B. en W. de verantwoordelijk heid ook moeten kunnen dragen. De heer VISSER kon zich met de strekking van de voordracht niet vereenigen. Volgens spr. wordt het een bureaucratische instelling. De commissie van advies zal practisch weinig mede zeggenschap hebben. Spr. had het beter ge vonden, wanneer Maatsch. Hulpbetoon gereor ganiseerd was en B. en W. de verantwoordelijk heid hadden aanvaard. Hij maakte zich be vreesd, dat de nieuwe dienst op de uitkeeringen zal gaan bezuinigen. De heer ROTHE betreurde het, dat B. en W. de vakorganisaties uitgeschakeld hebben. Toch hebben wij goed werk gedaan en zouden ook in de toekomst goed werk kunnen doen met kennis van zaken. Daarom vroeg spr. toezeg ging dat B. en W. de vakorganisaties zullen blijven erkennen door ze in de advies commis sies te doen vertegenwoordigen. De heer RIJKENS stelde voor om de ver goeding van ƒ1 aan de leden der commissies te schrappen. Dit voorstel werd evenwel niet gesteund. De heer STEYN had niet gedacht, dat het eenmaal zou komen tot een algeheele opheffing van Maatsch. Hulpbetoon. Er is getracht de armenzorg zoo goed mogelijk te doen zijn. Er is een heele strijd gevoerd om het vroegere armbestuur om te zetten in een instelling van M.H. De vorming van den voorgestelden dienst is een stap achteruit. Men had gevoeglijk de bemoeiingen, welke noodig waren, van M. H. kunnen afnemen, aan deze instelling overlatende de eigenlijke verzor ging der armen. Juist de goede manier van wer ken dezer instelling (al waren er aanvallen), die autonoom was en waarvan de leden naar eer en geweten en naar eigen levenservaring hun beslissing namen zonder aanzien des per- soons, viel te loven. Spr. was er niet van overtuigd dat die ver zorging evengoed zal zijn onder de nieuwe re geling. Spr. had iets anders verwacht. De heer PASSCHIER kon niet inzien dat de nieuwe regeling minder democratisch is. Het zal dan ook geen stap achteruit zijn. De zaak wordt gecentraliseerd en B. en W. krijgen over het geheel een beter overzicht, evenals de leden van den raad. De heer VINK trok zijn amendement gedeel telijk in, maar wenschte de benoeming der com missieleden aan den raad te houden en daar voor B. en W. een aanbeveling te doen in dienen. De VOORZITTER kon zich tenslotte hier mede vereenigen, met dien verstande, dat een voordracht, inplaats van een aanbeveling wordt ingediend. Na repliek werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Alleen de heer Visser stemde tegen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem sprak Dinsdag de volgende faillissementen uit: J. W. Raatgever, pensionhouder, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht no. 24, Curator Mr. A. W. Hellema wonende te IJmuiden; B. Hemmelder, koopman in stijfsel, wonende te Zaandam, Czarinastraat 36, Curator Mr. L. V. Hoog, wonende te Haarlem; Johan Roetman, sigarenfabrikant, wonende te Haarlem, Vosmaerstraat 87, Curator Mr. F. M. Hagemeijer, wonende te Haarlem; F. Nagel, caféhouder, destijds te Amsterdam, thans wonende te Haarlem, Kruisweg 28, Cura tor Mr. J. Deenik, wonende te Haarlem; N. H. Heere, handelsemployé, vroeger wonen de te Soerabaia, thans te Zaandam, Schapen pad no. 30, Curator Mr. F. A. Davidson, wo nende te Haarlem; Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, te Haarlem; Wegens gebreke aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: J. Koper, metselaar, wonende te Zandvoort, Westerparkstraat 27, Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem, F. A. Beelen Jr., fruithandelaar, wonende te Haarlem, Wagenweg no. 118, Curatrice Mevr. De VOORZITTER antwoordde, dat hy zich kon voorstellen, dat de instelling van M. H. destijds een verbetering was. B. en W. hadden geen tijd om er zich over bezig te houden. Toch had spr. de overtuiging gekregen, dat men toen de portée niet begrepen heeft, van wat ging geboren worden. Mien plaatste een wethouder in het bestuur, om in den raad ter verantwoording te kunnen worden geroepen en dit is ook meermalen ge beurd. Geheel ten onrechte evenwel, want hij was geen verantwoording schuldig. Dat wordt tegenwoordig zelfs nog niet ingezien. Maar spr. wilde zich niet op zijpaden be geven, door aan vroegere fouten te herin neren. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, wonende te Haarlem Op grond van verzet werd vernietigd het fail lissement van: H. Westmijze, behanger en stoffeerder, wonen de te Purmerend, Curator Mr. O. H. van Wijk, wonende te Heemstede. Voor de competitie van bovengenoemden bond werden de volgende wedstrijden gespeeld: Derde klasse Oosterkwartier I—D. O. S. I 164 A. de JongC. Vrolijk J. J. van EijkW. Dijkhof IJ. de JongH. Cassé W. de JongG. Ottolini J. PoppenH. J. van Berk W. van PeltJ. Spijker J. v. d. KoddeP. Heidweillero C. M. BeekT. Dinkla H. Beck—H. J. Oudhof P. v. PuttenA. Asmus Vierde klasse BennebroekStabiel 812. 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 In café „Suisse" aan den Rijksstraatweg te Haarlem werd Maandagavond een competitie wedstrijd gespeeld tusschen het tweede tiental van De Rochade en het vierde tiental van de Heemsteedsche Schaakclub. De uitslag was 4^-5%. De bevolking der gemeente Arnhem bestond op 1 Januari 1936 uit 84994 zielen, te weten 40558 mannen en 44436 vrouwen. In den loop van het jaar 1936 werden 3913 aangiften voor vestiging in de gemeente ge daan, betreffende 5928 personen, te weten 2655 mannen en 3273 vrouwen. Het aantal in 1936 geboren kinderen, behoo- rende tot de werkelijke bevolking der gemeente bedroeg 1419, te weten 738 mannen en 681 vrou wen. Het aantal in den loop van het jaar gedane aangiften van vertrek beliep 3737, en betreft 5222 personen, te weten 2300 mannen en 2922 vrouwen. 722 personen, te weten 350 mannen en 372 vrouwen behoorende tot de werkelijke be volking der gemeente, zijn in 1936 overleden. Op 1 Januari 1937 bestond de werkelijke be volking uit 86397 zielen, te weten 41301 man nen en 45096 vrouwen. Het geboorte-overschot bedroeg 697 personen, te weten 388 mannen en 309 vrouwen. Het gunstig verschil tusschen vestiging en vertrek bedroeg 706 personen, te weten 355 mannen en 351 vrouwen. De totale toename van de bevolking bedroeg 1403 personen, te weten 743 mannen en 660 vrouwen. Voor het jaar 1935 bedroeg de toeneming 995 Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! MlEfflw personen, te weten 464 mannen en 531 vrouwen Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 676. Levenloos aangegeven: 34 mnl. en 35 vr. In de gemeente geboren, niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 38 mannen en 39 vr. Buiten de gemeente geboren wel behoorende tot de werkelijke bevolking: 9 mannen en 5 vr. In de gemeente overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 83 mannen en 63 vr. Buiten de gemeente overleden, wel behoorende tot de werkelijke bevolking: 26 m. en 10 vr. Op 1 Januari 1936 woonden in de gemeente 1718 personen, die niet de Nederlandsche nati onaliteit bezaten, te weten 632 mannen en 1086 vrouwen. In den loop van het jaar vestigden zich in de gemeente 249 vreemdelingen, nml. 82 man nen en 167 vrouwen en vertrokken 305 vreem delingen, nml. 96 mannen en 209 vrouwen, zoo dat het aantal vreemdelingen op 1 Januari 1937 bedroeg 1662, te weten 618 mannen en 1044 vrouwen. Het volgende overzicht geeft aan het zielen tal naar de onderscheiden godsdienstige ge zindten op 1 Januari 1937. Ned. Hervormd: 12450 m., 14382 vr., totaal 26832. Waalsch Hervormd: 46 m., 54 vr., tot. 100. Evang. Luthersch: 680 m., 810 vr. tot. 1490. Hersteld Luthersch: 15 m., 25 vr., tot. 40. Doopsgezind: 235 m., 331 vr., tot. 566. Remonstrant: 235 m., 422 vr., tot. 657. Gereform. Kerken: 1679 m., 1968 vr., tot. 3647. Christ. Gereform.: 149 m., 164 vr. tot. 313. Roomsch Kath.: 16483 m., 18389 vr., tot. 34872. Oud Roomsch of Bissch. Cler.: 17 m. 17 vr., tot. 34. Ned. Israëliet: 681 m., 822 vr., tot. 1503. Port. Israëliet: 5 m., 1 vr., tot. 6. Andere gezindten: 668 m. 795 vr., tot. 1463. Tot geen gezindte behoorende: 7957 m., 6915 vr. tot. 14872. Onbekend: 1 m., 1 vr„ tot. 2; mannen 41301, vrouwen 45096, totaal 86397. Het aantal in 1936 in de gemeente gevestig de gezinnen bedraagt 802, dat van de vertrokken gezinnen 599. In 1935 vestigden zich 656 gezinnen en ver trokken 522 gezinnen. GIBRALTAR, 19 Jan. (Reuter). De re geeringstroepen hebben van Malaga uit een hevig tegenoffensief ingezet, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Er wordt zoo verwoed gevochten, dat de ziekenhuizen te Algeciras, San Roque, als mede de veldlazaretten der rechtschen vol gewonden liggen. De gezamenlijke verliezen aan beide zijden gedurende de 24 uur welke de strijd duurt, zouden ongeveer duizend bedragen. Dit tegenoffensief der regeeringstroepen werd ontketend, toen de nationalisten vanuit Mar- bella oprukten naar Fuengirola, halverwege tusschen Marbella en Malaga. Over den strijd om Cerro de los Angeles meldt Havas nader: De regeeringstroepen, die in den afgeloopen nacht van Villaverde Bajo waren vertrokken, kwamen des ochtends bij Cerro de los Angeles aan. Na een verbitterd gevecht van drie uur hadden de regeeringstroepen de kerk en het kleine hotel op den top van een heuvel om singeld. Zij maakten 250 gevangenen, doch konden niet in de kerk binnendringen. Om streeks den middag duurde de strijd nog voort. Van Villaverde Bajo zijn de regeeringstroepen ongeveer zeven kilometer opgerukt. Villaverde Alto werd genomen, hoewel de plaats door loopgraven omgeven was. De rechtschen hebben daarop in den middag een hevigen tegenaanval bij Cerro de los An geles ingezet. De commandant der rechtsche strijdkrachten zond aanzienlijke versterkingen om de troepen, die nog tegenstand bieden in de kerk en de herberg, te bevrijden. De soldaat Giuseppe Tomassi, die tot het Italiaansche luchteskader behoort, was van plan te 'Gabice aan de Riviera in het huwelijk te treden. Datum en uur van de plechtigheid wa ren reeds bepaald. Maar op het laatste oogen- blik, toen de soldaat zijn verlof al in zijn zak B. en W. meenen, dat de nieuwe regeling, sociaal gesproken, een stap vóóruit is. Men zal meer kunnen bereiken en minder ver zuimen dan bij de tegenwoordige manier van werken. Er zitten geen bezuinigingsbe doelingen achter. Uitsluitend bedoelingen van efficiency. Wat de vertegenwoordiging der vakorganisa ties in de commissie van advies betreft, zooals dat in het oude reglement was geregeld, ge beurde het nergens in den lande. Dan zou men b.v. ook den kleinen middenstand moeten in schakelen. De samenstelling zou eenzijdig zijn, want tenslotte zit men er niet om de belangen van de leden te behartigen, maar van de ar menzorg in het algemeen. Spr. ontraadde verder het amendement Vink. Wethouder OUT kon ook niet inzien dat de nieuwe regeling een stap achteruit zou zijn. De bemoeiingen zijn geweldig toegenomen, het personeel werkt thans onder hoogspanning. Er moet wat gebeuren en wat thans voorgesteld wordt, opent de mogelijkheid tot intensiever werken. De arbeid van de bestaande instelling wordt zeer zeker gewaardeerd, maar het werd te veeL LONDEN, 19 Jan. (Renter). De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft hedenavond in het Lagerhuis een groote redevoering uitgesproken over de buiten landsche politiek. Hij constateerde met voldoening, hoe zeer het volk in Groot Brittannië en in talrijke landen voor den vrede is. Spreker betreurde echter de afwezigheid van volledige vrijheid in uitdruk king en internationale betrekkingen tusschen alle landen. Deze afwezigheid belet 'n volledigen invloed van de wereldopinie. Voortgaande stelde Eden de verantwoorde lijkheid in het licht, die op Groot-Brittannië rust op internationaal gebied, waarna hij over ging tot bespreking van de Spaansche kwestie. In den internationalen toestand verduistert Spanje alle overige gebeurtenissen, zoo zeide hy. Ofschoon het conflict met onver zwakte felheid voortwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, zonder vol komen opgeheven te zijn, toch be slist beperkt. Eden herhaalde, dat de Britsche politiek zich verzet tegen interventie en verklaarde, dat, wanneer wie het ook zij gelooft, dat alleen tengevolge van dezen burgeroorlog een of andere buitenlandsche mogendheid Spanje gedurende een generatie zal gaan beheerschen. ziin leven zal richten en zijn buitenlandsche politiek leiden, h(j, Eden, er van overtuigd ls, dat men zich vergist. Dit is het minst waarschijnlijke van alle mo gelijke resultaten van dezen burgeroorlog en wel omdat wij, aldus spreker, energiek ons zou den verzetten tegen iedere gebeurtenis van dien aard en wij zouden niet de eenigen zijn. Tenzij een tegenspraak ontstaat met de geheele geschiedenis van Spanje, zal de al geheele massa van het trotsche Spaansche volk het minst kwaden wil gevoelen Jegens die volkeren, die het minst tusschenbeide zijn gekomen. De inmenging in Spanje is slecht, niet alleen uit menschelijk oogpunt, maar ook van politiek standdpunt. Het is geen Britsch belang, dat Spanje een bijzonderen regeeringsvorm, hetzij 'n rechtschen, hetzij een linkschen heeft. Toestaan, dat wij gaan deelnemen aan een kampioenschap van dezen aard beteekent deel te gaan nemen aan een oorlog van met elkaar strijdende ideologiën, welke wij veroordeelen. Het is aan het Spaansche volk en aan niemand anders een beslissing te nemen omtrent den regeeringsvorm in Spanje en daarom zullen wij voortgaan de inmenging van buiten af te ontmoedigen. Vervolgens zeide Eden: Er is geen woord, geen komma in de Italiaansche verklaring, die aan welke buitenlandsche mogendheid ook het recht zou kunnen geven, hoe haar regeering ook ge kleurd moge zijn, te intervenieeren in Spanje, welk deel ook. De Britsche belangen in Spanje en het Spaansche conflict zijn: ten eerste het con flict niet buiten de grenzen van Spanje zelf te laten treden en ten tweede de poli tieke onafhankelijkheid en territoriale in tegriteit van Spanje te doen eerbiedigen. Sinds Blum het initiatief nam tot de niet- inmenging hebben alle deelen van de Britsche openbare meening dit principieel gesteund. De critiek is eerst begonnen zich te doen gevoelen, toen bleek, dat de niet-inmenging onvolledig was. De inbreuken hebben veel bitterheid ge wekt en aan de niet-inmengingspolitiek veel van haar doelmatigheid in het bekorten van den oorlog ontnomen, maar toch kan niet betwij feld worden, dat deze politiek voor Europa de juiste politiek geweest is en bliift. Ook aan de vrijwilligers-kwestie wijdde Eden enkele woorden, zeggende, dat de Engelschen er naar gestreefd hebben het uitzenden van vrijwilligers, van welken kant ook, tegen te gaan. Spreker gaf toe, dat het feit, dat dit on derwerp niet eerder te berde is gebracht aan zekere mogendheden in zekere mate een rechtvaardiging geeft. In dit verband noemde spreker het door het Fransche parlement aanvaarde wetsontwerp be treffende de vrijwilligers, zeggende: wanneer alle regeeringen deze positie zouden gaan innemen, zou de toestand beter zijn, dan op dit oogen- blik. Vervolgens besprak Eden den toestand ten aanzien van Marokko. Hij noemde in dit ver band de mededeeling van den Franschen am bassadeur van 8 Januari betreffende beweerde bedrijvigheid, die, naar hij zeide, uiteraard on gerustheid had gewekt in Frankrijk, op grond van zijn ligging tegenover Marokko en zijn ver dragen. Men heeft toen den Britschen consul- generaal gevraagd rapport uit te brengen en zijn antwoorden, die sindsdien ontvangen zijn, zijn van een over het algemeen gerust stellenden aard. Wat het vlootbezoek aangaat, zijn de rappor ten nog niet geheel bestudeerd, maar zij zijn toch over het algemeen geruststellend ten aan zien van het aan land zetten van Duitsche troe pen. De regeering zal voortgaan den toestand in dit gebied nauwlettend waar te nemen, daar zij nauw betrokken is bij een handhaving van den toestand in de Spaansche zóne, zooals die bij de thans van kracht zijnde verdragen is vastgelegd. De Engelsch-Italiaansche verklaring, aldus ging Eden voort, vormt noch een pact noch een verdrag, maar wij hopen, dat zij een einde maakt aan het hoofdstuk der gespannen be trekkingen. Eden merkte verder op, dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken de Engelsch- Italiaansche verklaring, warm toegejuicht heeft en dat ook andere landen, waarmede Engeland buitengewoon vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, zooals Turkije, Zuid-Slavië, Grie kenland en Egypte, met de verklaring instemden. De meening van deze Middellandsche Zee mogendheden is een goede maatstaf voor de beoordeeling der verklaring. In de notawisse ling werd de nadruk gelegd op de handhaving van de onschendbaarheid van het Spaansche gebied. Vervolgens sprak Eden over den algemeenen internationalen toestand. Hij herinnerde er aan, dat het doel der Britsche regeering is te onder handelen over een Euroneesche regeling en over versterking van het gezag van den Volkenbond. Economische samenwerking en streven naar vrede moeten hand in hand gaan en, aldus Eden, wanneer wij deze taak op ons nemen, zijn er bepaalde dingen die wij niet aanvaar den: wij aanvaarden niet de gedachte, dat Europa zou moeten kiezen tusschen de dicta tuur van links en die van rechts. W(j aanvaarden niet, dat de democratieën haarden voor verbreeding van het com munisme zijn (instemming)wij beschouwen haar meer als een tegengif tegen het com munisme. Wij wenschen Europa niet onder de standaar den van concurreerende wereldbeschouwingen te zien: er is een betere weg. Tenslotte sprak Eden over Duitschland. Een groot volk, zoo zeide hij, heeft het bewustzijn van het ras en nationalisme opgevoerd tot een credo, dat wordt toegepast met dezelfde geestdrift, waarmede het wordt verkondigd. De wereld vraagt zich thans af, waartoe deze leerstellingen Duitschland en ons allen moeten brengen. Europa verlangt dringend een antwoord op deze vraag, want het kan niet naar een steeds onzekerder toekomst blijven afdrijven. Het staat aan de Duitsche machtshebbers invloed uit te oefenen op de keuze, die niet alleen over het lot van Duitschland, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Indien Duitschland samenwerking met de rest van Europa kiest, zal er niemand in Engeland zijn, die het niet van ganscher harte zal helpen bij het uit den weg ruimen van misverstanden en het effenen van den weg naar vrede en welvaart. Wij kunnen aldus besloot Eden de wereld niet genezen met verdragen, noch met verheven woorden over den vrede: het is noodig, dat de wil tot samenwerking be staat, dat die wil zich uit op zeer duidelijke wijze, dat de leer van de nationale afgeslo tenheid wordt verlaten, dat men iederen Europeeschen staat aanvaardt als bevoegde party by de Europeesche regeling, dat het peil der bewapening verlaagd wordt tot het geen werkeiyk noodig is voor de verdedi ging, dat een internationaal organisme wordt geaccepteerd voor de regeling van con flicten. wy zelf koesteren geen grooter verlangen dan met allen zonder onderscheid samen te werken. had, werd dit plotseling ingetrokken en de sol daat kreeg het bevel om zich naar het vlieg veld van Ankona te begeven om er zijn examen als parachutist af te leggen. Wat nu gedaan? Ontmoedigd ging de arme jongen naar zpn commandant. Alles was voor het huwelijk in orde gemaakt en zijn bruid zou zeker door het dorp worden uitgelachen. De commandant glimlachte eerst, maar dan gaf hy den soldaat den raad niet tegen den wil van zijn oversten in te gaan en het bevel op te volgen. Op den vastgestelden dag van het huwelijk had het examen plaats. Tomassi ging naar het vlieg veld en zocht zqn machine uit. Alvorens in te stijgen kreeg hij van zijn commandant een brief, waarin stond aangegeven op welke plaats hij met zijn parachute het vliegtuig moest ver laten. De commandant zeide er echter bij. dat hij dezen brief niet mocht openen, alvorens het vliegtuig in de lucht was. Na eenige oogen- blikken steeg de machine omhoog en de ont goochelde jongeman opende de enveloppe. Tot zijn groote verwondering las hy, dat Gabice, het stadje waar zijn bruid hem wachtte, de plaats was waar hy met zijn parachute uit het vliegtuig moest springen. Tegelijkertijd was in den brief een verlofkaart ingesloten. Twee uren later nam Tomassi zqn sprong en met klop pend hart bereikte hij den grond van het dorp Gabice. Hy bereikte de kerk op tijd om zijn bijna teleurgestelde bruid naar het altaar te kunnen leiden. Omtrent het droevig vliegongeluk bij Senlis dat aan vier Nederlanders het leven heeft ge kost, vernemen wij nog nader: Arbeiders, die in de vlakte van Mont l'Eve- que op het veld aan het werk waren, hoorden om ongeveer tien minuten voor drieën het ge ronk van een vliegtuigmotor. Direct daarop hoorden zij een hevig gekraak en zagen zy het vliegtuig steil naar beneden duiken. Onmiddel- ïyk begaven zy zich naar de plaats, waar het toestel was neergekomen. De machine was vol komen vernield en te midden der wrakstukken lagen twee lijken. Onder leiding van den burgemeester en een kapitein der gendarmerie werd onmiddellijk het reddingswerk ter hand genomen, waarby o.a. hulp verleend werd door majoor Alain van het vliegveld Le Bourget. Temidden der verwrongen resten van het toe stel bleken zich de lijken van de heeren Somer en Tissot te bevinden. De lijken der beide an dere inzittenden werden gevonden op ongeveer 150 meter afstand van de plaats waar de ma chine was neergekomen. Tot op een afstand van 800 meter werden stukken van den rechtervleugel gevonden. Dinsdagavond verwachtte men de aankomst van den Nederlandschen consul-generaal, den heer L. Droogleever Fortuin en van majoor Gi- rardot van Le Bourget. Dinsdagmiddag is in de stoomzeepziedery „D® Hamer" van de firma T. P. Viruly en Co. te Gouda een doodelijk ongeluk geschied. In een van de zeepketels was het meng' apparaat in de zeepbrei vastgeloopen. Ten einde de storing te verhelpen, begaf de 34-jarige ar beider van V. zich in den ketel. Hierbij moet bi) vergeten hebben de machine, welke het apparaat in werking brengt, uit te schakelen, want toen hy de zeepbrei van den bodem had losgewerkt, kwam 't apparaat in beweging en geraakte de man ernstig bekneld. Toen men den ongeluk kige had bevryd, bleek zijn toestand hopeloos- Tijdens zijn overbrenging naar het Van Iterson- ziekenhuis is van V. bezweken. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. NEW YORK, 19 Jan. (D.N.B.) Uit Mani11» wordt gemeld, dat de president der Philippine"' Manuel Quezon, in een toespraak tot 15.00° cadetten verklaard heeft, dat de Filippino's vast besloten zijn onafhankeiyk te worden, en dac zy uit eigen middelen en eigen kracht de o»' afhankelijkheid van het grondgebied en de n&' tionale rechten zullen beveiligen. LONDEN, 19 Jan. (Havas.) De minister va" Koloniën heeft vanochtend van den gouvern®"^ der Falkland-eilanden, die zich aan boord "fj vond van de „Ajex", het bericht ontvangen, tien leden van de bemanning der „Discovery j die sinds eenige dagen vermist werden, gez°" en wel zyn teruggevonden. g Zooals men weet, waren zy op het George Eiland (Zuideliike poolzee) aangela"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4