UIT DEN OMTREK t DE NIEUWE VERKEERSBORDEN DONDERDAG 21 JANUARI 1937 De loonen in het Visscherijbedrijf BEVERWIJK BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM LIJNDEN VELSEN VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM Wijkverpleegster door aanrijding gedood EINDE VOORRANG EINDE, 3.10»! De gemeente Utrecht gaat converteeren Voor een bedrag van meer dan tien millioen De vlag van Europa's eenheid" Elf lammetjes De reservaats-schapen verrijken de kudde Vreeselijke botsing bij Bordeaux Drie personen verbrandtwee anderen zwaar gewond De versterking van Helgoland De treinbotsing te Amersfoort CRICKET CRICKET IN AUSTRALIË DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND St. Bavo wint van T.E.P. VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG Bij de, onder de zeevisschers en havenarbei ders gehouden stemming, is gebleken, dat de groote meerderheid der visschers zich accoord heeft verklaard met de nieuwe arbeidsvoorwaar den, zooals deze nader door de reedersvereeni- ging waren voorgesteld. De havenarbeiders echter hebben de voor hen geldende voorstellen niet aanvaard. Naar aan leiding daarvan hebben de besturen der orga nisaties de Reedersvereeniging om een onder houd verzocht. Oud Meerensteijn Nadat aanvankelijk be sloten was het bekende hotel „Oud Meeren steijn" met ingang van 1 Februari a.s. te slui ten, blijkt thans, dat de exploitatie nochtans zal worden voortgezet. Deze blijft in handen van den heer Broekhuizen. Nieuw winkelpand van V. en D. Dezer da gen is een begin gemaakt met de voorbereiden de werkzaamheden voor den bouw van het win kelpand voor Vroom en Dreesmann, aan de Breestraat. Stille Omgang Het Genootschap van den Stillen Omgang naar Amsterdam hield zijn jaar vergadering in het K.S.A.-gebouw onder voor zitterschap van den heer C. G. van Baar. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 460.32. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal 379 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredend lia, de heer N. Tervoort, herkozen. Medegedeeld werd, dat de bedevaart dit jaar gehouden wordt in den nacht van 13 op 14 Maart. De algemeenen intentie luidt: Dat God ons vaderland beware voor het communisme en elk ander nieuw heidendom." Besloten werd dit jaar geen ontspannings- avond te houden. Voorts werd medegedeeld, dat op 22 Januari a.s. de Altaarwacht 12 >/2 jaar zal bestaan. De voorzitter spoorde in verband hiermede aan om zich bij de Altaarwacht aan te sluiten. Dit zal voor de jubilaresse zeer zeker het mooiste ge schenk zijn. De regelingsvergadering van den Omgang zal op 4 Maart a.s. worden gehouden. Aan het einde der vergadering wekte de voor zitter allen op tot een grootsche en devote deel name aan den a.s. Stillen Omgang en daarbij vooral ook te bidden voor onzen H. Vader, den Paus, opdat Zijn pontificaat nog jaren zal mo gen voortduren. Het is vooral in dezen nacht dat een gebed verhooring vindt, zooals spr. met enkele feiten aantoonde. R. K. Staatsparty De afdeeling Benne- broek van de R. K. Staatspartij hield Dinsdag avond een ledenvergadering in het R. K. Ver- eenigingsgebouw met als eenigst agendapunt aanwijzing van candidaten voor de Tweede Ka merverkiezing. De officieele lijst is als volgt opgesteld: pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M., mr. Steenberghe, Chr. v. d. Bilt, Jac. Groen, A. J. Loerakker, E. J. L. Stumpel, G. v. Eeden, als achtste voegde de vergadering hieraan toe mr. H. P. Marchant. WïnkeiiersverCeniging opgericht. In een daartoe in café „Zwanenburg" aan de Linden- laan alhier gehouden bijeenkomst, werd Dins dagavond opgericht een winkeliqrsvereenigmg, waartoe reeds verschillende personen toetraden. De vereeniging zal trachten de algemeene be langen van de winkeliers te behartigen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Braakman, voorzitter en Koops, Witte, P. Luijt en Kool. De vergadering werd door een 30-tal winke liers bijgewoond. Burgerlijke Stand. Geboren; Leonardus Ge- vardus, z. van C. A. van Laauwen en J. J. M. Zonneveld: Jan, z. van J. Slootweg en A. Mo lenaar; Dick John, z. van D. van Wieringen en E. de Groot; Nicolaas Helmich, z. van J. J. Lie- ben en M. Jansen; Ina, d. van J. Klein en M. Weiss; Bouwdewijn Johapnes Petrus Jacobus, z. van P. G. van der Veld en A. van Schie; Lu- bertus, z. van G. Groen en H. van Werven. Overleden: Aaltje Eigenhuis, 79 j., geh. met J. Vreeken; Christina Treur, 90 j., wed. van D. Roodenburg; Maria Dobber, 57 j., geh. met C. de Raadt; Pieter den Ouden, 61 j., geh. met E. C. de Regt. Shnultaan-schaken De heer D. Pronk, oud- hoofd der school alhier, gaf een simultaan- schaakwedstrijd tegen een 13-tal leden van de werkloozen-schaakclub. Daar de tijd (van 25 uur) te kort was, en de spelers zeer goed partij gaven, konden de partijen niet geheel uitgespeeld worden en werd arbitrair beslist dat de heer D. Pronk 5 partijen had gewonnen en 4 verloren, terwijl 4 partijen remise werden verklaard. Bij monde van den heer Smorenburg werd den heer Pronk een fraaie plant aangeboden. De spe'ers ontvingen aardige prijzen. Het eigenaardige van dezen middag was dat het meerendeel der spelers vroeger leerlingen van den heer Pronk zijn geweest en ze nu ook nog van hun oud-leermeester een lesje kregen in de schaakkunst. Vergadering Retraitenclub Heden-, Don derdagavond vergadert de retraitecluo Petrus Canisius in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat in hoofdzaak de bespreking over de te houden retraite op 30 Januari—2 Februari a.s. te Noordwijkerhout. Deze retraite, die de 15e zal zijn in clubverband belooft zeer goed bezet te worden. Voor zoover de financiën dit toelaten zullen werkloozen gratis hieraan deel kunnen nemen, waarvoor men zich op kan geven bij den secre taris, Drieheerenlaan 15. Begin van brand Hedennacht om half* 2 ontdekte een waker van den nachtveiligheids- dienst een begin van brand in een schuurtje, staande achter perceel javalaan 32. Hij waar schuwde de bewoners en gezamenlijk doofden zij het vuur. Later in den nacht, om 5 uur, was het niet voldoende gedoofde vuur weer aangewakkerd en thans werd de brandweer gealarmeerd, die het vuur met enkele emmers water bluschte. De brand was ontstaan in wat oude poets lappen. De wand van het schuurtje was al door het vuur aangetast. Een auto kon nog bijtijds uit het schuurtje gereden worden. Dank zij het spoedig ontdekken werd erger voorkomen. Tooneeluitvoering Zondag as. zal de R. K. Tooneelvereeniging D. E. S. in de tooneelzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw haar tweede seizoensuitvoermg geven. Opgevoerd zal worden „De lichte last", spel uit de arbeiderswereld in 4 bedrijven, coor Kees Spier ings. K. K. Volksbond. Woensdagavond hield dc afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volks bond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, een kort overzicht over het afgeloopenjaar. Spr. betreurde het, dat de werkloosheid nog weinig verbeterd was. Alleen is er eenige opleving in de metaalindus trie. Verblijdend mag het genoemd worden, dat wij in Heemstede van de rijkssteunregeling ver schoond bleven, In de vele onderafdeelingen heerscht een goede werklust, op geestelijk terrein is veel ge arbeid. De jaarvergadering wordt in Februari ge houden. Voor de te houden retraite van 30 Januari tot 2 Februari zullen 2 kaarten gratis beschik baar gesteld worden, waarvoor gegadigden zich tot Zaterdag kunnen aanmelden bij den secre taris. Voor het uitzenden van jeugdige werkloozen naar het werkkamp aan den opbouw der Abdij van Egmond is een Commissie samengesteld. Gegadigden voor dit werkkamp kunnen zich aanmelden bij de heeren W. J. de Bruin, Jan v. d. Bergstraat 1; G. Brouwer, Talmastraat 4 en A. A. Leuven, Iepenlaan 27. Medegedeeld werd dat hier stappen zullen gedaan worden tot stichting van een afdeeling van het R. K. Ziekenfonds. De circulaire over de Rome-reis komt eerst in den bestuursraad. Hierna hield de heer Ant. J. M. Angenent, districtsbestuurder, zijn 3e en laatste rede over den strijd tegen het communisme, n.m. „Onze moderne kruistocht." Spr. begon zijn rede met er op te wijzen, dat in vroegere tijden twee eeuwen lang dui zenden Christenen optrokken naar het Heilige land, om een dam op te werpen tegen het on geloof, begeesterd door de leuze: „God wil het." Dat Europa voor de vloedgolf van het Mo- hamedanisme is bewaard gebleven, danken wij aan hen. Voor een dergelijken, maar meer modernen kruistocht, aldus spr., roept thans Paus Pius XI ons op tegen het communisme, dat soms komt met een fluweelen handschoen aan, later echter ons zal aangrijpen met ijzeren vuist. Anderen, als de fascisten, nationaal-sociaiis- ten en Zwart front staan z.g. naast ons, en in die groepen meenen Katholieken ook wel mee te kunnen strijden maar door zoo den beer los te laten op den leeuw, zullen zij later den beer tegen zich hebben, zoodat dan het middel erger is dan de kwaal. Zeer uitvoerig schetste spr. artikelen van Dr. Cornelissen, die zegt dat het N. S. en het fas cisme juist de oefenscholen zijn van het com munisme. Gaat men van het een naar het andere over, dan behoeft men alleen maar een anderen groet te leeren. Onze kruistocht, aldus spr., moet zijn een strijd met stoffelijke en geestelijke middelen, om zoo het communisme onmogelijk te maken. De groote aanhang van thans is een gevolg van het gevoel van velen, dat zij als paupers door de wereld moeten gaan. Maar daarom moet er juist een samenleving komen, waarin de mensch tot volle ontplooiing kan komen, en weer gaat voelen dat hij iets beteekent. Ordening moet er dus komen, iets wat buiten de lijn der communisten gaat, omdat zij het alléén van strijd moeten hebben. En God is de groote Ordenaar, Die alles een passende plaats heeft gegeven. Maar ais wij dan overtuigd zijn, dat wij ons bij den modernen kruistocht moeten aanslui ten, dan moeten wij ons geheel geven, en op elk gebied. Onze verantwoording strekt verder dan alleen maar te meenen, dat wij nog niet zoo slecht leven. Meedoen!! Deel nemen aan het apostolaat, Kernvorming e. d. Aan onze eeuw ontbreekt het positieve christendom. Onze kruistocht moet zijn een herstel van de stoffe lijke, maar ook van de geestelijke welvaart. Wij moeten pionierswerk verrichten, den weg banen, bruggen slaan van de ordening van onzen. Groo- ten Ordenaar. Die alles dan weer in de juiste banen zal leiden. Enkele vragen werden na deze rede gesteld en door spreker beantwoord. Diefstal Dezer dagen werd aangifte bij de politie gedaan dat 'n ijzeren hekwerk, dat stond aan een bouwterrein aan den Heerenweg, spoorloos was verdwenen. Door de politie te Haarlem is aangehouden een zekere H. uit Haarlem die het gestolene op een handwagen vervoerde. Tegen H. is proces-verbaal opgemaakt. Gouden bruiloft Gisteren werd onder zeer groote belangstelling de gouden bruiloft gevierd van het echtpaar Van Amerongen-van der Klugt. Het feest begon met een gezongen H. Mis van dankbaarheid met Veni Creator in de St. Mar- tinuskerk. Verder werd het feest gevierd in de zaal van café Zomerzorg aan de Meerstraat. Zoowel persoonlijk als per post regende het felicitaties. Des avonds werd het gouden echtpaar een serenade gebracht. Ook hier inbrekers. In den nacht van Dins dag op Woensdag heeft ook „de Lynden" be zoek gehad van inbrekers. Hun pogingen in de R. K. kerk alhier in te breken hebben gefaald. Het slot van de verwarmingsplaats werd uit geboord en ook werd de voordeur der kerk be proefd. De inbrekers hebben voorts een bezoek gebracht aan het gymlokaal. In de kleedkamer werden alle kasten opengebroken, terwijl ook het tooneel grondig werd onderzocht. In de school werden alle kasten doorzocht. Slechts eenige schriften vormden de buit voor de dieven De politie heeft een onderzoek ingesteld. Verlaging van de huurprijzen B. en W. stel len voor de huur van de woning Trompstraat 107 te IJmuiden en van het perceel tuingrond, groot 325 M2, liggende nabij de Wtistelaan te Sant poort, thans bedragende resp. 5 per week en 8.50 per jaar, te verlagen en te bepalen op 4.75 per week en 5 per jaar. Verder stellen zij voor, de huursommen voor de perceelen tuingrond in .Rooswijk", welke zijn verhuurd aan J. Broeze, C. de Groot, G. J. Metzelaar en N. Jasperse te Velsen en G. Hoog land Pzn. te Beverwijk, met het oog op de steeds verder gaande uitdroging van deze gronden en de geringe opbrengst der gewassen, welke daar op worden geteeld, tot de helft te verminderen en te brengen op resp. 194.20, 87.70, 111.40, 123.50 en 43.22. Gemeenteraad Er wordt een openbare ver gadering van den Raad der gemeente gehou den op Dinsdag 26 Januari, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Herinneringsboom geplant. Gistermiddag is in het grasveld bij de openbare school K. in het villapark Velserbeek een boom geplant, ter herinnering aan het huwelijk van Prinses Ju liana met Prins Bernhard. Kinderen van ver schillende openbare, R. Katholieke en Christe lijke scholen waren daarbij aanwezig. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, die ver gezeld was van den chef der afdeeling onder wijs ter secretarie den heer Suwerink, hielt! een toespraak, waarin hij wees op het groote feest en hoe de schooljeugd daarin gedeeld heeft. Hier was voor alle scholen feest en kre gen ze twee herinneringen, n.l. de rijmprent en een bord. Met het planten van een herinne ringsboom wilden het gemeentebestuur en het Oranje-Comité niet achterblijven. Door 2 kinderen van elke school is daarna de boom, geschonken door de afdeeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, geplant. Vervolgens hebben de kin deren, onder leiding van den heer P. J. de Mooy, hoofd van school D en vice-voorzitter der Oranje-Vereeniging Driehuis, eenige ver zen van het Wilhelmus en Wilt heden nu treden gezongen, begeleid door eenige leden der R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" te Driehuis. Nederlandse he Koode Kruis. De afdeeling Velsen/IJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Dr. Veeneklaas, lid der Nederland sche Ambulance, bereid gevonden om Donder dag 28 Januari een lezing te houden over de wederwaardigheden der Nederlanders in Abes- sinië. De bekende ambulance-film, die ook op vele andere plaatsen in het land werd gedraaid, zal ook nu worden vertoond. Ter afwisseling zal eveneens worden vertoond de huwelijksfilm van H. K.H. Prinses Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard. De lezing zal worden gehouden in het Gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden en zal precies 8 uur beginnen. R. K. Staatspartij. Dinsdagavond hield de afdeeling Vijfhuizen haar jaarvergadering. Vol gens het jaarverslag was aan contributie ont vangen f 97.80, het kassaldo bedroeg op 1 Jan. 1937 f 71.86. De vereeniging telt 210 leden. De voorloopige candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer was als volgt:' Pater Beaufort O.F.M., Jac. Groen, Ch. v. d. Bilt, E. J. M. Stumpel en A. J. Kuiper. Met groote meerderheid van stemmen werden de aftredende bestuursleden de heeren A. P. Stokman en K. Lamboo herkozen. Vervolgens hield de heer J. Dieber een causerie over Staatsinrichting. Tot onderwerp had hij ge kozen „Van Wetsontwerp tot Wet". Met een duidelijk schema werd dit door spreker uiteen gezet. Bij de rondvraag kwam weer eens ter sprake de achterstelling van katholieken in gemeente en polderbetrekkingen in de gemeente Haarlem mermeer. Geslaagd. Voor het praktijk-diploma boek houden van de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden slaagden onze beide plaatsge- nooten de heeren A. Vlietstra en G. Out en voor de Vereeniging van leeraren in de Han delswetenschappen de heer J. Vulderman. Genootschap van den Stillen Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang, al hier, zal Dinsdag 26 Januari a.s. de jaarver gadering houden. Kinderzegels en -briefkaarten. De verkoop van weldadigheidspostzegels en -briefkaarten heeft alhier opgebracht totaal 195.80 (vorig jaar ƒ224.70). Het communisme. In de gisterenavond gehouden ledenvergadering van de Katholieke Middenstandsvereeniging, die zeer druk be. zocht was, heeft de eerw. kapelaan A. van No- belen als vervolg op zijn vorige rede over Maatschappijvorming, gesproken over het ont staan en den aard van het communisme. Ook nu weer heeft de geestelijke adviseur der vereeniging zich op zeer lofwaardige wijze van zijn taak gekweten. Spr. begon met het socialisme en communis me op één lijn te plaatsen, omdat zij in wezen niet veel verschillen. Al is de doelstelling tegenovergesteld, de middelen die zij aanwendeh, hebben met die van het Christendom veel overeenkomst. Echter is er groot verschil. De communisten streven naar een geluk, dat hier in dit leven niet te vinden is, terwijl het Christendom als hoogste ideaal het geluk hiernamaals na streeft. Luther, die door zijn optreden het gezag heeft aangerand, waardoor alles op losse schroeven kwam te staan, kan de wegbereider heèten, waarop later Marx, Engels en Lenin hebben voortgebouwd naar de theorieën van Hegel den filosoof. Men heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk is geweest het groote Rusland voor het communisme of bolsjewisme te winnen. Hoe men er in kon slagen de Russen, die een ge- ioovig en devoot volk zijn, te overrompelen. Het antwoord daarop is, dat dit niet in één slag is gekomen, maar langzamerhand, waarbij men den wind in de zeilen had. Men denke daarbij aan den wereldoorlog, waarbij Rusland de eerste was die de hand tot vrede uitstak, en aan den aard van het Russische volk, dat een Oo.stersch volk is, dat als het warm gemaakt wordt, weet door te zetten. Het verzet zich niet bij alles vragende: och, wat geeft het? Het waren de boeren, die het eerst in op stand kwamen, die tot armoede waren geko men en steeds geprest waren te werken voor de groot-grondbezitters. Toen na den oorlog de soldaten naar huis keerden en de boeren een stuk grond kregen, was dat voor Lenin de grootste propaganda. Om den godsdienst te ondermijnen heeft men de kerken en kloosters verbrand en de jeugd een godsdienstlooze opvoeding gegeven. Er is en er wordt nog een geweldige terreur uitgeoefend, en die zal voortgaan zoolang nog niet de heilstaat bereikt is. Door dit schrikbewind en met behulp van het vijfjarenplan is verrassend veel bereikt. Met dit succes is men niet tevreden. Men meent dat het communisme pas dan vrucht dragend kan zijn, als dit over de geheele we reld verspreid is, wijl men vreest, dat de an dere landen zich te zamen tegen Rusland zullen keeren. Dit verklaart ook de zeer sterke bewapening van dit land. Daarom heeft het zich ook in den Volkeren bond weten in te dringen, waar het schoon schijnende voorstellen doet in de richting van internationale ontwapening. Het tracht ook in andere landen invloed te krijgen door het vormen van cellen, waarbij het de wereld tracht te biologeeren, door veel geld beschikbaar te stellen. In Spanje wemelt het van Russen. Ook de Paus komt op voor de verdrukten en veroordeelt het opstapelen van geld door de rijken, maar men predikt niet den klassen strijd. Ook hier in ons land voert Rusland propa ganda, dikwijls onder een schijn van braaf heid. Het Is zaak goed uit te kijken. Zelfs in onze katholieke organisaties wil men cellen bouwen. Hiertegenover bindt de spreker zijn hoorders op het hart de eenheid te bewaren. Woensdagavond omstreeks zeven uur is op de Stadhouderskade te Amsterdam een 'ijkverpleegster van de Lnthersche gemeen te, die op de fiets reed, gegrepen door een auto. In emstigen toestand is zij naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar zij na aankomst overleed. NlfcMW Aan bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" wieldruk 24001^ BREEDTE 2.10» Dit is het nieuwe ken- teeken(roode rand,zwar te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteeken is En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond Is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenis HOOGTE Links: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maximum-snelheidszöne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven. B. en W. van Utrecht deelen mede, dat zij van den directeur der Rijkspostspaarbank een aan bieding ontvingen tot het verstrekken van een 3 J.i pCt., geldleening groot ƒ7.250.000 waarvan de opbrengst zal dienen tot conversie van de restanten van de 4 pCt. obligatieleeningen van 1931, '34 en 35 onderscheidenlijk oorspronkelijk groot: 3.000.000, 2.500.000 en nog eens ƒ2.500.000. Tévens ontvingen zij van een bankconsor- tium een aanbieding tot het overnemen van de uitgifte van een 3 pCt. obligatieleening groot ƒ3.500.000, waarvan de opbrengst zal die nen tot conversie van 4 pCt. geconsolideerde schuld. 99 KEULEN, 20 Jan. (Havas). De Duitsche am bassadeur te Rome, von Hassell, heeft gister avond in de universiteit een lezing gehouden over „de Europeesche zending van Duitschland en Italië". Hij verklaarde, dat de beide landen „zoowel op geestelijk als op politiek en economisch ge bied al hun vereende krachten moeten geven, wil Europa aan vernietiging ontkomen." Hij voegde daaraan toe, dat een der essen- tieele taken was Spanje voor Europa te behou den en Rusland terug te winnen voor de Euro peesche gedachte. Hij besloot: „Daarvoor moet Europa de levens vormen vinden van een nieuwe politiek, welke het in staat kan stellen het liberale kapitalisme in het Westen en het niet-Europeesche bolsje wisme te liquideeren. Het zal dan de vlag der Europeesche eenheid moeten ontplooien." Het is een vaststaand feit, dat men voor het Gooische natuurreservaat zeer bijzondere scha pen heeft uitverkoren. Uitwendig zijn het heel- gewone schaapjes, zacht-gewojd, vroolijk Wét tend, maar iets bijzonders.:., nee!, echt'Hil- versumsch gewoon. Maar het zijn de uitverko ren schaapjes, die het Gooisch natuurreservaat op het droge heeft. Het is een kudde, waarop men trotsch kan zijn, die het Gooi iets terug geeft van zijn oud-landelijk karakter. Door deze kudde herleeft de romantiek van voor 50 jaren, toen de Gooische gemeenten nog kleine vlekken waren, door een kunstenaarshand neer geworpen in een idyllische natuurpracht. Toen was de heide paarser en wilder en werd naar Oost en West, naar Zuid en Noord de gezichtseinder afgesloten door donkere bos- schen. Slechts hier en daar priemde een spich tig kerktorentje brutaal de lucht in. Herders in schilderachtige soberheid, leunend op hun schopje, of breiende aan him kous, vormden met hun kudden pittoreske landschappen, die wij nu nog slechts kennen van schilderijen, op gehangen in musea. De romantiek moest echter plaats maken voor dé zich moderniseerende realiteit van trein, tram en auto's. De sonore stem van den her der, die op een laten avond zijn kudde huis waarts drijft, en een oud-herderslied zingt, werd overtoeterd. Het moderne verkeer, de uitbrei dende industrie doodde de lyriek, verdreef den ouden Gooischen roem, die kunstenaars aan trok. Reeds had men zich bij den dood van mooi Gooi neergelegd, had men zich verzoend met de uitbreiding van de wereld van proza: handel en verkeer. Jachtende menschen voor droomen- de herders. Toen kwam het Gooisch natuur reservaat redden, wat te redden viel. De herder kwam terug met zijn schapen. Toon de Heuï van den ouden Gooischen herderstam nam met 80 schapen weer bezit van het erfdeel zijner vaderen, nu erg gekrompen, maar nog mooi, nog uitgestrekt: De Gooische heide. En de kudde tierde welig. Tachtig schapen werden honderd schapen, het groeide en groei de. Na bijna anderhalf jaar was de kudde met 50 schapen vermeerderd. Gooische menschen kwamen kijken naar de schapen, de dieren uit de prae-historie. Er was weer romantiek op de heide waar de Heus zwierf. Het eerst bouwval lige onderdak van de schaapjes, een oude schuur, werd afgedankt en midden op de Crai- loosche heide verscheen een echte schaapskooi. En nuI De kudde trekt voort, graast de heide schoon en breidt zich uit. Het jaar is nauwelijks begonnen en reeds kunnen wij de voorspoedige geboorte vermelden van elf lam metjes Een idylle! De herder lacht een gullen lach. Hij ver zorgt de lammetjes als zijn eigen kinderen. De moederschapen krijgen lekkere beetjes. Zij zijn de trotsch en glorie van de Heus. Dit is een stukje romantiek, dat nog leven kan in dezen tijd van benzinedamp en sirene- geloei. Dit is oud-Gooi, dat, nooit verloren gaat zoolang de Heus en zijn 'kucfde leveri. PARIJS, 21 Jan. (D. N. B.) In de nabij heid van Bordeaux botste gisteravond een zware vrachtauto met volle vaart op een vrachtauto, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Beide auto's vlogen in brand. Toegesnelde voorbijgangers slaagden er in de beide inzittenden van den eenen wagen met zware verwondingen uit het brandende wrak te halen. Intusschen echter waren de drie in zittenden van den anderen wagen verbrand LONDEN, 21 Jan. (Havas.) De „Manchester Guardian" meldt: De versterking der Duitsche eilanden in de Noordzee is sedert begin December geïntensi- fieerd. Ongeveer 80 zware kanonnen zijn op Helgoland opgesteld. Ondergrondsche vliegvelden, tuighuizen en benzinetanks, gelegen op een diepte van 25 M., zijn thans voltooid. Omtrent de treinbotsing in Amersfoort ver nemen wij het volgende: Tegen kwart voor twee hoorden omwonenden van het spoorweg-emplacement een vreeselijken slag, onmiddellijk gevolgd door een hevig ge kraak. Het bleek, dat een goederentrein uit Zwolle (niet Apeldoorn, zooals in het eerste bericht werd gemeld) op een aantal goederen wagens, welke vóór het vrachtgoederenbureau stonden, was ingereden. De schade, welke door deze botsing is aan gericht, blijkt ze«r groot te zün. Niet minder dan twaalf wagens, waarvan de meeste van den trein nit Zwolle, liggen uit de rails. Van deze wagens schoven vier in elkander, zy werden volkomen vensplinterd. Gelukkig bevond zich hierin geen trein personeel, zoodat persooniyke ongelukken niet zijn voorgekomen. De overige wagens werden bijna alle min of meer ernstig beschadigd. De lading is nage noeg intact gebleven. Van den trein uit Zwolle is de locomotief aan de voorzijde ernstig beschadigd. De oinnenko- mende trein had even voor de botsing gestopt voor een onveilig signaal, waardoor hij op het moment van het ongeval nog slechts een be trekkelijk geringe snelheid had Niettemin was de botsing zeer hevig. De losse wagens stonden op het spoor, waarop in den regel de nachtgoederentrein uit Zwolle binnenkomt. Ondanks de overwinning te Melbourne op Engeland behaald is het test-team dat Australië in de 4e testmatch te Adelaide tegen Enge land zal vertegenwoordigen, belangrijk gewij zigd. De samenstelling is als volgt: Bradman (captain), Mc Cabe, Fingleton, Brown. Old- field. Chipperfield, Mc., Cormick, Rigg O'Reilly. Fleetwood Smith en R. Gregory. De slowbowler Ward, alsmede Sievers en Darling zijn niet her kozen. De terugkeer van Chipperfield, die ih de laatste weken in de Sheffield Shield-mat ches geen groote dingen gedaan heeft, is be paald een verrassing. De opname van den fast- bowler Mc Cormick, lag, nu hij hersteld is. voor de hand. De debutant is de zeer jonge Victoria-speler R. Gregory, die in de match VictoriaM.C.C. van zich heeft doen spreken door een fraaie 128. Hij is voorts een uitstekend slow-bowler en een bepaald brillant fielder. Gregory is pas 20 jaar oud. Het uitlaten van Sievers werd mede niet verwacht. De 4e testmatch begint op 29 Januari, doch eerst wordt te Adelaide een vierdaagsche wed strijd Zuid-AustraliëM.C.C., aanvangende 22 Januari gespeeld. Zuid-Australië, onder aan voering van Bradman spelend, heeft een sterke combinatie samengesteld o.a. met Badcock. Grimmit, Ward, Wailé, Hamence en Richard son. Dinsdagavond werd in het R. K. Vereeni gingsgebouw te Heemstede onder zeer groote belangstelling de wedstrijd St. Bavo T.E.P. ge speeld. Zooals reeds bekend was, zouden de Haarlemmers bij een overwinning het kam pioenschap hebben, terwijl eerstgenoemde moest winnen om zijn kans te behouden. Het is dan ook een buitengewoon spannende wed strijd geworden met uitstekend spel van beide zijden. Eerst tegen het einde bleken de St. Bavo-papieren iets gunstiger te staan en kon den zij tenslotte een zwaarbevochte 128- overwinning boeken. De T.E.P.ers hulde voor hun fel geboden tegenstand. De uitslagen luiden: St. Bavo T.E.P. B. H. Stevens—P. Hollenberg J. DrayerH. Rump J. WarmerdamB. v. d. Kroft P. VeenA. Klein L. v. d. Voort—A. Bronstrin J. StevensJ. v. d. Kroft J. WeyersD. Rump A. MastelingP. Klaver G. HesselmanJ. Valk C. PrinsJ. Kramer Totaal 1—1 1—1 2—0 1—1 2—0 0—2 2—0 0—2 2—0 1—1 12—8 Vraag: Is lot serie 0073 no. 009 van den Rot- terdamschen Schouwburg en de 5 pCt. Crediet National de France van 1920 no. 6508.493 uit geloot? Antw.: Neen. Vraag: Ik heb een dienstbode gehuurd zonder eenige overeenkomst wat betreft den tijdsduur. Wel worden rentezegels geplakt en ook het z.g. doktersfonds door mij betaald. Zelf betaalt ze het ziekenhuisfonds. Zij is ziek geworden en hierna naar haar ouders gegaan om aan te ster ken. Hoelang moet ik haar loon uitbetalen, en komen nog meerdere kosten als b.v. kostgeld voor mijn rekening? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd door, b.v. acht of veertien dagen. Voorts moet voor geneeskundige verzorging wor den zorg gedragen gedurende zes weken, waarin de twee laatste weken verhaald mogen worden op de dienstbode. Vraag: Is Serie 7970 no. 42 lot 's Lands Weer baarheid uitgeloot? Antw.: Neen. Vraag van D. M. te Alkmaar over: 1. de be handeling van een cyclame; en 2. het verwij deren van theevlekkien uit een eikenhouten theemeubel. Antw.: Dat uw cyclame niet bloeit, ondanks den goeden groei, komt wellicht doordat u de planten geen rustperiode laat doormaken. Zoo dra uw cyclame is uitgebloeid, moet u minder water geven en de planten in een vorstvrije kamer dicht bij het glas zetten. De planten krijgen dan gelegenheid voedsel te verzamelen en in reserve-voedsel om te zetten, hetwelk in den bol wordt bewaard. Zijn de bladeren geel geworden, dus hebben deze hun werk gedaan, dan geeft men geen water meer; 2. Wrijf de vlekken stevig met den platten kant van een nieuwe kurk en daarna met goede gele was wrijven. IJMUIDEN, 21 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot I.301.70, Tong 1.251.40 per kg. Middel Schol 35.00, Zetschol 34.0038, kleine Schol 21.0028, Schar 1011.50 per 50 kg. Rog 16.00 per 20 »t- Vleet 13.40 per stuk. Pieterman en Poon 9.00-- II, kl. midd. Schelvisch 30.0041. kleine Schel- visch 28.5036 per 50 kg. Kabeljauw 78.00U® per 125 kg. Gullen 12.5025 per 50 kg. Lena 3.204 per stuk. Heilbot 7088 cent per kg. Wij" ting 6.5013 per 50 kg. Koolvisch 0.652.70 p®* stuk. Makreel 6.807 per 50 kg. Versche Harihv 6.209 per kist. Beiigprijzenlevende Leng 5.00, levende Ka* beljauw 4.5015, doode Leng 3.505 per stuk. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 22 Jan. Vloed: 10.57 V-m en 11.37 n.m. Heden overleed na een kort stondige ziekte, voorzien van de H.H, Sacramenten der Ster venden, de Hoogedel gestrenge Heer MARINUS JACOB OBRéE gepensionneerd Kolonel der Infanterie, Wedn. van Cornelia Martina Ploegmakers In den ouderdom van 77 jaar. Namens de famliie: W. H. BREiMMERS, Notaris. Exc. Test. Beverwijk, Velserweg 14 Beverwijk, 20 Januari 1937 St. Josephs Rustoord Peperstraat 17, Beverwijk De plechtige Uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 23 Ja nuari, des v.m. 9.30 uur in de Kapel van het St. Josephs Rustoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2