Dampo THAwS om: We luisteren naar FINANCIËN Sport en spel De weerstoestand Dagfilm Grieperig-Verkouden? DONDERDAG 21 JANUARI 1937 ■sass Slechte toestanden in de Belgische mijnen Toezicht op het Bankwezen KIND ONTVOERD De moeder voorwaardelijk veroordeeld HET PRINSELIJK HUWELIJK Oceaanvliegtuig door Fokker ontworpen POOLSCHE MOTORLOGGER GESTRAND Met welk doel kwamen zij hier? REGLEMENT AUTOVERVOER PERSONEN DE AANRIJDING TE BEEK EN DONK IN KWALITEIT ONVERANDERD LAW NT EN NIS DAVIS B EKER-TOU RN O OI 1937 Vrijdag 22 Januari DAMMEN EINDSTANDEN HOOFD KLASSE-COMPETITIE 1 4 7 Zwart-yït 1 1 1 1 473e STAATSLOTERIJ at De Nederlandsche arbeiders kunnen het er niet uithouden Met de aanwerving van Nederlandsche mijnwerkers voor de Belgische mijnen in het Belgisch-Limburgsche en het Waalsche bekken is reeds enkele weken geleden een aanvang ge maakt. De Belgische mijnautoriteiten hebben •hiervoor de medewerking ingeroepen van de arbeidsbeurzen te Heerlen en Sittard, waar zich de sollicitanten moeten melden, ook als zij uit de streek van Roermond of Maastricht afkom stig zijn. Zij worden gekeurd en moeten van goede getuigschriften van een onzer Neder landsche mijnen voorzien zijn. Wie door de lei ding van een onzer mijnen heengezonden is wegens wangedrag, komt niet in aanmerking Meestal worden alleen z.g. houwers gevraagd, aan krachten van ondergeschikten aard heeft men blijkbaar geen gebrek. Maar velen van degenen, die vertrokken zijn, keerden weer terug. Er heerschen in de Belgi sche mijnen zoo ongelooflijk slechte toestan den, dat Nederlandsche arbeidskrachten onder die omstandigheden niet kunnen, maar ook niet willen werken. Wij hebben eenigen van deze mijnwerkers gesproken. En zij waren met bitterheid vervuld, dat de Belgische autoriteiten met zoo aanlok kelijke voorstellen waren gekomen en ook nog vrij hooge eischen stelden, terwijl voor de ar beiders de toestanden van dien aard zijn, dat men zich daarvan in ons land geen denkbeeld vormen kan. De ondervinding, welke in de mijnen zelf wordt opgedaan, is van dien aard, dat verre weg de meesten het er niet kunnen uithouden. De beveiliging ondergronds is absoluut on voldoende; de afbouw zoo primitief, dat in geen Nederlandsche mijn daaraan de goedkeu ring van het toezicht zou worden gegeven. De vervuiling tart elke beschrijving. Modderig zijn de gangen en zeer laag, zoodat iemand, die in onze mijnen gewerkt heeft, voortdurend kleine ongevallen veroorzaakt, waarvan hij dan zelf het slachtoffer is. Het materiaal is onvoldoende, de luchtverversching in de gangen eveneens. Dat bij dit alles de stemming der mijnwer kers alles behalve goed is, laat zich gemak kelijk begrijpen. Geheel in overeenstemming met deze toe standen is de huisvesting der arbeiders. Er heerscht in dat opzicht in de Borinage nu een maal een andere mentaliteit dan in Nederland. De slaapgelegenheden beantwoorden niet aan de meest elementaire eischen. Ze zijn vuil, zóó vuil, dat de Nederlandsche arbeider er met grooten tegenzin gebruik van maakt.' Bij de algemeene vervuiling voegt zich dan vanzelf sprekend ook de aanwezigheid van zeker ge dierte, dat den slaap grootendeels onmogelijk maakt. Vergelijkt men hiermee de Nederlandsche gezellenhuizen en de mijnwerkerskosthuizen, die intusschen bij ons steeds zeldzamer worden, dan ervaart de mijnwerker, dat hij in Neder- landsch Limburg „koninklijk" gehuisvest is. Naar wij vernemen, gaat de aanwerving nog geregeld door. .De opgedane ervaringen zullen het dienst nemen niet bevorderen. Aan onze arbeidsbeurzen treft hierom geen verwijt. De menschen zouden graag in onze eigen mijnen arbeiden, maar deze nemen geen mannen aan, die 25 jaren zijn of ouder. En zoo zien zich deze personen wel gedwongen op de aanbiedingen uit België te reflecteeren. Jhr. mr. De Geer voorzitter der Staatscommissie Naar wij vernemen, zal de Staatscommis sie tot bestudeering van het bankwezen, die zal moeten onderzoeken of wettelijke toe- zichtsmaatregelen op de banken in Neder land gewenscht zijn, binnenkort door den minister van Financiën worden geïnstal leerd. Zooals men weet is deze commissie door den minister in het vooruitzicht ge steld bij de behandeling van het Wetsont werp tot verlenging van het octrooi van de Nederl. Bank. Voorzitter van de Staatscom missie zal zijn jhr. mr. D. J. de Geer. Een vrouw en twee mannen uit Den Haag stonden voor de Haarlemsche rechtbank te recht, verdacht van ontvoering van een twee jarig kind van de vrouw, dat op rechterlijk bevel verpleegd werd in het R. K. Opvoe dingsgesticht te Lisse. Op 20 September kwam de moeder haar zoontje, dat ook in het gesticht verblijf houdt, bezoeken en van de jongenszaal ging ze naar de aangrenzende meisjeszaal, waar ze haar dochtertje meelokte onder voorwendsel met beide kinderen in den tuin te gaan wandelen. Het meisje werd in den tuin door een gat in de heg geduwd, twee mannen namen het daar vast en reden er op een motorfiets mee weg. De moeder volgde per tram. Later werden al len gearresteerd. Zij" bekenden. De Officier eischte tegen de vrouw en een der mannen drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf, tegen den tweeden man, waarover het reclasseeringsrapport gunstiger was, drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd* De rechtbank veroordeelde de vrouw tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De beide mannen werden vrijgesproken. verteld over de drukte op telegraaf- en tele foonkantoren tijdens de feestdagen. Van 19-21 December werden 496 telegrammen en van 1-10 Januari 8.562 telegrammen, alle bestemd voor de Koninklijke Familie, aangeboden. Het aantal telefoongesprekken bedroeg op 4, 5 en 6 Januari anderhalf maal het aantal op een normalen werkdag in November. Op 6 Jan. werden 17.616 gesprekken gevoerd. In navolging van buitenlandsch voorbeeld werden foto's naar buitenlandsche bladen over geseind. Bijna 13.000 vierkante centimeter (for maat 13 bij 18) werd voor 55 foto's benut. Ook de gemeentetelefoon heeft drukke dagen gehad en ondanks het breken van een grooten verbindingskabel op 5 Januari uitstekend ge- functionneerd. Tenslotte deelde de heer Lievegoed nog mede, dat hij namens alle journalisten schriftelijk dank heeft gebracht aan baron Van Lijnden, president-kerkvoogd en baron Van Geen voor de bijzonder goede zorgen aan journalisten in de Groote Kerk op 7 Januari bewezen. De aanwezigen stemden hiermede volkomen in. Namens den Nederlandschen Journalisten kring en de Nederlandsche R.K. Journalisten vereniging spraken de heeren Cnossen en Bon nog vriendelijke woorden. De perscomité's ontbonden De beide perscomité's, welke vóór en tijdens het huwelijk van heilPrinselijk Paar werkzaam waren, zijn Woensdagmiddag in hotel Paulez te Den Haag ontbonden. Als gasten van de comité's waren aanwezig de heer Boer, chef van het Haagsche district van de rijkstelefoon en de heeren Lievegoed en Lambooy van den Regeeringspersdienst. Vele hartelijke woorden zijn er gesproken, o.m. door mr. J. J. van Bolhuis en den heer Lievegoed. De heer Van Bolhuis bood de beide secre tarissen van de comité's, mej. E. Belinfante en mevrouw Jass de Gubernatis bloemen aan. De heer Boer heeft voorts het een en ander Landvliegtuig met 36 plaatsen voor dag- en 18 voor nachtverkeer Naar wij vernemen zullen vermoedelijk reeds in den loop van de volgende maand de eerste proefvluchten worden gemaakt met het eerste twee-motorige gevechts vliegtuig G 1, dat in de Fokkerfabrieken hier ter stede is gebouwd en in hooge mate de aandacht heeft getrokken op de inter nationale luchtvaarttentoonstelling te Pa rijs. Op enkele onderdeelen na is het toe stel vrijwel gereed. Voor de proefvluchten is het vliegveld te Eindhoven uitgekozen, aangezien het vliegveld van Schiphol daar voor te drassig is. Naar de directie der N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabrieken ons mededeelde, be staat er, vooral in het buitenland, voor deze machine zeer veel belangstelling, een be langstelling, welke zeer waarschijnlijk na het welslagen der proefvluchten tot onder handelingen over contracten inzake licen tieverkoop en bestellingen zal leiden. Naar ons voorts werd medegedeeld is in de Fokkerfabriek mede een groot passagiersvliegtuig voor trans atlantisch verkeer in teekening ont worpen. Dit toestel, voor de uitvoe ring waarvan met verschillende par tijen in het buitenland besprekingen worden gevoerd, zal een z.g. land- machine worden, welke 'zal plaats bieden aan 36 passagiers voor dag- verkeer en aan 18 voor nachtver keer met slaapgelegenheid. Het toe stel zal worden uitgerust met vijf motoren en zal, in verband met zijn bestemming, over een grooten actie radius beschikken. De gedeeltelijk Nederlandsche bemanning gered Volgens te Scheveningen ontvangen bericht is op de kust van de Oostzee, 70 mijl van Kiel, de Poolsche motorlogger GDIJ 126, eigendom van de N.V. Visschery Maatschappij Mewa te Scheveningen, schipper Corn, de Graaf, uit Scheveningen, gestrand. De bemanning, bestaande uit 9 koppen, on der wie eenige Scheveningers, is door een red dingboot van het schip gehaald en te Prerö'w behouden aan wal gebracht. Het schip was geladen met 500 kantjes ha ring, die de GDIJ 126 in Gdynia (Polen) moest afleveren. De oorzaak van de stranding is een hevige sneeuwstorm, waarbij nog kwam, dat de zee ten deele met ijs geblokkeerd was. Nog eenige schepen van dezelfde maatschap pij, die ook naar Gdynia onderweg zijn, zijn in Kiel binnengeloopen. Woensdag is uitgegeven het Staatsblad: Be sluit van den 12den Januari 1937, tot invoering van een vergunningsstelsel tot exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen („Re glement autovervoer personen".) Dit reglement zal op 15 Februari a.s. in wer king treden. Het bevat de algemeene regelen voor het vervoer van personen met motor rijtuigen. De vergunningen voor de exploitatie van motorbussen, welke thans door Gedeputeerde Staten behandeld worden, zullen bij dit regle ment binnen de competentie vallen van een speciale commissie, welke in 's Gravenhage zal zetelen en door de kroon zal worden benoemd. Evenals thans zal beroep op de Kroon van beslissingen van deze commissie mogelijk zijn. Dit alles geldt voor motorbussen, welke ge regelde diensten onderhouden. Motorbussen, welke niet op geregelde tijden rijden en dus niet in genoemde categoire vallen, worden door het reglement „toerbussen" ge noemd. Voor het exploiteeren hiervan is vergunning noodig van den inspecteur van de verkeers- inspectie, wanneer deze bussen het interlocale verkeer onderhouden. Wanneer zij binnen één gemeente blijven is vergunning noodig van het gemeentebestuur. Eveneens is vergunning van het gemeente bestuur noodig Voor het exploiteeren van taxi's en huur-auto's. De laatste regeling is dus een bevestiging van hetgeen reeds in de meeste grootte gemeenten is bepaald. U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet e dat niet „den ken", u moet 't zeker wetanl Vreemdelingendienst te Rotterdam arresteert drie vreemdelingen Op Driekoningenavond heeft de Vreemdelin gendienst te Rotterdam bij de hotel-contröle, welke, in verband met het den volgenden dag plaats vindende vorstelijke huwelijk, intensief geschiedde, drie mannen aangehouden, die blijkbaar met andere bedoelingen uit het buiten land naar hier waren gekomen dan alleen om in Den Haag het schouwspel van het huwelijk te kunnen gadeslaan. De mannen waren niet rechtstreeks naar Nederland gereisd, doch zij waren, slechts zeer poovertjes voorzien van bagage, via Keulen en Brussel naar Rotterdam gekomen. Zij deelden mede handel te drijven resp. in schapenwol, huiden en textielwaien, doch konden noch za kenbrieven overleggen, noch zakenrelaties in binnen- of buitenland noemen. Merkwaardig was bovendien, dat de drie mannen, die voor gaven elkander niet te kennen, kaartjes hadden van een reisbureau van opeenvolgend serienum mer. In de bagage van de mannen werd niets verdachts gevonden. Bij een nauwkeurige pas- sencontróle bleek echter de pas van den textiel handelaar vervalscht te zijn. De antwoorden, welke de mannen gaven, waren zeer sluw en de politie slaagde er aanvankelijk niet in be wijzen tegen de mannen, die men er van ver dacht zich met zakkenrollerij bezig te houden, te krijgen. Ten slotte is echter een van de man nen door de mand gevallen. Hij vertelde, dat zij elkander kenden en in een bioscoop in hun woonplaats, bij de vertooning van het journaal, de voorbereiding voor het vorstelijk huwelijk in Den Haag hadden gezien. Zij hebben daatop hun laatste geld, zevenhonderd kronen, onge veer vijftig tot zestig gulden per man, uitge legd voor het bekostigen van de reis naar Rot terdam. Op een vraag, waarom zij niet naar Den Haag waren gegaan, antwoordden de man nen, dat zij Den Haag niet kenden, doch Rot terdam wel. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de drie mannen bekende zakken rollers zijn. Een hunner is zelfs reeds twaalf keer deswege veroordeeld. De mannen zijn ook aanwezig geweest in Marseille, toen daar in 1934 de moord op koning Alexander is gepleegd. De drie mannen zijn in het hoofdbureau van politie ingesloten. Naar de identiteit van den textiel handelaar, die met een valschen pas ons land is binnengekomen, is het onderzoek nog in vol len gang. Vader van tien kinderen overleden De 35-jarige gehuwde arbeider van der B., die Woensdagavond door een vrachtauto van de Nationaal Express te Utrecht werd aangere den en daarbij levensgevaarlijk werd gewond, is later op den avond aan de bekomen verwon dingen overleden. Hij was vader van tien kin deren. Academische examens Candidaats-examen in de 'Wïs- en Natuur kunde de heeren P. F. A. Klinkenberg en Njo Tiong Han; doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde de heer F. A. Kröger. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift getiteld: „Bau und Struk- tur von Schale und Sipho bei permischen Am- monoidea" de heer J. C. A. Böhmers, geb. te Zutphen. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Ueber Larynx- und Hy- popharynxkarzinome, insbesondere über deren operative Behandlung" de heer B. A. Lubbers, geb. te Amsterdam. LEIDEN. Geslaagd; Doctoraal examen rechten, de heeren J. A. Hammerstein en P. B. M. ten Bosch. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde let ter L, mejuffrouw E. M. Ch. van Buuren. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter F: mej. H. M. A. Hartmans. Machinisten-examen 's-GRAVENHAGE. 20 Jan. Geslaagd voor di ploma B de heeren B. C. Sorgedrager te Vlissin- gen en A. van Hasselt te Rotterdam. Een vlugge, aan- gename uitwendi ge genezing door Pot 50 ct. Doos 30 ct. Mr. dr. Van Gybland Oosterhoff overleden Tijdens een kort verblijf in Limburg is na korte en hevige ongesteldheid overleden mr. dr. Van Gybland Oosterhoff, secretaris van den Ondernemersraad voor Suriname, secretaris van het curatorium der Indologische Faculteit te Utrecht en onder-voorzitter van het Verbond voor Nationaal Herstel. Ook Nederland schrijft in Naar wij vernemen heeft het dagelijksch be stuur van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond besloten in te schrijven voor het Davis- bekertournooi van dit jaar. Opgave van deel neming was rqeds door China, Frankrijk, Duitschland, Hongarije, Ierland, Italië, Polen, Roemenië, Zweden, Joegoslavië, Vereenigde Staten en Australië bij den Engelschen Lawn Tennis Bond ingezonden. Amsterdam, 17 Jan. 1937. Hooggeachte Redactie, Mag ik U beleefd verzoeken ter wille van de goede zaak, onderstaand stukje te plaatsen. Ik voel mij gedrongen en ik geloof, dat het nuttig is, openlijk te verklaren, dat ik van harte instem met het ingezonden stuk van V.D.K., onder de rubriek „Van week tot week", opgeno men in Uw nummer van Zondag 17 Jan. 1.1. Niemand onzer behoeft „gemuilband rond te loopen" en het is „kleingeestig, indien men geen verantwoorde en geestige kritiek kan verdra gen," maar we moeten niet enkel geen „zure kankeraars worden," we moeten ons ook wach ten voor kritiek, die feitelijk niet veel anders doet dan kankeraars kweeken en pessimisme in de hand werken. Het gaat hier niet om de bedoeling van den schrijver, maar om een zuiver oordeel, of, zoo men liever wil. om een zuiver aanvoelen van de vraag', of een bepaalde kritiek opbouwend, dan wel afbrekend zal werken, of zij ten minste meer goed dan kwaad zal doen. Wanneer men niet menschelijkerwijze zeker is, dat dit laat ste het geval zal zijn, is zij, ondanks de aller beste bedoeling, niet verantwoord. Mijn persoonlijke overtuiging is, dat aan zulke slecht verantwoorde kritiek te veel plaats wordt gegeven. In moeilijke tijden hebben de werkers aan moediging noodig en verdient het aanbeveling zelfs de toeschouwers warm te maken. De psy chologische beteekenis van blijmoedig optimis me begrijpen moderne bewegingen beter dan sommigen onder ons. Met de meeste hoogachting Dr. G. v. NOORT, deken van Amsterdam. 9- HILVERSUM I, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.00 VARA 8.00 Gram.pl. 10.20 Gram.pl. 11.00 De clamatie. 11.20 Gram.pl. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en Grampl. 1.30 Het Om roeporkest en solisten. (In de pauze: De clamatie.) 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 4.10 Melody Circle. 5.30 Gram.- pl. 5.45 De Flierefluiters en solist. 6.50 Gram.pl. 8.00 Planorecital. 9.00 De Ram blers. C. Steyn's Accordeonorkest en so listen. 10.30 Berichten ANP). 11.00 Jazz muziek (Gr.pl.). 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma verzorgd door den KRO.) 8.00 9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 By- belsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KhO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Orgelcon cert. 3.05 Gram.pl. 4.2s De KRO-Melodis- ten en solist. In de pauze: gram.pl. en om 6.00 land- en tuinbouwhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie Kunst in het Kerkgebouw. 7.35 Reportage. 8.10 Piano duetten en liedjes. 8.50 Gram.pl. 9.15 KRO-Orkest. 9.45 Solisten, R. K. Orato- riumvereeniging en KRO-Symphonle-ork. 11.00 Berichten ANP. 11.10 De KRO-Boys en solist. 11.4512.00 Gram.pl. DROITWICII. 1500 M. 11.4011.50 Piano recital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC- Dansorkest. 1.35 Birminghams Philh. strykorkest en solist. 4.20 BBC-Mldland- orkest en soliste. 5.35 Het Walker-Octet. 6.45 De New English Singers. 7.20 Muzi kale causerie. 7.50 BBC-Harmonie-orlcest. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Be richten. 10.00 BBC-orkest. 11.20 Jack Payne en zyn Band. 11.5012.20 Dans muziek (Gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20, 11.20, 12.35 en 1.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 2.50 Radio-tooneel. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Gram.pl. 6.05 Planorecital. 6.50 Gram.pl. 9.05 Cabaret-programma. 11.20 1.05 Omroeporkest. KEULEN. 456 M. 8.00 Omroepkwintet. 11.20 Omroep-kleinorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 L.iterair-muzikaal programma. 5.20 Dresdens Philh. orkest en solisten. 9.50 Solistenconcert. 10.2011.20 Farkas Mis- ka's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Fud Can- drix' dansorkest. 6.20 Vioolrecital. 6.40 Pianorecital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Het Le- jeune-kwartet. 8.55 Radiotooneel. 9.20 Symphonieorkest. 10.30—11.20 Omroep- dRiisorlcEstr 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 5.50 Pianorecital. 6-35 Gram.pl. 6.50 Pianorotfital. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 9.25 Gram.pl. 10.30 dito. 10.4511.20 Zang en Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Ca baret (Gram.pl.). 8.20 Omroeporkest. 9-50 —11.20 Omroepkleinorkest. miiiuiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitmiiiNiiii Temperatuur om het vriespunt De depressie, die Woensdagavond in Ierland den barometer met 7 m.m. in drie uur deed dalen, is naar IJsland getrokken en vertoont een laagsten stand van 715 m.m., zij heeft zich echter tevens over de Golf van Biscaje uitge breid en vermoedelijk nadert een diepe secun daire in het Zuid-Westen. De hooge drukking is in Finland weinig afgenomen en herstelt zich in Zuid-Oost en Oost, zoodat de vorst- kansen voor de toekomst nog aanwezig blijven In Lapland werd de vorst zeer streng en in Polen en Oost-Duitschland steeg zij tot 15 gra den. Ook Zuid-Duitschland heeft thans weer lichte vorstde hooge bergtoppen in Duitschland en Zwitserland hebben vorst met helder weer. Frankrijk heeft tijdelijk opklaring in het Wes ten en betrokken lucht in het Oosten met krachtigen Zuidelijken wind bij het Kanaal, de temperatuur is er gestegen. De Britsche Eilan den hadden zw'aren regen, thans klaart het weer tijdelijk op bij krachtigen, in het Noorden stormachtigen Zuidelijken wind. Aan de Noor- sche kust stormt het uit Zuid-Oost, plaatselijk met sneeuw. De algemeene toestand is nog weinig veran derd, aanvankelijk is temperatuur om het vries punt te wachten. Het Damspel publiceert de officieele eind standen van de hoofdklasse-competitie van de districten van den Nederlandschen Dambond, waar deze gespeeld is. Wij laten er enkele volgen: District Amsterdam: Van Embden 8 7 0 1 14 93—67 G.S. 8 5 X 2 11 92—68 D. O. S. 8 4 0 4 8 73—77 Joz, Blankenaar 8 3 74—86 D. S. T. O. 8 0 0 8 0 58-102 District Utrecht: U. D. G. 8 5 2 1. 12 87—73 H. D.-G. 8 4 2 2 10 90—70 Ons Genoegen 8 3 3 2 9 87—73 Bussum 8 2 3 3 7 76—84 Huizen 8 1 0 7 2 60-100 Oost. Dambond 4 4 0 0 8 56—24 Denk en Zet 4 2 1 5 37—43 Enschedesche Del. 4 2 3 41—39 Twente's Eerste 4 1 2 3 3644 Goor 4 0 1 3 1 36—50 (Niet officieel) 5de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 21 Januari 1937 Hooge Prijzen 10.000.— 1013 1.000.— 611 19657 400.6336 16168 200.148 6365 12713 13185 15143 15550 19462 100.— 243 418 6918 7035 7070 7403 8121 8599 13283 13767 15044 15946 16779 18867 Prijzen van 70. 174 244 298 309 330 392 416 554 585 791 971 1065 1122 1256 1266 1503 1535 1557 1564 1709 2167 2311 2514 2568 2905 2984 3037 3065 3108 3299 3343 3403 3430 3445 3546 3591 3617 3811 3869 4010 4290 4350 4377 4381 4582 4999 5152 5271 5370 5383 5511 5743 6057 6134 6137 6228 6335 6390 6460 6525 6529 6781 6965 7078 7183 7355 7372 7430 7527 7830 7893 7919 7955 8044 8096 8221 8272 8416 8701 8718 8782 8819 9281 9302 9372 9649 9805 10063 10099 10288 10299 10457 10463 10484 10577 10593 10595 10668 10699 10700 11599 11883 12023 12026 12230 12341 12426 12727 12905 12908 12919 13084 13118 13311 13380 13668 13683 13739 13889 13972 14008 14012 14077 14095 14227 14263 14346 14377 14424 14458 14903 15188 15767 16022 16095 16120 16143 16269 16534 16664 16672 16682 16745 16820 16845 16885 16989 17202 17356 17432 17656 17680 17791 17828 17961 18076 18141 18292 18304 18420 18561 18645 18926 18933 19106 19203 19417 19455 19524 19710 19941 20064 20118 20160 20183 20367 20369 20402 20562 20646 20757 20843 20958 Nieten 103 275 377 404 507 606 61» 683 818 848 884 897 942 987 1050 1116 1133 1139 1180 1201 1202 1213 1249 1281 1327 1347 1440 1474 1525 1581 1615 1669 1682 1699 1706 1760 1861 1866 1869 1951 1966 2180 2209 2210 2215 2229 2294 2304 2327 2333 2350 2365 2408 2423 2434 2572 2608 2617 2736 2746 2880 2924 2952 2989 3088 3131 3137 3151 3193 3204 3213 3258 3276 3328 3335 3388 3461 3559 3623 3629 3631 3653 3674 3773 3964 4013 4014 4055 4062 4072 4074 4101 4134 4136 4158 4171 4208 4418 4500 4596 4663 4686 4720 4741 4750 4814 4818 4842 4901 4973 5041 5066 5080 5084 5092 5159 5182 5200 5273 5298 5314 5335 5340 5355 5357 5375 5401 5406 5419 5436 5452 5460 5539 5568 5599 5619 5646 5684 5686 5704 5774 5837 5860 5947 5963 5982 6015 6031 6145 6199 6243 6293 6314 6324 6343 6445 6459 6489 6494 6628 6631 6640 6675 6687 6691 6749 6801 7004 7011 7030 7034 7057 7132 7201 7252 7299 7395 7418 7651 7675 7717 7728 7731 7838 7860 7946 8010 8058 8113 8146 8143 8259 8361 8382 8492 8532 8573 8813 8885 8891 8899 8914 8920 8946 9043 9135 9150 9180 9192 9207 9278 9303 9358 9362 9373 9386 9456 9469 9499 9634 9645 9721 9731 9740 9840 9889 9901 9905 10058 10089 10125 10181 10244 10259 10278 10313 10329 10346 10531 10533 10576 10628 10658 10661 10669 10695 10768 10866 10868 10905 10926 11024 11083 11119 11172 11188 11269 11392 11488 11513 11606 11612 11640 11661 11673 11737 11846 11927 11984 12027 12028 12049 12116 12201 12280 12286 12308 12324 12340 12432 12434 12452 12486 12502 12552 12590 12597 12604 12654 12708 12780 12870 12885 12949 13048 13090 13099 13122 13174 13211 13223 13251 13336 13394 13404 13429 13437 13453 13474 13522 13527 13592 13594 13616 13662 13670 13724 13748 13755 13771 13780 13994 14003 14006 14020 14085 14183 14413 14434 14529 14540 14596 14598 14630 14658 14667 14687 14864 14870 14880 14886 14897 14910 14912 14967 15027 15032 15106 15248 15249 15265 15298 15331 15362 15389 15410 15473 15484 15498 15528 15539 15560 15574 15675 15764 15785 15790 15815 15884 15963 16128 16159 16210 16212 16219 16243 16273 16302 16390 16452 16493 16526 16527 16584 16617 16666 16790 16810 16926 16976 16997 17057 17070 17092 17106 17175 17222 17346 17451 17472 17501 17540 17557 17594 17598 17687 17703 17705 17734 17744 17748 17797 17821 17833 17835 17860 17894 17945 17958 18008 18014 18088 18107 18130 18259 18269 18289 18338 18340 18368 18387 18425 18443 18539 18541 18566 18670 18736 18820 18947 18963 18985 19074 19076 19078 19092 19134 19165 19228 19233 19238 19262 19275 19316 19361 19365 19407 19409 19415 19456 19486 19529 19583 19607 19630 19634 19692 19702 19707 19765 19830 19858 19869 19905 19908 20010 20170 20184 20218 20285 20301 20399 20405 20510 20545 20558 20620 20654 20746 20839 20991 De Philips fabrieken ontvingen van de Britsch-Indische regeering een opdracht, tot levering van vier kortegolf zenders van 10 K.W. vermogen, bestemd voor de off}' cieele Britsch-Indische omroeporganisatie- Aanleiding hiertoe heeft gegeven een stu diebezoek van eenige Britsch-Indische in genieurs aan de Nirom-zenders in Indië, die ook door onze nationale zender-industrie zijn gebouwd. Het gerucht loopt, dat in verband met de goud-clausule-quaestie, door de Konink lijke Petroleum aan de houders van dollar obligaties een aanbod zou worden gedaan- Tevens, dat in verband met dit aanbod, toch een uitgifte van bonus-aandeelen zou worden overwogen. Over het eerste gerucht heeft men zich ter bevoegde plaatse niet uitgelaten. Ten opzichte van het tweede gerucht wordt van bevoegde zijde opd3' merkt, dat er van een bonus-uitgifte geen sprake is en deze ook nooit is overwogen- Deze quaestie heeft trouwens met de goud clausule niets te maken. Het Unilever-Concern breidt zijn belan gen in Amerika en Canada uit door indi recte overneming van de Lipton-bedrijven te New York en Torento, waardoor de Uni lever o.a. in het bezit komt van rubber- 311 theeplantages. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 141/8/2. 119.000 werd aan goud omgezet- Te Londen circuleeren geruchten omtrent nieuwe plannen der Fransche regeering tot het opnemen van een Engelsch crediet. Df mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht- Het gaat om een crediet van 50 millioen' terwijl onlangs het crediet van 40 mih- iverd terugbetaald. Na Runciman, Otto Niemeyer is thans ook de vertegenwoordiger van de Council of Foreign Bondholders Mynorf, leider van den economischen en statistischen dienst van de Bank van Engeland naar New Yor vertrokken. Hij zal drie maanden bij de Federal Reserve Bank verblijven, ten einde zich op de hoogte te stellen van den desbe- tref jenden dienst der Bank en nauwe rela ties daarmede vestigen. Volgens Symington en Wilson hebben in de afgeloopen week de stakingen in Ameri ka een over heer schenden invloed op de rubbermarkt uitgeoefend. De firma acht het twijfelachtig, of de consumenten rub ber willen koopen, zoolang de beslissingen va.n het Restrictie-Comité, dat Dinsdag a-s- vergadert, niet bekend zijn. Een verhooginO van de export-quota voor het tweede kwar taal of voor het tioeede half jaar kan de stemming wel beïnvloeden. De invoer van Duitschland bedroeg tn 1936 M. 4218 millioen en de uitvoer M. 4768 millioen. De invoer steeg vergeleken bij hel vorig jaar met M. 60 millioen of 1.4 uitsluitend als gevolg van de verhoogde gemiddelde waarde. De uitvoer was M. 50" mill, of ongeveer 12 pCt. hooger. Aangezien de gemiddelde uitvoerprijzen in 1936 nrt^ lager waren dan in 1935, is de uitvoer quan- titatief iets sterker gestegen dan in waarde- De Nationale Mij. der Belgische Spoor wegen boekte in December aan bedrijfsont' vangsten fr, 194 millioen tegen fr. 179 m/m 'in December 1935. De uitgaven belief'f11 fr. 198 mill, tegen fr. 176.3 mill. Er is dus een bedrijfstekort van fr. 4 mill, tegen een overschot van fr. 2.7 mill, het vorig jaa'- Met de financieele lasten der Mij. rekeninQ houdende, komt men op een deficit in De cember van fr. 15 mill, tegen fr. 7.6 mm- in December 1935. De Fransche minister van Financiën Auriol verklaarde, dat een nieuwe devalua tie van den frank niet kan worden overwo gen. De Tidewater Associated Oil heeft A millioen 3/2 pCt. 15-jarige Sinking Fun3 debentures uitgegeven en is bovendien de uitgifte van 500.000 4/2 pCt. conver teerbare preferente aandeelen a 103 sloten. Houders van oude preferente aan deelen zullen recht van voorkeur genieten- Otto Niemeyer van de Bank van Eng3' land is te New York aangekomen en ver klaarde, dat hij alleen naar Amerika kwam> als vertegenwoordiger van de Britsche obh' gatiehouders. Hij hoopte op een goede sa menwerking met de belanghebbende AM3 rikaansche obligatiehouders. In antwoor op de vraag, of hij een nieuwe economi sche wereldconferentie raadzaam achtte6 verklaarde hij, niet te gelooven, dat a laatste conferentie zeer bemoedigend is weest. Officieel werd in Wallstreet medegedeeld' dat de staking bij de Pittsburgh Dia Glass, die drie maanden heeft geduurd, geëindigd. Geruchten in Wallstreet, als zou het sta' kingsconflict bij de General Motors ZV opgelost, waren niet juist, aangezien del3 dende personen van de Mij. pas van R3 York naar Washington waren gereisd, tr einde besprekingen met den minister va Arbeid, te hervatten. Wallstreet leidde uit de Boodschap va president Roosevelt af, dat de president o in de toekomst zal trachten, Wallstreet toom te houden. De staalproductie in Amerika bedrad) momenteel 81 pCt. der capaciteit tegen k pCt. de vorige week. Hiermede werd e^e nieuw record, sedert het intreden van herstel-periode, bereikt. De automoe - industrie, die buiten de staking der Ge ral Motors staat, heeft haar productie u gebreid en koopt groote hoeveelheden st ,0t Ford heeft de dagelijksche productie 5300 automobielen opgevoerd en beoogt 3 productie van 7000 auto's per dag. Gok- petroleum-industrie en de openbare nu bedrijven plaatsen weer staalorders. De koperverbruikers in Amerika kochj-3 partijen koper a 0.13 per ton. Naar v j, luidt zouden ook de schrootprijzen Jf3 worden verhoogd met 0.25 per lb. pe perverkoopen bedroegen Dinsdag j-l- millioen lb. tegen 6.14 millioen lb. Maan De verkoopen bedroegen sedert het ven der maand 81.41 millioen lb. Het Pond Sterling bewoog zich wAfy ochtend te Amsterdam op 8.95\ (vorig slot 8.96 5/16); de Dollar op 1.82(vorig slot 1.82%); de Frank 8.51 8.52% (vorig slot 8.52/,)de $e op 30.72/1—30.80 (vorig slot 30.78) re*o{it Zwitsersche Frank op 41.87%41-95 slot 41.92%). -Bij de uitgifte van f 3.036.000 aan<^Age' der Holland—Amerika Lijn hebben n noeg alle aandeelhouders van hun tot inschrijving gébruik gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6