Werd de roode aanval een rechtsche overwinning? Voor Piano's W.AIphenaar Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers BOMMEN ONTPLOFTEN IN MADRID Nieuwe eischen uit Sianfoe t>e kwestie der vrijwilligers Duitsche bijstand aan België? WEET WAT U EET! DE BAROMETER Duitschland en de De H. Vader moet rusten H. Kerk DONDERDAG 21 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG' No. 20370 week 25 cent; perkwartaal f325; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKE RU DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13-866 p« regel, bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Post, per kwartaal f 3.58 bl| vooruitbetaling v de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. gebruikte en nieuwe KRUISWEG 49 Alvarez del Vayo verklaart dat het bolsjewisme in Spanje niet meer dan een sprookje is Malaga bereidt zijn Nanking wacht met maatregelen, om burgeroorlog te vermijden verdediging voor Een duikboot in vischnetten Geruchten met het oog op den naderenden 30sten Januari Qterdag overhandiging van de ^uitsche en Italiaansche nota's? DO RET'S VLIEGTOCHT De hertog van Windsor heeft autopech Na de drukke besprekingen met Goering heeft Mussolini een korte vacantie ge nomen. Vergezeld van zijn' zoon Romano begaf de Duce zich naar Terminillo in de nabijheid van Rieti om de ski-sport te beoefenen (Draad-foto uit Rome Betrekkingen worden niet verbroken De staking in de V.S. Weer met een fabriek uitgebreid Een Japansch schip aangehouden een wandeltocht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ook de f ÏO.OOO er uit H. M. de Koningin maakt in de prachtige omgeving van Igls Het Weer De Hooge Lijder draagt Zijn pijnen voorbeeldig Onze producten staan onder voortdurende controle van het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen Onze producten werden op verschillende binnen- en buitenlandsche tentoonstel lingen bekroond met 3 eere- prijzen en 8 gouden medailles Het Poolsch-Danziger probleem De Volkenbond tevreden over de overeenkomst De katholieken zouden een wettige verdediging gaan organiseeren 1371Q NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent geven om het communistische recrutee- ringsbureau voor vrijwilligers voor de re geering van Valencia te sluiten. Hedenmorgen verschenen vliegtuigen der rechtschen boven Madrid, waarop zich een luchtgevecht ontwikkelde.. Men hoorde het scherpe geratel van mitrailleurs en men zag verbazingwekkende stunts, die de vliegers uit voerden, om aan den kogelregen te ontko men. Driemotorige bommenwerpers bombar deerden de linksche stellingen. Scheepsofficieren, die bij de monding van de Taag voeren, berichtten te Lissabon, dac zij gis teren veertig eenheden van de Britsche vloot hadden gezien, die koers zetten naar hot Zui den. Twee divisies van de Fransche Atlantische vloot lieten het anker vallen voor Madeira. PONTE VEDRA, 21 Jan. (Havas). Radio Ponte Vedra spreekt tegen, dat de Cerro de Los Angeles door de regeeringstroepen *°u zijn bezet en voegt hieraan toe, dat de fechtsche troepen daarentegen een overwin ning hebben behaald door het afslaan van aanvallen, waarbij de regeering gebruik blaakte van alle beschikbare troepen. De operatie werd gesteund door Russische tanks en een vijftigtal gepantserde auto's, waarvan Verscheidene den rechtschen in handen zijn Bevallen. In paniekstemming hebben de regeerings troepen zich teruggetrokken. De door hen Verlaten stellingen werden direct door de rechtsche troepen in bezit genomen en ver sterkt. De overwinning was volkomen en on betwistbaar. Professor Gay, directeur van pers en propa ganda der nationalisten verklaarde, dat de •beuwe rechtsche zender, die op golflengte 293 jbeter gaat zenden, het omroepsteeken „Habla ,sPana" zal gebruiken. Uit vrees voor linksche ombardementen is de plaats er van geheim ge houden. Vannacht zijn in verschillende stadsdeelen Van Lissabon bommen ontploft. Twee zijn bijna gelijktijdig tot ontploffing gekomen tijdens een bijeenkomst in de Casa de Espana. He andere ontplofte bij het ministerie van Volksopvoeding, dat zwaar beschadigd werd. Voort is een bom ontploft bij de radioclub, ais gevolg waarvan de uitzendingen moesten borden gestaakt. Er werden geen personen PÉMMnd. Een wagen bij het station Alcantara, die toebe hoorde aan een oliemaatschappij, is eveneens °t ontploffing gekomen. Een verdacht individu, at zicij jn de nabijheid ophield, is gearresteerd. Hit Malaga wordt gemeld, dat het lucht afweergeschut een rechtsch vliegtuig, dat boven stad vloog, verjaagd heeft. He zender van Tetoean, die zich in handen nationalisten bevindt, deelt mede, dat de ïe8eering te Valencia de vorming van verschei dde bataljons militietroepen zou voorbereiden, gesteund zouden worden door vliegtuigen en dikbooten, en die onder commando van Rus- s'sche officieren zouden staan. Zij zouden be mind zijn voor de verdediging van Malaga. [Hit Tarragona wordt gemeld, dat een duik- °ot der nationalisten buitgemaakt zou zijn adat het vaartuig in vischnetten was vastge lopen. Te Barcelona is de eerste zending van 700 ton aa-n uit Frankrijk aangekomen, j, He Spaansche minister van buitenlandsche aken, Alvarez del Vayo, heeft aan den corres pondent van de „Daily Herald" te Parijs ver jaard, dat het „Bolsjewisme" in Spanje slechts J de verbeelding bestaat van hen, die een voor- Ohdsel zoeken om 'verandering te brengen in op stand van zaken in de Middellandsche Zee in. Afrika. j. Het Spaansche volk heeft bij de laatste verkie- JPgen bewezen, dat het slechts in vrede wil ^v®h, onder een democratisch regiem, dat welis- jj,a.ar zeer geavanceerd is, doch innig gehecht 'ift aan de vrijheidsbeginselen, v He tegenwoordige politieke situatie is het ^Sl,ltaat van den oorlogstoestand. Geen onzer v aldus del Vayo acht den huidigen toestand Jd zaken ideaal. Dat zullen wij na den oorlog owijzen, door zoo snel mogelijk de democrati- he vrijheden, met inbegrip van de vrijheid van °dsdienst, te herstellen. Hi overeenstemming met de motie, die is s Pgenomen op de conferentie van Skandinaaf- v 6 Zeeliedenbonden, heeft de Noorsche bond gesteld, dat leden, die werkzaam zijn aan (jjh'd van schepen, welke op weg zijn naar Jk>r (jg spaansche nationalisten beheerschte J^ens, hun werk moeten verlaten. De beman- v,P"en van twee schepen, die op het oogen- - s te Leith en te Cardiff liggen, hebben dan den arbeid gestaakt. He pransche Regeering heeft aan den kffgemeester van Perpignan opdracht ge- SJANGHAI, 21 Jan. (A. N. P.) Generaal Jang Hu Tsjeng heeft nieuwe eischen gesteld aan de Nanking-regeering. Hij verlangt, dat de regee ring Japan den oorlog zal verklaren, in samen werking met de communistische troepen in Sjensi en Kansoe. Ook verlangt Jang, dat Sjen- si en Kansoe onder communistische controle worden geplaatst, en dat een zevental hooge functionarissen van de Nanking-regeering wor den ontslagen, omdat hun pro-Japansche ge zindheid bekend is. De Duitsche bisschoppen maakten gisteren een tocht door Rome, waar zij oude monumen ten en onder andere ook eenige ziekenhuizen bezochten. Op 22 dezer zullen zij de H. Requiem mis in de Sixtijnsche kapel voor de zielerust van Paus Benedictus XV bijwonen, ofschoon zij, daar zij niet op zulk een lang verblijf ge rekend hadden, de pontificale gewaden niet hebben medegebracht. CAIRO, 21 Jan. (Havas). Doret, die van Parijs op weg is naar Tokio, is om vijf uur vanochtend van het vliegveld Delalmaza naar Bagdad vertrokken. TOKIO, 20 Jan. (Domei). Het Japansche schip Siberia Maru, dat den dienst tusschen Tsugura en Wladiwostok onderhoudt, is bij aan komst te Wladiwostok 19 dezer aangehouden door talrijke manschappen der Gpoe, terwijl niet werd toegestaan, dat de opvarenden zich in verbinding stelden met het Japansche con sulaat. Het schip werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen door de Gpoe-agenten en een dubbel aantal douane-beambten. De sovjet-autoriteiten hebben diplomatieke documenten, welke aan boord van het schip werden vervoerd en welke bestemd waren voor het Japansche consulaat te Wladiwostok, in be slag genomen en weigeren deze terug te geven De Japansche regeering is voornemens bij de Sovjet-regeering te protesteereri. '-»■ W—I I I Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 753.7 Vorige stand: 753.7 PARIJS, 21 Jan. (Havas.) Mevrouw Ta- bouis schrijft in ,,1'Oeuvre», dat de Fuehrer op 30 Januari aan België zal mediedeelen, dat Duitschland het precies dezelfde verze kering zal geven als Frankrijk en Engeland hebben gedaan. Dat wil zeggen: algeheelen bijstand, met of zonder wederkeerigheid. De Duitsche verzekering zal aldus Madame Tabouis België zeer zeker veroorloven terug te keeren tot de positie van volkomen neutra liteit. Indien België uit Berlijn de plechtige verzeke ring ontvangt, dat Duitschland zijn gebied niet zal schenden, waarom zou België dan nog voortgaan met de politiek van herbewapeniing, welke in dat land zoo onpopulair is? Er is geen twijfel, dat dit deel van de rede voering van Hitier allen Europeeschen kanse larijen te denken zal geven, want men weet, wat het voor Parijs en Londen kan beteekenen, niet op België te kunnen rekenen. De „Echo de Paris" levert op bovenstaand bericht het ron«nantmr,..dai het doel der rijks- regeering blijkbaar is alles, wat in haar macht is te doen om alle uiterlijke voorwaarden van een Belgische neutraliteit, zooals deze in 1914 bestond, te herstellen, en het de Belgische regeering moeilijk te maken met Frankrijk en Engeland defensieve regelingen te treffen. WEENEN, 21 Jan. (Havas). Te Weenen was het gerucht in omloop, dat de hertog van Windsor bij terugkeer in Oostenrijk met zijn auto een ongeluk zou hebben gehad. Van bevoegde zijde is thans medegedeeld, dat zijn auto op den met ijzel bedekten weg i,s geslipt. De hertog bleef ongedeerd. Uat. ®HLIJN, 21 Jan. (Havas) Men verwacht, het Duitsche antwoord op de jongste Brit- v e nota inzake de kwestie der vrijwilligers (s r Spanje, Zaterdag, na den terugkeer van ^6ring, zal worden overhandigd. De Duit- V e minister-president zal Vrijdag te clltesgaden aankomen, en daar een onder do met Hitier hebben. t5. Italiaansche antwoord zou eveneens Za- a6 overhandigd worden. Wegens de toegenomen zwakte van Z. H. werden de Duitsche bisschoppen niet gezamen lijk ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat zij deze week een voor een bij den Paus op audiëntie gaan. Sommige Romeinsche geruchten hebben het vertrek van kardinaal Bertram, terwijl de andere bisschoppen nog tot Zaterdag te Rome blijven, willen verklaren als een teeken van meeningsverschil onder de vijf Duitsche bis schoppen. Dit gerucht kan echter worden tegenge sproken. Daarentegen schijlit dit vertrek verband te houden met een voorloopig ant woord, dat uit Berlijn op de Romeinsche vragen reeds is binnengekomen en dat een negatief karakter zou dragen. Het is echter nog voorbarig van een mis lukking der besprekingen te gewagen en een verbreking van de betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering wordt geenszins beoogd. WASHINGTON, 21 Jan. (Reuter). Opnieuw heeft een automobielfabriek, behoorende tot de Buick Motor Company, waar 15.000 arbeiders werkzaam zijn, moeten sluiten. De staking der arbeiders in de vensterglas industrie te Pittsburgh is bijgelegd. Tengevolge van de stakingen en het sluiten van de fabrieken van de General Motors zijn 125.000 employé's van deze maatschappij zon der werk. De Duitsche en Italiaansche antwoorden op de Britsche nota inzake de vrijwilligers voor Spanje worden Zaterdag verwacht. De Duitsche Prelaten zullen nogmaals den H. Vader bezoeken. De katholieken zouden zich te gen aanvallen gaan verdedigen. Volgens Madame Tabouis zal Hitier op 30 Ja nuari aan België garanties beloven, gelijk aan die van Frankrijk en Engeland. De nationalisten melden, dat de aanval op Cerro de los Angeles een rechtsche overwin ning werd. In Lissabon ontploften verscheidene bommen. Generaal Jang Hu Tsjeng stelde nieuwe eischen aan Nanking, dat nog met represailles wacht, om een burgeroorlog te vermijden. De H. Vader moet op doktersvoorschrift streng rust houden. Z. H. draagt zijn pijnen voor beeldig. Kampongs overstroomd als gevolg van nood weer en dijkdoorbraak in het Kedirische. Nieuwe bijzonderheden over de Jamboree 1937. Treinbotsing te Amersfoort veroorzaakte groote materieele schade; geen persoonlijke ongeluk ken. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 10.000 gevallen op nummer 1013. O In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van 10.000.gevallen op nummer 1013. De Nanking-regeering zal aan deze eischen geien aandacht schenken, aangezien de vol gende maand het centraal uitvoerend comité van de Kwo Min Tang bijeen komt. De re geering heeft nog niet besloten om een straf expeditie naar Sjensi te zenden, doch de re geeringstroepen staan gereed om aan te val len, zoodra een beslissing zal zijn genomen. De weifelende houding van de regeering wordt toegeschreven aan het verlangen van maarschalk Tsjang Kai Sjek, om een burger oorlog te vermijden. VERWACHTING: Tijdelijk afnemende, later weer toenemende tot krachtigen Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, tij- delijk opklarend, later weer toenemende bewolking met kans op neerslag, nog wei- nlg verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 777.4 te Haparanda EE EE Laagste barometerstand 715.0 te Vestmanoer Er Zon op 7.57 - onder 16.26 - Licht op 16.56 Maan op 11.18 onder 2.46 26 Januari V. M. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 21 dezer: De reactie in het herstel van den Heiligen Vader duurt voort. Het hart is iets zwakker in zijn werking en strengere bedrust is door prof. Milani geboden. Heden is de toestand van Z. H. dus on geveer dezelfde als een week geleden, na melijk vóór Hij het bed met den rolstoel had verwisseld. Gisteren heeft de Paus onder andere Mgr. Castellani, den Wijbisschop van Milaan, ont vangen. De bezoeker toonde zich diep gesticht over de verheven wijze, waarop de H. Vader Zijn lijden draagt. De H. Vader zeide, de smar ten gaarne te verdragen en Zijn ziekte aan God op te dragen voor het heil van de meest be dreigde zielen, in het bijzonder in Duitschland, Spanje, Mexico en Rusland. 10676 12193 DANZIG, 21 Jan. (P.A.T.) De president van den Danziger Senaat, Greiser, is naar Ge- nève vertrokken, om deel te nemen aan de ver gadering van den Volkenbond. De Poolsche „Express Poranny" schrijft, dat de jongste overeenkomsten tusschen Polen en Danzig door den Volkenbond zeker gunstig zul len worden ontvangen. Polen verdedigt zijn politieke en economische rechten en draagt ter zelfder tijd bij tot versterking van den vrede, want het Poolsch-Danziger probleem had ge vaarlijk kunnen worden in Europa. Het Danziger senaatslid Leitza Geber en de procureur Huelf zijn om politieke redenen af getreden. Naar verluidt worden zij verdacht de oppositie gunstig gezind te zijn. VATICAANSTAD, 21 Jan. (Havas.) De Kardinaal-Aartsbisschoppen van Keulen en München en de bisschoppen van Berlijn en Munster, die Maandag uit Rome zuilen vertrekken, zullen voordien nog door den Paus worden ontvangen. Bevestigd wordt, dat het bezoek dezer Duit sche kerkvorsten niet slechts ten doel heeft gehad, het Vaticaan nader in te lichten omtrent de positie der Duitsche Katholieken, doch den Paus verslag uit te brengen over de besluiten, die op de onlangs te Fulda gehouden bijeen komst genomen zijn. De aanvallen, waaraan de Katholieken bloot staan, zouden er toe geleid hebben, dat dezen hun eigen verdediging willen gaan organiseeren, die overigens met wettige middelen gevoerd zal worden. Nader meldt onze Romeinsche correspon-. dent: Kardinaal Bertram zal heden weer naar Breslau vertrekken. Gisteren heeft hij een langdurig onderhoud gehad met den H. Vader, waarbij ook kardinaal Facelli aanwezig was. De correspondent van de „Gazeta Polska" te Berlijn bericht, dat het onderhoud, dat minis ter Beek op zijn doorreis te Berlijn had met minister von Neurath, bijna een uur duurde. Tijdens de bespreking Werd geconstateerd, dat het Poolsch-Duitsche verdrag, dat drie jaar geleden is gesloten, den tijd goed heeft door staan. Men weet, dat de Katholieken in Oldenburg er onlangs in geslaagd zijn, de kruisen, die door de plaatselijke autoriteiten waren verwijderd, weer te doen aanbrengen. De Prelaten hebben zich eveneens onderhou den over het boek van den Oostenrijkschen Bis schop Mgr. Hudal, den rector van het Teu- tonisch College te Rome, over de betrekkingen der Kerk met het nationaal-socialisme, waarin deze protesteert tegen de voorgegeven onver zoenlijkheid tusschen de leer van Hitler en die van de Kerk. De Duitsche prelaten kunnen de conclusies, in dit boek vervat, niet goedkeuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1