f O feraad I t' De Havenplannen INCASSO-BANK N.V. Haarlem, 21 Jan. De armenzorg te Velsen MARIA-ST1CHT1NG EFFECTEN WITTOP KONING Kort en volledig SITTERS &v/dK0R ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 21 JANUARI 1937 *>E MOEDERCURSUS VAN HET WIT-GELE KRUIS Men kan zich nog opgeven De Kamerverkiezingen Uitslag der candiddatstelling in den kring Haarlem Hubert Cuypers' „Minnestreelen" Het te Haarlem Giften voor Pater W. de Rooij S.M.A. Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 22 Jan. El KRUISWEG 59 HAARLEM EFFECTENORDERS GEEN OVERTREDING LOTERIJWET Aantal spijkertjes in letters raden Jubileum Op het stationsemplacement te Amersfoort reed een trein uit Zwolle op een stilstaand convooi goederenwagens. Een aantal goederenwagens werd vernield Jan Musch in den Stadsschouwburg Weldadigheid naar Vermogen Pandpoort, Koningstraat ANTON E.^ ZISCHKA Spreekt morgenavond voor G. en W. o.a. a 2.25 AGENDA Bioscopen 22 Januari Bioscopen MUZIEK KINDERWAGENS 50 ct. per week CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Concert van opera-fragmenten Instelling van een gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon Bestaande Instellingen worden opgeheven VAN ONZE RECHTBANK Diefstallen Bollen gestolen f 1600 verduisterd? De zieke slager De huwelijksbeker BURGERLIJKE STAND IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK STAD De Haarlemsche gemeenteraad heeft onlangs een uitbreidingsplan vastgesteld voor het gebied Plegen tusschen de spoorbaan HaarlemAm- verdam, den Waarder- en Veerpolder en het hoorder Spaarne, waarbij deze gronden werden aangewezen als industrieterrein. Dit werd door en W. gewenscht geacht, omdat meermalen de behoefte aan geschikt industrieterrein, bin- len de gemeente gelegen, was gebleken. Het Wan is niet geheel nieuw, want eenige jaren ge iden is er al eens sprake geweest van den aan- 'eS van een nieuwe haven, maar de uitvoe- 'ihg daarvan is toen verschoven wegens gebrek aan de noodige financiën. Thans heeft het ge meentebestuur zich van de medewerking van de Provincie en van het Werkfonds verzekerd. Het totaal bedrag aan loonen is geraamd op f 216.000 en verwacht wordt, dat er ongeveer arbeiders voor twee jaar werk zullen krijgen. Vet plan omvat den aanleg van een nieuwe haven, verbindingswegen en een brug over het Noorder Spaarne. Van meer belang nog dan de onmiddellijke Werkverschaffing aan 85 werklooze Haarlem mers, is o.i. de aanwijzing van industrieterrei nen. Want zien wij de zaak goed, dan zal daar in in de eerstvolgende jaren in Haarlem groote behoefte komen. Niet alleen zal er terrein beschikbaar moeten zUn voor industrieën, welke zich hier willen yestigen, maar B. en W. zullen moeten trachten industrieën naar Haarlem te trekken. Immers, er zijn volgens de statistieken in Haarlem nog a'tijd een zesduizend werkloozen. Ondanks de opleving in handel en nijverheid is hun aantal b°g maar een kleine driehonderd minder dan vorleden jaar. Naar men ons echter mededeelt, zUn er verschillende industrieën, die nu reeds op volle capaciteit werken en met bijna evenveel Personeel als eenige jaren geleden. Dat deze ver betering in den economischen toestand in de cÜfers der werkloozen niet tot uitdrukking komt, v'bdt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat allereerst jonge menschen in aanmerking schij nen te komen om de vacatures in de oplevende 'hdustrie te vullen. En voor hen bestond de ver plichting niet zich als werkloozen te laten in schrijven, indien zij niet steuntrekkend waren. Nu zullen langzamerhand, bij verdere uitbrei ding der werkgelegenheid ook wel oudere arbei ders een plaats krijgen, maar dat een groot deel der thans zesduizend ingeschreven werk loozen kans loopt, niet meer aan den slag te bomen, is wel zeker. Voor de menschen zelf is dat geen prettig vooruitzicht, maar ook voor de Gemeentekas, die steunen moet, is dit perspectief Weinig aanlokkelijk. En zoo zouden B. en W. 111 dubbel opzicht een weldaad bewijzen, als zij er in zouden slagen hier in Haarlem een aantal biet al te zware industrieën gevestigd te krijgen, Waar een groot deel van de zesduizend zou bunnen worden ondergebracht. Daarmede zou den B. en W. dan niet moeten wachten tot over JWee jaar het haven- en industrieterrein in den Gaarder- en Veerpolder klaar is. De vorige week Vrijdagavond om 8 uur is "i de Leonarduszaal (Kathedraal-parochie) in gang Leidschedwarsstraat de nieuwe moeder- cbrsus, uitgaande van het Wit-Gele Kruis be gonnen. Er waren ongeveer 20 deelneemsters Aanwezig, maar het spreekt vanzelf, dat er dicér moeders en jonge vrouwen van deze zeer Eerzame tien a twaalf lessen gebruik kunnen •baken. De gelegenheid om op dit zoo belangrijk en bit hygiënisch oogpunt zoo verantwoordelijk Gebied wetenschap op te doen, zullen verstan de vrouwen toch'niet voorbij laten gaan. De cursus, die totaal slechts één gulden kost, Gbeft het Wit Gele niet ten bate van zijn kas, 'aar uitsluitend en alleen om de mooie doel- filing der vereeniging na te komen. Voor u, *atholieke moeders en jonge vrouwen, worden e2e lessen gegeven, voor u alléén! jgjj^eeft u vandaag nog op: Parklaan 75, tel. Morgenavond 8 uur wordt u dan verwacht en zult straks dankbaar zijn voor deze laatste bbhspo: dere begaafdheid van Hubert Cuypers op dit gebied, waar hij zijn speelsche, Zuidelijke muze den teugel vieren kan, en uiterst geestige ef fecten weet te bereiken. Het heeren-ensemble was niet steeds fraai van toon: een enkele maal werd geforceerd, wijl het dubbelkwartet trachtte mannenkoor-effec ten te bereiken. Technisch klopte evenwel alles tot in de per fectie en in den samenzang met het knapen- kor werd een volkomen sluitend en harmonieus ensemble bereikt. Luc. Louman zong de bariton-soli in het Venetiaansche volkslied en in het prachtig moraliseerende Tiroolsche Kerstlied met fraaie voordracht, terwijl we ook den kleinen „nachte gaal" niet mogen vergeten, die zoo onbevangen met zijn reine, hooge jongensstemmetje zijn ge vederd vriendje nabootste in het mooie Oud- Russische Volkslied. Het succes, door Cuypers met zijn Minne- streelen behaald, werd gaandeweg grooter en grooter, en een tweetal toegiften was de dank der Minnestreelen voor de herhaaldelijk door luid applaus geuite waardeering voor het vele schoons dat zij te genieten gaven. J. S. De secretaris van den Kring Haarlem der R.K. Staatspartij, de heer J. J. Brinkman, deelt ons mede, dat 39 afdeelingen hebben deelgenomen aan de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in dezen Kring. Zeven afzon derlijke lijsten werden ingediend. De volgende candidaten noemen we, met daarachter het aantal keeren dat ze gesteld zijn: Pater dr. D. Beaufort te Utrecht (37), Chr. ■v. d. Bilt te Haarlem (33), Jac. Groen te Zuid- Scharwoude (27), E. Stumpel te Hoorn (21), mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle (13), prof. dr. C. Romrne te Amsterdam (4), C. M. J. van den Heuvel te Haarlem (1), P. J. Dekker te IJmuiden.Oost (1), dr. L. G. Kortenhorst te 'sGravenhage (3), Joh. van Ebden te Noord- wijk (2), C. Siegers te Zandvoort (1), ir. Ch. J. I. M. Weiter te 'sGravenhage (2), H. E. v. d. Brule te Rotterdam (2), mr. dr. F. A. Bij voet te Haarlem (2), prof dr. ir. H. S-elissen te 'sGravenhage (2), W. Steinmetz te Amster dam (15), dr. Romunde te Utrecht (1), H.Hom te Hilversum (2), prof. Schmutzer te Utrecht (3), J. W. Andriessen te Utrecht (4), G. C. W. Blonk te Nieuwer-Amstel (1), mr. C. Ge seling te Amsterdam (2), A. J. Loerakker te Haarlem (13) P. v. d. Weyden te Zevenhoven (14), mevr. dr. M. J. W. Hillen te Amsterdam (9), H. J. Kuiper te Haarlem (8), mr. M. de Kort te Bussum (5), weleerw. heer H. de Greeve te Haarlem (2), A. C. de Bruin te Utrecht (2), mr. R. Hermans te Hilversum (4), E. Th. Lockefeer te Hulst (1), mr. P. j. M. Aalberse te 'sGravenhage (1), mr. H. P. Marchant te 'sGravenhage (5), prof. dr. A. M. A. A. Steger te Heemstede (1), J. Serrarens te Bilthoven (1), mr. dr. P. J. Witteman te Over. veen (1), P. Kasteel te 'sGravenhage (1). ring. „puick van soete keelen" dat Hubert ypers onder den middeleeuwschen zangers- arn van „Minnestreelen" maakte tot een af- eiing van de Amsterdamsche Schola Canto- b M, gaf gisterenavond in den Stadsschouw- heï een concert- Er bleek weinig ruchtbaar- Wlv aan het geval gegeven, en de organisatie, ei in handen was van de Heemsteedsche at eling der Ver. tot Uitzending naar Vacantie fle i in handen was van de Heemsteedsche at- eling der Ver. tot Uitzending naar Vacantie- '°hies van kinderen van alle gezindten zou - Getwijfeld, met nog wat meer „op den trom- b" te slaan, meer belangstelling voor dezen schoonen avond hebben kunnen •bet hal Nu was de Sch°uwburg slechts ten tit gevuld, en door een lacune in de orga- Mte er moest aan het loket nog plaats 'ti ken besproken, terwijl men de kaarten reeds het had duurde het tot half negen, eer cert voor precies acht uur aangekondigde con- - een aanvang nemen kon. Het was jam- Gen' Want er zou voor Cuypers' uitstekend zin- Gew klein koor zeker meer belangstelling zijn ^eest. Er werden een twintigtal composities ïjb gehoore gebracht van religieuzen en folklo- I,, lachen inslag, de laatste veelal in bewer- ^agen van Hub. Cuypers zelf. Bewondorens- jjj ®l'd% is de discipline welke de leider onder ajj jongens heeft weten door te voeren, niet tj. 6eh wat den zang zeiven betreft, die af is, War ook wat hun houding aangaat. Die is religieus-devoot, bij het gekunstelde af. dat is ongetwijfeld een voorname reden, zo0ar°m de leider met deze kleine zangertjes qe veel weet te bereiken. Bijna zonder uitzon- j) 'hg sopraantjes, lichte, fijne stemmetjes, die den klank forceeren en reageeren op den sten wenk van hun leider; die zingen niet fje eh in hun moedertaal, maar ook in vreem- talen, Latijn vanzelfsprekend, Duitsch, *Wansch, Italiaansch en Engelsch. Dat is u Wfen zeggen, dat Cuypers zijn repertoire ht en aangenaam en als volkomen in den *- 111 der minnestreelen heeft gekozen uit iju geheele muziekliteratuur. Iets wat om het 6nd overzicht, dat het geeft over ver tekend ysl"ende perioden en landen, vanzelfsprekend teu een groote verdienste mag worden aange- *bhd. kunnen natuurlijk hier niet in 'n gedetail- de bespreking treden van elk der liederen. H6t. de bewerking van 't Oud-Hollandsche lied Stij, Twee Conincskinderen zijn we het, wat den betreft, met den heer Cuypers niet eens. V r ging o.i. te veel van de stijlzuiverheid ver- dle n> door de mengeling met nieuwere melo- W'<y°rmen. Zijn bewerking echter van het ^-Detmoldlied wijst weer naar de bijzon- Vorig bedrag f 633.10)4. van G. S. H., Heem stede f 5.—; van n.N. f 1.—; van N.N. f 1.— C. f 1.—; Julianaclub f 2.50; „Op hoop van zegen f 10.Van een arme weduwe: tot in tentie van het welslagen der bidweek en tot terugkeer van mijn afgedwaalden zoon. Bid voor mijn kind f 0.50; van J. d. B. ter eere van St. Jozef voor genezing f 3.—; van F. W. H- f 1.van L. f 1.van N.N. voor herstel van mijn dochter en bekeering van mijn zoon f 1-L ,S. f 1.N.N. voor gebedsverhooring ter eere van St. Antonius f 10; M. R. f 1.—; N.N. ter eere van St. Antonius f 2.50; Fam. v. R. ze kere intentie f 1.40; N.N. tot herstel van een zieke f 2.50; Mej. H. de G. f 1.—. Totaal f 679.25 Van harte u dankend, blijf ik U gedenken voor de gevraagde gebeden. Ik ben zeer ver heugd, omdat bereikt is, dat, waarop ik niet durfde hopen. Pater W. de ROOY S.M.A. Eendrachtstraat 12. Giften worden ook in ontvangst genomen bij de administratie van onze courant en per giro, nummer 5970. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen, 9.05 id., 9.20 id., 10.10 Deutschl. Sender, 11.20 Danmarks Radio, 12.05 Parijs Radio, 12.35 id., 1.05 Vlaamsch Brus sel, 1.20 id., 1.30 id., 1.50 id., 2.20 Diversen, 2.55 Deutschl. Sender, 3.00 id., 3.20 id., 4.20 Parijs Radio, 5.20 Keulen, 7.05 Beromünster, 7.45 id., 8.20 Droitwich, 9.20 id., 9.40 London Regional, 10.20 Vlaamsch Brussel, 10.30 Fransch Brussel, 10.45 id., 11.20 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 id., 8.30 id., 8.40 id., 8.45 id., 9.00 id., 9.20 Di versen, 10.35 London Regional, 10.50 id., 11.05 id., 11.50 id., 1.20 id., 2.05 id., 3.05 id., 3.35 id., 4.05 id., 4.20 Droitwich, 5.35 id., 6.20 id., 6.45 id., 7.20 id., 7.50 id., 8.20 Diversen, 9.40 Droitwich, 10.00 id., 11.20 id., 11.50 id. Programma V: van 8.00 tot 7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Zang En sembles. 1. Merry Makers Carnival, Merry Ma kers; 2. Legende van 12 Roovers, Kozakkenkoor; 3. Wolgaschippers, id.; 4 Avondklokken, id.; 5. Kozakkenmarsch, id.; 6. Geschichten aus dem Wienerwald, Berl. Lehrer Gesang Verein; 7. Wer hat dich du schoner Wald, id.; 8. Der Lindenbaum, id.; 9. Wenn ich das grosse Los gewinn, Humoresk Melodios; 10. So meschugge, id.; 11. So wie du, id.; 12. Bei der blonden Ka- trein. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. I I belast zich met de uitvoering van en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) In hooger beroep hebben twee Hillegommers terecht gestaan, bestuursleden van een Coöpe ratieve Winkelvereeniging. Zij waren door den Haarlemschen Kantonrechter veroordeeld, om dat tijdens een winkelweek in Hillegom in den winkel van de Coöperatie eenige letters hebben gestaan, waarin talrijke koperen spijkertjes waren geslagen. Men moest nu probeeren te weten te komen hoeveel spijkertjes in deze letters waren geslagen. Had men het juiste aantal geraden, dan kon men meedingen naar prijzen. Daarmee zou echter de loterijwet over treden zijn. De beide Hillegommers verdedigden zich met de bewering dat het aantal spijkertjes te bere kenen zou zijn, door b.v. eerst een photo te nemen, dan die photo te vergrooten en het aantal spijkertjes op de photo te tellen. De rechtbank heeft thans de overtreding van de loterijwet niet bewezen verklaard en de Hillegommers vrijgesproken. Aan den fourier P. Soomer van het Korps Motordienst werd de zilveren medaille voor 24- jarigen dienst met eenige plechtigheid uitge reikt. De officieren en onderofficieren' van het korps hadden zich daartoe vereenigd in de aula van de Ripperda kazerne, waarbij ook vele collega's uit de Koudenhorn-kazerne zich hadden aange sloten. Nadat het eeremetaal fourier Soomer op de borst was gespeld werd de jubilaris door zijn commandant, overste A. M. M. van Loon, toe gesproken, waarbij deze naar voren bracht, dat Soomer behoorde tot het leger van stille wer kers, wiens prestaties niet naar buiten uit kwamen, doch wiens werk gekend en gewaar deerd werd door zijn chefs onder wie hij werkt. Als blijk van deze waardeering bood spreker namens de officieren van het korps een kleine draagmedaille aan. Namens zijn collega's sprak adjudant onder- off. Bakker den jubilaris toe en prees hem als kameraad, daarbij den wensch uitsprekende, dat de bevorderingskansen voor de sergeanten beter mochten worden, zoodat ook zij die al jaren de geschiktheid hadden voor sergeant-majoor, ook daartoe bevorderd konden worden. Als blijk van vriendschap bood spreker hem namens de onderofficieren een schrijfbureau aan. i» Zondag a.s. kwart over acht geeft het gezel schap onder directie van Jan Musch en Jaap van der Poll in den Stadsschouwburg te Haar lem een voorstelling van het succes-blijspel „de Sabijnsche Maagdenroof" van F. en P. von Schönthan, waarin Jan Musch de komische rol vervult van den tooneeldirecteur Striese. Verder treden op de dames: Jeanne van Rijn, Lize van der Poll—Hamakers, Mary MuschSmithuysen, Mieke FlinkVerstraete en de heeren: Jaap van der Poll, Adolphe Ham burger, Emile van Stuwe, van Staalduynen en Marcel Berckmans. Geef, geef met volle handen, Van al Uw overvloed. Dan hebben vele armen Het dezen winter goed. Postgiro 212793, telefoon 11855. De bekende journalist Anton E. Zischka, schrijver van „Wereldverdwazing", „Japan we reldveroveraar", „Oorlog om Ethiopië", „Arabië ontwaakt", spreekt morgenavond voor „Geloof en Wetenschap". Ofschoon pas 32 jaar oud, zullen er weinigen zijn, die zooveel gereisd hebben als Anton E. Zischka. Hij reisde reeds viermaal de wereld rond: per vliegmachine (hij bestuurt zijn ma chine zelf), per Pullman, per mailboot. Hij was redacteur van de Neue Freie Presse te Weenen, correspondent van Politiken, Kopenhagen, en van de World, New-York. Hij reisde o. a. als cameraman voor de Paramount News en ver trok in 1931 voor L'Intransigeant te Parijs naar China, waar hij dé Overstroomingen van den Jangtse Kiang beschreef. Hij pikte Lindbergh van den stroom op bij Hangkau en ontving de gou den medaille van het Amerikaansche Roode Kruis voor zjjn werken onder de pestlijders van de verwoeste provinciën. Voor de Paris Soir bezocht hij Zuid-Amerika, Brazilië en den oor log om den Gran Chako in 1932. was voornamelijk gewijd aan de Italiaansche en Fransche operamuziek: Leoncavallo's .Haljas" (de tenor bariton O. Couperus zong den proloog) Bizet's Carmen, die natuurlijk niet mocht ont breken en waaruit de alt Ans Stroïnk een aria J zong; Puccini's „La Tosca", de tenor Michel Gobbets voerde hiervan een aria uit, waartus- schen door de dames Helène Ludolph en Michel Gobbets een aria uit „Hoffmann's Erzahlungen van Offenbach duetteerden. Het geheel werd be sloten door de solisten met de H.O.V. samen met een prachtig kwartet uit Verdi's opera „Rigoletto" en Rossini's ouverture over den Sevillaanschen barbier. Het programma vormde Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 Gebouw „S*. Bavo"; Missiever „Afrika", 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond, 8 uur; Vakgroep Bouwvakbond, 8 uur;' Federatie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtskundig advies, 78 uur. Stadsschouwburg: r. k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm": „Gezworen kameraden", kwart over 8. Café-restaurant Brinkmann; K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad, 3 uur. Rembrandt-theater: Marta Eggerth en Jo- han Heesters in „Hofconcert", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-filmac, 115 uur; „Met verzegelde orders", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater; Wallace Beery en Jackie Coo per in „Als het circus komt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Amsterdam bij Nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Missie-vereeniging Afrika, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging Geloof en Wetenschap, kwart over 8. R.K. Kerk Amsterdamstraat Conferentie voor niet-Katholieken, half 9. Rembrandt-Theater De Golëm, 2.30, 7 dus wel geen afgerond geheel doch was toch in en 9 15 uur zijn onderdeelen zeer verantwoord opgesteld. Cinema Palace „Wittebroodsweken", 7 en Er werd stralend en voortreffelijk gezongen 9.15 uur door de solisten en uitstekend gespeeld door ons Frans Hals-theater „Amsterdam bij* H.O.V.-orkest, dat door plotselinge ongesteldheid Nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. van Frits Schuurman, onder leiding stond van I,uxor-Theater „Meisje van buiten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Marinus Adam. De duetten waren goed op el kaar afgestemd en de aria's werden gloedvol wat de Romaansche betreft en gevoelvol Wagners aria'suitgevoerd. Het zeer talrijke publiek toonde zich dan ook, vooral na de pauze, opgetogen over het gebodene, zoodat de apo theose: het kwaret van Verdi, zelfs gebisseerd I moest worden. Aan alle solisten werden bloemen geoffreerd en meer dan eens werd hun een ovatie In den ouderdom van 48 jaar is alhier over. gebracht. Een welgeslaagde, zeer in den smaak leden de heer c yink> commies en chef van de gevallen avond dus, zooals het Centraal Conute adrnjniS(raye van Bouw- en Woningtoezicht. Sedert 1 Maart 1905 was hü bij dit bedrijf werkzaam. nu al verschillende met veel zorg en succes heeft georganiseerd. K. ALLE ARTIKELEN ZONDER VOORUITBETALING ALLE REPARATIES MN OWE RUWIEIEN GRATIS Haarlem, schoterweg x. telefoon. 16609 Van Richard Wagners stormachtige „Der fliegende Hollander" naar Rossini's zeer geestige „De Barbier van Sevilla" is een heele afstand! Dit verschil had men op het concert van opera fragmenten, Woensdagavond gegeven door het Centraal Comité voor Werkloozen, overbrugd door een uitgebreide serie van beroemde aria's uit verschillende operasoorten. Het actieve en volijverige Centraal Comité weet den werkloozen een aangename ontspan ning te geven, die tevens op hoog peil staat hoewel men het populair karakter men voert immers muziek voor een zeer heterogeen publiek uit geenszins had onderschat. Hoe «lofwaar dig is het niet, dat aan de door crisis en werk loosheid zoo erg getroffenen een'uitvoering wordt geboden, die niet alleen de zorgen-van-den-dag eens doet vergeten, doch tegelijkertijd cultu reele ontwikkeling geeft door prachtig uitge voerde muziek! Ieder kon zijn lievelingscompo nist als hij ze heeft er terugvinden, want het programma was wel zeer „elk wat wils" samengesteld. Aanhangers van Wagner konden hun hart op halen aan de ouverture „Der fliegende Hol lander", waarmee de H.O.V. den avond opende; aan de aria uit deze opera, gezongen door den bariton Otto Couperus, voorts „Elsa's Traum" en- „Walthers Preislied", resp. gezongen door de sopraan Helène Ludolph en den tenor Michel Gobbets. Russische muziek van Moussorgsky volgde dan in een aria uit de opera „De kermis van Seret- schinsky", gezongen door de alt Ans Stroïnk, en in de muziek van „Prince Igor". De rest van den avond na de pauze In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Velsen zal in behandeling komen een voorstel van B. en W. tot opheffing van de Algemeene en R.K. Instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en tot instelling van een gemeentelijken dienst. In de betreffende raadsvoordracht herinneren B. en W. eraan, dat reeds vele malen in den Raad naar voren is gebracht de wenschelijkheid van de samensmelting der in deze gemeente be staande twee burgerlijke instellingen van maat schappelijk hulpbetoon. De besturen der beide instellingen hebben B. en W. den 18den December 1936 schriftelijk verzocht over te gaan tot de oprichting van een Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het bestuur der Roomsch Katho lieke instelling wenschte echter een onderhoud met het College te hebben over de bestemming harer bezittingen. B. en W. geven ook de voorkeur aan de in stelling van een gemeentelijken dienst boven de samensmelting tot één* instelling van maat schappelijk hulpbetoon, omdat zij het niet lan ger verantwoord achten, gezien de aanzien lijke subsidiën der gemeente (over 1937 f 265.000) dat aan haar over de bestemming daarvan elke zeggenschap ontbreekt. De door de Roomsch Katholieke instelling ge vraagde bespreking heeft den 13den Januari j.l. plaats gehad en als gevolg daarvan deelden B. en W. aan het bestuur mede, bereid te zijn, in de aan den raad ter vaststelling aan te bie den verordening het volgende artikel op te ne men: De eigendommen van de Roomsch-Katholieke burgerlijke instelling van maatschappelijk hulp betoon gaan, met ingang van den dag van in werking treding van deze verordening, in ei gendom over aan de gemeente Velsen. Voor de toepassing van deze verordening wor den zij aangemerkt als bezittingen van den dienst en als zoodanig beheerd als een afzon derlijk vermogen. De netto opbrengst der bezittingen en van de na te noemen te beleggen gelden, moet worden aangewend tot dekking der kosten van beste ding van Roomsch Katholieke armen. Wanneer de netto opbrengst hooger is dan de uitgaven voor die armen, wordt het meerdere rente- gevend belegd, tenzij in eenig jaar meer voor de besteding is uitgegeven dan genoemde netto opbrengst, in welk geval 't overschot daarop in mindering wordt gebracht." Op deze wijze wordt het indertijd naar voren gebrachte bezwaar naar de meening van B. en W. volkomen ondervangen. Zij stellen den raad dan ook voor in dezen zin een besluit te nemen en vast te stellen een ver ordening voor *den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Volgens deze verordening berust het beheer van den dienst bij B. en W. De gemeenteraad benoemt een commissie van advies van vijf leden, welke B. en W. adviseert bij de ondersteuning van bijzondere groepen van behoeftigen en in het algemeen bij de toepas sing van alle maatregelen, welke bevorderlijk zijn aan de vervulling van hun taak. Tot lid zijn niet benoembaar leden van den gemeenteraad en ambtenaren der gemeente. Aan het hoofd van den dienst is geplaatst een directeur. De directeur wordt door den Raad benoemd en ontslagen. Met inachtneming van het bepaalde in art. 28 der Armenwet is aan den dienst opgedragen: a. het verleenen van ondersteuning; b. de ge neeskundige verzorging van on- en minvermo genden; c. de duurzame verzorging van minder jarigen in of buiten gestichten; d. het verhaal van kosten van armenverzorging; e. samenwer king met en bijstand aan instellingen en ver- eenigingen, welke steunverleening ten doel heb ben; f. alle overige werkzaamheden, welke kun nen strekken tot bevordering van de doeleinden in de Armenwet gesteld. Voor het examen, afgenomen door de vereeni- I ging van leeraren in de Handelswetenschappen slaagde voor het diploma Duitsche Handelscor respondentie de heer D. ter Haak uit Haarlem en voor Engelsche Handelscorrespondentie de heer W. C. Smith uit Haarlem; voor het diplo- I ma Nederlandsche Handelscorrespondentie Mercurius slaagde de heer F. C. L. Erwich. Zondag 24 Januari om i*wart over 8 geeft het gezelschap Jan Musch, directie Jan Musch en Een 19-jarige laswerkman heeft op 23 No- 1 jaap van der p0n m den Stadsschouwburg te .vember een inbraak in scène gezet bij een Haarlem een voorstelling van het succes-blijspel 44-jarigen broodventer te Beverwijk, bij wien .De Sabijnsche Maagdenroof" van F. en P. von hij als huisknecht in dienst was. Hij stal een Schönthan, waarin Jan Musch de komische rol portemonnaie met f 5, toebehoorenae aan een vervult van den tooneeldirecteur Striese. kostganger, en een horlogeketting, eigendom Verder treden op de dames Jeanne van Rijn, van zijn baas. Lize van der Poll-Hamakers, Mary Musch-Smit- De eisch was 6 maanden gevangenisstrafhuysen, Mieke Flink-Verstraete en de heeren: tegen den medeplichtige, een 21_jarigen los- Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger, Emile werkman uit Den Helder, was de eisch even- van Stuwe, van Staalduynen en Marcel Berck- eens 6 maanden gevangenisstraf. I mans. Hedenmorgen werd de hoofddader veroor- deeld tot 6 maanden gevangenisstraf m. a. v. De Haarlemsche Bachvereemgmg geeft p., de heler tot 4 maanden gevangenisstraf vijfde concert op Dinsdag m. a. v. p. haar 26 Januari in de Het Residentieorkest voert Een 32-jarige Hillegomsche koopman had Gem. Concertzaal onder leiding van Frits Schuurman en met medewerking van Jacq. Thibaud (viool) de symphonie „De Klok" van Jos. Haydn, een con cert voor viool van Mendelssohn, 6 symphoni- sche epigrammen van Willem Pijper, Rondo eenige malen op den avond van 25 November I capucioso van Saint Saëns en „Ma loie" van uit een schuurtje een zak bollen toebehooren- m. Ravel uit. de aan een anderen Hillegommer, gestolen. 6 maanden gevangenisstraf was de eisch. De uitspraak luidde conform. Een 40-jarige koopman uit Haarlem stond De minister van Financiën maakt bekend, aat alhier, ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen 187.24. In de week van 10 tot en met 16 Januari voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, om. zijn te Zandvoort 4 gevallen van roodvonk ge- dat hij een bedrag van f 1600 verduisterd zou constateerd. hebben als' verkoopschef van een Steenkolen handel te Zaandam. Het bedrag had hij ont vangen als betaling voor een kolenleverantie door den kolenhandel aan de vereeniging „Ons Belang" te Zaandam gedaan. De officier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank sprak verdachte vrü. In hooger beroep stond een 55-jarige slager uit Beverwijk terecht, die reeds meermalen ver oordeeld is wegens overtreding van de Arbeids wet zijn zoon laten arbeiden in rusttijd en ook nu was hij door den kantonrechter voor zoo'n zelfde feit op 30 Juli j.l. gevonnist. De man hield bij hoog en laag vol dat hü dien dag ziek was geweest en legde een verkla ring van een Purmerendschen dokter over, op In de commissie van advies Bedrijfsradenwet; is als tüdelijk lid toegevoegd de heer H. J. L. Kleine Schiphorst te Haarlem. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen van advies, omtrent de wenschelijkheid van het in stellen van een bedrijfsraad voor het bouwbe drijf en omtrent andere daarmede verband hou dende ontwerpen. Het „Haarlems Muziek-Instituut" heeft de uitnoodiging ontvangen de Ballet-Comedie van Molière: „Burger-Edelman" in IJmuiden op te voeren. t Zooals bekend wordt in het Rembrandt-Thea ter iedere week een geluidsjournaal uit Ned.- Indië vertoond. Het programma, dat van mor- wiens consult hü op 30 Juli des morgens was gen af vertoond wordt bevat een reportage van geweest. De president verwonderde zich erover de viering van het Prinselijk huwelijk te Bata dat de Beverwijksche slager in Purmerend een via, Malang. Bandoeng en Soerakarta. De film dokter gaat consulteeren. Zün er dan geen js per vliegtuig naar ons land gebracht, dokters in Beverwük? De slager antwoordde dat hij, als de dokter hem poeders had gegeven, de markt in Pur merend had bezocht. De president merkte op dat de slager dus eigenlijk niet ziek was. Hü ging naar de markt te Purmerend en had on derwijl ook nog een dokter geconsulteerd. De Het bestuur van de Vereeniging „Koninginne dag" deelt ons mede, dat vanmorgen de uit- slager bezwoer dat hij wel ziek was geweest I deeiing van de herinneringsbekers (die te laat afgeleverd werden door den fabrikant door de overstelpende aanvrage) op de scholen begon nen is. en had een heel rappellement tegen den veld wachter, die in zün nadeel getuigde. De veld wachter had hem n.l. op 30 Juli boodschappen bij zün klanten zien rondbrengen, zoodat het zieke been nu niet bepaald erg hinderlük moet zijn geweest! De Officier van Justitie vond de houding van verdachte niet erg in diens voordeel. Als de verdachte nu ronduit bekend had en clementie i had gevraagd, zou de straf nog gering kunnen I Ondertrouwd: J. Ackermann en M. C. Ter zijn. Doch nu verzocht spr. de straf van 35, Meulen. P. A. van Kessel en C. van Zilt. opgelegd door den kantonrechter, te verhoogen Getrouwd: J. G. A. Schackman en C. P. tot 50 boete. Uitspraak 4 Februari. J Kaptein. P. A. A. Regensburg en S. E. Mok. Geboren: V. Dozzi—Antonini, z. E. A. Siege- rist—Geldorp, d. F. E. v. d. Aar—Göhner, d. H. M. Nolet—Kenter, z. Overleden: J. M. Bakker—Reckmann, 54 j-, Beukenstraat. C. Vink, 48 j., Regentesselaan. B. Caris, 86 j., Zuid Brouwersstraat. C. Lugtig, 81 j., Teijlerstraat. A. Hendriks, 74 j., L. Hee- renvest. L„ 1 mnd., z. v. L. v. Alphen, Kam perlaan. J. KoppenBoon, 74 j., Amsterdam- schevaart. P. C. M„ 2 mnd., z. v. C. J. Zonne veld, Leidschestraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5