De nieuwe ambtsperiode van president Roosevelt 72 Jamboree der padvinders Treinbotsing te Amersfoort DRIJFZAND EN VASTE BODEM DE BALANS VAN VIER JAREN ROL doet ze verdwijnen! GROOTE DEELNEMING TOEGEZEGD ifreir tpanflavin' Kerkelijk leven BVetwormpf es -aft: DONDERDAG 21 JANUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Pleidooi voor de democratie *ankgas voor auto's? he subsidie voor onderzoek n<*ar nieuwe auto-brandstof Kampongs overstroomd Noodweer en dijkdoorbraak in het Kedirische PRAUW WORDT VERMIST Na stormweer op de reede van Japara EINGELSCH VLOOTBEZOEK DE O 16 TE HQRTA Vier wagens van goederentrein in elkaar gedrukteen aantal wagens ontspoorde Geen persoonlijke ongelukken ORDER VOOR PHILIPS Vier zenders voor Britsch-Indië m - llPiliS Toch vergiftiging te Doetinchem Onderzoek zou vergiften in de melk geconstateerd hebben Rectificatie Schaakrubriek Naast karakteristieke kamp- aankleeding demonstraties en tooneelvoorstellingen Eenheid in de leiding verzekerd Inschrijvingen uit de geheele wereld Nationale bedevaart naar Lourdes MGR. TH. DE BACKERE C.M. Tot herstel van zijn gezondheid in Nederland DREIGEND CONFLICT Aan de Confectiefabriek Twenthe te Enschede MUZIEKFEEST DER I.S.C.M. Piano-trio van Badings gekozen BRAND TE ROTTERDAM Etage gedeeltelijk vernield Voor de tweede maal heeft Franklin Delano Roosevelt den eed op de grondwet der Vereenigde Staten van Noord-Ame- hka afgelegd en onder aanroeping der hulpe G°ds gezworen, deze grondwet te zullen nale- Vetl. beschermen en verdedigen. Men had den President met het oog op den neerstroomenden ïeSen voorgesteld, om de plechtigheid der eeds aflegging binnen de muren van het Kapitool k houden, maar de eerste dienaar der republiek ^ees dit voorstel energiek van de hand, terwijl 'hi op de volksmassa's Wees: „Wanneer deze Menschen den regen kunnen verdragen, dan ik dat ook." Met deze woorden drukte hfj nieuw zegel op zijn eigen populariteit, is wel een groot verschil tusschen de om- handigheden bij de eerste eedaflegging van Roosevelt en bij de huidige. Op 4 Maart 33, toen Roosevelt voor het eerst een "heenzetting van zijn ingrijpende hervormings mannen gaf en de New Deal aankondigde, heerschte crisis- en paniekstemming. Thans is et vertrouwen alom, wat trouwens de uitslag presidentsverkiezingen reeds klaar en dui dlik had bewezen. De Amerikaansche bladen Vatten de vorige ambtsperiode van Roosevelt °hgeveer als volgt samen: Roosevelt heeft door hin binnenlandsche politiek al zijn voorgangers 1,1 tijden van vrede overtroffen. In de buiten- 'andsche politiek heeft hij groote successen ge- ^ekt. Hij heeft de credietsituatie verbeterd, ^eh rentevoet verlaagd, de hongerlijders ge- v°ed, de hulpbehoevenden gekleed, doch ook belastingen verhoogd. In deze karakteristiek van Roosevelt's beleid 6teekt zeker veel waars. Maar het een en an- is toch wel op het conto der feeststemming 'e schrijven. He nationale schuld is gestegen van 22538 mtllioen dollar tot bijna 35.000 millioen. De Jederale Inkomsten zijn echter gestegen van 3lI5 millioen in 1933 tot 5828 in het loopende ^grootingsjaar. De stijging der regeeringsuit- 3aven geeft aan velen reden tot bezorgdheid. ^er het aantal werkloozen zijn geen officieele ciifers beschikbaar. De vakverbonden schatten Alt aantal op negen millioen, hetgeen betee- ®bt, dat het aantal tewerkstellingen sedert ^faart 1933 met vijf tot zes millioen is ver meerderd, wat ontegenzeglijk een groot suc- Ces beteekent. Ih diplomatieke kringen te Washington heeft mep algemeen groote bewondering voor Roose- Velt's buitenlandsche politiek. Hij heeft een meuwe basis gelegd voor vriendschap en goed 'mgrip tusschen de Vereenigde Staten van °ord-Amerika en de Zuid-Amerikaansche staten en op de niet-democratische buitenland se naties heeft hij onomwonden een beroep 6e<laan, om terug te keeren tot vrede en ver lening. Verder heeft hij talrijke bi-laterale ahdelsverdragen gesloten, waarvan de belang- ^■ikste zijn die met Nederland, Zweden, Frank- België, Canada, Brazilië en Columbia. Als ^6v°lg hiervan is de uitvoer van Amerika ge- 6kgen van 1647 millioen in 1933 tot 2242 millioen in 1935 en die stijging houdt nog steeds Si. flit oosevelt kan wel met trots op de balans van zijn eerste ambtsperiode terugzien. Nu wacht hem het werk opnieuw. En Werk zal hard zijn. In zijn gisteren gehou- öeh rede treft zeer sterk zijn rechtvaardigheids- m*1- Waarschuwend verhief hij zijn stem er eSen, dat met de nieuwe welvaart alweer tee- eben van oplevend eigenbelang zijn te con- Steeren. Hij vordert gemeenschapszin. In dit e*band beloofde hij plechtig den „kanker der Rechtvaardigheid" te willen uitroeien, den at>ker namelijk, „die gebrek veroorzaakt, aar overvloed heerscht." Het betoog, dat de Rsident aan deze woorden vastknoopte is flrukwekkend: „Er zijn millioenen, wien nog eeds de middelen ontbreken om de voort- er>gselen van boerderij en fabriek te koopen. Rb behoeftigheid beteekent, dat andere mil- Rhen nog steeds werk ontberen. Ik zie een erfle van de natie slecht gehuisvest, slecht Reed, slecht gevoed. Het is niet uit wan- RP. dat ik u dit zeg. Ik schilder u deze fei- b in de hoop, dat de natie de onrechtvaar- Rheid daarvan zal begrijpen en willen mede- Rken, om deze wantoestanden te doen ver- «t 'Jben. Het bewijs voor welvaart zal niet zijn, wij meer zullen kunnen toevoegen aan den ervloed van hen, die reeds veel hebben, zij en moet blijken uit het feit, of wij hen, die Weinig hebben, van het noodige zullen kun- R voorzien." b den loop van zijn rede heeft Roosevelt krachtig pleidooi gehouden voor het nut t bbn democratischen regeeringsvorm, die succesvolle wijze het hoofd heeft geboden fle depressie en welke naar een beteren f en W. van Bandoeng diende een voor- Va^bNDOENG, 21 Jan. (Aneta.) Het college -uRb om een subsidie te verleenen aan het Vt) aMurium van prof. Mom, ter bestudeering Imhoff-tankgas, waarvan het hoofdbe- \tbfleel is methaan, welk gas bruikbaar is fvr brandstof voor gemeente-auto's. R' Mom deelde mede, dat het tijdstip, waar- bzine grootendeels door tankgas kan wor- (vRvangen, niet meer veraf is. •Vt k de regeering verleent een subsidie aan °bderzoek. levensstandaard der burgers voert. „Ik zie", zeide hij, „Vereenigde Staten, die kunnen ge tuigen, dat onder democratische bewindsme thoden het nationale vermogen kan worden omgezet in een tot dusver ongekend volumen aan menschelijken welstand en dat de laagste levensstandaard kan worden opgevoerd ver boven het bestaans-minimum." En hij voegde hier aan toe, dat de afglloopen vier jaren de hoop hebben levendig gehouden, dat de regee ring, zonder de democratie aan te tasten, die zaken tot stand zal kunnen brengen, voor wel ker verwezenlijking veel tijd wordt vereischt. Uit heel den gedachtengang van den president blijkt, dat hij zijn nieuwe ambtsperiode op de eerste plaats wil gebruiken, om deze veel tijd vereischende- zaken, waaronder zonder twijfel de sociale vraagstukken moeten worden ver staan, in democratischen zin te regelen. Hij heeft reeds veel in die richting geregeld. En dit gaf president Roosevelt het recht om niet zonder humor te verklaren: „Hetgeen wij ons in de achter ons liggende vier jaren tot taak hadden gesteld, heeft de democratie niet ge noodzaakt met vacantie te gaan." KEDIRI, 21 Januari. (Aneta). Gisteren heerschte een waar noodweer in het Kedirische. Door een doorbraak van den dijk van de Kali Kedak zijn verschillende kampongs overstroomd. De bevolking is gevlucht. Vermoed wordt, dat twee inlanders zijn verdronken. SEMARANG, 21 Januari (Aneta) Op de reede van Japara woedde een hevig stormweer, gepaard gaande met een vloedgolf. Een uitge varen visschersprauw is na drie dagen nog niet teruggekeerd, zoodat het ernstigste wordt ge vreesd. In den loop van de laatste maand worden thans reeds 6 a 8 prauwen vermist. BATAVIA, 21 Januari. (Aneta). Hedenmor gen arriveerde te Tandjong-Priok de Dorset shire, een Engelsche kruiser van het Washing ton-type van 10.000 ton. Bij de aankomst wer den de gebruikelijke saluutschoten gelost, waar na de verschillende beleefdheidsbezoeken wer den afgelegd. De commandant van de Dorsetshire, de heer A. J. L. Murray, zal morgenochtend door den Gouverneur-Generaal in audiëntie worden ont vangen. De consul-generaal van Groot-Brittannië biedt vandaag een diner aan, waaraan Neder- landsche en Engelsche officieren zullen aanzit ten. Tengevolge van de zeer slechte weersom standigheden in den Atlantischen Oceaan is Hr. Ms. O 16 met 24 uur vertraging te Horta aangekomen, alwaar den 20sten Januari te 9.30 uur werd gemeerd. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Dn Purol. gisten. In den afgeloopen nacht is op het stationsemplacement te Amersfoort nabij den Soesterweg een treinonge val gebeurd, waarbij geen persoon lijke ongelukken voorkwamen, doch wel groote materieele schade werd aangericht. Omstreeks half twee reed een bin nenkomende trein uit Apeldoorn en bestemd voor Utrecht op een stil staand convooi van ruim twintig goederenwagens. Van laatstgenoem den trein werden de eerste vier wa gens geheel in elkaar gedrukt. Een aantal wagens ontspoorde. Van den trein uit Apeldoorn werd de locomo tief vrij ernstig beschadigd. Onmiddellijk is men aangevangen met het opruimingswerk, waarbij gebruik werd gemaakt van een groo- ten kraanwagen. Vanochtend om negen uur waren de werkzaamheden nog in vollen gang. Gebleken zou zijn, dat de verant woordelijke ambtenaar verzuimd heeft, het spoor vrij te maken en evenmin den binnenkomenden trein over een ander, niet bezet spoor, heeft geleid. De stationschef, ir. H. Burger en I. G. van ■Hille, ingenieur van tractie, waren spoedig op het terrein van het ongeval aanwezig. Onmid dellijk werden de spoorweg-autoriteiten te Utrecht gewaarschuwd. Tegen half vijf arriveerde een kraanwagen en werd een aanvang gemaakt met de oprui mingswerkzaamheden. Door het ongeval is geen stagnatie ontstaan, aangezien de betreffende lijn alleen des nachts in gebruik is. Naar wij vernemen, heeft de Britsch-Indi- sche regeering aan de Philipsfabrieken op dracht gegeven tot levering van vier korte - golfzenders van 10 kw vermogen, bestemd voor de officieele Britsch-Indische omroep organisatie. De zenders zullen werken op een golflengte tusschen de 30 en 90 m. De opdracht werd ge geven na een studiebezoek van eenige Britsch- Indische ingenieurs aan de Nirom-zenders in Indië, die, zooals bekend, ook door onze na tionale zenderindustrie zijn gebouwd. I Actiefoto van Van Male, den keeper van het voorloopig Nederlandsch elf tal, dat Woensdagmiddag in het Sparta-stadion te Rotterdam een oefen wedstrijd speelde tegen de Eng. derde divisie-club Southend United S. C. Het staat thans wel vast, meldt de Telegraaf, dat op den poelier B„ die Zondag na het ge bruiken van een kop thee onwel werd en slechts door doktershulp in te roepen voorkwam dat hfj vergiftigd werd, een poging tot moord ge pleegd is. Volgens het scheikundig rapport van het Academisch Laboratorium uit Leiden, dat de melk heeft onderzocht, zou er niet één, maar meer vergiften aan de melk zijn toegevoegd. Het mengsel, dat in een aluminium pan in de keuken stond, was zóó scherp, dat gaten in den wand van de pan zijn gebeten. Het gif, dat de onbekende dader aan den poelier heeft willen toedienen, moet gedeelte lijk in poedervorm op de melk zijn gestrooid. De politie hoopt thans de rest van het gif te kunnen achterhalen. Wegens verkeerde opstelling der figuren van het probleem no. 80 in de Schaakrubriek van 19 Januari moet dit probleem vervallen. In het hoofdkwartier van de Ned. Pad- vindersvereeniging aan de Alexanderstraat te 's-Gravenhage heeft Woensdag de onder voorzitter van deze organisatie, Generaal A. Behrens nadere bijzonderheden medege deeld betreffende de vorderingen der voor bereidingen van de Jamboree 1937. Vooraf heeft Z.Exc. aan de persvertegen woordigers de noodige toelichting gegeven, naar aanleiding van de gerezen moeilijkheden in het bestuur der N.P.V. en van de Stichting Wereld Jamboree. Daarbij wees hij er nadruk kelijk op, dat deze moeilijkheden thans over wonnen zijn, en de organisatie van de Jam boree met volle kracht wordt voortgezet. De oplossing der bezwaren werd o.m. ver kregen door de toevoeging der R. K. Padvin ders, die 45 pet. van het totaal der Nederland- sche Padvindersbeweging uitmaken, om hun medewerking aan de Jamboree te verleenen. Er bestond geen conflict tusschen N.P.V. en Kath. Verkenners, doch het bestuur van deze laatste wenschte eerst te weten, hoe de leiding der Wereld Jamboree zou zijn. Thans hebben op voet van pariteit drie Katholieke vertegen woordigers zitting in deze leiding. Het verkrijgen van de medewerking der Kath. Verkenners kan reeds als bewijs gelden, dat alle practische en principieele verschillen bin nen de Jamboreestichting zijn opgelost. De bemiddeling van den Minister van Onderwijs, die zich niet uit kon strekken tot interne moeilijkheden binnen de N. P.V., was daarom ook niet meer noodig, aangezien zich op organisatorisch terrein geen kwesties meer voordeden. De minister van Onderwijs heeft thans al leen nog de vraag gesteld, of geen afdeelingen of groepen zich onttrokken hebben aan hun toezegging tot deelneming. Het antwoord daar op, dat gunstig kon luiden, is inmiddels aan den minister toegezonden en men mag thans ver trouwen dat de medewerking der Regeering aan de Wereld Jamboree verzekerd is. Nadat Generaal Behreps verschillende kwes ties nog uitvoerig en tot volle bevrediging der genoodigden had toegelicht, verstrekte hij de bijzonderheden van den stand der organi satie, waaraan wij het volgende ontleenen: Uit alle hoeken van de wereld zijn de voor- loopige inschrijvingen op het hoofdkwartier binnengekomen, en het blijkt, dat er een bij zondere belangstelling voor deze vijfde wereld jamboree bestaat. Het grootste contingent zal worden geleverd door het Britsche Rijk, dat met 8.000 padvinders in Vogelenzang zal ver tegenwoordigd zijn. Deze achtduizend zullen komen uit alle deelen van het groote Britsche Imperium. In Engeland bestaat voor dit contin gent bijzondere belangstelling en reeds nu is aangekondigd, dat ouders en belangstellenden in extra booten naar Nederland zullen komen, om de jamboree te bezoeken. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zegden toe met 1050 deelnemers te komen. Deze Amerikaansche vertegenwoordiging zal, alvo rens naar Holland over te steken, eerst deel nemen aan de groote nationale jamboree, wel ke enkele weken voor de internationale in de omgeving van Washington zal worden gehou den. Onder meer brengt dit contingent een groot blokhuis mee, dat het centrum zal zijn van het Amerikaansche kamp. De boomen, welke voor dit blokhuis noodig zijn, worden per schip uit Amerika aangevoerd. Verwacht worden 2400 deelnemers uit Frank rijk, 500 uit Vlaanderen, 500 uit Denemarken, 400 uit Noorwegen, 400 uit Zweden enz. In totaal zullen er 15.000 buitenlandsche padvinders ko men, terwijl uit Nederland 7.000 a 8.000 deel nemers de jamboree zullen bijwonen. Naast de voor ieder land karakteristieke kamp-aankleeding zullen ook de demonstraties en tooneelvoorstellingen vele typische natio nale gebruiken en gewoonten laten zien. De Schotten zullen er, gekleed in hun kilts met sporran, Hooglandsche dansen uitvoeren op de muziek van hun doedelzakken. De Zwitsers zullen hun liederen zingen. De Hongaren, ge huld in hun groote mantels, zullen hun mu ziekkorpsen meebrengen en zullen ook natio nale, dansen uitvoeren. Verwacht wordt dat de Denen een demonstratie gymnastiek zullen ge ven, zooals nog zelden in ons land vertoond is. In aller belangstelling zullen ongetwijfeld ook de Palestijnen in hun burnoes en de Hin does met hun hoofddoeken staan. De Nederlandsche welpen zullen een twee- daagsch bezoek aan de jamboree brengen. Zij zullen daar hun spelen demonstreeren en bij een van de kampvuren hun liedjes zingen. Deze welpen, waarvan het aantal op 1500 a. 2000 wordt geschat, zullen in Haarlemsche scholen, welke hiertoe door het gemeentebestuur van Haarlem ter beschikking zijn gesteld, wor den ingekwartierd. Op het groote demonstratieterrein zullen naast de vele nationale dansen en spelen, ook groote demonstraties van padvindersvaardig heden worden gehouden, die door het massale zeker indruk op de toeschouwers zullen maken. Reeds thans zijn uitnoodigingen naar het bui tenland verzonden, om in te schrijven voor den grooten internationalen padvinderszweefvlieg- wedstrijd met door padvinders zelf vervaardig de zweefvliegtuigjes. Voorts zal er een tentoon stelling worden gehouden van door padvinders zelf vervaardigde model-vliegtuigen, waarbij ge vraagd is, die vliegtuigmodellen in te zenden, die in het land van herkomst gemaa-xt of gebruikt worden. Zooals reeds medegedeeld is, zullen de kamp vuren voor het publiek worden gehouden in een groote duinpan, waaromheen het publiek amphitheatersgewijs wordt opgesteld. Een avond zal er echter op het demonstratieterrein een groot lichtspel worden gegeven door het Nederlandsche contingent. Onverschillig waec V Thuis, op;kantooc, in.fabriek. Bioscoop, Schouwburg,of op schoof; overetdrefgl besmetting. Tracht deze, soms zeer boosaardige ziekte ie Voorkomen door I PASTILU'S te gebruiken PanfTavimpastilles'makervdecJoorde.inOttS en neus binnendringende ziekteverwekkers onschadelijk. Bovendien houdt hun des infecterende werking lang aam De Nederlandsche Natïbnale Bedevaart zal dit jaar naar Lourdes vertrekken Maandag 9 Aug. en in Nederland terugkeeren Woensdag 18 Aug. 1937. De deelnemers aan de Bedevaart zullen der halve het groote voorrecht hebben, 15 Augus tus, den grooten feestdag van O. L. Vr. Hemel vaart, te Lourdes te mogen zijn. Tot herstel van zijn gezondheid is Mgr. Th. de Backere, C.M., Apostolische Prefect van Soerabaja, per Dempo van den Rott. Lloyd Rapide, Woensdag te Roosendaal aangekomen, te zamen met Pastoor Corn. Schoenmakers, C.M., van. Blitar, die hem op de reis verge zelde. Aan het station waren aanwezig de Pro vinciaal der Lazaristen en de Superior van Nij megen, alsook Dr. J. Joosten, van Roermond, een persoonlijke vriend van Monseigneur, om hem af te halen. Monseigneur heeft zich eerst begeven naar het Seminarie Wernhoutsburg, alwaar hij Superior was vóór zijn vertrek naar Indië. Om zijn volkomen herstel te bespoedigen, worden op medisch advies bezoeken en corres pondentie voorloopig afgeraden. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de confectiefabriek Twenthe te Enschede. Op het programma van het Internationale muziekfeest der I.S.C.M., dat te Parijs ter ge legenheid van de Internationale tentoonstel ling zal worden gehouden, zal Nederland ver tegenwoordigd zijn in de afdeeling Kamer muziek door het Pianotrio van Henk Badings. In de jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor In ternationaal Recht te Den Haag heeft de voorzitter prof. mr. J. A. van Hamel een belangwekkende rede gehouden over „Nederlands zelfstandigheid in de inter nationale rechtsorde". Wij zullen op deze plaats niet op alle details van zijn betoog ingaan, doch enkel eenige stellingen uit zijn rede bijzonder belichten. Prof. van Hamel wees op de rechtsonzekerheid en de minachting voor het recht, welke de internationale verhoudingen in het af geloopen jaar hebben beheerscht, en weet dezen toestand terecht aan oppor tunisme, eigenbelang en oogenbliks- macht van leidende politici. Als de vol keren geen geloof meer overhouden in het gegeven woord, in orde, regel en rechtsbesef, wordt de maatschappij on gemerkt tot den ondergang gebracht, aldus verklaarde hij. Is niet eenmaal het zoo trotsche en wereldveroverende Oude Romeinsche Rijk aan de opkomst van willekeur en avontuur, in plaats van de legaliteit, ten gronde gegaan? Deze her innering aan het leerrijke verleden is een schoen, welke wonderwel aan de vol dongen feiten uit den grond stampenden voet van moderne imperiumbouwers past. Prof. van Hamel poneert dan de stelling: „De machtigste en onmisbare factor voor het in stand houden der menschelijke samenleving is: Het nale ven van den regel, ook als die u nadeel brengt, en het ontzag voor de rech ten en belangen van anderen, ook als deze u knellen." Deze stelling is zeer juist, alleen zijn de gekozen termen wat vaag. Wel ken regel moet worden nageleefd? De rechtsregel? Maar waarop is die rechtsregel dan gegrondvest? Op het steeds wisselend rechtsgevoel der men- schen? Maar mèt de tijden en de veran derende omstandigheden wisselen ook de rechtsopvattingen van de menschen. Wat gisteren recht heette, wordt morgen voor het grofste onrecht uitgekreten en omgekeerd. Wat in het eene land en door het eene volk tot recht wordt verklaard, wordt in het andere land en door het andere volk als onduldbaar onrecht ge- disqualificeerd. En beide landen en bei de volkeren maken er aanspraak op, dat hun recht het doorslaggevende moet zijn en geëerbiedigd dient te worden. De stel ling van Prof. van Hamel is dan ook alleen houdbaar, wanneer zij gepreci seerd wordt in zuiver Christelijken zin. De machtigste en onmisbare factor voor het instandhouden der menschelijke samenleving overeenkomstig den wil van God is: het naleven van de door God gegeven regelen, welke evenzeer voor ieder mensch afzonderlijk als voor de gemeenschap der menschen gelden. Het naleven van die regelen kan oogenschijn- lijk wel eens tijdelijk en stoffelijk nadeel met zich meebrengen, zoolang anderen zich aan die regelen onttrekken en in breuk maken op de door God gestelde en gewilde orde, maar daartegenover staat het onschatbare boventijdelijke eeuwige voordeel en de op den duur we zenlijke verbetering van de wereldorde en de samenleving der menschen, welke noodzakelijk het gevolg moeten zijn van een diep overtuigde consequente alge- meene naleving der christelijke begin selen zoowel tusschen de individuen als tusschen de volkeren onderling. Het ont zag voor de rechten en belangen van an deren moet gebaseerd zijn op naasten liefde, de Christelijke deugd bij uitstek. Helaas is de huidige Volkenbond even als de samenleving der volkeren, waar van hij het resultaat en de uitdrukking is, slechts gebouwd op enkel natuurlijke humane beginselen, welke velen alleen dan maar wenschen te eerbiedigen, wanneer deze in hun kraam van baat- en winzucht, van machtshonger en egoïsme te pas komen. Dat is de grond oorzaak van zijn zwakte en gebrekkig heid. Daardoor is hij kunnen worden tot een trieste caricatuur van wat hij in eersten opzet beloofde te worden. Huma ne beginselen en leerstellingen zijn goed en schoon, maar zij missen dwingende kracht, wanneer zij niet voortkomen uit een diep beleefd en practisch Christen dom. Ja, wanneer alle volkeren en men schen uit de kracht en het beginsel van het Christendom leefden, zou een Volken bond niet noodig zijn, maar zou geheel de wereld een volkenbond zijn, hechter en machtiger en beter dan die, welke thans in nood verkeert. Al zal dit ideaai ook niet volledig te verwezenlijken zijn, dit neemt niet weg, dat alle Christenen doelbewust naar de verwezenlijking van dit ideaal hebben te streven, op de eerste plaats door zelf voorbeeldige Christenen te zijn en de beginselen van het Chris tendom niet enkel te belijden, maar ook te beleven, zoowel in eigen kring als daarbuiten. Humaniteit is slechts drijf zand, Christendom biedt vasten bodem. Vannacht is, door tot dusver onbekende oor zaak, brand ontstaan op de bovenste verdieping van pand 311 aan de Hoogstraat te Rotterdam. In dit pand is de naaimachinehandel van de firma Pfaff gevestigd, die op de bovenste ver dieping haar magazijn heeft. De brand, welke door een bewaker van den nachtveiligheids dienst werd ontdekt, vond in de opgeslagen emballage gretig voedsel. Doordat het vuur echter zeer tijdig werd ontdekt slaagde de brandweer, die met vier stralen water gaf, er in het vuur spoedig meester te worden. Het lin kergedeelte van de etage is uitgebrand. De on dergelegen verdieping en de etalages kregen veel waterschade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9